i De herstemming. HUE LEÏENS1 OIL Mr. EL FOKKER. No. 73. Honderd en derde jaargang* 1901. VRIJDAG 21 J U N I. Zitting van den Gemeenteraad FEUILLETON. Den KIEZERS wordt dringend, aan bevolen, Op Donderdag37 Juni, voor een lid der 3e Kmnerte stem men op den heer Woensdag 19 Jnni 1901, Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALkMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers ff 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. AJ jf' Telefoonnummer3. Prjjs der gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. V\\ ALKMAAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig II leden. 1 Vacature. Afwezig de heeren Boelmans ter Spill, de Sonaaville, Bosman en van den Bosch, wegens verhindering, de heer de Wit, wegens ziekte. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Mededecllngen en Ingekomen stukken. Ingekomen zijn a. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 29 Mei in zake onderhandsche verhu ring van gemeente-eigendommen. Voor kennisgeving aangenomen. b. idem ter goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 8 Mei in zake ruiling van grond met den heer G. Ripping. Alsvoren. c. Een adres van A. van Kleeff, opzichter der plant soenen, met verzoek om verhooging van jaarwedde. Gesteld in handen van Burg. en Weth. d. Procesverbaal der jongste kasopname ten kantore van den gemeente-ontvanger. De ontvangsten bedroegen f 516,989,03, de uitgaven f 510,257,46, zoodat in kas was f 6731,57. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Kraakman vestigt er bij dit pnnt de aan dacht op, dat waar het door den vorigen ontvanger ver schuldigde bedraagt f 60.000, thans f 40.000 is benoeven te worden geleend, zoodat de kas 20 mille vooruitgegaan is. Verder vraagt hij of het in de bedoeling ligt van B. en W. om omtrent den stand der procedure met de Maat schappij van borgstelling straks misschien eenige mede- deeling te doen, of dat hem thans wordt veroorloofd daar naar te vragen. De Voorzitter deelt mede, dat, zooals uit deD afloop van het proces is gebleken, de Maatschappij ver plicht is het bedrag der borgstelling uit te betalen. De Maatschappij heeft zelf bericht, dat zij de zaak zoo spoe dig mogelijk zou willen beëindigen en de procureur der gemeente is gemachtigd tot de verdere afwikkeling der zaak. ¥AH 7) Op zekeren dag had hij met Mark koffie gedronken ergens in Ludgate Circus. Ze stonden voor de deur van het restaurant, toen een luid gegil hen de oogen deed werden naar Farringdon Street. In de richting van Me morial Hall kwam een paard met een rijtuig aanhollen dat regelrecht op het handelskanaal afging, dat door Lud gate Circus stroomde. Er zat geen koetsier op den bok Het gelaat eener vrouw met wild-angstigen blik werd onder de kap zichtbaar. »God helpe haar 1" riep Franklin nit, terwijl hij vooruitsprong. »Wees niet gek. Je kunt haar niet redden", zei Mark Nog juist bijtijds sleurde hij Franklin aan zijn kraag weg, om niet door een vrachtwagen overreden te worden Franklin schudde hem van zich af. »Laat me gaan zei hij hijgende. Je kunt het onmogelijke niet doen," zei Mark koeltjes >Maar je kunt wel je zelf doodmaken." Franklin zag, dat hij het paard niet tijdig genoeg kon bereiken. Zijn gelaat verbleekte. Zijn oogen blikten onafgewend naar de vronw in het rijtuig. Zij stonden den kant van Fleet-Street, en het paard was al op het randje van den stroomPlotseling sprong midden op den weg, vlak voor de galoppeerende pooten, een meisjeHuiverend zag Mark, dat het Oatharina was Ook Franklin had haar herkend en zijn hart stond stil Zijne oogen waren als geketend aan die gestalte daar De heer Kraakman had gaarne gezien dat B. en W. op den dag dat het proces afliep aan den raad daarvan eenige mededeeling hadden gedaan dat ware wel zoo .aangenaam geweest: hij wil daar B. en W. echter geen grief van maken. Hij meent er verder op te moeten wijzen, dat de gemeente er wellicht belang bij beeft, dat de realiseering van het bedrag op het Grootboek plaats heeft vóór 1 Juli, den vervaldag der rente. Tot dien dag maakt de rente deel uit van het kapitaal, terwijl op I Juli de Maatschappij de rente int. Vóór dien dag kan dus de gemeente ook recht laten gelden op de rente. Hij meent dit althans te mogen veronderstellen, men zou inzage moeten gehad hebben van