Nederland. de velg liep. Edge stopte zoo spoedig mogelijk en zag met groote verwondering evenals zijn metgezel, dat de band als een hoepel voortrolde, tegen de berm van den weg terecht kwam en daarna opsprong en in de takken van een boom zoo terecht kwamen zoo verward raakte, dat zij er slechts met zeer veel moeite uit los gemaakt kon worden. Bij Issondnn (Frankrijk) is bij eene te snelle wen ding een automobiel tegen een hoop keien gereden en omgeslagen, met het droevig gevolg, dat eenen monteur het hoofd verbrijzeld werd, zoodat hij onmiddelijk dood was. De beide tochtgenooten kwamen er met lichte kneu zingen af. Bjj Ohartes waren den vorigen dag bij een dergelijk ongeval twee mannen en een vrouw hoogst bedenkelijk gekwetst. Wleuwe slachtoffers der mode. Volgens de Newyorksche World, versieren Ameri- kaansche dames tegenwoordig hare hoeden met opgezette witte muizen. Krasse dames. Een dames-roeiwedstrijd is dezer dagen in Cornwall gehouden. Twee dames, zeventig en zestig jaar, waren tweede. Ken moordenaarsliol. Onlangs werd te Berlijn een zekere Bobbe gevat, die er de krankzinnige en gevaarlijke manie op nahield menschen dood te maken en hun lijken door gaten in den vloer te doen verdwijnen en op die wijze te Marien- dorf een geheel gezin had omgebracht. Deze man had enkele jaren, vóór hij onschadelijk werd gemaakt, een som gelds geërfd, die hij besteedde voor den bouw van een huisje in de nabijheid van het dorpje Kreuz, een kruispunt van den spoorweg. Hij liet dit huisje geheel volgens een zelf uitgewerkt plan voltooien. Toen het af was, ging hij dagelijks naar de spoorhalte om reizigers in zijn woning een nachtverblijf aan te bie den natuurlijk met het idee ze op zijn gemak af te maken. Of die helsche toeleg hem dikwijls gelukte, weet men niet. Zeker echter niet zoo vaak als hij wel hoopte, want in 1899 verhuisde en verkocht hij zijn woning aan een arbeider, Jaeck genaamd. Deze hoorde onlangs van den ijselijken moord te Mariendorf. Toen hij voorlas, dat Bobbe door middel van een valluik de misdaad had ge pleegd, merkte zijn vrouw op, dat ook in hun kamer wel een menschenval verborgen kon zijn. Zij had er zich namelijk al menigmaal over verbaasd, dat er voor den haaid zulk een buitengewoon groote plaat was vastge spijkerd. »Wel," zei Jaeck, »laten wij die plaat eens los maken." Zoo gezegd zoo gedaan, maar vol schrik ont waarden man en vrouw onder de plaat een luik en toen zij dit oplichtten een donker gapend gat. Een ijzige luchtstroom sloeg hun in het gezicht en heel in de diepte hoorden zij een geluid als van stroomend water. IJlings werd de politie gewaartchuwd. Deze daalde door het luik naar beneden en bevond zich in een 2 M. diepe en zeer wijde ruimte. Aan den eenen kant dier holte werd een dwarsgang ontdekt, die in verbinding bleek te staan met het nabrjzijnd riviertje. Het is duidelijk, dat Bobbe die heele inrichting aan legde en gebruikte, om niets kwaads vermoedende be zoekers en reizigers, na ze vermoord te hebben, te ver donkeremanen. De politie houdt zich ijverig bezig met het onderzoek naar menschelijke overblijfselen. (Haarl. Ct.) De kleine Staten en de Zuidafrikaansche Oorlog. De heer W. T. Stead, de onvermoeide strijder voor recht in Zuid-Afrika, zendt onder bovenstaanden titel een schrijven aan het Handelsblad", waarin hij o. a. zegt »Mag ik onder de oogen van uw lezers een denkbeeld brengen, dat ik in een vergadering, den 29 Juni in Den Haag gehouden, te berde heb gebracht? Met het oog op de komst van een nieuw ministerie in Nederland, waag ik de gissing, dat wellicht de tijd nu is