Herhaalde oproeping. Onderwijzeres, Laatste Berichten. Nederland. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. HUfT"" Gemeente- en Polder besturen in IVoordholland Markt- en Beursberichten. door de enkele contingenten is gedaan heeft een, op onder linge hoogachting en kamerraadschapberustende, beoordee ling uitgelokt, die slechts kan bijdragen tot het behoud van den vrede. En deze vrede, zal naar ik hoop, den bloei ver- hoogen der Hansasteden; een nieuwe Hansa zal haar banen beschrijven en nieuwe gebieden veroveren voor haar handel en den afzet der voortbrengselen van Duitsche nijverheid.'' De Keizer besloot met een Hoch! op den zeilsport en den Hanseatischen geest. BWGEIiASfJD. In het Lagerhuis heeft Lloyd George de Regeering heftig aangevallen over de onmenscbelijke behandeling der Boerenvrouwen en kinderen in de kampen. Hij zette duidelijk uiteen hoe schandelijk de toestand is, wees op het reusachtige sterfte-cijfer van 120 per mille, het gevolg van de slechte bescherming, het slechte voedsel, «minder in hoeveelheid en slechter in hoedanigheid dan verstrekt werd aan verharde misdadigers, die tot dwang arbeid zijn veroordeeld". Al waren de Boeren te laken, dan mogen de vrouwen en kinderen niet lijden voor de zonden der vaderen en spreker deed een beroep op de menschlievendheid van het Huis, om den ongelukkigen betere ligging, beter en gepaster voedsel, voldoende klee ding te verschaffen. De minister van oorlog weidde breed uit over de slecht heid der Boeren, prees de menschlievendheid van Enge land, die in zijn oogen zelfs al te groot was en verdiepte zich zoodanig in de overbekende Engelsche leugens, dat de voorzitter zich genoodzaakt zag hem tot de orde te roepen, omdat hij geheel bniten de quaestie was. Nadat de leider der oppositie Campbell Bannerman een krachtig protest had doen hooren, waarop de minister evenzeer een afdoend antwoord schuldig bleef, werd de door George voorgestelde motie van afkeuring, met 258 tegen 134 stemmen verworpen. Dit betrekkelijk groot aantal voorstanders bewijst wel, dat er in de gevoelens van het Engelsche volk, zij t ook laat en langzaam, een kentering ten goede komt. KUIB-APRIIt A. Uit de laatste telegrammen uit de Kaapkolonie blijkt, dat daar 1800 Boeren onder de wapens zijn, verdeeld over acht commando's van 60 tot 300 man elk in de centrale distrieten en bovendien 300 man in het geheel in de Westelijke provinciën. Kritzinger en Fouché plakken thans overal in het land een proclamatie aan, waarin krachtens de 20 maanden geleden afgekondigde uitbreiding van het gezag van den Vrijstaat over de Noordelijke districten van de Kaap kolonie, alle personen die inlichtingen geven omtrent de verblijfplaats of de bewegingen der commando's, worden gestraft met 50 pond sterling boete subsidiair 3 maanden te voet met de commando's mede te trekken. De officieele verlieslijstden 18 geseind, vermeldt 19 gesneuvelden en 41 gewonden bij de verrassing der Australiërs bij Witmansrust; verder twee man gesneu veld, twee gewond en twee officieren gevangen genomen bij Middelkraal in Calvinia op 10 Juni; een officier en 3 man gesneuveld, zeven man gewond bij Braklaagte op 4 Junieen man gesneuveld en 6 gewond bij Vrede op 3 Juni. Uit Kaapstad wordt van 7 Juni gemeld, dat in de laatste twee etmalen drie gevallen van builenpest zijn aangegeven te Port Elisabeth, twee te Maitland en een te Simonsstad. Het totaal der gevallen is gestegen tot 714, waarvan 388 met doodelijken afloop. KAAPSTAD, 19 Juni. De gecombineerde Boerencom- mando's onder bevel van Kritzinger, stieten den 17en dezer bij Tarkastad op de colonne van kolonel Monro en trokken met kleine verliezen terug. DURBAN, 19 Juni. Onlangs is door Steyn en De Wet zonder succes beproefd de spoorlijn tusschen Standerton en Heidelberg over te steken. De «Gazette" meldt, dat op een hoeve in het district Greytown de runderpest, is uitgebroken. Het district is besmet verklaard. STANDERTON, 19 Juni. De colonne, die in het district Bethal opereert, beeft bijna dagelijks schermntselingen gehad. Van den vijand zijn 12 man gevangen genomen, onder wie 8 man