Telegrafische Berichten. Kantongerecht te Alkmaar. Stadsborichten. De agent van politie J. W. J. Wittebol te Amsterdam ontdekte den 15 een begin van brand. Hij liep er ving heen, tegelijkertijd alarm makende met zijn brandhoorn. Eenige oogenblikken later vond een voor bijganger hem dood liggen. By onderzoek werd een schedelbreuk geconstateerd. Daar zijn brandhoorn geheel plat was, neemt men aan dat bij vallende met het hoofd op dien hoorn is terecht gekomen. Brand te Monster. Den 13 brak te Monster brand uit in de Protes- tantsche keik, een merkwaardig kerkelijk bouwwerk. De dorpsbrandspuit was niet voldoende ter blussching. Daarom werd de brandspuit uit Den Haag te hulp geroepen. Te 5J uur kwam deze aan en gaf spoedig water. Inmiddels was ook de toren reeds door het vuur aangetast en stortte gedeeltelijk in. De kerk brandde geheel uit. Omliggende huisjes mocht men behouden. Omtrent de oorzaak van den brand worden twee redenen opgegeven. Sommigen meenen, dat de brand veroorzaakt is door loodgieters, die in de kerk eenige reparatie uit voerden, anderen meenen, dat het onheil veroorzaakt is door een gebrek aan de electrische geleiding. Het gebouw was vrij laag verzekerd, n.l. voor f 40,000 bij de firma De Jong te Amsterdam, de toren, naar we vernamen, voor f 5000 f 6000. Ook een ziekenbarak, in het gebouw opgeborgen, werd vernield. «Het jaar van de stichting der kerk is geheel onbekend, schrijft de N. R, Ct. Door sommigen wordt de 11e, door anderen de 11e eeuw aangenomen. Zooveel is zeker, dat Monster een zeer oud dorp is. Men meent dat het Mase- munster is, dat in een oorkonde van 1006 voorkomt. Een Romeinsche mijlpaal is er gevonden. De gemeente omvat de dorpen Monster, Poeldijk en Terheide, de laatste plaats historisch bekend, om den ongelukkigen zeeslag voor Terheide, waarin de oude Tromp sneuvelde. Ook de thans verbrande kerk herinnerde aan Holland's grootheid. Men vond er de begraafplaats van Wassenaar en Oatharina van Brederode, benevens een fraai gedenkteeken voor den zeeheld, admiraal Pieterson, welk monument heden ook ernstig werd beschadigd." Het terrein van den brand werd Zondag door duizenden bezocht, zoodat het tramverkeer totaal in de war liep, Eenige personen hadden in de ruïne een onaangename ontmoetingzij stortten bij het lezen van een grafschrift in een graf, dat inzakte, waardoor een jongeling ernstige kwetsuren aan het hoofd kreeg. Veeziekten. Blijkens den in de «St.-Ct. No. 161 opgenomen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten gedurende de maand Jnni jl,, zijn daarbij vermeld aan mond- en klauwzeer In Noord-Brabant geenein Gelderland 3 bij 1 eigZm -Holland 134 bij 9 eig. in Voord- Holland 2 bij 1 eig.; in Zeeland geene in Utrecht 30 bij 2 eig.in Friesland 743 bij 21 eig. (waar onder 138 bij 2 eig. in Kollumerland en £55 bij 4 eig. in Wonserudeel)In Overijsel geene; in Groningen geene in Drente geene en in Limburg geene. Te zamen over het geheele Ryk912 gevallen bij 34: eigenaars waaronder 291 gevallen bij schapen en geiten en 64 gevallen bij varkens. Jk'e Vatlonale en Provinciale Tentoonstelling. Het «Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, te houden op 28 en 29 Augustus a.s. op het Sportter rein te Utrecht ter gelegenheid van het 60 jarig be staan *an het Genootschap belooft belangrijk te worden. Het programma bevatPaarden (enkel ingeschreven in het Utrechtsch Paardenstamboek, prijzen van f 40 f 100); en paarden behoorende aan inwoners van Utrecht (prijzen van f 25f 60). Rundvee