BURGERLIJKE STANdT Uitslag verkiezing Provinciale Staten (kiesdistrict Alkmaar). Herstemming tussclien de 4 eerste candidaten. bestaande verzwaring van de buitenduinregel benoorden de Groote Keeten onder de gemeente Callantsoog, behoo- rende tot de Rijkszeewerken in de Provincie Noord holland. Raming f 12,000. Minste inschrijver K. Zeeman voor f 9610 te Den Helder. Twee adressen. Nevens een adres aan Gedeputeerde Staten, waarin de ingezetenen hnn instemming betuigen met den ont worpen spoorweg BovenkarspelVenhuizen, Wjjdenes, Schellinkhout Hoorn, circuleert een tweede, waarin de onderteebenaars zich daartegen verklaren en waarin zij den wenscb uitdrukken, dat die verbinding niet tot stand mag komen. Vrees voor hoogere gemeente-en polderlasten schijnt het motief voor dit laatste adres te zijn. De ziekte onder de kippen in Zeeuwach- Vlaanderen, Westelijk deel, breidt zich nog steeds meer uit. In bijna elke gemeente van het district verneemt men, dat bij dezen of genen landbouwer de ziekte onder zijn pluimgedierte beerscht. Er zijn aldaar hofsteden, waar het anders wemelt van kippen en het hanengekraai zich ver in den omtrek doet hooren, doeh waar men nu geen enkele kip ziet loopen. Thans beeft de ziekte zich ook vertoond by den land bouwer I. J. van Honte, te Oostbnrg, bjj wien reeds een vijftig- of zestigtal is gestorven. Ook de kalkoenen en ander pluimgedierte sterven aan deze ziekte. Het is voor de landbouwers een groot verlies, omdat zij nu zelf eieren moeten koopen, indien zij die willen gebruiken. De eierenhaudelaars beginnen ook te klagen, nn zij bijna geen eieren meer kannen bekomen zeer waarschijnlijk zal men de schaarschte ook spoedig kunnen bemerken aan de hoogere prijzen, welke men er voor zal moeten betalen. Verscheidene landbouwers durven geen vreemde kippen invoeren, nit vrees dat de ziekte zich nog meer zal uit breiden. Benoemingen Gecommitteerden tot de Directie over de wegen en vaarten der Zes Nood-Hollandsche steden" hebben benoemd tot Secretaris-Penningmeester Jhr. Mr. W. F. Röell, schoolopziener, secretaris der Maatschappij voor Gemeente Crediet, te Amsterdam. T"t lid van het bestuur der bam e Wormer (N.-H.) is gekozen de heer A. de Leenw, in de plaats van den heer Jb. van Egmond, die als zoodanig had bedankt. Tot bestuurslid der banne ISijbecarspel (N.-H.) is benoemd de heer O. Mantel, te Zwaag. Te Hoorn is overleden de heer J. M. Billroth, gemeente- en plaatsvervangend districtsveearts aldaar. Het jaarlijksch concours van den Noord Hol landschen Bond van fanfare- en harmonie- gezelschappen zal het volgend jaar te Baarn worden gehouden. Een treurig voorval had dezer dagen te Ambt- Ommen plaats. Een 31-jarige landbouwer met gekrenkte geestvermogens heeft in een vlaag van waanzin zichzelf verbrand. Na eerst een hoop stroo bij een omheining gebracht te hebben, heeft hij zich aan een paal vastge bonden en daarna het stroo in brand gestoken. Toen zijn hnisgenooten het ongeval bemerkten, vonden zij reeds een gedeeltelijk verkoold lijk. