Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAN D. Moord te Tilburg. Het Openbaar Ministerie acht den schilder Mut- saers schuldig aan den moord op het dochtertje van den heer Kessels en eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger van den beklaagde vermeent, dat de kos ter de schuldige is en vraagt vrijspraak voor Mutsaers. De uitspraak is bepaald op 28 Juni. Het drama te JBrulnlsse. Den 20 werd in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof behandeld de zaak van den arts de Koch te Bruinisse door de Zierikzeesehe rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling met doodelijkeu afloop zijner vrouw. Het O. M. eischte beves tiging van het vonnis. St. Pancras. Herkozen tot lid van bestuur over den polder Vroonermeer de heer Jacob Wagenaar J.Oz., alhier. Schagen. Den 20 vergaderde alhier de raad der gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen was kennisgeving van Ged. Staten van de goedkeuring der kohieren hoofdelijken omslag en hondenbelasting; kennisgeving, dat mevr. PotYos en de heer G. Mnijs de benoeming tot leden der schoolcommissie hadden aan genomen verslag van de commissie van toezicht op de rijks-landbouwwinterschool betreffende die inrichting ge meente-verslag over 1900, hetwelk den raad werd aan gebodenadres Schager bad- en zwemvereeniging om beplanting te verkrijgen van den weg, die naar de bad plaats van genoemde vereeniging leidt. Dit adres werd gesteund door de afd. Schagen van het Witte Kruis. Besloten werd het adres aan te houden tot de behande ling der begrooting en dan met den uitgesproken wensch rekening te houden. Alsnn kwam ter tafel een adres van de Noorderstoom- tram-vereeniging, waarin deze mededeelt, dat van het gevraagde aandeelenkapitaal van f 150000 en het rente loos voorschot van f 150000 tot heden door verschillende lichamen was toegezegd f 107000 aandeelen-kapitaal en f 104000 renteloos voorschotdat dit bedrag te laag was, waarom de vereeniging verzocht, dat Schagen zou deelnemen voor f 10.000 aandeelen-kapitaal en f 10000 renteloos voois.hot. Burgemeester en wethouders adviseerden het bedrag van f 5000 aandeelen-kapitaal en f 2000 renteloos voor schot, den 10 October reeds toegestaan, te verhoogen met inachtneming der gestelde voorwaarden tot f 7000 aandeelen-kapitaal en f 5000 renteloos voorschot. Na eene vrij lange discussie werd daartoe besloten vóór stemden de heeren Smit, Vader, Vlaming, Buis, Asjes, Meurs, tegen de heeren W. Roggeveen, Bijpost en Hoogschagen! Nog werd besloten f 1328.55 van eenige overschreden posten af te schrijven van de f 1953.80 van de niet over schreden posten, dienst 1900. Na nog enkele vragen beantwoord te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. De duikerkwestie tusschen de polders Burghorn en Schagen, nog altijd onopgelost, nadat de Hooge Raad zich onbevoegd beeft verklaard in deze uitspraak te doen, heeft aan beide partijen reeds het sommetje van f 2500 gekost. Het «bezint eer ge begint" mocht zeker ook hier wel wat meer in overweging zijn genomen toen procedure-voorstellen in de lncht begonnen te baugen. De Schager schietvereeniging, die op last des burgemeesters eeuigen tijd hare oefeningen heeft moeten staken zal die den 23 weder in den tuin van den heer J. Vader voortzetten. Wijl de rijksgeweren vanwege den minister van