Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. werk gaan bij het maaien en hooien voeder van goede kwaliteit heeft kunnen binnenhalen. De bewerking van het weiland in het voorjaar bepaalt zich niet alleen tot het uitdelven van greppels en slooten. Neen, ook de zode moet toegang verleenen aan lucht en vocht. Menige weide herbergt een renteloos kapitaal aan plantenvoedende verbindingen, renteloos omdat zij voor de planten niet opneembaar zijn. Deze plantenvoedende verbindingen bevinden zich in de humusdeelenontstaan uit de afgestorven graswor teltjes enz. Het is de taak van den veehouder dit plantenvoedsel voor de planten opneembaar, pasklaar te maken. Dit kan hij doen door de soms zeer vaste oppervlakte van het grasland los te maken, lucht (zuurstof) en water toegang te verleenen. Vele kostbare stikstofverbindingen worden dan ten gerieve van de weideplanten opneembaar gemaakt. Op oude weiden, de uitkomsten van proeven hebben dit geleerd, kan men de opbrengst vaak meer verhoogen door een losmaken der oppervlakte met de weide- of kettingegge dan door een vrij sterke bemesting, hoewel het in verreweg de meeste gevallen voordeelig is be handeling met de kettingegge en bemesting met elkaar te doen gepaard gaan. Een enkel voorbeeld. Prof. Anderegg nam van een stuk weiland vier even- groote perceelen. Perceel I noch gemest, noch geëgd leverde 745 K.G. hooi, perceel II, wel bemest, doch niet geëgd, gaf 1666 K.G., van perceel III, niet bemest, maar wel geëgd, verkreeg hij 1550 K.G., doch van per ceel IV, dat zoowel geegd als bemest was, won hij niet minder dan 3126 K.G. hooi. De bemesting verhoogde dus de opbrengst met 921 K.G., de bewerking werd betaald met 805 K.G. terwijl de opbrengst van het bemeste perceel door eggen met 1566 K.G. steeg. Waarlijk cijfersdie te denken geve a en tot leering kunnen strekken en welke doen zien, dat een ketting egge spoedig betaald is. Het is duidelijkdat men dit succes alleen zal ver krijgen op weiden, die eenige jaren gelegen hebben. Jonge kunstweiden bevatten nog niet zoo'n grooten voorraad van onopneembaar plantenvoedsel. Mag de meerdere opbrengst van geëgd weiland bijna uitsluitend aan de omzetting van het bodemvoedsel toegeschreven worden, met de verbetering der hooikwali- teit is dit niet het geval. Als de grassen en klavers we liger beginnen te groeien worden de onkruiden min of meer verdrongen, waardoor de grassen en klaversoorten een grooter aandeel krijgen in de samenstelling van het hooiwaardoor het gehalte aan voedende bestand- deelen van het laatste toeneemt, vooral als de landman krachtdadig optreedt tegen distels, biezen en unjer, roobol, paarden- of kattestaart. Biezen verdelgt men het gemakkelijkst of liever het minst moeielijk in land, dat geweid wordt, daar het vee ze laat staan. Gedurig afmaaien verdragen ze niet. Iemand kreeg uitstekende resultaten door de afgemaaide biezen te laten liggen op de stoppels der biezen. Deze liepen opnieuw uit, maar doordat ze van het licht afgesloten waren, bleven de jonge deelen slap en geel. Op een heeten dag werden dan de verdroogde afgemaaide deelen bijeengeharkt en de teedere, gele, jonge deelen aan de brandende zon blootgesteld, waaraan zij geen weerstand bleken te kunnen bieden. Door dit eenige jaren elk jaar tweemaal te herhalen, raakte hij de biezen uit zijn land kwijt. Deze bewerking kan echter alleen toe gepast worden, nadat het vee „verweid is. Roobol, unjer, katten- of paardenstaart, ook hermoes genoemd, kan men een gevoeligen dag toebrengendoor vroeg in 't voorjaar sterk te bemesten met het chloor- houdende kaïniet, ook op gronden, waar de bodem niet kaliarm is. Het kaïniet wordt hier niet gebruikt als meststof, doch als verdelgingsmiddel van een gehaat wortelonkruid. Nu is 't niet genoeg, dat men een weligen grasgroei in de hand werkt, men moet ook zorgen, dat het gras gemaaid wordt op het tijdstip, waarop van een bepaalde oppervlakte de grootst mogelijke hoeveelheid voedende bestanddeelen gewonnen kan worden en door met oordeel te hooien moet men maken, dat men er de grootst