Laatste Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. voor de wijze, waarop zij de belangen der wielrijders behartigt. Zakkenrollers. Toen den 10 de luxetrein ParijsAmsterdam te Rozendaal aankwam, deed een reiziger de onaangename ontdekking, dat zijn welgevulde portefeuille en gouden horloge hem ontrold waren, zonder dat hij eenige aan wijzing kon doen omtrent den dader. Hulde aan President kruger. Den 12 brachten twintig bazuinblazers, deel uit makende van een groot gezelschap in Westfalen, onder leiding van Dr. Morgenstern, aan President Kruger eene ovatie. In Ahmednagar-kamp (Engelscb-Indië) is aan de gevolgen der doorgestane ontberingen gestorven de 32- jarige Gerrit Prins, geboortig uit Amersfoort, die door de Engelschen in Transvaal krijgsgevangen is gemaakt. Een boerenknecht, te Drunen, moest een geladen kar met hooi wegbrengen. Het paard was onwillig en wilde'niet trekken. Hij spande 't paard uit maar't wildeniet bedaren. Toen hij het met den steel van een hooivork een slag wilde geven, sprong het paard zijdelings op hem toe, zoodat de tanden van den hooivork genoemden persoon in het lichaam drongen. Maag en long zijn doorstoken. Er is weinig hoop op behoud van zijn leven. Te Schagen zal de jaarlijksche paardenmarkt van weelde- en rijtuigpaarden dit jaar gehouden .worden op Donderdag 25 Juli. In verband met de toeneming op het gebied der paarde- fokkerij in het noordelijk deel der provincie NoordHolland, wordt een goede aanvoer verwacht. Zonnesteek. In een weide onder Driewegen (Z.) is een maaier tengevolge van een zonnesteek overleden. Wederlandschc export naar Zuld-Afrlka. Het Centraal-Bureau der Vereeniging tot Bevorde ring van den NederJandschen Export te 's Gravenhage heeft in No. 50 van zijn Officieel Orgaan, het Week blad voor den Exporthandel", een begin gemaakt met de publicatie van eene studie nopens den handelstoestand in Zuid-Afrika zooals reeds het geval is geweest met Rus land China Japan Spanje, Scandinavië, Argentinië, Dnitschland, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, enz. Door dit openbaar maken van de gegevens, welke noo- dig znllen zijn om eene juiste meening te kunnen vormen omtrent dit, nieuw afgezet gebied wenscht het Centraai- Bureau den Nederlandscben handel voor te lichten en mede te werken tot uitbreiding en hervatting der zaken met die streken. In verband mot de tijdelijke aanwezigheid hier te lande van een lid der firma Drabbe Oo., Bept., correspon derend lid der Vereeniging te Pretoria, hebben tal van handelshuizen zich voor eene bespreking aangemeld. Middelerwijl heeft het Oentraal-Bureau een afzonder lijk dossier voor Zuid-Afrika ingericht, dat van zeer ver- trouwelijken aard is, en de Vereeniging in de gelegen heid zal stellen nauwkeurig rekening te houden met de wenschen der leden, Op deze wijze zal het mogelijk zijn in de toekomst nadere plannen te overwegen tot het scheppen van een nieuw débouché voor den Nederlandschen handel in Zuid- Afrika. Dat in Zuid-Afrika de handel weder begint op te leven moge blijken uit de belangrijke orders welke de firma Drabbe op dit oogenblik bezig is in Nederland te plaats n, en die zoo spoedig mogelijk per snelvarende Duitsche boot via Rotterdam uitgevoerd worden. Barsingerhorn. De hooioogst in deze gemeente is grootendeels ten einde. Wel wat tegengehouden, is de oogst toch zeer voordeelig te noemen, de kwaliteit is uit stekend, dank het vaste weder tijdens het b'nnenhalen. Ook het klaverhooi in de polders