Ml LETEDOEL. No. 78. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 3 J U L I. Buitenland. FEUILLETON. Hondenbelastin g\ Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." 12) Ai.kMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr{]s der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat ieder eigenaar, bezit ter of houder van een of meer aan de belasting onder worpen honden verkregen na 31 Januariverplicht is binnen acht dagen na het verkrijgen daarvan aangifte te doen en de daarvoor verschuldigde belasting te betalen ten kantore van den gemeente-ontvanger dat die belasting voor honden, vóór 1 Juli verkregen ten volle, voor honden op of na 1 Juli verkregen ter helfte verschuldigd is dat van geconstateerde overtredingen proces-verbaal zal worden opgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 2 Juli 1901. O. D. DONATH, Secretaris. IIKliUlK. Andries de Wet de neef van den be roemden Boerengeneraaldie, gelijk men weet, Europa doorreist om de zaak van het recht te bepleiten, hield verleden week een redevoering in den Alhambra-Schouw- burg te Brussel (waarvan toevallig de meeste aandeelen in handen der lamilie Chamberlain zijn). Het gedrang van het publiek, dat toegelaten wenschte te worden, was zoo groot, dat een kwartier na de open stelling van de zaal nog geen mensch binnen had kunnen komen. Toen de bijeenkomst werd geopend was niet alleen in de ruime zaalmaar ook in de gangen geen plaats onbezet. De Wet beschreef in treffende bewoordingen den treuri- gen toestand, waariu zijn landgenooten gebracht zijn door de Engelsche generaals en viel heftig Chamberlain aan Het publiek gaf door applaus zijne instemming daar mede te kennen. Na afloop der lezing werd de Wet door een ontzaglijke menigte voorafgegaan door muziek en vaandels en onder het zingen van het Transvaalsche volkslied, begeleid naar het lokaal eener Hollandsche vereeniging, waar een receptie plaats bad. Onderweg spande men de paarden van het rijtuig van de Wet uit en trok dit voort tot de Grande Place. Een kleine groep, die zich naar de Engelsche ambassade wilde begeven werd door de politie uiteen gedreven arrestaties werden er niet gedaan. DUITSCMiAND. De Duitsche pers laat zich zeer kras uit over hetgeen uit de mededeelingen van Miss Hobbouse en anderen omtrent de behandeling in de Boe renkampen blijkt zoo schrijft de «Voss. Zeitg." «Toen in de zeventiger jaren de Turken met onbarm hartige wreedheid tegen de Bulgaren woedden, om hun afval van het Osmanische rijk te voorkomen, ging in Engeland een kreet van verontwaardiging open de Engelsche verbolgenheid steeg nog toen voor een jaar of vijf de Turken te vuur en te zwaard tegen de Armeniërs te keer gingen. »Maar erger dan thans de Britten in Zuid-Afrika heeft VAN »Ik sliep niet,'' antwoordde ze, terwijl ze op ging zitten en met de oogen knippend den optocht der goden zag verdwijnen. »Nu, dan droomde je," zeide hij zijne handschoenen op tafel werpend. »Iets bijzonders?'' voegde hij er schnchter bij, daar hij het rose couvert bemerkt had. »Zaker riep ze uit. «Denk eens, Mark Ze willen dat ik op het Arbeiders-Congres zal spreken, als verte genwoordigster der arbeidstersEn ik zou er nog in geen jaren aan gedacht hebben »Pjoe floot Mark met een verhengd gezicht. «Nujjj komt vooruit, Kit. Denk je, dat je 't kunt Ze hief zich op en ging voor hem staan haar zwarte japon maakte haar fignur nog slanker dan gewoonlijk en haar bloote hals en armen tooDden flinke