mogelijke hoeveelheid van in mijt, berg of schunr krijgt. Het is een feit, dat over het algemeen te laat ge maaid wordt de meeste veehouders offeren de kwa liteit op aan de massa. Zij vergeten, dat een kleinere hoop hooi minder kilo's voedsel kan bevatten dan een grootere. is hetHaar slotwoorden maakten een einde aan zijn overpeinzingen. Zijn oogen flikkerden van cynisch vermaak hij bukte voorover om met een halven glimlach te luis teren naar de zorgvuldig gekozen bewoordingen harer slotrede. »Ik verzoek n te gelooven, dat de Arbeiders-beweging als een zuurdeeg onder de volkeren werkt,' zeide zij. »'t Is een sterke macht, die in stilte werkt om de massa op te heffen een zeer samengestelde macht, ver-reikend en onweerstaanbaar, die nog ongeboren volken zal beroe ren een leven niet langer versteend in de tyrannie des rijkdoms, niet belemmerd door de banden van hot bezit. De beweging stuwt als een ongeziene vloed hare gene zende wateren naar ieder strand, leven brengend aan ver verwijderde natiën; en met onweerstaanbare kracht bespoelt zij deze machtige strooming Gods onze kusten met de eerste aanvangen van een grooten indus- triëelen vrede." Ze hield op, oprnde hare armen, en haar stem verhief zich tot een doordringenden, hartstochtelijken kreet. »Ja, de vloed is aan 't opkomen. Maar o, lieve mannen en vrouwen, zullen we wachten, totdat hij ons opheft tot betere levensvoorwaarden? Maar deze zijn binnen in oub en de be.weging zal alleen dan de individuën opheffen, wanneer het leven binnen in den individu de beweging heeft beroerd." Ademloos en aan al hare leden trillend ging ze zitten. Franklin was de volgende spreker, maar hij kwam te laat. Zijn stem geleek na die van Oatharina op oen kouden nevel na een schitterenden zonsopgang. Wordt vervolgd» Het is hier niet de plaats in den breede uiteen te zetten wanneer en waarom alsdan gemaaid moet worden. Regel is 't, dat de voederplanten (uitgezonderd enkele, bijv. serradella, welke slechts van belang is voor de zandstreken) gemaaid moeten worden bij het begin van den bloei. Dit oogenblik is voor afzonderlijk ge teelde voedergewassen zeer gemakkelijk fe treffen, maar voor het gras- en klavermengsel, waarmede onze hooilanden bedekt zijn, is dit minder gemakkelijk omdat de samenstellende planten op zeer verschillende tijdstippen in bloei staan. Houdt men echter rekening met de omstandigheid, dat te vroeg maaien minder schadelijk is dan te laat maaien, dan wordt de bepaling van het bedoelde tijdstip weder minder moeielijk. Te laat maaien heeft ook het nadeel, dat de naweide minder voeder oplevert dan anders het geval is. Het voeder van een te laat gemaaide weide levert niet alleen meer voedende bestanddeelen, maar deze zijn ook minder gemakkelijk verteerbaar dan die van een op tijd gemaaide, een gevolg van het hoogere ge halte aan ruwvezel. Met het hooien heeft men ten doel een groot deel van het in 't voeder aanwezige water te doen verdampen. Door regen wordt een groot deel van het in 't gemaaide aanwezige voedsel uitgeloogd. Door ruw in 't hooi te werkeu, verliest men een grootere of kleinere hoeveel heid bladeren, de teederste deelen, die niet alleen een hooger gehalte aan eiwit enz. hebben, maar ook beter verteerbaar zijn dan de stengeltjes en stengels. Nooit spreide men 's morgens het op zwaden leggende of aan opper staande hooi uit, voordat de dauw of het hooi en den grond van mogelijk gevallen regen zijn opgedroogd. Bij het opbergen van het hooi kan het gebruik van zout niet genoeg aanbevolen worden. Men strooit het tusschen de verschillende lagen tot een hoeveelheid Van 5 Kg. per 1000 Kg. hooi. Men neemt, hoewel het zout goedkoop is, landbouwzout, want dat is nog goed- kooperhet kost hoogstens 5 cent per kilo. Gedurende den eersten tijd gaat het hooi in verteer baarheid vooruit, een gevolg van de gistingen, die in de massa plaats grijpen. Later daalt het in voederwaarde, omdat die gistingen niet plaats kunnen hebben dan ten koste van bepaalde bestanddeelen. Daarom bezit over jarig hooi onder overigens dezelfde omstandigheden minder voederwaarde dan nieuw hooi. Prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, te I»eiden, heeft bericht ontvangen, dat de universiteit te Glasgow hem den graad van D. D. (doktor in de godgeleerdheid) wenschte te schenken. Hij heeft echter gemeend voor die op zichzelf overigens zeer te waardeeren eer te moeten bedanken, op grond van de wijze, waarop Engeland in Zuid-Afrika tegenover het Hollandsche element te werk gaat een besluit, dat hier te lande ongetwijfeld met groote voldoening zal worden begroet. 