m LEVENSDOEL. jaargang. 1901. 19 JULI. No. 85. Honderd en derde VRIJDAG Buitenland. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." COURANT. Prp der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. AUKHAAIISCHI Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. BMUGIE!. Den 16 ving in de Kamer de algemeen e beraadslaging aan over het wetsontwerp tot regeling van de verhouding van den Congostaat tot België. Als gevolg van de conventie van 1895 moet België zich na het eindigen van den vastgestelden termijn van tien jaren uitspreken over de vraag, cf het den Congostaat wil an nexeeren of opgeven, in welk laatste geval de Congostaat aan Belgie moet terugbetalen de geleende 25 miliioen francs, welke leening werd aangegaan krachtens de reeds genoemde conventie. Het thans aanhangige wetsontwerp wil zoowel het besluit omtrent de annexatie, als de terugbetaling van het geleende voorloopig op de lange baan schuiven. De minister-president De Smet de Naeyer wees na drukkelijk op den vooruitgang door het werk in den Congostaat verkregen en deed uitkomen dat het ontwerp het recht van Belgie om eventueel den Congostaat te annexeeren vastlegt. Een groot aantal sprekers namen deel aan het debat. De socialistische afgevaardigde Van der Velde zeide, dat uit de bemoeiing van den Koning gebleken is, dat de Koning nóch de onmiddellijke annexatie door België, noch een conventie met België wenscht. Spreker en zijn partij zullen tegen het ontwerp stemmen. De minister-president zeide in zijn antwoord, dat de socialisten niet eischen de aanspraken op den Congostaat op te geven, uit vrees van door het land te worden uit gefloten, en dat zij daarom liever een dubbelzinnigen toestand wensohen ingevoerd te zien. Hij twijfelde geen oogenblik of het wetsontwerp zon worden aangenomen. BNttELAJVO. In een schrijven aan de City Liberal Club te Londen zegt lord Rose'oery, dat hij nooit uit vrijen wil zal terugkeeren in het strijdperk der partij politiek. Als zijn persoonlijke meening geeft hij te kennen, dat de liberale partij alleen een macht kan worden, wan neer zij zich een meening vormt over de imperiale vraag stukken, die in den oorlog zijn belichaamü. Het geheele rijk heeft zich met dien oorlog vereenigd. De onzijdige en kleurlooze houding van de liberalen is een teeken van hnn onmacht. De kwaal van de liberale partij is niet alleen haar houding tegenover den oorlog, zij is een fun- damenteele en ongeneeslijke afkeer van het imperialisti sche beginsel. De partij kan niet op twee gedachten hin ken en toch een kracht in den Staat zijn. In de zitting van den 16 verklaarde de minister van oorlog Brodrick, dat het bericht betreffende het terug trekken van de Engelsche infanterie uit Zuid-Afrika en van de wjjziging in de wijze waarop de veldtocht wordt geleid, niet uit gezaghebbende bron afkomstig en boven dien geheel onjuist is. Bij Edinburg is een kruitfabriek in de lucht ge vlogen de schade aan gebouwen is zeer groot en dertien personen werden gewond, van wie enkelen ernstig. FRANKRIJK. Den 15 heeft de vrouw van een poolschen ingenieur, Olzewski genaamd, een pistoolschot gelost op den minister van openbare werken Bandin, gelukkig zonder iemand te raken. Eigenlijk was de kogel voor minister Delcassé bestemd. De daderes, die vermoe delijk niet al te helder van hoofd is, vervolgde sedert eenigen tijd de ministers met verzoekschriften om haar en haar man geldelijken steun te verleenen. ZUKU-AFHIHA. De Daily News'' ontving nadere bijzonderheden