m LEVENSDOEL. No. 79. Honderd en derde jaargang. 1901. VRIJDAG 5 J U L I. Buitenland. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." 13) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone ad verf entten Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BKIitilll. Den 1 heeft Andries de Wet eene lezing gehouden te Gent, die de grootst mogelijke geestdrift heeft gewekt. Er ontstond een zeer stormachtige betoo ging een menigte van 20,000 personen riepLeve de Boeren! »Weg met de Engelschmans!" en wilde de paarden van De Wets rijtuig afspannen. Er werden exemplaren verspreid van het nummer van de »Petit Bleu" waarin de afbeelding voorkomt van het uitgemergelde Boeren meisje uit een van de Engelsche vrouwenkampen. De menigte begon daarop het Transvaalsche volkslied te zingen en riepWij eischen het hoofd van Chamberlain!" De »Petit Blen", meldt dat naar aanleiding van deze betoogingen de heer Andries de Wet een nitnoodiging ontving om zich te vervoegen bij da administratie van den openbaren veiligheidsdienst; daar werd hem bevolen, op poene van uitzetting, zijn propaganda voor de Bóeren- zaak in België te staken. De Wet zeide, dat hij, zonder zich aan dit bevel te storen, naar Parijs zou vertrekken. De »Petit Bleu" voegt er bij, dat de candidatuur van een beslist voorstander der Boerenzaak bij de aanstaande verkiezingen zal gesteld worden tegenover die van een der ministers, die voor deze handeling verantwoordelijk zijn. Den 2 had in de Kamer een zeer woelige zitting plaats naar aanleiding der interpellatie van den socialis- tischen afgevaardigde Van der Velde, over de woorden die gesproken zonden zijn door een generaal van de burgerwacht te Doornik, die zijn manschappen zou hebben opgewekt op het volk te schieten in geval van opstand. De minister van binnenlandsche zaken leest een protest voor van den generaal, waarin deze ontkent de hem toe geschreven woorden gebruikt te hebben. De Kamer was zeer woelig. De socialisten uitten belee- digende uitdrukkingen. Van der Velde beschuldigt den heer De Lantsheere van leugens, waarvoor hij tot de orde geroepen werd. De heer De Lantsheere zegt, dat ingeval van opstand de rechterzijde haar plicht zal doen. De heer Woeste roept alle goede bnrgers op om zich gereed te honden, ten einde den opstand te weerstaan. Hij stelt een motie voor, waarin de verklaringen der Regeering worden goedgekeurd. Deze motie werd bij zitten en opstaan aangenomen de rech terzijde stemde voorde socialisten tegende gema tigde liberalen onthielden zich van stemming. CHINA. De Engelsche troepen hebben het gedeelte van Peking, dat door hen bezet werd gehouden ontruimd en dit aan de Chineesche autoriteiten overgedragen, die er weer zullen beginnen den politiedienst in te stellen. De »Novoia Vremia'' protesteert verontwaardigd tegen de arrogantie en den aanmatigenden toon waarmede de .Times'' verlangt, dat de eventueele Russisch-Chinee- sche conventie betreffende Mandsjoerije eerst door de Engelsche regeering zal worden goedgekeurd. ENGML.ANB. In het Lagerhuis vroeg de heer Gibson Bowles of bij de finale vaststelling van de vredesvoor- VAN .Waarvoor mijn opleiding te Newnham me zoo uit stekend heeft voorbereid,'' zeide Catharina met een bit teren lach. »'t Wasje eigen wensch, dat ik naar Newnham ging, en nu verlang je, dat ik alles zal verliezen, wat ik daar verworven heb. Het lijkt niets op jou, Mark, mij te willen opofferen aan Tom. Maar ik zie geen reden mijn toekomst prijs te geven, juist nu ik het succès maar voor 't grijpen heb nog wel." Haar stem ver loor iets van zijn klank, toen ze dacht aan sommige ele inenten, die zouden ontbreken in dat snccès. Mark's woorden hadden haar doen ontwaken nit haar liefde droom.Tom moet maar zijn eigen leven maken", ging ze voort. »En wat Great Lowlands betreft, als 't met de hoeve niet langer gaatdan kan moeder bij ons komen wonen, en Tom moet emigreeren." »Ik vind het ellendig, zoo kalm als je daar zit te praten over den ondergang van ons oude huis", riep Mark nit. .Als er eenige waarschijnlijkheid was, dat moeder zou hertrouwen en de plaats dns aan jon ver vallen, dan zon je 't niet zoo rustig opnemen. Franklin had gelijk, toen hij zei, dat het openbaar leven de vrouwen harteloos maakt." .Met Franklin heb ik niets te maken" zei zo zeer koel. »'t Is een zaak tusschen jou en mij. Moet ik mijn vooruitzichten, mijn toekomst, mijn huis hier opgeven, en jon alleen laten .Dat is 't nu juist," zeide Mark haastig, zijn zenuw waarden aan de Boeren te stellen, de Regeering voor nemens is de omstandigheden waaronder de Jameson-raid plaats