m N e d e r 1 a n d. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. de kerken waren electrische ventilators aangebracht en bood men den lieden ijswater aan. Den volgenden dag zijn wederom in Nienw-York en voorsteden 87 menschen onder de hitte bezweken en waren er 183 gevallen van volkomen nitputting. Ook dien dag zijn vele paarden gestorven. Tien minuten over drieën was het er op straat 108°. Men rekende dat 150 politieagenten van de hitte ziek geworden waren. In het Bellevue-hospitaal zijn maandag 10 ton ijs verbruikt. In verscheidene steden is om het einde der plaag gebeden. Provinciale Staten van iVoordhollaml. Gedep. Staten stellen voor nog de volgende sub sidies te verleenen aan de Provinciale commissie ter bevordering van de veefokkerij in Noord-Holland, voor 1902, 1903 en 1904, f 2500 's jaars aan de Alkmsarsche huishoud- en Industrie school f 1500 'sjaars voor 1902, 1903 en 1904, mits van het Rijk een toelage van f 4500, en van de gemeente Alkmaar f 2500 'sjaars ontvangen wordt, met afwijzing van het verzoek om verhooging van het subsidie tot f 2000 'sjaars. In de den 2 door mr. van Tienhoven geopende zo mervergadering werden al de geloofsbrieven goedgekeurd en de gekozenen geïnstalleerd. Den 3 werd in de zitting, welke door 75 leden werd bijgewoondde aftredende leden van Gedeputeerde Sta ten herkozen, n.l. de heeren mr. W. baron Röell, jhr. G. S. Boreel, P. B. J. Perf, mr. J. A. Sillem, jhr. mr. C. J. den Tex. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der Provinciale Wet werd gekozen de heer R. W. J. G. van den Wall Bake. Ten behoeve van den aanleg van tramwegen in de Haar lemmermeer en hare omgeving, werd een renteloos voor schot van wege de provincie verleend van f 500.000 aan de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij, onder verschillende bepalingen, waarbij werd aangenomen een amendement van den heer Gerritsen, dat ien genoege van Gedeputeerden zal moeten blijken, dat het personeel van die Maatschappij, dienst doende op de hier bedoelde lijnen, verzekerd is tegen ongevallen, een behoorlijke re geling hunner werkuren en van hun loon zal zijn gemaakt en hunne weduwen en weezen pensioen zullen ontvangen. Eene der voorwaarden zal na redactiewijziging nog nader moeten worden vastgesteld. De volgende bijeenkomst is bepaald op Dinsdag 9 dezer, des voormiddags te 12 uur. Paardenstamboek. Te Schagen zijn den 1 Juli vanwege de Vereeniging »Het Nederlandsch Paardenstamboek" afdeeling Noord holland voor het Noorderdeel de premiekeuringen van merriën en eenjarige hengsten gehouden, benevens die voor de inschrijvingen in het Ned. Paardenstamboek. Voor de afdeeling 3- en 4-jarige merriën werden 17 stuks aangeboden, waarvan 10 premiewaardig werden gekeurd. Vermoedelijk zullen voor deze afdeeling 5 pre- miën van f 75 elk beschikbaar worden gesteld. In volg orde werden geplaatst1. »Nora", van D. O. Rezelman, Anna Paulowna2. »Mina", van J. Breebaart Kz., Winkel3. >Elsa", van J. L. T. Groneman, Wieringer- waard 4. Flora", van Jb. Waiboer Rz., Anna Paulowna; 5. »Anna", van J. Schrieken, idem 6. Marie", van H. de GraafZijpe7. »Marie", van wed. A. C. Bakker, Wieringerwaard8. »Louiza'', van J. Breebaart Kz., Winkel 9. Marie", van J. G. Geertsema, Noordpolder 10. »Bet", van dezelfde. Voor de afd. 5-, 6- en 7-jarige merriën werden 15 3tuks aangeboden, waarvan 10 premiën waardig. Voor deze afd. zullen vermoedelijk 4 of 5* premiën van f 100 worden beschikbaar gesteld. In volgorde werden geplaatst 1. Nelly", van J. L. T. Groneman, Wieringerwaard; 