Honderd en derde jaargang. 1901 DE HEBSTBMMHS 6. Mr. B. FOKKER Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-AfHka. $0. 74. Eerste blad. ALkUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlasdag-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. ZONDAG lelefoonnunsmer: 2. £3 JUNI. PrlJs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. De arbeid op wetgevend gebied, gedurende de laatste vier jaren verricht, strekt het ministerie, dat op het pnn t is plaats te maken voor een Kerkelijk Kabinettot on - uitwischbare eer. Zeer pijnlijk doet dan ook het aftreden dezer mannen, waar nog zooveel ter afdoening gereed was ons aan. Van hun werk kan getnigd worden dat niets een partijstempel draagt; het mogen inderdaad echt national e wetten worden genoemd waarmede onze wetgeving in deze vierjarige periode werd verrijkt. Het te verwachten nienwe ministeriesamen te stellen nit personen geheel verschillend van innerlijke levens opvatting door slechts een gcmeenschappelijken kunst matig gevoeden afkeer van wat liberaal voelt en denkt thans tijdelijk verbondenaanvaardt eene schier on mogelijke taak. Er bestaat bij do kerkelijke partijen op bijna geen enkel gebied van maatschappelijken arbeid een gemeenschappelijk program. Onder deze omstandigheden is het dringend noodzakelijk, van onzen kant bekwame mannen in de Kamer te brengen, die krachtig voor onze beginselen kunnen opkomen en rust ook op dit district een dure plicht. Men verslappe vooral niet in ijverde tegenpartij is meer dan ooit waakzaam. Geen onzer blijve bij de her stemming thnis, men is eerst zeker van zijne zaak, wanneer de heer met eene meerderheid nit de bns komt. DUITSC*ÏI.A.Sri». De redevoering van den Keizer, in jus vorig nummer vermeld, wordt algemeen beschouwd als eeh voorspelling, dat eerlang nieuwe plannen tot uit breiding van de vloot van regeeringswege zullen worden ingediend. Omtrent s Keizers mededeeling, dat de gebeurtenissen die zieh in China hebben afgespeeid een waarborg zijn voor bet behoud, gedurende lange jaren van den Euro- peeschen vrede", merkt de »Frankf. Zeitg." niet on aardig op »Dit is een aangename tijding en wij hopen van harte dat zij in vervulling zal treden. vMaar de keizer wees daarbij op de goede kameraad schap tusscben de verschillende contingenten en nu zijn er gebeurtenissen voorgekomen die aan znlb een kame raadschap onder de verbonden troepen deden twijfelen, en een groot deel der verdienaten van Waldersee ligt erin, openlijke twisterij tnsschen de contingenten te hebben verhinderd. »Het is daarom te hopen, dat de waarborgen voor het behoud van den vrede vaster zijn dan de kameraadschap tnsschen de contingenten." JKBüttHIiAHTB. De Boerenzaak is in de laatste dagen op krachtige en treffende wijze in Engeland zelf bepleit. Van de hand van Miss Hobhonse, die daartoe lang ter plaatse geweest is, verscheen een rapport aan de »Com- missie van beheer van het fonds tot leniging der ellende onder vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika" en dit uit voerige geschrift, in zrju sombere eentonigheid van klachten over voedselligging, huisvesting, verpleging, kortom over alles, is wel de scherpste veroordeeling van de wijze, waarop door Roberts en Kitchener dezen verdel gingsoorlog gevoerd wordt. De oppositie-bladen drnkken dagelijks lange kolommen uit dit rapport af en de op merkingen, die zij daarbij maken, zijn zooals men die verwachten magvan de, aanvankelijk kleinethans