Buitenland. Nederland. rentie te Parijs allerlei instellingen van crediet in het leven geroepen, en verbazend groote magazijnen verkoopen alles op crediet, bij wekelijksche afbetaling. Dat is wel verleidelijk en gemakkelijk, maar iemand, die een beetje kan rekenen, moet begrijpen, dat het incasseeren van al die wekelijksche 1, 2 of 3 franken, met een leger van kantoorloopers, toch wel op den prjjs der goederen moet verhaald worden. Dns, waarde lezers, komt ge ooit te Parijs wonen, en zijt ge onverhoopt niet goed bij kas, volgt onzen raad, ontzegt U liever kleine gemakken, spaart en betaalt daarna comptant, boter bij de visch, en gij znlt er U wel bij vinden. J. M. T. BBLKIJË!. De socialistische afgevaardigde Bertrand zal, tegen het ontwerp van wet op de militaire reorga nisatie ineen wetsontwerp indienen, bevattende één artikel, dat luidt: »D8 militaire plaatsvervanging is afgeschaft". Men beweert, dat dit ontwerp is ingediend ten gevolge van een afspraak tusschen liberale, katholieke en socia listische afgevaardigden, die voorstanders zijn van den persoonlijken dienstplicht. ESiGEIiAAW. Den 23 heeft de stad Londen aan Milner het eerebnrgerschap aangeboden. Milner hield een toespraak en zeide o.a., dat hij de hem ten deel ge vallen eer beschouwde als een doorslaand bewijs van de edelmoedigheid van het Britsche volk tegenover landge- nooten die voor zijn belangen vechten. Dit was te op merkenswaardiger wegens de houding van een deel der bevolking, dat geneigd was het ergste te denken van landgenooten en dat een antinationale neiging aan den dag legde in zijne taal, welke in ongematigdheid wedijverde met die van de betaalde lasteraars van Groot-Britannië in het buitenland. Dat er een groote nationale zaak op het spel stond werd nu erkend door de groote meerderheid der denkende mannen. Hoe diep en algemeen het verlangen naar vrede ook was, en verlangend als de Bngelschen waren om de onderwerping gemakkelijk te maken aan den eervoilen vijand, waren er echter enkelen die dit wilden koopen door concessiën, welke de toekomst in gevaar zouden brengen, of die een algemeenen opstand zouden wagen door de herhaalde en opzettelijke misdaad van verraad te behandelen als een vergeeflijk vergrijp. De prachtige toewijding der loyale Zuid-Afrikaners aan het Rijk, hun belang voor ons en onze plicht tegen over hen worden nu algemeen erkend. Laten wij op passen dat wij, als wij trachten de harten van onze vroegere vijanden te winnen, het vertrouwen Miet ver vreemden van hen die voortdurend onze vrienden zijn geweest. Het vraagstuk was niet onoplosbaar, maar de groote ingewikkeldheid er van moest in het oog gehouden worden bij het behandelen van de constitutioneele pro blemen van de twee nieuwe Staten en van de latere Zuidafrikaansche confederatie. Spr. had een groot ver trouwen in de krachtdadigheid van een onpartijdige en onomkoopbare regeering, en de flinke ontwikkeling vau de uitgestrekte hulpbronnen begunstigde het krachtig aan gevatte werk van de reconstructie, die reeds begonnen was. l<'KA.Vlt li IJ It. Van Saigon is aan den hertog van Chartres geseind, dat prins Henri van Orleans een ernstige operatie heeft ondergaan aan den lever. De geneesheeren konden zich eerst over drie dagen uitspreken over den toestand van den geopereerde. ITAJLIE. De toestand van Orispi is weder verergerd. Aan het ziekbed van den grijzen staatsman te Napels is een consult gehouden, waarbij gebleken is dat hart en ingewanden ziek zijn, terwijl een