2. »Marie'', van J. Blauboer, Anna Paulowna 3. »Emma", van A. 0. Geertsema, idem4. »Jolie", N. D. Kaan, idem5. »Jans'', J. Blauboer, idem6. »Nelly", P. Schaap, Winkel; 7. »Anna", L. Metselaar, Anna Pau lowna 8. »de Vos", H. Waiboer Az., Winkel9. »Trijn", J. G. Geertsema, Kolhorn10. »Emma", N. D. Kaan, Anna Paulowna. Voor de afd. 3-jarige merriën werden 19 stuks aange bracht. Voor deze afd. werden 6 premiën van f 40 elk beschikbaar gesteld. In volgorde werden geplaatst 1. «Merrie", van J. Blauboer, Anna Paulowna 2. idem, van L. Metselaar, idem3. idem, van K. Koster, Wie ringerwaard 4. idem, van J. Breebaart Kz., Winkel 5. «Martha", van J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. In reserve werden geplaatst de merriën van J. Wit, Schagerbrug en H. SpaansBarsingerhorn, P. Raap, Haringcarspel en 0. Geerligs, Anna Paulowna, D. C. Rezelman, Anna Paulowna en A. Visser, Barsingerhorn. Voor de afd. 1-jarige hengsten werden 5 stuks aange boden, waarvan aan dien van N. D. Kaan, Anna Pau lowna, een premie van f 100 werd toegekend. Voor de inschrijving in het stamboek werden 25 merriën aange boden, waarvan 14 werden goed- en 11 werden afge keurd. De keuringscommissie bestond uit de heeren Punt, 's-Gravenhage, CostermansEist en J. Oudijk, Waddinxveen. De politie verslagen. Een jeugdig visscher werd door een onbezoldigd rijksveldwachter op de Maas by Woudrichem bekeurd, wegens visschen in verboden water. De onbez. rijksveld wachter, meenende dat de visscher een verkeerden naam had opgegeven, wachtte Zondag den jongen bij het uit gaan der kerk op en wilde hem arresteeren. De mensehen verzetten zich daartegen sloegen met tabakdoozen en laarzen of schoenen op de inmiddels versterkte politie die de vlucht nam in de marechausseekazerneen ver volgens naar de Wondrichemsche boot. Voortdurend ont vingen de marechaussees met de rijkspolitiemannen klap pen, die geducht aankwamen, zoodat 't bloed hun langs het aangezicht liep. Met verlies van uniformpetten en verscheurde kleeren moest de gewapende macht 't veld ruimen, doch proces-verbaal is opgemaakt en de rechter zal zonder twijfel uitspraak doen in dit sensatie verwek kend geval. (D. v. Nbr.) Te Hoorn is op twee plaatsen ingebroken met poging tot brandstichting. De politie zoekt ijverig naar de daders, die zij meent te herkennen in twee ontsnapte krankzinnigen uit Medemblik. OudKarspel. De zangvereeniging »Orpheus", alhier, zal deelnemen aan het op den 22 te Wognnm te houden concours. Met leedwezen zal ongetwijfeld vernomen worden, dat de toonknnstenaar Gottfried JHann, die in den laatsten tijd in Scheveningen vertoefde, in de jongste dagen blijken heeft gegeven van zoodanige geestesoverspanning, dat hij op raad der geneeskundigen uit de drukke omgeving moest verwijderd worden en zijne opneming in een inrich ting, waar hij voor zijn geschokt zenuwgestel de rust kan vinden, noodzakelijk werd geacht. Winkel. De heer W. Bronneger Onnekes, vroeger leerling aan de Hoogere Burgerschool te Alkmaar, heeft met gunstig gevolg het le gedeelte van het can- didaats-examen in de theologie afgelegd. Schagen. Bij de gemeenteraadsverkiezing op den 3 kwamen er van de 486 kiezers 257 op. Van onwaarde waren 4 stemmen. Gekozen werden de heeren C. Bijpost Rz. met 182 en P. Meurs met 209 stemmen beiden aftredend. Vervolgens bekwamen de heeren van Ham 52 en Jb. Koster 37 stemmen. Nabij TIel passeerde aan den overweg bij wacht huis 28 een wagentje van den heer S., uit Lienden waarop een persoon zat, toen een sneltrein