Buitenland. Nederland. meester eenige vriendelijke woorden richt aan het adres van den scheidende en zoo geschiedde het ook hier. Dit maal was 't echter meer dan een gewone beleefdheid want alle partijen erkennen, dat mannen als mr. Heine- ken moeilijk zijn te rempïaceeren. Hg was indertijd een der radicalen die op het Prinsenhof nieuw leven kwamen brengen met de heeren Trenb en Gerritsen vormde hij een driemanschap. Deze beiden zijn wethouder geworden en daarna heelt mr. Treub afscheid van den Raad genomen ter wille van een hoogleeraarsambt, maar de heer Heineken bleef Raadslidzijne beste krachten daaraan gevende. Zoo groot was zijn ijver dat hij zich niet altijd tevreden stelde met de bestudeering der voor drachten van B. en W., maar herhaaldelijk het initiatief nam voor veranderingen in toestanden die naar zijne meening niet houdbaar waren. In de gemeentelijke huis houding was hij doorkneed en zulke mannen zijn te Amsterdam niet dik gezaaid. Een man als P. L. Tak zou zijn plaats kunnen innemen maar deze is sociaal democraat en na den uitslag der Kamerverkiezingen is 't twijfelachtig of zijne partijgenooten genoeg kracht zullen kunnen ontwikkelen om zijn kennis aan de gemeenschap ten goede te doen bomen. Jammer genoeg worden ook de Raads-verbiezingen tegenwoordig uitsluitend door de politiek beheerscht en wordt aan een middelmatig partij genoot de voorkeur gegeven boven een grondig kenner van gemeentezaken die een andere richting is toegedaan. DUITSCHLAAI». In tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin, de prinsen en alle hooge burgerlijke en militaire autoriteiten had den 16 te Berlijn de ont hulling van Bismarcks standbeeld plaats. De voorzitter van het comité, de bekende staatsman von LBvetzow droeg het monument over aan den Rijkskanselier, die in zijn antwoord o. a. zeide, dat de bewondering en dank baarheid voor den IJzeren Kanselier niet zullen ophouden, zoolang een Duitsch hart, klopt, een Duitsche mond spreekt, een Duitsche vuist zich balt. Toen Bismarck onder en met Keizer Wilhelm het Duitsche Rijk oprichtte, ver zekerde hij aan het Rijk en de wereld den vrede. Dit was te gelijk het uitgangspunt van een nieuwen tijd voor het Duitsche volk. Bismarck is ons een waarborg, dat de natie haar aanspraak op gelijke behandeling met andere volken, haar recht op eenheid, zelfstandigheid en macht nooit kan opgeven. Voor ons is het noodig, steeds op onze hoede te zijn, maar wij zijn sterk genoeg om onze onafhankelijkheid naar elke zijde te handhaven. Moge Bismarck's geest altijd met ons zijn, moge ons Duitsche volk zijn groote toekomst in vrede, vrijheid, welvaart eu macht tegemoet gaan onder leiding van het roemrijke Huis Hohenzollern. EBf©ISIiAMD. De drie voornaamste leden der Engel- sche oppositie Bannerman, Harcourt en Morley hebben in krachtige termen tegen de Jingo politiek geprotesteerd en in hunnezeer toegejnichte redevoeringen, op den zelfden avond in een bijeenkomst der liberalen gehouden, op de voor Engeland noodlottige gevolgen van dezen oorlog gewezen. Bannerman zeide o.a. «Deze oorlog, die, naar de regeering zegt, geen oorlog is, waarschijnlijk omdat hij in Zuid-Afrika op barbaar- sche wijze wordt gevoerd, heeft een groot aantal Engel- sche eigenschappen doen verdwijnen in de laatste paar jaren de voorzichtigheid is weg en het gezond verstand is weg, evenals de vastheid van karakter en ru schijnt de oude en eerlijke rekenkunde ook al over boord te zijn gegooid." »En de menscben, tegenover wie wij zoo optreden, zijn reeds