367ste Staatsloterij. Laatste Berichten. Nr. 7220 f 5000; Ns. 12105 en 18134 f 1500; Nr. 5786 f 1000; Ns. 6449 en 8117 1 200, Ns. 4659,5474, 14142 en 19639. Nr. 3056 f 2000; nrs. 15837, 16306, 16562 en 19867 f 1000; nrs. 6710 en 10751 f 400; nrs. 2540 en 6520 f 200; nrs. 2420, 5471, 7377 en 17170 f 100. De Oorlog in Zuid-Afrika. nootschap ter bevordering van den Landbonw in Drente," met keuring van vee, enz., zijn voor prijzen mim drie duizend gulden uitgetrokken. Inzenders uit andere provinciën kunnen mededingen, mits zij gedurende minstens één jaar lid van dit Genoot schap zijn. Op deze tentoonstelling worden toegelatenGoedge keurde stamboekhengsten, stamboekmerriën, beneden 8 jaar met veulens, dito ouder dan 7 jaar, merriepaarden, enter-merries, driejarige merriepaarden, waarvoor als eerste prijs een gouden medaille uitgeloofd is door jhr. mr. P. J. van Swinderen, Commissaris der Koningin in Drente, en vervolgens kunnen ingezonden worden ver schillende runderen, varkens, schapen, geiten, pluim gedierte, tuinvruchten, ooit, landbouwwerktuigen, graan- en vruchtsoorten. Telegraphie zonder draad. Er zullen proefnemingen in het werk worden gesteld met het telegiafeeren zonder draad tusschen Ben Haag en Botterdam. De seinpaal opgericht op den observatietoren van het Buitenhof aan den hoek van den Hofvijver, zal als hulp middel dienen. Zangersfeest— W ognuni. 21 Juli. Warmvreeselijk warm, was het onder de met zeildoek overspannen tent naast het feestlokaalDe vier Heems kinderen, waar zeer velen het klokje van 12 afwachtten, het uur, aangewezen voor de ontvangst van de zangers der deelnemende vereenigingen. Wezenlijk verkwikkend door zijn frischheid van inzet en goed volgehouden feesttempo klonk de welkomstgroet aan de gasten door Jacob Kwast", de feestvierende ver- eeniging, den toehoorders tegemoet. Eveneens maakte een uitmuntenden indruk het welkomstwoord van den voorzitter, den beer J. Best, die in dat woord Jacob Kwast herdacht, den grondlegger der zangbeoefening te Wognnm meester van der Oord, zijn opvolger en den tegenwoordigen onvermoeiden directeurden heer W. Saai. Vooral welkom heette hij de jurj en het muziek korps van Twisk, dat zoo welwillend zijne instrumentale medewerking zou verleenen. Met een pittig woord over het nut en het schoone van de zangbeoefening eindigde de heer Best zijn zeer toegejuichte aanspraak. De eerewijn werd aangeboden en toen onder de op wekkende tonen van Twisk's muziekkorps de weg naar de hervormde kerk afgelegd, waar het feit van den dag zou plaats hebben de wedstrijd. De pilaren der kerk, steunende eene gaanderij, waren herschapen in een dieht begroende allée, opklimmende met breede lijsten van groen en bloemen tegen de gaan derij-balustrade, wel wat zwaar en wat geurig voor zoo'n snikwarmen dag. De jury had er een mooi plaatsje en de pers ook. Op tijd werd met den wedstrijd begonnen en even half twee klonk het eerste lied van «Niedorp's mannenkoor" met damesafdeeling door de ruimte. «Nienw leven" van L. van Beethoven mocht ons van deze vereeniging wel be vallen, vooral het laatste couplet beter dan in het tweede. De opvatting van den heer Kuilman verschilt in deze ongetwijfeld van die van vele anderen. »Enphonia" van Wijdenes was niet bijzonder gelukkig met Avondklokje" van H. Bender en «Veedrijver" van F. Hnber. Wat te weinig ziel legde deze vereeniging in haar zang evenals haar opvolgster »Zanglust" van Berkhout met «Voorjaar" en «Gij lieve vooglen" van