Nederla n d. zooals de plaats heet waar opgebrachte dieren voorloopig worden bewaard. Zij heeft er het noodige bedrag bijge voegd om daar ook het beste toestel te knnDen aan schaffen, waarmee de dieren worden bewusteloos gemaakt, alvorens tot afmaking wordt overgegaan De jaarlijksche baarmarkt in de Fransche stad Limoges is volgens bericht van daar buitengewoon levendig geweest. Er werd voor een bedrag van ruim 100,000 francs verkocht. De meeste vraag was naar zwart haar en wit haar, de »kroon der grijsheid", was het minst gezocht. Er waren vele koopers uit België en Engeland over gekomen. Schieten. Den 7 beginnen te Luzern de internationale schiet wedstrijden, waarvoor in het geheel het reusachtig bedrag van 800.000 francs aan prijzen uitgeloofd is. t Is bekend hoe hoog het juistschieten in Zwitserland aangeschreven staat, maar toch zal men met verbazing vernemen dat de Zwitsers, om een goede vlakke baan te hebben, een strook van het meer gedempt hebben, wat eene uitgaaf van 600,000 francs vorderde Hagelslag. De wijngaarden der Gironde zijn den 29 en in den daaropvolgenden nacht deerlijk door hagelslag geteisterd. Te Avensau acht men den wijnoogst voor tweederden verloren, te Lamarque de helft, te Gornac is over l1. kilometer alles verwoest, ook de tarwe en haver. Vele gemeenten van Médoc hebben niet minder geleden. In het reeds onlangs zoo jammerlijk bezochte Saint-Emilion alsook in Blayais en in de Beneden-Charente is de schade groot. Malaria. De expeditie, die het vorige jaar door de School voor bet bestudeeren van tropische ziekten'', te Liverpool, naar West-Afrika is gezonden om de malaria te bestu deeren, heeft gelegenheid gehad, om de nieuwe denkbeel den omtrent de verspreiding daarvan, in bet bijzonder door de malaria-mug, te bevestigen. De malariaparasiet wordt door die mug, van uit het lichaam der inboor lingen op de Europeanen overgebracht. Vooral zijn inland- sche kinderen gevaarlijk. Het onderzoek van honderden kinderen heeft aan het licht gebracht, dat onder de kin deren beneden de 5 jaren 50 tot 80 procent met malaria gif besmet is. Bij die van 5 tot 10 jaren bedroeg dat aantal 20 tot 30 percent en zoo vond men, dat bij oudere kinderen hoe langer hoe minder met malaria-gif bezwan gerden voorkwamen. De commissie geeft dan ook den volgenden practischen raad. De Europeanen zulien wèl doen, niet te dicht bij de inboorlingen te gaan wonen, maar in alle gevallen een afstand van 800 meters te bewaren. Verder wordt met het oog op de ontwikkeling der mug aangeraden, een voldoende draineering van de geheele omgeving der Enropeesche nederzetting. De heer Hollandeen der gouverneurs van het Thomas-hospitaal te Londen heeft ter nagedachtenis van zijne dochter Lilian de muren der nieuwe kinder- afdeeling van den vloer tot de zoldering met verglaasde groene tegels doen bekleeden, afgewisseld met 26 groote voorstellingen uit de meest bekende sprookjes, in zachte kleuren geschilderd. Hen volijverig kiezer. Te Franeker heeft aan de stemming o. a. deelge nomen een negentigjarige, de heer Air. C. Wybenga, die, geleid door zijne huishoudster en eene verpleegster en mede geleid ooor een geneesheer, de trappen van het Stadshuis opging. Te Gameren is een niet groote kersenboom- gaard publiek verkocht voor.... f 1.40. Moord te Tilburg. Naar wij vernemen, zou de officier van justitie bij de arrondis8ements-rechtbank te Breda het voornemen hebben hooger beroep aan te teekenen tegen het vrij sprekend vonnis, tegen Mutsaers in zake de misdaad te Tilburg uitgesproken. (N. B. Ct.) Mark verzachtend. »Dat eeuwigdurend werken voor de pers maakt je dood-op. Van daag nog zei Franklin, dat hij nog nooit iemand zóó had zien veranderen. Hij zei, dat je beroep je karakter ruïneerde. Houd op 1'' zeide Oatharina. Haar toon was van dien aard, dat Mark scherp naar haar op keek. Dadelijk wendde hij zich af. Hij wist, wat het haar zou kosten de stad te verlaten, en kon 't niet verdragen haar gelaat te zien. j>'t Is jammer, datje juist altijd den stekeligen kant van je karakter aan Franklin laat zien," zeide hij uit natuur lijke begeerte de schuld op iemanu te gooien. Maar Oa tharina liet hem weer niet voortgaan. »Meng Franklins naam er nu niet in. Hij heeft toch nooit geloofd, dat ik karakter of kunde of of ook maar iets j goeds bezat." Ze slokte haar tranen in»We