EAAE LEVEHSDOEL No. 72. Honderd en derde jaargang» 1901 WOENSDAG 19 JUNI. BES HEaSTSESMMIHG. Mr. E. FOKKER. Amsterdamsche Brieyen. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALklfAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab t 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|)s der gewone advertentien Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer De herstemming op Donderdag, 27 Juni, heeft ook voor de liberale partij in dit district groot belang. In geen geval kan zij gediend zijn met de keuze van den heer Oosterbaan. Behalve een paar zaken, die samenwerking van anti-revolutionairen en katholieken, nu tot regeeren geroepen, tot eene voor hunne partijen bevredigende oplossing kan brengen, bestaat er tusschen deze twee heterogene groepen, van huis uit tegenvoeters, te veel verschil van belangen en inzicht, dan dat wij eenigen voor land en volk vrnchtdragenden arbeid van hen mogen verwachten. Op dat punt zijn wij al zeer pessimis tisch gezind. De overwinning der kerkelijke partijen maakt het nood zakelijk, dat hunne tegenstanders zorgen voor eene krach tige minderheid daartegenover, zoodat daarmede door de regeering rekening te houden is. De candidaat der vrijzinnig-democratische partij, de heer Mr. E. FOKKER, die trouwens reeds ongetwijfeld bij eerste stemming vele liberale stemmen verwierf moet daarom dooi de liberale partij in dit district bij de herstemming krachtig gesteund worden. Wij herhalen wat wij reeds in een vorig nummer zeiden men stelle de partij niet ver antwoordelijk voor het onhandig en beginselloos optreden harer leiding in dit district. Volkomen begrijpen wij dat bet velen moeilijk vallen moet, doch het belang onzer beginselen ga boven alles. Op dat punt is er van den heer Oosierbaan absoluut niets voor ons te verwachten, daarentegen alles van den heer FOKKER, die nu, na den uitslag der stemming op den 24, met zijne vrienden wel niet aan urgente Grondwetsherziening zal toekomen Dit groote struikelblok voor voortzetting van den socialen arbeid is nu vervangen door een, dat nog krachtiger remt: eene clericals meerderheid. Er is voor de liberalen dan ook alle reden, bij de her stemming op 27 Juni, krachtig te steunen de candidatuur des heeren VIII. De Amisterdamsclie liberalen zitten in zak en •assche. Zij hadden 't door hen geleden echec bij de var- kiezing voor de Provinciale Staten beschouwd als het kwaad waaruit het goede geboren wordt wantzoo hadden zij geredeneerd onze partijgenooten hebben nu gezien, dat zij niet sterk genoeg zijn om zich de luse van onderlinge verdeeldheid en onverschilligheid te ver oorloven en bij de verkiezing van de Staten-Generaal VAA Franklin voor het eerst had haar een gevoel van on voldaanheid met de journalistiek gegeven. Hij was ge weest als de vorst, die den bloesem van 't succès had beschadigdmaar deze vorst was versterkend tevens. Hij had haar eerzucht geprikkeld, en haar met allen ernst een geschiedenis van de Arbeiders-beweging doen op touw zetten. En sedert ze er mee bezig was, had ze nog een andere macht dan Franklin de toekomst zien be- heerschen. Ieder nar, dat ze aan de journalistiek kon onttrekken, bracht ze door in de leeszaal van het Britsch Museum, om feiten en gegevens voor haar boek te ver zamelen. Deze studie maakte de artikelen, die ze schreef, degelijker en gewichtiger, en had tevens invloed op haar leven met Mark. Zelden was ze nu in de kamers te Goode Street, en nn Mark haar gezelschap miste, verhaastte hij de ge beurtenis, die aan Catharina's carrière in Londen den doodsteek zon toebrengen. Zy was veel te veel verdiept in haar studie