Nederland. Kinderzegen. In den omtrek van Salzburg, in Oostenrijk, ia een rijkgezegende moeder. Achtmaal schonk zij aan tweelin gen, daarna driemaal aan drielingen het leven. Toen kwa men weder viermaal tweelingen en eindelijk kwam nog viermaal één kind ter wereld. Hier heeft men dus eene moeder van 37 kinderen Van die 37 zijn nog 34 in leven 26 dochters en 8 zoons. Het jongste kind werd verleden week geboren, juist op den 72en verjaardag van zijn vader. Bijenplaag. Vier bijenzwermen streken dezer dagen neer in de straten van Berlijn. Zij hinderde de voorbijgangers buitengewoon. Er schoot niet anders op dan de brand weer op te roepen, die de zwermen met dichte water stralen wegspoot. De bijen boden echter een dapperen tegenstand en vele spuitgasten werden duchtig gestoken. Herstemmingen Provinciale Staten. GRONINGEN. B e d u m. Herkozen S. Huizinga Tz., (aftr. lib.) Z u i d h o r n. Herkozen A. H. Sehniringa (aftr. lib.) en P. Kool (aftr. lib.) ZUIDHOLLAND. Lei den. GekozenP. Alma Lz. (lib). Ond-Beierlan d.Herkozen L. Overwater (aftr. lib.) Schiedam. L. Hoogerbrngge (a.-r.) en A. A. C. Nolet (r.-k.). GELDERLAND. Arnhem. Aantal uitgebrachte gel dige stemmen 4712. Herkozen: jhr. A. A. E. J. R. Brant- sen (aftr. lib). Voorst. Gekozen. H. R. Kerkhoven (a.-r.) LIMBURG. V e n 1 o. Gekozen F. W. Vogels (r.-k.) moordaanslag In een trein. In een den 24 tegen zes uur uit Brussel te Parijs aangekomen trein is de heer Salla, een Nederlandsch ingenieur, in een eerste- of tweede-Klasserijtuig tusschen Feignies en Grattières door twee mannen metsteekpriemen aangevallen, die aan de grens waren ingestapt. De aan gevallene stelde zich dapper te weer, ontwapende de schelmen en wist aan de alarmschei te trekken. De anderen, ziende dat de trein langzamer begon te loopen, wilden vluehten, maar de een bleef bij het uitspringen onmiddelijk dood en de ander werd zoo ernstig gekwetst, dat hij er ook wel niet van opkomen zal. Het bleek dat de daders twee te Brussel zich ophou dende Franschen Vande en Pau waren, 28 en 24 jaar oud. De kwetsuren van den heer Salla beteekenen weinig. Hij is in betrekking aan eene fabriek te Gent en wordt in het hopitaal van Maubeuge verpleegd. (Haarl. Ct.) Bidstond. In de Ger. Kerken zal op Zondag 30 Juni a.s. een bidstond worden gehouden voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Te Hroet heerschen in hevige mate de mazelen twee derden van de leerlingen der lagere school zijn er door afwezig. Wegens het voor den hooibouw minder gunstige weder zijn onder de gomeente Sloten velschillende vee houders begonnen met het inkuilen van gras. Den 25 is te Hilversum een ernstig ongeluk gebeurd bij den kruidenier G. Kroon. Twee zijner knechts, de Boer en Helderman waren bezig in den kelder een vat spiritus af te tappen waarbij een brandende kaars hen van licht voorzag. Plotseling vatte de spiritus vlam. Door het geroep der mannen en door het zien der vlam men die naar buiten drongen bemerkte do heer Kroon het ongeval en sloot direct de kelderdeurwaardoor de vlam smoorde. De beide knechts bekwamen ernstige brandwonden aan gelaat, en armen. De toestand van beide patiënten is tamelijk bevredigend. Paarden voor liet Elngelsclie leger. Mr. V. spreekt in het «Nederlandsch Dagblad" er zijne aikeuring over uit, dat hier te lande paarden voor het Engelsch leger gekocht worden en dat niemand daar zich druk over schijnt te maken. Toen in 1859, herinnert hij, de oorlog was uitgebroken tusschen Oostenrijk en lust opwekte«en