sterke nerveuse depressie het weerstandsvermogen vermindert. Bovendien treedt van tijd tot tijd een storing in de geestvermogens op. ZUID-AFRIkA. Kitchener seint van den 23 uit Pretoriadat een trein uit Kaapstad met 113 kisten proviand in den morgen van 21 dezer is aangehouden door Scheepers commando, acht mijlen ten noorden van Beaufort West. De trein werd geplunderd en verbrand onze verliezen waren 3 dooden en 18 gewonden. Er wordt een volledig onderzoek ingesteld. Generaal French meldt, dat Crabbe met 300 man in de bergen bij Cradock, op 21 Juli bij het aanbreken van den dag, werd aangevallen door Kritzinger. De paarden sloegen op holna den geheelen dag gevochten te hebben, viel Crabbe terug op Mortimer, ten zuiden van Cradock gelegen. Onze verliezen waren gering. De »Times" verneemt uit Krugersdorp van21Juiidat kolonel Allenby den vorigen dag rapporteerde, dat er bij mei, ik moet toch een kus hebb-n." Ik mag graag zoo'n zacht gezichtje een zoen geven." »Ik geloof, dat jij de eenige bent, die big is, mij weer te zien, Martha." Waarom zegt Miss Catharina dat na vroeg Martha verwijtend. »Zoo gauw als ik wist, dat u gekomen was, nam ik klein Sneeuwklokje, dat is het witte kuikentje, waar ik dol veel van hield, en er af met zijn kop, zoo gauw als de wind. Hij is aardig vet, en zal juflie een lekker hapje geven." »0 stil, Martha, stil!" riep Catharina haar handen in haar ooren stoppende. »Hoe kun je de schepseltjes dooden, die je liefhebt »Ja, ik was dol op hem, maar ik kon dan ook niet verdragen dat hij een harden dood zou sterven. Ik nam hem in de hand en hij wist, dat ik hem geen kwaad zou doenen vóór hij tijd had te kikken, was zijn kop er af.Ja, hij stierf heel kalm, mijn klein Sneeuwklokje." >Hoe gaat het met Collop vroeg Catharina. »Wel, jufiie, Collop is zoo'n beetje aan 't krukken. Ik zeg wel tegen hem, dat hy niet meer zoo jong is als hij wel wou, maar hy gelooft me niet. 't Is me een dwaas oudje, die Collop," voegde ze er bij met dezelfde gelaats uitdrukking als waarmee een meisje over haar vrijer spreekt. »Ik kom hem eens opzoeken," zeide Catharina. »En hoe gaat het met al je kindertjes, Martha »Dat gaat wonderbaarlijk goed, hartje. Ik was van den winter er na aan toe bet grijze duifje te verliezen door een ontsteking in zijn krop. Maar ik sneed hem open, en haalde het er uit eu naaide hem weer aan elkaar en Krom draai, daar in de buurt, een paar dagen geleden 1000 Boeren waren. Van burgers die de wapens hadden neergelegd, kreeg men mededeelingen, die bevestigen dat het de bedoeling is van alle Boerenaanvoerders, nog een algemeenen stormloop naar het Zuiden te ondernemen. Uit de verliezenlijst2 officieren en 4 man gewond bij Wagendrift op 15 Juli, 15 man gewond en 5 gevangen genomen (later ternggekeerd) bij Zuurlaagte op 14 Juli; verder in verschillende gevechten 1 officier en 3 man ge sneuveld, 16 gewond. De »Standard" deelt omtrent het overlijden van mevrouw Kruger nog mede, dat toen Zaterdagmorgen het einde bleek te naderen, de familieleden werden gewaar schuwd. De lijderes kon toen reeds bijna niet meer sprekeD en zich slechts moeilijk verstaanbaar maken. De begrafenis heeft plaats gehad op het kerkhof te Pretoria. Vooraf werd een bijzondere dienst gehouden in de Hervormde kerk over de presidentswoning. Arme vrouwen In een Engelsch blad waren de lezers en lezeressen uitgenoodigd om hunne meening te zeggen over de vraag op hoe weinig men trouwen kon. Ettelijke betoogden en bewezen, dat achttien