onze medeburgers want wij hebben hun gebied geannexeerd en gevoegd bij het Britscae rijk. »En nu wil ik eens weten, boe de toestand zal zijn, wanneer deze oorlog eens zal beëindigd wezen en hoe deze medeburgers over ons zullen denken en zich tegen over ons zullen gedragen. De mannen, die door ons over de zee zijn gevoerd, zullen terugkeeren uit hunne balling schap, vaders en zonen, broeders en echtgenooten zullen hunne vrouwelijke familieleden ontmoeten en van deze hooren, wat de Engelschen hebben gedaan en wat zij hebben geleden. Welke gevoelens zullen daardoor worden opgewekt Zal het niet zijn die van rassenhaat en politieke anti pathie en wat nog erger is, van persoonlijken haat, ont staan door het gevoel van persoonlijk geleden onrecht »Er moge eenig militair voordeel gelegen zijn in het verbranden der hoeven en het vernielen van het land maar wat is de prijs die daarvoor botaald moet worden De vrede en de bevrediging van Zuid-Afrika." hartstocht, geen luchtstreken van veranderlijkheid. Niets dan de vlakke uitgestrektheid der sexe. En nog niet eens dit laatste, want die had ze afgelegd, en ze was in uiterlijk, in optreden en manieren eenvoudig de journa liste, een individu, dat wat geslacht aangaat onzijdig is. Zijn bureau was in Fleet Street, - waar het meisje noodzakelijk dikwijls moest zijn, en dikwijls zag hij haar uriftig door de menigte heendringen, klaarblijkelijk al die menschen niet kunnende uitstaan, die daar rondslen terden en bleven staan praatjes maken, den doortocht belemmerend en vrouwen, die het druk hadden in den weg staande. Of wel ze moest een omnibus zieu te pakken, dien ze hard achterna holde, en ze sprong dan op de voetplank evenals de eerste de beste loopjongen, wiens hielen vrij wat beter opleiding hadden gehad dan zijn hooid. Hij ontmoette haar op alle uren van den avond als ze terngkwain van een courantenbureau, of zag boe ze om hing bij het plaats-bureau van de een of andere comedie, om te wachten op een kaartje dat niet werd gebruikt. Hij was er meermalen getuige van geweest, hoe ze door een menigte heen drong en waar maar eenige kans was door elleboogstooten een plaats te krijgen, meestal op de voorste rij kwam te staan. Hij wist, dat haar artikelen altijd 't eerst in de kamer van den uitgever aanlandden. Zoodra er een bijzonder vrij of spannend verslag van eenige zaak in »The Flight" verscheen, dan herkende hij er haar hand in. Dit alles was hatelijken zijn afkeer van de moderne vrouw steeg met zijn spijt, dat jnist Catharina zich door den hartstocht van het openbaar leven had laten mee slepen. Wordt vervolgd. ITALIË. Prinetti, de minister van buitenlandsche zaken, vroeger bestrijder van het Drievoudig verbond, heeft thans in de Kamer verklaard tot een ijverig voorstan der bekeerd te zijn. Had hij vroeger gevreesd, dat dit Verbond den vrede in gevaar zou brengen, thans moest hij erkennen, dat het zijn vredelievend karakter niet had verloochend het heeft noch de vermindering van de be grooting van oorlog, noch de toenadering tot Frankrijk, noch het handelsverdrag met de Republiek belet. Op die gronden verklaarde Prinetti zich thans voor het hernieuwen van het Drievoudig Verbond. AFRIKA. Kitchener zendt uit Pretoria van den 15 twee telegrammen, het eerste een overwinning der Engelschen, het tweede een nederlaag meldende. Het eerste luidt «Gedurende den marsch van Vrede zijn Elliots colonnes slaags geweest met den vijand onder De Wet nabij Reitz op 6 dezer. Na een ernstig gevecht namen zij een convooi van 71 