OPENBARE VERKÜOPING Muis en Sri 9 Openbare V erkoopingte Alkmaar, ^7VI3NTÜLE3jL,ï3;üIS, Huizen en Erven, Schuur eu Tuin, De volgende perceelen te Alkmaar. Schapenteelt. Ben onde gewoonte in de Drentscbe dorpen, waar nog de zoogenaamde Drentsche schapen worden gehouden, is het wasschen der schapen, dat in het begin van den zomer geschiedt, voor de dieren van hun vracht bevrijd worden. In den avond van den daarvoor bestemden dag worden door middel van het boerhoorn de schapenhouders bijeengeroepen, om te overleggen, ol het weer geschikt is. Het scheren gebeurt ongeveer acht dagen na het was schen, zooveel mogelijk op denzelfden morgen. De wol wordt, na aftrek van hetgeen voor de huis houding benoodigd is, naar de kooplieden gezonden. De prijs is tegenwoordig zeer laag, 40 a 50 cent per kg., terwijl er vroeger niet zelden 70 a 90 cents voor besteed werd. Dat is de reden waarom in vele plaatsen de belang stelling in de schapenhouderij is verminderd en men tot afschaffing er van besloten heeft. (Handelsblad). Besmettelijke Veeziekten. In de »St.-Ct." No. 138 is opgenomen de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Neder land voorgekomen gedurende de maand Mei j. 1. Aan mond- en klauwzeer lijdende worden vermeld In Noord-Brabant geenein Gelderland 2 bij 1 eig.in Zuid-Holland 5 bij 2 eig.in Noord- Holland 4 bij 2 eig.in Zeeland geenein Utrecht geene in Friesland 328 bij 8 eig. (waaronder 78 bij 2 eig. in Menaldumadeel, 70 bij 1 eig. in Wijm- britseradeel, 68 bij 1 eig. in Wonseradeel)in Overijsel 4 bij 1 eig.; in Groningen 18 bij 3 eig.in Drente geene; in Limburg geene. Alzoo over het geheele Rijk 361 bij 17 eigenaars, waaronder 82 gevallen bij schapen en geiten, en 8 gevallen bij varkens. Vanwege het Friesch Rundvee Stamboek is verschenen het 27e extract-stamboek dier Vereeniging, waarin zijn ingeschreven 116 stieren en 320 koeien, te zamen 436 runderen. Van elk ingeschreven rund zijn vermeldde naam, het stamboek-nummer, de datum en plaats van geboorte, de namen en stamboeknnmmers van vader en moeder, naam en woonplaats van den eigenaar, eenige afmetingen, alsmede een volledig signalement. In het geheel zijn thans 13,210 runderen in de registers der Vereeniging ingeschreven en 23 veehouders in Fries land, wier geheele beslag bestaat uit stamboekvee of volbloed afstammelingen daarvan. Nu den laatsten tijd de kansen op het totstandkomen der verbindingslijn dorpstation Noordscharwoude zeer zijn verminderd, is een nieuw plan ontworpen voor eene verbinding van Dirkshorn langs de Westzijde der vier Langediiker dorpen met de lijn van den Hollandschen spoorweg, aansluitende te Sint-Pankras. In verband met de onteigening van kostbare gronden zullen de kosten van dit plan zeer hoog, doch alle dor pen daarmede zeer gebaat zijn. Als stations, waar door den Spoorwegdienst desver- langd emmers en water voor het drenken van dieren ter beschikking van de begeleiders moeten worden gesteld, heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bij beschikking van 10 dezer aange wezen Van de Maatschappijen tot Exploitatie van Staatsspoor wegen Boxtel, Breda, Eindhoven, Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Lage Zwalnwe, Meppel, Nijmegen, Rosendaal, Tilbnrg, Utrecht, Venlo, Zutphen en Zwolle; Van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amsterdam 0. S.. Amster dam-Oostenburgergracht, Amsterdam-Rietlanden, Apel doorn, Deventer, Enkbuizen, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Kesteren, Oldenzaal A. S., Rotterdam-Maas, Schiedam, Stavoren, Uitgeest, Utrecht-Maliebaan, Winsterswijk en Zaandam Van de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij Utrecht en Zwolle; De dikke dame stond met moeite uit haar stoel op Miss Vincent nam er in plaats en deed haar stem zinken. »U heeft zooveel invloed. Mis3 Fleming, en u kent iedereen. 