gulden in de week voldoende was. Thans regent het ingezonden stukken bij badoeld blad met gejammer van vrouwen, wier mannen haar huishoudgeld op grond van die vertoogen aanmerkelijk hebben ingekort. öeen tuberculose van vee op mensclien f Volgens de »Nat. Zeit." gaat prof. Koch naar het tuberculosecongre8 in Londen mot een zeer belangrijke, nieuwe ontdekking, nl. dezedat de tuberkel bacillen van het vee niet overgaan op menschen en omgekeerd. Daaruit volgt dat de tuber culose van het vee niet identiek is met die van de menschen en dat de besmetting van menschen door het drinken van ongekookte melk van tuberculeus vee iets waartegen de medici al zoo lang waarschuwen plotseling wegvalt. Prof. Koch heeft de resultaten van zijn zeer zorgvuldig onderzoek onderworpen aan de beoordeeling van vak mannen, waaronder ook Virehow, en zal zeker ook met hun verklaringen op het congres voor den dag komen. Dat uit deze ontdekking zou volgen dat men in 't vervolg gerust ongekookte melk kan drinken, gelyk de »Nat. Zeit." beweert, is o. i. minder juist. Men kan door het drinken van ongekookte melk nog wel andere ziekten krijgen dan zooals men tot dusver meende tuberculose. Bood Mevrouw Kruger. Door de afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging is het volgende telegram aan President Kruger verzonden Zijn HoogEdele Staatspresident KrugerHilversum. De afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandseh-Zuid- Afrikaansche Vereeniging heeft met diepen weemoed den zwaren slag vernomen, die UHoogEdele opnieuw getroffen heeft en veroorlooft zich U de betuiging aan te bieden harer innige en eerbiedige deulneming moge God de Heere U de noodige kracht geven dit bitter verlies te dragen. Dr. H. Blink Voorzitter. Beelaerts van Blokland Secretaris. Te Zuidscharwoude is de achttienjarige smids knecht A. D. bij üet baden verdronken. Ongeluk In een kersenboomgaard. In den kersenboomgaard van J. te Wageningen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de 12jarige C. de L. in de onmiddellijke nabijheid stond ontplofte door een brandende sigaar ongeveer 1 K.G. kruitzoodat de vlam hem vlak in het gezicht sloeg. Hoewel met brandwonden overdekt, had de knaap de tegenwoordigheid van geest zich de brandende kleeren van het lijt te rukken. Zijn toestand is ernstigdoch geeft voldoende hoop op herstel. Door de ontploffing brandden eenige kersenboomen en een hut af. De afdeeling Haarlemmermeerder »Holland- sche Maatschappij van Landbouw" heelt besloten ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van dezen polder in 1902 wedstrijden keuringen en een tentoonstelling te houden. Het mooie weder. Te Zandvoort is verleden Zondag de drukte bui tengewoon groot geweest. Trein en tram voerden steeds overvolle wagens aan en vele »extra" diensten moesten nu zit het op de mooiste eieren, die je ooit van je leven gezien hebt." »0 Martha, je bent al te kluchtig met al je kinderen," zeide Catharina lachend onder het heengaan. »Ga nog niet heen, juffie, nog niet!" zeide Martha met vuur. »Ik ben heelemaal overstuur door het wachten op Mr. Tom. Fanny heeft gisteren avond zeven jongen gekregen, en 't arme dier kan ze niet alle grootbrengen en nu wacht ik op Mr. Tom om me te zeggen, hoeveel er verdronken moeten worden." »Waar is hij vroeg Catharina. »By zijn liefje, mijn hartje. Hij neemt het er van, hoor. Nauwelijks is de zon op, of weg is hij, en het meisje bederft haar kleeren in 't natte grasMaar och een jonge man, die aan 't