de stukken om daarover een besliste meening uit te spreken. De Voorzitter zegt, dat ook hij de stukken niet heeft kunnen inzien, doch de Maatschappij vergoedt een rente van 5 pet. en daarom zou hij meenen, dat de rente van het Grootboek komt ten haren bate. De heer de Lange acht het practisch onmogelijk het geld thans van het Grootboek te nemen, daar het Groot boek tot na 1 Juli gesloten is. De heer Kraakman, nota nemende van hetgeen de heer de Lange zegt, acht het toch niet onvoorzichtig om den procureur er op te wijzen, dat de tot 1 Juli ioopende rente voor dien dag behoort tot het kapitaal. Dat de Maatschappij 5 pet. rente vergoedt is hem zeer goed be kend, daar op zijn advies dat in de dagvaarding is opgenomen. Dit sluit echter niet uit, hetgeen bij b -weert aangaande de rente van het Grootboek. Hij is bereid met den heer Boelmans ter Spill als mede-advisenr in deze B. en W. van voorlichting te dienen. De Voorzitter antwoordt hier nog op, dat hij wel overtuigd was, dat de heer Kraakman wist, dat de Maat schappij 5°/0 vergoedt, maar hij wees daarop, omdat hij meende dat daardoor het recht der gemeente op de rente van het Grootboek verviel. Ook wijst hij er op, dat den advocaat der gemeente volmacht is gegeven om zoo spoedig mogelijk de zaak af te wikkelen, binnen een week zal dat kunnen geschieden. De heer Kraakman acht die volmacht echter niet voldoende en vindt het noodzakelijk, dat den advocaat geschreven wordt in den geest zooals door hem de zaak is toegelicht. De Voorzitter verklaart, dat B, en W. gaarne die opdracht aanvaarden, waarna de discussie wordt gesloten. e. Brief van de Gezondheidscommissie, inhoudende een aanbeveling voor lid dier commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer M. Caland. De Voorzitter stelt vuor in deze vergadering als nog in die vacature te voorzien en aan het eind der agenda tot de benoeming over te gaan. Alzoo besloten. Financleele voorstellen van B. en W. tot sluiting van den dienst 1900. 2. Deze voorstellen, niet in de bijlagen vermeld, werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. vlak vóór het waanzinnige paard Het zette den voet op haar Neen, het maakte een kleine zwaai en stond bijna stil Op dat oogenblik sprong Catbarina op en sloot haar armen om den hals van het paard Het steigerde en trok haar mee in de hoogte, en dui zelend viel Franklin tegen een raam aan. Maar Catharina hield stevig vasten kwam behouden weer op den grond Ze had hem in zijn vaart gestuit't Vol gend oogenblik stonden een dozijn mannen bij haar, en het rillende en schuimbekkende paard was gestuit aan den rand van den stroom. Noch Mark, noch Franklin kon zich verroeren. Maar toen Catharma zich los wond uit de menigte en naar Fleet Street overstak, slikte Mark alsof hij een brok in de keel had en ging haar tegemoet »Wat moet dat, wil jij je zelf vermoorden?" zei hij rnwmaar zijn gelaat was aschvaal. Ze staarde naar zijn verschrikte oogen. Toen bedwong ze met een krachtige inspanning haar eigen agitatie, en lachte zenuwachtig. »Waarom ben je zoo ontsteld, Mark 't Was niets erger dan als we thuis de paarden in de wei opvingen." »'t Kon je dood zijn geweest, Kitzijn stem sidderde. Ze lachte op nieuw. »Wat een onzinKom, ik heb geen plan hier te blijven staan en me door de menschen te laten aangapen. Goeden dag 1" Ze wendde zich van Mark af en stond vlak tegenover Franklin. *Is u geheel ongedeerd, niet gewond zeide hij, terwijl hij haar arm greep. »'t Moet u toch een schok hebben gegeven Kom in mijn bureau Laat ik u iets voorzetten Zijn stem was vreemd en schor. Oatharina staarde hem vol verbazing aan. Ze zag zijn lippen beven onder den zwaren knevel, zag 't zenuwachtig trekken van zijn gelaat en zijn geagiteerde manieren. Er lag een nieuwe uitdrukking in zijn scherpe oogen,medelijden, schrik, bewondering. Een groote vreugde vervulde haar, na ze dit alles opmerkte. »Hij bemint my hij bemint mij 1" zeide ze tot zichzelve. Overneming van straten op een bouwterrein van den heer C. Schipper. 3. Dienende van bericht en raad op het verzoek van den heer O. Schipper dd. 25 Maart 11. in zake goed keuring van een bouwplan en overname van twee straten aansluitende aan de (verlengde) Landstraat, stellen B. en W., gehoord de commissie van bijstand, voor te besluiten bedoelde straten kosteloos in eigendom en beheer over te nemen, o.a. onder de volgende voorwaarden le. dat de straten ter breedte van 6 M., in noordelijke richting worden aangelegd tot op de helft van de aldaar bestaande sloot en ter goedkeuring van B. en W. worden bestraat. 