'tZal me benieuwen of u me niet een of ander postje kunt bezorgen Bij een of andere courant, 't kan me niet schelen welke Politiek, recensies over kunst, of muziek, of de berichten uit de groote wereld. Ik wil ook wel over nieuwe tooneelstukken schrijven, ik ga zoo graag naar de comedie. Ik weet zeker, dat ik iets van dieu aard wel zou kunnen ja zeker, ik kan alles wat ze van me verlangen Dunkt u ook niet?'' »Miss Vincent; de vrouw die alles kan, kan gewoonlijk niets," zeide Catharina ongegeneerd. Neem een of andere politieke zienswijze aan, 't doet er niet toe of die onwettig is en specialiseer! specialiseer! specialiseer! Dan komt ge er zelf wel." Catharina stond al sprekende op, maar Mies Vincent stak een bevend handje uit en hield haar terug. »Ik heb uwe artikelen in do »Flight" gelezen'', stamelde zij. »En ik dacht, dat juist gij de vrouw zoudt zijn om een andere vrouw te heipen »Mis8 Fleming, mag ik u Mr. Celandine Ambrose voorstellen U heeft hem onlangs aangehaald in nw knap stuk over »De sociale Vlinder,'' en hij brandt van verlangen eens met u te praten.'' Met de grootste gemakkelijkheid wendde Catharina zich af van het smeekend verzoek van Miss Vincent, en naar de nieuw aangekomenen toe. Mr. Celandine Ambrose was een dichter van den tweeden rang. Als men dit niet wist, zou men hem voor een vrouw gehouden hebben. Hij boog zich bevallig over Catharina's hand en murmelde de vers regels, die zij had aangehaald. Catharina vergat Miss Vincent geheel, terwijl hij zeide, hoezeer hij reeds ver langd had naar een ontmoeting met haar, en sprak over zijn bewondering voor haar geschriften, zijn blijdschap, dat nn zijn verlangen werd vervuld Zeer vergenoegd babbelde hij zoo maar door, maar men liet hem niet toe, haar geheel in pacht te namen. Een zwerm van vrouwen, die gretig naar een onder hond verlangden, belegerde haar hoekje en Catharina werd gevleid, gefeliciteerd en met verzoeken overladen. Met trots gevoelde ze, da'„ ze een macht was in de jour nalistenwereld. Zelfs Franklin zou onder den indruk ge komen zijn, als hij daar geweest was en haar populariteit had aanschouwd. Wordt vervolgd. Van de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorwegmaat schappij Gennep Van de spoorweg-onderneming Mechelen Terneuzen Hulst en Terneuzen. Aan alle landbouwers Het Bestuur der Christ.-Prot. Bond van Land-, Veld- en Tuinbouwarbeiders in Nederland, verspreidt de volgende opwekking, die wij hartelijk hopen dat ernstig zal worden overwogen. De tijd van den hooioogst is wederom aangebroken, en er wordt met den meesten spoed gewerkt, dit hoogst nuttig product voor den landbouw zoo goed mogelijk in schuren en hooischelven op te stapelen, waaraan door elk verstandig landbouwer zooveel mogelijk zorg wordt besteed. Waar evenwel door zeer weinigen aan wordt gedacht, dat is de toestand der nachtlegers voor de ar beiders, welke tot dien hoogst nuttigen arbeid behulp zaam zijn. Gewoonte en sleur doen er van weerszijden veel aan toe dat zulks het geval is. En toch is het geen over bodige zaak, hierop Uwe aandacht te vestigen. Maar al te dikwijls vernemen wijdat de arbeiders, welke gedu rende den hooioogst by de landbouwers vernachten, een slecht nachtleger hebben. De Ohristelijk-Prot. Bond van Landb.