Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Zitting van den Gemeenteraad Veiling van vaste goederen. Gemeente-rekening. Ingezonden Stukken. Woensdag 31 Juli 1901, B UB. O EK LIJ KB STA VlT Men zou meenen dat alle adspiranten daarvan iets draaglijks moesten kunnen leveren. Maar twee antwoordden aldus le De 80-jarige oorlog heeft vele landen vernield en begon in het jaar 1568 en is in vele landen doorgetrokken. Het land was geheel in droefheid gebracht en zelfs in diepe droefheid, dat er vele menschen en andere levende geslachten werden vernield. Ook schepen in het water werden in de lucht gesprongen. Steden en dorpen met geheel hunne in- en bijwoners werden op de vlucht ge slagen en eindigde in het jaar 1823 en toen kwam eerst de vrede in het land. Toen waren er veel menschen gerust, leefden in vrede. Den Spanjaarden begonnen toen eerst met hun gevecht, toen overrompelden zij alle steden en dorpen die in ons land bekend waren. De 80-jarige oorlog heeft vele doen schrikken en vluchtten zoo een gevecht is een belangrijk iets, het is in den tegonwoor- digen tjjd een heel ander leven dan in dien tijd, want toen waren het niets dan twisten tnsschen onze landen. Nu is den mensch gerust en het land ook zoo. In de 80-jarige oorlog was het maai van des 's morgens zon- op- tot zonondergang gevecht en dat heeft zoo 80 jaar geduurd. Het is eeB oorlog die haast niet te gelooven is en toch waar, maar hst is nooit te vergeten door hem die er veel van heeft bijgewoond of heel veel van weet. Het is dns maar, als er vrede is, vrede te houden en dan heeft men nooit geen last van twisten tusschen onze landen. Een oorlog is dikwijls het ergste wat men kan denken en vooral zoo oen oorlog die 80 jaar dunrt, het is een oorlog die haast een heele wereld zon vernielen. Het is al niet gemakkelijker dan nu, vrede is het ge makkelijkst en beste voor vorst en vaderland. Ons Nederland is daarom toch rustig gebleven met zijn provinciën. Gedeeltelijk menschen, die de„80-jarige oorlog hebben meegemaakt, zijn meestal ridderorden op hun borst hangende. Dit is ook wel een wonder dat er nog men schen overgeschoten zijn uit zoo'n oorlog, we zouden haast wel denken dat er geen uit zoo'n slag overschieten. 2e De 80-jarige oorlog begon in 500 en heeft 80 jaar geduurd met 12jarig bestand, er zijn vele veldslagen in gebeurd en het beleg van 's Bosch en de inneming van den Briel hebben er ook bij plaats gehad. Maria van Bourgondio neb er geregeerd en Karei de Stoute. In het jaar 1630 is do oorlog geëindigd, het was toen een jaar dat het streng koud was, de schildwachten bevroien dood op hun post, de Batavieren watnen in uitgeholde boomstammen de rivier afzakken en Albrecht Beilink werd levend begraven. Barslnges-horn. Met het zichten van het graan is men in de polders Waarden Groet begonnen. Met de gerst begonnen, laat het zich aanzien, dat de zichters met tarwe en haver kunnen voortgaan, zoodat de polders spoedig ontbloot zullen zijn. Het karweivell is al ruim, en geploegd, erwten, koolzaad en mosterdzaad staat aan de hok, zoodat dan weinig anders dan suiker bieten overblijft. En op dit laatste gewas loopt de land bouwer gelukkig zeer weinig risico. Als het witte zaad eerst msar binnen is, is er veel zorg van het hart. Broek op Gangedijk. Bij de aanbesteding op den 31 voor het bonwen van eene nieuwe schuur, voor rekening van den heer Wagenaar, werd ingeschreven door"VV. Swager, Alkmaar, f 1900A. de Mank, ia., f 1800; M. Groen, Schagerb'ug, f 1760; P. Voorman, Schagen f 1750 J. Dorregeest, Alkmaar, f 1636 J. v. Zalinge, Oudcarspel, f 1630; J. Kuit,waard, Broek op Langedijk, f 1625; J. Verweel, St. Pankras, f 1605; P. Nieman Sr., Keinsmerbrug, f 1560 P. Niernan Jr., id., f 1545. De raming bedroeg f 1540. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. - Schagen. Den 30 vergaderde alhier de raad der gemeente. Onder de ingekomen stukken was een scbijver van den Commissaris der Koninain, inhoudende vermei ding van het verleenen van eervol ontslag aan den heer P. A. Kooger als buitengewoon veldwachterproces verbaal der kasopname 2e kw., ontvangsten f 49492,81, uitgaven f 47917,50; adres van de huishoud en industrie school te Alkmaar om subsidie aangehouden tot volgende vergadering adres Algemeen Belang'' inzake spoorlijn Langedijk-Dirkshorn (uitslag der beraadslaging hierover reeds gemeld). De gemeenterekening werd aangeboden en zal worden nagezien door de beuren C. A. Hoogschagen, W. Roggeveen en P. Meurs. De geloofsbrieven der her kozen raadsleden werden nagezien en goedgekeurd, oveneens een ontwerp van de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag en op de invordering daarvan. Bij de rondvraag vestigde de heer Vlaming nogmaals de aandacht op boomonbeplanting van de markt. B. en W. zullen de mogelijkheid daarvan nog eens nagaan. Warnicnhuizen. Aan het post-telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Juli j.l. behandeld; 19 inlagen spaarbank, f 1202,40 3 terugbetalingen, idem, f 1080,146 postpakketten en 49 telegrammen. Spoorlijn hangedyk-Oirksliorn. Gemeente- en bansbestnnr albier hebben afwijzend beschikt op het verzoek tot deelneming in de gedachte spoorlijn Broek-Dirkshorn, als rakende deze lijn de be langen dezer gemeente hoegenaamd niets. Goedkoope ITltstapblljetten. De Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij geeft dezen zomer weder bovengenoemde biljetten uit, gedurende de maanden Juli, Augustus en September. Zij worden voor geen geringer afstand afgegeven dan voor 270 kilometer en kunnen een uur vóór de afreis aan het station van vertrek worden aangevraagd. Da biljetten zijn geldig op de lijnen der Maatschappij, de door haar geëxploiteerde tramlijnen en het Stoombootveer Enkhuizen-Stavoren. De uitvoerige bepalingen, met aanvraagbiljet, zijn aan alle stations verkrijgbaar. Wij vestigen op deze werkelijk goedkoope reisgelegenheid gaarne de aandacht onzer lezers. ÏOU.OOO Pd. St. voor Gord Roberts. LONDEN, 31 Juli. Het besluit, waarbij de Regeering gemachtigd wordt tot een gratificatie van 100.000 pd. st. aan Lord Roberts is door het Lagerhuis met 218 tegen 73 stemmen aangenomen. Door nationalisten en radicale leden werd tegen de schenking geprotesteerd. Opstand in Venezuela. SAN JUAN (Uolnmbia), 31 Juli. De gewezen voorzitter van het Congres, Rangel Garberas, is in opstand gekomen tegen generaal Castio en stuat met 5000 man aan de grens van Colnmbia. De toestand is kritiek. NIEUW-TORK31 Jnli. Een telegram van Onra9ao meldt Doctor Rangel Gardiras is met 5000 man opgestaan tegen generaal Castio, president van Venezuela, nabij San Antonio di Fechira aan de Colnmbiaansche grens. De Regeering zond 10.000 man op hem afde toestand is ernstig. Andere uitbarstingen worden verwacht, het ge- heele land staat gereed in opstand te komen tegen de willekeur van Castio. De grondwettelijke waarborgen zijn geschorst. Er worden verwikkelingen met Columbia ge vreesd. 1 Augustus. Het nieuwe ministerie. De nieuwbenoemde ministers, waarvan reeds vroegar de namen werden openbaar gemaakt, gidgen beden per staatsspoor te 12.20 naar Soestdijk, waar zij te 3^2 nur door de Koningin werden beëedigd. Daarna hadden zij een gehoor bij de Koningin-Moeder. Allen waren in rok. Men verzoekt ons mode te deelen dat zondag, den 4, de dienst in de kerk der remonstrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer ds. A. K. E. Horst, remonstr. pred. te Lochem in die der evang. luth. gemeente zal de dien3t vervuld worden door den heer ds. Brinkerink, van Bovenkarspel in die der doopsgezinde gemeente door den heer ds. Ten Gate, doopsgez. pred. te Monnikkendam. Huishoud- en Industrieschool. Bij koninklijk besluit van 24 Juli j.l. is, met wijzi ging van het kon. besluit van 2 Maart 1901, het bedrag van de rijkssubsidie voor de Alkmaarsche Huishond- en Industrieschool over het jaar 1901 nader vastgesteld op f 4500. Men zal zich herinneren, dat de minister van binnen- landsohe zaken de voordracht van de verhooging der subsidie van f 3000 tot f 4500 afhankelijk