om zijn weinige spraakzaamheid en zijn afgetrokkenheid op te merken. Een jaar geleden zou ze er verdriet overhebben gehad als hij avond aan avond weg was. Nn wist ze 't niet eens, als hij afwezig was. Vau tijd toï tijd keek Mark haar peinzend aan en opende de lippen tot een bekentenis; maar dan brachten de rimpels op haar voorhoofd en haar inzichzelf gekeerde blik hem van zijn voornemen af. Ze leefde een zeer vol zullen zij wel beter oppassen. Do uitkomst is bitter tegen gevallenalleen in district IV (-vacature Gleichman) is de minister Goeman Borgesius dadelijk gekozen daar tegenover staat, dat de heer B. H. Heldt in district VII al na de eerste stemming zija zetel heeft moeten afstaan aan Mr. Th. Heemskerk. In alle andere districten komen de liberalen of vrijzinnig-democraten in herstemming hunne kansen staan daar zeer goed maar nn de Kamer toch eenmaal om is zal 't nog meer dan ooit moeite kosten om de anti-kerkelijken naar de stembus te krijgen Een man als sur. Th. Heemskerk moet zich in deze dagen wel overweldigd gevoelen. In een paar weken tijds wordt hij gekozen tot wethouder van Amsterdamtot afgevaardigde ter Tweede Kamer van een Amsterdamseh districtdat zoolang 't bestaat nog nooit anders dan een liberaal koos ten overvloede komt hij nog met uit stekende kansen in herstemming in Gouda terwijl hij in verschillende andere districten een groot aantal stemmen op zich vereenigde en eindelijk is hij ook door honderden kiezers voor de Provinciale Staten een begeerlijk verte genwoordiger geacht. Zooveel blijken van vertrouwen op eens mij dunkt, men moet Let gevoel hehbendat men ook van het goede overmaat kan krijgen. Want het gevolg isdat er moet worden gekozen of gedeeld en van enkele fancties moet worden afgezien, waarvan men niet zeker is, dat daarvoor een partijgenoot zal worden gekozen In ditembarras de choix verkeeren de sociaal democraten op dit oogenblik nog allerminst. Misschien is nog wel het merkwaardigste van net geheele electorale bedrijf, dat hunne eandidaten zoo bitter weinig stemmen hebben gekregen. In Amsterdam kreeg de heer P. L. Tak van de 2752 uitgebrachte stemmen er slechts 251 en in district V van de 5394 niet meer dan 282 in IX kreeg de heer A. H. Gerhard er van de 4497 ten minste 877, evenwel niet genoeg om hem in herstemming te brengen in VI moest mr. P. J. Troelstra zich ermee vergenoegen, dat van de 3326 kiezers, die ter stembus togen, er maar 230 op hem stemden en alleen in III komt Henri Polak met 1420 stemmen in herstemming met het aftredende liberale lid 0. H. den Hertog, die er 1603 kreeg. Bedenkt men daarbij, dat in dit district ue vrijzinnige democraat mr. E. A. Smidt 482 stemmen op zicb vereenigde en 't niet onmogeljjk is, althans naar het verleden te oor- deelen, dat de 376 stemmen van den heer Bleys en de 362 van den heer De Waal Malefijt ook op den heer den Hertog overgaan, dan zal de heer Polak een harde dobber hebben, en bestaat er veel kans, dat Amsterdam geen enkelen socialistischen vertegenwoordiger naar de Kamer zal afvaardigen. Er zijn maar weinigen, die zoo iets hadden gedacht. De heer Deen, over wien ik in een vorigen brief schreef, heelt 't nog juist weten te brengen tot eene herstemming. In dit district is verbazend hard gewerkt. De onder wijzers hadden er hun zinnen op gezet om hnu ambt genoot Ketelaar opnieuw at te vaardigen en zij hebben zich daarvoor ontzaglijk veel moeite gegeven. Zoodra de schooltijd voorbij was, aanvaardden zij vrijwillig het ambt van verkiezingsagent en deden door persoonlijk bezoek leven, dat zag hij wel gelaarsd en gespoord voor den wedren, had ze geen