gekomen, dat de kleino Staten met goed gevolg het initiatief kunnen nemen om te protesteeren tegen da barbaarsche handelwijzen, die opzettelijk door de Britsche troepen in Zuid-Afrika zijn toegepast. Van de nakomelingen der mannen, die onder Alva geleden hebben, mag uiteraard worden verwacht, dat zij een protest van menschelijkbeid doen hooren tegen de barbaarschheden van een Kitchener, vooral nu de slacht offers mannen en vrouwen zijn van hun eigen stam en bloed. Maar ik wensch geenszins mijn roepstem te bepalen tot de Begeering van de Nederlanden. Ik stel niet voor, dat de kleine Staten tegen den oorlog zullen protesteeren. Zulk een protest zou stellig onvruchtbaar wezen, nu de oorlog al bijna twee jaren heeft gewoed. Ik bedoel een praetisch middel, namelijk dat zij een adres zullen richten om den oorlog te beperken binnen de grenzen door de Haagsche Conferentie vastgesteld voor de regelen en gebruiken van den oorlog. De groote mogendheden worden verlamd door ouderlingen naijver. Maar de verdediging der rechten voor volken, wier land door den vijand is bezet, werd ter Haagsche Conferentie juist gevoerd door de afgevaardigden der kleine Staten, met name door de waardige vertegenwoordigers van België en de afgevaar digden van Nederland en Zwitserland. Zij waren het, die zoowel te Brussel als in Den Haag onwrikbaar het recht van door den vijand bezette landen handhaafden om het volksbestaan tot het uiterste te verdedigen. Zoo is uitdrukkelijk verklaard, dat bijzonder eigendom gedurende den oorlog onschendbaar is en dat bet plunderen verboden is, zelf" als een stad stormenderhand wordt ingenomen. Eveneens is met name aan militaire gezagvoer ders verboden, een of andere gezamenlijke straf op te leggen aan geheele districten wegens oorlogsdaden, die aldaar door een of meer afzonderlijke personen zijn verricht. Deze voorstellen, eenparig goedgekeurd door de vertegen woordigers van alle mogendheden, maken sedert dien deel uit van het internationaal wetboek. En wat zien wij nu gebeuren Engeland, welks vertegenwoordiger zich in Den Haag zoo eervol heeft onderscheiden door nog krachtiger dan zijn collega's op te komen voor het recht van een volk, welks land door een vijand is bezet, om met alle middelen die het in zijn macht heeft, zijn vrijheden en zijn zelfstandigheid te verdedigen. Engeland voert thans in Zuid-Arrika oorlog met tastbare schending van de afspraken, die het zelf in den Haag mede heeft onderteekeDd. Niet tevreden met een oorlog te (.beginnen waarbij tien Engelschen tegenover één Boer stonden> voeren zij nu ook oorlog tegen vrouwen en kicderen| wier huizen zij hebben verbrand en die zij nu hebben opgesloten in gevangen-kampen, waar onvoldoend voedsel en ellendige verzorging ziekten veroorzaken, waaraan duizenden bezwijken. Een gelijksoortig optreden van de Spanjaarden op Cuba bracht de Amerikaansche Begeering er toe, aan Spanje den oorlog te verklaren. Ik verklaar geen oorlogsverklaring tegen mijn vaderland, al is zijn misdaad nog hatelijker dan die waaraan de Spanjaarden zich op Cuba hebben schuldig gemaakt. Maar in naam der menschelijkheid en der beschaving doe ik een beroep op de vertegenwoordigers der kleine Staten, wier historische roeping het is voor de rechten van de zwakke volken op te komen en de buitensporigheden van machtige veroveraars te bestrijden." Levensgevaar. In groot levensgevaar hebben de vorige week drie Russische officieren verkeerd. Zij waren 's morgens te 9 uur bij stil weder te Petersburg met een luchtballon opgestegen. De wind dreef hen naar het uitgestrekte meer van Ladoga en