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 24 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik, de lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents, De inhoud van nr. 24 is Het Koninklijk Echtpaar te Sehwerin, door H. P. van Enst; Buiten; Scheveningen, Wandelhoofd Koningin Wilhelmina", door N. H. Wolf; Het Gouden Feest van het Instrnctie-bataljondoor een oud-volontairPeter Benoit. Zijn leven, werken en streven, geschetst door Willem Landré; In het paleis van den Koning, een roman uit het Oude Madrid, door F. Marion Crawford (slot); Uit het land van hei en struiken; Wat gij doen kunt met een rijwiel. Het sterkste voorwerp, dat er op de wereld bestaatSchetsen nit de geschiedenis van Amster dam door A. J. M. Brouwer Ancher; Spionskop, door User; De misdaad van den brigadier, door A. Conan Doyle. Voordrachten monologen dialogensalonstnkjes en verzen; Een schrijver voor het tooneel, monoloog, uit het Italiaansch van L. Rasi, door J. A. Holtrop; Koningin Wilhelmina met Hare poppen. mmmmmatKtmmmtammtismsmmusssgaBe/a Verbeeld jeNeen dank je hartelijk. Ik ben van plan, me aan het hoofd te stellen van de Arbeiderspartij. Mark lachte. »No, er zijn wel vreemder dingen gebeurd; maar zie je, Franklin is er ook nog. Je bent een eer zuchtig persoontje, dat je zoo met hem wilt wedijveren Maar vandaag ben je hem de baas geweest." Haar oogen flikkerden. „En toch zegt hij, dat ik niets kan, Mark," en snel vervolgde ze: »Ik zal niet rusten vóór ik aan Franklin heb bewezen, dat hij ongelijk heeft." Mark bleef even staan en keek haar aan. Haar lippen waren op elkaar geklemd, er lag een harde glans in haar oogen; 't zelfde scheen met haar stem 't geval te zijn, die klonk als staal. Mark had haar nog nooit in zoo'n stemming gezien. Hij was trotsch op haar bekwaam heden en trotsch dat ze zoo afweek van de rest der familie, de zwakke moeder en den luien broeder op de hoeve te Great Lowlands. Plotseling wekte ze nu zijne verbazing. Drie jaar lang hadden ze al samen op kaners gewoond in Goodge Street, en hij had haar gehol pen met haar journalistiek en haar hoe langer hoe onaf hankelijker zien worden. Haar carrière had ze aan hem te danken en nu scheen ze in eens hem over 't hoofd te zijn gegroeid. Haar toon gaf hem een eenigszins onbe hagelijk gevoel, maar baar volgende woorden stelden hem weer gerust. »Kük niet zoo verschrikt, Mark," zei ze vriendelijk lachend. »Ik wil in een open gevecht over hem triom feeren. Ik kan dat boek schrijven, en ik zal het doen ook. Jij gelooft in mij, en ik zal bewijzen, dat jij gelijk hebt en hij ongelijk. Wat heb ik jon al niet te danken, eerst I mijn opleiding te Newnham en nn het ideale leventje, dat je mij laat leiden. Ik verlang niets beters dan dit." De beslistheid, waarmee ze dit zei, getuigde juist van twijfel. Ze keek vóór zich en daardoor ontging haar de uitdrukking op Mark's gezicht. »Dat is alles goed en wel", zei bij, lachend maar toch niet op zijn gemak. »Den een of anderen dag echter verlang je naar een ander tehnis en een anderen kame raad »Ik zal nooit naar iemand anders verlangen," viel ze hem trotsch in de rede; »ik zal nooit iemand anders liefhebben. Ik heb niemand noodig dan jou." Hij antwoordde niet, maar versnelde zijn pas, begeerig een eind te maken aan dit gesprek. Ze hadden het Park verlaten en bevonden zich nu tns- schen de steenen huizen der straten, de schamele wo ningen, het armelijke leven, dat in de onmiddellijke na bijheid van al die weelde geleefd word. De Zondagskalmte die daarover lag