voor enkel vee en voor collectieve inzen dingen varkens, schapen en zuivel, de laaiste ver deeld in melkvee, zuivel-, akkerproducten. Belangrijk beloven ook te worden de afdeelingen Pluim vee en Fruit. De atdeeling Utrecht van de «Vereeniging tot bevor dering der Bijenteelt in Nederland'' organiseert eene ten toonstelling op haar gebied. Ook de atdeeling bloemen belooft van beteekenis te zullen worden. uit den spiegel haar aanzag, 't was zoo veranderd en zoo ond. Ze glimlachte toen ze dit zag. »'t Is 't gelaat eener vrouw, die hare dooden begraaft," fluisterde ze. Ze had geen tijd voor nadenken. Ze zon dien dag tot over de ooien in de drukte zitten. Ze moest van 't eene bureau naar 't andere om haar werk op te zeggen en dan personen vinden om haar direkt te ver vangen. Bij al haar haast voelde ze zich beter gestemd tegen Mark. En toch wist ze, dat niet hij maar Franklin haar dit besluit had doen nemen. Zijn wenschen hadden nog altijd macht over haar. En hij had veilangd, dat ze de stad zou verlaten. Ze haastte zich naar Tottenhamcourt- Road, waar ze op een omnibns wachtte. De een voor en de andere na was vol van binnen en van buiten. «Er schijnt vandaag in de heele wereld geen plaats voor mij te zijn," zeide ze tot zichzelf. Eindelijk was er een plaats leeg. Ze klom boven op, en haar moede oogen aanschouw den de tooneelen van onoroelijkheid rondom haar met hartstochtelijke spijt. De straat was nog in haar ochtendgewaadstukken papier, doode bloemen, sinaasappelschillen, de restjes van gisteren, gaven daaraan het uiterlijk van iemand, die tot laat in den nacht aan het zwieren is geweest. De menschen, die de blinden afnamen, waren nog half in slaap. Ze bleven omhangen op straat. Onder den voet was het modderig en bo ven het hoofd was een gescheurd gordijn van mist over een ziekelijke zon heengeschoven. De mist deed de stapeltjes veldsla en radijsjes voor het raam van den groenteverkooper te meer uitkomen. Oa tharina herinnerde zich, dat het lente was. Toen ze het Strand bereikte, werd ze er opnieuw aun herinnerd. Op de hoofdwegen en de zijpaden van den kant van Covent Garden golfde een stroom van kleuren, hyacinten jonquille3 narcissen rozen, vrooljjke kleurenmengelingen, die de vuile straten deden blozen en de leLte rondom zich verspreidden. Catharina's oogen verhelderden, doch kregen daarna weer een droeve uitdrukking. «Dit alles moet ik verlaten. Alles moet ik verlaten," zuchtte ze. Wordt vervolgd. Voor de rubriek ermakelijkheden" is gezorgd. Woens dag, 28 Augustus, wordt eene ringrijderij en Donderdag, 29 Augustus een concours-hippique gehouden, waaraan ook groentekarren kunnen deelnemen. De 22e jaarlijksehe examens van de Afederl. Toon kunstenaars- vereeniglng zijn den 15 te 's Graven- hage in het lokaal «Pnlchri Studio" begonnen. Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor koorzang de dames: E. M. P. Agbina A. E. Max Gillaviy en M. C. Harting, allen uit Leiden. Venhuizen. De raad alhier heeft den 15 f15000 subsidie gevoteerd voor den aanteleggen spoorweg Groote broek— Hoorn. Schageii. De vorige week slaagden de volgende leerlingen onzer openbare lagere school voor hunne exa mens: W. Oudenhoven, P. de Veer, P. Menrs en W. Nobel le klasse hoogere burgerschool Alkmaar, A. Koot, le klasse hoogere burger school Den Helder en H. Ouden hoven voor de Zeevaartschool te Rotterdam. Den 20 zal een Transvaalsch burger in het Noordholl. Koffiehuis alhier een lezing houden over Zuid-Afrika en den oorlog. Deze heer is onder