daarboven bleven zij de ganschen dag zweven, zonder er over heen te kunnen komen. Toen de zon zeer laat was ondergegaan, werd het zou koud, dat zij genoodzaakt waren neer te dalen, maar daar zij nog altijd ongeveer 20 kilometers van den oever waren, liepen zij groot gevaar in bet water neer te komen. Gelukkig kwam juist een zeilschip in hun richting aan en zoo werden zjj gered. Ken trein aangerand. Drie gemaskerde mannen hebben nabij Wagner, in Mintana, 'smiddag om 3 uur, een trein van de Great Northern, die naar het westen reed, aangevallen. Zij deden de brandkasten springen door dynamiet en maakte zich meester van 40,000 dollars. De dieven vlucht ten te paard. Zij beroofden de reizigers niet, maar een dezer werd gekwetst- Sterke politie-afdeelingen doorzoeken bet land. Aanlokkelijk. In den Londensche Morning Post" werd deze week een kasteel te huur aangeboden met de volgende om schrijving »Gebouwd op een rots, die voortdurend door de golven der Atlantische zee gebeukt wordt, op een der meest romantische en tevens gevaarlijkste plekken, onzer woeste kust, juist tegenover den »Doodsteen"; tallooze schipbreuken, vele aanspoelende lijken 3 salons zeven slaapkamers alle geriefelijkheden van onzen tijd 10 guineas f 126 per week". De heer Labouchere merkt in Truth" op, dat er stellig ook wel twee of drie spoken bij dit aantrekkelijk kasteel behooren. Ken dure reis. Met het stoomschip »Deutschland'', dat eerstdaags uit Nieuw-York vertrekt, gaan 10 Amerikaansche million- nairs mede. Die rrjke passagiers hebben de luxe kajuiten, de badkamers en rooksalons voor zich besproken en be talen daarvoor een som van 55,000 pd. steri. Djambl. De N. Rott. Ct. kreeg den 7 het volgende telegram uit Batavia »Onze ben ting te Moeara Tambesi is aangevallen. Het garnizoen verloor 15 man. Palembang gaf een versterking van 40 man. Een excursie van Soeróelangoen wacht op versterking van Java." Het blijkt dus, dat de bevolking van Djambi zich niet goedschiks aan ons gezag wil onderwerpen. Het eerste verzet geschiedde op 20 Mei toen 2 gewapende vaar tuigen op de Boven-Tambesi onder vuur werden genomen. Bijen. Evenals in België, Duitschland en Italië, wordt ook in Frankrijk veel aan bijenteelt gedaan. Volgens het verslag van den Consul-Generaal der Nederlanden, te Parijs, bedroeg de honigop'brengst in 1899 in laatstge noemd land ruim 8 millioen K.G., vertegenwoordigende tegen den prjjs van 1.39 francs (pi.m. f 0.70) per K.G. eene waarde van ruim 11 millioen francs of 51/2 millioen gulden. Bovendien had de was opgeleverd ruim 2V4 millioen K.G., of, tegen 2.10 francs (pl.m. f 1.05) per K.G., bijna 5 millioen francs of nagenoeg 21j2 millioen gulden. Behalve het niet te schatten nut der bijen in de huis houding der natuur, hebben de nijvere diertjes alzoo in Frankrijk alleen 8 millioen gulden in één jaar opgebracht. Kit de Boercnkampcn. De Londensche »Daily News" deelt opnieuw eenige opgaven mede omtrent de sterfte in het gevangenkamp te Bloemfontein. Zij loopen over drie weken, namelijk van 18, van 8 15 en van 1522 April, en werden door vertraging in het bezorgen eerst thans ontvangen. De eerste drie weken was het aantal sterfgevallen in het kamp 10, de tweede 15 en de derde 30. Dat is, gevoegd bij de cijfers der andere weken (van 29 April—6 Mei 24 en van 613 Mei 26) in vijf weken 105 sterfgevallen op 3000 personen, of over een jaar berekend, een sterftecijfer van 364 per 1000. Het gemiddeld sterftecijfer van groote steden is 21.1, 23.7, 27.6 per 1000. Een ontzaglijk groot verschil, gelijk men ziet, met bet cijfer van het jammerkamp te