Nederland. Laatste Berichten. Stadsbericiiten. bevonden li/oorwerpen. B U R <i E K LUKE S T A N D. De hel vol Ungelschen. De Iersche tenor Patrick O'Mara trad dezer dagen te Dublin op in »Faust." Op het oogenblik, dat Faust en Mephisto in de onderwereld moeten verdwijnen, raak te de machinerie onklaar en de beide zangers bleven han gen, zoodat alleen hun hoofden nog boven het tooneel zichtbaar waren. Een oogenblik van angstige stilte volgde. Nauwelijks echter was alle gevaar geweken, of uit den engelenbak riep een Ier Zeg eens, Patrik, is de hel zoo vol Engelschen, dat ge geen plaatsje meer kunt vinden, om onder dak te komen 't Schijnt dat zelfs de banken lachten. De eerste prijs in de Haarlcmsche paarden- loterij is getrokken door een ingezetene van 's-Graven- hage en door dezen aldaar verkocht. Een groenten ven ter uit Delft heeft het geluk gehad te winnen de boerenwoning ot 22000 gulden uit de Haarlemmer loterij. Naar men meldt heeft hij de 22000 gulden gekozen. De verkiezing van prof. Drucker. Uit Schluderbach seint Prof. Drucker 'Door een onwillekeurig verzuim, aan den burgemees ter en den minister medegedeeld, is het bericht mijner aanneming eerst Maandag bij den Burgemeester inge komen. Natuurlijk is aan bedanken door mij geen oogen blik gedacht. Ik behoef niet te zeggen hoezeer ik 't zou betreuren indien onder deze omstandigheden eene nieuwe verkiezing noodig werd geoordeeld." Bloedvergiftiging. Ter waarschuwing zij meegedeeld, dat te Amster dam een dertienjarige knaap is overleden tengevolge van oloedvergiftiging vermoedelijk veroorzaakt door den binnenrand van zijn stroohoed die met eene schadelijke stof gekleurd was. Te Haarlem is op 83jarigen leeftijd overleden de heer C. Pons sinds 1884 oud-landmeter bij het kadaster aldaar. De overledene had een wondje aan den vinger gekregen waardoor bloedvergiftiging ontstaan was. Wieringerwaard. Iemand van de Van Ewijek- sluis, die hier hooide, had het ongeluk van het hooi eerst op den dissel van den wagen en daarna op den dorschvloer te vallen, waarbij hij twee ribben heeft gebroken. Het dorschen van koolzaad en karwij is hier in vollen gang en bewyst, dat de gewassen inderdaad veel vrucht hadden, hoewel niet zoo vol als men verwachtte. Thans is het zichten van erwten aan de beurt. Schreven we een vorige maal naar waarheid dat op sommige akkers kwade koppen in de erwten waren, later zijn er al meer vliegjes gekomen, die in hur. ijver óm hun geslacht vooral niet te laten uitsterven, de derde zetting der erwten totaal vernietigden. Toch mogen we nog volstrekt niet klagen en zal, hopen we, de opbrengst nog wel boven het gemiddelde wezen. Directeur-generaal van landbouw. Aan mr. O. J. Sickesz met irgang van 16 Aug. 1901, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direc teur-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die batrekking bewezen. Volgens de »N. Ot," zou in plaats van mr. Sickesz WGidra tot dirocteQi'-genoraal van do afdeoling Landbouw worden benoemd jhr. mr. L. H. J. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer voor Ede. Op een baggermolen van den heer van Hattum, te Slledrecht, geraakte een werkman, vader van elf kinderen, tusschen een drijfveer bekneld, waardoor hij vreeselijk verminkt en onmiddellijk gedood werd daar er niemand in de nabijheid was, die hulp bieden kon. -D0 geref. kerk te Hnkhulzen ontving van het nienw gekozen Kamerlid, den heer N. Sluis Pz., een stuk grond ten geschenke om daarop een nieuwe kerk te doen plaatsen. Barslngerhorn. De vaart tusschen Alkmaar en de dorpen noordelijk van Nieuwe Niedorp, als Lutje winkel, Kolhorn en Barsingerhorn, is weer geopend, tot groote blijdschap der schippers, die nu weder met hunne vaartuigen ter plaatse kannen komen. Het spuien in de haven te Kolhorn is weder be gonnen. Eiken zomer heeft dit plaats en met zeer goed gevolg. Voorheen was de havenmond steeds te ondiep; nu men elk jaar eenigen tijd met vloed het water iaat inloopen, om het met ebbe weder te laten nitloopen, weet men de monding op voldoende diepte te houden, zeer ten gerieve der schipperij. Schagen. De tweede maand van het bestaan van het telefoonkantoor alhier heeft weer de groote noodzakelijkheid en behoefte er van bewezenin de maand Juli werden niet minder dan 275 telegrammen ontvangen en verzonden. Ursem. Den 1 was het 40 jaar geleden, dat de Legrafenis-Vereeniging Onderlinge Hulp" werd opgericht. Uit het door den secr.