hoeven met hem heelemaal geen rekening te honden. Je vergeet, dat ik niet alleen de journalistiek zon opgeven De Arbeiders-Beweging is er ook nog." »Wat dat betreft, Kit, ik begin te denken, dat de Ar beiders-Beweging niets meer is dan een poging om een steen tegen den berg op te rollen." »Mark 1" Mark balanceerde op den kant van de tafel, en vermeed haar blik. »'t Is een feit, Kit," zeide hij. »Wat hoorde ik ook weer onlangs? »De beweging zal dan alleen de massa ophefien, wanneer het leven binnen in den individu de beweging heeft aangeraakt." >0 1" riep ze uit, »ik herinner het me. »Ik sprak die woorden in het Park lang geleden en je zei, dat ze niets beduidden. Wat ben je veranderd!" »Ja, ik ben ook veranderd. Het leven binnen in den individu moet de beweging aanraken, en dat leven heb ik daarvoor niet in mij. Deze quaesties zullen niet in één oogenblik hun antwoord vindenze zijn een raadsel, waarmede alle eenwen zich zullen hebben bezig te hou den. De armen znllen we altijd bij ons hebben. Zij zijn de bodem, waaruit de bloem der beschaving opwast." »En evenals de aardbodem zijn zij er om met den voet vertreden te worden," zeide ze warm»maar in Het raadhuis der gemeente Jisp dagteekent niet zooals een steen in den voorgevel gemetseld, zou doen vermoeden van 1650, maar van veel vroeger. In 1650 onderging het gebouw eene restauratie. Thans moet het zooals indertijd gemeld is nood zakelijk wederom een flinke herstelling ondergaan, waarvan de kosten begroot zijn op f 6000. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft toezegging gedaan, dat de Gemeente van Regeeringswege op eene subsidie van ten hoogste f 3000 zal kunnen rekenen. Ofschoon het ontbrekende nog niet geheel bijeen is, zal de restauratie, volgens verklaring van den Burgemeester in de jongstgehouden Raadzitting, ongetwijfeld tot stand komen. Prov. Staten van Woord-Holland. In de heden 2 Jnli geopende zomerzitting der Staten van deze provincie komen nog de volgende on derwerpen aan de orde Voorstel tot het verleenen eener subsidie van f 500 aan het Matrozen-Instituut van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging te Amsterdam voorstel om de subsidie aan de Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool van f 700 op f 1500 te brengen voorstel om voor 3 jaren eene snbsidie toe te kennen groot f 500 aan het Amst. Genootschap tot bevordering der Koepok-inenting bij minvermogenden voorstel tot verleening van een snbsidie groot f 2500 voor drie jaren, aan de Prov. Comm. ter bevord. der Paardenfokkerij in dit gewest. Naar aanleiding van een adres van C. Sailr Hzn. te Amsterdam en andere vischhandeiaren in de provincie, waarbij zij zich beklagen over den toenemenden achter uitgang van den vischstaud, meer bijzonder van baars, die door hen hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan het visschen met den plemp of kaaskop en het visschen met vleetnetten, hebben Ged. Staten advies ingewonnen van dr. P. O. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherij zaken. Uit diens advies Dlijkt, dat de nadeelige gevolgen van het door adressanten gewraakte middel niet zoo groot zijn als hnn adres wellicht zou doen vermoeden, en dat in geen geval de verarming van het vischwater aan het gebruik van den plemp of kaaskop kan worden toegeschreven. Ged. Staten, zich met advies vereenigende, stellen voor, aan adressanten te berich'en, dat er ten aanzien van het door hen gedaan verzoek geen aanleiding bestaat hare tnsschenkomst te verleenen. Ged. Staten leggen verder ter goedkeuring voor een ontwerp van een bijzonder reglement van het bestuur voor den vSchouwbroekerpolder", een wijziging van dat voor de Vereen, groote en kleine polders onder Zuid' Schalkwijk, idem voor den Zuiderpolder onder Haarlem merliede en Spaarnwoude. Voorts wordt voorgesteld eene subsidie ad f 1200 te verleenen ten behoeve van de vei betering en de herstel ling van den weg op Tessel, van den Bnrg naar de haven nabij het Oude Schild. Jacht. Gedeputeerde Staten-der provincie Noord-Holland bepaalden, dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopond als volgtin den kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 20 Jnli 1901, met zonsopgang op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag 17 Augustus 1901, met zons- opgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel op Zaterdag 3 Au gustus 1901, met zonsopgang. Wederl. Hxport. Sinds de laatste opgave werden door het Centraai- Bnroau der Vereeniging tot bevordering van den Neder- landschen Export te 's-Gravenhage de navolgende personen benoemd tot correspondeertnd-lidde heer van Cootli te Melbourne, de heer Filippo Arpa te Malta, de heeren C. H. Peters Cote Las Palmas en de heer F. A. Stolte, Consul-Generaal der Nederlanden te Napels. Het Bureau der Vereeniging maakt tevens bekend, dat een lid der fiima Drabbe Co. Bept. te Pretoria, in Nederland is teruggekeeid en zich ter beschikking stelt van hen, die belangstellen in handelszaken met Zuid-Afrika. De firma Drabbe Co. vertegenwoordigt door tnsschen komst der Vereeniging verscheidene nederlandsche huizen, en was sedert dien irjd aan haar verbonden als correspon- deeiend-lid. Haadsverklezing. Rijp. In eene druk bezochte vergadering van kiezers tot het stellen van candidaten voor 2 leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren Post en Admiraal, is besloten de aftredende leden weder candidaat te stellen en bovendien den heer Vlodorp. tegenstelling met dien bodem voelen zij den trap van wreede voeten. Je denkt, dat een mensch, omdat hij arm is, geen menschelijk gevoel, geen hartstocht, geen verlangens, geen idealen bezit, niet eens het bewustzijn van de schoonheid der bloem, die opwast uit den men- sehelijken bodem, welken hij voor deze bloesems levert En jij noemt jezelf een Socialist 1" »Ik verlies mijn geloof in die heele zaak," zeide Mark. „Welnu," zei ze verachtelijk, »als jij de zaak verlaat, dan iB dat reden te meer voor mij, haar te blijven voort helpen." »Je kunt er toch geen goed aan doen, Kit. Vrouwen zijn niet gesneden uit het hout, waaruit zulke zaken ontstaan. Ze zijn er meer op uit zichzelf te verheffen dan het volk." Ze strekte hare handen uit met een smeekend gebaar. »Mark, geloof je hensch, dat ik zoo ben Hij lachte, niet erg op zijn gemak. »Ik niet, maar andere menschen. En, Kit, ik vind het akelig hen dat te hooren zeggen. Ik dacht altijd, dat je iets groots zoudt volbrengen, totdat Franklin ■Al weer Franklin 1" riep ze hartstochtelijk. »0, ik begin dien naam zelfs te haten 1" Het was niet alleen Franklin," zeide Mark. »Kijk eens, Kit, ik geloof, dat dit leven je totaal bederft. Je ben heelemaal niet meer zooals vroeger. Wat waren we toen goede kameraden 1 Maar nu zien we elkaar nau welijks, je hebt zooveel dingen bij de hand. En je wordt zenuwachtig en overspannen. Het zal je behoud zjjn, als je naar Great Lowlands terugkeert," Wordt vervolgd. De laatste aanvaardde de candidatuur als tegencandidaat van den heer Admiraal, omdat hij het niet wenschelijk achtte, dat een commissaris van de Maatschappij van Nijverheid tevens lid van den Raad zjj. Graft. Den 30 Jnni is door de stemgerechtigde lidmaten alhier tot predikant bij de ned. herv. gemeente beroepen de heer J. Slotcandidaat te Twisk. Haringcarspcl. Tot hoofdingeland van de banne van dezen naam is den 1 met algemeene stemmen her kozen de heer A. Strooper. Barslngerhorn. Op verzoek van het Centraal Comité, werd door den heer C. Louw, alhier, op 28 Juni eene vergadering belegd van belanghebbenden bij en belangstellenden in het plan tot droogmaking van de Zuiderzee. Eenige personen, meest visschers, voldeden aan de uitnoodiging. De hoofdzaak dezer vergadering bleek te zijn, dat eene commissie werd benoemd, die tot taak zou hebben eene lijst van ongeveer 20 vragen te beant woorden, alle betreffende de vergoeding, die bij eventneële droogmaking aan visschers etc. te Kolhorn zou moe ten worden vergoed. Het Comité vraagt het getal schuiten, inhoudsmaat, personen, welk soort visscherij, middelbare verdiensten grootte der huisgezinnen, of een gedeelte van het jaar dan wel het geheele jaar wordt gevischten in t algemeen alles wat tot het bedrijf in betrekking staat. Eene getrouwe opgave wordt verlangd om een billijke schadevergoeding te kunnen erlangen. Het comité is van oordeel, dat het bedrag, geraamd voor vergoeding aan Zuiderzeevisschers etc., veel te gering zal zijn. Hennan Coster Fonds. De Staats Ct." van Zaterdag behelst de goedge keurde statuten der vereeniging Herman Coster Fonds, »om de herinnering levendig te honden aan Herman Jacob Coster, geboren te Alkmaar 30 Juni 1865, gepro moveerd tot doctor in