Laatste Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Znid-Afrika. b D R (i E K LIJK E bTAfND" zendingsfeest worden gehouden op het buitenverblijf Vredeland. Als sprekers treden op de heeren Creutzberg, Gerth van Wijck, Groote, Hoekendijk, Krull, Legrand, Schrijver, Vinke en prof. Muller. Het christelijk fanfarekorps »Soli Deo Gloria1' uit Alkmaar en »Nut en Genoegen" uit Edam, zullen den zang begeleiden en ook muziek-uitvoeringen geven. Bij ongunstig weder is het Hervormd Kerkgebouw te Schagen voor het feest beschikbaar gesteld. Vacatures. Bij de Ned. herv. kerk waren op 1 Juli j.l. 243 predikantsplaatsen vacant of 9 minder dan op 1 Januari van dit jaar alsin Gelderland 26 Zuid-IIolland 33 Noord-Holland 36, Zeeland 27, Utrecht 13, Fries land 44, Overjjsel 9, Groningen 26, Noord-brabant 14, Limburg 9 en Drente 10 plaatsen. Den 6 was een lOjarige jongen op de heide te Vel gen in een paal geklommen van de electrische krachts levering van de werken aan de spoorbrug. Hij greep de leidingdie onder volle stroom stond, werd door een electrische vonk getrofien en viel bewusteloos uit den paal. Thuis gebracht, duurde het gernimen tijd vóór hij weder bijkwam, doch later werd hij weder bewusteloos en zijn toestand is nu niet buiten gevaar. Hand en hoofd ver- toonen brandwonden. Te Heerlen (Limburg) is de werkman J. M. op de mijn Oranje Nassau door een afvallenden steen zoodanig verwond, dat zijn leven in gevaar verkeert. In het Liefdegesticht te Hergen op Zoom vierden den 8 R. Gillesen en C. Antonissen hun diamanten bruiloft. Orafi. Voor de bestaande vacature in den raad tengevolge van het overlijden van den heer H. Scboehuis zijn candidaat gesteld de heeren A. Blaauw te Noordeind van Graft; C. Maas, te Oostgraftdijk en W. Veldhuijs te Westgraftdijk. ®ÜP- Bij de gehouden stemming ter verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 178 stemmen. Gekozen werd de heer J. Post (aftr.) met 123 stemmen. Herstemming tusschen de heeren K. Admiraal (aftr.) die 82 en J. Schoen, die 77 stemmen bekwam. De beer Vloodorp bekwam 43 stemmen. Hen sneeuwbal. Bij de uitgevers Herms. Coster Zoon zijn, in opdracht van den heer T. de Cock Buning, aldaar, in den handel gebracht, en, door tusschenkomst van den boek handel, overal verkrijgbaar gesteld, twee kaarten, waar van de netto opbrengst strekt ten bate van de Boeren- krijgsgevangenen en de vrouwen- en kinderenkampen in Zuid-Afrika. De kaarten zijn vervaardigd op de gunstig bekende inrichting der firma Roelofzen en Hnbner, te Amsterdam. De eene kaart is eene reproductie van eene hoogst belangwekkende en fraaie teekeningDe laatste krijgsraad bij Bloemfontein, omvat door twee hoeken in de kleuren van Transvaal en Oranje Vrijstaat, doorweven met bladerenranken. Boven de plaat staat: Wereldsneeuwbal voor recht en gerechtigheid, links Heip de Boeren, rechtskoop en verkoop geen Engelsche artikelen, terwijl onderaan is gedruktZend aan vijf uwer vrienden een dezer kaarten. Deze kaart is ter grootte van 13 bij 18 c M., en kan per post voor één cent verzonden worden. De tweede kaart is ter grootte van een gewone brief kaart, zonder andere bijvoeging dan den naam van den afzender eveneens voor één cent te verzenden. Zij bevat de reproductie van eene expresselijk voor dat doel wel willend door den teekenaar Joh. Braakensiek vervaardigde teekening naar de woorden uit den tekst, Openbaring van Johannes 18:11, luidende >En alle kooplieden van Engeland weenen en zullen rouw dragen over den oorlog, omdat niemand hunne waar meer koopt." Zoowel de groote als de kleine kaart is verkrijgbaar in dne talen hollandsch, fransch en duitsch. De gioote kost vijf, de kleine drie cents. St. Maarten. Voor de stemming, den 8 gehouden ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van den heer G. Schoorl en tot voorziening in de vacature van wijlen den heer