had, in aanmerking te nemen en een commissie te benoemen om het onderzoek naar de omstandigheden waaronder die inval plaats had, te complefeeren. De minister Balfour antwoordde, dat de regeering zich niet voorstelt het onderzoek in die zaak to heropenen. De Britsche minister van oorlog, de heer Brodrick, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Lord Kitchener nu aan .vrouwen, kinderen, ouden van dagen en betrouw bare mannen, die voldoende middelen van bestaan hebben" toestaat de gevangenkampen te verlaten. Een uit Zuid-Afrika teruggekeerd Yeoman schrijft overigens in .the Standard" een stuk ter verdediging van de vrouwenkampen. Daarin zegt hij o.a. .Het zijn de vrouwen zei ven, die, door deel te nemen aan den strijd, ons dwingen tot het nemen van maat regelen, om haar te beletten ons kwaad te doen. Zij schoten zeiven niet mede ofschoon ik met eigen oogen eene vrouw gevangen zag nemen met een geweer in de hand maar zij vormden een informatiedienst voor de Boeren." De liberale partij in Engeland is onderling zeer verdeeld Er is nn, naar men uit Londen meldt, tegen 9 dezer eene bijeenkomst der liberale partij uitgeschreven, hetgeen in parlementaire kringen wordt aangemerkt als een bewijs, dat de oneenigheid in die partij eene bedenkelijke hoogte heeft bereikt. Op die bijeenkomst zal eene motie van ver trouwen in den aanvoerder der partij, sir H. Campbell Bannerman, worden voorgesteld. XIJIH-AFRIKA. Uit de Kaapkolonie wordt ge meld dat kolonel Dalgety, Mac Claer in de Transkei is binnengetrokken. De Boeren hebben het district verlaten en trekken in de omstreken rond. Fonché moetom terng te trekken langs een van de drie wegen komen die door de Engelseheu zijn bezet. Lord Roberts en de X. A. 9. 91. Lord Roberts i s den 3 te f 'Onden gehoord door de Com missie voor de schadevergoedingen. Het hoofdmoment in zijn verhoor was zijn verklarirg, dat hij aide beambten van de Nederlandsche Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschappij als oorlogvoerenden had beschouwdomdat de maat schappij zelve oorlogvoerende was. Lord Roberts was van meening dat hij bijgevolg al die beambten als krijgs gevangenen bad kunnen beaandelen en dat hij zeer lank moedig handelde door hen alleen het land uit te zetten. Cholera te Batavia. Het Handelsblad ontving het volgende particulier telegram BATAVIA, 3 Juli. Het Duitsche oorlogschip met graaf Waldersee aan boord is op de reede alhier aan gekomen. Graaf Waldersee is echter niet aan land g komen wegens het heerschen van cholera hier ter stede. De watervallen der Niagara, als beweegkracht aangewend, leveren thans 20800 paardekracht. Een milli- achtighoid overwinnend. »Ik had plan gehad het je eerder te vertellen, maar je gaf me nooit gelegenheid. Ik ben geëngageerd, en als ik trouwZie je, Kit, twee is een paar Geheel verward hield hij stil op het zien van Catha- rina's gelaat. .Neem het niet zóó erg op, kind," zeide hij, zijn hand op haar schouder leggende. Wanhopig staarde ze hem aan. .Mark, wij zijn alles voor elkaar geweest. Ga je me nu zoo maar opgeven .Wel neen, Kit," zeide hij onbeholpen, .maar je vrouw is toch No. 1 en Tonina is een verrukkelijk meisje Je hebt haar ontmoet op de club Ik verzocht haar, je ons engagement mee te deelen." .Ja, dat deed ze ook," zeide Catharina, ik vermoed, dat ze dapperder is dan jijHaar stem brak. »Ik haat haar, dat ze tusschen ons in is komen staan voegde ze er hartstochtelijk bij. .Kit," zei Mark kalm, we zijn goede vrienden geweest, maar ik vergeef je niet, dat je mijn meisje haat." Bij het vóórlaatste woord werd zijn stem zachter en een glimlach ontplooide zijn op elkaar geklemde lippen. Die lach wondde Catharina nog meer dan zijn woorden. Ze ijlde van hem weg en de kamer uit. Mark bleef staan, waar ze hem had verlaten. Zijn blik werd donker, terwijl hij zijn knevel gladstreek. .Arme goede Kit, 't is hard voor haar," zeide hg tot zichzelf. »Ze zon natuurlijk wel alleen kunnen wonen en haar werk voortzetten, maar dat zou moeder nooit toe staan. En ik kon haar toch niet vragen bij ons te komen wonenDeze roep naar Great Lowlands kwam precies op den goeden tijd. 