-arbeiders heeft op de onlangs gehouden Vergadering daarop terecht ge wezen, en zijn wij daarom van oordeel op deze wijze de zaak onder de oogen te brengen van de betrokken per sonen. Het is voor die arbeiders al moeilijk genoeg om eenigen tijd uit hun huiselijk leven te breken, opdat zij in den hooioogst, zoowel maaien als hooien, eenig meerder geld kunnen verdienen. Wij zijn dan ook zoo vrij met nadruk hierop te wijzen. Eenerzijds ontbering van het huiselijk leven, en dan anderzijds te moeten lijden door een slecht nachtleger, is wel wat al te kras. En ons dunkt, men zou althans vanuit Christelijk standpunt daartegen niet het minste bezwaar kunnen hebbenwant wij worden vermaand tot herbergzaam heid jegens den vreemdeling, hoeveel te meer zuilen wij dan hen verzorgen, die voor ons arbeiden. Niemand meene, dat de toestand gunstig is. Daarbij komt dat 't hoogst eenvoudig is, en verholpen kan worden met weinig moeite. Landbouwers wie gij ook zijt, dit zij U bekend, de zaak is in nw eigen belang sn voordeel. Want kunnen nwe arbeiders behoorlijk rusten op een goed nachtleger, zoo zal blijken, dat zij iederen dag frissche krachten hebben en den lust om te werken. ogelbeschermlng. De volgende circulaire is op ruime schaal verspreid. »Zooals gij weet vermindert in geheel Europa het aan tal nuttige insectenetende an zangvogels zeer sterk en zulks door verschillende oorzaken, terwijl het aantal der schadelijke insecten daardoor schrikbarend toeneemt, hetgeen niet alleen een zeer groot gevaar oplevert voor den landbouw, maar bovendien ook voor den algemeenen gezondheidstoestand, daar verschillende soorten zooals vlie gen en muggen de dragers zijn van allerlei gevaarlijke ziektekiemen, die zij op den mensch overbrengen. »Reeds sedert lang tracht men door internationale maatregelen de insectenetende vogels beter te beschermen en den 29 Juni 1895 werd tot dit doel te Parijs eene overeenkomst opgemaakt, waartoe op dit oogenblik de regeeringen van Duitschland, Oosteurijk-Hongarije, Bel gië, SpaDje, Frankrijk, Griekenland, Luxemburg, Monaco, Portugal, Zweden en Zwitserland zijn toegetreden. »De Nederlandsche Regeering heeft hiertoe niet kunnen overgaan, omdat de bepalingen onzer tegenwoordige wet tot bescherming van voor den landbouw nuttige dier soorten van 25 Mei 1880, een wet die in vele opzichten dringend wijziging behoeft, hare vrijheid in deze eenigszius belemmerde. (Zie handelingen, Eerste Kamer vergadering 4 Februari 1899, Hoofdst. V.) »Namens den heer Jules Méline, ond-ministerpresident van Frankrijk en voorzitter van bovenbedoeld congres, kom ik ter uitvoering van een daarop genomen besluit, hierbij uwen zeer gewaardeerden steun en medewerking vragen en u voorstellen, aan de Nederlandsche regeering te verzoeken gebruik te willen maken van de bevoegdheid in Art. 13 van bedoelde overeenkomst toegekend, teneinde alsnog na wijziging der voornoemde wot van 1880 gezegde overeenkomst te willen onderteekenen. »Tot dit einde verzoek ik u beleefd nevensstaand lormulier namens uwe vereeniging te willen onderteekenen en dit vóór den 15den Juli toe te zenden aan