borgstelling door de Engei- schen i rijgelater Heerhugowaard. De jaarlijksehe harddraverij aan «de Hengstman" had den 14 plaats onder begunsti ging van schoon weder en groot publiek. De prijs, f 40, won «Tabor" van den heer D. Verdnin, te Beemster de le premie, f 10, won «de Vogel" van den beer J. Zwart, te Purmerend en de 2e premie, f 5, «Karei", mede een paard van den heer Verduin. S. ijl». Bij de gehonden herstemming is tot lid vaD den Raad gekozen de heer K. Admiraal (aftr. lid) met 96 stemmen. Op den heer J. Schoen werden 83 stemmen uitgebracht. Ha(rlngcars|»cl. Bij de herstemming, den 15 gehonden, ter verkiezing van een lid voorden gemeenteraad (vacature Govers) werden ingeleverd 248 geldige stem biljetten. Hiervan verkregen de heeren J. B. Boekei 135 en J. Slot 113 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. - Bas siugerlioi n. In de polders Waard en Groet blijft het gebrek aan werkvolk groot. Hoewel vele Geldersche, Znidhollandsche en Belgische arbeiders hier zijn, zoo zijn toch nog altijd handen te kort. Het gevolg hiervan is ook, dat de arbeiders zich niet, zooals voorheen, aan één baas houden, maar gaan, waar het meeste loon wordt gegeven. Avenhoru. Hoe gunstig coieurrentie werkt, onder vindt men ook hier. Waar weleer ieder tuinder gehonden was, zijne vrachten enz. naar de stoomboot als anderzints te vervoeren, daar worden deze nn van huis afgehaald, door twee firma's, die met motorvaartuigen in de verzen ding naar Purmerende en Amsterdam voorzien. Naar het schijnt, wordt ook voor retour nering van zakken en manden meer nog gezorgd dan to voren. De tninbonw neemt sterk in bloei toe. Nog menige groene weide wordt van tijd tot tjjd in zwarten grond herschapen en bezorgt aan vele handen werk. Behoefte aan werkkrachten laat zich nog al tens gevoelen. Nu het bon wen van koel hier zoo goed wil slagen, neemt dit langzamerhand zeer toe. De grond blijkt voor dit artikel bij uitnemendheid geschikt. Inbraak. - Ie Amsterdam is den 13 nit de stoom-diamant- slijperij van den heer Litmer voor een belangrijk bedrag aan diamanten ontvreemd. Toen de machinist des morgens op de werkplaats kwam; vond hij de brandkast geopend. De acht trommels, welke zich in de brandkast bevonden, waren alle opengebroken, een vond men naast de brandkast. Na eenig zoeken werden in den kelder drie zakken en een trommel gevonden. De in; oud van de zakken was onaangeroerd gebleven, doch uit den trommel zijn 59 stuks diamanten gestolen. Deze diamanten, die in doppen waren gevat, zijn hieruit door middel van een scheermes verwijderd. In de wachtkamer ontdekte men ook een kist, waaruit 41 stuks diamanten werden gemist, evenzeer nit de doppen verwijderd. Op den grond in dn kelder werden 5 losse steentjes gevonden. De dieven waren er blijkbaar niet op voorbereid, dat de diamanten in honders gevat zonden zijn en hadden geen scherpe werktuigen medegebracht. Zij maakte gebiuik van een scheermes van den machinist, dat beneden ge vonden werd. De waarde van het gestolene bedraagt voor den heer Litmer ongeveer 1000 gulden. Een slyper, die voor een particuliere onderneming in dezelfde labriek werkt, mist voor een bedrag van onge veer 200 gulden. De vergadering, te Amsterdam gehonden, op uit- noodigirg van eenige besturen van bouwkundige en oudheidkundige genootschappen, ter bespreking van de wenschelijkbeid om het thans als Koninklijk paleis dienst doende raadhuis op den Dam, weder in te richten tot zetel van het stadsbestuur, hoeft tot het aannemen eener motie geleid, waarbij het gemeentebestuur van Amsterdam wordt uitgenoodigd de zaak aan een onderzoek te onder werpen. Door de heeren Blankenberg. Den Hertog, Josephus Jitta, Van Waterschoot d. Gracht en Wormser, leden van den Gemeenteraad, is het voorstel gedaan om lo. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te onderzoeken: of het Paleis inimte genoeg aanbiedt om te dienen als zetel van het gemeentebestuur en secretarie en, zoo ja, te trachten de medewerking der Regeering te verkrijgen, opdat de stad weder de vrije beschikking erlange over het Paleis 2o. om inmiddels de voordracht van B. en W. tot verbouwing van het Raadhuis aan den O. Z. Voorburgwal aan te honden. Oudkarspel. De heer R. Bakker, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan de Nntsschool te Zwolle. Den 13 is een timmermansknecht te Deventer, die een kind dat in het water viel wilde redden door in een boot te spring n, jammerlijk verdronken doordat hjj er uit viel. Alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. De man laat een groot gezin hulpeloos achter. De vaaer, die in de nabijheid was, redde intnsschen zijn eigen kind. Mevrouw Waszklewicz ontving het bericht, dat door het Zaricher Boerencomitó de kosten gedragen zullen worden om een dokter naar de vrouwenkampen in Zuid-Afrika te zenden in begeleiding van de twee Haarlemsche diaconessen, die door het comité «Helpt Elkaar zullen uitgezvndeu worden. Het vertrek is be paald ongeveer 15 Aag. Slachtoffers der hitte. In den Akerpolder (Sloten) is een (arbeider nit Haarlemmermeer tengevolge van de warmte bezweken Vrijdag is in Groningen een hooier aan de gevolgen van zonnesteek overleden. Vermoedelijk door de warmte, is Vrijdagmiddag te Culemborg een werkman plotseling dood gebleven. Oldeboorn. Werklieden in deze streken bezig met het uitdiepen van vaarten in het Waterschap «de Deelen'', stuiten onverwacht op een belangrijk bezwaar, t Betreft een kolossaal grooten keisteen die midden in den Oudewegster Wetering gevonden is. Het gewicht van die renzenkei wordt geschat op min stens 20.000 kilo en de vraag ishoe zal men dit voor. werp nit het vaarwater verwijderen Be opzetteugel. Aan de Koninklijke stallen is op last van Z. K. H. den Prins der Nederlanden de opzetteugel afgeschaft. Hoewel, geheel in overeenstemming met het uitmuntende rijden aan het Koe. Staldepartement, de opzetteugels steeds los zaten en das meer voor sieraad gebruikt vier- den, moet die afschaffing als een goed voorbeeld ten zeerste worden toegejuicht, want het is nu zeer waar schijnlijk, dat dit navolging zal vinden en verbetering zal brengen in de talrijke gevallen, waarin de opzet- teugels in strijd met alle regelen der rijkunst als een waar marteltuig misbruikt worden. De Influenza onaer de paarden bij de cavalerie te Deventer in garnizoen, heeft thans eene zoodanige uitbreiding gekregen, dat van de ongeveer 330 paarden nog maar ongeveer 80 dienst kunnen doen. Wanneer er niet spoedig eene gunstige wending komt, zullen de in Augustus te honden cavaleriemanoenvres niet door kunnen gaan. Boon's geïllustreerd MagazTjuT Verschenen is n°. 