Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Zaak gemeente-ontvanger. De Hooge Raad heeft vrijdagden 7verworpen de voorziening in cassatie van de zaak van de gemeente Alkmaar contra den ontslagen gemeente-ontvanger D. Poll en de Maatschappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten zoodat aan de gemeente Alkmaar hare vordering tot uitbetaling van het door verzekering gedekte deel van het tekort in de gemeentekas, plus de renten over de jaren dat de procedure hangende is is toege wezen. Gezlng C. A. Zelvelder. In ons nummer van 1.1. Zondag staat voor den datum, dat de heer Zelvelder hier als spreker zal optreden donderdag, den 3, wat natuurlijk moet zyn donderdag, den 13. Hij spreekt in de Harmonie, des avonds te 8 uur. Badhuis Witte Bruis. In de week van 3 Juni tot 8 Juni zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 58 kuipbaden, 69 regenbaden le kl. en 158 regenbaden 2e kl., te zamen 285 baden. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op woensdag, den 12 Juni, 's avonds, ten S1/^ uur, in den Stadsbont, van wege de Buiten-societeiteen concert worden gegeven, waar van het programma als volgt luidt 1. »Berlihmte Militair Marsch" v. Pr. Schubert. 2. Ouverture de concours »La cou- ronne d'or'' 3. a. Andante a.d.G. DnrSinfonie No. 6 b. »Herz um Herz" Gavotte 4. »Fantaisie concertante sur des chansons russespour harmonie Briot. Jos. Hay dn. C. Latann. F. Blumentritt. v. H. J. Christophe. Donnizetti. 5. 2e Ouverture de concert pour harmonie 6. Fantaisie sur des motilsdel'opéra »La Favorite" 7.Chants d'Hyménóe" suite de valse» Alph. Czibulka. 8. »Im Automaten-Salon", humoris- tischer Potpourri mit Original- MelodienRob. Vollstedt. J. G. van Kuijkhof en F. Ii. Ossendorp. Maandag den 10 traden bovengenoemde heeren op in een zeer druk bezochte openbare vergadering be- legd door de Arbeiderskiesvereeniging in het lokaa Harmonie. De voorzitter, de heer M. Uitenbosch, deelde o.a. mededat men gen eend had vooral naar aanleiding van de insinuaties door de vrijzinnig-democraten gericht aan het adres der Arbeiderskiesvereeniging, nog een laatste propaganda-vergadering te moeten beleggen in Alkmaar, en gaf daarna het woord aan den heer Ossendorp. Na met een enkel woord aangetoond te hebben hoe er vooral in de noordelijke provinciën in deze dagen ge werkt en geijverd wordt voor de verkiezingenvroeg spr. of die zooveel moeite en zorg waard waren en ant woordde daarop met een volmondig »ja". De Tweede Kamer maakt de wetten, waarbij allen en vooral ook de arbeiders groot belang hebben wetten die de nooden der arbeiders moeten verzachten, de welvaart verhoogen. Plicht is het daarom aan die verkiezingen deel te nemen. Vraagt men wie moeten wij kiezen, dan dient men eerst na te gaan hoe de toestand van den arbeider isen hoe die moet worden. Den z. i. treurigen toestand schetsende nagaande van welk loon de arbeider moet leven de oorzaken daarvan aanwijzenden.l. de econo mische verhoudingen in de maatschappij verder bespre- kende hoe geproduceerd wordt niet naar de behoefte van den arbeider maar hoe alleen daarbij het winstbejag van den werkgever op den voorgrond treedtbetoogde hij dat alleen krachtige oiganisatie der arbeiders een middel is om daarin verbetering te brengen. Waar die organ i satie opkomtziet mendat de werkgevers alle mid delen te baat nemenom de arbeidersbeweging tegen te gaan, als bijv. door een uitsluiting der georganiseerden als in Denemarken nu drie jaar geleden, of door den steun van politie en leger als bij de werkstakingen te Rotterdam en Dordrecht. Daaruit blijkt het verschil van belangen