uitgespreid, deed denken aan een slui merenden strijd. De mist raakte hen aan met zijn kille vingers; de lantaarnpalen verdwenen in de verte, grim mig, grijs en lichtloos. In Goodge Street waren geen lichten op. Wordt vervolgd. School wandelingen. Engelsche hoogleeraren, en de »Times" stemt in een hoofdartikel hartelijk met hen in, waarschuwen tegen uit roeiing van zeldzame planten en verarming van de Britsche flora in 't algemeen, door toenemende niets ontziende strooptochten van benden onderwijzers in de plantkunde en huDne leerlingen. Hen eerlijk man. Eene dame nit Chicago mevr. Nancy Ir ing, is zoo zeer overtuigd van de oneerlijkheid van den hedeudaag- schen handel, dat zij 2500 gulden heeft uitgeloofd aan ieder koopman of man van zaken, die bewijzen kan eene maand lang zijn bedrijf te hebben uitgeoefend zonder zijn evennaaste te bedriegen. Een jnry van vijf personen, te benoementwee door haar, twee door den belang hebbende en een door die vier, zal uitspraak doen. Honderdjarige keukenmeid. Te Iseghem, West-Vlaanderen, is de honderdste verjaardag gevierd van eene Fran9aise Laridon, die, voor tachtig jaren in een logement aldaar voor keukenmeid in de leer gekomen, er onder alle opvolgende eigenaars gebleven is en zich nog altijd nuttig weet te maken. De held van den oorlog. De eerbied voor moed kracht en schranderheid die onverwoestbaar is in het Engelsche ras, zal ten slotte maken dat een man als generaal de Wet door hun dich ters en schrijvers tot een halfgod verheven wordt. In bladen en tijdschriften komt telkens uit welk ont zag men voor hem heeft. Zelfs de lasteringen van sommige oorlogscorrespondenten bewijzen het. Amerikaansche tijdschriften beginnen reeds met hem hoog te verheffen en te prijzen in Scribner's Magazine en The World's Work vinden wij daarvan voorbeelden. In Scribner's beschrijft de heer Thomas E. Millard, de Amerikaansche oorlogscorrespondent, generaal de Wet, dien hij het eerst ontmoette bij den terugtocht naar Paardeberg. Millard, die den generaal niet herkende, vroeg hem naar het hoofdkwartier van de Wet. Deze zeide niet wie hy was, maar wees hem den weg naar zijn tent waar Millard tot de ontdekking kwam dat het de toen reeds vermaarde man zelf was tot wien hij sprak. De Wet is van middelbare gestaltestevig en goed gebouwd op het eerste gezicht een indruk gevende van lichaamskracht. Niets in zijn kleeding onderscheidt hem van de andere Bnrgors. Hy ziet er uit als een typische Boer van het veld, van zijn verweerden slappen hoed tot zijn koe-lederen laarzen, waarin zijn broek is opgesloten. Men kan zich nauwelijks een minder militaire figuur denken. Van een uniform geen spoor. Een donkerblauwe borstrok bedekte het hemd als hij er een aan had. Een jas droeg hij niet een kleine verlepte cocarde van struisveeren zat ter zijde in den band van zijn hoed. Catharina de Groot. Christina Johanna, d. van Dirk Winder en Antje Kuiper. Pieter, z. van Klaas Bakker en Grietje Blokker. Anna Maria Petronella, d. van Jacobus van Wes- terop en Maria Schroder. Gerardus Jacobus, z. van Jacobus Kraakman en Maartje Krom. Margaretha, d. van Anthonius Bakker en Grietje Jonker. Elisabeth Christina, d. van Cornelis Feijken en Clasina Deutekom. Overleden. 