oorlog zijn ontvangen, kunnen de leden zich voortaan naar verkiezing met buks of geweer oefenen. Kermis. De Schager kermis belooft dit jaar een bezoek over waard te zullen worden. De groote stoomdraaimolen van Antoon Benner met zijn schitterend front troont als de kermisvorst op het breede marktplein in het midden der plaats. Ter weerszijden groepeeren zich daar naast een bioscoop, een panorama, een panopticum, een schiettent, een vischtent, de schouwburg Wijlacker, enz., enz., ter wijl een zeer lange rij van kramen als statiejuffers den vorst volgen en de Gedempte gracht in haar geheele lengte vullen. Op het «landgoed" van den heer Roggeveen in «de stad" Schagen zooals de weidsche «telegram" aankon diging der firma zegt verrijst een kolossaal hippodrome «Wellington" van Overmeer-Tewe, waarin zebra's, kamee- len, lama's en paarden dienst zullen doen. Eén lama loopt al op het land achter de manége. Dan komt er nog een dwaaltuin en naar men zegt een paardenspel. In de café's zullen weer de gewone vermakelijkheden plaats hebbencafé-cbantant, specialiteiten gezelschap, tooneelspel, dans, alles ten pleiziere van het uitgaand publiek, dat dit jaar heusch met zijn geld niet in de handen zal behoeven te blijven te staan als het de Schager kermis komt bezoeken. Oost gr a I'd ijk. Den 19 werd den leerlingen der openbare lagere school alhier een aangename dag verschaft vanwege de «Vereeniging tot wering van schoolverzuim". Met 19 rijtuigen werd een uitstapje gemaakt naar Bergen en Egmond aan Zee, waar de jeugd zich kostelijk ver maakte. Stom lictoren. Ter voorziening in de bestaande predikantsvacature stelde het kiescollege op 21 Juni het navolgende twaalftal van predikanten samen Bax, Hip- polytushoef, Ten Bruggen kateOost-Voorne, Cremer, Middelie, Groot, Midwoud, van Hoorn, Wormer, Jentink, de Rijp, Kniphuisen, Oudorp, Knipscheer, Akersloot, van Meurs, Barsingerhorn, Werner, Hem, Wieringa, Zuid-Zijpe en Witkop, Beets. Ursem. Den 19 maakten de leerlingen van de hoogste afdeelingen der openbare school alhier, onder lei ding van het hoofd der school, een uitstapje naar Amster dam, waar het Panopticum en Artis bezocht werden. De reis ging van hier per rijtuig naar Sehermerhorn, van daar per tram tot Amsterdam. Eenige kindervrienden hadden gezorgd dat dit reisje kon geschieden en verschei- denen van hen gingen de kinderen op reis vergezellen. Heerlijk weder begunstigde den tocht en in opgewekte stemming kwamen allen des avonds weder te huis. Barsingerhorn. Den 20 hield de heer N. Oos- terbaan, in de zaal van N. de Jong, alhier, eene poli tieke lezing. De zaal was eivol, in debat traden de heeren ds. J. Koopman, te Barsingerhorn G. Holle, hoofd der school te Kolhorn, en J. Helder, med. student teKolhorn. Het motorbootje KolhornSchagen is weder uit Alk maar terug en zal de volgende week bij gelegenheid der Schager kermis haren dienst openen. De terugkeer der boot uit Alkmaar had over Sehagen plaatsmen onder vond in de Schagervaart thans geen moeielijkheden, zoodat men hoopt, dat de diepgang thans goed zal zijn. Schoor!. De kiesvereeniging besloot bij de a. s. herstemming Mr. E. Fokker te steunen. Voor den Raad werden gesteld de heeren R. Bas en J. Hoogvorst Az., beiden aftredend. lüene hulde. Er is onlangs gemeld, dat professor Chantepie de la Saussaye, een paar weken