volgeladen wagens, 45 gevangenen, 10.000 patronen voor klein geweer en 4000 stnks vee. De Boeren lieten 17 dooden en 3 gewonden achter. »De Britsche verliezen zijn 3 officieren en 17 man gedood, 1 officier en 24 man gewond. Elliots colonne bereikte Kroonstad." Op zichzelf ziet dit bericht er reeds onbetrouwbaar uit. De laatste woorden toch«de colonne bereikte Kroonstad", doen vermoeden, dat Elliot het zeer zwaar te verantwoorden had, en er ternauwernood in geslaagd is Kroonstad te bereiken. Het is toch wel wat ongewoon, van een overwinnend generaal te melden, dat hjj hot doel zijner expeditie bereikte Maar neg minder vertrouwen wekt deze overwinnings- depeche, als men de volgende leest Nabij Witmansrnst, zoo seint Kitchener denzelfden dag, - 20 mijlen ten zuiden van Middelburg in Trans vaal, zijn jl. Woensdag 250 man van de Victorian Mounted Rifles, uitmakende een afdeeling van generaal Beaton's colonne, in hun kamp aan de Steenkoolspruit verrast door den vijand. De Boeren kropen tot dichtbij en openden een doodelijk vuur op het kamp, waardoor sneuvelden 2 officieren en 16 man en gewond werden 4 officieren en 38 man. Twee officieren en 50 man ontsnapten naar Beaton's kamp, de overigen werden gevangen genomen, maar later weer losgelaten. Twee pompons werden door den vijand veroverd. Blijkbaar heeft dus ook thans weder, gelijk reeds zoo dikwijls, een gunstig gekleurd bericht aan een hoogst ongunstig moeten voorafgaan om de gemoederen in het vaderland niet al te zeer te drukken. Trouwens het Engelsche publiek kan een kleine troost wel gebruiken de berichten toch, van alle zijden, zijn weinig opwekkend. Zoo heeft de «Daily Mail" een telegram uit Norvalspoint van den 15, meldende Het aantal Boe- renrebellen in dit district neemt voortdurend toe. Ik heb van geen enkel geval van molesteering van de be woners van het district door de Boeren gehoord; de laatsten houden zich voornamelijk op in het gebergte en beschieten de militairen als de gelegenheid zich voordoet. De «Morning Post" bevat een telegram nit Pretoria, meldende, dat de troepen, die thans daar zijn om zich te herstellen, alle kenmerken vertoonen van zwaar werk te hebben verricht in de laatste maanden. Zij verklaren, dat het zeer moeielijk is om kleine afdeelingen Boeren te verdrijven, die zich in het geaccidenteerde terrein ten noorden van Pretoria met bun gezinnen, hau kudde en han wagens, in de kopjes verscholen hebben, vooral wanneer hnn onvermoeide paarden hen in staat stellen te ont snappen, wanneer zij uiteengedreven worden. Daardoor worden de troepen dus voortdurend in een afmattenden «trek" gehouden. TWEEDE KAMER. Bestrijding van vee-tuberculose. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft be antwoord bet afdeelingsverslag over het Wetsontwerp, houdende bepalingen ter bestrijding van de tuberculose onder hst rundvee. De Memorie gaat vergezeld van een gewijzigd ontwerp, waarvan de strekking nader wordt toegelicht. De Minister vertrouwtdat de door hem voorgestelde maatregelen uitvoerbaar en doeltreffend zullen blijken. Zij komen hierop neerle controle op verkoop en ge bruik van tuberculins 2e elimineering van dieren die onmiddellijk gevaar opleveren3e kosteloos onderzoek van veestapels op verzoek, mits verder de noodige maat regelen worden genomen, om de ziekte op het betrokken erf te doen verdwijnen4e. onderzoek op eigen kosten zonder belemmerende bepalingen5e tegengaan van het door verkoop verbreiden der tuberculose; 6e maatregelen tegen invoer 7e regeling der billijke