Menager werd de tekst der liederen wel voldoende beoefend, begrepen en verklaard toen de wedstrijd-studie door deze vereenigingen werd begonnen «Apollo" van Wieringerwaard maakte een uitstekend figuur met de voordracht van »Avond" van S. van Milligen en «O, domine Jean Christe" van Pale- strina. Vooral het tweede klonk heel mooi en werd met veel zeggingskracht en uitdrukking gegeven. Beide niet gemakkelijke nummers zong do vereeniging zonder de partijen bij zich te hebben. Dat heet eeist zijn zaakjes kennen «Crescendo" van Benningbroek voer met «Vriend schap" en «Hymne" van F. Silcher weer in het zog van Appollo's beide voorgangsters. Veel beter maakte het «Thalia" van Hocgcarspel met «Goeden nacht" van M. A. Brandts Buijs en «Meikoeltje" van J. Kreipl. Op eene enkele uitzondering na werd het eerste voortreffelijk ge geven, het tweede muntte uit door climax en uitspraak. «Orpheus" van Oudkarspel zong «Lindeboom" van E. A. Vijzel en «Bestendigs'' van A. W. Heyblom. Het eerste klonk wezenlijk heel mooi, het tweede niet in alle deelen het laatste gedeelte daarvan was helaas het minst goede. Ontkend kan echter niet worden, dat de directeur dezer vereeniging eene zeer goede opvatting had van de te zingen nummers en als dirigent zeker veel voor de toe komst belooft. Met spanning werd de uitspraak van de jnry afge wacht, die gelukkig niet lang op zich liet wachten. Bij monde van den heer B. Kwast van Amsterdam de andere jury-leden waren de heeren J. P. Groot van Purmerend en J. van Dissel te Hoorn werd bekend gemaakt, dat de verguld zilveren medaille met 127 p. werd toegekend aan Thalia" van Hoogcarspel, de zilveren medaille met 122 p. aan «Apollo" van Wieringerwaard, de bronzen medaille met 114 p. aan «Niedorps mnrnen- koor" van Nienwe Niedorp, «Orphens" van Oudcarspel behaalde 109 punten. Te 4 nnr begon een zeer prijzenwaardig volksconcert in den tuin van den heer Best door West-Frisia" van Twisk. Zij kan op znlk een korps trotsch zijn, en het korps op zijn uitnemenden directeur, den heer B. Koolhaas. Het diner, aan hetwelk ruim 200 gasten deel namen, kenmerkte zich, ondanks de warmte, door een prettigen geest. Voor zoover wij het daarop volgende concert van de feestvierende vereeniging, met welwillende medewer king van den heer J. van Dissel (orgel), konden bijwonen, was onze indruk in het kort deze, dat «Jacob Kwast" een zeer zware concurrent zou zijn geweest ais deze ver eeniging niet als gastvrouw maar als wedstrijdende gast was opgetreden. Als men niet wist, dat zij reeds hare sporen verdiend had, zou hare feestuitvoering die gedachte wel opgewekt hebben. Over hot orgelspel van den heer van Dissel was slechts één roep meesterlijk mooi. De prijzen werden na afloop van het concert met een toepasselijk woord uitgereikt door den eere-voorzitter der vereeniging, den heer J. Busch Keiser, die ook den feestzang had gedicht en eene vertaling had geleverd van het laatste concert-nummer «Meisjesdroomen." Hoed afgeloopen. Op de rivier vóór Hordreeht zwaaide den 19 een roeiboot met 10 werklieden van de scheepsbonwwerf der firma Kiewits en van Reede te Papendrecht bij het losgooien van het sleeptouw, dat men aan de sleep boot Zwijndrecht had vastgemaakt onderst boven, zoodat allen te water geraakten. Aan bet beleidvol op treden der bemanning vaD de sleepboot «Willem", kapitin Visser, is het te danken dat allen van een anders wissen dood zijn gered. Reeds meermalen zijn aldaar op die wijze