omtrent het voorgevallene bij Reitz in het noordoosten van den Vrijstaat. Het aantal der ge vangengenomen Boeren zou 29 zijn, waaronder de generaals A. P. Clouwe (Cronjé en Wessels commandant O. R. Dwaalveldcornet Piet Steyn (een broeder van den pre sident) Thomas Brain, secretaris der regeering G. A. Fraser, particulier secretaris en R. de Villiers, secretaris van den Raad. De Wet moet ook te Reitz zijn geweest en zou dan met president Steyn zijn ontsnapt. De verrassing had plaats op 11 Jnli des ochtends bij het aanbreken van den dag. Er schijnt geen gevecht te hebben plaats gehad. Volgens een later telegram zonden de hooggeplaatste gevangenen reeds te Pretoria zijn aangekomen. Inmiddels seint men uit Johannesburg, dat de Boeren in de onmiddelijke nabijheid der stad weder zeer actief optredenzij verschenen den 12 te Roodepoort, maar verdwenen toen zij de wachten waakzaam vonden. Generaal Allen by opereert ten noordwesten van Kiu- gersdorp. Volgens een bericht door de .Daily News'' ontvangen, zou het Zuid-Afrikaansche politiekorps (door Baden Powell opgericht) den 10 bijna door den vijand ingesloten zijn ten zuiden van Bloemfontein; het gevecht was hevig en aan beide zjjden zijn vele verliezen. De politie-soldaten konden zich alleen door een reeks handig uitgevoerde bewegingen n:.t hun moeilijke positie bevrijden. De verliezenlijst zal ons wel spoedig nauwkeuriger van de Engelsche verliezen op de hoogte te stellen. Een nieuw Wagner-theater, te München. Zooals algemeen bekend is, heeft München er altjjd naar geBtreefd in het K. Hoftheater de Wagner Opera's zoo volmaakt mogelijk op te voeren niet alleen, doch daarbij zelfs die te Bayrenth, welke om de 2 jaar plaats hebben, nog te overtreffen. De hoofdstad van Beieren heeft zich steeds verongelijkt geacht, dat te Bayrenth een speciaal Wagner-theater indertijd is gebouwd geworden, volgens de Mtincheners, tegen den zin van Richard Wagner, die het te München gewenscht had. Wij zullen in het midden laten in hoeverre de kunstlievende Mün- TAlï 19) Ze besteeg de trappen naar het bureau van »The Flight." Al die drukte van komenden en gaanden, de jongens uit de drukkerij, die de trappen op en af kwamen, het ge luid der voetstappen de ingespannen gezichten deden hare polsen sneller kloppen. Dit was leven, volheid van 't leven en zij ging dit alles verlaten. Ze hield haar adem in. Morgen zou ze drijven op het achtergebleven water van den stroom, waar ze niets zon merken van den vloed der gebeurtenissen. Ze deed haar zaken af zonder verwijl en ook zonder gevoel, hoewel 't er na aan toe was, toen ze voorstelde, dat Miss Vincent haar plaats zou vervul len. Vleiend was de tegenzin van den uitgever in 't aan nemen van haar ontslag. .Plotseling opgeroepen naar buiten, Miss Fleming Wel, wel, we zullen nw artikelen missen ze waren knap, buitengewoon knap. We konden er op rekenen, dat n altijd het juiste wist te treiïen. Goeden dag, goeden dagSimmons, telegrafeer eens naar Miss Vincent, 17 North Crescent, Westminster, en vraag haar, vandaag eens aan te komen." Overal was 't hetzelfde. Er was weinig tjjd voor spijt of persoonlijk gevoel. Dezelfde hand, die haar hielp om van haar plaats af te dalen, hielp haar opvolgster daar op. Catharina ondervond, dat haar plaats zeer gemakke lijk weer werd ingenomen. Het deed haar de oogen open gaan voor de beteekenis van de macht, waarop ze zich had beroemd. Maar ze had geen tijd om te denken en evenmin om te voelen zelfs niet aan 't bureau van »Het