schadeloosstelling; 8e ontsmettingsmaatregelen; 9e uitvoering der Wet door speciaal daarvoor aangewezen deskundige ambtenaren. Hoorn. Benoemd tot assistent aan het Rijks-land bouwproefstation alhier de beer G. H. Lagers, Groningen. Tot heemraad van den polder Callantsoog is herkozen de heer J. Zeeman aldaar. Verdronken. Met een der stoombooten van de reederij «de Schie' welke uit Rotterdam vertrekt, waren o. a. als reizigers een 20-jarig meisje met een 10-jarig broertje. Op de hoogte van de Heulbrug liet het meisje zich onverwacht van boord vallen en verdween weldra in de diepte. De kapitein J. Born, een uitmuntend zwemmer, sprong haar na, doch werd bij het duiken door haar gegrepen, en kon zich niet losmaken. Gelukkig werd aan boord het ongeval ontdekt, en een dreg uitgeworpen, welke in de kleederen van den kapitein terechtkwam en waaraan hij zijne redding te danken had. Het Jijk van het meisje werd eenigen tijd daarna opgehaald. Kippcnziekte. Ook in het westen van Noord-Brabant sterven tegenwoordig de kippen bij honderden. Alleen te Oud en Nieuw-Vosmeer stierven reeds meer dan duizend kip pen aan de heerscbende ziekte. Leerplicht. De minister van binnenlandsche zaken heeft de vol gende aanschrijving gericht tot de arrondissements-school- opzieners «Hoewel nit den aard der zaak thans de tijd nog niet is gekomen om een onderzoek in te stellen naar de wer king der Leerplichtwet, zal het mij toch aangenaam zijn door n omtrent een enkel punt en wel omtrent art. 22 dier wet te worden ingelieht. Gaarne zon ik mitsdien een antwoord ontvangen op de volgende vragen 1» Zijn in uw arrondissement overal, waar dit door de wet gevorderd wordtcommissiën tot wering van school verzuim ingesteld 2. Zijn die commissiën in functie getreden 3. Ondervindt gij van haar medewerking in dien zin 7 zooals de wetgever zich dat heeft voorgesteld Mocht de toepassing der artikelen 20 en 21 der wet, voor zooveel daartoe aanleiding voor u bestond, n grond geven, om nog andere opmerkingen te mijner kennis te brengen dan zal ik daarvan bij nw antwoord gaarne mededeeling ontvangen Sncdenbond. Scliagen. Den 16 had in het lokaal Oórès alhier de uitreiking plaats van de onlangs behaalde en toen vermelde diploma's als hoefsmid. De voorzitter van den Smedenbond, de heer Wissekerke van Kolhorn, hield daar bij eene toespraak evenals de heeren Muys en Kruit, leeraren ven den afgeloopen cursus. Een der geslaagde smeden sprak een woord van dank tot het actieve bonds- bestunr en de leeraren. In den aardig met lampions versierden tuin van den heer Broersma gaf Schagen's harmoniekapel den 16 zijn eerste zomerconcert, hetwelk tamelijk goed bezocht was. De «muzikale telegrafie", potpourri populaire van L. A. Schouten, «Madchen von der Spule", ouverture van F. von Suppé en «Gratnlation", ouverture van H. Hoffmann, verwierven wel den luidsten bijval van het meerendeels aandachtig luisterend publiek. Callantsoog. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie den hoofdingenieur Scholten den ingenieur Doijer, den griffier der Prov. Staten en een paar leden van Ged. Statenwerd deu 17 alhier een bezoek gebracht aan de voltooide eu in aanleg zijnde pierwerken. Landhulsboudkundlg Congres. Op het 53e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, dat van 19 tot 22 Juni te Steen wijk gehouden wordt, komen o.a. de volgende onderwerpen ter sprake «Kan de konijnenfokkerij voor den kleinen landbouwer en arbeider een hulpmiddel van bestaan zijn, ook in ver band met export Inleider H. L. Spruyt, te