So. 80. Eerste blad. Honderd en derde jaargang. 190L ZONDAG Nationale Militie- 7 JULI. Schutterij. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. kbvolkkwg. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt JOiRsdag-, Bonderdag- sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f O,HO franco door het eeheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. De BURGEMEESTER, der gemeente ALKMAAR ge last, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende, of tot deze gemeente behoorende, verlof gangers, om zich tot bywoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 ure bij hun korps te vervoegen als volgt 4e Regiment Vesting-artillerie, lichting 1899, garni zoen Helder: 24 Jnli 1901. Franciscus Anton lus Veer, Arte Wicdijk, Simon Antlionius firoenewoiid. Ie Regiment Infanterie, lichting 1898, garnizoen Helder: 26 Jnli 1901. Bernard Herman Wittenbems, {verrit Bijkerk, Johannes de Vries, Willem Geerdingj Jan Glas, Jan van Koot, Gerardus Hendrlcus Iwart, Eeendert Verhagen, Klaas Smit. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 4 Juli 1901. G. RIPPING. Prjjs der gewone advertentien s Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaa ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie voor de schutter ij, bedoeld bij art. 15 der wet, op ©onderdag, 18 Juli a.s., 's namiddags te 1 ure precies, ten raadhnize dezer gemeente zitting zal honden tot hetb eoordeelen der lichaamsgebro ken en verderebezwaarscbriften tegen den dienst bij de schutterij, ook voor de krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen, onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan ver leend worden, terwijl, wanneer vrijstelling wegens broeder- dienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen vóór dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hnnne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 4 Juli 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, ÏO Juli 1901, des namiddags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van den opzichter over den Hout enz. om ver hooging zijner jaarwedde. (Bijlage No. 46). 3. Alsvoren in zake het gerezen geschil met de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Ne derland. (Bijlage No. 47). 4. Alsvoren, betreffende de tolheffing op den Schelp- weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef. (Bijlage no. 48). 5. Alsvoren, tot vaststelling van een Huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolver zuim. (Bylage No. 49.) 6. Voorstel van de commissie tot de belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van het Burgerwees huis, dienst 1900. (Bijlage No. 50). 7. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag, dienst 1900. als hulde aan den moed der Boeren. De regeering heeft een bewijs gegeven van medeplichtigheid met Engeland Spr. wenschte te weten of Andries de Wet terug zal kunnen komen om bijv. in Antwerpen te lezen. En hij besloot met de verklaring dat, volgens hem.de regeering zich reeds had onteerd door aan president Krucer te kennen te geven dat men hem niet in België wenschte te zien vertoeven. De Regeering heeft nog niet geantwoord, vermoedelijk wil zij zich eerst geheel op de hoogte stellen van hetgeen er tnsschen de politieautoriteiten en de Wet voorgevallen is. BIIIT§CH1jAAU. Het door ons reeds gemelde fail lissement der Leipziger Bank, heeft reeds het faillissement eener andere groote maatschappij ten gevolge gehad. Van deze laatste, de „Actiëngesellechaft ftir Trebertrocknnug" wordt de directeur vermist, en is de voorzitter van den Raad van Toezicht in hechtenis genomen, terwijl weder lid van den Raad van Toezicht der Leipziger Bank zich door een pistoolschot van het leven heeft beroofd MNGBIiAW». In het Lagerhuis deelde de minister van oorlog deu 4 mede, dat Botha onlangs vergunning kreeg een cijfertelegram te zenden aan president Kruger. Daarop werd een proclamatie nitgevaardigd, geteekend door president Stevn, die de volgende woorden behelsde «President Krnger deelt ons mede, dat hij en do de putatie nog altijd ernstig hopen op een gunstig einde van den langen strijd, en dat wij na de buitengewone stoffelijke en persoonlijke opofferingen den oorlog moeten voortzetten. Door hem en door de deputatie zijn alle stappen gedaan, en zal ook voor het vervolg het mo gelijke verricht worden, om zorg te dragen voor