Volk," waar de uitgever niet ontveinsde, dat het hem een opluchting was, geen artikelen over de Arbeiders wereld meer van haar te ontvangen. »De zaak is, Miss Fleming, dat uw stijl al te tech nisch wordt. Die laatste stukken waren zwaar, heel zwaar. We hebben geen feiten noodig, ziet u, die hebben we in overvloed. Wat we noodig hebben is een populaire stijl, dat pakt meer." »En beduidt minder," zeide Catharina levendig, om hem niet te laten zien, dat het haar pijn deed. Ook hier stelde ze Miss Vincent als haar opvolgster voor. De be dekte satyre beviel haar. Den geheelen dag liep ze door de straten, als een van de massa, die zich voortspoedde van de eene plaats naar de andere, zonder te rusten, zonder zich zelfs tijd te gunnen om te eten. Ze gebruikte haar koffie-nurtje voor een haastig bezoekje aan Westminster, waar ze Miss Vincent eenige wenken en aanwijzingen gaf, die later indruk maakten op den nitgever en haar een aanstelling bij het personeel van »The Flight" deden verwerven. Toen ze het hnis uitkwamen, blikte Catharina aarze lend rondom zich, doch spoedig daarop nam haar gelaat weer de gewone uitdrukking van beslistheid aan De ondergrondsche spoorweg bracht haar naar the Temple, waar ze maar een minnut te loopen had naar de Scribblers' club. Het was Vrijdag, de wekelijksche ontvangdag. Ze zou er heen gaan, een kopje thee drin ken, afscheid nemen en dan voor 't laatst nog eens haar salon honden. Ze lette er niet op, dat haar uiterlijk al sprak van de verandering in haar omstandigheden. Ze zag er vervallen uit, haar gelaat droeg de sporen van groote vermoeidheidhaar toilet was veel minder zorg vuldig dan gewoonlijk. Ze zag er niet langer uit als de schitterende Miss Fleming. Het nieuws van haar heengaan was haar al voor ge weest, en werd druk besproken door vrouwen, die brand den van verlangen de ledige plaats aan te vnllen. Nadat ze eenige vluchtige betuigingen van spijt aan gehoord en zeer vele verzoeken om introductie bij haar uitgeverszag Catharina dat hare ure voorbij was. Geen complimentjes meer en geen filicitatiesze zat alleen in haar hoekje achter de caontohoec plant. Daar vond haar een der later komende bezoekersCelandrine Ambrose en zijn verrukking bracht haai cynische stemming weer wat tot rust. Ze liet zich door hem weer binnenleiden in het land van 't gevoel van eigenwaarde en zijn klachten over het nieuws omtrent haar deden haar geduldig wachten, toen chenaars hierin gelijk hebben, doch kunnen onzen Ne- derlandschen Wagner vereerders mededeelen, dat met me dewerking en onder bescherming van Z. K. H. den Prins-Regent van Beiéren een geheel nieuw Wagner- theater gebouwd is, goheel volgens voorschrift indertijd van den grooten meester en ovenals dat te Bayrenth, inwendig uitmuntende door eenvoud, met eene onzichtbare orchestruimte en slechls één rang, zoodanig ruim en ge makkelijk ingericht, dat, waar men ook zit, men op elke plaats even goed zien kan dat er aan het zeer groote tooneel alle zorg is besteed, zal wel niet behoeven te worden gezegd. Als Hoofd-Directeur is door Z. K. H. den Prins-Regent, waarnaar het nieuwe Wagner-theater genoemd is, aangesteld de K. Theater-Intendant Ernst van Possart. De muzikale leiding is toevertrouwd aan de heeren Herman Zumpe, Franz Fischer, Hugo Röhr en Bernh. Stavenhagen, de regie aan de heeren Ernst von Possart, Anton Fnchs en Robert Müller, arrangement der balletten door de K. Hofballetmeisterin Flora Jung- mann en costumes van Prof. Joseph Flüggen. De voor