Gorredijk «Hoe zullen wij onze landen bemesten?" Inleider W. Hoender, te Steenwijk; «Is het wenschelijk dat maatregelen genomen worden tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen Inleider J. B. Wessterdijk, te Uithuizermeeden «Wat moet de landbouwer doen om de toenemende beschadiging van vijanden (bloedluis en Schurftzwam) aan zijne ooftboomeu tegen te gaan en in hoeverre kan de Staat in dezen optreden Inleider E. Snellen, te Maastricht «Het belang der zoetwater visscherij voor den land bouwer." Inleider M. J. Woltman, te Heerenveen «De tuberculose bij het rundvee moet bestreden worden. Het ingediende wetsontwerp is in hoofdzaak daarom aan bevelingswaardig." Inleider H. A. Kroes, te Dieverbrug. «Teneinde paal en perk te stellen aan bet gemis aan stelsel op het gebied der rundveefokkerij in een groot gedeelte van ons land is het wenschelijk dat van de thans nog bestaande Nedorlandscbe veeslageD Provinci- aalsgewijze ingerichte stamboeken worden ingedeeld, met goed omschreven fokdoelen waarbij rekening wordt gehouden uiet alleen met het uiterlijk maar ook met het voortbrengingsvermogen der ingeschreven dieren". Inleider F. B. Löhnis te 's-Gravenhage «Op welke wijze kan de pluimveeteelt voor den land bouwer voordeel opleveren Inleider J. Kooiman te Amersfoort «Hoe dient eene botercontiöle te worden ingericht om tegenover het buitenland de eenheid der uitgevoerde Ne- derlandsche boter te waarborgen?" Inleider dr. J. J. L. van Rijn te Maastricht. Bij een festival te Steenbergen zijn twee infan teristen met messen gewond. De toestand van een hunner is levensgevaarlijk. Amersfoort. Den 16 is hier een huzaar dood gestoken. De vermoedelijke daders zgn in hechtenis. President Kruger. Te Kampen is bericht ontvangen, dat President Kruger voornemens is den 28 Juni die stad te bezoeken. Naar gmeld wordt heeft het ministerie van Buiten landsche Zak- i zeer bevredigende verklaringen ontvangen van de Britsche Regeering in antworrd op de dezerzijds gedane stappen, strekkende om eene spoedige doorzending te verkrijgen van de levensmiddelen, kleederen en andere benoodigdheden, welke uit Nederland naar Zuid-Afrika zijn verzonden voor de vrouwen en kinderen in de Boeren- kampm. Ken mislukt interview. Van de gelegenheid dat de heer Abraham Fischer, hoofd der Zuidafrikaansche deputatie, zich Zaterdag vóór zijn vertrek met mevrouw Botha naar Brussel op het perron van het Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage bevond, heeft een journalist, die meermalen met hem in aanraking kwam, willen profiteeren, om te trachten iets te weten te komen betrefiende het onderhoud, dat de echtgenoote van den beroemden commandant generaal met den Staatspresident Kruger heeft gehad. Maar de heer Fischer heeft den «krantenmensch" zooals hij de heeren van de Pers gaarne aauduidt allerbeleefdst maar allerbeslist met een kluitje in 't riet gestuurd. «Wij zeg nooit iets van ons privaatzaak nie; wij zul toch Die ons eigen zaak bederf nie voor de nieuwsgierig heid van het publiek." De krantenmensch wees hem echter op telegrammen in buitenlandsche bladen, die toch blijkbaar wel iets meer wisten en volgens welke, na het vertrek van mevrouw Botha, van President Kruger een gewichtige beslissing te wachten was. «Dat bewijst alleen zei de beer Fischer met een fijn glimlachje dat in het buitenland de fantasie van journalisten een beetje brutaler is dan in Holland Maar wilt n mij dan één vraag beantwoorden, mijn heer Fischer

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2