]Vo. 84. Honderd en derde jaargang. 1901 WOENSDAG 17 JULI. Stads-Apotheker. Buitenland. FEU IL L ET O N. Laatste Berichten. Nederland. Stads-Apotheker Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." 18) De Oorlog in Zuid-Airika. ALkMAARSCHE COURANT Deze Oonrant wordt Hfnsdag-, Roaderdsg- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. My®. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentien s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de vaeante betrek king van waaraan met het genot van vrije woning en vrij vuur, een jaarwedde is verbonden van f 135©, Indiensttreding gewenscht op 1 November a.s. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór of op 27 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Juli 1901. C. D. DONATH, Secretaris. If KI.112. De Koningin is den 12 door de buiten gewone hitte bevangen en in den tuin harer villa te Spa flanw gevallen. Eerst dacbt men aan een beroerte en maakte zich ernstig ongerust, later bleek de ongesteld heid van zóó onschnldigen aard te zijn, dat de inmiddels nit Brussel ontboden lijfarts bijna onmiddelijk weder der waarts kon vertrekken. CHISfA. Het buitengewone gezantschap, dat aan keizer Wilhelm leedwezen komt betuigen over den moord van baron von Ketteler, is nit Peking vertrokken. Het gezant schap trok plechtstatig naar het statidn, prins Tsjoen, aan het hoofd dan de heeren van zijn gevolg en een reeks pakdragers en bagagewagens. Op het perron bewees een Duitsche compagnie militaire eer. Het gezantschap reist met de »Bayern" naar Genua en van daar over land naar Berlijn. DUITSCMiANi©. Do'het Pruisische ministerie vau onderwijs is een aanvnllingsontwerp op de leerplicht wet uitgewerkt, waarbij het begin van den leerplicht wordt gesteld op 6 jaar, het einde op 14 jaar. Verder worden daarin straffen voorgesteld aan de ouders of voog den op te leggen wegens schoolverzuim van hun kinderen of pnpilien en wel van 10 pf. tot 2 mark (6 ets. tot f 1,20) boete of voor onvimogeuden vau dne uur tot twee dagen hechtenis. Verzuimende leerplichtige kinderen kunnen met den sterken arm naar school worden gebracht. Nog steeds zijn vele pennen in be weging over de bewering, dat de Boeren na het gevecht bij Vlakfontein eenige artilleristen hebben gedood, die weigerden de werking der sluitstukken van de (tijdelijk) veroverde kanonnen uit te leggen. Dit werd door lord Kitchener kortaf tegengesproken. Daarop werd verteld, dat de Boeren gewonden hadden afgemaakt. Ook dit noemde lord Kitchener eerst onjuist, maar daarna is hij tot de ontdekking gekomen, dat een luitenant en 7 man toch getuigen waren geweest van het feit. Bedoelde lui tenant, Hearn genaamd, is thans in Engeland aange komen en, volgens de telegrammen zou hij verklaard hebben, van het dooden der artilleristen niets te weten, terwijl hij zich over bet afmaken der gewonden niet zou hebben willen uitlaten. Nadere bevestiging dient nog te mwËlm. TA1V Mark nam een brief op en schenrde de enveloppe open. Toen ging hij eenigszins nonchalant zitten. »Dus vond je haar aardig Apropos Kit, ik moet je wat zeggen Tonina zei, dat ze graag had, dat je bij ons kwam wonen, en dat zon natuurlijk ook heel prettig zijn, maar dat gaat nu niet, is het wel Iemand moet er naar Great- Lowlands en, Kit, jij moet dat zijn." »Waarom"? vroeg ze. Mark nam een ei, waaraan hij onder het spreken al zijn attentie schonk. »Ja, zie je, ik ga nn verhuizen naar een étage, en dat is dnur. Ik heb er een genomen in Ridgmont Gardens." Catharina's gelaat werd heel strak. Was er dan in zijn leven geen plaats meer voor haar »Hij heelt mij niet noodig,'' dacht ze. Hij zendt me wez. Niemand heeft me noodig, niemand dan Tom en Great Lowlands. Nu, dan zal ik naar de hoeve gaan. Als ik volgens Franklin geen liefde, en volgens Mark geen tehuis bezit, dan heb ik ook maar weinig ten offer te brengen. En als Great Lowlands mij stof en assche biedt, heeft mijn leven hier wel veel meer verschaft. »Zeg alstjeblieft maar niet meer, Mark," sprak ze toen kalm. »lk zal jon en je vronw met lastig vallen. Ik ben besloten, naar hois te gaan." Ze kromp ineen, toen ze op zijn gelaat las, wat een opluchting dat voor hem was. »Je bent een kraan, Kit," zei hij hartelijk. »Ik ben worden afgewacht. De »Times" waagt 't naar aanleiding dezer berichten o.a. te schrijven Nooit zullen wij den oorlog voeren zóó streng als de Dnitschers in Frankrijk deden En als de oorlog voorbij is, dan zullea wij de voldoening smaken van te weten dat wij den krijg heb ben gevoerd met een humaniteit die onovertroffen is in de geschiedenis en wij zullen mogen hopen onze beloo ning daarvoor te vinden in de spoedige bekeering van onze stoere tegenstanders tot trouwe Britsche onderdanen. In de West-India-dokken te Londen heelt een zware brand gewoed die voor 250,000 schade heeft aangericht. Een aanzienlijke hoeveelheid hout, suiker en thee is ver brand. Een brandweergast werd bij het blnsschingswerk gewond. KUI©-AFRIKA. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria van den 13 meldt »In de Kaapkolonie verbrandde Scheepers de openbare gebouwen te Murraysburg en enkele hoeven in den omtrek. »Twee colonnes hebben Zeer ast bereikt; zij stuitte op eenigen tegenstand en maakten enkele gevangenen. Onze verliezen zijn een officier gedood, 3 officieren en 26 man gewond. »Onze colonnes zijn te Heilbron aangekomen nit het oostentijdens den marsch heeft [Broadwood's brigade Reitz verrast, waarbij de broeder van president Steyn en andere Boeren gevangen genomen werden. President Steyn zelf ontsnapte in zijn hemdsmouwen." Een ander telegram van Lord Kitchener van den 14 meldt »In verband met. mjjn telegram van gisteren kan ik melden, dat de zoogenaamde regeering van den Oranje Vrijstaat gevangen genomen is, en dat haar pa pieren zijn buitgemaakt. President Steyn en een man slaagden er slechts in te ontsnappen." Het is zeker voorzichtig nadere bijzonderheden omtrent het voorgevallene af te wachten, vooral in verband met het te Londen ontvaugen bericht, dat de vrijwillige bur gerwacht te Kaapstad is opgeroepen om gereed te zijn voor uitrukken. Men leidt hieruit af, dat de opstand in de Kaapkolonie veel ernstiger is dan officieel wordt erkend. Wellicht moeten ook ditmaal wederom de gunstige telegrammen een bitteren pil vergulden. De »Daily News" laat zich nit Kaapstad seinen dat Kitchener der Regeering kennis heeft gegeven dat een groot aantal infanterieregimenten zouden knnnen worden teruggeroepen. Te gelijker tijd verzocht Kitchener hem te voorzien van een groot aantal bereden manschappen om de open vallende plaatsen in te nemen. De »Daily News" meent, dat het, als tot deze terug roeping wordt overgegaan, in het plan der Regeering ligt de troepen te concentreeren te Durban, Pietermaritz- burg, Johannesburg en Pretoria. In dat geval zou het niet noodig zijn de geheele lange lijn van Kaapstad naar Pretoria bezet te honden. Is dit bericht jnist, dan is het een duidelijke, hoewel ver bloemde, nekentenis, dat de infanterie tot niets nnt en de krijg verre van geëindigd is. altijd wel geweten, dat jij doen zondt wat het be3t.e was." Hij wierp zich achterover in zijn stoel en keek naar haar met een stralenden blik. sEr is hier geen quaestie van wat het beste is," zeide ze koel. »'t Is bet eenige. Je laat me geen kens." »Wel, om moeders wil moet je gaan, en daarom ben ik blij, dat je het doetmaar natuurlijk zal ik je wel missen." »Geef je na maar geen moeite om beleefdheden te zeggen, barstte ze nit. »We zijn ons laven lang alles voor eikaar geweest, en nn ben ik niets meer voor je Lieve kind, dat is belachelijk. Een huwelijk geeft niet zóó'n verandering als jij er nn van maken wilt »Mijn hart staat stil als ik er aan denk wat een ver andering het inhoudt voor mijriep ze hartstochtelijk. Mark nam zijn kopje op en begroef zijn gezicht daarin. Het was iets heel anders dan toen Tonina den vorigen dag hetzelfde gedaan had. Oatharina dacht aan de vroo- lijke oogen die over den rand van datzelfde kopje hadden heengekekenen nu ze Mark als een lafaard Oe zijne zag neerslaan, beving haar een plotseling gevoel van verachting voor hem. Dit was niet de broeder, dien ze aanbad. De man daar vóór haar was kruiperig en laf, hij had niet den moed om te doen wat goed was. Zijn houding was niet die van Franklin, die haar flink in het gelaat had gezien en haar gezegd had, dat haar plicht in Great Lowlands lag. Was Mark zelfzuchtig »Ik zal aan moeder schrijven, dat je komt," zeide hij, nog altijd zonder zijn gezicht te vertoonen. »'t Hoeft niet. Ik zal wel telegrafeereu." »Maur dat is niet noodig. Een brief krijgen ze nog vroeg genoeg." »Ik vertrek morgen," zeide Catharina van tafel op staande. Hij zette zijn kopje neer en keek haar aan. De uitdrukking van haar gelaat was niet aangenaam. »Kijk eens, Kit," zeide hij vriendelijk.Dat is nn niets goed, kwaad weg te loopen. Je bezorgt er jezelf maar verdriet door. En dan je werk dat moet toch ook ge regeld worden." »0, dat is gemakkelijk genoeg," zeide