van de Staatsartillerie en 2 officieren van Watermeyer's commando. Ook zijn 15 gezinnen opgebracht. LONDEN 19 Juni. Hedenavond werd in de Queens Hall alhier een openbare meeting gehouden waar als sprekers optraden Merriman en Sauer. De vergadering werd door Labouchère geleid en door eenige andere Parlementsleden bijgwoond. Alle maat regelen waren genomen, om rustverstoring te voorkomen, en dit gelukte. Met de grootste geestdrift werd een motie aangenomen, waarin de Zuidafrikaansche politiek der regeering en vooral de behandeling van vrouwen en kinderen werd veroor deeld, en een beroep werd gedaan op de regeering, om aan de Boeren volkomen onafhankelijkheid toe te staan. Barslngerhom. Op dit anders zoo rustige dorp spookt het. Ja in ernst eene gedaante, natuurlijk in t wit, gaat daar 's nachts rond en is al door verschillende personen gezien, 't Is nu al eenige weken, zoolang als de vernieuwing van de gemeentetoren heeft geduurd, en 't geheim is nog niet opgelost. Alleen herinnert men zich nog, dat bij de vernieuwing van eene naburigen gemeentetoren, nu al jaren geleden, eene gelijksoortige spookgeschiedenis plaats had, en daar alles in de wereld navolging vindt, vermoedt men dat het hier een soortgelijke aardigheid is en worden plannen beraamd, den verkooper dier grap uit te vinden. Het verschil van toen en nu is: toen bleef het spook in de nabijheid der torenthans waart het, 't heele dorp rond. Moord te Amersfoort. Omtrent den moord te Amersfoort gepleegd meldt het U. D. Twee agenten in burgerkleeding, die op surveillance waren, vonden kort na middernacht den 22-jarigen huzaar J. S. van het depot-escadron le reg. huzaren aldaar op straat liggen. Hij kon niet meer antwoorden op de hem gestelde vragen en toen de agenten hem in een vlakbij staande handkar tilden, gaf hij den geest. Een messteek onder het schouderblad had de longen geraakt een andere de nieren. Het mes, waarmede de daad is gepleegd, lag naast den verslagene. Het geheel berust op een vrou- wenquaestie. Als vermoedelijke daders zijn een vrouw en twee mannen in hechtenis genomen, waarvan een, een berucht recidivist is. Hoogstwaarschijnlijk heeft de huzaar twist met den vermoedelijken dader gehad over de vrouw met welke deze leefde. Prov. Staten van Woord-Holland. Volgens de begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomstsn en uitgaven van 1901, zou ten laste der provincie geleend moeten worden eene som van f 422000 om daaruit te voldoen de volgende bijdragen voor a. de stoomtram VolendamKwadijkEdam f 72000 b. de verdediging van de kust tegen de Noordzee f 200.000c. den aanleg van een haven nabij Oosterend op Texel f 50.000den aanleg van een stoomtramweg BergenAlkmaar—Égmond aan Zee f 100.000, Daar de uitbetaling van de sub. b genoemde som nog in het na jaar zal moeten plaats hebben, wenschen Gedep. Staten voorshands alleen te besluiten tot eene leening van f 200,000, waarvan jaarlijks, met 1902, f 10.000 af te lossen. De rekening der provincie over 1899 bedraagt in ont vangsten f 447.448.32'/j, in uitgaven f 399.345.051/2, zoodat er een voordeelig slot is van f 48 103.27. De begrooting van de enkel provinc. en huish. in komsten en uitgaven voor 1902 bedraagt f 921.532.27 die voor het provinc. bestuur f 81.815. Ter bestrijding van de uitgaven in 1992 wenschen Gedep. Staten te heffen acht procenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen negen op centen op die van de ongebouwde eigendommen en zes opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De rekening en verantwoording van het provinc. krank zinnigen-gesticht «Meerenberg" over 1900 bedraagt aan buitengewone ontvangsten f 40.128.551/2aan gewone f 432.810.58, te zamen f 472.939.