Waard en Groet werd goed gewonneu. Van gevaarlijken broei, uitspitten enz. is hier nergens sprake. V erbetering. Benningbroek. Den heer J. Jongejan Winkel, te Nibbixwoud, is met 1°. dezer eervol ontslag verleend als organist in de N. K. Kerk alhier. Hij wordtin die functie opgevolgd door den heer J. K. Kesteloo Hoofd der School. Benningbroek. Het gerucht wordt bevestigd dat zich hier en in den omtrek reeds de gevreesde aard appelziekte in de vroege soorten in loof en knol vertoont. Verdronken. Te Velien zijn den 12 drie jongens uit één gezin bij het baden in het Kanaal verdronken. In een kersenboomgaard te Vianen is het volgende ongeluk gebeurd. Een der plukkers, die een oogenblik rustte, bad bet geladen geweer van een spreeuwen-verdrijver op den groDd geplaatst en de hand op den loop gelegd. Door eene be weging van zijne knie ging het vuurwapen afde hand werd geheel vernield, een der vingers hing erbij. De ge kwetste heeft zich te Utrecht onder geneeskundige be handeling moeten stellen. Het Technlkum Mittwclda, een onder rijks toezicht staande instelling voor hooger technisch onderwijs, tot opleiding van ingenieurs op het gebied van electri- citeit en machineriën, technici, en opzichters, telde in J bet 34e schooljaar 3244 bezoekers (in het zomerhalfjaar 1522, in het winterhalfjaar 1722). De rijke verzamelingen, laboratoriën, werkplaatsen en machineriën enz., die bij het onderwijs groote diensten bewijzen, hebben door den bouw van nieuwe laboratoria voor het machinewezen eene belangrijke uitbreiding gekregen Het winterhalfjaar neemt den 15 October een aanvang, en op alle werkdagen, te beginnen aanvang September, kunnen aangiften ge schieden voor het voorbereidend onderwijs, dat 24 Sep tember begint. Het uitvoerige programma wordt gratis toegezonden door het secretariaat van het Techniknm Mittweida (Koninkrijk Saksen). Bij gelegenheid der Sak- sisch-Thnringsche tentoonstelling te Leipzig kreeg het Technikum de hoogste onderscheiding, de Koninklijk- Saksische Staatsmedalje voor verdienstelijken arbeid op het gebied van technisch onderwijs. LONDEN, 12 Jnli. Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat een post der Zuidafrikaansche constabulary gisteren door de Boeren werd aangevallen te Hontkop ten noord westen van Dreeiringen. De Boeren slaagden er in een ond zevenponders schroefkanon te bemachtigen. De aanval werd afgeslagen. De Engelschen verloren 3 dooden en 7 gewonden. Lord Methuen raakte den 5 Juli slaags oostelijk van Zeernstbij doodde 3 Boeren en nam er 43 gevangen. Eveneens werden wagens, ammunitie en vee buitgemaakt. De Engelschen hadden'twee gewonden. Aanbesteding. Bij de op den 11 alhier gebonden aanbesteding voor het amoveeren en naar plannen en onder beheer van den archi'ect K. Bakker Dz. weder opbouwen van perceel No. 2, aan de Zilverstraat, voor rekening van den heer P. Blaauw Az-, is ingeschreven door: J. Huibers, f 6666; T. P. v. d. "Waal, f 6600 H. de Rover, f6548; Spruit en Wils, f 6340; A. de Mnnk, f 6261; J. Dorregeest, f 6197 N. J. Obdam f 5995 en C. Bolf 5940, allen alhier. De gunning is, volgens bestek8 dagen aange houden. Loonregeling timmerlieden. Daartoe aangezocht door de Alkmaarsehe Timmer lieden vereeniging Verbetering door Eendracht'', goedge keurd bij K. B. van 18 October 1893 No. 24, vergaderde op woensdag, den 10, in het Café .Central", alhier, de heeren G. Looman, G. de Groot Jz., H. van der Heij, mr. P. H. G. van der Hoeven, mr. H. Boelmans ter Spill, H. J. Vonk, G. T. M. van