van patroon en arbeider, een strijd tusschen bezitters^en niet-bezitters. Een goede toestand kan eerst na beëin diging van dien strijd intreden, als productiemiddelen en grond gemeenschappelijk eigendom zijn geworden. De klassenstrijd wordt erkend door vrijzinnig-demo craten en sociaal-democraten. Bij de eerste echter is men het over dit hoofdpunt zelfs onder de voormannen als Treub en Heldt niet eens. De tempering van dien strijd acht hij onmogelijk oogenblikkelijk kan men door sociale wetten hem eenigszins verzachten, maar om hem daarna slechts te feller te doen ontbranden. Erkent men den klassenstrijd, dan moet men zich ook plaatsen op het stand' punt der sociaal-democraten. De wetten moeten in het belang zijn van allen, of liever, allen hebben er belang bijbij de sociale wetten hebben allereerst de arbeiders belang, daarom dient, zal het niet gaan als bij de ongevallenwet, algemeen kies recht te worden ingevoerd. Nagaande de houding der verschillende partijen ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk, toonde hij aan, hoe noch van anti-revolutionairen, noch van liberalen, noch van de vrijzinnig-democraten, als partij, is te verwachten dat ze met kracht daarvoor zullen ijveren. De eeuige party die consequent daarop zal aansturen is de soe.-demo- cratische partij. Inconsequent noemt hy het, dat de vrjjzinnig-democraten niet verklaren bij herstemming eiken candidaat voor de urgentie van Grondwetsherziening te zullen steunen. De partij waarop men in dat opzicht kan rekenen S. D. A. P., hare eandidaten moeten dus in de plaats gesteund worden (applaus). Besprekende de sociale wetten in den laatsten tijd tot stand gebrachtwees hij er op hoe men niet wetende, waar het geld vandaan te halen, ofschoon de inkomsten de laatste jaren met 19 miljoen per jaar toenamen, alles op een koopje moest doen; daarom zeggen de soc. dem. staak dat sociaal hervormingswerk: eerst algemeen kieS' recht. Het geld kan gevonden worden als men breekt met het militaire stelsel, waarvoor door alle andere partijen is de eerste behalve de socialisten, jaarlijks J/4 der begrooting gevo teerd wordt, terwijl men voor arbeidspensioneering geen 8 miljoen per jaar beschikbaar heeft (applaus). Ten slotte toonde de spreker aan, hoe èn bij de leger- wetten en bij de leerplichtwet èn bij de sociale wetten niet de kerkelijke partijen niet de liberalen niet alle vrijzinnig-democraten zijn opgekomen voor de belangen der arbeiders, doch alleen de soc. dem. als één man die belangen hebben voorgestaan en eindigde met een aan beveling van den arbeiderscandidaat. Hierna werd het woord gegeven aan den heer van Kuijkhof. Deze besprak eerst met enkele woorden het besluit der Arbeiders Kiesvereeniging om met een eigen candidaat te komen. Dwaasheid werd het genoemd, men voorspelde een geducht échec, op zijn hoogst zou bereikt worden dat een conservatief in herstemming kwam in plaats van den heer Fokker. De vereeniging heeft zich daaraan niet ge stoord en dat zij juist heeft gezien bewees de steeds toenemende belangstelling. De oorzaak van die belangstelling isdat de soc. dem. een element in den strijd brengendat bij de burgerpartijendie de tegenwoordige maatschappij nog zoo kwaad niet vinden, ontbreekt, omdat zij uitgaan van het beginseldat de sociale hervorming geen doel is, doch middel om te komen tot een andere betere maat schappij. Mochten de voorspellingen niet gelogenstraft worden, wat spr. nog geenszins aanneemt, dan zal toch door deze verkiezing de arbeiderspartij versterkt zijn geworden doordat men van de andere partijen de elementen heeft afgehaald, die er niet