Honderd @n derde jaargang. 1901 ZONDAG 4 AUGUSTUS. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Amsterdamsche Brieven. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." NO. 92. Tweede blad. ILkMAARSCHE OOIBAAT. Deze Courant wordt Ulngdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SO franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f 0,0G. Afzonderlijke nummers S ets. Prtys der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3, VII. Parijs, 30 Juli 1901. Ditmaal gaan wij eens eene kroniek schrijven, waarin zeer vele cijfers voorkomendoch zullen trachten die optellingen niet al te dor te maken. Die cijfers hebben betrekking op de belasting en op eene reis om de wereld in 80 dagen. Beginnen wij met de belastingen, dan is het eene zekere waarheid, dat hoe meer staat en stad uitgeven, des te meer moeten de ingezetenen betalen.. Om dus minder te betalen, moeten bezninigingen gemaakt worden, en daarom kwam een afgevaardigde met een voorstel, hetwelk er nog al verleidelijk uitziet. Hij wil eene commissie benoemen van 24 leden, welke den naam zal dragen van commissie der bezuinigingen. Verder beeft die afgevaardigde bedacht, dat de beambten der verschillen de ministeriën, die kantoorheeren, die alles boeken en opschrijven, er het dichtst aan toe zijn, om te weten, waar al het geld blijft, hetwelk de belastingplichtigen opbrengen zij zien dus, of kunnen zien, waar teveel of onnut wordt uitgegeven. Het plan zou nu zijn, wanneer een beambte oene bezuiniging bedenkt, hij dit dan mededeelt aan de commissie, hierboven bedoeld, eu wordt die bezuini ging werkelijk gemaakt, dan den voorsteller gedurende 10 jaren 20 percent daarvan uit te keeren. Dat zou waarlijk geschikt zijn den ijver van alle kantoorheeren aan te wakkeren, veronderstelt toch, dat een beambte, die goed kan rekenen, eene bezuiniging voorstelt van 50 duizend gulden, en dat zijn voorstel wordt aangenomen, dan zou die slimme heer gedurende 10 jaren 20 percent, dus 10 duizend gulden ontvangen, of in die 10 jaren tezamen één tonOl men echter veel bezuinigen kan, is een andere vraag, de Staatsbegrooting hier bedraagt in ronde cijfers 3]/2 milliard, (3^500 millioen franken), waarvan 65 pereent dienen voor oorlogskosten en staats schuld. Daze kan men niet verminderen, dan zijn er andere uitgaven, waaraan ook niet te tornen valt, voor ongeveer 20 percent, zoodat van elke 100 franks op die begrooting er niet meer dan 14 of 15 overblijven voor de huishoudelijke uitgaven van den Staat. Men ziet dus, dat wij ons van alle voorstellen ter bezuiniging en daardoor minderen belastingdruk nog maar met teveel moeten voorstellen, en zooals een dagbladschrijver hier het zeer juist uitdrukte, is de toestand van den Staat die van een particulier, wiens inkomsten voor 9 tienden met hypotheek bezwaard zijn, zoodat het hem zeer moeilijk is op zijn 10e tiende nog iets te bezuinigen. Sedert eenige jaren belooft men ons ri'impot sur le revenu", de »income-tax", zeggen de Engelschen, de belas ting op het inkomen. In theorie vinden wij die belasting zeer eerlijken de mooiste, welke er bestaan kan. Laat ieder betalen naar zijne krachten, mooier kan het niet. Doch het schijnt zeer moeilijk, deze belasting in de praktijk toe te passen, want deze hervorming staat al lang in de programma's der candidaten, die echter wanneer zij van candidaten afgevaardigden worden, niet in staat schijnen er die nieuwe belasting door te krijgen. Men heei't er m mm VA* 25) »Daar heb je het nu juistviel Catharina haar in de rede. »Wat ik met mijn paar handen doen kan, dat mag ik doen, maar zoo gauw ik aanklop om hulp of geld dan word ik tegengehouden. De tuin is nu