den Bosch, J. J. Bak, voorzitter R. K. Volksbond, W. H. Matthijsen, K. Bakker, en O. J. Ooms, allen alhier, uitmakende de Commissie tot het verkrijgen voor de timmermansgezellen, van eene verhooging van bet bestaande loon met twee cents per uur, zoodat daardoor het normale loon voortaan zou bedragen 20 cents per uur, bij een arbeidsdag zan elf uren. Tot die bijeenkomst waren 35 bazen nitgenoodigd, waaraan echter slechts door een zevental hunner was voldaan. Vier jaren geleden was dit anders toen werd door eene commissie, grootendeels bestaande uit dezelfde personen, getrachtom bet loon van 16 op 18 cents te brengen en de toen daartoe belegde bijeenkomst werd door nagenoeg alle bazen binnen deze gemeente bijgewoond. Van de zijde der Commissie werd er op gewezen, dat de beoogde loonsverhooging niet slechts billijk en rechtvaardig is, maar ook noodzakelijk en niet te keeren, omdat nagenoeg in gt heel Noordholland het loon voor de timmermansknechts 20 cents of meer per nnr bedraagt. Te Zaandam, Beverwijk, Koog Zaandijk, Wurmerveer, Haarlem en Helder, bedraagt het normale loon zelfs 21 cents en zelfs in eenige dorpen, waar het leven zooveel goedkooper is, 20 cents. Als dus de bazen zicb tegen het voorstel van de Commissie zonden verzetten en de voorgestelde loonsverhooging weigeren, zou daarvan onvermijdelijk het gevolg zijn, dat de bekwame gezellen van lieverlede deze gemeente zouden verlaten om elders het normale loon voor dun arbeid te ontvangen, terwijl men hier ter stede slechts zou overhouden knechts die onbekwaam zijn en niet geschikt voor hun werk, of voor de behartiging Oer belangen van hun patroons. Eenige bazen hadden zich bij briet bereid verklaard om voortaan de gevraagde loonsverüouging toe te passen. Zes van de aanwezige bazen verklaarden zich daartoe ook bereid en waren het volmaakt eens met de Commissie, dat die maatregel biiljjk en recntvaardig was. Ten slotte werd met algemeene stemmen, op één der bazen na, die buiten stemming ^enschte te blijven, de wenschelijkheid uitgesproken om, aan te vangen met 1 Maart van het volgende jaar, het normale loon van den timmermansknecht te brengen op 20 cents per uur, zoo mogelijk bij een arbeidsdag van elf uren. Door ue Commissie en timmerliedenvereeniging zouden voorts middelen worden beraamd om de algemeene invoering van deze maatregel te bevorderen. Alkmaarsehe Bad- en zweminrichting. In de week van den 6 tot en met 12 zrju in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 709 baden door heeren, 69 door dames 47 door weezen en 144 door on- vermogenden. Hoogste temperatuur van het water 75°, laagste 71" Eahrenbeit. Belieer der kerkelijke goederen. Den 12 is alhier een veigadering gehouden van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente in Noordholland om voor te bereiden een gemeenschappelijk optreden tegen het voorloopig aangenomen reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen iD Nederland. De vergadering werd geleid door den heer Kuilman van Nieuwe Niedorp, die de genoodigden, allen kerkvoog dijen die onder toezicht staan van het Prov. College, welkom heette. De heer Van Eden zette uiteen dat de grieven tegen het reglement in hooldzaak hierop neerkomen dat het reglement de vrijheid van beweging van kerkvoogden al te zeer zou belemmeren, aan den kerkeraad te veel macht, te veel overwicht zon geven ten aanzien van kerkvoog den, waaruit weer moeite, verwarring en strijd zou moe ten volgen. Een en ander werd met