talrijke en nog steeds aangroeiende schare, van moedige mannen, die niet vreezen de waarheid te zeggen en hunnen medeburgers de schanddaden, die nog steeds bedreven worden, onder het oog te brengen. Eenige dagen later had te Londen een talrijk bezochte bijeenkomst plaats om afscheid te nemen van Merriman en Saner, de Kaapsche parlementsleden indertijd naar Engeland overgekomen om het publiek omtrent den krijg voor te lichten. Niettegenstaande krachtige pogingen der jingo-partij om de orde te verstoren, was de bijeenkomst een groot succes, en met acclamatie werd o. a. een motie van het parlementslid Dixon aangenomen, waarin de eisch gesteld wordt den Boeren volkomen onafhankelijkheid te geven. Inderdaad de mannen der vredesbeweging heb Den reden trotsch te zijn op hun onvermoeiden arbeid Uit Indië komen voortdurend slechte berichten omtrent den hongersnood. Het aantal hongersnoodlijders, die ondersteuning ont vangen, neemt steeds toe. Deze week was die toeneming meer dan 14000 menschen, waardoor het geheele aantal onderstennden op 519.926 wordt gebracht. 3EUID-AFRIKA. De nederlaag door de Australiërs verleden week geleden is nog op verre na met in alle bijzonderheden bekend. De »Standard"-correspondent meldt de volgende détails »Het ongeluk met een deel van generaal Beatons colonne geschiedde op een onzalig oogenblik met het oog op de suc cessen elders en van de talrijke onderwerpingen van den laatsten tijd. Het blijkt dat 300 maa (50 meer dan lord Kit chener opgaf) waren afgezonden voor een flankoperatie, 25 mijlen ten zuiden vao Middelburg. Om half acht des avonds omringden 150 Boeren(gean overmacht dus), terwijl 200 in reserve bleven, het kamp. De Boeren slopen nabij, openden op het kamp een hevig vuur en bestormden kranig de Btelling. De zaak was in enkele minuten beslist. De Boeren stonden onder bevel van Muller, denzelfden commandant die eenigen tijd geleden bij Helvetia de posities bestormde, toen deze plaats door Viljoen's com mando werd aangevallen." Ook de nederlaag bij Vlakfontein was ernstiger, dan Kitchener durfde melden. Uit Kaapstad toch wordt ge seind Volgens bijzonderheden die de Cape Argus publiceert over het gevecht bij Vlakfontein zijn de bewuste kanonnen eenigen tijd door de Boeren bediend, vóór zij door de Engelschen werden heroverd. De Boeren wierpen 6 granaten in Dixon's linkervleugeldaarop chargeerden de Derby- shires met de bajonet en de vijand vluchtte. De Boeren verliezen worden geschat op een totaal aan 60 dooden en gewonden. Hoe groot de Engelscbe verliezen waren, daaromtrent waagt men, vreemd genoeg, niet de minste raming. LONDEN, 21 Juni. Het avondblad »The Sun" meldt, dat Botha en zijn generaals besloten hebben zich over te geven men gelooft zelfs in Downing Street, dat de over gave reeds heeft plaats gehad. Het gerucht wordt echter van geen enkele andere zijde bevestigd. LONDEN, 21 J nni. Lord Ripon, gewezen minister van koloniën, en onderkoning van 1. Ji!