in orde en nu wou ik graag aan de hoeve beginnen maar Tom wil niet heipen, en moeder bromt en zegt, dat er geen geld is. Tom's wanbeheer moet het beetje dat er was, hebben opgemaakt. Het boerenbedrijf rendeert niet, tenzij je je hersens er aan geeft." »Wat heeft Tom dan verkeerds gedaan?" zeide Peggy kortaf. Ze mocht het onderwerp niet graag lijdon, maar toch wenschte ze Tom te verdedigen. *00 geoft nergens om, als hij maar een goed paard heeft om te berijden, een goed figuur maakt op de kermis en wat gold op zak heeft. Ziet nu het vee eens Je weet zelf, hoe die arme uitgehongerde dieren er uitzien. Verleden winter was er geen eten genoeg voor hen en toen moest hij in den allergoedkoopsten tijd veertig jonge ossen verkoopen voor een appel en een ei. Hij had er den dubbelen prijs voor gemaakt als hij tot het voor jaar had kunnen wachten. En nu weer heeft hij al het weiland voor het hooien bestemd, en dertig morgens van het allerslechtste gehouden voor tien koeien, driehonderd schapen en al de kalveren en paarden, 't Is klinkklare onzin »Hm 1" knorde Peggy. »Tom heeft er zeker zijn reden toe gehad. Reden" riep Catharina bitter. Als de arbeiders roepen zooveel over geschreven, vóór en tegen, dat ons het hoofd er bij duizelt, wanneer wij er over nadenken. Men moet niet vergeten, dat wij hier directe belastingen betalen maar nog Jveel meer indirecte. Door deze laatste wordt het leven duurder, en wijst in het dagblad »le Matin" de heer Harduin er op, dat in Engeland het kilo suikor 40 centimes kost, hier 1 fr. 10, de petroleum 20 centimes, hier 50 centimes, een schapenbout 70 centimes, hier 2 fr. 50, het gas 12 centimes tegen hier 30, zonder de tabak en sigaren te rekenen, waaraan de Fransche Staat 500 percent verdient. Deze heer Harduin is tegen de nieuwe belasting, hij wijst er op, dat deze alleen°op de rijken zal drukken, en dus de meerderheid der kiezers daarin niet behoeft bij te dragen, en zegt hij, daar wij hier algemeen stemrecht hebben, zal men dan die belasting op het inkomen maar steeds vermeerderen met opcenten, de groote hoop der kiezers behoeft daarin toch niet meê te dragen, dus behoeven de afgavaardigden dan niet bang te_ zijn meer uit te geven, het is dan immers slechts de minderheid die betaalt. Daarentegen voeren de voorstanders dezer hervorming aan, dat men in andere landen met die belasting zeer tevreden is, en zooals het thans is, kan het toch ook niet langer. De belasting geheven op de huurwaarde, waardoor dns de huisvader, die een groot gezin heeft, meer belasting betaalt dan hij die geen kinderen heeft, de belasting op deuren en vensters, zoodat men vooral buiten op het land angst heeft veel licht en lucht aan te brengen, die belastingen zijn toch ook niet eerlijk. Men ziet, het is een lastig vraagstuk, en bemerken wij nog, dat het niet onaardig is, in dezelfde courant twee redacteuren over dit punt te zien twisten. De een schrijft voor en de ander tegen. Enfin, dat gaat er hier mede door, maar zouden de lezers zich kunnen voorstellen, dat twee correspondenten der Alkmaarsche courant in dit blad een twistgeschrijf begonnen. En willen wij nu maar eens praten over die reis om de wereld? Wij hebben bier juist het bekende werk van Jules Verne voor ons liggen, waaruit wij zien, dat Philéas Fogg de volgende berekening maakte van Londen Suez Bombay Calcutta Hongkong Yokohama San-Francisco New-York dagen f oo naar Suez 7 Bombay 13 Calcutta 3 Hongkong 13 Yokohama 6 San-Francisco 22 New-York 7 Londen 9 r-: Thans maken twee Parjjzenaars ook de reis om de wereld de heer Gaston Stiegler voor het dagblad »le Matin"! en de heer Henri Tnrot voor »le Journal." De eerste gaat evenals Pnileas