stelde van de verhooging der provinciale subsidie over 1901 van f 700 tot f 1200 en dat de Provinciale Staten de ver hooging over 1901 weigerden, doch voor 1902 en twee volgende jaren de subsidie verhoogden tot f 1500. Met die verhooging van f 800 per jaar, al is dat niet van 1901, heeft de minister, in zijne groote voorliefde voor en hooge waardeering van de Alkmaarsche school blijkbaar genoegen genomen. Het is te hopen en te verwachten, dat de in de om geving van Alkmaar liggende gemeenten, wier bijdragen gevraagd worden, eene gunstige beschikking nemen op het daartoe gedane verzoek ter wille der kinderen, die plaatsing op de school hebben of wenschen. Cadettenschool. De cadetten vertrokken den 31 met verlof. De lessen nemen op 15 September weder een aanvang. De generaal-majoor Van Dam van Isselt, inspecteur van het Militair Onderwijs, hoeft den 31 een bezoek ge bracht aan de Cadettenschool. iüxauien. Een vroeger leerling dor Ambachtschool alhier Jacob Mokkes, thans volgende de lessen aan de South- Kensington School voor Wetenschap en Kunst, te Londen, slaagde dezer dagen, in de afdeeling »Stoom", elementair onderwijs, in zijn overgangsexamen. H. de Bisschop van Haarlem. Sedert Zondag, den 28, vertoeft alhier Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, «J. It. Bottemanne, teneinde in het dekanaat Alkmaar het Heilige vormsel toe te die nen. Achtereenvolgens werd een bezoek gebraeht aan de tot dit dekanaat behoorende pastoriën Oudorp, Heerhu- gowaard, Warmenhnizen, Haringcarspel, 8choorl, Bergen, Rincegom en Heiloo. Het voornemen bestaat om Vrijdag, den 2, deze g"meento weder te verlaten. De Bisschop vertoefde ten huize van den deken, in de pastorie der Heilige Lanreutinskerk aan het Verdronkenoord. Gedu rende zijn verblijf wapperde da driekleur, hier en daar met den pauselijken wimpel, van vele woningen. Ï.V.1 AhMMAAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. 1 Vacature. Afwezig de heer Rentmeester, wegens ziekte, de heeren Janssen, van den Bosch en Glinderman wegens uitste- digheid. Waarn. Secretarisde heer L. van der Vegt. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. fflededcclingen en Ingekomen stukken. 1. Ingekomen zijn a. Schrijven van Mej. L. M. Bnys, houdende dank betuiging voor de inwilliging van haar verzoek om ge bruik te mogen maken van een lokaal der Burgerschool. Voor kennisgeving aangenomen. b. Briet van Ged. Staten ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit in zake af- en overschrijving op de gemeentebegrooting van 1901 ten behoeve van de ver hooging der jaarwedde van den heer Van Kleef. Alsvorea. c. Brief van den heer Van Kleef, houdende dankbe tuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. Alsvoren. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad op Uinsdag G Aug. 2. De Voorzitter stelt voor tot stemming over te gaan, en deelt mede, dat hij zich beschikbaar stelt, om als voorzitter van het bureau te iungeeren. De heeren de Sonnaville en de Wit verklaren geen benoeming te kunnen aaunemen. De heer Kraakman had gaarne een voordracht gezien van Borg. en Weth., zooals steeds gebruikelijk is. Na eenige discussie, naar aanleiding van de opmerking, dat het aanbeveling verdiende, die leden te benoemen, die slechts eenmaal als zoodanig zitting hadden gehad, waarbij blijkt, dat de betrekking voor de meeste heeren niet veel aanlokkelijks heeft, stellen de heeren Preijer en Bosman zich beschikbaar, terwijl de heer Boelmans ter Spill te kennen geeft, dat hij wel als plaatsvervangend lid wil optreden. Zonder stemming wordt dns bet stembureau samen gesteld als volgt: Voorzitter, de Burgemeester, leden de heeren Preijer en Bosmanplaatsvervangend lidde heer Boelmans ter Spill. Benoeming van een commissie tot het nazien der gemeente-rekening over 1900. 