geleden den graad van doctor in de Godgeleerdheid, hem door de hoogeschool te Glasgow aangeboden, van de hand heeft gewezen, op grond van de wijze, waarop Engeland tegen het Hollandscheelement in Zuid-Afrika te werk gaat. Woensdagmorgen werd, bij het betrekken van zijn zomerverblijf te Beek pro fessor Chantepie de la Saussaye namens eenige vrienden uit Beek en Berg-en-Dal aangenaam verrast met een bloemenhulde. Natuurlijk ontbraken tusschen de frissche bloemen de Transvaaleche kleuren niet. Uitgeest. Alhier is tot stand gekomen de gym- nastiek-vereeniging «Oefening kweekt kracht", met aan vankelijk 25 leden. De gemeenteraad heeft verlof gegeven, om de oefeningen te honden in een lokaal van de be waarschool. Als onderwijzer zal optreden de heer H. B. Drijer van Haarlem. Boekhouden. Voor het examen in boekhouden van wege de Ver eeniging van leeraren in het boekhouden is te Amsterdam geslaagd onze vroegere stadgenoot de beer W. J. Ol denburg. Verbetering. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 23 Juni, de dienst in de kerk der luthersche gemeente zal worden vervuld door den heer ds. H. C. Lohr van Rotterdam en nietzooals in een deel der oplage van ons blad van vrijdag werd gemeld in die der remonstrantscbe gemeente. Valsch geld. De commissaris van politie alhier verzoekt ons te willen mededeelen, dat den 20 weer in beslag is genomen een valsch guldenstukdragende den beeldenaar van wijlen Z. M. Willem II on het jaartal 1848, terwijl het randschrift geheel ontbreekt. Muziekuitvoering Stadshout. Door bet Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 23, 's avonds 7 uur, in den Stadshont, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «Tambours-Marsch" a. d. Oper «Die Zwillinge"v. R. Genée und L. Roth. 2. Ouverture znr Oper «die Regimen ts- tochter"Donnizetti. 3. Walzer aus der Oper «die Glocken von CornevilJe"R. Planquette. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Le prophéte" G. Meijerbeer. 5. Ouverture de concert «Une iête ehampötre"Labory. 6. Fantaisie sur l'opéra «Le fiis du Brigadier", avee thême original varióVictor Massé. 7. a. «Auf der Wacht", solo lür Trompete in der Entfernung P. Dierig. b. «Coucou et Rossignol", polca initiatifVictor Mailly. 8. Second potpourri sur des motifs populairesA. J. Clément. Gemeenteraadsverkiezing. De Kiesvereeniging „Hensgezindheid" hield den 21 eene algemeene vergadering tot het stellen van can- didaten voor leden van den gemeenteraad. Vóórop werd gesteld, dat de candidaten moesten zijn toegedaan de liberale beginselen, volgens de statuten door «Eensgezindheid" vastgesteld. In het le district zijn aan de beurt van aftreding de heeren P. Rentmeester en C. G. de Wild. Omdat de heer Rentmeester, naar werd verzekerd, niet meer in aanmerking wenscht te komen, en de heer de Wild niet op de candidatenlijst voorkwam, werden in hun plaats tot candidaten gesteld de heerenmr. K. Jk. CoIicb Stuart en J. P. Kool Pz. In het 2e district moeten aftreden de heeren C. Bosman en H. Vonk. Beiden werden met algemeene stemmen tot candidaten gesteld. In het 3e district zijn aan de benrt der aftreding de heeren A. Goede Dz. en B. Preijer. De heer Preijer heeft den wensch te kennen gegeven, niet meer in aan merking te komen, terwijl de heer Goede, anti-revolutionair, door «Eensgezindheid" niet kon worden