Bloemfontein. Vooral onder de kinderen was de sterfte groot en de meesten bezweken aan mazelen, eene kinderziekte, welke onder gewone omstandigheden, doorgaans gemakkelijk is te genezen, maar die daar, waar de eischen der gezond heidsleer zoo schrikkelijk verwaarloosd en de hulpmid delen der geneeskunde zoo gebrekkig zijn, groote ver woestingen maakt. Hofberichten. H. M. Koningin Emma maakte den 8 met den Vorst en Vorstin van Bentheim een tochtje naar het eiland Marken Monnikendam en Broek in Waterland. Den 9 zal een dergeiijk uitstapje gemaakt worden door den prins Willem van Zweden. Den 6 was de Prins de gast van de Koningin-ivioeder. De »Ereya", het oorlogschip waarop de Prins als adel borst dientvertrekt den 10 weder naar Zweden. Hooibroef. Men schrijft uit Friesland Er zijn reeds tal van boeren genoodzaakt tot hooidelven over te gaan. Het jonge, pas gewonnen hooi, broeit erg en om brand te voorkomen gaat men tot delven over. Hier en daar is het hooi reeds zwart en zoo verbroeid dat men het gemakkelijk tusschen de vingers kan stuk wrijven. Dior inspecteurs van brandwaarborgmaatschap, pijen worden de boerdergen bezochtde burgemeesters houden niet op met waarschuwen bijtijds maatregelen te nemen. Gelukkig dan ook is door hooibroei nog geen brand ontstaan. Wlerlngerwaard. Wie oog heeft voordeschoon heid van akkergewassen, die in volle rijpheid zjjn, knnnen vooral nn overvloedig genieten met een tochtje temaken door Anna-Paulowna en dan over het lommerrijke Wie- ringerwaard met zijne zeldzame boomenrijen naar den Waardpolder. De volheid en weelde der bloeiende en vruchtdragende gewassen zijn dit jaar bijzonder rijk, de verschillende tinten zijn een lnst voor de oogen, en de frissche buitenlucht, afgewisseld met verschillende geuren van veelkleurige bloesems, een weldaad voor de longen. Ook een uitstapje door de bezienswaardige vlakke, vrucht bare de polders kau genot aanbieden. Te Oosthuizen is de laatste oud-strijder, de heer H. Roelofs, op ruim 88-jarigen leeftijd overleden. Aclzen. De stoompont die eerlang in dienst zal worden gesteld, tot het onderhouden van de communi catie over het Noordzeekanaal in den Rijksstraatweg alhier is te IJmuiden aangekomen. De pont, die den naam »Kennemerland" draagt, heeft aan de eene zijde een pad voor voetgangers en aan de andere zijde een voor voertuigen en is met ijzer en glas overkapt. Beneden vindt men twee kajuiten die eenvoudig, doch doelmatig zijn ingericht. Boven op de kap is de stuurstoel en een overdekte plaats voor den kapiteiD, terwijl beneden op do ruimte van de passagiers nog een noodstuur toestel, staat. De pont wordt door raderen met stoomkracht voortbewogen. In de machinekamer zijn twee machines van triple systeem en is tevens de inrichting voor de electrische installatiedie door de firma Siemens en Halske is geleverd. De pont heeft aan beide zijden schuin afloopende ijzeren borden die op de oevers schui ven. De ventilatie der machinekamer geschiedt op de ge wone wijze die van de kajuiten der passagiers eveneens door luchtkokers. Er zijn zelfs reddingsboeien aan boord. Men schrijft aan het »N. v. d. D." De te Langerels, gem. Hoogwoud, bestaande coöpe ratieve vereeniging tot bereiding van kaas »de Toekomst" heeft in het afgeloopen jaar weer gunstige uitkomsten opgeleverd, vooral voor de kleine landbouwers, die alleen des winters een paar koeien houden, en vroeger betrekkelijk weinig voor hunne melk ontvingen. Er werd door de fabriek verwerkt 705.021 K.G. melk waarvoor aan de leveranciers werd uitbetaald f 31.397.97 l/i of gemiddeld ruim f 4,45 per 100 K.G. Wanneer