do rechtswetenschap te Leiden 6 Juni 1890, advocaat te PretoriaStaatsprocnrenr der Zuidatrikaansche Republiek van November 1895 tot April 1897, gesneuveld bij Elandslaagte 22 October 1899". Zij is gevestigd te Leiden. De vereeniging heeft ten doel, de studie te bevorderen en te vergemakkelijken van Nederlanders en Afrikaanders, die zich in Nederland voor eenen werkkring in Zuid- Afrika willen voorbereiden, en wel door de volgende middelen a. het beschikbaar stellen van een of meer beurzen voor de stndie aan eene Nederlandsche Universiteit of Polytechnische School. b. het verschaffen van boeken op Znid-Afrika betrek king hebbende, aan de Universiteits-bibliotbeek te Leiden, of de bibliotheek der Polytechnische School te Delft, of aan eenige andere bibliotheek in Nederland ter beoordeeling ~~n het bestuur. c. en verder door allo wettige middelen welke aan het doel bevordelijk kunnen zijn. /ij heeft mede ten do< 1 voor zooveel noodig het onder hond te bekostigen van den gedenksteen van dr. H. J. Ooster aan het Universiteitsgebouw te Leiden. Bij de toekenning van studiebeurzen genieten zij, die aan de Universiteit te Leiden willen studeeren, de voor keur, tenzij de omstandigheden naar het oordeel van het bestuur vorderen, dat aan studeerenden aan eene andere Universiteit of Polytechnische School de voorrang worde gegeven. Leden zijn behalve de oprichters en benoemde personen, degenen die bet doel der vereeniging steunen met ten minste f 6 per jaar. Loor de eerste maal znllen als bestuursleden optreden 1. dr. T. H. Blom Coster, rustend geneesheer te's-Gravon- hage2. dr. N. Mansvelt, superintendent van onderwijs in de Znidafrikaansehe Republiek, thans verblijf houdende te Utrecht3. jhr. mr. J. A. de Jonge, zonder beroep te 's-Gravenhage4. mr. G. Vissering, directeur van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam 5. mr, W. Cnoop Koopmans, advocaat te Haarlem; 6. mr. J. C. Stoop, kassier te Dordrecht. Uit Heerhugowaard schrijft men aan het »N. v. d. D." Het toenemend vervoer aan het station Noord-Schar- woude is oorzaak van vele ongeriefelrjkbeden bij de lading van de producten. Blijkbaar zijn de terreinen op znlk een vervoer niet ingericht. Klachten van landbouwers en handelaars werden dan ook dikwijls vernomen 't stations- personeel heeft met allerlei moeilijkheden te kampen. Herhaaldelijk werd de Directie der Hollandsche Spoor wegmaatschappij op bezwaren gewezen, welke uit den weg geruimd dienden te worden. Nu het vervoer van groenten in twee jaren tijds bijna is verdubbeld, ziet de H. S. M. ook het noodzakelijke van verbetering in en schijnt zij nu de zaak flink te zullen aanpakken. Een flink plan ter verbetering is in voorbereiding, waarvan de raming der kosten bij de f 60,000 bedraagt. Het hoofddoel is de lading zooveel mogelijk naar de westzjjde der hoofdlijn over te brengen. Jammer, dat het werk waarschijnlijk nog niet gereed zal zijn vóór den aanvang der koolcampagne. Wanneer men weet, dat het vervoer van groenten in de maanden September, October en November 1900 niet minder dan 20,000,000 k.g. heeft bedragen, dan zal men kunnen nagaan dat er sterk naar een beteren toestand wordt uitgezien. Da Vereeniging »Nienw Leven" heeft daarom bij de Directie der H. S. M. zeer op spoed aangedrongen, althans op spoedige uitvoering van een gedeelte van het plan, waardoor ten minste de grootste bezwaren zonden worden opgeheven. Met groote belangstelling wordt de uitslag van dat verzoek tegemoet gezien. De Raad der gemeente Graft heeft aan het bestuur der vGraftermeer" voor het maken van een behardeu weg over den dijk f 3600 subsidie toegekend. Te JLexmond heeft een zoon van den smid J. v. M., bij ongeluk een stuk gloeiend ijzer in het gelaat gekregen. Hij is nog denzelfden avond naar Utrecht ver voerd. Men vreest, dat hij éen oog voor altijd zal moeten missen. Den 20 werd te Amsterdam een kantoorlooper, die f 5000 aan bankpapier van de Kasvereeniging ontving, diens portefeuille ontvreemd door een Engelschman. Toeu deze werd achternagezet wierp hij de gevulde portefeuille weg hij werd echter zelf door burgers gegrepen en aan do politie overgeleverd. Weg met de zeilvaart. De laatste Engelsche zeiltrawier voor de vischvangst op de Noordzee is in het openbaar verkocht. De zeiltrawlers

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2