2e. dat de huizen een huurwaarde hebben van ten minste f 104. 3e. dat voor behoorlijke rioleering wordt gezorgd en voor het aanleggen van gasleiding wordt gestort f 2 per strekkenden Meter. 4e. dat in de westelijke straat wordt aangebracht een brandkraan. 5e. dat alle kosten der overdracht worden gedragen door den adressant of zijn rechtverkrijgenden. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rekening van de dd. Schutterij over 1900. 4. De ontvangsten, bestaande nit opgelegde boeten en opbrengst van buiten dienst gestelde goederen, bedroegen f 90,90), zoodat eene toelage nit de gemeentekas van f 1388,61) voldoende was om de kosten, die f 944,48 beneden de raming bleven, te bestrijden. De rekening beloopt in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 1479, 52. Alsvoren. Rekening van de Algemeene Bewaarschool over 1900. 5. De ontvangsten bedroegen f 6795,55, de uitgaven f 6835,64), zoodat de dienst slnit met een nadeelig saldo van 40,09). Onder de uitgaven is echter vermeld het nadeelig slot van 1899, zijnde f 84,90. Met veel genoegen wordt geconstateerd, dat, onder de ontvangsten voorkomt een post van f 4800 wegens ontvangen renteloos voorschot, waardoor het bypotheeksaldo kon worden afgelost. Door besparing van rentehet gemeentelijke subsidie van f 1000 en de te ontvangen bijdragen van particulieren is thans het voortbestaan der school genoegzaam ge waarborgd. De Voorzitter vestigt de aandacht van den raad op dclausule waarin medegedeeld wordt, dat onder de ontvangsten voorkomt een post van f 4800 wegens ontvan gen renteloos voorschot. De heer Vonk (lid van het Bestuur der school), maakt daaromtrent de opmerking dat men daaruit niet moet opmaken dat de fiuanciëele toestand der school zoo vooruitgaande is. Uitdrukkelijk is bij de schenking nog bepaald, dat de vrijkomende rente zon worden besteed voor verhooging van het salaris van het onderwijzend personeel. De heer Kraakman acht het werk van den schenker daarom nog meer te prijzen, maar constateert, dat daar door geen ontlasting voor de inrichting plaats vindt, wat den Voorzitter doet opmerken, dat dns de clausule der commies e tot de belastingzaken enz., die de rekening heeft nagezien, niet op haar plaats is. De commissie zal blijkbaar niet geweten hebben, wat de heer Vonk thans mededeelt. De heer Stoel juicht de salarisverhooging toe, maar Franklin zag, dat ze bleek werd. Snel stak hij zijn arm door den haren. »Ge zijt uitgeput; het is te veel ge weest riep hij angstig. Zijn toon deed haar trots weer ontwaken. Ze maakte zich los. »Dank u," zei zij op lnchtigen toon»'t was maar een oogenblik. Nn ben ik weer geheel in orde. Ik moet gauw naar 't bureau om een verslag af te maken. Dit geeft weer stof voor een berichtje Mark en u maken heel wat drukte van zoo'n kleinigheid." »Gij zijt een flink meisje", zeide hij, met een blik op haar slank fignnr en teer gezichtje. Ze kreeg een lief kleurtje. Althans een, die het druk heeft," glimlachte ze. Dit is mijn omnibus. Goeden dag." Boven op den omnibns begat haar zelfbeheersching haarhaar knieën knikten en haar gelaat verbleekte. Een glans van geluk flikkerde op en verdween weer uit haar oogen. »Hij bemint meInidden de klokken in haar hart. »Te eeniger tijd zal hij zelf dat ook weten Een flink meisje O, hij zal vroeger of later nog wel meer van n.e weten te zeggen." Franklin keek haar na, tot hij haar in de richting van het Strand zag verdwijnen. Hij haalde diep adem, streek zijn zakdoek over zijn gelaat, en schudde de angst van zich die hem had ontzenuwd. Met een paar haastige woorden tegen Mark, keerde hij naar zijn bureau terug. Maar hij kon zijn werk niet hervatten. Een klein, wit gezichtje dook telkens weer op onder de rijen van ge stalten. De uitdrukking daarvan veranderde steeds. Het was vastberaden, uitdagend kinderlijk, minachtend, smee- kend, beslist. Het ontweek hem steeds, en herinnerde hem in zijn al-of-niet-geiijkenis aan het meisje, dat hij daareven had verlaten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1