spellingen zullen elk jaar plaats hebben in de maanden Augustus en September, des namiddags te 5 nur. Door den K. Hoftheater-Intendant Ernst von Possart zijn slechts in 5 steden in Europa agenten aangesteld, alwaar men vooraf plaatsen kan bespreken zonder ver hooging van prijs voor gewenschte data. Onder deze 5 steden behoort ook de hoofdstad van ons land, alwaar bij de bekende Reisfirma Lissone en zoon, gratis plannen van het gebouw, de cyclus der te geven voorstellingen enz. enz. te bekomen zijn, De prijzen der voorstellingen zijn evenals die te Bayrenth mark 20 (f 12, Dat een man als Ernst van Possart er wel voor gezorgd zal hebben met de beste krachten overeenkomsten te hebben getroffen en dat de uitvoeringen dns in concur rentie met die te Bayrenth, deze zoo niet overtreffen, dan toch zeker niet minder zullen zijn, zal wel niet be hoeven te worden gezegd, ook kunnen wij nog mede deelen, dat hoogstwaarschijnlijk het volgende jaar reeds de Parcifal in den cyclus van voorstellingen in het Prinz-Regeuten theater zal worden opgenomen het [opent de rij der voorstellingen metDie Meis- tersinger von Nürnbeig, 21 Aug.; Tristan und Isolde, 23 Aug.Die Meistersinger von Nürnberg, 25 Aug. Tristan und Isolde, 27 Aue.TannhSuser, 29 Aug. Lohengrin, 31 Aug.; Die Meistersinger von Nürnberg, 2 Sept.; Tristan und Isolde, 4 Sept.; Tannhduser, 6 Sept., Lohengrin8 Sept.Die Meistersinger von Nürnberg, 10 Sept.Tristan nnd Isolde 12 Sept.; Die Meistersinger van Nürnburg, 14 Sept.; Tannhüuser, 16 Sept.; Lohengrin, 18 Sept.Tristan nnd Isolde, 20 Sept.Tannhauser, 22 Sept.; Lohengrin, 24 Sept.; Die Meistersinger von Nürn berg, 26 Sept.; Tanuh&user, 28 Sept. Room-dag. Om op gemakkelijke en weinig kostbare wijze bos- schen aan te planten, hebben de Amerikanen een middel hij een gedicht fabriceerde »Aan Catharine ten afscheid." Hij las het haar voor, en Catharina voelde zich gestreeld en aangedaan. Ik wond een krans van sneeuw Als kroon voor mijn schoon lief 't Was daar waar ruischt de stroom, En winter boeit den nacht. Mijn Lief in bloei der jeugd Als sterrenglans haar oogen Ik wond een krans van sneeuw Als kroon voor mijn schoon lief. Weg smolt de sneeuw en zie Op rotsen troont de lente. Mijn lief, waar rozen staan, Wind rozen wit en roode. Ik wond een krans van sneeuw, Als kroon voor mijn schoon Lief. Bjj de laatste regels nam hij Catharina's hand: »Mag ik u eens komen bezoeken in Great Lowlandswaar de rozen bloeien vroeg hij zacht. Catharina's hart was tijdelijk gewond. Ze was den ganschen dag als geslingerd op de golven van een pijn lijken strijdwaarbij ze aanhoudend met de betere en mindere goede zijde der menschelijke natuur in aanra king kwam. Ze voelde zich afgemat, en nn waren die teedere woorden en blikken als een zonnige haven, waarin ze was binnengeloopen. Een seconde kwam de herinnering aan Franklin in haar op en dacht ze met een pijnlijk gevoel aan zijn kritiek over haar. Ambrose waardeerde haar en geloofde in haar. Haar gelaat bloosde, toen ze antwoordde, dat ze zou uitkijken naar zijn bezoek op Great Lowlands. Niemand stoorde haar in Goodge Street bij het inpakken. Mark kwam niet niet eten, visites kwamen er niet. Het was haar laatste avond in de stad en ze bracht dien alleen door. Met een gevoel van bitterheid wierp ze haar kleeren in de koffers. Het manuscript van haar boek over de Arbeiders-Beweging pakte ze er bij. »Dat wil ik toch schrijven," zeide ze met opeenge klemde lippen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1