men weet, dat de avondmelk mag geroomd worden en dat men de wei terug ontvangt, dan zal men inzien, dat de fabriek een zegen is voor vele ingezetenen. De voordeelige uitkomst is te danken aan de goede prijzen, welke men, vooral in den winter, voor de kaas wist te bedingen. Voor de 30,806 kazen, van bovenge noemde hoeveelheid melk gemaakt, werd netto ontvangen f 32,823,68, terwijl aan wei en boter nog f 587 werd besomd. De exploitatie-kosten bedroegen in hel geheel f2,048,871/.,. Op de werf der scheepsbouwmeesters G. van der Giessen en Zonen, te Krimpen a/d IJsel, is de werkman J. P., door het breken van de spriet, waaraan een lange slee werd opgeheschen tegen den grond geslagen. De ongelukkige die met het hoofd op de rails en met den rug op ijzeren platen terecht kwam, heeft vermoedelijk den rnggegraat gebroken. De stoker J. F. op de stoomtram van Helmond naar Yechel heelt het ongeluk gehad van de locomotief te vallen. Al de wagens gingen over hem heen. Hij werd voor dood opgenomen. Bergen. In de vergadering van »Hulp in nood gehouden op den 6, bleek, dat in het geëindigde halfjaar van 1901 aan leden was uitgekeerd f 481. Andere uit gaven beliepen f 83.64, zoodat alle uitgaven te zamen waren f 564,64. Ontvangsten f 590.54, alzoo saldo f 25,90. Dat deze vereeniging de belangstelling van velen heeft blijkt uit het aantal leden n.l. 177 en donateurs 65. Van haar bestaan af vertegenwoordigt haar bezit nn reeds f 957,46. Uitgeest. Een zesjarig jongentje van H. had den 7 's middags de onvoorzichtigheid achter op een der veren van een in beweging zijnd rijtuig te klimmen. Het ge raakte met zijn hoofdje tusschen de spaken van het wiel, en was bijna onmiddellijk dood. Veehandel In Friesland. De drukke hooitijd deed zich op de jongste mark ten nog meer gevoelen, de aanvoer van runderen, vooral melke- en kalvekoeien was niet groot. Ook vette koeien waren minder ter markt. De handel in melke- en kalvekoeien was zeer stadig de omzet niet groot. Toch werkte de stugge handel weinig in op de prijzen. Men kan niet zeggen, dat de prijzen lager zijn dan in ons vroeger weekbericht. De handel in vette koeien was ook slapper, maar ook hier bleven de prijzen vast. Daarentegen was de handel in vette kalveren, waarvan de aanvoer vrij groot was, beduidend stiller met lagere prijzen. Zoowel voor Holland als voor uitvoer was de vraag naar dit vee geringer. Evenals in de vorige week was de handel in wolvee gedrukt met weinig omzet. In varkens en biggen was evenals de vorige week de handel fleurig. De aanvoer was 500 melk- en kalfkoeien, 110 vette koeien, 80 stieren, 0— pinken, 550 vette kalveren300 nuchtere kalveren, 1200 schapen en lammeren, 80 vette varkens, 300 vette biggen, 200 magere varkens en 250 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien le qnaliteit 2830} ct., 2e qnaliteit 2527A ct., 3e qualiteit 1620} ct., stie ren 21}24 ct., vette kalveren 25—35ct., vette scha pen 2224ct., vette varkensct.,ct. Londensche biggenct per 1/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 125—f220f pinken f50 f 60,nuchtere kalveren f 7f 10, melkeschapen f 12f 18, f weidesckapen f 13f 18}, lammeren 10,a f 13}, magere varkens f 30i 45, kleine biggen f 1.10—f 1.30 per week. (N. v/d D.) De vee-uitvoer van het eiland Texel neemt nog steeds van jaar tot jaar toe. In het thans afgeloopen eerste halfjaar van 1901 werden van daar naar elders verscheept 27032 lammeren, 350 schapen, 396 koeien, 368 kalveren, 249 varkens en 16 paarden. Te Schagen zal den 17en dezer het provinciaal

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2