6 (Haarl. Ct.) Overreden. Achter Baarle-Nassau wiide een vrouw op de in beweging zjjnde stoomtram springen. Zij gleed uit en kwam onder de wagens terecht. De wielen gingen haar over het hoofd, dat totaal werd vermorseld. Te Botterdam zijn aangehouden twee 17-jarige Duitsche jongens, die de ouderlijke woning te Solingan en te Barmen ontloopen waren. Zij wilden naar de Trans vaal om de Boeren te gaan helpen. Als zonder geld of middel van bestaan zijnde, zijn zjj naai Duitschland teruggezonden. Barsingerhorn. Nog steeds, geregeld eiken dag, wordt te Kolhorn veel ansjovis gevangen. Aan de zouterijen en met het uitplokken der netten, verdienen vele vrouwen een goed daggeld de prjjs der visch bleef tot heden f 5 per 1000 stuks. Den 6 werden ook eenige tallen (tal is 200) geep aangebracht.- Het schoolfeest te Kolhorn zal dit jaar bestaan in een bezoek aan de Schager kermis, voor de laagste, en een reisje naar Haarlem, Hout enz., 7001' de hoogste klassen. gt. pankras. De afslagmarkt van aardappelen alhier is weder aangevangen Vrijdag, den 7,'s namiddags half 5 ure. Er werden aangevoerd 49 mandjes van 17 '/a K.G., die golden f 1.74 f 2.25 per mandje. Warmenhuizen. Gedurende de maand Mei wer den aan het post-telofoonkantoor alhier behandeld 28 inlagen spaarbank, totaal f 3209,55; 6 terugbatalingen, totaal f 1080,53, benevens 44 telegrammen en 153 post pakketten. Schagen. Als het sprekend bewijs hoe noodig eene telefonische verbinding voor onze gemeente was en boe zij in eene zeer gevoelde behoefte voorziet, diene dat gedurende de enkele dagen van Mei, na hare in gebrnik- stelling, van den 21 tot den 31, niet minder dan 61 telegrammen werden ontvangen en verzonden. Verbetering. Stompetoren. Mej. C. Sander, alhier, slaagde den 30 Mei te Amsterdam voor het examen (1. o.) en den 31 Mei voor het examen in de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. Als een groote zeldzaamheid kan van Sjoorder- meer worden medegedeeld, dat de heer J. bteur zich mag verheugen in het bezit van precies100 klein kinderen. Verkiezingen. Barsingerhorn. Den 8 trad te Kolhora in eene openbare vergadering op de heer J. C. van Kuijk- hof, candidaat voor de Tweede Kamor. Een 50 personen waren aanwezig. Een griezelige vondst. Te Beilen, schrijft men, is in het veen eene zonder linge, griezelige vondst gedaau. Voor eenige dagen werd eerst bij het turfgraven eene schoen te voorschijn gebracht. Daarna groef men een vol ledig menschengeraamte, in zittende houding uit. Sedert zijn nog meer geraamten door vergraving bloot gekomen, alle nog zeer gauf. Bij een daarvan ligt de tong nog in den mond, en zijn neus en ooren nog aanwezig. In het geheel heeft men vier menschengeraamten waarbij één van oen kind. Ook vond men onderscheidene zoo goed als gave kleedingstukken en eenige stukken dik, zwaar zoolleer, welke door de politie in beslag zijn genomen. De lijken, althans een daarvan, waren bedekt onder een hoopje struiken, welke alle overeenkomst vertoonen met takken van vlierboomen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een ernstige misdaad, doch het zal wel moeilijk zijn, daaromtrent eenige zekerheid te verkrijgen. Beter laat dan nooit. Te Westervoort is nu nas feest gevierd ter eere van het huwelijk der Konirgin. Verschillende omstandigheden hadden dit feest zoolang doen uitstellen, Paarden uit Holland voor Zuld-Afrlka. Men leest in »Onzo Paaarden". De van de Hollandsche markten welbekende Pransche paardenhandelaren Hubloth en Leoij hebben voor de Engelsche Regeering 4000 paarden te leveren