spieren. »Vind-je, dat ik er uitzie, alsof ik het kan vroeg ze »Ik kan niet zeggen, dat ik eenig spoor van zwakheid zie," zeide Mark lachende. »Wat me meer frappeert, is de weinige overeenstemming tusschen deze kleeding en de vertegenwoordigster der arbeidsters." Catharina's gelaat betrok. »Je denkt, dat het mij geen ernst is, omdat ik als de vrouw-met-een-doel niet in zak en assche ga," zeide ze bitter. »Nu, heusch Kit, lieveling, als je er even over nadenkt, zul je wel inzien, dat je niet handelt als een vrouw wier harte bloedt om het leed van het volk. Je zit te klinken in Park Lane en draagt purper en fijn lijnwaad. Turkije het nooit gemaakt tegen Bulgaren en Armeniërs. En dat Engeland thans zwijgend aanziet, hoe zijn troepen woeden tegen het vrije Christenvolk der Boeren in Atrika, hoe de vrouwen en meisjes worden behandeldhoe grijs aards en kinderen met de weerlooze vrouwen worden opgesloten in kampen, waar zij aan den honger en aan allerlei ziekten blootstaan, hoe de hoeven der verdedigers van de vrijheid worden verbrand en ai hnn bezit wordt vernield dat het Engelsche volk dit ontzettende ziet gebeuren en in plaats van te protesteeren, het goedkeurt en dekt met zijn vlag dat zal ten eeuwigen dage een schandvlek blijven op den Engelschen haam." Voor den Keizer, die Krnger weigerde te ontvangen, en lord Roberts de hoogste Dnitsche ridderorde verleende, moeten dergelijke uitlatingen geen aangename lectuur zijn. Het transportschip «Wittekind" is met 415 man herstellende Duitsche soldaten uit China ta Biemerhaven aangekomen. Aan boord bevond zich in twee kisten het stoffelijk overschot van generaal von Sahwartzhoff en dr. Kohlstock. Een plechtige lijkdienst werd gehouden, waarna met militaire eerbewijzen de kisten per specialen trein naar Berlijn werden overgebracht. EMGEJLAAD. Het officiëel rapport over den hongers nood in Britsch-Indië vermeldt nog steeds een vermeer dering der ellende. De regenval is nog altjjd onvoldoende voor de eischen van den landbouw; de prijzen der levens middelen stijgen, maar zijn nog niet zoo hoog als in den hongersnood van 1899/1900. Op 22 Juni werden in het geheel van staatswege onder steund 531,000 personen, waarvan 430,000 alleen in het presidentschap Bombay. ZUID-AFRUKA. Nadere berichten omtrent den aanval op Richmond melden De vijand, onder Malan, ongeveer 300 man, viel de stad aan; Richmond werd verdedigd door een detachement North Staflordsbire Militia, onder kapitein Hawskshaw, en door de Town-Guards. Drie sangars (kleine versterkingen), buiten de stad, waren in handen der Boeren. Da vestingdie openstond naar den kant van een der Boerensangars, werd hevig bevuurd, uren lang. In den loop van den dag zond Malan drie malen een boodschapper, om te vragen of de Btad zich nog niet overgaf. Ten laatste slaagde een troepje Boeren er in de stad binnen te dringen en een sangar te nemen, die op het Markt plein stond. Daarna werd er meer dan twee uren op de verdedigers geseboteu, maar de Engelschen hielden dapper stand. Toen de Boeren zagen, dat zij de versterking niet konden krijgen, richtten zij hun aanval op een andere sangar in de stad, die bezet was door acht man. Deze hielden stand van elf unr 's morgens tot 5 uur 's middags. Toen gaven zij zich over. In den nacht kwamen de hulptroepen. De Boeren trokken toen af. Zij maakten twaalf paarden buit. Het gevecht duurde twaalf uur. De Boeren verloren 5 dooden en 7 gewonden, de Engelschen ze3 dooden en 6 