mijn adres Voorstraat 65 Utrecht. C. F. J. B R A N D S, Rapporteur in de Vile Sectie van het Internatio naal Landbouwcongres, van 18 Juli 1900 te Parijs gehouden. Ontploffing. Uit Zevenbergen wordt geschreven Den 18 's nachts 12 ure, heeft in de meterkamer der gemeente-gasfabriek een vrij ernstige ontploffing plaats gehad tengevolge van een lek. Toen de gasstoker de deur der kamer wilde openen teneinde de drukking te ver minderen werd hij door een geweldige kracht naar binnen getrokken. Oogenblikkelijk zocht het ontsnapte gas zijn weg naar de nog brandende lantaarn voor de meterkamer. De stoker werd tegen het plafond geslingerd. Het plafond en het dak werden weggenomen en de muren zijn geheel ontzet en gescheurd. De stoker kan tenge volge der bekomen brandwonden zijn werk niet verrichten. Het is te verwonderen, dat de man het er nog neelhuids heeft afgebracht. Droogmaking der Zuiderzee. Het onlangs te Enkhuizen benoemde centraal comité in zake plannen tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee heeft aan personen in onderscheidene gemeenten eene vragenlijst ter invulling gezonden. Tevens wijzeD zij er in de circulaire op, dat het wen- schelijk is eene vergadering van belanghebbenden te beleg gen, waarin de leden van een plaatselijk comité worden benoemd, en het lid aangewezen, dat door het centraal comité kan worden geraadpleegd, wanneer het dit noodig oordeelt, en dat opgeroepen moet worden ter vaststelling van het in te dienen rapport. H egge worpen. Door den stadsreinigingsdienst te Amsterdam wordt jaarlijks heel wat in de straten bijeengevoegd, uit grach ten opgevischt en uit de aschbakken gehaald, wat een niet te versmaden voordeel voor de gemeentekas oplevert. Zoo ligt op het oogenblik aan de Stadsbelt bij de Kost- verloren Vaart voor de hoogstbiedenden te koop 37000 Kilogram tapijt, 11700 Kg. laken, linnen, katoen, enz., 7000 K.g. baai en wol, 28000 K.g. ijzer, lood, zink en tin, 13000 K.g. beenderen en aan oude schoenen 20000 K.g., zoomede 150 K.g. gntta percha schoenen en 40000 K.g. glas, 600 K.g. watten en 50 K.g. paardenhaar, ongerekend de duizenden Kilo's blanke en blauwschuur, gonje, zeildoek, dekenwol, enz., alles in den loop van zes maanden aan den openbaren weg bijeengegaard. (N. v/d D.) Tentoonstelling van klompen enz. Dinsdag, 25 Juni, zal in Tivoli te Apeldoorn wor den geopend de tentoonstelling van klompen, klompge reedschap en overigens van alles wat in de klompenindustrie noodig is. Zij zal geopend blijven tot en met Vrijdag d.a.v. 't Is de eerste tentoonstelling op dit gebied welke in ons land zal worden gehouden. De klompenmakers hebben veel verwachting, dat de winkeliers in klompen van de gelegenheid gebruik zullen maken om rechtstreeks van den maker te koopen. Worden zij hierin niet teleurgesteld, dan zal waarschijnlijk ieder jaar eene dergelijke tentoonstelling worden gehouden, welke dan tevens znowat een jaarmarkt zal zijn. Eene der aantrekkelijkheden is ongetwijfeld de inzending van eene Rotterdamsche firma n.l. machines om klompen te vervaardigen. De heer J. B. Hügenholtz, lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, heeft het eerevoorzitterschap aanvaard. Donderdag, 27 Juni, wordt de algemeene vergadering van den Bond van klompenmakers gehouden en worden te Apeldoorn zeker een duizendtal klompenmakers ver wacht. Het maandblad tegen de vervalschingen, bevatnieuwe grove