8tads berichten. Ingezonden Stukken. BURGERLIJKE STAND. Arnhem. Alhier is een nieuwe broodbakkerij uitgebrand. De eigenaar, de heer Burgers, vader van 7 kinderen is van schrik overleden. Een der schoonste renpaarden van den heer Crommelin is in de Ringvaart van Haarlemmermeer verdronken. Het paard, dat voor een rijtuig was gespannen, met den heer Crommelin er in gezeten, schrikte en sprong in de Bingvaart. De heer C. zelf kon er nog bijtijds uitspringen. Te Kaatsheuvel (Noord-Brabant) was de knecht van Dr. de Both bezig het paard voor het rijtuig op te tuigen, toen het op eens op hol sloeg, met het gevolg, dat de knecht zwaar gekneusd en gewond naar binnen werd gedragen. Het paard holde zóó lang voort, totdat het, van vermoeidheid uitgeput, tot staan kon gebracht worden. Gelukkig zijn er geen verdere onheilen voorge vallen. Te Winschoten is een 10-jar g knaapje door eigen onvoorzichtigheid door de stroomtram Oldambt Pekela overeden. Vreeseljjk verminkt werd hij opgenomen. Heerhugowaard. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school Nr. 3 hebben zich 27 sollici tanten aangemeld. Harlngcarspel. In deze gemeente is opgericht eene vereeniging, die zich ten doel stelt bet verstrekken van uitkeering aan de leden bij ziekte. Het bestunr bestaat uit de heeren J. Wardenaarvoorz., K. IJfï secr., A. Kistemaker, penningm., 0. Nierop, vice-voorz., G. Kuiper 2e secr., C. Wink en D. Grootcommissa rissen. Dat de vereenigingdie den naam zal dragen »Door ons voor ons", de sympathie heeft van de ingeze tenen, kan blijken uit het feit, dat bij de oprichting reeds 70 personen zich als lid aanmeldden. Verkiezingen. Den 11 werd door den heer B. H. Heldt, van Amsterdam alhier eene politieke rede gebondenter aanbeveling van de candidatuur van den heer mr. E. Pokker voor de Tweede Kamer in dit district. Aan het debat werd o. a. deelgenomen door den heer Ossendorp van Amsterdam die den candidaat der sociaal-democra- triscbe arbeiderspartij, den heer J. G. van Knykhof, aan beval. De vergadering was slechts matig bezocht. Barsingerhorn. De ansjovisvangst is te K o 1- h o r n zoo goed als afgeloopen de prijs is met f 0,50 per 1000 gestegen, de sloepen, welke nog uitgaan, komen met slechts enkele stnks binnen. Geep wordt nu over vloedig gevangen slechts f 3 per tal (200 stuks) wordt hiervoor besomd. Ook werd den 11 een brninviseh in een geepzegen gevangen tot vermaak der jeugd werd het beestje aau een lijn in de haven vastgelegdwaar het onvermoeid hare duikelingen den geheelen dag volhield. Bevolkingsstatistiek. De St.-Ct. van 11 Jnni behelst eenige gegevens aangaande den loop der bevolking in de provincie Noord- Holland in 1900. Zij telde op 1 Jannari 1901 476392 mannen, 507 434 vrouwen, totaal 983826. Amsterdam telde 520602 zielen Haarlem 65 189; Kat- wonde telde 't minste en wel 249 zielen. De bevolking dezer prov. bedroeg op 1 Jan. 1900 (volgens de uitkomsten der 8e volkstelling) 468 065 m., 500 066 vr., totaal 968 131 en is alzoo toegenomen in den loop van 1900 met: 8327 m. 7368 vr.totaal 15 695. V erklezlngs-reclanie. Uit het district Winschoten schrijft men aan het »N. v. d. D." De Kamerverkiezing in ons district brengt heel wat drukte en beweging. De partij van den heer E. Brader, den revolutionnair-socialist, is op Amerikaansche wijze met een reclame-wagen begonnen. Op een Oldambtsterboereuwagen met eene groote tee- kening op doek a la Braakensiekvolgens deskundigen zeer verdienstelijk geteekend zit, behalve een voerman, een tweede persoon, met een groote bel gewapend, om uitlegging van het doek te doen. Op de »prent" ziet men een ouden afgetobden arbeider aan eene tafel, waarop eene schaal met aardappelen en water. Daarnaast