gewonden Een telegram van Kitchener van den 29 luidt »De Boeren vieien in den nacht van 26 Jnni nabij Burg- spruit twee blokhuizen aan de Delagoalijn aan een ge pantserde trein kwam ter plaatse en verdreef de Boeren, die 4 dooden achterlieten en, naar men zegt, nog twintig dooden en gewonden medenamen. De Engelschen maakten 23 paarden en eenige wagens buit. De Engelsche verliezen waren 4 licht gewonden. Depriez, veldkornet van Pietersburg, heeft zich met. 44 man overgegeven." Latere verlieslijsten zullen vermoedelijk wel aan den dag brengen, dat er eenige Engelsche dooden en gewonden vergeten waren in de eerste vreugde over de «overwinning". „Nu, waarom niet?" zeide ze eenvoudig. «Zon ik er het volk mee helpen wanneer ik er uitzag als een slons en nooit verder kwam dan Goodge Street?" «Je zondt toouen, dat je er recht op hadi één met hen te zijnen dat was een eerste schrede om hen te helpen." «Ik help hen al," riep ze hartstochtelijk. «Ik ben aan 't boek begonnen, dat voor hen de eerste schrede tot een nienw leven zal worden, en onder de rijken werf ik vrienden voor hen. Ik zal Miss Gore eens meenemen naar de lucifers-meisjes. Ik stel me voor, haar ook in de gelederen te krijgen; haar geld zal een heele st9un zijn." «Ik hond van dien ondernemenden geest van je," zei Mark. «Als Tom daar maar iets van bezat, dan was er nog eenige hoop voor Great Lowlands." Hij keek onder 't spreken naar het kleine rose couvert maar Catharina wilde dien blik niet zien. «Tom, o Tom riep ze uit. «Wat er met hem moet, dat weet ik niet een heele lijst van zijn tekortkomingen in moeders brief van heden. Ze zegt, dat ze op 't randje van den ondergang staan. Nu is hij onzinnig verliefd op een of ander meisje, en verwaarloost zijn werk door met, haar zijn tijd zoek te brengen, en moeder zegtMaar daar is de brief, lees maar zelf." Mark nam den brief, dien ze hem reikte. Hij fronste het voorhoofd onder 't lezen en keek toen naar Catharina, «Moeder heeft groot gelijk, Kitjij znlt er heen moeten om ze er weer boven op te brengen." Catharina hief met een ruk haar hoofd op. Haar gelaat was vuurrood. Wathijgde ze. Voor haar blik het hij de oogen zinken en zenuwachtig frommelde hij den brief tusschen zijn vingers. «Wel, Kit, 't is een onloochenbaar feit, dat ze jou thuis noodig hebben, al was 't maar alleen om dien jongen te verhinderen, een of andere dwaasheid te begaan We hoeven nu juist geen boeremeid in de familie te krijgen, zie je. De dingen gaan heelemaal te gronde moeder is ziek en uitgeput, 't Is jou aangewezen plicht je werk hier op te geven en er heen te gaan." Een papegaal voor de rechtbaak. Een vreemdsoortige en oneerbiedige getuige ver scheen dezer dagen voor de rechtbank te Miinchen. Hjj weigerde zijn naam op te geven en den eed te doen, ver zette zich tegen zijn verwijdering uit de zaal, krijschte oorverscheurend en vloog ten laatste den deftigen rechters om de ooren. Deze rare kerel was een papegaai. Men had hem vóórgei'oepen om te getuigen wie zijn meesteres was. Twee vrouwen betwistten elkaar zijn bezit. Beiden misten haar lorre. Vrouw X zei, dat haar schatje ma-ma, vrouw Y zei, dkt haar liefje hoe-ra pleegde te roepen. Doch ter terechtzitting vertikte papje het een snavelvol behoorlijke taal uit te brengen, zoodat geen rechter ter wereld kon onderscheiden of het beest ma-ma of hoe-ra riep, maar de meesten geloofden, dat hij alle vier die lettergrepen door elkaar haspelde. Daar de rechters uithoofde er