voorbeelden toege licht. De heer Adriani van Warmenhuizen, kerkelijk adminis trateur, de eenige predikant in deze vergadering, bezag de zaak nit een historisch oogpnnt, toonde in korte en duidelijke trekken aan hoe men tot de huidige regeling was gekomen. Van alle kerkvoogden der Ned. Herv. gemeenten heb ben a/3 zich vrijwillig onder toezicht gesteld van het Prov. College. Ongeveer J/s koos voor zich het vrije beheer. Dat vrije beheer is sterk af te keuren. De fondsen worden dan meermalen gebruikt voor zaken, waarvoor zij allerminst zijn bestemd. Dit wordt door sterk spre kende feiten nit spresers ervaring geïllustreerd. Daarom, en ook met bet oog op de veranderde politieke omstan digheden acht spr. samenwerking hoog noodig om te komen tot een goede regeling, die geldt voor de geheele Herv. Kerk. Cok ons zelfbehoud eischt het. Wel zijn er pogingen gedaan, doch de weg om er te komen, is zoo moeilijk en zoo lang. Bovendien leden die pogingen ook schipbreuk op juiidische gronden. Het is n.l. aan twijfel onderhevig of de Synode wel de bevoegdheid heeft om in deze een bindend reglement, in te voeren. Spreker zon dan ook geen enkel reglement willen aanvaarden voor en aleer deze rechtsquaestie door een arrest van den Hoogen Raad was uitgemaakt. Komt er daarop een regeling, dan moet die in elk geval zóó zijn, dat de hoogere besturen toezicht uitoefenen, doch niet zelf het beheer gaan voeren. De autonomie der gemeente blijve ongeschonden, berkvoogden en kerkeraad, ieder blijve in eigen werk, doch om het verband tus- schen beide colleges kan hier overleg en rapport niet worden gemist. Het thans voorgestelde reglement zou in spreker ook steeds een bestrijder vinden. De meening der verschillende sprekers werd ten slotte nedergelegd in de volgende door het bestuur voorgestelde en door de volle vergadering bij acclamatie aangenomen motie »De vergadering van kerkvoogden van Ned. Herv. ge meenten nit de provincie Noordholland, gehouden te Alkmaar den 12den Jnli 1901. »ontzegt aan de Synode het recht een reglement op het bestuur der kerkelijke goederen en fondsen dezer ge meenten vast te stellen »meent, dat, wanneer door een arrest van den Hoogen Raad dit recht ontseaat, het dan te creëeren reglement, dat alle tot het kerkgenootschap behoorende gemeenten dient te omvatten, de kerkvoogdijen niet afhankelijk mag maken van kerkeraden, evenmin als de Provinciale College's van Toezicht van de provinciale kerkbesturen besluit van deze motie afschrift te zenden aan de Synode: aan de provinciale kerkbesturen en aan alle aan het toe zicht onderworpen kerkvoogdijen.'' Hierop werd de vergadering gesloten. Tentoonstelling. De Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen, toebehoorende aan stichtingen of in het bezit van par ticulieren hier ter stede, die door Let Teekengenootschap »Kunst zij ons doel" in de maand October a.s., ter ge legenheid der viering van het 70-jarig bestaan zal worden gehouden, belooft aanvankelijk veel goeds. Bereids is van verschillende stichtingen en een 40-tal particu lieren de toezegging tot inzending verkregen, zoodat de Commissie reeds nu over een groote honderdtal schilderijen kan beschikken, waardoor het wolslagen van een en ander verzekerd is. Deze collectie omvat zoowei oude als nieuwe kunst, benevens een aantal miniaturen. Nogmaals allen opwekkeude, die iets tot het welslagen zouden willen bijdragen, hoopt de Commissie ook spoedig te kunnen mededeelen, dat zij geslaagd is in het verkrijgen van eene