bij hooren. Daarna behandelt spr. nog enkele punten uit den ver kiezingsstrijd in dit district. Omtrent do candidatuur Oosterbaan houdt hij vol, dat deze zich tooit met een democratisch manteltje, omdat men weet, dat de arbeider zich begint te onttrekken aan het antirev. party verband. Daarom zoekt de heer Oosterbaan den steun niet van dr. Kuyper, maar van den heer Staalman, dien we op en top kenneno.a. uit Extra-Tijding. Dat de antirevoluti onairen zijn de partij der kleine luijden" strookt niet met hun samengaan met de katholieken, wier geloof met het hunne vijandig is, die eigenlijk geen party vormen, daar door de Kamerleden het programma wordt gemaakt en eenvoudig aan de kiezers wordt voorgelegd, in strijd met alle begrip van democratie. Staalman en ook Oos terbaan mogen eens wat uit de band springen, doch men zal hen wel in bedwang weten te houden, als het noodig is. Verder maakt spr. eenige opmerkingen omtrent de candidaatstelling van Mr. Fokker door de Arbeiders-kies vereeniging te Schagendie de vrijzinnig-democraten begrijpelijkerwijze heelt verheugd. Dat die arbeiders op hunne vergadering niet op de hoogte waren van de vraagstukken van den dag, blijkt uit de argumenten tegen sprekers candidatuur. In de eerste plaats het argument, dat spr. zich plaatst op het standpunt van den klassenstrijd. Als men dat afkeurt, moest men ook den heer Fokker niet nemenn Bosman, die dien strijd niet bewerkt of Oosterbaan, die hem ontkent, omdat het niet in den Bijbel staat. Verder werd gezegdVan Kuykhof wil afschaffing van het privaatbezit. Ik heb niets te willen, zegt spr., het privaatbezit schaft zich zelf af iedere groote industrie vernietigt het onafhankelijk bezit der arbeiders, in die richting ontwikkelt zich de maatschappij. Dat gaat zoncier dat iemand daar iets aan kan doen. Ten andere werd beweerddat spr. oorzaak zoude zyn dat een behondsman wordt gekozen, terwijl bij een eventueele herstemming de antirevolutionaire canuidaat zou worden gesteund. Wat dat laatste betieft, zegt spr, ons gedrag bij herstemming kan eerst den dag na de stemming worden bepaald. Wat dienaangaande gezegd is üoor iemand, was zyn persoonlijke meening, doch als de vrijzinnig-democraten het onaangename in hun houding niet laten varen, niet meer brutaalweg verklaien, dat in het district nooit een soc.-dem. zal worden gesteund, dan zouden wij een dergelijke houding weten te betalen. Thans het argument, dat de arbeiderscandidaat geen kans heeft. Spreker kan niet in de toekomst zien, maar wijst op Veendam, waar men ook de verkiezing van Schaper in 't geheel niet verwachtte, op den uitslag der verkiezingen van 1897. Overal waar de soc.-dem. op treden, wordt hun kans giooter, omdat zij optreden met een beginsel, waardoor zij de arbeiders afhalen van de andere partijen (applaus.) De kansberekening heelt niet de minste waarde. Spreker heeft nog niet den minsten spijt van zyn candidatuur juist omdat het in hoofdzaak gaat tegen de vrijzinnig-democraten tegen den heer Fokker, tegen wiens parlementair verleden hy ernstige grieven heelt. Een schandaad noemt hij het dat deze meegewerkt heeft tot handhaving van het militairisme, dat hij met de andere leden der partij niet verhinderd heeftmet alle kracht de totstandkoming der legerwetten dat hij niet stemde voor het brengen van het percentage in de ongevallenwet van 70 op 90. Verder keurt hij af zijn stemmen tegen kindervoeding en kleeding bij de behandeling der leer plichtwet en noemt hij het niet antwoorden op sprekers vragen omtrent de urgentie van het algemeen kiesrecht n.l. of de heer Fokker terstond zal meedoenom dat aan de orde te stellen, een uitvlucht. Wie daarop ter stond willen aansturen en telkens daarmede zullen komea zijn de soc.