ongelukken voorgevallen. Aanvaring. Men schrijft uit Vlisslngen Den 21 werd het Dnitsche stoomschip «Cesar", geladen met graan en lijnzaad en komende van Ibrillmet be stemming naar Antwerpen bij mist in de Wielingen onder Nieuweslnis aangevaren door het Dnitsche post- stoomschip »W e i m a r" van de Noordduitsche Lioyd, komende van Antwerpen met bestemming naar Australië. De «Weimar" stopte onmiddellijk en zette de reddings booten nit. Hij nam «de «Cesar", die in zinkenden staat was, op sleeptouw en werd deze laatste daarna door twee sleepbooten op de Noller plaat, kort onder deze gemeente aan den grond gezet. Latere herichten melden, dat de Cesar, waarvan slechts de toppen der masten boven water staken, reddeloos ver loren is. Hoor den bliksem getroffen. In den namiddag van den 20 ontlastte zich boven 's Hertogenboscb een zwaar onwedergepaard met hagelslag en feilen regen. Een treurig ongeval vond plaats in de militaire zwem kom alwaar eenisre jongelieden bij elkaar waren. Be vreesd voor het onweder begaven zij zich nit het water naar het kleedlokaaltoen zij nauwelijks daarin waren sloeg de bliksem in het lokaal. Van de zeven zijn er twee op slag gedood terwijl nog een tweetal zeer ernstig zijn aangedaan en thans in behandeling zijn in het Groot Ziekenhuis aldaar. De bliksem is langs den vlaggestok door de denr in het hoofdgebouw binnengekomen. De personen, die daar stonden vielen allen eensklaps op dan grond met het bekende voor sommigen noodlottige gevolg. De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk or de ramen en sloeg over op de koperen knoop van het kepi van een korporaal. Bij de ontkleeding van dezen laatste bleek dat de bliksem door het geheele lichaam was gegaan en in den schedel et> in de beide hielen een gaatje had veroorzaakt. Bij de ontkleeding is op het lijk van het andere slachtoffer geen enkel wondje ontdekt. Andere personen, onder wie drie leden van het personeel van de zweminrichting die aan de andere zijde van de zaai stonden, bekwamen geen letsel. Te Capelle (N.B.) is den 20, tijdens een hevig onweer, een 18jarige schaapherder door den bliksem gedood. Kieuwc Niedorp. Den 21 geraakte alhier bij een onbewaakt oogenblik een driejarig kind in een in de nabijheid van het huis zijnde sloot. Eenige oogen- blikken daarna werd het levenloos opgehaald. Aanhoudingen. Te Nieuwe Schans is door de marechaussees aangehouden de kantoorbediende D. K., nit Groningen, die in Maart met een bedrag van f 1100 ten nadeele van zijn patroon, uitweek naar Transvaal. Hij werd op last van de Engelsehe Regeering weder naar Europage zonden. Te Amsterdam werden, gelijk men zich herin neren zal, omstreeks half Mei een drietal personen ge arresteerd, medeplichtigen aan het vervaardigen of het uitgeven van valsche bankbiljetten van f 40. De hoofd dader, de man, die feitelijk de biljetten maakte, zekere E. G. Schlette, wist te ontkomen en de vlucht naar het buitenland te nemen. Thans is ook hij, en wel te Brussel, gearresteerd. V erd ulster Ing. De commissionair in diamanten E. S. te Amster dam heeft zich plotseling verwijderd onder omstandig heden welke zijn vertrek zeer verdacht maken. Verschil lende handelaren hebben bij de justitie een aanklacht tegen hem ingediend wegens verduistering van diamanten. Het bedrag moet een waarde van meer dan f 25000 ver tegenwoordigen. Inbraak. Te Haarlemmermeer hebben eenige dieven zich door het opschuiven van een raam toegang verschaft tot de woning van