Fogg van het Westen naar het Oosten, terwijl de heer Tarot dezelfde reis maakt in tegenovergestel de richting. Maar de weg, welken beide neeran kozen, is met dezelfde als die van den held uit den roman De heer Stiegler vertrok op 29 Mei 1 n 50 in den namiddag uit Paijp, doch in plaas van Yokohama te bereiken over Brindisi, Suez, Bombay en door EngelBch-Indië, giüg hii over Lei 1 ijnSt. Petersburg, Moscou door Noord-Azië tot Vladivostok en vandaar naar Yokohama, waar hy op 5 om koren voor de paarden, en de schaapherder om koeken voor de schapen, en Collop doodverlegen staat met de koeien. Collop is een vroolijke ziel," lachte Peggy. »Ik kan er me niet over verbazen, dat hij de koeien te miserabel maakt om melk te geven." t Is niet om te lachen, Peggy., Ik ga naar den koopman om voer, hij kan ons geen crediet meer geven. Ik ga naar moeder; er is geen geld. Ik ga naar Tom. Verkoop die vervloekte schapen," zegt hij. »En hoe wil je dan koopeu voor 't volgend jaar?" antwoord iken de koeien lijden gewoon gebrek, 't Is een wan hopige warboel." »\Vel, maai het hooi en geef hun dat," zeide Peggy. »Dat hebben we gedeeltelijk al gedaan, maar denk eens aan, wat een verlies," zeide Catharina. Peggy haalde de schouders op. »Lieve hemel jij bent me dan ook een zwaarhoofd." »Dat zou jij in mijn plaats ook worden," zeide Ca tharina woedend. »Ik vermors hier mijn leven.. Had ik die jonge hondjes niet en de boot, dan had ik niets om mijn leven eenigszins drageljjk te maken." »Je kunt van geluk spreken, dat je twee dingen hebt om het dragelijk te maken," zeide Peggy droogjes. »Ik ben al dankbaar, dat ik er één heb." »Je beroep vroeg Catharina. Peggy gi°g r0cht overeind zitten. »Lieve hemel neen Een beroep is maar een hulpmiddeltje. De liefde, dat is 't ware beroep der vrouw. Ik kan me voorstellen, dat ik me heelemaal zon wgden aan de paarden-dressnur, maar alleen als Tom er zich aan gaf; das zou het waar schijnlijk Tom zijn, aan wien ik me dan eigenlijk toewijdde." »Ja, maar doe je dat zells wel zeide Catharina streng. Peggy bloosde, denkende aan al do uren, die ze met Tom doorbracht. »Nu, dat dankt me,zeide ze het hoofd latende hangen en met een poging er verlegen uit te zien met behulp van een viDger in haar mond. Gansje zeide Catharina bij 't zien van die uit drukking op haar gelaat. »Dat bedoelde ik niet," zeide Juli aankwam. In twaalf dagen bracht de groote stoomboot »Empress of India" hem van Yokohama naar het eiland Vancouver (N.-Amerika) en voor zes dagen geleden, op 24 Juli, nam hij de groote engelsche packetboot Oceanic", zoodat wij hem binnen een of twee dagen hier terng verwachten. Waarschijnlijk zal de reis 64 of 65 dagen geduurd hebben, en berekent men, dat de reiziger daarvoor heeft noodig gehad elf treinen, vier packetbooten, twee stoombooten, een vlot, zeven rijtuigen en ééne slede. De heer Tarot, die vijf dagen vroeger vertrok dan de heer Stiegler, zal waarschijnlijk eerst eenige dagen later terng zijn, want hij verloor veel tijd onderweg. De heer Stiegler maakte den overtocht over den Stillen Oceaan in 12 dagen, terwijl de heer Tarot daarvoor 21 dagen noodig had. Zulke reizen zijn wel niet van belang ontbloot, maar toch is het voor den persoon zeiven nu niet zoo bepaald prettig van den eenen trein in den anderen te springen, steeds gehaast en zonder omzien. Ons dunkt, men geniet op die wijze niet veel van zulk een prachtige wandeling rondom de wereld. J. M. T. XI. De verkiezing In district IV, waarover ik in mijn vorigen brief sprak, is geëindigd met een schitterende overwinning van den heer Cremer, die dus in de nieuwe wetgevende periode niet van het Haagsche Binnenhof zal zijn uitgesloten