3. De Voorzitter deelt mede dat de ontvangsten be droegen f 377,817,11, de uitgaven f 362,441,34, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 15,375,77 en er dns bij 1899 vergeleken een vooruitgang valt te constateeren van pl.m. f 3000. Tot stemming overgaande, worden bij eerste stemming benoemd de heeren Kraakman en Stoelbeiden met 7 stemmen bij tweede stemming worden benoemd de hee ren de Groot en de Lange respectievelijk met 9 en 7 stemmen terwijl bij de daarop volgende herstemming tnsschen do heeren Glinderman en Janssen, de eeiste met 9 stemmen tot vijfdo lid wordt gekozen. De commissie bestaat das uit de heeren Kraakman, Stoel, de Groot, de Lange en Glinderman. Rondvraag. De heer P r e ij e r meent, dat het met het oog op mogelijk gevaar aanbeveling verdient, bepalingen te treffen ten aanzien van bergplaatsen voor chemicaliën. De heer Goede (weth.) zegt, dat reeds twee jaren die kwestie aanhaDgig is, doch dat nog geen beslissing dienaangaande is genomen, daar men hoopte,dat de hinder wet ook hierin zon voorzien. De Voorzitter zegt den heer Preijer toe, dat B. en W. de zaak opnieuw ter hand zullen nemen. Niemand meer het woord verlangende, wcfrdt de ver gadering gesloten. 30 Juli. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. 1. Tuin, a/d Zanderweg 1.75. Str. A. Asjes Ez. f 250, 2. Tuin, ten noorden van no. 1. 1.28. Str. dezelfde 200, 3. Tnin ten noorden van no. 2. 1.26. Str. dezelfde 190, 4. Tuin ten noorden van no. 3. 1.24. Str. dezelfde 195,— 5. Tuinten noorden van 4. 1.22. Str. dezelfde 180, 6. Huis en tuin 25.15. Str. dezelfde 2660, Afslag 6 Ang. a.s., ten half zeven nnr, te Alkmaar, in het koffiehuis van den heer van der Haagen. GEBOREN. 29 J ali. Jacob Harry, z. van Dirk Booij en Cornelia Hof man. 30 Phileminns Frauciscus, z. van Hendrikus Jan Rnygh en Philemina Maria Krens. OVERLEDEN. 30 Jnii. Trijntje Koopman, wed. Tennis Schermer, 70 j. Cornelis Kramer, 66 j. en 8 m. 31 Janna Helena Jacoba van der Mealen, echtgen. van Andries Martinns de Moor, 34 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeue kennis, dat de gemeente-rekening, dienst 1900, heden aan den Gemeenteraad aangeboden, op de gemeente-secretarie van heden af voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 31 Juli 1901. L. VAN DER VEGT, 1°. Secrptaris. Bestrating Tuinstraten. Toen 16 Aug. 1899 het adres der bewoners dier straten door den Raad in handen van Burg. en Weth. ter behan deling werd gesteld, verwachtte menigeen (enten onrechte?), dat spoedig een einde gemaakt zou worden aan wat men noemt zomer- enwinterplaag (stof of modder), doch, niet alzoo men wachtte, wachttekeek tegen den berg van bezwaren op eneindelijk speelde het stuk voor den Hoogen Raad met het bekende gevolg. Mogen wij thans, na twee jaren wachtens, eens weder de aandacht vestigen (de Raad is immers om?) op de bedoelde modder- of puinstruatmisschien is men thans geneigd een risico te nemen van hoogstens f 420.als zijnde het bedrag waarvoor de beide onwillige eigenaren waren aangeslagen. Mogelijk is het, maarof moet er eerst weder eene nieuwe verordening met betrekking tot beperking van eigendom op erven in het leven geroepen worden Waarlijk, de toekomst kan daar iets goeds brengen, doch, ook veel bederven. Men zie slechts de Snaarmans- laan, Spoorstraat (als ik die zoo noemen mag) etc. Met beleidvoldoch krachtig optreden belooft die omtrek veel. U, mijnheer de Red., dankzeggend voor verleende plaats ruimte Steeds hoogachtend UEd. dw. dr. W. VAN DER SNEL. Schagen 1 Ang. Aangevoerd 6 paarden t 110 a 250 8 stieren f 70 a f 110, veulens f a 010 gelde- koeien f 100 a 130, 47 vette koeien f 160 a f 237,50, 35 kalfkoeien f 120 a f 230, pinken en vaarzen f 0,a 0 graskalven f 0 a 22 nuchtere kalveren ±5, a 14,150 m. schapen f 11 a 17.325 vette id. f 18 a 24,overh. f a150 lammeren f 7 a 12, 23 magere varkens f 16.a 18.40 vette varkens f 0,44 a 45 ct. p. K.G., 60 biggen f 7,50 a 9,25, 900 kop boter per P. 50 a 55 et., 9000 kipeieren f2.75 a 3.25, 500 eendeneieren f 3.10, 3 ossen f 60 a f 70. Per Telegraaf. Hoorn, 1 Ang. Kleine kaas f 28,commissie 126,50, Middelbare f Aangevoerd 280 stapels wegende 80286 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3