voorbij kwam, welke het geheele achterste gedeelte van het rijtuig greep en verbrijzelde. De koetsier en het paard bleven onge- gedeerd eerstgenoemde door uit het rijtuig te springen. Indien er menschen in het rijtuig hadden gezeten, zouden zij ongetwijfeld verpletterd geworden zijn. De afsluit- boomen van den overweg waren niet naar omlaag. Wiet kleinzecrig. De zeventigjarige landbouwer P. J., uit Hesselingen (gem. Staphorst) viel bij het afleveren van biggen te Meppel van den wagen. Ofschoon hij veel pijn gevoelde, wandelde hij toch nog naar huis een afstand van een groot half uur. Bjj onderzoek bleek dat de krasse grijsaard vier zijner ribben had gebroken. Gezonken. In de Zuiderzeetusschen Marken en Volendam (bij den vuurtoren), is gezonken een motorboot uit Rot- dam die (geheel geladen met paling) de haven te Volen dam verlaten had. De motor was defect en men had wellicht te veel zeil op. De boot is geheel wegdoch de bemanning gered. Veefokkerij In Woordholland. De Provinciale Oommissie ter bevordering van de veefokkerij in Noordholland zegt in haar verslag over 1900 o.a. dat het gehalte der oudere stieren minder goed was dan in het vorig jaar. Met moeite kon door de keu ringscommissie het vereischte getal premiewaardige stieren aangewezen worden. Beter was de hoedanigheid der jonge stierenindien meer geld beschikbaar geweest was, dan zouden in deze rubriek nog verscheidene premiën toegekend zijn. Veel voorkomende gebreken waren slechte stand dor achter- beenen, te weinig ontwikkeling, te vet zijn en afwijkingen in den vorm van het kruis. In het geheel werden toegekend 18 premiën van f 150 voor 18 2jarige of oudere stieren en 20 premiën van f 75 voor 20 eenjarige stieren. Voor de toekenning van onderhoudsbijdragen aan stieren werden in Maart op de voorkeuringen aangevoerd 127 eenjarige en 64 tweejarige en oudere stieren. Van dszen werden tot de centrale keuringen toegelaten 67 eenjarige en 54 tweejarige of oudere. De belangstelling der veehouders bjj de keuringen was groot, op de centrale waren velen uit andere provinciën aanwezig. Bij het onderzoek op tuberculose werd bij een stier tuberculose aangetroffen. Bij een bezoek aan Texel bevond de Commissie, dat aldaar weinig naar verbetering van den veestapel ge streefd werd, weshalve overgegaan werd tot het plaatsen van 2 tweejarige stieren. Op Wieringen liet de hoedanig heid eveneens te wenschen overter aanmoediging werden voor drie der beste stieren premies toegekend. Dat de meening meer en meer veld wint, dat alleen door de fokvereenigingen verbetering gebracht kan worden, blijkt uit het oprichten van dergelijke vereenigingen. Behalve te Hoogkarspel; Berkhout en Twisk, zijn zij in wording te "Wieringerwaard, Schagen en Wogmeer. Ook de Hollandsche Maatschappij van Landbouw" moedigt het verstandig fokken aan, door het houden van wedstrijden in melkstaten. Een andere maatregel van ingrijpenden aard is in voor bereiding. De Vereeniging »'t Stierenleiders Weduwen- fonds" had aan verschillende corporaties verzocht, pogin gen aan te wenden om te geraken tot verplichte stieren keuring, om langs dien weg stieren van te weinig ont wikkeling voor de fokkerij te weren. Aan eene commissie werd opgedragen een reglement te ontwerpen op het houden en keuren van stieren. Zoodra een dergelijk regle ment de goedkeuring heeft van de voornaamste vereeni gingen zullen bij de Provinciale Staten pogingen gedaan worden tot het verkrijgen van eene provinciale veror dening. (N. v/d D.) Graft. Het gemeentebestuur