verkeeren is, is te pakkön als een aal bij zijn staart. En ik zal er ook geen kwaad van spreken, want wat is nu een man waard, als hij zijn natuur niet volgt V' Een ondeugende flikkering verlichtte Martha's oogen. »En Collop zegt," voegde ze er bij, »een lange vrijage maakt het kort met het werk. En daar zit me nu die arme Fanüy met haar kindertjes, die aan haar trekken tot ze niet meer weet wie een jong is en wie zijzelf, arm dier Martha, vindt Collop. dat de hoeve verwaarloosd wordt vroeg het meisje langzaam. »Daar valt wel niet aan te twijfelen, hartje Maar wat kun je verwachten van een vurigen jongen man 1 »Miss Catharine had aan 't hoofd van de hoeve moeten staan zegt Collop iederen dag. »En als u hier wondt blijven dan zou het de redding zijn van onze plaats." Wordt vervolgd. rijden. Men schat het aantal personen op meer dan 40,000. De hotels en restaurants konden alle gasten niet van het noodige voorzien. De paarden-tram van het „hotel d'O- range" vervoerde dien dag 256 personen, het hoogste getal wat ooit bereikt was verleden jaar was dat 211. Tot laat in den avond reden de vervoermiddelen af en aan, om de bezoekers weder naar hunne woonplaatsen te brengen. Branden. Te Heerhugowaard is den 21 de woning van den heer K. van der Gragt afgebrand. Een kind dat reeds te slapen was gelegd werd nog gelukkig gered. De oorzaak van den brand is niet bekend. Te Wageningen is den 22 door onbekende oor zaak brand ontstaan in de machinekamer van de »Ger- mania" bierbrouwerij van den heer G. Hoolmans. De scha ie beloopt eenige duizenden guldens. Alles was ver zekerd te Brussel. Te Amsterdam werd in den avond van den 23 brand ontdekt in het tapijtenmagazyn van den heer E. Alofs op de Heerenmarkt. Eenige voorbijgangers, die rook zagen waarschuwden de politie. De vlammen hadden zich weldra een weg gebaand naar de tweede verdieping, doch de intnsschen aangerukte brandweer slaagde er in, het vnnr met behulp van een Vechtkraan spoedig meester te worden. Men vermoedt, dat het ongeval is veroorzaakt door een brandend petroleumtoestel. Botsing. Te Haarlem is den 21 een botsing ontstaan tns schen een Leidschen wielrijder, die daar aan een weg wedstrijd zon deelnemen, maar eerst eens kalm den weg afreed en een jongeling P. Bon, van Haarlem die in vliegende vaart aankwam eu niets zag. Het gevolg was, dat Bon met het gezicht op de steenen scheerde, en met vernielden neus en andere wonden bewusteloos moest wor den opgenomen. De ander, de Vos geheeten kwam er tamelijk goed af. Een ernstige verwonding. Te Tilburg kreeg den 23 zekere Maria E., in de Oudekerkstraat twist met vrouw v. D., wie zij met haar mes een diepe wonde in de borst toebrachtnadat vrouw D. haar met een hamer een slag had gegeven. De toestand der gewonde is ernstig. Opzetteugels. Men schrijft uit Utrecht aan de R. N. Ct. Het goede, en door alle ware paardenvrienden zoo toe gejuicht voorbeeld van den Prins der Nederlanden om aan de koninklijke stallen den opzettengel af te schaffen, vindt hier, helaas, nog verre van algemeene navolging. De stalhouders gebruiken deze voor de dieren zoo las tige en uiterst pijnlijke tengels natuurlijk in hun eigen belang nietmaar vele houders van equipages in den omtrek dezer stad, waarschijnlijk door hunne koetsiers overreed, hechten nog altyd veel aan het sierlijk uitzien hunner met fier opgerichte koppen gaande dieren. Daarbg schijnt volstrekt niet gedacht te worden aan het lijden dat de paarden uitstaan door dat gedwongen ophouden