J. Brommer Sz., werden uitgebracht 111 geldige stemmen. Hiervan verkregen J. Brommer Jz. 82, W. Govers 32, P. Eens 45 en G. Schoorl 49 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. Brommer Jz., terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Bens en G. Schoorl. Bergen. Op den 8 zijn alhier als leden van den raad herkozen de heeren A. Maschmeijer en W. Veen- hujjsen, resp. met 143 en 166 stemmen. De heer D. Zwak- man had 40 stemmen. Het Hamersysteem. Van de hand van den heer J. C. Bonman is eene brochure verschenen, getiteld Het Hamersysteem. Eene methode van zelfgenezing. Omschreven in opdracht van Dr. Metzger. Men zal zich herinneren, dat voor een paar maanden Mevrouw Bonman hier en elders over ditzelfde onderwerp eene voordracht hield, die zeer de belangstelling wekte. De brochure werd door den heer Bonman op speciaal verzoek van den heer Metzger geschreven. De prijs van het boekje is 25 centsen is in den boekhandel alom verkrijgbaar. LONDEN8 Juli. De avondbladen melden dat Scheepers Murraysburg binnentrok en oponbare gebouwen en particuliere huizen in brand stak. Er was geen garnizoen in de stad. BARKLEY-EAST 8 Juli. Het commando van Fouché keerde 1 Juli terug uit Maclear; hij had het in dien tjjd zeer gemakkelijk in dit districtdaar het garnizoen niet sterk genoeg was om hem aan te vallen. Thans zijn versterkingen aangekomen. Den 6 Juli rukten patrouilles uitdie een kleine ontmoeting hadden met de Boeren. Gisteren ontvingen de Boeren versterkingen. Het faillissement der JUeipziger Bank. LEIPZIG 8 Juli. De voorzitter van den raad van toezicht der Leipziger Bank, het gemeenteraadslid Dodel, tevens consul van Oostenrijk-Hongarije die gisteren uit New-York hier is teruggekeerdis op een bevel van den officier van justitie in hechtenis genomeu.j Pest aan boord van een Fransche stoomboot. MARSEILLE, 8 Juli. De pakketboot «Laos", komende van Chineesch Tonkin zette te Port Saïl een Arabisch stoker aan wal, die door de pest was aangetast. Tusschen Port-Saïd en Marseille hebben zich 15 gevallen van pest voorgedaan onder de Arabische stokersdie aan wal gezet zijn bij aankomst te Friaul. Een der aangetasten is gistermorgen overleden een ander hedenmorgen. Passagiers en de manschappen der bemanning zijn niet aangetast. Gezondheidsmaatregelen zijn genomen om te Frianl alle passagiers, 317 in aantal, te ontvangenbun zal een quarantaine van 10 dagen worden opgelegd. Badhuis Witte Kruis. In de week van 1 tot 6 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen59 kuipbaden, 106 regenbaden le kl. en 192 regenbaden 2e kl., te zamen 357 baden. Ouderwijs. De heer Blokker, alhier, komt voor op de voor dracht voor onderwijzer aan school no, 2, te Heerhugo- waard. Remonstrantsche gemeente. De heer ds. A. IB. A. lleijnders voorheen predikant der remonstrantsche gemeente heeft op zon dag, den 7, te Amsterdam waarheen hij beroepen werd, zijne intrede gedaan na met een inleidend woord door den heer ds. Beijerman te zijn bevestigd. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, De afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderde den 8, in het Café Central, onder leidiug van haren voorzitter, den heer jhr. mr. P. van Foreest, die o.a. mededeelde, dat de rekening der laatstgehouden verloting, bij gelegenheid der Paaschten- toonstelling, van den heer Commissaris' der Koningin goedgekeurd was terugontvangen. Als bestuursleden werden gekozen, in plaats van de heeren jhr. mr. P. van Foreest en H. Kramer Sz., die met 1 Januari 1902 aftreden en niet herkiesbaar zijn, de heeren J. F. Moens, te Alkmaar en G. Bos Wz., te Oudorp. Dezelfde hoeren lieten zich de keuze welgevallen tot afgevaardigden naar de op 24 Juli te Ond-Beyer!and te houden algemeene vergadering der Maatschappij. Als hunne plaatsvervangers werden aangewezen de heeren S. de Jongh en D. J Govers. Wat