ze cynisch. »In DESOLATION-KOP via GRAAF REINET, 14 Jnli. Een aanval in Cambdeboo van vier colonnes, was reeds viertien dagen geleden op touw gezet. De colonnes maakten schijnbewegingen in verschillende richtingen tot bet kritieke oogeDblik, toen kolonel Scobell, die den aanval leidde, den Gape Monted Rifles belastte, de stelling van den oostkust aan te vallen, terwijl hij zelf met het 9de Lan ders en eenige Yeomanry een directen aanval deed op de westelijke stelling. Scheepers ontsnapte langs de af grondpaden met de hoofdmacht, doch Scobell nam het laa ger in en maakte vjjf-en-twintig gevangenen, en nam verder 56 paarden, 25 geweren met ammunitie en voorraad. De Engelsche verlie»en waren nnl. Bijna alle gevangenen bleken rebellen te zijn. Scheepers's adjudant Liebenberg en luitenant Ling werden gevangen genomen. LONDEN, 15 Juli. Een telegram van Lord Kitchener nit Pretoria vau heden meldt Sedert 8 Jnli hebben de colonnes gemeld dat 32 Boeren gedood en 34 gewond zijn 307 Boeren werden gevangen genomen en 140 legden de wapens neder. Ver der werden 218 geweren, 15,870 rounds ammunitie voor vnnrwapenen, 445 wagens, 4825 paarden en een groot aantal runderen bnit gemaakt." lljambl. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende, van den 12 gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, betreffende de gebeurtenissen in Djambi »Begin Jnli werd onze nederzetting te Soeroelangoen licht beschoten. Bij daarop gevolgde verkenning in de richting der Tingkoet-rivier bekwamen wij een gesneu velde en twee gewonden. »Vijand had vijftien dooden en gewonden." Hofberichten. Den 15 zijn Oe Koningin en Prins Hendrik met groot gevolg van Apeldoorn naar Soestdrjk vertrokken. In bet feestelijk «ersierde Baarn werd het vorstelyk echt paar door den burgemeester verwelkomd en met warmte begroet door een groote menigte. Op deu weg naar Soestdijk stonden een duizendtal kin deren geschaard die welkomstliederen zongen. Uit Mieuwenhoorn schrijft men aan de N. R. Gt. Een droevig ongeluk had hier op de hofstede van H. N. plaats. Een arbeider do P. is daar boven uit de schuur ge vallen. Eerst kwam hij op de til, vandaar op eene dorschmachine en vervolgens met het hoofd op den dorschvloer terecht. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd verleend, heeft dit echter niet mogen baten. Na enkele uren is de P. overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. de journalistiek staan er altijd wel vijftig paar voeten te wachten op één paar schoenen. Ik trek op 't oogenblik de schoenen uit, en vac avond trekt Miss Rowe die aan. Arme ziel, zij zal wat. blij zijn om dat buitenkansje. Zie je, Mark, jij hebt je enkel aan de Arbeiders-wereld onttrokken, om dej werkeloozen werk te doen vinden." »En je pakkerij," ging Mark voort»en de meubels van je kamer." »Die laat ik in een magazijn bewaren, en het inpakken is gauw gedaan." »Kom Kit, ga nu morgen nog niet," riep hij uit. Waarom zou je Daar is nu geen reden ter wereld voor." Nu het vaststond, dat Catharina hem zou verlaten, zag Mark in, wat er nit zijn leven zou gaan verdwijnen. Hij ging de znster verliezen, die in al die jaren haar invloed bad doen gelden. Maar met de herinnering aan die jaren kwam de herinnering aan Catharina's intense persoonlgkheid, aan haar kracht en enthousiasme, die hadden ingewerkt op al wat Jay deed, aan de tyrannie van haar ernst. Met een gevoel van verlichting dacht hij aan de zachtheid der echt vrouwelijke Tonina. »Je hoeft nu niet zóó'n haast te maken," zeide hij wat minder warm. »Ik moet van avond naar het bureau, en morgen meet ik naar een meeting te Lnton. Je kondt toeh best wachten tot de voRende week, Kit." »Wat ge doet, doe dat haastelijk," antwoordde zij. Ze wilde zichzelf niet den tijd. laten, spijt te krijgen. Ze won geen gevaar loopen van een menwe ontmoeting met Franklin, waarbij ze zich misschien niet langer goed zon kunnen honden. Ze keerde zich om en met een gevoel van spijt zag Mark de deur achter haar dichtgaan. »Fianklin had groot gelijk," zeide hij tot zichzelf. »Dit leven is haar ondergang. Het is nog het. beste wat er gebeuren konIk ben benieuwd Hij trom melde op de tafel. »'t Was best mogelijk geweest, dat ze met elkaar waren opgeschoten," zeide hij peinzend. »Maar 't is toch beter zonder baar, en in ieder geval hebben ze haar thuis noodig." In haar siaapkamer zette Oatharina met trillende vin gers haar hoed op. Ze kende het gelaat nanwelijks, dat

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1