m LEVENSDOEL. No. 87. Honderd en derde jaargang. 1901 WOENSDAG 24 J U LI. B u i t e ïi 1 a a <1 FEUILLETON. Nederiand. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." UktIA UISCHf. COURANT. Deze Courant wordt Uiisdag-, Oonderd a g- sn Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f' 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. CHINA. Volgens een telegram door «Lafïan's bureau" ontvangen, zou Li-Hung-Tsjang van het Cbineesche Hof een schrijven hebben ontvangen, Waarin met veel plicht plegingen over de onderlinge vriendschappelijke betrek kingen, bij de Russische Regeering wordt aangedrongen op teruggave van Mantsjoerije. Rusland zal vermoedelijk aan dat oor wel dooi zijn, en, zoo niet, dan toch zeker wel een voordeeligen ruil doen. Het stoomschip »Gera", met graaf Waldersee aan boord, is te Aden aangekomen. Men heeft onderweg te kampen gehad met een zeer zware typhoon. BNOELISD. Roseberry heeft gesproken en Asquith heeft gesproken, en het resultaat is, dat de positie der liberale partij vrjjwel dezelfde is gebleven. Zeer enkele bladen meenen, dat Roseberry dingt naar het leiderschap der liberalen en dat vermoedelijk wel veroveren zal doch de meesten zijn van oordeol, dat hij wijzer gedaan had te zwijgen, dan op hoogen toon lessen uit te deelen over politiek leven, waaraan hij zegt toch geen deel te willen nemen. Den 19 is Cecil Rhodes per «Kinfauns Castle" te Southampton uit Zuil- Afrika aangekomen o. a. in gezel schap van dr. Jameson. Zij werden ontvangen door Alfred Beit, Hawksley, enz. Rhodes wilde zich niet laten inter viewen en zeide zeer bescheiden, dat hij geen publiek per soon was. Men seint uit Plymouth van den 22 Heden is de stoomboot «Ormuz" uit Sydney alhier aan gekomen mot twee der bemanning lijdende aan eene ver dachte ziekte gelijkende op builenpest. Beiden waren aan boord afgezonderd gehouden en zijn naar het hospitaal schip gezonden. Terstond na aankomst der «Ormus" zijn de passagiers aan een streng medisch onderzoek onder worpen, alvorens met den trein naar Londen te mogen vertrekken. BUIK-AFRIKA. De correspondentie van Steyn en Reitz (zie ons vorig nummer) is nu weder zoo goed als van de haan. Na de eerste vreugde erkennen de Engelsche bladen, dat men aan de neerslachtige uitingen van Reitz niet te veel waarde moet hechten. Terecht merkt de »Wes!m. Gazette" op »In Mei was de militaire positie van de Boeren slecht; het zou natuurlijk zijn te conelndeeren dat zij thans midden Juli, nog wel slechter zal zijn geworden. En wanneer men te maken had met een ander volk dan de Boeren zou men deze conclusie ook veilig kunnen trek ken, maar gelet op de vele malen dat de Boeren de logica der gebeurtenissen hebben gelogenstraft, is het beter de gevolgtrekking toch maar niet te enthousiast aan te nemen: Wij hebben hier te doen met moreele krachten, die het moeilijk is af te meten". Een telegram uit Lorenzo Marquez aan de «Daily Express" meldt-, dat in de Kaapkolonie »een nieuwe opstand" is uitgebroken en generaal French aan lord Kit chener heeft verzocht de colonnes van de generaals Knox en Plumer te zijner beschikking te stellen. VAN 21) »Maar u is ziek, en de hoeve gaat hard achteruit," zeide Catharina met een gevoel van ijzige koude bij deze ontvangst. »Maar helpt dat nu, als er nog een meer op de hoeve is om te onderhouden Bedenk, dat ons inkomen heel beperkt is, en jij bent al jaren lang onafhankelijk geweest. Daar had Mark aan moeten denken. Je moest me niet nog een nieuwen last op de schouders schuiven En je ziet er ook niet sterk uit, volstrekt niet opgewassen tegen boerenwerk. Kind, kind, 't was een dwaze streek hierheen te komen." Mrs. Fleming nam haar kanten zakdoekje op en keek haar dochter zuchtend aan. 