de weduwe d. B., landbouwster aan den Spieringweg. Met uitzondering van de slaapkamer, welke was afge sloten, zijn alle vertrekken doorzocht, laden en kasten opengebroken. De dieven hebben zich echter met ver schillende voorwerpen van weinig waarde moeten tevreden stellen. Een benijdenswaardig kiesdistrict De stembus te Hrollo het 2e district in de Drentsche gemeente Rolde heeft dit jaar bewezen hoe eensgezind daar alle kiezers zijn. Bij de stemming voor een lid van de Tweede Kamer werden alle stemmen uitgebracht op den heer Mr. Willinge, te Assen. Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten alle stemmen op den heer H. Boerma. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad op 2 Juli stemden do 52 aanwezige kiezers op één na op den heer H. Huizing. Bij de herstemming op 16 Juli werden op het aftredend lid, den heer Hagting, van de 52 stemmen 51, dus weer op één na alle uitgebracht, terwijl allo aanwezige kiezers hun kiesplicht vervulden. (N. v. d. D.) Avenhorn. Den 21 zonk in de ringvaart in de diepte, bij het baden, een jongeling van 17 jaren. Te ver geefs waren de pogingen tot redding. Spoorweg langs de JLangedijken. Harlngcarspel. In de raadsvergadering van den 20, die belegd was ter behandeling van het verzoek om voor de gemeente deel te nemen in het renteloos voorschot voor den spoorweg langs den Langendijk tot Dirkshorn, werd met algemeene stemmen besloten in dat voorschot deel te nemen voor f 6000 of, zoo het mocht blijken noodig te zijn desnoods tegaan tot f 10.000. De banne Haringcarspel, welks bestuur ook dien dag vergaderde voor hetzelfde doel, heeft ten hoogste f 25000 renteloos voorechot toegezegd. Zondagavond, den 21, is de landbouwerswoning van K. van der Gragt aan den Laanweg onder deze gemeente geheel door brand vernield. De oorzaak is onbekend. De schade is door verzekering gedekt. Maandagmorgen, den 22, waren eenige jongens aan het zwemmen in de Bnttersïoot nabij Kalverdijk De bijna 12jarige W. Gieling kreeg vermoedelijk kramp en verdween in de diepte. Eenige oogenblikken later werd zijn lijk opgehaald. ttraff. De heer J. Slot, cand. te Twisk, heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier, aange nomen. Barslngerborn. In de polders Waard en Groet is het karweizaad-dorschen aan den gang. Door den geheelen polder staan de stoomdorschmachines in het velden 't is een lust de groote bedrijvigheid gade te slaan. De oogst van dit zaad is dit jaar bijzonder goedhier wordt door sommige landbouwers 40 baaltjes (100 pond) van het bunder gedorscht, ook de prijs is bevredigend. Onderwijzers-vergadering. Schagen. Den 22 had alhier de algemeene verga dering plaats van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, welke werd bijgewoond door 70 onderwijzers en 2 gasten, den districtsschoolopziener Rijsens en burgemeester Spaans van Barsingerhorn. Mede gedeeld werd, dat weer f 75 beschikbaar was gesteld voor de arrond.-bibliotheek en dat den arrond.