alhier heeft vast gesteld Let ontwerp eener nieuwe verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. In het vervolg zal die heffing geschieden naar eigen aangifte van het inkomen en zal er geen rekening worden gehouden met het aantal kinderen der aangeslagenen. Van het inkomen zal f 200 onbelast blijven, als noodzakelijk voor levensonderhoud. Schoort. In het afgeloopen kwartaal werd aan de lagere school te Groet in de rijkspostspaarbank in gelegd f 68.50 en teruggevraagd f 49.63, alzoo meer ge spaard f 18.87. Tot leden van den ïaad zijn zonder stemming gekozen verklaard de heeren R. Bas en J. Hoogvorst Az., beiden aftredend. Gemeenteraadsverkiezingen. Barsingerhorn. Voor de gemeenteraadsverkiezing zijn 217 st. uitgebracht. Daarvan bekwamen de heeren Bree baart 45 Koomen 86, Koopman 27, Schenk 55, terwijl van onwaarde waren 4 stemmen. Er moet dus herstem ming plaats hebben tnssohen de heeren Koomen en Schenk. Haringcarspel. Bij de stemming, den 3 ge houden, ter verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad alhier, werden uitgebracht 263 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. Keesom 169, J. B. Boekei 110, J. Slot 107 en P. Schermerhorn 102 stemmen. Gekozen derhalve de heer W. Keesom (aftr.) en her stemming tusschen de heeren J. B. Boekei en J. Slot. Warmenhuizen. Bij de alhier gehouden stem ming, op den 3, voor 2 leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 210 geldige stemmen, waarvan op de heeren O. Barsingerhorn 135, A. Kraakman 196, en K. Slot 41, zoodat beide eerstgenoemden, zijnde de aftredenden, zijn gekozen. Gedurende de maand Juni zijn aan het post-telefoon- kantoor alhier behandeld 25 inlagen spaarbank f965.96, 9 terugbetalingen f 1893.50, 47 telegrammen en 142 postpakketten. Zakkenrollers. De zakkenrollers zijn in de laatste dagen in de treinen bezig hun slag te slaan. Bij de politie te 's Gravenbage kwam een heer aange ven dat hem in den trein van Parijs naar den Haag een portefeuille met fr. 1200 was ontrold. De heer De N., wonende te Scheveningen deed bij de politie aldaar aangifte dat hem in den trein van Rot terdam naar 's Gravenhage 2 bankbiljetten, elk van f 100, zijn ontfutseld. Te Hoorn zijn den 1 de feesten begonnen ter eere van het 50jarig bestaan der zang- en orkestvereeniging Sappho, waartoe een aantal bekende musici uit ons land zijn over gekomen. President krugcr woonde den 2 te Kampen den Theol. Schooldag bij waar hem van verschillende zijden hnlde werd gebracht. De President sprak ook hier weer een kort woord. Daarna maakte de President nog een rijtoer door de stad. Aan den gemeenschappelijken maaltijd 's avonds in de gehoorzaal, bij gelegenheid van den Theol. Schooldag, namen 120 personen deel. Ook president Krnger zat een tijd aan tafel. Den 3 vertrok President Kruger met een salonboot over den IJsel over Hattem naar Zwolle, waar een rijtoer gemaakt werd en de President door den burgemeester vóór het stadhuis werd toegesproken. Bij het afscheid was de muziek der schutterij op het perron aanwezig, en brachten duizenden eenen geestdriftige ovatie. De president vertrok 's middags naar Hilversum. Utrecht. Met het doel zich van hét leven te be- rooven sprong den 2 een meisje in den Singel. Tot die wanhopige daad had aanleiding gegeven een twist, dien het meisje met haar vader bad gehad. Deze was zelf bn het tragische geval aanwezig in plaats echter van hulp te bieden was hij integendeel hard weggeloopen met den uitroep «Verdrink maar Jongens, die daar stonden te visschen schreeuwden luidkeels om hulp. In een om mezien was een massa volks op de been niemand waagde zich echter ter redding van de hevig spartelende te water te begeven. Een heer (professor N.), eindelijk, ging daartoe over. Ge heel gekleed sprong hij in den Singel, en het gelukte hem de drenkelinge te grijpen en aan wal te brengen. Spoedig waren de levensgeesten weder opgewekt. (Utr. Dbld.) Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 12, bevatarsenicum in onze voedingsmiddelenon derzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan bet laboratorium voor chemisch en micros copisch ondeizoek, Keizersgracht 291, Amsterdam dr. van Hamel Roos en Harmenscontróle-onder- zoekingen: azijn bier, boter, brood, caoutchouc, cognac, email, levensmiddelen (verduurzaamde), levens middelen (gedroogde), levertraau, margarine (grondstof fen), meel, melk, thee, was, wijn uittreksel nit het ver slag van den scheikundige bij den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam (dr. A. Lam) tegen wijn-vervalschers melkvervalsching graanvervalscbing boter-essence en hare samenstellingde gevaren van te veel geraffineerde suiker bij kindervoedinghet ver spillen van brandstof; een duur en schadelijk haarmiddel een nieuw gas voor industrieel gebruiknatuurlijke in digo bananenbrood rattenverdelging sigaretten rooken een nieuwe voedingsstofde voedingswaarde van gevogelte en eieren gemengde berichten: vraagbord en correspondentie; sprokkelingen op hygië nisch en maatschappelijk gebiedfeuilleton"; een en ander over eau de cologne chineesche spreukenuit werking van sommige vergilten op den mensch en de dieren. KAAPSTAD, 3 Juli. Foucbé trekt terug op Dra- kensberg, achtervolgd door de Engelsche troepen. Het is niet waarschijnlijk, dat hij zal ingesloten worden, daar het gebied vóór hem betrekkelijk vrij is. Doch het doel van zijn inval is geheel mislukt. KAAPSTAD, 3 Juli. Rhodes is naar Engeland ver trokken. He Boerengevangenen op St. Helena. LONDEN, 3 Juli. In een rapport van den gouverneur van St. Helena wordt gezegd dat de Boerengevangenen een groote vrijheid genieten en zich goed gedragen er zijn geen klachten over bnn gedrag ingekomen vanwege de inwoners. Een aantal wordt, van een pas voorzien, dagelgks uit het kamp gelaten teneinde te werken, som migen bjj de boeren, terwijl anderen gebruikt worden bij den aanleg van een nieuwen weg en de uitbreiding der kaden. De regelingen van het commissariaat zijn uit stekend en in het hospitaal is de toestand volmaakt. De leugens van de Europeesche biaden over de behandeling verwekte verontwaardiging, zelfs onder de gevangenen. BRUSSEL3 Juli. De Algemeene Raad van de ar beiderspartij heeft een manifest gericht tot het Belgische volk waarin hij erop wijst dat de regeerenden de lessen van het verledene hebben vergeten en de macht van het socialisme schijnen te miskennen. Indien de regeeiing weigert naar de stem van het land te hooren zooveel te erger. Het Belgische volk is zich bewust van de wettigheid zijner rechten en de rechtvaardigheid van zijn zaakhet zal zich opmaken voor de verovering van het algemeene kiesrecht en het zal dit verkrijgen. Het nnr van den strijd is geslagen. Het manifest doet een beroep op alle socialistische organisaties opdat bij het hervatten der Kamerzitting meetings en betoogingen georganiseerd worden door het geheele land. Het besluit met de verklaringdat zoo de vreedzame middelen mislukkende arbeiderspartij niet zal terugdeinzen voor de revolutie.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2