't Was een slanke, elegante vrouw, die eens schoon was geweestdoch nu zag men enkel den knorrigen trek om haar mond. Catharina staarde haar aan, kampende met medelijden om haar zwakheid, en ergernis over hare woorden. Dat was dus de beteekenis van haar offer Ze moest bijna lachen om de ironie der zaak. »Ik zal maar eerst naar mijn kamer gaan om mijn mantel af te doen," zeide ze heesch. »Die is zeker nog niet klaar, Catharina. Jane is uit en Marie aan 't strijken. Ik zei, dat ze de kamer maar moesten laten tot jij kwam. Ga maar naar de mijne.' Met een gezicht als een donderwolk ging Catharina naar de kamer, die de hare heette. Ze trok de deur open en zag den ongeveegden vloer, de meubelen alle in hoe zen, het onopgemaakte bed. Er hingen geen gordijnen Lord Kitchener heeft luidens een bericht uit andere bron een vluchtig bezoek gebracht aan de Kaapkolonie misschien wel in verband met den z.g. nieuwen opstand. De »Daily Telegraph" ontvangt van zijn corres pondent te Pretoria van 18 dezer deze mededeeling Ik ben in staat op goed gezag te verklaren, dat het niet waar is dat een officier en een serg .int door de Boeren werden doodgeschoten omdat zij w: erden te zeggen hoe de kanonnen moesten worden bediend, maar het is juist, dat de Boeren hulpelooze gewonden hebben doodgeschoten. De officieele verliezenlijst in de Londensche bladen is ditmaal wederom vrij lang. Zij vermeldt 7 gesneuvelden, 22 gewonden, waaronder 2 officieren en 1 vermiste in verschillende gevechten, waarvan een groot deel bij Bothas- berg op 12 Juli. Hentge Bngelsche advertentlen. Op de eerste advertentiepagina van de «Times" kan men de volgende annonces lezer. «Te koop een zijden japon, toebehoord hebbende aan wjjlen H. M. de Koningin. Zich te wenden enz." »Oh in a-buit. Alvorens buit uit China te koopen, is het altijd geraden deze door een expert te laten beoor- deelen. Zich te wenden enz." «Heden te vijf uur. Preek over Christus aan het kruis. Miss Procter zal zingen «Nieuw Jeruzalem". St. Philips- kerk. Waterloo place, Regent Street. Do preek zal gehouden worden door rev. T. G. Headley." Stedelijke trots. De burgemeester van Gent heeft goedgevonden, dat de koetsiers der huurrijtuigen hun paarden gedurende de warme dagen strooien hoeden opzetten. Deze moeten alle denzelfden vorm hebben en een lint dragen in de kleuren der stad. fflBVBOUW kheukk. t Met diep leedwezen zal voorzeker een ieder den plotselingen dood vas. mevrou.' Kruger vernemen. Volgens oen bericht uit Pretoria, dat de President den 21 des avonds te halfzes ontving, is Mevrouw Kruger na een ziekte van slechts drie dagen aan longontsteking overleden. Aan het «Handelsblad" ontleenen wij de vol gende persoons- en levensbeschrijving Gezina Snzanna Frederika Wilhelmina Dnplessis is 67 jaar ond geworden. Zij schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochterszij was grootmoeder over een vijftigtal kleinkinderen. Zij wasafs dochter van het go Ivruchtig Afrikaansche volk, haar man een goede huis vrouw, een trouwe hulp. Haar opvatting van haar levens taak. prak zij, toen Krnger haar tot vrouw vroeg, uit in de eenvoudige woorden«Ik kan bakken, naaien, schoonmaken an schuren". Aan die opvatting is zij ge trouw gebleven. Hoewel de eerste vrouw in de Znid- Alrikaansche Republiek, liet