geen benl aanwezig was, de vrouwen niet met het oordeel van Salomo dreigen en dns haar liefde voor het aardige vogeltje niet op de proef konden stellen, beslisten zij, dat de zaak voorloopig onbeslist gelaten, dat de papegaai zoolang op staatskosten onderhouden en dat er een oppasser bij hem aangesteld zal worden, om goed op te letten welk der beide woorden hij het eerst duidelijk zal uitspreken. Een antl-wlelrljdersgezind paard. Bij de dezer dagen te Bad-Nauheiin gehouden paar- denkeuring, zoo vermeldt «Het Rijw.", was o.a. een paard aanwezig, dat sedert een jaar bitteren haat tegen alle wielrijders toont. Zooals nog thans een lang litteekeD op den linkerachterpoot duidelijk verraadt, is dit, overigens zeer vreedzame dier, eens 's avonds door een wielrijder, die zonder lantaarn reed, krachtig aangereden en verwond. Sedert dien tijd spitst de knol altijd de ooren als een wielrijder hem nadert. Toen het paard na de keuring werd weggeleid, kruiste toevallig een wielrijder zijn weg. Met een ruk maakte het paard zich van zijn geleider los, pakte met zijn bek den wielrijder in den nek, gelukkig slechts in de kleederen, eü schudde den verschrikten fietser flink door elkaar. Eerst nadat de geleider en eenige voorbijgangers met stokken en paraplnies op het woedende dier hadden ingeslagen, gelakte het, den wielrijder te bevrijden. Dierenbescherming. De Parijsche vereeniging voor Dierenbescherming heeft aan den gemeenteraad 5000 francs gezonden om de noodige verbeteringen aan te brengen in de «Fonrrière", «Mjjn aangewezen-plicht-mijn-werk-h er-op-te-geven-en er-heen-te-gaan herhaalde Catharina met een pauze na ieder woord. «Ja, natuurlijk," zeide Mark. «Iemand moet gaan en wie is er anders dan jij «Ik ben niet de eenige van de familie," zei zo lang zaam. De kleur was gabeel van haar gelaat geweken, het was wit en onbewegelijk. «Jij b.v. bent er ook nog." Mark schudde het hoofd. «Dat is geheel buiten kwestie. Ik ben geen boer. Het testament van onzen goeden ouden vader toont duidelijk, dat hij jou hield voor den besten man van ons allemaal. En bovendien ben jij de eenige, die alles van Tom gedaan knnt krijgen." «En wou je nu mijn carrière hier geheel opofferen aan de hoeve en Tom vroeg ze met verbazing. Mark's oogen draaiden onrustig heen en weer, toen hij de tragische uitdrukking op haar gelaat zag. Hij hield heel veel van Catharina, maar nn stond ze tusschen hem en zijn plannen voor de toekomst. Als zij naar Great Lowlands ging, was de moeieiijkheid voor hem op de gemakkelijkste manier opgelost. Hij speelde met de brie ven op de tafel. Beiden zwegen. «Zie je, 't is een qaaestie van plicht, niet van een of fer," zeide hij ten laatste. «Maarmijn beroep opgeven sprak Catharina, vechtende met den brok in haar keel. Ze zag zoo duidelijk wat het inhield, juist nu de stad te verlaten haar succes, haar roem, en hare liefde op geven. Ze zag Great Lowlands voor zich, kaal en droef en eenzaam. Rondom haar schenen de lichten van Londen en Franklin's oogen schitterden daar tusschen. De uitdrukking harer eigen oogen was deerniswaardig. «Je hoeft je beroep niet op te geven," zei Mark be moedigend. «Je zondt thuis artikeltjes kunnen schrijven." «Tusschen het verplegen van moeder, toezicht houden op de meiden, achterna loopen van Tom, werken op de boerderij in. O, Mark, wat zouden dat voor artikelen worden «Kom, kom, Kit, zóóveel geef je nn niet op," zeide

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1