11 Mei. Vrouwtje Mansbande, echtgen. van Tennis Bruin, 59 jaar. 15 Petrus Admiraal, wedr. van Gunrtje Apel doorn, 77 jaar. 19Gunrtje Strooker, echtgen. van Jacob Reik, 58 j. 22 25 27 30 31 Nicolaas Jacobus Wilhelmina van Bergen. Getrouwd. 14 Mei. Jan Prins en Neeltje Delis. 26 IJpke Age van der Werf en Catharina Swakman. Geboren. z. van Jacobns Vrasdonk en Klasina 18 16 17 18 25 29 z. van Lonrencias Delis en Geertje z. van Hubertns Schouten en d. van Hendrikns Roos en Helloo. Ondertrouwd. 31 Mei. Jan van Kleef, wed. van Maria Bartha Rijs, te Uitgeest en Mjjntje Mooij, te Heiloolaatstelijk te Limmen. Getrouwd. 5 Mei. Dirk Verkuijl, ts Arnhem en Romkje Visser alhier, laatstelijk te Arnhem. 9 Willem Johannes Hoogeland en Petronella de Waard. 12 Johannes Albertns Wilhelm van Daalen, te Alkmaar en Trijntje Schipper, alhier, laatstelijk te Alkmaar. Geboren. 3 Mei. Agatha Elisabeth, d. van Hendrik Meijer en Catharina Johanna Leijding. 11 Simon, z. van Willem de Jongh en Hillegonda 13 Mei. Nicolaas, Slikker. Gerardus, Ruiter. Johannes Cornelis Veronica Leijen. Anna Johanna, Johanna Jalink. Catharina Margaretha Maria, d. van Wilhelmus Johannes van der Steen en Catharina Nanne. Hendrik, z. van Hendrik Kromhout en Barbara Reijue. Cornelis, z. van Jacobns Hoeben en Agatha Maria Burgering. Overleden. 19 Mei. Johannes Knijs, 63 j. 20 Elisabeth Otter, 71 j. 21 Simon Bakker, 20 j. 25 Johannes Cornelis Leijen, wonende te Vnght, 33 j. 30 Cornelis Pronk, 73 j. Haringkarspel. Ondertrouwd 10 en getrouwd 24 Mei Jan Zut en Maartje Doodeman. Ondertrouw d. 24 Mei. Jacob Dekker en Ariaantje Schnt. Jacob ten Wolde, wedur. van Cornelia Knijper, en Maartje Dekker. Getrouwd. 10 Mei. Bartholomens van Dnin en Trijntje Boots. Geboren. 11 Mei. Gerard Nicolaas, z. van Gerrit Nieuwenhnijs en Mina Fraij. 15 Jannetje, d. van Klaas Nat en Saartje Klos. 16 Johanna, d. van Simon Hessing en Elisabeth Stoop. 26 Johanna Anna, d. van Simon Ligthart en Aaltje Lonwe, 27 Cornelis Petrosz. van Johannes Hendricus Theodoras Baas en Maria Groot. Overleden. 7 Mei. Trijntje de Ruiter, wed. van Adrianns de Graaf, 60 j. 22 Cornelis, z. van Jan Veldman en Engeltje Hof, 1 maand. 31 Dirk Borst, wednr. van Trijntje Lodder, 65 j. Schoorl. Ondertrouwd. 17 Mei. Cornelis de Bears en Antje Hoogvorst. Getrouw d. 12 Mei. Klaas Snip en Trijntje Visser. 29 Cornelis de Beurs en Antje Hoogvorst. Geboren. 22 Mei. Hendrik Jan, z. van Simon Pieter Dalenberg en Klaartje van Lienen. 24 Johannes Cornelis, z. van Antonie Johannes Peeck en Johanna Veenhngsen. Overleden. 4 Mei. Dirk Groot, 29 j. 5 Levenloos aangegeven kind van Gerrit Jongerling en Meina Best. Gemeente. Aantal kiezers. Geldige stemmen. Mr. H. Boelmans ter Spill. Jhr. Mr. P. van Foreest. N. Gtlinderman. Mr. J. P. Kraakman. Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht. Akersloot 298 268 135 129 121 129 11 Alkmaar I 846 725 435 379 267 270 14 II 944 786 442 398 325 304 22 III 628 503 326 285 149 161 19 Castricnm 348 332 36 41 281 290 4 Egmondb. 290 272 67 77 142 165 69 Egm. a. Zee 240 198 164 141 33 36 2 Heemskerk 438 412 108 103 133 239 170 Heiloo 336 246 108 138 131 123 9 Limmen 221 206 40 46 149 158 9 Ondorp 113 92 31 32 47 61 4 Uitgeest 455 398 237 219 135 155 21 4438 2129 1988 1913 2091 354

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6