Honderd en derde jaargang. 1901, ZONDAG 14 J U LI. Stads-Apotheker» &evonden Voorwerpen. B ïi 11 e ii 1 a n d. Nederland. Stads-Apotheker ^Nö. 33. Eerste blad. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D 1 nt s d a g-, Donderd ag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nnmmers S ets. VelefoonnExater 3. Prjjs der gewone advertentien Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de vacante betrek king van waaraan met het gsnot van vrije woning en vrij vuur, een jaarwedde is verbonden van f 1.3&0, Indiensttreding gewenscht op 1 November a.s. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór of op 27 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Juli 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tosschen 9 en 12 uur Een builtje met eenig geld, een zijden damesparasol, een ceintuur, een sigarenpijpje, een portefeuille, inh. geld, tramkaartjes en plakzegels, een gonden medaillon, een sigarenpijpje met goud gemonteerd in étui, een medaille van 1880—1831, een zakboekje, een jonge gele hond, een armbandje met gouden slotje, een blauw armbandje met sluiting, een r.c. kerkboekje. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 12 Juli 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. CiIIK.%. De trouwens niet zeer moeielijke voorspel ling, dat hét vertrek der troepen van de verbonden Mogend heden het sein zou geven tot nieuwe troebelen en dat de Bokserspartij nimmer ten volle onderdrukt, krachtig het hoofd zon opsteken, wordt door de laatste berichten uit China ten volle bewaarheid. Veertig kilometer ten Znid- Oosten van Paoting-foe zijn de keizerlijke troepen ver slagen door de leden van de »Vereeniging der verbonden Dorpen", een geheim genootschap, dat blijkbaar hetzelfde nationalistische doel nastreeft als de Boksersvereeniging. Intusschen zetten de Rassen groote haast achter de vol tooiing van den Msndsjoerijschen spoorweg. Zij hebben 50,000 man uitsluitend tot bewaking van den spoorweg gedetacheerd en Li-Hoeng-Tsjang is nu voornemens, alle Chineesche troepen uit Mandsjoerije terug te trekken om toch maar geen conflicten met Rusland te krijgen. KMnJMEsARfD. Geljjk te verwachten was heeft de Regeering geen tijd laten verloren gaan om partij te trekken vaa den ongelukkigen toestand der liberale oppositie, die, vreezende voor onderlinge verdeeldheid, voornemens schijnt te zijn al die punten te laten rusten, waarover men het niet «ens kon worden. Chamberlain heeft, natuurlijk aan een feestmaaltijd (in Engeland de gewone gelegenheid tot het afleggen van politieke ver klaringen) er op gewezen, dat de geschiedenis de mannen, die zich in 1886 van Gladstone afscheidden, omdat zij niet mede konden gaan met zijn plannen om Ierland zelfregeering te geven, in het gelijk heeft gesteld. Die liberalen zijn de tegenwoordige imperialisten en hun ver leden geeft hun derhalve voor de toekomst recht op het vertrouwen der natie. Minister Brodrick heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan van telegrammen van lord .Kitchener, waarin ver meld staat, dat een luitenant en zeven soldaten onder eed hebben bevestigd, dat de Boeren bij Vlakfontein gewonde Engelsche soldaten afmaakten. De »Times'' merkt hierbij op, dat dientengevolge de oorlog niet langer te beschouwen is als een geregelden krijg en maatregelen van de strengste weerwraak gerecht vaardigd zijn. In Augustus zullen weer 1500 man infanterie naar Zuid-Afrika vertrekken om de plaatsen der terugkeerende troepen aan te vullen. ERAIKRIJH. Frankrijk heeft reeds een vrij