gesteld. De ver gadering besloot voor dit district nog g en candidaten definitief te stellen, maar in de eerste plaats daarvoor aan te nemen den candidaat, die door de Arbeideiskiesver- eeniging zal worden gesteld, en ten aanzien van den anderen, in overleg te treden met de «Vereeniging Vooruitgang" en de Arbeiderspartij, om op maandag, den 24, eene be paalde kenze te doen. Aan het slot der vergadering werd, op voorstel van den heer mr. H. Boelmans ter Spill, met algemeene stemming hulde gebracht aan den nestor der raadsleden, den heer B. Preijer, die door hoogen leeftijd zich niet meer verkiesbaar stelt, maar die gedurende veie jaren de belangen der gemeente, in liberalen geest, op voortreffelijke wijze heeft voorgestaan. öO-Jarlg jubileum. Zaterdag, den 22, was het 50 jaren geleden, dat de zaak der firma W. Zaadnoordijk werd opgericht. Het perceel was een der eerste winkelhuizen, in de toen bijna uitsluitend uit pakhuizen bestaande Houttilstraat Alkmaar-Bcrgen-Hgmondcn. Ook de Eerste Kamer heeft de van rijkswege aan den stoomtram bovengenoemd te verleenen subsidie goedgekeurd wij vernemen, dat reeds alle voorbereidende maatregelen voor de nitvoering worden getroffen. V run wenklccd ing. Ingevolge de voordracht, onlangs alhier gebonden door Mevr. Bonmande LaDge, is het aantal der Alk. maarsche leden van de Vereen, v. Verb. v. Vrouwen kleeding thans tot bijna 40 gestegen, een getal dat tot de oprichting van eene Afdeeling «Alkmaar" méér dan voldoende aanleiding geeft. In de eerste afdeelingsverga- dering, onlangs gehouden, is, door de natenoemen secre taresse, eene bespreking ingeleid over: «De vervorming van reeds gebruikte kleedingstukken tot oveigangsreform- modellenen tevens een bestnnr gekozen, dat bestaat nit de dames C. H. de LangeTigler Wybrandi, pres., W. Oh. GrnndlehnerKönig, secr., G. A. W. Siebert CosterLepderspenn.G. Schröder, vicepres. en A. AukesTimmer, 2e secr. In de 2e afdeelingsvergadering, op woensdag, den 26 te houdeD, zal een concept-reglement ter tafel komen en het werkplan der Afd. worden vastgesteld. Aan belang stellende niet-leden zal, na ontvangst van haar naam kaartje, gaarne een introductie-biljet door de secretaresse worden toegezonden. Kindervoeding en kleeding. Wij vernemen, dat de onlangs hier opgerichte ver eeniging voor het verschaffen van kleeding en zoo noodig voeding aan behoeftige schoolkinderen, teneinde althans die reden tot schoolverzuim weg te nemen, zal trachten haar ledental uit te breiden en zich den zoo noodigen geldelpen steun te versohaffen, door op maandag, den 24, een aanvang te maken met het doen rondgaan van in- teekenlijsten. Gaarne bevelen wij deze nuttige en nood zakelijke vereeniging in de krachtige medewerking onzer ingezetenen aan. Alkniaarsche Bad- en zweminrichting. In de week van den 15 tot en met den 21 zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 169 baden door heeren, 32 door dames130 door onvermogenden ei> 27 door weezen. Hoogste temperatuur van het water 67°, laagste 58° Fahrenheit. VEILING VANVASTE GOEDEREN. 20 Juni. Door den Notaris H. B. GOTTMER, Obdam. Huis en erf, n/z Heul, A 2727, 66 cent, Str. A. J. M. Keijsper q.q. f 1510. De afslag zal plaats hebben op Vrijdag, 28 Juni a. s., 's avonds 7 uur, in het Hotel Café den Burg a/d Nien- wesloot te Alkmaar. ONDERTROUWD. 