mevrouw Kruger het werk geenszins aan de dienstboden over. Zij bakte, kookte, naaide zelf. De japonneD, die zij droeg, had ze zelf ge- voor de ramen, maar de klimop had een tak helder groen daarover heen geslingerd. Ze trok het raam open en ging er uit liggen met haar elleboog op het kozijn, waarop ze haar hoofd liet rusten, terwijl haar hart dreigde te bersten van toorn en verdriet. Dus dit was de geheele beteekenis van het ofier door haar gebracht verzwaring van de lasten harer moeder Hare gedachten waren zilt van tranen. Ze lette niet op het koeltje spelend om haar voorhoofd, op de lichte vingeren van den klimop op haar haren. Ze was geheel onder den ban van dieD jjzigen welkomstgroet. Ach, ach, alles te vergeefs Ze had alles, alles opgegeven en nu vond ze wat had ze gevonden Haar starende oogen dwaalden over den sneeuw der ap- pelboomen in den boomgaard en over het grasveld heen tot aan het grijze kerkje op de helling van den heuvel. Ze zagen niets dan de ironie van 't leven, zijn ijdelheid en kwelling des geestes. Plotseling voelde ze op haar wang de aanraking van iets zachts en geurigs, en een hoopje rozeblaadjes viel op het kozijn neer. Ze keek naar beneden in den tuin en ontmoette den breeden glimlach van een man, die, met de beenen wijd uiteen, juist een handvol blaadjes op haar mikte. «Hallo, KitDus daar was je weer riep Tom. «Nu, kom eens beneden, dat ik je bekijken kan. Wat zit je daar in je ééntje te mokken Catharina trok zich langzaam van het raam terug en ging naar beneden in den tuin. Tom begroette haar vluch tig. maar hield haar daarna een armslengte van zich af en keek aandachtig naar haar somber gelaat. «Nu hoor eens, je lij kt geen ziertje verheugd, dat je me weerziet!" zeide hij vroolijk. «Wat is de quaestie, Kit, ben je uit je humeur of enkel hongerig «Ik geloof het een en 't ander" zeide ze, half glim lachend om zijn vroolrjke oogen. Ze bemerkte, dat hij veel manlijker geworden was, en het deed haar aangenaam aan, dezen welgemaakten, mooien knaap haar broeder te mogen noemen. «Ik ben zoo slecht gehumeurd als 't maar kan," voegde ze er glimlachend maar met trillende lippen bij. maaktzij had er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de President thuis was, kon men haar eiken morgen voor een klein fornuis zien staan om de koffie voor haar man te zetten. Daarin had ze haars gelijke niet en de president placht te zeggen, dat zij met minder koffie betere resultaten verkreeg dan eenige andere huis vrouw in de Republiek. In tegenstelling van mevr. Joubert, bemoeide tante Sanna zich nooit met de politiek. Zij wijdde zich geheel aan haar man en haar kinderen. Zij was sterk door zijn kracht, door haar vertrouwen in hem en naast haar ge loof gaf zijn berusting haar moed om de offers, die de oorlog ook van haar heeft gevergd met gelatenheid te dragen. Zij was bewondereuswaard in dat opzien tot haar man, in dat steunen op zijn kracht. In vroeger jaren heeft tante Sanna alle gevaren met haar man gedeeld. Zij heeft zija zorgen, hoewel zij ze vaak niet kende en ze alleen op zijn gelaat las, met hem gedragen. Zij had haar land even lief als hij, zij kende haar volk zoogoed als hij het kent. Zij wilde er voor lijden, zooals hij er altijd voor geleden heeft. Zij was een van ziel met den president, zij vulde hem aan hij de ijzeren van lichaam en geest, zij de zwakke met haar rotsvast geloof in hem, met haar zorgen voor hem. Wie hen beiden kende in hun dagelijksch leven, kan zich president Krnger niet denken