voor Transvaal. Genoemde heeren Hubloth en Leoij zijn thans in ons land om paarden te koopen voor de Engelsche soldaten in de Transvaal. Op verschillende plaatsen in Groningen en Gelderland en andere provinciën worden monsterdagen gehouden en aankoopen gedaan. De paarden moeten voldoen aan de volgende eischen: van 512 jaar, van 1.521.58 ongeveer hoog en hoogstens voor f 350 te koop. Wij hebben een vijftigtal der in Groningen aangekochte paarden bezien en beklagen de Engelsche soldaten, die op zulke paarden zich in het oorlogsveld moeten wagen. De paarden zijn door hun gebrek aan bloed, gebrek aan voorbereiding en gebrek aan geschikten bouw totaal onge schikt om als rijpaard te dienen. Uit een plaats bij Frankfort aan den Oder wordt een tragisch voorval bericht. Een typhusljjder, vader van twee kinderen, werd eenige oogenblikken door zijn schoonmoeder verpleegd. De zieke was knorrig en opvlie gend. Hij vroeg de vrouw om een kop melk. Zij [raadde hem af melk te drinken, waarop hij, door de koorts ver hit en van zijn zinnen beroofd, het oude 75-jarige mensch met een vuistslag ter aarde wierp, een bijl g eep en de ongelukkige den schedel verbrijzelde, zoodat de hersenen bloot lagen. Door het gezicht van bloed nog razender geworden, sloeg hij zijn eene kind het hoofd af en kliefde hét gezichtje van het andere door midden. Toen bracht hij zich een diepe wonde aan het beun toe en vloog het huis uit naar een nabijzijnd meer om zich te verdrinken. De toesnellende buren haalden hem uit het water. Hij rukte zich los en sprong wederom in het water. Weer haalde men hem er uit. Toen was zijn razernij als bij tooverslag gezakt en liet hij zich gewillig naar het gast huis brengen. De vrouw, de ongelukkige, kwam later thuis. Zij was bloemen gaan leggen op het graf van haar eerste kind. Men stelle zich haar thuiskomst voor. Zitting van 7 Juni 1901. K. S. Jz., P. de J. Cz., P. G. Pz. en J. S. Jz., Eg- mond aan Zee, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 3 boete of 2 dagen hecht. W. V., Schermerhorn, J. S., Zijdewind, H. de V., Alkmaar, J. v. d. A., Noordscharwoude, M. G. S., Eg- mond aan Zee, en P. G., Amsterdam, dronkenschap, de le en 6e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 5 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 1 boete of I dag hecht., de 5e f 0.50 boete of 1 dag hecht. P. W., Alkmaar, straatschenderij, f 5 boete of 3 dagen hecht. F. J. M., Alkmaar, het verstoren der nachtrust, f 3 boete of 2 dagen hecht. L. R. en W. K., Alkmaar, en 0. K., Wijk aan Zee, jachtwetovertreding, de le en 2e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht. J. B., N. P. E., J. P., B. K. en S. O., Alkmaar, en C. A. v. d. H., 's-Gravenhage, overtreding politie-veror dening, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e5e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. K. Jz., J. V. Ez., W. G. Jz., G. K. Az.. J. D. Jz. en G. Z. Jz., Egmond aan Zee, het zoeken naar eieren, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e, 5e en 6e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Oudorp. Getrouwd. 1 Mei. Jacob van Baar en Aaltje Hoogland. 12 Petrus Bakker en Lourencie van Putten. Geboren. 8 Mei. Dirk, z. van Petrus Bloothoofd en Ariaantje Hoedjes. 9 Wilhelmina, d. van Ide Zonneveld en Grietje Leek. 19 Aagje, d. van Jan Mager en Geertje Vader. Hensbroek. 130 Mei. Onder trouw d. Jan Visser Cz., en Stgntje van Eerden, van Oterleek. Getrouwd. Klaas Baan en Aagje Renooij, van Graft. Clemens Melker en Antje Komen, van Schagen. Geboren. Jacob, z. van Pieter van Baar en Petronella Balvers. Overleden. Klaas Musen, echtgen. van Pietertje Pater, 71 j. Pietertje Pater, wed. van Klaas Musen, 77 j. Koedijk. Ondertrouwd en Getrouwd. 10 en 25 Mei. Willem Visser en Grietje Moolenaar. 16 en 30 Albertas Dik en Aaltje Vries. Getrouwd. 2 Mei. Jan Melling en Dieuwertje Kramer. Geboren. 20 Mei. Dieuwertje, d. van Pieter Modder en Antje Hartland. Overleden. 31 Mei. Neeltje Kloosterboer, wed. van Pieter Klomp, 57 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6