de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering betreft, werd het volgende besloten niet meetegaan met het voorstel der afdeeling Diemen-Water- graalsmeer, om de portefeuille voor de jaarboekjes iedor jaar te verstrekken, daarentegen de aanneming te bevor deren van het tweede voorstel dier afdeeling, om de portefeuille"tegen den kostenden prijs voor de leden ver krijgbaar te stellen. Ten opzichte van de te verwachten mededeelingen omtrent den uitslag der bemoeiingen der speciale commissie tot het opsporen van de oorzaken van den lagen prijs der wol, werd ter vergadering er op gewezen, dat aan deze commissie gebleken was, hoe de nederlandsche wol den handel te lang is. Bij de mededeelingen van het hoofdbestuur omtrent het programma der in 1902 te Alkmaar te honden ten toonstelling om de vjjf jaar door de Maatschappij ge houden wordende werd algemeen betreurd, dat financi- eele overwegingen hadden doen besluiten, om geen prijzen uitteloven voor akker - en tninbouwvoortbrengselen, andere zuivelproducten dan kaas middelen voor landbouwon derwijs, werktuigen en gereedschappen voedermiddelen waschmiddelen en kleursels. De afdeeling overwoog, dat het reservefonds der Maat schappij sterk genoeg wasom toetelatendat de risico gedragen werd eener volledige tentoonstelling, in dien zin, dat, als voorheen steeds was geschied, ook voor de boven genoemde rubrieken prijzen werden uitgeloofd. Bovendien kwam het der afdeeling roor, dat de gunstige ligging van Alkmaar mocht doen verwachten een ruimer bezoek dan waarop het hoofdbestuur, blijkens den begrootingspost van f 3000 voor entrée's, gerekend had. Een en ander deed de afdeeling besluiten, ter alge meene vergadering een amendement in te dienen, strek kende om alsnog een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor het uitloven van prijzen voor de meerge noemde rnbrieken, overtuigd als men is dat alleen dan de tentoonstelling geheel aan haar doel beantwoorden kan en zij op die wijze ook op andere dan de veedagen een bezoek in allen deele waard zal zjjn. Eeniga leden meen den te moeten doen blijken, hoezeer zij de stellige ver wachting koesteren, dat het bezoek grooter zal zijn dan het hoofdbestuur blijkbaar meent en verklaarden zich bereid te waarborgen een bedrag van f 1000, boven de op de begrooting geraamde f 3000 aan toegangsgelden, zoodat voorde kas der Maatschappij overblijft een verhoogde risico van eveneens f 1000, indien bet voorstel der afdee ling ter algemeene vergadering eene meerderheid verwerft. Ten slotte werd besloten, dé candidatuur van den heer S. de Jongh, te Stompetoren, voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur te bevorderen, alsmede voor de zuid- hollandsche vacature die van den heer Repelaer. De vergadering werd daarna, na de gewone rondvraag, gesloten. Politie. De agent van politie, L. Houttuin, alhier, benoemd tot beambte aan de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, wordt, met ingang van den 11, eervol uit zijne tegen woordige betrekking ontslagen. IMefstal. In den nacht van den 3 op den 4 is nit de kajnit van een, in het N. H. Kanaal nabij de Friesche brng, alhier gelegen, schip, ten nadeele van den schipper ont vreemd een geldzakje, inhoudende f 30 a f 40 aan zilver geld. De dader, een schippersknecht, in dienst van den bestolene is naar het imis van bewaring alhier over gebracht, Stedelijk Museum. Het Stedelijk Musenm, den 15 Februari gesloten wegens te verrichten belangrijke herstellingswerken aan de kap en het gewelf der groote schilderijzaal, is thans weder voor het publiek toegankelijk gesteld. Door bet wegnemen der voor bet ophangen van schilderijen hinder lijke pilasters in bovengenoemde zaal is het mogelijk geworden, ook al de in de laatste jaren verworven aan- v. Aaken. F. A. Gevaert. G. Bizet. Chopin. Léo Delibes. Fr. v. Suppé. G. Verdi. E. Walfteufel. winsten