staat de heer Brader, broederlijk met de linkerhand op den schouder van den afgeleefde en met den rechterwijsvinger wijzende op een tweede tafel een tafeltje welbereid waarop vleesch, wijn, groente, enz. en waaraan een welgedaan heer is gezeten. En met dezen reclame-wagen wordt een tocht gemaakt door het geheele district. Te Termunten is Maandag daarmede begonnen. Te Zaandam viel den 11 in de stoom rijstpellerij »de Phenix'', van de firma C. Kamphujjs, een stapel balen rijst om, waarbij eenige terecht kwamen op zekeren A. Speijer, een der werklieden nit Amsterdam aan die fabriek. Ernstig inwendig gekneusd werd hij naar Amsterdam vervoerd. Zijn toestand, hoewel zorgwekkend, is niet hopeloos. Ongelukken door automobielen. Te Arnhem is een automobiel op hol geslagen. Onderweg de berijders er nit werpende, vloog zij tegen een boom aan, waarbij de drie wielen werden verbrijzeld, evenals het kastje. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Toen dezer dagen twee personen nit Kerkwijk naar Zalt-Bommel reden, kwam een automobiel hen achterop rijden, het paard werd hierdoor schichtig en er had een aanrijding plaats met het gevolg, dat beiden nit het rij tuig geslingerd werden. Met ernstige wonden aan hoofd en andere lichaamsdeelen zijn zij naar het Ziekenhuis overgebracht. Verkiezingen. Provinciale Staten van Aoord-Holland. Haarlem. Bij de hier gehouden stemming voor twee leden der Provinciale Staten werden uitgebracht 3927 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren v. d. Mersch (lib.), Beynes (r.-k.), Van Merlen (lib.) en Hngenholtz (s.-d.). Amsterdam I Aantal kiezers 4757. Uitgebracht 2370 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren Van den Wall Bake (lib.), mr. Caroli (lib.), De Bont (r.-k.) en Worm- ser (a.-r.) Amsterdam II. Aantal kiezers 2470. Uitgebracht 1180 geldige stemmen. Gekozen de heeren Van Eeghen (lib.) en Hartsen (lib.) Amsterdam III. Aantal kiezers 7096. Uitgebracht 3356 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren Jitta (lib.), Sillem (lib.), Tak (soc.-dem.) en Trenb (vrijz. dem.). Amsterdam IV. Aantal kiezers 3628. Uitgebracht 1424 geldige stemmen. Gekozen de heeren Hijmans (lib.) en Loeff (lib.). Amsterdam V. Aantal kiezers 7809. Uitgebracht 3881 geldige stemmen. Gekozen de heer Wijnmalen (lib.). Herstemming tnsschen de heeren Van Eeghen (anti-r.) en Ingenobl (vrijz. dem.). Amsterdam VI. Aantal kiezers 5124. Uitgebracht 2827 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren Den Tex (lib.), Bois- sevain (lib.), Anderbeggen (r.-k.) en Ter Haar Jr. (chr.- hist.). Amsterdam VII. Aantal kiezers 3793. Uitgebracht 2255 geldige stemmen. Gekozen de heeren Orone (chi.-hist.) en Van Water schoot v. d. Gracht (r.-k.). Amsterdam VIII. Aantal kiezers 2979. Uitgebracht 1521 geldige stemmen. Gekozen de heer Pabius (a.-r.). Herstemming tusschen de heeren Harmsen (chr.-hist,) en Moltzer (lib.). Amsterdam IX. Aantal kiezers 7212. Uitgebracht 3621 geldige stemmen. Gekozen de h«er Van Hall (lib.). Herstemming tusschen de heerenGerritsen (vrijz.- dem.) en Van Son (chr.-hist.) Den Heider. Gekozen de heer Znrmiihlen met 1813 stemmen. De heer Passtoors verkreeg 1469 stemmen. Zaandam. Herkozen K. de Boer Czn. (lib.) met 2141 stemmen en P. B, J. Perf (lib.) met 1886 stemmen. Edam. Gekozen H. J. Calkoen (lib. aftr.) met 1181 stemmen. Haarlemmermeer. Herstemming tusschen Re- nierse en 't Hooft (aftr. lid) die 926 en 915 stemmen, bekwamen. V e 1 s e n. Gekozen Job. ter Hofïsteede (aftr. lib.) met 1693 stemmen; mr. P. A. Bijvoet (r.