-schoolop ziener, met ingang van 15 Augustus, vergunning was verleend zijne woonplaats te Alkmaar te vestigen. Eenige wijzigingen in het oude reglement werden goedgekeurd, waarna mr. R. van Goens, de schoolopziener, eene uit voerige bespreking hield van de leerplichtwet en desbe treffende vragen beantwoordde. De in 1902 te houden algemeene vergadering zal worden gehouden te Schagen in de maand Juni. Tot bestuursleden werden herkozen mej. Wijers, gekozen de heer Raap, onderwijzer te Anna Paulowna. De heer J. G. Schwantje hield eene zeer aan bevelende rede over schoolrapporten, welke bijna algemeen in het belang van bet ouderwijs werden geacht. Bij zijn vertrek sprak de districts-schoolopziener, de heer Rijsens, een hartelijk woord tot de aanwezigen, waarin hij zich warm in hun vriendschap aanbeval. Een luid applaus bewees spreker, dat zijne woorden zeer werden gewaar deerd. Na de rondvraag, weinig belangrijks opleverende, sloot de voorzitter, de heer van Goens, de vergadering. Schagerbrug. Vanwege de afdeeling Zijpe van de Hoiiandsche Maatschappij van Landbonw, zal op 16 September alhier eene tentoonstelling en paardenmarkt plaats hebben, waarvan het programma reeds verschenen is. Aangiften moeten geschieden voor 6 September bij den secretaris der afdeeling den heer J. van Leverink, te Schagerbrug. Aan deze tentoonstelling is eene verloting verbonden, waarvau de trekking gehouden wordt op Woensdag, 18 September. Warmenhnlzen. Mej. I. Hisselink, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan een der lagere scholen te Haarlem. Examens Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging. Van de 4 candidaten zijn den 20 geslaagd voor piano (lager onderwijs)de damesM. F. O. Smulders te Utrecht; A. C. van der Veer, te Niimegen en G. Slotemakerte Arnhem. Van de 5 candidaten zijn den 22 geslaagd voor piano (lager onderwijs), de damesE. Broekhuijzen, 's Gravenhage E H. Wijsmuller, Haarlem, en de heer J. T. Schaddelee Rotterdam één candi- daat trok zich tijdens het examen terug. Transvaal-avond. Schagen. Voor een publiek van bijna i50 perso nen trad den 20 albier een uitgeweken Vrijstater op om te spreken over beide republieken en den oorlog. Op eenvoudige boeiende wijze vertelde hij van land en volk, van karaktertrekken en zeden der Boeren van Enge- lands gouddorst van de behandeling der gevangenen het verbranden van have en goed en van zijn vast ge loof aan de victorie der strijdende republieken. Nienws- werd er eigenlijk maar weinig meegedeeldmaar eigen aanschouwing en eenvóudige voordracht vermochten toch zulk een indruk op de hoorders te maken, dat een lang durig applaus des sprekers loon was en de bijdragen voor de gevangen vrouwen en kinderen zeker mild vloei den. Spreker zelf trad ook geheel belangeloos en alleen voor laatstgenoemd doel op. Door den heer Oudenhoven werd de vergadering geopend en gesloten. (lallantsoog. De lijken der verdronken menschen alhier zijn gevonden. Aan de houding was te zien, dat het den man door het vasthouden van den knaap on mogelijk was gemaaktzich met den jongen boven water te houden. Ie klasse le lijst22 Juli. le klasse, 2e lijst.24 Juli. LONDEN, 22 Juli. Lord Kitchener seint uit Pretoria van heden Sinds 15 dezer zijn volgens de opgaven der colonnes 43 Boeren gedood, 25 gewond, 190gevaDgen geDomeD, ter wijl 126 de wapens nederlegden; buitgemaakt werden 3100 patronen voor klein geweer, 162 wagens, 5600 paarden en groote hoeveelheden vee. De colonnes van Featherstone bereikten Klerksdorp van Zeerust uit, na een welgeslaagden marscb, waarbij hij slechts weinig tegenstand ondervond. Methuen was op zijn rechtervleugel. Bloods colonnes bezochten opnieuw Roossenekal en zuiverden het land ten noorden van de spoorweglijn. In de Kaapkolonie is French bezig, de benden geleidelijk naar het noorden te drijven. mevrouw Jttruger. PRETORIA, 22 Juli De begrafenis van mevrouw Kruger had hedennamiddig plaats.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2