't Is de beste weg om uit de moeilijk heid te geraken en 't is absoluut noodig, dat ze gaat.' Maar zijn geweten liet hom niet geheel met rust. Zon hg het zoo volstrekt noodzakelgk hebben gevonden, dat Catharina naar de hoeve ging, als ze daardoor niet voor hem een hinderpaal uit den weg had geruimd Toen kreeg hg het kleine rose convert in 't oog en zgn gelaat helderde op. Hg wierp zich in een stoel en vergat Catharina en hare rechten ep hem. oen mannen zouden gelijken arbeid geen dag kunnen volhouden. Storm. Aan de kust van .New South Wales" heeft een vreeselgke storm gewoed, waardoor belangrgke schade aan de scheepsvaart werd toegebracht. Twee schepen zgn totaal verongelukt, waarbg 10 man zgn verdronken. Nootlottige vergissing. Op een plaatsje bg Mechelen werd in den nacht van de 30 eene vrouw Verlinden door een onweer gewekt. Daar zg wegens de warmte alle ramen opengelaten had, stond zg op om die te sluiten. De man, een landbouwer, op zgne beurt wakker wordende en gedruisch hoorende op het erf, dacht aan dieven, nam zgn geweer, en een gedaante uit den stal ziende komen gaf hg vnur. Zgne vrouw, in 't hart getroffen, viel dood neder. Onweder. Bg een hevig onweer, dat boven het Michiganmeer woedde, zgn elf jongelieden, die aan het visschen waren, door den bliksem gedood, terwgl een twaalfde gewond werd. Bg een zwaar onweer, dat boven een deel van Frankrgk woedde is te Vesoul, Versailles, Beliast en Rouaan veel schade aan huizen en boomen aangericht, en zgn te Epinal twee kinderen, die in één bed sliepen, getroffen door den bliksem een werd gedood en het ander zwaar gewond. Twee oude schelmen, bedelaars van beroep, zgn te Kiëf in Rusland door de politie gegrepen. Zg hadden zich laten geleiden door twee kinderen, waarvan het eene blind en stom, het andere aan armen en beenen verminkt was. Ter terechtzitting is uitgekomen, dat dit boevenpak eenige jarea geleden de kinderen gestolen en om het medelgden van het publiek op te wekken schandelgk verminkt heeft. Van het eene knaapje waren de oogen uitgestoken en de tong afgesneden. He val van de lielpzlgsclie Handelsbank heeft een ware paniek teweeggebracht in de badplaatsen en zomerverblgven in Thuringen. De meeste badgasten waren betrokken bg die plotselinge ramp, die hen op slag straatarm maakte. Met pak en zak zgn ze onverwgld naar Leipzig ternggekeerd. Het is een algemeen .sanve qui peoV'. Alleen nit. de badplaats Ilmenau zijn 98 on uit Friedrichroda 178 bezoekers in de grootste ontsteltenis vertrokken He hitte te Nieuw-York. is weer ontzettend 106° in de schaduw. Den 29 70 gevallen van zonnesteek in de hospitalenvele zaken stonden stil. Twintig menschen zgn dien dag aan beroerte gestorven en meer dan tweehonderd paarden, meest trampaarden, bezweken. In de arme wgken sliepen de menschen op straat en duizenden gingen met pleiziertreinen naar het Coney-eiland en brachten den nacht aan 't strand door. Te Washington wees de thermometer Zondag 99° in de schaduw en uit alle oorden der Vereenigde Staten komen dergelgke berichten, zelfs in Maine, Nieuw-Hamp- shire en Massachusetts heeft men 't in vijftig jaar zoo warm niet gehad. In een suikerfabriek te Brooklyn is een door de warm te overweldigde werkman in een turbine gestort en ver malen een kameraad die 't zag werd krankzinnig. In HOOFDSTUK VI. Het paardenhaar prikt. Catharina ging den volgenden dag aan haar werk, maar het pleizier was er af. Het gesprek met Mark had de "eer van haar leven doen breken. Ze was uitgepat door een slapeloozen nachtmaar ze had een afspraak gemaakt voor een samenkomst met een optimist van naam en ze was wel verplicht, zich aan de afspraak te honden. Met behoorlgke belangstelling luisterde ze naar zgn zonnige ideeën over de toekomst van ons ras, de uitge breidheid van het geluk, de grooter vatbaarheid van de menschheid voor levensvreugde. Op een duimbreeds afstand van zgn armstoel kon men de snikken hooren van 't volk, het gejammer der armen van Londen. De znebten dergenen, die verpletterd werden onder de wielen der city, vormden den achtergrond voor zgne schoone woorden. Catharina ondervroeg hem op hare beurt en ontlokte bem door haar innemendheid en haar kiesohe sympathie vertrouwelijke ontboezemingen, die locale kleur gaven aan haar schets, toen die den volgenden dag in »The Flight" verscheen. Haar opgewektheid en levendigheid versterkten hem in zgn verkeerd optimisme. Hier was na een jonge vronw midden in den strijd van het leven staande, vroolgk, goed gekleed, vol zelfvertrouwen. Zeker haar liep alles mee in het leven Ja, een jonger geslacht stond voor de deur, evenals dit zeer interessant persoontje begaald met de weelde van een gemoed, dat uiterst gevoelig was voor. allerlei indrukken, hoe langer hoe beter in staat tot scherp onderscheiden, genieten, intellektueel waanieeren Buiten de deur viel het masker van Catharina's gelaat. »Dwaas" dacht ze bitter. »De deugd, die op hare pantoffeltjes thuis zit en ons zegt, dat er op straat geen modder ligt." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1