uit gebreide onderzeesche marinehet zesde onderzeesche vaartuig is dezer dagen van stapel geloopen. En dit be richt is van te meer belaDg, wijl men de laatste weken aanhoudend belangrijke proeven gedaan heeft met het eerste schip van dat soort de »Gastave Zédé", welke proeven alle boven verwachting slaagden. Max Regis (de beruchte anti-semietische oproer kraaier en duellist) heeft thans ook ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van den stad Algiers. Hij verdwijnt dus geheel uit dit lichaam, hetgeen niet anders dan ten voordeele van de stad kan strekken. SPA3JJM. In de Kamer zijn de jongste gebeurtenis sen te Se villa en te Cornnna den 11 besproken er werd geconstateerd, dat te Sevilla de autoriteiten gebrek aan tact hebben betoond. De republikein Alvarez behandelde daarop de gods- dienstig-sociale quaestie en drong aan op wijziging van het concordaat en van de wet op de kerkelijke vereeni- gingen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat de overeenkomst met het Vatikaan onontbeerlijk is. Alvarez repliceerde, dat wanneer de regeering het con cordaat handhaaft, zij vallen zal, omvergeworpen door het fanatisme. ®UID-AFRIKA. Van het oorlogsterrein bijna geene en dan nog blijkbaar zeèr sterk besnoeide berichten. Uit Zeernst wordt van den 8 getelegrafeerd •Lord Methnen vertrok van hier naar Enselberg in den nacht van 3 Julihjj verraste en nam een Bóeren- lager, maakte 43 man gevangen en aan buit29 ge weren, 2000 rounds ammunitie, 553 stuks rundvee, 600 schapen, 38 wagens en 600 zakken graan. Veertig Boe rengezinnon zijn hier binnengebracht. De Boeren lieten drie dooden op het slagveldde commandant nam de vincht. De Engelschen hadden twee gewonden." Later zullen de verlieslijsteu ons vermoedelijk wel beter op de hoogte stellen 1 Uit de laatste verliezenlijst van het War Office blijkt, dat twee gevechten hebben plaats gehad op 5 en 7 Jnli bij Klerksdorp in het westen van Transvaal en dat twee kapiteins en zes soldaten daarin gewond werden. Als bewijs hoe actueel deze opgaven zijn moge dienen, dat in deze lijst al de naam voorkomt van een soldaat, die bij Willomore gewond werd op 26 Januari 1.1. Men wedstrijd. Een belangwekkende wedstrijd tusschen wielrijders en een luchtballon, is dezer dagen te Parijs gehouden. Er werd voorondersteld, dat Parijs door een sterk vijandelijk leger was ingesloten, hetwelk heer en meester was van den geheelen omtrek, tot op een afstand van 50 kilometer. In een luchtballon, door baron de Vaulx be stuurd, zou een wielrijder opstijgen om op ongeveer 50 kilometer afstand van Parijs uit te stappen en een bood schap uit de belegerde stad over te brengen naar het naaste postkantoor. Ongeveer 20 andere wielrijders, twee nren vóór de ballon vertrokken in een richting, welke een opgelaten proefballonnetje aanwees, moesten beproeven dien wiel rijder nit Parijs op te vangen en hem te beletten, zijn boodschap te doen. De nitkomst was, dat de ballou, te 4 uur opgestegen omstreeks half 6 bij Estrées St. Dénis (Oise) nederdaalde, en dat de wielrijder aan zijn belagers ontkwam en zijn boodschap kon verrichten De ballon ontsnapte aan de waakzaamheid der vijandelijke wielrijders, door de behendigheid van baron de Vaulx, die terstond opsteeg tot een hoogte van 2509 meter, waarop zjjn balion door wolken werd verborgen, zoodat de wiel rijders de richting niet konden waarnemen. Bij een bergtocht in Tyrol zijn 3 toeristen in een afgrond gevallen. Een van hen, dr. Scbwarzbock, uit Dresden, werd ge dood. De twee anderen, prof. Maier en zijne