20 Juni. Derk Willem Dalhuizen, te Winterswijk en Magdalena van der Spek, alhier. Hendrik Vos en Alida Johanna Swier. Pieter Martens alhier, onl. te Harlingen en Trijntje van der Wonde, te Midlum. Theodoras Dankaart en Maartje Jonker, beiden te Beverwijk, laatstgen. onl. alhier. OVERLEDEN. 21 Juni. Johanna Catharina, d. van Klaas ZijdewinJ en Maria Elisabeth de Graaff, ruim 6 m. Mat- theus Johannes, z. van Johannes Zacheus Bierman en Johanna Oatharina Heeres, 2 j. en bijna 5 m Jan Govers, 27 j. Alkmaar, 21 Juni. Kleine kaas f 27.commissie f 25,50, Middelbare f 27.50. Aangevoerd 526 stapels, we- gende 204688 Kgr. Alkmaar, 21 Juni. Aangevoerd 142 mudden. Tarwe f 6.40 gerst chev. f 5,50, haver f 3,65 a 3,75, bruine boon8n f 6,75 a 9,50, witte dito f 11,50 a 12, groene erwten f 16. Alkmaar, 22 Juni. Aangevoerd 14 paarden f 90 a 200, 26 koeien en ossen f 80 a 200 0vette kalveren a per pond a ct., 42 nuchtere kalveren f 8 a 18, 31 magere schapen f 10,a 20,vette id. 79 magere vark. f 15.17.11 bokken en geiten f 2 a 6, 4 kl. bokjes 50 a f 1.50,, boter, per P. s middags 12 uur) f 0.475, en 0.525, aangevoerd 7624 P., kipeieren 1 0.75a f 0.875 p. 25. eenden dito f 3,10 p. 100, 51 lammeren f 6 a f 10.238 biggen f 8 a 12.0 ezel f Amsterdam, 21 Juni. Friesche Dokkumer Jammen f 0.75 a 1. Franeker Jammen t 0. a 0.f 0.a 0.blauwe f 0.a 0.Friesche Blauwe f 0.a 0. Zeeuwsche Spuische Jammen tl a 1.20, Poters f 0,40 a 0.50, Flakkeesche f 0.90 a 1.20, Blauwe f 0.a 0. vespers f 0.a 0.Geld. Blauwe f 0.a 0.Prui sische Roode f 0.a 0.ADdijker Muisjes f 3.20 a 3.75, Westlandsche Klei manden f 2.80 a 3.20, dito Klei Muisjes f 3.80 a 4.per Hl. Petroleum onveranderd. Delft, 2q Juni. Boter. Per 1ii vat le soort f 52. 2e soort f 48.3e soort, f 43.Aangevoerd 688 achtste en 42 zestiende vaten, wegende samen 14180 Kilogram. Meppel, 20 Juni. Boter. Per i/a vat le soort f 23.50, 2e soort f 22.50, 3e soort f 21.per 1.5 Kg. f 1.70 a 2.Aangevoerd 8900 Kg. Edam, 20 Juni. Aangevoerd 167 stuks boter, per 5 HG. f 0.55 a 0.575, ^kipeieren f 3.50 a 4.per 100. Leeuwarden 21 Juni. Boter le soort f 45.Aan gevoerd 136 vierde, 36 achtste en 19 zestiende vaten. Leiden, 21 Jnni. De aanvoer en prijzen waren heden als volgt ;4 paarden f 56 a 93, 35 stieren f 61 a 300, 147 kalf- en melkkoeien f 110 a 245, 70 varekoeien f 86 a 190, 244 vette ossen en koeien f 118 a 258 of 42 a 64 ct. per kgr., graskalveren f a ,130 vette id. f 33 a f 76.— of 60 a 80 {ct. jp. kgr. 90 nuchtere id. t 6.50 a 22.726 vette schapen f 18.a 29.of 42 a 44 ct. p. P., 287 weide-schapen f 11 a 23, 1798 lammeren f 6,a 13,50, 175 magere varkens f 14 a 30, p. P. f 0.39 a 0.41, 286 biggen 1 6.50 a 13, 0 run deren, 0 kalveren,schapen, 0 venlens f a Kaas Goudsche f 16 a 25.Aangevoerd 117 stapels. Zaandam, 20 Juni. Kl. kaas. Aangevoeld 15 stapels. Hoogste prijs f 25.50. Londen, 20 Jnni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 100 Runderen 2.4 a 4,5, 4000 Schapen en lammeren 3 2a 5 4, 140 kalveren 3.6 a 5.8, 20 varkens 0.0 a 0.0. Hoorn, 21 Juni. Aangevoerd 251 Schapen f 20 a 24 per stuk. Handel ving. Hoorn, 22 Juni. Aangevoerd tarwe f 6.25 a 6.50, Rogge t 0.a 0.Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3.50 a 4. witte erwten fa groene dito f 12.a 15,grauwe dito f 15,a 20,vale dito f a

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2