-penn. opgemaakte overzicht blijkt, dat in 't geheel, van de oprichtin gaf, bij 405 overlijdens- gevallen is uitbetaald, zoodat de onkosten per jaar en per lid, dooreen genomen, hebben bedragen f l.ll1/», waar onder alle onkosten mede zijn gerekend. Tot bestuurslid, in plaats van wijlen den heer 0. Overboom, werd de heer P. de Boer gekozen en tot vice-voorzitter de heer J. Meijer. Stompetoren. Gedurende de maand Juli is aan het hnlppostkantoor alhier op de rijkspostspaarbank in gelegd f 1711.35 in 18 inlagen, terugbestaald f 68.10. Heerhugowaard. De heer P. van den Kam, te Aalsmeer, is door den gemeenteraad benoemd als onder wijzer aan school no. 2. In deze gemeente hebben 26 jongelieden zich aangemeldt, voor vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. De leerlingen van school no. 2 hebben 31 Juli met prachtig zomerweder een aangenaam reisje gemaakt. Van hier per rijtuig naar Alkmaar ging de reis per stoom boot naar het Tolhuis bij Amsterdam, alwaar de kinderen in den grooten tuin zich met de overvloedige gelegenheden tot afwisselende sp'len uitstekend vermaakten. Het genot werd bovendien zeer verhoogd door de goocheltoeren van den, op dat gebied, eenigen Bamberg. Verklaring van CbambcrïaïiT LONDEN, 2 Ang. Bij de behandeling der begrooting van koloniën in het Lagerhuis, zeide Chamberlain, dat de oejlog nu gekomen was in een stadium van rooverij en mishandelingen (protesten der Ieren). Deze verandering brengt mede een verandering in de politiek der militaire operatiën en in onze houding ten opzichte van de oorlog voerenden die nog te velde zijn. De politiek van het oprichten van blokhuizen en het aldus instellen van beschermende districten was zoo wel geslaagd, dat de regeering geloofde, met volle instemming van lord Boberts en lord Kitchener' dat het mogelijk zou zijn, een aanzienlijk aantal troepen naar huis te sturen bij het einde van de wintercampagne. Lord Kitchener wil niet terngkeeren voordat hij het veilig doen kan. Een zeker aantal van den vijand zou onver zoenlijk blijven zoolang als zij wilden, maar de groote meerderheid van de bevolking der beide staten verlangde slechts naar een gelegenheid om zich vreedzaam neder te zetten. Het is dwaas, vervolgde de minister, om te spreken van het sluiten van vrede, zoolang geen voorwaarden die wij kunnen aanbieden, door de Boeren te velde zullen worden aangenomen. De vijand heeft gezegd, dat men het moet uitvechtendat is ook de zienswijze der regeering. Even zoo houdt de regeering zich aan het onderscheid tusschen de burgers te velde en de rebellen in de Kaapkolonie. Aan de politiek van verkeerd begrepen zachtmoedig heid is een einde gekomen. De voorwaarden, die wij den Boeren hadden aangeboden, zijn teruggenomen, maar als de oorlog uit is zal het land de regeering steunen in het aanbieden van edelmoedige voorwaarden. Op het o gen- blik zal ieder voorstel van vredesvoorwaarden verkeerd opgevat worden als zwakheid. Het is in de Kaapkolonie een oorlog van pure rooverij. Met betrekking tot Kritzingers bedreiging om alle Kaffers in Engelschen dienst dood te schieten, had lord Kitchener in opdracht gekregen Kritzinger te doen weten, dat hande lingen als waarmede hij gedreigd had en die naar men zegt reeds bedreven zijn, in strijd zijn met de gebruiken bij een beschaafde oorlogvoering, en dat alle personen die van zulke handelingen beschuldigd worden, voor den krijgsraad zouden terechtstaan, en bij veroordeeling zouden ter dood gebracht worden. (Toejuichingen). De militaire