de vrouwen, de kindaren en de krijgsgevangenen. Verder werd op een bijeenkomstbijgewoond door Botha,' De Wet en De la Rey, een besluit genomen, waarin wordt verklaard dat de vrede met opoffering van de onafhankelijkheid der beide Republieken en van de belangen der broeders in de Kolonie, niet zou kannen worden aangenomen. Brodrick eindigde met de verklaring, dat in de laatste drie maanden goeden voortgang was gemaakt in de krijgs verrichtingen en dat de Regearing er thans zeker niet in zou toestemmen, op verzoek van een döel der oppositie, voorwaarden toe te staan, die zij een jaar geleden niet zou hebben aangeboden Oampbell-Bannerman verklaarde, dat naar het oordeel van de groote meerderheid der oppositie, het optreden der Regeering verkeerd is. De oorlog moet tot een be vredigende einde worden gebracht, en dit einde moet worden verhaast door een verzoeningsgezinde en vriend schappelijke houding. Mede is in het Lagerhuis de quaestie ter sprake ge komen van den onvoldoenden staat van het Middeland- sche zee-eskader, naar aanleiding van het hoogst ongunstig rapport van den bekwamen en populairen admiraal lord Beresford. Terwijl Engeland's weermiddelen te land en ter zee in zulk een droevigen toestand blijken te zijn en van alle kanten aangedrongen wordt op reorganisaties, die schatten vorderen zullen, heeft Chamberlain zich het hoofd gebroken met de belangrijke vraag of Koning Edward niet een nieuwen titel moet hebben (vermoedelijk dien Keizer) en aan het Lagerhuis medegedeeld, dat hij geregend zoodat men hoopt dat nog veel van 't gewas behouden is. Het on weder van Woensdag was zoo hevig als men in jaren niet had beleefd. Te Brooklyn sloeg de bliksem in eeno Roomsche kerk en in twee hotels waardoor vrijwat schade werd aangericht. In het geheel zijn te Nieuw-York van Dinsdag tot Donderdag 225 menschen bezweken en 327 bevangen door' de hitte; in andere steden stierven 195 personen Onderstaande persoon wordt in haar belang dringend uitgenoodigd zich aan te melden ter gemeente-3ecretarie (Afd. Bevolking) ELISABETH CATHARINA ROMIJN, laatst woonachtig te Bergen. BEEGIE. De afgevaardigde Lorand heeft in de Kamer de Regeering geinterpelleerd over het optreden der Overheid tegen Andries de Wet (zie ons vorig nummer) Hij zeide o. a. «In België is de heldenmoed der Boeren bewonderd omdat die mannen rasverwanten zijn maar bovendien wil men, om redenen van recht, op rechtmatige wijze zijn gevoelens uiten". «De regeering heeft de grens van haar plichten over schreden. Wij hebben niet te doen met twee landen maar met twee volken en zoo lang er nog één Boer is die voor zijn onafhankelijkheid strijdt, kan men niet zeggen dat de Zuidafrikaansche Republiek niet bestaat. De open bare orde is te Brussel niet verstoorder is eenvoudig een betooging gehouden, te Brussel zoowel als te Gent daaromtrent binnenkort een voorstel hoopt te doen. 2HJIB-AFKIKA. Het laatste telegram van Kitche ner luidt weder weinig bemoedigend voor de imperia listen. Hij seint van de 5 uit Pretoria «Een trein uit Pietersburg werd gisteren door de Boeren vernield, ten noorden van Naboonspruit. Een officier, elf soldaten, de machinist, de stoker, een con ducteur en vier inboorlingen werden gedood. Dit is het eerste ongeluk van dezeu aard op de noor- derlijn." In de laatste Londensche bladen wederom een uit gebreide verliezeulijst. Tusschea Hanover en Richmond in de Kaapkolonie werden op 28 Juni een kapitein zwaar, een luitenant licht gewond en verder 8 man gekwetst. Bij Elandsdrift aan de Krokodilrivier werden een dag later 8 man gekwetst, waarvan slechts 1 licht. Verder vermeldt de opgave 8 man gesneuveld en 24 gewond op verschillende plaatsen in de laatste dagen. Dat de Engelsche verliescijfers steeds te laag opgegeven worden, blijkt uit een mededeeiing van het Transvaalsche gezantschap te Brussel over de nederlaag van Dixons colonne op 29 Mei 1.1. bij Vlakfontein door Delarey. Daaruit blijkt, dat de Engelsche verliezen, die door lord Kitchener eerst op 174 later op 187 waren gesteld, 209 man bedroegen, gesneuveld gewond en gevangen. Boven dien neemt men aan, dat de verliezen van het 7e bataljon Yeomanry zwaar moeten zijn geweest, daar daaromtrent slechts onthuld is, dat vijf officieren sneuvelden. Het aan tal gedoode of gewonde manschappen zal dus in verhou ding wel hoog moeten zijn. Laffan seint, dat Baden-Powell