uitsteaende lokaliteit, waaromtrent de onderhandelin gen tot heden een gunstig verloop namen. Mochten er nog zijn, die tot nu toe verzuimden van hunne gezindheid tot deelname kennis te geven, zoo houdt de Commissie zich aanbevolen tot het ontvangen van bericht. Mén zende slechts een visite-kaartje of brief kaart, waarop het woord ^Tentoonstelling" aan den Secretaris van het Genootschap »Kunst zij ons doel", J. Cock, Koorstraat 24, alhier. Landbouw. Wij hebben een abuis te verbeteren in ons bericht betreffende de vergadering van de aideeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van landoouw. Met 1 Januari 1902 zal namelijk, mèt den heer J. F. Moens, als nieuw bestuurslid optreden de heer D. J. Govers en niet de heer G. Bos Wz. Deze werd gekozen tot afgevaardigde naar de op 24 Juli a.s. te Oud-Bcyerland te houden algemeene vergadering der Maatschappij, Hijks H. B. De nitsiag der op den 8, 9, 10, 11 en 12 gehouden toelatingsexamens is geweest als volgt Tot de le klasse werden toegelatenJohanna van Buijsen, Margaretha E. de Fouw, Grietje Helder, Alida Holland, Geertje C. Hontkooper. Gerarda M. van Midden dorp, C. H. BosmanJ. C. Burger, G. Cloeck, D. R. Coster, G. C. B. van der Feen, W. J. J. Gouverne, J. T. Hamstra, W. J. van der Horst, G. W. Keuter, P, L. ae Lange, M. J. Lan, L. F. Paleaii, P. Roos, A. Sannes, A. B. Schouten, J. Tesselaar, G. Traus, Jacoba E. Keijzer, Dirkshorn Christina E. Kooij, M.-BeemsterAgnesea C. van LeeuweD, de RiipSuzanna P. Stolp, Beemster; F. Buisman, Heerbugowaard J. Gootjes, Harenkarspel P. C. Menrs, Schagen; S. de Moor, Oudesluis W. Nobel, Schagen; W. F. L. Oudenhoven, Schagen P. D. de Veer, Schagen; J. H. Zijp. Schagerbrng 4 werden voorwaar delijk toegelaten 12 werden afgewezen 1 eandidaat voor de 2e klasse werd afgewezendoch tot de eerste klasse toegelaten .Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps, Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 14, 's avonds 7 nar, in den Stadshout, de navolgemde stukken worden niigevoerd 1. »Gigerl Marsch"v. F. Wagner. 2. Ouverture zu »Wallensteins Lager" S. Kesling. 3. Bravonr Fantaisie über Themen aus der Cper »Die Regimentstoch- ter"Donnizetti. 4. »Ein Jabrmarktsfest", Humoristi- sches TongemfildeRob. Voilstedt. oOo 5. Ouverture de concert »La Renais sance" R. Nihoul. 6. Fantaisie sar des motifs de 1' opéra »Le petit Faust" Hervé; 7. a. Im Norden im Süden", Scène und Arie für Clarinette Michael Bergson. b. »Le réveil de la nature", polca de concert imitatif I. Christophe. 8. »Die Knnst für Allen", potpourri A. Reckling. Men verzoekt oos mede te deelen dat zondag, den 14, de dienst in de kerk der remonstrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer ds. Hooijkaas, van Amersfoort. Uierenmishandellng. Tegen den vrachtrijder J. W. S. alhier, verdacht van dierenmishandeling, is proces-verbaal opgemaakt. Verplaatsing zaak. Het perceel, waarin zoovele jaren de winkelzaak in gelantariën der firma Brongers werd uitgeoefend, heeft eene geheel andere bestemming gekregen. Het filiaal n.l. der firma Ferwerda A Tleman is overgebracht van de Mient naar het Verdronkenoord, achter de Vischmarkt en in den avond van zaterdag, den 13, wordt de nieuwe, inderdaad keurig ingerichte winkel geopend. Met donker rood zijn de muren behangen, waardoor het sierlijke lichtgekleurde schilderwerk voordeelig uitkomt. De uit stalkasten, met het forsche koperwerk, zullen zeker aan-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2