ÏS1^ aan buitengewone uitgaven f 24.905.75'^, aan gewone f 449.194.16V2, te zamen f 474.099.92. Er is dus een nadeelig slot van f 1.160.18% De begrooting voor 1902 is opgemaakt tot een bedrag van f 450.605, waarbij gerekend wordt op een overschot van f 14000 van de rekening van het loopend jaar op den uitgetrokken post voor uitbreiding der wasscherij- inrichting. Ged. Staten geven in overweging de navolgende subsidiën te verleenen f 200, voor 1901 aan een op te richten vakschool voor schoenmakersf 800 voor 1901 en 1902 voor de teekenschool van den Roomsch-Katho- lieken Volksbond te Amsterdam; f700 per jaar voor het onderwijs in de Zeevaartkunde op Vlieland; f125 per jaar, voor 3 jaar aan de bewaar- en handwerkschool I te Terschelling f 700 per jaar voor drie jaar aan do I teekenschool »De Eenheid" te Amsterdam f 160 per jaar, voor 3 jaar, aan die te Amstelveenf 1000 per jaar, voor 3 jaar, aan de avondschool der vereeniging »Gon- I cordia inter Nos"; f 4000 aan de le Ambachtschool en f 2000 voor de avondteekenschool van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, per jaar en I voor den tijd van drie jaar, f300 voor een jaar, voorde oprichting van een groenten-proeftuin te Enkhuizen f 3000 j (verhoogd subsidie) voor den bouw van een geneesheer woning op Marken. Westgraftdijk. Uit het verslag van de Com missarissen der Spaarbank alhier over het jaar 1900 blijktdat in den loop van dat jaar is ingebracht f 1879,95 en door de deelhebbers opgevraagd f 4953,35. Door 11 deelhebbers zijn de inschrijvingen geheel opge vraagd tot een bedrag van f 1986,66. Door 5 nieuwe inleggers werd ingebracht f 110. De bezittingen der Spaarbank bedroegen op 31 December 1900 f 16450,25. Aan de deelhebbers was op dat tijdstip aan kapitaal en rente verschuldigd f 13256.32, zoodat het reservefonds bedroeg f 3193,93. SJraft. Den 25 heeft de verkiezing plaats voor 2 leden van den gemeenteraad, wegens de periodieke af treding van de hoeren R. Smit en H. van der Meer. Door het overlijden van den heer H. Schoehuys zal ook in deze vacature weldra voorzien moeten worden. SSchagen. Mej. A. Dekker, alhier, werd den 18 benoemd tot onderwijzeres te Wienngen. Op Waterloodag gingen in 43 rytuigen, gevolgd door een goed gevulden proviandwagen, 307 kinderen van de hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen alhier, een rijtoer maken naar het heerlijk duin en het lieflijk gelegen Sehoorl. Te Schoorl werden de duinen beklommen, om aardige prijsjes spelletjes gespeeld, eereblijken en cadeaux voor getrouw schoolbezoek met een toepasselijk woord door den voorzitter der plaatseljjke schoolcommissie, den heer C. Nobel, uitgereikt, er werd gegeten, gedronken, gewandeld, in één woord genoten. Bergen. De schoolfeesten van «Schoolbond" zijn weêr achter den rug. Bestuur en commissie mogen ook dit jaar met voldoening op die feesten terugzien. Woensdag 12 Juni is de hoogste afdeeling naar Artis geweest, Woesdag 19 Juni hadden de andere klassen feest in het dorp. Vooral bij zulke ifeesten treft het elkeen hoe opwekkend en frisch het aandoetwanneer onze kinde ren feest vieran. Moordf In don nacht van den 18 had te Opende een zeer I treurig feit plaats. Een jongeling, oud 24 jaar, uit het naburige Surhuisterveen, had verkeering aangeknoopt met I eene boerenmeid te Opende. Zij waren samen op bezoek geweest bij een familielid der laatste, 's Avonds terng- keerende, werden zij lastig gevallen door een drietal jongelieden uit de beruchte Surhuisterveensterheide. De meid zocht onderdak bij een familielid, maar de jongeling werd steeds achtervolgd. Eindelijk bereikte hij het huis van den boer, bij wien de meid diende. Hij werd er inge- I laten en ging liggen op 't hooi. Toen men hem den vol genden morgen, ongeveer 5 uur wekte, was hijeen lijk. Hoe alles gebeurd is, is nog niet te zeggen de burge meester was spoedig aanwezig. Lijkschouwing heeft plaats gehad. Brand. Te Rotterdam is den 19 tijdens de lossing van het stoomschip «Batavier II", der Ned. Stoombootmaatschappij, komende van Londen, brand ontdekt in het vooronder van het laadruim, dat geladen was met 900 balen hennep en 50 vaten talk. Weldra sloegen de vlammen door het ruim en uit de patrijspoorten. De brandweer werd geroepen en gaf water met de I drijvende stoombrandspuit Dokwerken en drie handbrand spuiten. Tijdens de blussing werd zoo druk mogelijk voort- 8eSaan m®t het lossen der brandende en smeulende balen. De brand- en waterschade is zeer aanzienlijk. Alles was op beurspolis verzekerd. 