van schilderkunst langs de wanden, die eene licht groene kleur bekomen hebben, plaats te geven. Op de bovenzaal zijn ter bezichtiging gelegd vele teeke- ningen en reprodnctiën van teekeningen, voorstellende de gothische kerken te Utrecht, Rhenen en Alkmaar en de romaanscbe kerken in eerstgenoemde stad. Concert Bultensocletelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op woensdag, den 10Juli, 's avonds ten 8 uur, in den Stadsbout, van wege de Bniten-societeit, een concert worden gegeven, waar van het programma als volgt lnidt 1.»Jubilé Feestmarsch"' v. 2. «Flandre au Lion1', Ouverture 3. a. »Intermezzo aus der Suite »L' Arlésienne" b. »Polonaise opus 40 No. 1 4. Fantaisie sur des motifs »Lakmé" oO—o 5. Ouverture del'opéra «Piqué Dame" 6. Fantaisie sur des plus beaux motifs d' opéra's 7. »Ein Sommerabend", Concert Wal- zer 8. «Geestverwanten", populaire pot pourri A. Reidel. Onderwijs. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de Meisjes school alhier zijn geplaatst de damesG. C. Kooijker, te Overveen en H. Gast, te Wageningen. Uitslag verkiezing kcmeenteraad. le Kiesdistrict. Uitgebracht 658 stemmen. Van onwaarde 9 stemmen. Geldig 649 stemmen. Stuart 369 stemmen. Potgieser 286 stemmen. Kool 322 de Wild 299 Gekozen de heer Stuart. Herstemming tusschen de heeren Kool en de Wild. 2e Kiesdistrict. Uitgebracht 593 stemmen. Yan onwaarde 2 stemmen. Geldig 591 stemmen. Bak 260 stemmen. Luiting 292 stemmen. Bosman 324 Vonk 277 Gekozen de heer Bosman. Herstemming tusschen de heeren Luiting en Vonk. 3e Kiesdistrict. Uitgebracht 767 stemmen. Van onwaarde 6 stemmen. Geldig 761 stemmen. Goede 359 stemmen. Uitenbosch 377 stemmen, Moens 409 Verhoeflf 341 Gekozen de heer Moens. Herstemming tusschen de heeren Uitenbosch en Goede. GETROUWD. 7 Juli. Derk Willem Dalhuizen enMagdalena van der Spek. GEBOREN. 6 Juli. Louis Nicolaas, z. van Cornells Ooms en Jannetje van Bergen. 7 Frederikus Martinus, z. van Frederik Rabeling en Antje den Nijs. Johannes, z. van Simon Vreeker en Emerentia Hofstee. 8 Cornelia d. van Pieter Rijstman od Geertruida Duijn. Anna Frederica Mariad. van Dr, Johannes Dirken en Elisabeth Maria Blans. OVERLEDEN. 7 Juli. Jean Fierre Guillanme du Crocq, 69 j. en 10 m. ligmond aan Zee. Getrouwd. 15 Juni. Joost Groen en Engeltje Visser. Geboren. 4 Jnni. Alida Cornelia, d. van Gerrit Apeldoorn en Grietje Bont. 5 Klazinad. van Cornells Zwart en Pieterfje Dekker. 6 Hnibert, z. van Jacob Prins en Tennisje Krab. 16 Anna, d. van Tijs Groen en Antje Wijker. 23 Maria, d. van Job de Groot en Trijntje de Groot. 25 Arendje, d. van Willem Prins en Cornelia Stam. Overleden. 1 Jnni. Gerrit Zwaan echtgen. van Trijntje Groenland, 62 j. 26 Reinder Smit81 j. H o e d ij k. O nüertrouwd: 22 Jnni. Arie Hart en Elizabeth Houtkooper. Geboren. 3 Juni. Gnnrtje Jansjed. van Klaas Bos en Neeltje Groen. 6 Elisabeth d. van Hnibert Beers en Gunrtje Zijp. 24 Pieter z. van Gerbrand Nieuwland en Cornelia Verwer. O v er 1 ed e n. 6 Jnni. Elisabeth Beers, 4 w. Oude Nledorp. Ondertrouwd. 28 Jnni. Klaas Mak en Maartje Dekker. Getrouwd. 6 Jnni. Willem Hink en Cornelia Pater. Geboren. 24 Juni. Grietje, d. van Jan Smit en Grietje Stoop.. Helloo. Ondertrouwd. 14 Juni. Johannes Kloote, alhier en Joanna Louisa de Bruijn te 's-Gravenhage. 17 Folkert Kuipers te 's-Gravenhage en Antje de Graaf alhier, laatstelijk te 's-Graveuhage. Getrouwd. 19 Jnni. Jan van Kleef, wed. van Maria Bartha Rijs, te Uitgeest en Myntje Mooij, alhier. Geboren. 4 Juni, Johannes, z. van Johannes Groot en Catha- rina Schut. 22 Gatharina Maria, d. van Johannes Admiraal en Johanna Maria Wortel. Overleden. 6 Jnni. Simon, z. van Willem de Jongh en Hillegonda Catharina de Groot, bjjna 4 w. 18 Hendrik, z. van Cornells Bruin en Trijntje Metse laar, 14 j. en 11 m.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3