-k.) kreeg 1442 stemmen. Hoorn. Geldige stemmen 2829. Hiervan verkregen de heeren Zimmerman 2330, Wonder 1341, Middelhoff 927, Winkel 625, De Jongh 78. Gekozen de heer A. F. Zimmerman. Herstemming tusschen de heeren G. Wonder en F. Middelhoff. Enkhuizen. Uitgebracht 5694 geldige stemmen. Gekozen de heeren Buis (kath.), met 2860 Btemmen, en Tensen (anti-rev.), met 2882 stemmen. De heeren Hart kamp en Willinge, beiden liberaal, verkregen respectie velijk 2809 en .:7Ü7 stemmen. Nieuwer-Amstel. Herstemming tnsschen K. van den Bont (aftr. lib.), met 759 en P. J. A. M. Wier- dels (kath.), met 784 stemmen. Voorts verkreeg J. M. van Meetelen (ant.-rev.), 578 stemmen. W e e s p. Herstemming tussche i mr. Th. Heemskerk (aftr. antirev.), F. N. van der Muelen (aftr. chr.-hist.), W. J. de Wit Gz., r.-k. en.mr. K. Zwaardemaker (hb Voor kinderen van 4-8 jaar. Voor dezen leeftijd zijn een paar alleraardigste boekjes verschenen bij den uitg. S. L. van Looy, te Am sterdam, getiteld: »Een Geheim" en »De Perzikpit'', beide bewerkt door Nellie. De boekjes maken een deel nit van eene serie Verteiselboekjes, onder redactie van N. van Hichtum. Examen land- en tuinbouw. De heer <1. tt. Ilazeloop, Bijkstniubonwleeraar alhier, is benoemd tot lid uer commissie voor de examens van land- m tuinbouw. Deze examens worden te Wage- ningen gehouden. Hen jubileum. Den 11 was het 40 jaar geleden, dat de gepensio neerde majoor van het Oost-Indisch leger T. de €ock Buning, militie-commissaris alhier, werd benoemd tot 2en luitenant der infanterie bij genoemd leger. Tram I.angedijk—Alkmaar. Het bericht in ons vorig nummer, dat de bovenge noemde tram met 12 Jnni a.s. zal worden gestaakt, en dat door ons gevonden werd in een ander blad, blijkt een formeel verzinsel te zijn. De directie deelt ons mede, dat er niet het minste plan op bestaat. Verdelgen van ratten en muizen. Een welwillend stadgenoot deelt ons het volgende oude recept mede, tot het verdelgen van ratten en muizen, door hem gevonden onder oude papieren Als men Konigskerzen (Verbascum Thapsus. Volgens Linens:) die men Veel op alle Brake Ackers vind, uit graaft en met de Bloemen en Wortels in de hoeken van Kamers, Kelders, Stallen of Koornzolders legt, zo vlug ten alle Muisen en Rotten Weg. De Fameuze Götze maakte een verzoek hier omtrent met levendige Muizen, die niet weg konden komen. Zij liepen als raazend zig in een half unr doot. Een nadenkent Landman Lied op zijn zolder tussen ieder Laag van zijn Kooren maar eenige van deze Konigskerzen leggen, en Hij had in zijn Schuur nog Muis nog Rotte, daar de Scbnuren van zijn Buuren er van vol Waaren. Te water gelaten. Den 12 werd van de scheepswerf van de firma W. P. Stoel en Zoon, alhier, te water gelaten een nieuwe stalen motor-aakschip, gebouwd voor rekening van de heeren C. Baan en Zoon, alhier, en bestemd en ingericht voor het vervoer van hout voor laatstgenoemde firma. Arrondissement s Hcchtbank. Benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Am sterdam de heer mr. H. li. Asser rechter alhier. Desertie. Een marinier van verlof achtergebleven is door de politie alhier aangehouden en aan de militaire auto riteit overgeleverd. De uitslag. Vrijdagavond stellen wij belangstellenden gaarne in de gelegenheid, kennis te nemen van den inhoud der telegrammenbetreffende den uitslag der verkiezingen naar mate zij zullen inkomen. Indien wjj niet al te laat in het bezit daarvan komen, hebben wij het voornemen, dien avond nog een extra nummer uittegeven. Wat dan daarin niet meer kan opgenomen worden, vinden onze lezers in het Zaterdagavond verschijnende nummer. Wat den uitslag betreft in dit district, hebben wij alle maat regelen genomen die ons op de Bnelste wijze met den afloop in ieder der stemdistrieten in kennis kunnen stellen. Wij herinneren nog eens aan hendie ons hunnen gewaardeerden steun daartoe znllen