wat een aardig contrast vormde het met de kracht en passie van de Sonate!" Ze keek hem heel onnoozol aan. «Gaat Miss Rossetter weer spelen «Ze geeft nergens meer dan één stuk," zeide hij koel tjes, want die onnoozele toon kwam hem eenigszins ver dacht voor. «Dat is 't geheim van den opgang, dien ze maakt men wordt haar nooit moede U gaat toch niet nu al van me weg, Miss Fleming Hij bracht de losse 'strik weer netjes in orde, die bij hem dienst deed voor das en voor gedistingueerdheid. «Ik moet wel, ook ik wensch opgang te maken," zeide Catharina glimlachend. Ze was opgestaan en keek met alle aandacht een gele japon na, die de kamer doorliep. Ze had een plotselinge opwelling gekregen, Miss Rossetter te volgen en er achter te komen Ze kwam met moeite van Ambrose af, vond haar mantel en bereikte de voordeur nog juist bijtijds om Miss Rossetter te zien wegrijden met een man naast haar, die heel goed Mark kon zijn. Catharina stond besluiteloos voor de deur, zonder te letten op de vraag van den knecht wat haar rijtuig was, toen Richard Franklin de trap opliep en dadelijk vroeg, of hij haar naar huis mocht brengen. In de verrassing hem daar te zien aarzelde ze en was verlorenhij legde haar arm in den zijnen en ging lang zaam de trappen met haar af. De regen had opgehouden en de lucht voelde lekker koel na de stikkend warme kamers. En de eerste klanken van Franklin's stem deden haar ook aan als irissche lucht na die kunstmatige atmos feer van den sentimenteelen dichter. Ze haalde diep adem in een gevoel van geluk. «Ik heb geen rijtuig noodiglaat ons maar te voet naar huis gaan." Hij keek weifelend naar haar... «Uw japon?..." Ze lachte vroolijk. «Dat is niets, want't is een zwarte en dan trek ik deze kap over mijn hoofd. Ziezoo, is dat nu niet perfect in orde Met schitterende oogen keek ze op van onder haar kap en Franklin's glimlach beant woordde den haren. Wordt vervolgd. Frankrijk, werd de uitvoer van paarden onmiddellijk bij de wet verboden. Die wet, overwoog, dat het belang van den Staat kon vorderen, dat de uit- en doorvoer van paarden tijdelijk werd verboden, artikel 1 gaf den Koning daartoe machtiging en artikel 2 bepaalde, dat die wet slechts tot 1 Mei 1860 van kracht zou zijn. Waarom geschiedt nu niet iets dergelijks, vraagt mr. V. En als de Regeering niet den moed heeft zulk eene wet voor te stellen, is er dan geen Kamerlid, dat het initiatief wil nemen Al neemt men aan, dat de paarden toch niet dienst kunnen doen, dit maakt zijns inziens 't feit niet goed, dat Nederland ter wille van een kleine winst de Engelschen helpt. «De staatkunde, die nu wordt gevolgd, is niet waardig en niet nationaal, zij verraadt gemis aan karakter en gemis aan moed", schrijft mr. V. «Uit vrees voor onmid dellijk dreigende maar eigenlijk slechts denkbeeldige gevaren oflert zij de toekomst des lands op. Paarden zijn oorlogs- eontrabande en handel in contrabande mag door geen neutralen Staat worden toegestaan. Afgescheiden dus van elk belang zou de quaestie van het recht alleen reeds een grond kunnen en moeten zijn om paarden-uitvoer te verbieden. Het volkenrecht moet niet alleen tegenover machtige, maar bovenal tegenover zwakke Staten worden nageleefd. «Het recht is de eenige bescherming van hem, die de macht mist. Juist kleine Staten als Nederland hebben er het grootste belang bij, dat kleine en groote Staten, wat het volkenrecht betreft, gelijk worden gesteld. Hebben groote Staten het in hun macht dat recht naar hun belang te plooien