25 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van nr. 25 is In Artis, door jhr. mr. H. SmissaertHem-i Albers, door N. van Harpen; Nederlandsch Mettray, door C. Nannes Gorter Verhalen van de vereeniging voor ernstige zieken,n door L. T. Meade en Robert EustaceV. «Een handvol asch"; Pharos, de Egyptenaar, een roman van Gny Boothby Elten, herinnering aan vrije zomerdagen, door G. A. N. Scheltema Schetsen nit de geschiedenis van Amsterdam, door A. J. M. Brouwer Ancher Het Kouinklijk Echtpaar bij de parade te Sehwerin De steno grafie Riënts-Balt, door A. F. PetillonVoordrachten monologen, dialogen, salonstakjes en verzen De costn- mière monoloog voor een dame, door Pientje; Een, die het druk heeftmonoloog voor een heer. Aikntaarsche Huishoud- en Industrieschool. Met algemeene stemmen is o.a. door Provinciale Staten in ae vergadering van den 16 besloten: i° afwijzend te beschikken op het verzoek van de Alkmaarache Huis hond- en Industrieschool om verhoosing van het subsidie (thans bedragende f 700) over 19012°. voor de jaren 1902, '3 en '4 een jaarlijksch subsidie te verleenen tot een bedrag van f 1500, nadat vooraf door den heer mr. J. P. Kraakman was medegedeeld zich heden bij de voordracht van gedeputeerde staten te znllen nederleggen, maar dat hij zich voorbehield, om in 1902, onder inleve ring van nadere cijfers, revisie van het besluit, dat heden genomen wordt, te vragen. Zitting van 12 Juni 1901. P. B. en P. G., Alkmaar, en G. de J., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, de f le f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 5 boete of 3 dagen hecht. J. V. Ez., A. Z. Ez. en J. V. Gz., Egmond aan Zee, overtreding artikel 461, wetb. v. strafrecht, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. T. L. M., Amsterdam, spoorwegwet-overtreding, f 1 boete of l dag hecht. J. B., G. M. v. V J. H. en W. de V., Alkmaar, P. B., Schugen, en D. K., Delft, overtreding politie-veror» dening, de le f 2 boete of 2 dagen hecht.., de 2e 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 3e f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 4a en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 5e f 2 boete of 1 dag hecht. E. P. Jz., T. Z. Wz., L. S. Az., J. V., A. Z. Ez. en J. V. Tz., Egmond aan Zee, en J. B., Egmondbinuen, jachtwet-overtreding, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 2 boete ef 4 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 4 dagen hecht., de 4e f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 5e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 6e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 7e f 4 boete of 2 dagen hecht. Hooger Onderwijs. Onze vroegere stadgenoot dr. H. J. Hamburger, leeraar aan de Rijksveeartsenij-school te Utrecht, is be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de physiologie der weefcullen. Heehtbauk. - Alphabetische aanbeveling voor rechter te Haarlem: Mrs. W. H. van Mes van Meerkerk, Z. W. Straat man en jhr. it. de Marecs van Swlnderen, rechters, no. 1 en no. 3 alhier en no. 2 te Almeloo. Ongelukken. - Den 14, des namiddags circa 11/2 nnr, is op den Ber- gerweg alhier, nabij den diiasprong, de 56-jarige arbeider J. Z.. die aldaar op den weg liep te wandelen, door een bespannen dogcar zoodanig aangereden, dat de man, na aan het politiebureau alhier, door den heer dr. Sh eswijk, te zijn verbonden, per brancard naar het Stedelijk Zieken huis is overgebraebt. De bestuurder van den dogcar was een te Midwoud wonende koopman. Proces-verbaal is opgemaakt. Dienzelfden namiddag, eirca 6 x/2 nar, is een wielrijder, die in woeste vaart door de Harddraverslaan reed, tegen een van de aldaar aanwezige steenen palen gereden, waarbij I hjj zich ernstig bezeerde. Na door den heer dr. Falken- burg te zijn behandeld, is hij per rijtuig huiswaarts gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2