20 Juni. EERSTE KAMER. De nadere wet tot subsidieering van het bjjzonder onderwijs en verbetering van de positie der onderwjjzers, I waarover op verzoek van den heer Rutgers werd gestemd, is aangenomen met 40 tegen 1 stem van den heer Rutgers. Het debat over de legerwetten is aangevangen met eene aanbeveling door de heeren van Lynden en Rutgers en bestrijding door den heer De Villebois. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 23 Juni, de dienst in de kerk der luthersche gemeente zal worden vervuld door den heer ds. H. C. Lohr van Rotterdam. Be herstemming. De Centrale Liberale Kiesvereeni- g i n g in dit district beslootin hare op woensdag, den 19, gehouden algemeene vergadering, bij de herstemming de candidatuur des heeren nr. E. Fokker te steunen. Cadettenschool. Benoemd, met 1 October, als hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken aan de Cadettenschool alhier met den titel van lector de heer C. Altcna, thans tijde lijk leeraar aan die inrichting. Bied. Herv. Gemeente. De godsdienstoefening in de Groote Kerk zal zondag den 23 des morgens te 10 uren worden ge leid door den heer E. C. Schalier tot Pearsem, pred, bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam. Sted. muziekkorps. Den 18 werd den heer A. Tonneman eene sere nade gebracht, ter gelegenheid van zijn 25jarig jubileum als muzikant bij de d.d. Schutterij die door zeer veel belangstellenden werd bijgewoond. Behalve de vele geluk- wenschen en andere blijken van belangstelling, werd den jubilaris, door de leden van het Stedelijk muziekkorps, een toepasselijk en blijvend aandenken vereerd. De avond werd besloten met eene gezellige bijeenkomst, door den jubilaris aan bovengenoemd korps bereid. Statenverkiezing. Te Alkmaar zijn uitgebracht 2211 stemmen. BURGERLIJKE STAND. Geboren, 18 Juni. Wilhelmina Theodora, d. van Dirk Ranzijn en Hillegonda Elisabeth Hugtenburg. Maria Henrica Jacoba d. van Jacobus Hendricus Jacobse en Wilhelmina Johanna Cornelia Josina Janssen. Overled en. 19 Juni. Aaltje Boendermaker, wed. Dirk Balder, 83 j. en 9 maanden. Uithoofde van de op den 27 Juni a.s. te houden her stemming voor de 2e Kamer, zal aanteekening ten huweljjk kunnen geschieden op Woensdagavond 2fi dezer, 's avonds tusschen 5'/a en ï1/, ure. worden beleefdelijk ultgenoodlgd een lakaf druk hunner tegenwoordige en, zijn die nog aanwezig, hunner vroegere zegclstempels te willen doen toekomen aan de Commissie van Toezicht op het Stedelijk museum te Alkmaar. De Commissie voornoemd, O. W. BRUINVIS, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. Aan de MEISJESSCHOOL te ALKMAAR (Hoofd Mej. J. H. Pruim) wordt gevraagd eene in 't bezit van twee taaiakten bij voorkeur Engelsch en Duitsch en van de akte Gymnastiek j. Geschiktheid tot het geven van Zangonderwijs strekt tot aanbeveling. De jaarwedde bedraagt f 700,die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f 50,kan worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien aanspraak op eene verhooging van f 100,terwijl voor het bezit eener akte M. O. in de gevraagde talen f 50,meer wordt toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór of op 30 Juni a.s. Amsterdam, 19 Juni. Friesche Dokkumer Jammen f 1.10 a 1.40, Franeker Jammen f 0.90 a 2.f 0.a 0.blauwe f 0.a 0.Friesche Blauwe f 0.a 0. Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.25 a 1.75, Poters f 0, a 0.Flakkeesche f 0.90 a 1.50, Blauwe f 0.a 0. vespers f 0.a 0.Geld. Blauwe f 0.a 0..Prui sische Roode f 0.a 0.Andijker Muisjes f 3.50 a4.60, Westlandsche Klei manden f 3.40 a 4.dito Klei Muisjes f 3.80 a 4.per Hl. Petroleum onveranderd. Amsterdam, 19 Jnni. Ter veemarkt waren aanvoeren prijzen als volgt200 vette kalveren le qnal. f 0.75 a 0.2e qnal. f 0.65, 3e qnal. f 0.60 per Kg., melk en kalfkoeien 0graskalveren ct., 42 nuchtere kalveren f 9 a 12, 0 schapen f a lam- meren f 0 a 445 vette varkens f 0.40 a 0.45 per P., Rijnkanters f 0.46., vette ossen a ct. per P. Haarlem 19 Juni. Kaas. Aangev. en verk. 38 stapels, zamen 5250 stuks, weg. 9842 Kg. Hoogste prijs jf 14.—

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3