en naar gelieven buiten werking te doen stellen, dan is het feitelijk afgeschaft. Nederland zal eenmaal behandeld worden, zooals het zelf de Boeren betiandeld heeft en dan zullen anderen zich beroepen op het antece dent door Nederland zelf geschapen." Uond In Drenthe. Uit Gasselternieuwveen wordt van 24 Juni aan de «Ass. Ot." gemeld Iets merkwaardigs en misschien (wie zal het zeggen voor de toekomst hoogst belangrijk, vond alhier de vorige week plaats. Arbeiders in dienst van den heer Huges moesten te Gasselte een put graven en vonden op eeno diepte van twaalf voet eene laag grond, die hun vreemd voorkwam. Overal glinsterde een gloed van goud of althans iets dat op goud gelijkt. De heer Huges werd er bij gehaald en heeft een hoeveelheid naar Assen tot onderzoek opgezonden. Met een loupe bekeken, glinstert het goud in groote hoeveelheid door het erts. Volgens zeggen is de erts bijna een halven meter dik. Naar men aan de «Veendammer Courant" mededeelt is te Hollandscheveld, gem. Hoogeveen, een vree- selijk drama afgespeeld. Een arbeider heeft in een twist zijn vrouw zoodanig mishandeld en op den buik 'getrapt, dat de dood onmiddellijk is ingetreden. De dader is gearresteerd en de justitie van Assen is reeds naar Hoogeveen vertrokken, ten einde een onderzoek in loco in te stellen. Door den directeur-generaal der S S. is voor de Vereeniging ter behartiging der belangen van jonge meisjes in Nederland een gunstige beslissing genomen. Hij heeft namelijk aan deze corporatie, die zich beijvert om door het geven van inlichtingen, enz. te voorkomen, dat vrouwelijk dienstpersoneel bij vertrek naar groote steden door houders of houderessen van ver dachte hnizen van den trern worden gehaald en verleid, vergunning verleend om in de dames-coupé's 3e kl. van alle personentreinen gratis kaarten te plaatsen waarop de aandacht op de Tohuizen voor vronwen wordt gevestigd. Deze kaarten zijn gesteld in net Nederlandsch, Fransch en Dnitsch6U0 exemplaren worden in de treinen op alle lijnen opgehangen. Bijna verdronken. Op de Maas vóór IJselmvnde is, bij het storm achtige weer van Zondagmiddag, een wherry, met een heer en twee dames uit Rotterdam, vol water geloopen, en door de ueiningen eener stoomboot omgeslagen. De heer en eene dame, die zich aan het ranke vaar tuigje vastklemden, en de andere dame die ronddreef en een toegeworpen reddingboei wist te grijpen, werden, met behulp van eenige visschers, door de bemanning der boot van een anders wissen dood gered en naar Rotterdam teruggebracht. Op het IJ is den 23 een tjotter omgeslagen. De opvarenden, vier heeren en een dame, werden door een voorbijvarenden tjalkschipper gered en door een paar vletterlni naar de jachthaven gebracht, waar ook het omge slagen vaartuig gesleept werd. Te «dan is in de stoomtouwslagerij en stoom spinnerij «Holland" de jonge arbeider D. Steur, die in strijd met de voorschriften ging poetsen terwijl de machine nog werkte, in de punten van de hekelbank gekomen, waardoor vier vingers zijner rechterhand deerlijk werden verwond. Bij Velp is een landbouwer zoodanig door de stoom tram aangereden, dat hij aan de gevolgen is overleden. De algemeene jaarvergadering van leeraren bij het middelbaar Onderwijs in het departement Noord holland zal op 28, 29 en 30 Augustus te Haarlem ge houden worden. Een treurig voorval beeft te Utrecht plaats gehad. Terwijl een vrouw even afwezig was, is door onbekende oorzaak de wieg, waarin een kleine lag, omgevallen, met het gevolg dat het