toestand, vervolgde Chamberlain, is meer hoopvol dan bij in langen tijd was geweest; gemiddeld verminderde de strijdmacht van den vijand elke maand met 2600 man. Als de toekomstige regeering van Trans vaal gematigd, redelijk en rechtvaardig was, zonden de oorzaken van rassenhaat verdwijnen. Gedurende zijn rede werd Chamberlain herhaaldelijk in de rede gevallen door Iersche ieuen, die luide protes teerden tegen sommige beweringen. Cadettenschool. De le lnit. G. H. Muller, leeraar aan de Cadet tenschool alhier, is benoemd om deel te nemen aan de najaars-manoeuvres van het 5e reg. infanterie in Sept. a.s. Alkiuaarsclie Had- en zweminrichting. In do week van den 27 tot en met den 2 zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 421 baden door beeren, 21 door dames, 32 door weezen en 204 door on- vermogenden. Hoogste temperatuur van het water 74°, laagste 73" Fahrenheit. Aanbesteding. Door regenten van het »Holje Paling en van Foreest" is onderhands aanbesteed aan de firma F. H. Bingers en Zoon het bonwen van 16 woningen op het terrein der bouwmaatschappij »Beijnecom", alhier, onder beheer van den heer H. G. T. Maun, architect te Petten. Abattoir. Hoezeer elders gedacht wordt over deze hygiëni sche inrichting, noodzakelijk overal waar de uitgebreid heid der gemeente een aantal wijd en zijd verspreide, bodem en riolen verpestende slachtplaatsen in het leven heeft geroepen, bewijst het volgende bericht uit Utrecht »Den 1 's avonds brachten de slagersgezellen te Utrecht, bij gelegenheid van de opening van het abattoir een sere nade met fakkellicht aan den directeur, den heer Hoef nagel, en den burgemeester, den heer B. Beiger. Kuiper's kapel deed daarbij uitstekend dienst." Als 't niet zoo treurig ware, zouden wij 't belachelijk noemen, dat hier te Alkmaar een klein groepje belang hebbenden, door allerlei handige misleidende voorstellingen, de oprichting van een slachthuis hier ter stede zoo lang vertragen kan. Vertragen.... want komen doet het toch Men laat zich op den duur niet bij den neus nemen Woest rijden. Willende uitwijken voor een paar kaaswagens, die in woeste vaart kwamen aanrijden, geraakte den 2 een jongen met een melkwagen op de tramrailsdoor het leven, dat door de Kaaswagens veroorzaakt werd, hoorde hij de stoomtram niet aankomen, met bet gevolg dat zijn wagen door den locomotief gegrepen en verpletterd werd. De hond, die onder de melkwagen liep, werd gedood. Kon. Militaire Academie. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs door cadetten der Cadettenschool afgelegd vergelijkend examen voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Aca demie, komen voor eene plaatsing bij die inrichting op 28 September e. k. in aanmerking bij: a. Infanterie hier te lande: W. M. F. E. P de Jager, P. Weys, F. Planxeel, G. van Bossem, A. R.' van den Bent, J. J. T. jtley, K. J.C. Koene, H. S. Bloeme, jhr. H. D. Laman Trip b. Cavalerie hier te lande: B. Wilson c. Artillerie hier te lande: B. P. J, van den Berg van Saparoea, L. J. de Decker, H. M. U. Higly, H. B. Marijt, jhr. F. W. L. de Beaufort, H. F. H. C. C. A. von Freytag Drabbe d. Genie hier te lande: N. G. Möller, J. J. S. Brandsma e. Infanterie in Nederlandse h-I n d i B. M. van Monrik, G. P. de Neve, L. O. A. Aernont, F. L. H. Dessauvagie, H. C. Crentz Lechleitner, C. F. J.Pape, A. Frendeuberg, V. Itzig Heine, P. C. Oolthoff, P. C. C. de Vos, F. Treffers, J. J. Baieedsen, J. J. de Vries, D. Sip boom, R. T. Schmiedeman, A. A. Streiff, C. W. Hoen- kamp, H. A. E. Jacobs, G. Bongers, B. P. R. van Riems dijk, W. Wessel, J. C. Heyning, J. F. F. bötz, T. B. Masquerier Holland, J. A. Mac Leod Manuel, W. J. de Vries f. Cavalerie in Nederlandsch-Indië: W. Storm van Leeuwen g. Artillerie inNederlandsch-Indië.-M. Boerstra, G. H. Schouten, J. H. Dönken, J. H. Wesseling, G. W. Boxman, J. Dormaar, D. A. Stephan h. Genie in Neder landsch-Indië: S. van Ester, W. N. A. van Es, W. van der Poel, W. R. H. van Aalderen. Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 4, 's avonds If nur, in den Stadshont, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Grande Marche Nationale", pour Harmoniev. I.M. H. Beltjens. 2. Ouverture zu dem Liederspiel »Heim- kehr aus der Fremde" p. Mendelssohn 3. »Wo Lnst und Freude wohnen", (Bartholdy Concert-WalzerEd. Strauss. 4. Fantaisie op motieven nit de opera »Rigoletto"G. Verdi. 5. Ouverture »Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in WIen Fr. v. Suppé. 6. Fantaisie op motieven nit de opera »Obéron"C. M. v. Weber. 7. a. Grand air de 1' opéra rGrétry a Fontainebleau"G. Gamauer. b. »Die Schmiede im Walde", Ein Idyll!Th. Michaelis. 8. »Mnsikalische Erinnerungen", Pot pourri E. Cnrth. Valscli geld. Door de politie alhier is dezer dagen in beslag go- nomen een valsch guldenstuk, voorzien van den beeldenaar van H. M. Wilhelmina en het jaartal 1897. Dames-comité „Alcumria". Het Internationaal Dames-comitéte Alkmaar gevormd om de geldelijke hulp In te roepen van de gansche wereld, ten einde de noodlge fondsen te verzamelen om den el- lendlgen toestand waarin de Roerenslacht- otters van den rampzaligen Zuld-Afrikaanschen krijg verkeerenalthans eenlgermate te ver zachten zal MAASTHAG, den 5, een aanvang maken met een COLLkCTh langs de huizen hier ter stede. Den ingezetenen zal daartoe door de dames persoonlijk een' inteelt en lijst worden aange boden. Iedere gift, hoe klein ook, zal dank baar worden aanvaard. Ook de hulp van talloos vele kleinen kan een aanzienlijk be drag doen vergaren. Ieder steune het Comité naar zijn vermogen, ook opdat onze gemeente, waar het voortreffelijk denkbeeld tot oprich ting van dit Comité, levensvatbaarheid kreeg, met hare bijdrage, onder die van andere plaat sen en volken, geen slecht figuur make. ONDERTROUWD. 1 Aug. Theodoras Petrus de Swart, wednr. van Eli sabeth Verdouk, en Agatha Johanna Koppers. Jacobus Nicolaas de Boer en Maria Catha- rina Mors. Gerardus Georgius Kuipers, te W inschoten, en Johanna Maria Petronella Nieu- wenhnizen, alhier. Cornells Antonins Witte en Cornelia Stierman. Cornelis Benjamin en Maria van den Berg. Petrus Wilhelmus Jozef Carpay, te Leeuwarden, en Catharina Jo hanna Francisca Bakker, alhier. Johannes Adrianus Luiks en Carolina Anna Gorter. Petrus Kuys, te Hilversum, en Ida Klaver, al- hi®r- Lonwrens Doorn, te Broek op Lan- geudijk en Trijntje Koegelberg alhier. Adriaan Herman Gouwe, te Amsterdam, en Alida Mesman, te 's-Gravenhage, onl. alhier. Rens Prins, wednr. van Albertje Helder, alhier, en Antje Dekker, te Broek op Langendijk. Nicolaas Betjes, te Akersloot, en Grietje Cornelisse, te Limmen, laatst alhier. Theo doras Sluijter, alhier, en Cornelia Hille, te Hoorn. Tenuis Koomen en Diouwertje van Veen, beiden te Oudorp, eerstgen. onl. alhier. GEBOREN. 1 Aug. Dirk, z. van Arend Hildering en Aaltje Bol. OVERLEDEN. 1 Aug. Johanna, d. van Lonrens Poeze en Jantje Huijgen, 2 Fredericns, z. van Johannes Jacobus van Giesen en Elisabeth Margaretha Keesen, 14 w. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Twee paraplnie's en een wandelstok, een hondenketting, een kwartje en 12 penningen, een boezelaar, een lederen portemonnaie inh. 2 ets., een nickelen rammelaar, een bloedkoralen halsketting, een metalen rozenkrans, een witte zakeen gouden oorbelletje met steentje een portemonnaie met geld, twee portemonnaie's, aen sigaren pijpje met gond gemonteerdeen gouden broche met wit bloempje, een jongensjas, een Tilburgs lot Nr. 17409, een gonden oorbelletje een band van een kinderwagen, een sleutel van een klok twee boezelaars een vermoe delijk gonden broche, een witte vrouwenzak, inb. por temonnaie een tabaksdoos een wit beenen mesje een schietlood, een parapluie, een zilveren gedenkpenning, een moer van een rijtuig een kleedje van een kinder wagen een hondenhalsband. Alkmaar, De waaru. Commissaris van Politie, 2 Ang. 1901. P. VAN DER HEIJ.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2