oogen voor den reiziger, die daar voortzwoegde langs den weg. Reeds sedert lang had ze een voorsprong op hemwaarom zon hij haar tegenhouden Dan haalde hij de schouders op met een gevoel van verlichting, ais iemand, die een scène heeft voorkomen, en viel met vernieuwden eetlust op zijn middagmaal aan. t Is een heerlijk ding, dat Kit nu zoo haar eigen belangen krijgt, en haar weg alleen kan gaan," dacht hij dan, terwijl hij begon te fluiten om het onaangenaam gevoel tot zwijgen te brengen, dat zijn geheimhouding hem gaf. Intusschen maakten Catharina's studiën in het Museum haar kennis van het Arbeiders-vraagstuk veel minder oppervlakkig. Ze begreep 't eon en ander van de dingen, waarover ze sprak en kritiseerde de sprekers en de redevoeringen in het Park met evenveel doorzicht als Eranklin zelf. Franklin hoorde dit aan met klimmende verbazing hij merkte, dat hij zijn opgevat oordeel omtrent haar oppervlakkigheid nog eens moest herzienmaar hij werd er door bevestigd in zijn alkeer van het openbaar op treden der vronw. Catharina's zelfbewustheid had hem altyd geprikkeld en vermaakt tevens, en nu hy zag, dat ze hard werd, en dat ze niet langer alles aan zijn oordeel onderwierp, werd hij 't met zichzelf eens, dat zij hem mishaagde. >Ze verliest al hare zachtheid en vrouwelijkheid," zeide hij dan tot zichzelf, terwijl hij driftig op zijn snor beet. »Waarom kan ze al de publieke kwesties niet aan de mannen overlaten Als hij zoo ontstemd naar haar keek, dan zag hij, dat haar neus smal, haar gelaat scherp en hare trekken ge spannen werdendat hare oogen niet zacht van uit drukking waren, en dat de rimpel der afgetrokkenheid maar zelden op haar voorhoofd werd gladgestreken. Som tijds zag hij de uitdagende houding van de vrouw-met- een-doel, en dan zuchtte hij. Er was niets liefelijks of meisjesachtigs in haar uiterlijk behalve het zachte, glanzige haar, als haar hoofd met een stralen krans omgaf. al hun best om de kiezers voor hun candidaat te winnen. Er waren er wel, die daarbij misschien wat te grooten ijver aan den dag legden, die de menschen ontstemden omdat zij ze niet wilden loslaten voordat zij de belofte hadden afgelegd dat zij hun stem op den heer Ketelaar zouden uitbrengen, maar over het geheel genomen moet men toch respect hebben voor al dien ijver en 't zou voor de onderwjjzers zeer jammer zijn, wanneer zij hun moeite niet beloond kregen. De kansen van hnn candidaat zijn niet slecht, omdat 't niet aan te nemen is, dat de 1182 stemmen, die werdsn uitgebracht op den heer Snto- rius (R. Kath.) en de 387 stemmen van den heer van Son (Chr. Hist.) allen op den heer Deen zullen overgaan. Intusschen, hard werken zal ook bij de herstemming weer de boodschap zijn. Nu krijgen wij, behalve de herstemming voor de Tweede Kamer, ook nog die voor de Provinciale Staten en voorts de gemeenteraadsverkiezingen, die ook wel niet zonder de noodige herstemmingen zullen afloopen. Van de kiezers en van de kassen der kiesvereenigingen wordt te veel gevergd. En daarbij van de journalisten, voor wie zulk een langdurige campagne in hooge mate afmattend is. Van dit laatste heeft echter het publiek zoo weinig besef. Op den avond van den uitslag der Kamer-verkiezingen viel mij dit nog op. Ik was toen op een der couran ten-bureaux, waar alle heeren volop werk had den met de voortdurend binnenkomende telegrammen. Niet temin stond de telefoon haast geen oogenblik stiltelkens waren er menschen, die, te gemakzuchtig om naar de aangeplakte bulletins te gaan kijken, opachelden om den uitslag te leeren kennen. Voor het geduld van den jour nalist, die geen vijf minuten aehtereen