kindje er onder geraakte. Toen de moeder tehuis kwam en haar kind er onder uit haalde, was het reeds gestikt. Het kind, dat in Ben Haag met wieg en al uit een raam van de tweede verdieping viel, bleek bij aan komst in bet ziekenhuis te zijn overleden. Bloedvergiftiging. De heer J. van Aperen, hoofd der school te Hal steren, bij Bergen-op-Zoom, zie ods bericht in het vorig nummer is na een hevig lijden, aan de gevolgen van bloedvergittiging overleden. Verdronken. Den 25 zijn te Ommen twee jongens van 15 en 12 jaar in de Vecht verdronken. Men vermoedt, dat de oudste, een goed zwemmer, bij de pogingen om zijn jongen kameraad te redden, mede verdronk. President Kruger te Botterdam. Het beloofde bezoek van president Kruger aan Rotterdam heelt eindelijk den 26 plaats gehad. Maar ai is het wachten den Rotterdammers misschien wat lang gevallen, de geestdrift voor den wakkeren grijsaard is bewaard gebleven en met groote warmte geuit. In hoofd zaak geleek deze ontvangst op de vroegeren, den president te beurt gevallen, plechtige ontvangst aan bet station en ten stadhnize door Burgemeester en gemeenteraad, receptie van verscheidene deputaties en particulieren, een rijtoer door de stad, die ook nu weer een zegetocht was. De geestdriftige toejuichingen van Rotterdamsch bevolking en de meer bijzondere ovaties president Kruger gebracht, getuigden niet alleen van eerbied voor zijn persoon, maar zeker niet minder van sympathie voor het strijdende en lijdende volk in Znid-Alrika. Een aardig huldebetoon werd gebracht door de kin deren van scholen met den Bijbel. Aan het station j Beurs, stonden op de hcoge steenen trappen ruim 200 kinderen, die psalm 1463 zongen. Toen het rijtuig van den president stil hield, werden op een gegeven teeken een aantal bordjes in de hoogte ge stoken, elk een letter dragende, tezamen de woorden vormende «Heere, schraag Oom Paul." Bij het vertrek van President Kruger uit Den Haag stond eene overtalrijke menigte op den weg van de villa Nuova naar de halte Duinstraat, alwaar de President in den spoortrein ging. Onder een voortdurend gejuich der menigte deed de President den tocht met zijn rijtuig, met hoed- en handgewnif de toejuichingen beantwoordend. De Vice-Gonsnl, de heer Canneel, deed hem uitgeleide aan het station. Te Schiedam, waar de trein ongeveer 11 uur langzaam voorbij reed, speelde de muziek der schutterij het Trans- vaalsch Volkslied. Officieren en kader der schutterij waren opgesteld, alsmede verschillende vereenigingen met hare banieren, kinderen der openbare scholen en duizenden belangstellenden. Amsterdam. In den nacht van den 24 vielen zulke hevige stortbuien, dat in verscheidene straten de onderhuizen onderliepen en de bewoners de wijk moesten nemensommige straten stonden blank, daar de riolen verstopt waren en het Vondelpark geleek een meer met hier en daar kleine vluchtheuvels. Be lustrum-feesten te Utrecht. De feesten te Utrecht zijn in vollen gang, de eerste dagen was het weer niet zeer gunstig, maar den 25 de voornaamste dag in den feestweek, werkte een heldere zonneschijn mede om de feeststemming zoo mogelijk te vermeerderen. De optoent, die inderdaad schitterend wasslaagde zoowel bij dag als 's avonds bij fakkellicht, uitstekend en talrijk waren de ovaties den hoofdpersonen nit den stoet, Jeanne d' Are, en koning Karei VII, gebracht. De illuminatie was bizonder schoon, en eene overgroote opgewekte menigte bewoog zich tot ver na het midden nachtelijk nor door de straten. ICrov. Heglement