vrouw, zijn zeer zwaar gewond. Botsing. In Missouri (Ver. St.) is eon passagiorstrein in botsing gekomen met een goederentrein. De beide loco motieven en verscheidene wagons, onder welke de restau ratie- en de salonwagen, werden vernield. Twee machinisten en zes anderen werden gedood en 25 menschen werden gewond. Me pokken-epidemie te Parijs, met de ten toonstelling begonnen, neemt, volgens »Semalne médicale", langzaam maar aanhoudend toe. Van 1 Januari tot 31 Mei 1900 hadden er 15 sterfgevallen aan pokken plaats. Tijdens de drukte der tentoonstelling gedurende de vol gende 5 maanden stierven juist 100 pokkenlijders. De beide laatste maanden van 1900 eischten 96 offers. Nu reeds (tut 8 Juni) zijn er dit jaar 234 menschen aan pokken gestorven, waarvan 24 in de laatste week, een cijfer, dat sedert 1882 niet bereikt is. Het aantal ziekte gevallen bedroeg dit jaar 1790. Droevig ongeluk. Te Spa ging een koopman Constant met zijn vrouw naar boven. Hij ging voor, zij volgde met een brandende petroleumlamp. De man gleed op de trap uit, viel tegen de vrouw aan, de lamp sloeg neer, sproDg en in een oogenblik stond het ongelukkige paar in brand. Op hun gegil schoten buren toe en zij werden naar het hospitaal gebracht, waar zij na een ontzettend lijden beiden gestor ven zijn. Brand. Een hevige brand heeft Pleysteil, in de Opperpaitz, voor een groot gedeelte vernield. Twee kerken, de pas torie, een nonnenklooster en een aantal huizen zijn in de asch gelegd. Een man kwam in de vlammen om het leven. Karabijn wedstrijd. Bjj den internationalen karabijuwedstrjjd te Luzern hebben de Zwitsers 4566, de IRederlanders 4=396, de Franschen 4331, de Oostenrijkers 4215, de Italianen 4200, de Duitschers 4054 punten behaald. De volgende wedstrijd zal in 1902 te Rome gehouden worden. IJrsem. Bij de den 10 gehouden verkiezing van een lid van het dagelijksch bestuur van de banne en den polder Ursem werd de heer W. Dnin met 78 stemmen en de heer P. Koppes Jr. als hoofdingeland met 79 stem men van de 80, die uitgebracht waren, herkozen. Schagen. De schietvereeniging »Da Roos" alhier zal deelnemen aan den wedstrijd, uitgeschreven door de weerbaarheidsvereeniging, »Clandius Civilis" te Amster dam bij gelegenheid van haar 50jarig bestaan. De wed- stijd zal plaats hebben van 2529 Augnstus en 115 September om 150 prijzen ter waarde f 1500. Er zal zoo wel met flobertbuks als met cylindergeweer worden geschoten. De heer J. Vader, caféhouder alhier, laat zijne groote zaalde bekende kolfbaanop zeer artistieke wijze versieren. In een tiental groote vakken tusschen de deuren in de muren komen schilderingen van de aardigste kijkjes nit de omliggende gemeenten. Sinds een paar dagen is de heer J. Ondes, kunstschilder te Amsterdam, met dit werk bezig, dat veel bewonderaars trekt en zeker den naam van den schilder eer zal aandoen. Zendlngsleest te Ichagen. Voor het achtste provinciaal Noord-Hollandsch zendiogsfeest op 17 Juli in den tuin van het hotel »Vre- delnst" alhier te houden, zijn niet minder dan 10 sprekers ingeschrevenL. J. Blanson Henkemans, pred. te Pur- merend, openingsrede, J. Schrijver Schiedam Een onde lens voor een nieuwe eeuw, H. W. Creutberg, Wijk aan ZeeHet eigenlijke van het bezit, G. F. Krnll, Alkmaar: Persoonlijke dienstplicht in het koninkrijk Gods, J. A. Hoekendijk, diakoon te HeemstedeWeen niet, G. J. Legrand, RottiHeiden- en Christendom op 't eiland Rotti, J. A. Gerth van Wijk, Bennebroek George Zimmer op Borneo, P. Groote, Amsterdam, Geloof en ongeloof op het gebied der