wegens ongesteld heid repatrieert. De hitte in Amerika. Onweders te Nieuw-York hebben temperatuur van 102 Van Wisconsin en Vele fabrieken en magazijnen zijn gesloten alle hos pitalen zijn vol. Vier tot 5000 menschen brachten den nacht door in Battry Park en 15000 op het strand van Coney-eiland. Te Philadelphia rees de thermometer in den morgen al tot 110 gr. F.; 25 menschen bezweken en een paar honderd zijn ziek geworden. Te Pittsburg stierven 40 menschen in één etmaal. Alle zaken staan stil. De beurs te Nieuw-York is tot Maandag gesloten. Te Chicago is de b'iksem op twintig plaatsen ingeslagen. Treffende bijzonderheden worden nog aangaande de eerste dagen der week gemeld o. a. het geval van een geneesheer, die, bij een lijder geroepen, dezen dood vond en vijf minuten later zelf den geest gaf. Op de straten werd het asphalt zoo weekdat hoeven en wielen er diepe sporen in achterlieten. Te Pittsburg is het getal gestorven kinderen ontzettend geweest. De «ilerald had op verschillende punten van Nieuw-York posten gevestigd tot kostelooze uitdeeling van ijs. Hond- en klauwzeer. In België neemt het mond- en klaitw/.eer dat nog steeds onder het vee heerschende blijft, een kwaad aardig karakter aan. De koeien, welke daardoor aangetast worden, zijn in den regel doodelijk ziek, enkelen zelfs sterven er aan, en het vleesch is alsdan voor het gebruik ongeschikt, zoodat het in den grond moet begraven worden. De dieren, welke de ziekte te boven komen, blijven langen tijd kwijnende. Brie paarden gedood. Woensdagnamiddag bewoog zich een reinigings wagen door de straten van Bordeaux, getrokken door drie forsche paarden. Plotseling braken twee span draden van den elect rischen tramweg, de geleiddraad viel op de paarden, kronkelde hun om de beenen en alle drie stortten neer. Het eene was onmiddellijk dood en twee anderen werden op raad van een veearts ten schielijkste afgemaakt. Brand aan boord. De Deensche schoener „Anna", met een lading naphtha aan boord, is voor de monding van de Limfjord op de kust van Jutland verongelukt. De lading ontplofte en stak het schip in brand. Ofschoon er van de knst uit dadelijk hulp werd gebracht, kwam men toch te laat, daar de kapitein en een matroos reeds verdronken waren. Een van de beide andere schepelingen, die door de redders van het brandende schip werden gehaald, stierf 'snachts in het hospitaal te Aalborg aan zijn bekomen brand wonden. Be bliksem In een kerk geslagen. In de kerk bij Rouaan, is gedurende een godsdienst oefening met aannemelingen, de bliksem geslagen. De klokketoren werd vernield twaalf menschen bekwamen ernstige wonden en in het gedrang der ontsteld vluch tende kerkbezoekers werden vele gekwetst. De glasruiten van het koor en al de voorwerpen op het hoofdaltaar werden vernield. Woensdag de tot 81° in de schaduw doen dalen Michigan tot Nieuw-York heeft het Hofberlchteu. Twee prinsen bezochten dezer dagen ons land en wel de Kroonprins van Siam en de ze ven tien j rige Zweed- sche prins, Willem van Zwe len. Beiden werden door H. M. Koningin Wilhelmina op het Loo ontvangen, waar ter hunner eene gala-diners gehouden werden. Akersloot. Herkozen als leden van den gemeen teraad de heeren J. Meijne en P. Dil. St. Pankras. Bij de stemming voor 2 leden van den gemeenteraad, op 5 Juli, zijn van de 145 kiezers opgekomen 139 1 biljet was van onwaarde. De heer M. Kalis verkreeg 78, de heer S. Dnif 74 stemmen, zoo dat de beide aftredende leden zijn herkozen. Op den heer A. Nobel werden 66 en op den heer C. C. Groen Jr. 57 stemmen uitgebracht. moordaanslag. Een millicien uit 's-Hertogenbosch, met verlof te Roggel (L.), heeft bij een vechtpartij zijn tegenstander met een mes gestoken. Een der longen werd geraakt. Het slachtoffer werd in hopeloozen toestand weggedragen. De dader is gearresteerd en naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Kaag. Te Sprundel (N.-Br.) hebben eenige baldadigen de laagheid begaan de bijenkorven van een landbouwer des nachts met petroleum te begieten Den volgenden morgen vond de eigenaar al zijn bijen dood liggen en de korven door petroleum onbruikbaar gemaakt. Te Sappenteer is in deu timmerwinkel van den heer M. Tijms een 15-jarige knecht door onvoorzichtigheid met een schaafmachine in aanraking gekomen. De onge lukkige was spoedig daarna overleden.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1