-dem. Nog bespreekt hij met een enkel woord de kwestie republikein of niet een vraag die ook in het debat werd gebracht. De vrijzinnig democraten, die omtrent het koningschap dezelfde meening hebben als de soc.-dem. en als liberalen als van Houten, Gort van der Linden e. a., dat het n.l. na 48 zijn invloed verloor en niets anders werd dan een sieraadspeculeert op de traditie en het gevoelen voor het Oranjehuis en eigen aardig is het dat èn eonservatief-liberalen men leze den open brief van den heer Bosman èn soc.-dem. in dat opzicht den heer Fokker bestrijden. Dat alles is een gevolg van de halfheid der vrijzinnig-democraten. Ten slotte zegt spr., dat hy gelooft niet meer nieuwe gezichts punten in bet midden te kunnen brengen en eindigt hij met de hoop dat alle onafhankelyken hun stem zullen uitbrengen op den candidaat der arbeiders. (Applaus.) Debat. Alleen de heer Gosker, die eerst wees op het vaak onverkwikkelijke van het debatwaarom hij het liever zag afgeschaft, en daarby opmerkte, dat bij, ware hij daartoe in de gelegenheid geweest, gaarne den heer Oosterbaan had willen vragen, of bij gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs niet behoorljjk rijkstoe- zicht ook op het eerste noodig zou zijn, gaf te kennen, dat by het vreemd vond, dat de heer van Kuijkhof zich gesteld had tegenover den heer Fokker, die toch ook voor algemeen kiesrecht is, en vroeg daarna wat de spreker denkt te doen voor den middenstand. De heer van Huijkhof antwoordde, ofschoon de vraag niet tot hem gericht was, dat zijn meening was, dat er bij gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs wel degelijk toezicht moest wezen opdat het onderwijs zoo goed mogelijk zij en de subsidie komt ten voordeele van het onderwijs en de bijzondere onderwijzers. Waarom hij zich tegenover Mr. Fokker candidaat liet stellen heeft hij duidelijk genoeg aangetoondde arbeiders kunnen in de vrijzinnig-democraten als party geen vertrouwen stellen. Wat den middenstand aangaat, merkt hij op dat alle sociale hervormingen ook ten goede zuilen komen aan de zoogenaamde tusschenlagen der maatschappij. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de ver gadering gesloten met een krachtige aanbeveling voor den candidaat, nadat de voorzitter de collecte voor de verkiezingscourant heeft aanbevolen, enkele inlichtingen gegeven heeft over de stemming en geconstateerd heeft dat niemand thans de candidatuur Fokker heeft verdedigd. R f j kstul nhouwieeraar. De heer J. G. Hazeloop, te Alkmaar, Rjjks- tuinbouwleeraar voor Noord-Holland, zal voortaan eiken 2en en 4en Zaterdag der maand te Hoorn te spreken zijn. Traas Alkmaar-Xangcilijk. Met 12 Juni a.s. wordt de tram-omnibusdienst Alkmaar-Langedijk gestaakt. Een groot ongerief voor de bewoners der Langedijker dorpen, die, om de naaste spoorwegstations te bereiken, zich eene wandeling van '/2 4 s/4 uur hebben te getroosten. Klnderkleeding en kindervoeding. De vergadering, ten Stadshuize gehouden, op Zater dag, den 8, en bijeengeroepen door de dames R'pping, Boelmans ter Spill, de Langede Lange en van Buijsen, was voor deze een waar succes. Een zestigtal waren verschenen, om getuigenis te geven van hare belangstel ling in de zaak niet alleen, doch, zooals in den loop der vergadering ten duidelijkste bleek, om daadwerkelijk het hare bij te dragen tot definitieve vestiging der Ver eeniging. Behalve bovengenoemde dames, werden in het bestuur gekozen de dames Conijnvan der Drift, W. Harms en Simon Thomas. De