zending, H. E. Vinke, Alkmaar, Jezns Christus de Heer der zending en Professor P. J. Maller te Haarlem: Slotrede. Gedurende de pauze zal het Chris telijk fanfarecorps »Soli Deo Gloria" te Alkmaar eene mnziek-uitvoering geven en verder met Edam's fanfare corps »Nut en genoegen" den zang begeleiden. Bij ongunstig weer zal het feest in het kerkgebouw der Herv. Gem. plaats hebben. Te half elf zal de openingsrede worden uitgesproken, om half vijf de slotrede, zoodat bezoekers uit het Zuiden per trein om 5 unr, weer kunnen vertrekken, die uit het Noorden om half zes. lederlandsch rundvee. Men schrijft aan het N. v. d. D. Zooals bekend is, doet België, én door gedeeltelijk slui ten van de grenzen én door strenge keuring met lang durige quarantaine, alle moeite om zijn veestapel niet te besmetten' door het Nederlandsche vee. En ondanks al die strenge maatregelen, welke zelfs door vele Vlaamsche landbouwers worden afgekeurd, komen er in weinig landen zóóveel veeziekten voor als bij onze zuidelijke nabnren. Het mond- en klauwzeer heerscht er bijna gedurig, tuberculose is aldaar aan de orde van den dag. Er zijn er (niet in ons land, maar in België zelf) die beweren, dat 25 percent der Belgische runderen tubercnloos zijn. Nu gelooven wij gaarne, dat dit overdreven is, en wij wenschen het zelfsmaar die statistiek doet toch zien, dat in het jaar 1900 7,232 rnnderen wegens tuberculose voor de voeding werden afgekeurd, terwijl bij 10,447 dieren turberculose werd erkend, doch waarvan het vleesch nog voor het gebruik geschikt was. De Belgische Staat betaalde dat jaar l1/, millioen francs als schadevergoeding voor afgemaakt vee. Treurig is het, dat velen deze ongnnstige gezondheid van het Belgische vee nog steeds toeschrijven aan het toelaten van Nederlandsch rundvee en fnog steeds spreken over »het besmette Holiandsch vee." Zoo verklaarde bijv. de heer Beaudin onlangs in de Belgische Kamer •Door gaans wordt pokziekte door het Nederlandsche vee inge voerd quarantaine, inspuiting, enz. zijn ontoereikend gezien den smokkelhandel en het bedrog waartoe hij aan leiding geeft." Hoe gezond het Nederlandsche vee is, moest dezer dagen erkend worden door een groot veekooper en vet weider, den heer L. Miehielsen, te Brasschaet (België) in een twistgeschrijf over deze vraag in een Antwerpsch blad. De heer M., die jaarlijks honderden stuks vee in ons land koopt, verklaart, dat ten vorigen jare van 200 Nederlandsche magere koeien, welke hij aan het grens station te Esschen aanbood, 43 werden teruggezonden wegens tuberculose. Du heer M. liet deze 43 zoogenaamd zieke koeien in Nederland vetten, en toen zij vet waren, slachten in het Abattoir te Antwerpen. En wat bleek toen Geen enkel rund was aangetast door tuberculose. Een ander veekoopman kocht in 1900 2500, en in dit jaar reeds 1200 vette koeien op verschillende markten in ons land. Bij de slachting bleek, dat van deze 3700 stuks slechts 5 tubercnloos waren. Voor Wielrijders. Eenigeu tijd geleden is door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij in het bij zij n van eenige bestuurs leden van den Alg. Ned. Wielrijdersbond een proef geno men met een nieuwe inrichting voor het bergen van rij wielen in bagagewagens, welke proef toen goed heeft voldaan. Thans vernemen wij, zegt De Kampioen, dat de Maat schappij 10 wagens (aan ééne zijde) op die manier heeft laten inrichten. Wij hebben ze o. a. in gebruik gezien op de lijn AmsterdamNijmegenCieve. Het blad brengt een woord van hulde aan de H. S. M.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1