hunner koppen, waarbij vaak het vleesch der wangen naar achteren wordt getrokken. Zelfs een enkele particulier hier ter steda hield den kop zijns paards door dit middel rechtop, doch nadat de koetsier door »meer dan gewone" overredingsmiddelen van een vermogend en barmhartig paardenvriend, er toe gebracht was om bet eens eeD korte poos zonder opzet tengel te beproeven, kunnen er veel meer diensten van het paard gevorderd worden, zonder dat het zich daardoor meer vermoeit. Paardenvrienden hopen zeer, dat aan de dwaze mode der optzetteugels, na het voorbeeld van den Prins-Gemaal, weldra voorgoed een eind zal komen. Eene brug door het Centraal-Statlon. »Hollandia", zoo meldt het N. v. d. D. bevat een artikel, geteekend V., over de qnaestie der exploi tatie van de gronden over het IJ en de overbrugging van dit water. De schrijver acht zulk eene overbrugging nergens anders mogelijk of doelmatig dan tegenover den Dam en het Damrak. Wijl echter daarvóór het Centraal station ligt en men daar noch overheen noch onderdoor kan, moet men er dwars doorheen. »Op het eerste hooren zegt V. zon men er van kunnen schrikkenGeven wij dus terstond de verzeke ring dat er eenige meevallertjes geconstateerd kannen worden. De belling der brug vangt aan tegenover den ingang der open KorenbeursNoordelijken gevel der Benrs, stijgt, het Damrak zelve geheel vrij latend voor het verkeer met het station, langzaam over het water heen en is boven de kleine haventjes vóór het Stations eiland al zóó hoog geklommen, dat de kleine scheepvaart er niet de geringste belemmering ondervindt. Bij den voorgevel van het station is zij gekomen tot boven de zoldering der wachtkamers en naast het avantcorps van het gebouw. Van het Damrak af is aan het gezicht op den stationsgevel geen schade gedaan, want de nieuwe Beurs vergunt toch reeds niet langer méér van bet station te zien dan den bedoelden voorbouw. De brug voert dus met een fraaie poort, waarvoor bet ontwerp worde inge wacht van den bouwer van het station, door den Oos telijken vleugel heen. In het station zelve ligt de brug reeds hoog genoeg boven perrons en rails trouwenser is in het station reeds een loopbrug op die hoogte. Aan de Noordzijde voert de brug weder door de kap heen, en, haar pijlers nu verder in het IJ-water plantend heeft zij al op den oever eene zóó aanmerkelijke hoogte bereikt, dat zij waarschijnlijk over het gansche watervlak haar weg horizontaal zal kannen nemen, tevens de zeilschepen en kleinere booten onder zich ongemoeid latend. Ter plaatse waar zij de geul der groote scheepvaart snijdt, opent zij zich, als het noodig is over eene spanning van ongeveer 60 M. met dubbele klep voor de groote zeeschepen, die het Noordzeekanaal op- en afvaren en hare ligplaats hebben in het Oostelijk havengebied. Aan de overzijde daalt zij neder op de strook gronds tusschen de beide Wiilemsluizen. Zij brengt u dns tot voor het station der Noordhollandsche tram. De Zaankanter neemt te Zaandam een electrische tram, die hem langs den Noordelijken IJ-oever en bij 't Tol huis over de IJ-brug binnen twintig minuten tijds afzet voor de trappen zijner Korenbeurt, op het Damrak. Wie aan den Noordelijken IJ-oever gaat wonen of werken, met vrij uitzicht op het levendig water en de torens der oude stad, is in korter tijd op den Dam, dan de bewoners der nieuwe wijken aan den Zuidrand der stad En de wandeling, des zondags van de Beurs af, de zachte glooiing

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2