als minister heeft hij het verlaten en als Kamerlid keert hij er terng. Dat is wel geea promotie, maar erger er aan toe is de heer Heldt, die al zoo lang volksvertegenwoordiger was en nu zijn zetel heeft verloren. Mr. I. A. Levy heeft 't zeker goed .bedoeld, toen hij als een der redenen, waarom hij Heldt boven Cremer ver koos, opgaf dat de eerste de bezoldiging van Kamerlid zoo slecht kon missenhij had indertijd het meubel makersvak verlaten om aan den weasch der kiezers ge volg te geven, nu stonden hem de handen daarvoor vreemd, zoodat, indien zijn maudaat niet werd vernieuwd, hij een tijd van zorgen tegemoet ging. Men moet er zich echter over verbazen, hoe een zoo handig advocaat als mr. Levy een zoo zwak oogenbiiK h6ott kannen hebben om dit argu ment te berde te brengen. Men kan er zeker van zijn, dat deza redeueering den heer Heldt beelwat stemmen heeft gekost. Men kan wel by een kiezer komen om invloed op zijn stem te oefenen, doch dan moet men dat doen door de persoonlijke qualiteiten van den candidaat in een zoo gunstig mogelijk daglicht te stellen. Gaat men specnleeren op het medelijden van de menschen, dan is 't dadelijk mis. Moor een aspirant-kamerlid kan men werkelijk geen slechter propaganda maken dan hem voor te stellen als iemand, dien men nit deernis aan een zetel moot helpen zooveel besef heeft men wel van beginselen dat men voelt., dat deze dienen te beslissen en het per soonlijke belang van den candidaat niet den doorslag mag geven. Het ongeluk voor Heldt was, dat een zoo eminent man als Cremer tegenover hem een candidatnur aanvaardde. Bewees men Heldt als t ware eon weldaad door houi af ze minachtend, »dat is niet jezelf aan Tom toewijden, dat is enkel je samen amnseeren. Maak je een flinker man van hem Levert hij door jou beter werk De twee zagen elkander aan, Catharina met strakken blik, terwijl de lijnen om haar mond beslistheid tee kenden. Ze had reeds gernimen ty d naar dit gesprek met Peggy verlangd. Peggy scheen in te krimpen en kleiner te worden. Ze trachtte nog zich uit deze positie te redden. Jij beheert nu immers de hoeve waagde ze te zeggen. Zeker, maar waarom Omdat Tom dia ter wille van jon verwaarloosde." Et heerschte een tijdlang stilte. Een boot is een pijnlijke plaats voor een kibbelpartij, en Ca tharina Uad de riemen. Plotseling sloeg Peggy de oogen neer. »Ik vrees, dat je gelijk hebt, Kit," zeide ze ootmoedig »maar ik heb geen invloed op hem, zooals je weet." "Geen invloed?" herhaalde Catharina verachtelijk.... Ze hield op. Wat zou ze winnen door Peggy boos te maken Zachter vervolgde ze »Je moet eenigen invloed hebben, Peggy, ten goede of ten kwade. Dat heeft iedereen vNu, dan is de mijne zeker slecht volgens jou maat staf,' zeide Peggy koeltjes. »Maar zie je, ik ben nog niet overtuigd, aat mjjn weg minder goed is dan die van jon.. 't Is althans een minder sombere en 'tis beter twee mensehen gelukkig dan één diep ellendig te maken. Jij loopt nu graag in het tuig. Ik ben liever een ongetemd veulen 6n volg mijn eigen wil en ingeving." Catharina schudde het hoofd. Ze had haar eigen gevoel te lang in bedwang gehouden door haar wil, dan dat ze un met Peggy kon sympathiseeren. Diep in haar hart begraven lag do gedachte aan Franklin, welke nu en dan opleefde en zich aan haar bewustheid opdrong. Deze gaf nu den vorm aan haar antwoord. »Als je iemand iiefhebt, dan wensch je een invloed te zijn in zijn leven, niet zijn speelpopje," zeide ze ernstig. Peggy haalde de schouders op. »Hoor eens, we zijn zoo velschillend mogelijk. Ik ben een vroolijke vlinder, gelukkig in den zonneschijn, diep ellendig daarbuiten.'

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5