vervalschingen van specerijen (kunst- peperkorrels en kunstkruidnagelen) onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het la boratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam dr. vau Hamel Roos en Harmenscontrole-onderzoekingen: al- boïd, azijn, beschuit, bier, boter, cacao, cognac, email, levensmiddelen (verduurzaamde), levertraan, likeuren, li monades en spuitwater, mosterd, wijn, zeep, rapport van den scheikundige bij den keuringsdienst te Rotterdam watergehalte in Deonsche boteruittreksel uit het rap port van den lsten scheikundige aan het laboratorium voor suikeronderzoek enz. te Amsterdam een misdadige vervalsching gevaarlijke schoonheidsmiddelen iets over nootmuskaatluchtbellen in de kaasAmerikaansehe jam en suikerwerk in Engeland; drijvende tentoonstel ling boter uit West-Siberiëboter verduurzamen cokes uit turfgemengde berichten; corres pondentie: sprokkelingen op hygiënisch en maat schappelijk gebied feuilleton: iets over zwaar lijvigheid en de verandering van het Amerikaansehe ras de ünur en behandeling van den schijndoodfakkels uit het water. Notaris C. G. STEEN, te Alkmaar, zal op Maandagen 21 Juni cn 1 Jtili 1901, 's avonds 6J uur in Café Centralvan den heer J. Coster te ALKMAAR, publiek verkoopen na ens d .a heer N. MONSIEUR een op besten stand, aan het Luttik-Ondorp te Alkmaar, kad. sectie B No. 270 groot 79 centiaren, bij den ver- kooper in eigen gebruik. Aanvaarding bij de betaling 1 Augustus 1901. Dagelijks te zien. Breeder bij bil jetten. Inlichtingen geelt Notaris STEEN, Nieuwesloot 75 te Alkmaar. VAN EEN EN EENIGE aldaar, op Dinsdag 25 Juni 1901 bij opbod en op Dinsdag Si Juli 191)1 bij afslag, telkens des avonds ö'/j nur, in „het Kleine Koffiehuis" van den heer VAN TELLINGEN. Men is voornemens, ten overstaan van den te Alkmaar ge vestigden Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, in het openbaar te verkoopen 1. Het WTAJMlKUSFIS aan de Laat, op den hoek van het Diggelaarsteeg je kad. sectie A no. 684 groot 92 cent. Thans in gebruik bij den heer P. H. Groebe. Eigendom van den heer J. RANKE. 2. Twee HflZljlV onder één dak en EliVEK, aan de Noordzijde van de Laat, nabij de Zoutsteeg, kadaster sectie B, ns. 1740 en 1741, te zamen groot 96 centiaren. Verhuurd aan de wed. DUINEVELD voor f 1.25 en aan MUUSEN voor f 1.50 per week. 3. Een HUIS en RRF, ten westen van het vorige perceel, kad. sectie B, no. 1739, groot 25 centiaren. Verhunrd aan RIKE voor f 1.50 per week. 4. Een HUIS en EBften westen van het vorige perceel, kad. sectie B, no. 1738, groot 40 centiaren. Verhuurd aan de weduwe DEKKER voor f 1.50 per week. Eigendom van den heer N. PIEKET. 5. Een SCHUUR en TUIN, aan de Bleekerslaan, kad. sectie F, no. 1347, groot 2 aren 14 centiaren. Verhuurd voor f 1.per week. Eigendom van den heer W. PIEKET. 6. Een WOONHUIS en UltF, aan de Zuidzijde van de Laat, kadaster sectie B, no. 3275, groot 77 centiaren. Verhuurd aan den heer VAN SANTEN voor f 2.10 per week. 7. Twee perceelen Bouwterrein aan den Bergerweg, nabij den Stationsweg, kad. sectie O, No. 1481, gedeel telijk, groot ongeveer 1 are 26 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom. 8. Een TUINaan de Bleekerslaan kad. sectie F no. 1348 groot 2 aren. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van den makelaar S. BREGMAN te Alkmaar en door voor noemden notaris.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6