verleenen dat wij gaarne alle te maken kosten vergoeden. Ons eenig verzoek isspoed Dierenmishandeling of niet Den 13 kwam hier voor den wal een motorsehuitje, volgepropt met lammeren van Wieringen. Die beesten zijn, volgens zeggen twee etmalen zelfs zonder drinken. Zon nn toch geen sneller vervoer mogelijk zijn, waardoor dergelijk vervoer althans eenigszins aan eischen van huma niteit voldeed Het geheim der Stemming. Geachte Redactie Het mag zeker nog wel in het belang van het geheim, der stemming in herinnering worden gebracht, dat bij de herziening der kieswet is bepaald (art. 76): »De kiezer ontvangt nit banden van den voorzitter het stembiliet, dicht gevouwen naar de zijde waarop de namen der kandidaten zijn gesteld. De billetten mogen niet vroeger en alleen op deze wijze aan ae kiezers worden verstrekt." Waar in dit kiesdistrict harde kartonnen stembiljetten worden gebrnikt, vreezen vele kiezers wellicht, dat zij die niet vouwen mogen. De bij het werpen in de bus op hen volgende kiezers kunnen dan de ongevouvren kaart volkomen lezen. Ik maak hierop attent omdat in een der stemdistrieten in Alkmaar bij de verkiezing voor de Prov. Staten de biljetten met gevouwen werden overhandigd. Dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, EEN KIEZER. GETROUWD. 9 Juni. Hendrik Schumer en Reintje Schoen. Jan B: onwer en Attje van Rijs. Klaas Linde boom en Anna Elisabeth Kramer. Jacobns van der Hoek en Catharina Elisabeth Geerding. Willem Hop en Geertje Louwe. 11 Jacobns Johannes Petrus Sp'uijt en Elisabeth Theresia Leijers. 12 Dirk Ritman en Maria Johanna Boeke. 13 Jacobns Wilhelmus van den Aakster en Dorothea Cornelia Catharina Rijkenberg. GEBOREN. 6 Juni. Klaas, z. vau Lodewijk Janssen en Jannetje Hogetoorn. 9 Cornelia, d. van Jan Visser en Johanna Koster. 11 Nieolaas, z. van Pieter Pover en Maartje Kliffen. Anna Maria Helena d. van Hendricns Hermanns Eenhorst en Wilhelmina Susanna Diepen. OVLRLEbEN. 8 Juni. Johannes Hendrikusz. van Jan Vreeker en Anna Lans, bijna 2 j. 11 v Antonia, d. van Barnardus Leuverman en Maria de Rover, bijna 6 m. Oudkarspel. Getrouwd. 9 Mei Frederik de Boer en Gunrtje Kramer. Pieter Kramer en Maartje Rol. 16 Oornelis Kramer en Elisabeth Legen. 23 Roger Ootjers en Trijntje Stnij. 30 Tennis Kliffen en Gunrtje Sehrieken. Ge boren. 1 Mei. Maria, d. van Cornells Kroon en Maartje Rootjes. 13 Catharina Alida, d. van Jan Brammer en Catha rina Znt. 19 s> Gerritje, d. van Arie Swager en Neeltje van Twuijver. Overleden. 4 Mei. Levenloos kind van Mattheus Rjjker en Geer- truida Maria Engeringh. 5 Jacob Dirk, z. van Nieolaas Albertus Wijker en Antje Stuurman. 24 Pieter Kraakman, wedr. van Antje Kraakman 78 j- 25 Klaas, z. van Symon de Vet en Geertje Bakker Aoord-Scharwoude. Getrouwd. Arie Bommer en J. Masteling, Hensbroek. Corn, de Gens en J. van Wijland. J. Sjjpheer en A. Pijs. J. Duijneveld, wednr. vaD M, Root en M. Tames. J. Cam en A. Spanjaard. Arie de Vet, wednr. van J. Amels en B. Keppel. Geboren. 12 Mei. Maria Elisabeth, d. van Cornells Roos en Trijntje PraDger. 28 Gunrtje d. van Klaas Opperdoes en Neeltje Slooves. Akersloot. Ondertrouwd en Getrouwd. 9 en 23 Mei. Petrus Hollenberg en Cecilia Maria van der Heiden. Dirk Jongkind en Marijtje Ursem. Getrouwd. 2 Mei. Willem Albert Heckman en Henrietta Frederika Maata. 5 Jan Rond en Aaltje Bloothoofd. 8 Paulus Kerssens en Petronella Metselaar. 14 Nieolaas Mulder en Cornelia Leering. Cor nells Betjes en Marijtje Leering. Geboren. 17 Mei. Catharina Cornelia, d. van J. Groot en M. Bruul. 29 Johannes, z. van KL Van Dnin en Marijtje Deijlen. Overleden. 12 Mei. Grietje Hartog, echtgen. van Joh. G. Phaff.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2