zonder tante Sanna wie hen heeft gadegeslagen in hnn liefde, hun opgaan in elkander, kan eerst recht beseffen hoe zwaar de slag ia voor den strijder en lijder voor het Afrikaansche volk. De heer Wessels heeft zich onmiddelijk naar Hilver sum begeven. Aan het eiland Texel. Tot heden zijn reeds ruim 27000 lammeren van het eiland verzonden. Nog zijn vele van deze dieren hier aanwezig, doch de prijzen zijn tegenwoordig bijzonder laag, zoodat de alzet thans tot het allernoodzakelijkste beperkt blijft. Ook voor de oude schapen worden tegenwoordig lage prijzen besteed. Als het nagras wat naar wensch ontwikkelt, zullen de prijzen voor een en ander ongetwijfeld w-.der naar boven gaan. (Landb. Weekbl.) Zaandam. Alhier is met het oog op de uitbrei ding van de veemarkt, een veefonds opgericht. Doel van dit fonds is, de verkoopers van slachtvee op de Zaandammer markt bij eventueele afkeuring aan het abattoir te Amster dam of elders in Nederland, schadeloos te stellen. Het waarborgkapitaal is reeds volteekend. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. Brinkman, G. Brinkman, D. Lust en K. Post. (Zaanstreek.) Westzaan. Verleden week zouden proeven worden genomen met een antomobiel-omnibns tusschen deze gemeente en het spoorwegstation Koog-Zaandijk. Het is bij één proefrit gebleven deze was voldoende om te kunnen constateeren, dat de weg niet bestand is tegen het zware voertuig. Men zal zich dus met de bestaande motorboot moeten behelpen. Landbouwtentoonstelling. Voor de tentoonstelling, welke op Vrijdag, 30 Augustus te Meppel gehouden wordt vanwege het «Ge- «Natnurlijk je hebt geen eten gehad, en de oude vrouw heeft allerlei jeremiades tegen je gehouden. Nu, ik heb ook honger. Ga maar zoo lang in 't prieeltje en wacht even." Catharina ging langzaam naar 't prieeltje, waar de ruikende ciimatis een volheid van vroege bladeren ten toon spreidde een oogenblik later kwam Tom terug met een presenteerblad opgehoopt vol met appelpastei, brood en honing, gebak en een kan melk. «Van afternoon-tea's zooals jullie vrouwen moet ik niets hebben 1" zeide hij het blaadje neerzettende. «Jane is nit Devonshire, en verstaat de knust, pasteien en gebak te maken. Dat is nog wat anders dan brood en wafeltjes, Kit. Proef maar eens." 't Volgend oogenblik zat Catharina in een pastei te happen, met een glas melk in de hand. Het eerste hapje deed haar dadelijk wat opleven. Ze had zelf niet gemerkt hoe flauw en hongerig ze zich voelde. Ze nam een flinke teng melk en zuchtte van genoegen toen ze het glas neerzette. Tom keek naar haar met een vergenoegd gezicht en met bolle wangen daar hij juist zijn pastei zat te eten. «Lekker mommelde hij. «Vreeselijk lekker antwoordde zij. Beiden lachten en ded n toen opnieuw een aanval op het blad, waarbij honing en brood en gebak snel vermin derden. Catharina begon te begrijpen, dat de levensvreugde in zeer nauw verband staat met de volheid der maag. De frissche luchtde jonge blaadjes de geuren van den boomgaard vormden een liefelijke omlijsting voor dit landelijk maal en toen ze klaar washad haar gelaat zich gekleurd van voldoening. «Dit is lekkerder dan thee in de «Scribbler's Clnb", zeide ze tot zich zelve «al een moest Celandine Ambrose hier zijn om een gedicht te maken op het gebak." «Ziezoo, nu zie je er wat opgefleurd uit, kind," zeide Tom vergenoegd. «En nu wil je mij misschien eens ver tellen, wat ter wereld je bedoeling is, met zoo plotseling hier te verschijnen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1