*, heef', een brief ge schreven om te protesteeren tegen het stelsel van refugee- kampenhij zegt dat hij vervuld is met schaamte, dat zulke dingen kunnen gebeuren onder Britsch bestuur. Het geldt hier geen politieke quaestie, maar den goeden naam van het land. Lord Ripon voegt er bij, dat de mannen niet te berispen zijn, maar dat voor het stelsel geen veroordeeling te streng is. Sir Henry Campbell Bannorman schrijft aan iemand, die hem sympathie had betuigd met zijn protest tegen de jongBte ontwikkeling van de Britsche politiek in Zuid-Afrika dat hij verbaasd is dat degenen die verantwoordelijk zijn, voor de algemeene politiek, niet inzien dat alle ontberingen die men vrouwen en kinderen iaat lijden, een beletsel te meer zjju voor een vriendschappelijk gevoelen en tevredenheid, welke toch moeten ontstaan, zal er een be vrediging mogelijk zijn. Een volk nit te roeien of met geweld te onderdrukken, kan nooit de politiek van dit land zijn. Er moet de een of andere vriendschappelijke regeling komen als resultaat van deze lange worsteling; waarom zonden wij dan een handelwijze volgen die een vriendschappelijke regeling hoe langer hoe moeielijker, zoo niet onmogelijk maakt Herstemmingen Prov. Staten van JAioord-Hoiland. De uitslag der den 21 gehouden herstemmingen was te Amsterdam als volgt District I. (Twee vacatures). Uitgebracht 20 Juni 2596 11 Juni 2370 geldige stemmen. B. J. M. de Bont (kath.) 978, mr. J. P. A. N. Caroli (lib.) 1522, R. W. J. C. v. d. Wall Bake (aftr. lib.) 1491 en J. A. Wormser (anti-rev.) 951 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren R. W. J. C. van den Wall Bake en mr. J. P. A. N. Caroli. (Bij de stemming op 11 Juni kreeg de heer v. d. Wall Bake 1049, de heer Caroli 1060, de heer De Bont 886, en de neer Wormser 804 stemmen. District III. (Twee vacatures.) Uitgebracht 20 Juni 3577 11 Juni 3356 geldige stemmen. Prof. mr. D. Josophus Jitta (aftr. lib.) 2002, mr. J. A. Sillem (aftr. lib.) 1864, P. L. Tak (soc. dem.) 1385, en prof. mr. M. W. F. Trenb (vrijz. dem.) 1600 stemmeD. Zoodat gekozen zijn de heeren prof. mr. D. Josephus Jitta en mr. A. Sillem. (Bij de stemming op II Jnni kreeg prof. Jitta 1226 de heer Sillem 1025, de heer Tak 930 en prof. Trenb 840 stemmen). District V. (Een vacature.) Uitgebracht 20 Juni 4102 11 Juni 3881 geldige stemmen. T. H. van Eeghen (ant. rev.) 1643 en Jon. Ingenohl (vrijz.-dem.) 2459 stemmen. Zoodat is gekozen de heer Jon. Ingenohl. (Bij de stemming op 11 Jnni kreeg de heer v. Eeghen 1372, en de heer Ingenohl 1285 stemmen.) District VI. (Twee vacatures). Uitgebracht 20 Jnni 3168 11 Jam 2827 geldige stemmen. Frans Anderheggen Jr. (r.-k.) 1246, J. Boissevam (aftr. lib.) 1692, J. ter Haar Jr. (christ. hist.) 1306 en jhr. mr. C. J. den Tex (aftr. lib.) 1863 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren J. Boissevain en jhr. mr. C. J. den Tex. (Bij de stemming op 11 Juni kreeg de heer Den Tex 1298, de heer Boissevain 1263, des heer Anderheggen 1072, en de heer Ter Haar 959 stemmen.) District VIII. (Een vacature). Uitgebracht 20 Juni 1797 11 Jnni 1521 geldige stemmen. A. Harmsen Jr. (chr. hist.) 1025 en C. N. J. Moltzer J.Ezn. (lib.) 772 stemmen. Zoodat gekozen is de heer A. Harmsen Jr. (Bij de stemming op 11 Juni kreeg de Harmsen 650 en de heer Moltzer 555 stemmen). District IX. (Een vacature). Uitgebracht 20 Jnni 430-3 11 Juni 3621 geldige stemmen. C. V. Gerritsen (vrijz.-dem.) 2585 en H, P. C. W. H. J. van Son (Chr, Hist.) 1718 stemmen. Zoodat gekozen is de heer C. V. Gerritsen. (Bij de stemming op 11 Juni kreeg de heer Gerritsen 1464, de heer van Son 1259 stemmen). Het eindresultaat der verkiezingen voor de Provinciale Staten is dus, wat Amsterdam betreft, dat van de 17 zetels, vóór dezen door vrijzinnigen ingenomen, 3 ver loren zijn gegaan 2 aan Christelijk-Historischen en 1 aan een Katholiek.] Al meloo. Geldige stemmen 4323. Hiervan verkregen de heeren H. J. G. Eenhuis (katholiek) 2309, J. Hage- doorn (aftr. liberaal) 2016, mr. G. Jannink (lib.) 2318, mr. H. van der Vegte (anti-revolutionnair) 2573. Gekozen de heeren Jannink en van der Vegte. Enschede. Uitgebracht 8735 stemmen. Van onwaarde 57. Hiervan verkregen de heeren Bennink (Soc.