aan zijn werk kon blijven en telkens goedig de gewenschte inlichtingen ver schafte, kreeg ik op dien avond het grootste respect. In den Raad is van het gedold van onzen nieuwen burgemeester al heel weinig gevergd bij de behandeling van het toch zeer ingrijpende tramweg-plan. Er waren leden, die op uitstel aandrongen, blijkbaar vreezende, dat verscheidene zittingen, misschien zelfs wel de gevreesde avond vergaderingen, met dit punt van de agenda zonden gemoeid zijn, maar aaarvuoi bioek geen reden te bestaan. Er was al zeer weinig discussie en formeele oppositie ontbrak geheel. Over een paar geuite wenschen zal door B. en W. praeadvies uitgebracht worden, maar deze heb ben slechts betrekking op onderdeden. De voordracht zelve werd goedgekeurd en zoo zullen wij eerlang ons tramnet belangrijk zien uitgebreid met de electriciteit als beweegkracht. Ook eene tarief-verlaging is in uitzicht gesteld, wat de hervorming nog des te aantrekkelijker maakt. De tram te Amsterdam is reeds een bij uitstek goedkoop vervoermiddel, maar het plan bestaat om de gelegenheid te verschaffen voor nog minder geld nog grooter afstanden af te leggen. In de Raadszitting waarin deze belangrijke decisie werd genomenkwam ook een schrijven in van mr. W. Heinekenwaarin deze mededeelde, dat hij ont slag nam als lid van den Raad. 't Is gebruikelijk, dat na de voorlezing van een dergeljjke missive de burge- Franklin giste in 't minst niet, dat hij iets te maken had met deze verandering. Hij had nooit eenig vermoeden gehad van haar gevoelens tegenover hem. In het provin ciestadje waar hij zijn tweede-handschen boekwinkel hield, bad hij zijn laven geleefd geheel afgezonderd van al wat vrouw was of tot haar sfeer behoorde. Een paar vrouweportretten hingen in de galerij zijner herinnering ze waren netjes en degelijk omlijst door het ruwe eiken hout zijner vooroordeelen. 't Eene was dat van zijn huis- houdster, die den baas over hem had gespeeld een ander behoorde aan zijn stiefmoeder, die een doorn in 't vleesch was geweest van zijn vader, predikant en een echten stndieman een derde was een schets van de vrouw in 't abstracte zooals Schopenhaner haar ontwerptde vierde lijst omvatte Catharina. Als znster van Mark had ze hem zekere vriendschap ingeboezemd, en hij zou blij zijn geweest, als hij haar nu had kannen beletten een plaats in te ne^-en in den strijdwagen van de Arbeiders beweging. Zelf gaf hij zijn gansche hart en leven daaraan, maar hij zag, dat de vrienden der beweging haar bena deelden. De zaak zon nooit verder komen op het spoor van 't woordenrijk gevoel, waarlangs hare aanhangers haar voortduwden om de aandacht op baar te vestigen. Voor Franklin was de zaak der armen veel te dringend en te diep ingrijpend dan dat jonge vrouwen, die nog lang niet op de hoogte waren, haar behoorlijk zonden kunnen dienen. Hij had een hekel aan de moderne vronw, en bovenal aan die van het spreekgestoelte, met haar goedkoope echo van tweede-hands opinies. Ironisch nam hij Catharina's ontwikkelingsgang waar. De verandering maakte hem boos. Alles aan haar scheen verkeerd. Bij haar niets van de beschroomdheid der maagd, niets van dat liefelijk mysterie, dat de grootste bekoorlijkheid is der vrouw. Ze wekte niet zijn nieuws gierigheid hij overzag haar gansche natnnr met éénen bliker was geen keerzijde aan haar. Ze was als een kaart der vronw naar Mercator's Projectie, een uitgestrektheid niet van land maar van hoedanigheden. Er was niets, dat het begrip van rondheid wekte, van ongezien laud en onbekende continenten geen polen van

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1