statuten werden goedge keurd en de jaarlijksche contributie bepaald op minstens f 1. Wij vernemen verder, dat het voornemen bestaat, om op ruime schaal pogingen in het werk te stellen, het ledental zoo groot mogelijk te doen worden en zal men den ingezetenen door een inteekenlijst of op andere wijze de gelegenheid geven, zich aan te sluiten Alleen uitgebreide steun zal het mogelijk maken, dat de Veree niging geheel aan haar doel beantwoord en van onze meer of minder gegoede stadgenooten zal het nu afhangen of de Vereeniging de door haar met vee) liefde aanvaarde taak zóó zal kunnen uitvoeren, dat er van bepaald gebrek geen sprake meer behoeft te zyn als reden van schoolver zuim. Wie onzer zou weigeren daartoe mede te werken? De Kamerverkiezing. Aan de Redactie! conservatief De open briefdoor den candidaat dercentraie~ Liberale Kiesvereeniging te Alkmaar tot mij gericht noopt mij u te vei zoeken het volgende in uw eerstver- schijnend nummer te willen opnemen. De candidaat der conservatief centrale Liberale Kiesvereeniging, door niemand in het openbaar tegenover mij verdedigd en alleen te Schoorl bijgestaan door den heer Schipper verdedigt nu verder zelf schriftelijk zijne candidatuur. Op niet gelukkige wijze. Hij vraagt mij (p. 2), de grenslijn aan te geven die mij scheidt van het streven der socialisten. Ik antwoordmen leze de Beginselverklaring en het Verkiezing-program der Sociaal-Democratische Arbeiders partij die den heer van Kuykhof onder hare aanvoerders teltbeide stukken zyn in druk verschenen. Op alle plaatsen, waar ik in dit district sprakheb ik in hun geheel voorgelezen en toegelicht èn de Be ginselverklaring èn het Verkiezingsprogram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond; die Bond zal, zij het dan ook als afzonderlijke groep, aan de linkerzijde in de Kamer staan, dus in het algemeen tegenover de kerkelijk- staatkundige partjjen en tegenover de sociaal-democratie, samenwerkend met hen, die sociale hervormingen krachtig ter hand nemen doch gezind en bereid tot grondwets herziening. Dit is mjjn antwoord op de vraag (p. 9) of ik mij schaam, de beginselen van den V. D. B. aan mijne kiezers te verkondigen. De vraag, waarom ik ben gegaan uit de Liberale Uni0 conservatief eene vereeniging tot welke noch de cerlti-ale 0 0 Kiesvereeniging, noch baar candidaat ooit hebben behoord en tot welke ik ook na de scheiding nader sta dan zjj heb ik herhaaldelijk uitvoerig behandeld: ik verwijs naar het op dit punt volkomen juist verslag dat voorkomt o.a. in de Alkmaarsche Courant van 31 Mei, de N. Lan gedijker Courant van 1 Juni, de Schager Courant van 2 Juni en de Algemeene Gids van 2 Junidoch niet zonder protest blijve de bewering dat ik met mijne democratische vrienden mij heb opgeworpen tot eene zelf standige partij met een geheel ander programma. Ik heb herhaaldelijk betoogd dat het hervormings programma van de L. U. en het verkiezingsprogram van den V. D. B., buiten de vraag van grondwetsherziening en van staatsexploitatie der spoorwegen, geen zakelijk ver schil opleveren (behalve dat 't laatste veel beknopter is dan het eerste). De candidaat der C. L., mij vragende (p. 8) »acht »gjj het wegnemen van alle den wetgever houdende be- palingen uit de grondwet niet juist daarom noodzakelijk, »vóór alle dingen urgent, omdat gij dadelijk wilt komen »tot algemeen kiesrecht voor mannen en voor vrouwen, »met verkiesbaarheid der vrouw voor alle vertegenwoor- »digende lichamen verliest uit het oog het onderscheid tusschen de beginselverklaring en het verkiezingsprogram:

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2