-dem.) 4269, Bloemen (kathol.) 3416. Eikhorst (antir.) 4187, Jacobs (lib.) 4695, Overbeek (antir.) 3488, Stork (lib.) 4575 stemmen. Gekozen de heeren BenninkJacobs en Stork. Franeker. Gekozen de heeren S. Brandsma 4060, A. Draisma de Vries 4153, S. Hannema 4119, L. Hoek stra 4075 en P. Peereboom 4029 stemmen. (Alle vijf liberaal.) Voorts verkregen de heeren A. T. de Jong 3912, A. Kamstra 3966, J. Kuiper 3815 P. Lanter 3664 en D. Sehecnsmu. 3799 atemmoa. (Allen anti-liberaal.) Haarlem. Bij de herstemming werden uitgebracht 4369 stemmen, waarvan verkregen de heeren J. W. A. Beynes (kath.) 1499, F. W. N. Hugenholtz (soc.) 1257, jhr. J. B. van Merlon (lib.) 3235 stemmen, zoodat beide laatstgenoemden gekozen zijn. Haarlemmermeer. Gekozen de heer 't Hooft (antir.) met 1600 stemmen. De heer Rijnierse verkreeg 1558 stemmen. Hoorn. Van de 2991 uitgebrachte stemmen verwierf de heer Wonder 2071, do heer Middelhof 920. Eerst genoemde is dus gekozen. W e e s p. Herkozen de heeren F. N. V. D. Muelen (vrij-antir.) met 2722 en Th. Heemskerk (antir.) met 2559 stemmen. De heer W. G. de Wit (kath.) had 2094 en de heer K. Zwaardemaker (lib.) 2134 stemmen. Zwolle. Uitgebrachte geldige stemmen 2636. Hiervan verkregen de heeren De Goeijen (aftr. lib.) 1381, Hoven (aftr. vrijz.-dem.) 1174, Van Setten (lib.) 964, Vos de Waal (kath.) 748. Herkozen alzoo de heeren Da Goeijen en Hoven. Steenwijk. Gekozen jhr. mr. G. W. A. v. d. Wyck (aftr. lid), met 609 stemmen. Ommen. Gekozen de heer H. Zwijze Gz. (lib.) met 1403 stemmen. De heer Weitkamp (anti-rev.) kreeg 1317 stemmen. Nienwer-Amstel. Geldige stemmen 2414. Geko zen de heer K. van den Bout (lib. aftr.) met 1390 st. De heer F. J. A. M. Wierdels (r.k.) had 1024 stemmen. Assen. Geldige stemmen 2272. Da heer J. Hooger- brugge (aftr. lid, anti-rev.) verkreeg 626 de heer A. Boerma (lib.) 1646 stemmen. Gekozen de heer Boerina. OVERIJSEL. In de Prov. Staten van Overijsel zijn de partijen aldus verdeeld25 liberalen3 radicalen1 sociaal democraat, 11 anti-revolutionairen, 7 roomsch-katholieken. Vóór de verkiezing was de verhouding als volgt: 31 liberalen 1 radicaal, 9 anti-revolutionairen en 7 roomsch- katholieken. Hoorn. Voor het examen boekhouden, vanwege »Mercnrius" te Rotterdam, is geslaagd de heer J. Boudijn, alhier, leerling van den heer I. Prins Az., te Alkmaar. Brand. Den 20 is brand ontstaan in de stoomzwingelfa- briek van de firma F. A. de Jongh Go. te Lage Zwalawe. De brand duurde ternauwernood een halt nor. In een oogenblik stond de geheele fabriek in lichtelaaie. Reeds begon het dak van een groote schnnr op eenigen afstand te branden, toen plotseling de wind eenigszins draaide. Daarop ontstonden eenige kleinere dakbrandjes in het dorp zelf (de fabriek ligt ruim honderdvijftig meter van de huizen van het dorp), doch door het flink optreden van het fabriekspersoneel, bijgestaan door het werkvolk dat aan polder en gebouw van do nienwe fabriek werkt, te zamen een 120 man, is het te danken, dat er geen groote brand in het dorp ontstond. De fabriek, die geheel vernield werd, en een in bewerking zijnde kleine hoeveelheid vlas, welke verbrand is, waren op Beurspolis verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1