op Automobielen. Reeds voor geruimen tijd werd door Gedep. Staten van Noord-Holland de wenschelijkheid erkend van eene voorziening omtrent hetrijden met motor-rij- tuigen in Noord-Holland. Tot dnsver liet dit college een daartoe te ontwerpen reglement achterwege, doordien blijkens mededeeling van den Minister van Waterstaat enz. bij de Regee ring Uet voornemen bestond om eene voor het geheele Rijir geldende regeling in het leven te roepen, waaromtrent in 1899 een wetsontwerp verscheen. Nu echter dit ontwerp tot verzekering van de veiligheid van het verkeer op de opeubare wegen nog steeds niet tot wet is verheven, komt het Ged. Staten wenschelijk voor, tot net vaststellen eener provinciale verordening over te gaan, die de bevoegdheid van de gemeentebesturen niet al te zeer beperkt. Volgens het ontwerpen reglement is het rijden met motor-rijtuigen op alle openbare wegen geoorloofd, met uitzondering van de voetpaden enz. Verboden wordt motorrijtuigen te bezigen tot het voortduwen of voort trekken van lasten of van andere rij- of voertuigen ie rijden met automobielen zouder vergunning van B. en W. of van Gedep. Staten met rneei dan 10 zitplaatsen, die bestemd oi ingericht zijn voor vrachtver voer, die langer zijn dan 3.60 M., en breeder dan 1.80 M., of waarvan de hoogte met den last meer dan 2]/2 M. bedraagt. De vergunning kan verleend worden door B. en W. wanneer net uitsluitend geldt berijden van een of meer wegen in hunne gemeente voor het berijden van wegen in meer dan ééne gemeente is de vergunning van Geaep. Staten noodig, terwijl de vergunning niet dan schriftelijk en tot wederopzeggens verleend wordt. Overtreding van een der bepaliDgen van dit reglement dat nit aent artikelen bestaat wordt gestraft met hechtenis van hoogtens twaalf dagen of geldboete van hoogstens f 75. Geaep. Staten stellen voor nog subsidies te verleenen aan de St.-Josephs Gezellenvereeniging te Amsterdam voor den avond-teekencursus f 500 per jaar gedurende 1901, 1902 en 1903; de vakteekenschool der afdeeling Amsterdam van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimo- ninm 1 300 's jaars voor 1901, 1902 en I9ü3 de Vereeniging «de Ambachtsschool te Haarlem" voor de avond vakteeken school f 500 's jaars gedurende 1902, 1903 en 1904 alle deze subsidies ondbr voorwaarde van steun van liijks- en gemeentewege Voorts aan de afdeeling Noordholland van de Vereeniging «het Nederlandsch Paardenstamboek" 1 5000's jaars voor 1902, 1903 en 1904; aan de commissie tot exploitatie van een groenten- proeftuin te Berkhoutf 300 voor de betere inrichting van dien tuin, pensioen te verleenen aan Chnstoffel Voges, werkman-stoker op Meerenberg, en aan de weuuwe van J. van der eije, in leven duinopzichter in het eerste dain-distnct ad 1 250 's jaars. Vast te stellen veihoogmg van jaarwedden van de bestuursleden van enkele poldere. Dclmgeu. Over de eerste vier dagen van de kermis valt voor de neringdoenden en de kranierijtin zeker niet te klagen, al is het waar, dat de Woensdag avond, de zoogenaamde «burgeravond" niet zoo druk was als andere jaren. Misschien ook viel de drukte minder in het oog, omdat de menigte zich zoo verdeeien kan over veel bezienswaardigheden. De tooneelvoors ei- lingen van het gezelschap Ch. de la Mar bevallen zeer goed, die van het gezelschap Nieuwenhnis in de Cérès eveneens. Ook het paardenspel trekt veel bezoekers en allen bezoeken Banner's stoomdraaimolen. Van de kleinen

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2