Ziekenverpleging Keukenmeid Nederland. Advertentiën^ Openbare Verkooping Egmond aan Zee. gaat niet door. in het huisgezin, Prijs f 2,50. MELKBEHOUD te Alkmaar. Boekh. HERMs. COSTER ZOON. 3P. n. -V^ixr E333ÜEUNl", Geneesheer-IJirecteur aan het Stads-Zieken- hnis te Leeuwarden. bewaart melk en room, zelfs in de warmste tij den, vele dagen voor zuur worden. VOL KOMEN ONSCHADELIJK, kleurloos, sma keloos en reukeloosScheikundig onderzocht. Op aanvrage worden gratis proefilesschen gezonden. Wederverkoopers gevraagd. te vaardigen, van Cremer kon men veeleer zeggen, dat men 't moest waardeeren, dat iemand van zijn fortuin en zijn talenten zich beschikbaar wilde stellen om opnieuw 's lands belangen te behartigen. Dat was geen postuur en Heldt had verstandig gedaan, wanneer hij zich tegenover zulk een tegenstander aanstonds had teruggetrokken. Hij zou daardoor zijn positie versterkt hebben, wat hem bij een andere Kamer-vacature ten goede zou gekomen zijn, nn zal het deernis-argument hem nog tijden in den weg zitten. Op den dag van den uitslag dezer verkiezing werd ook bekend, dat de heer Hugo Maller ten gevolge van zijne drukke bezigheden zich verplicht gezien heeft als Eaadslid te bedanken. Het krachtige, werkzame element in onzen Raad wordt daardoor zeer verzwakt. Hugo Muller is een van de mannen, die zich te Amsterdam aan de spits van het nieuwe regime hebben gesteld en toen men hem de gelegenheid bood om de woorden, in vergaderingen van kiesvereenigingen gesproken, door daden te laten volgen greep hij deze gretig aan. Het ambt van Raadslid heeft hij nooit beschouwd als een eerebaantje, dat wel aardig was om bij het gewone werk waar te nemen neen, hij stelde ei een eer in zich van allerlei aan de orde komende vraagstukken goed op de hoogte te stellen en zoo werden altijd zijne adviezen zeer gewaardeerd. Het is niet ge makkelijk om mannen te vinden, die lust hebben om aldus het door de burgerij in hen gestelde vertrouwen te beant woorden. En doet men dit te Amsterdam niet, waar de verhandelingen van den Raad steeds door een aantal kritische overzicht-schrijvers gevolgd worden, dan wordt men in de couranten aan de kaak gesteld en staat men voor een oppervlakkig man of voor een domoor te boek, eer men 't zelf weet. De heer Bleys heeft 't nu nog weer het laatst moeten ondervinden, hoe een Raadszetel iemand lang niet altijd tot oere brengt maar bem zelfs zijn reputatie kan doen verspelen. Vroeger toen hij zich uitslui tend aan het bouwvak wijdde werd bijna altijd met grooten lof over hem gesproken, maar men kan een goed bouw meester zijn en 't toch nog als Raadslid in de hoofdstad afleggen. Zijne beweringen, maar zeer zelden onberispe lijk voorgedragen, bleken menigmaal niet steekhoudend te zijn en als hij meende nu eens het een of ander heel deugdelijk te hebben onderzocht kwam een ander bem aantoonen, dat hij zich heel eenzijdig had doen voorlich ten dan bezat hij niet de advocaten-routine om zich door de moeiljjkheid heen te slaan, maar raakte hij deer lijk de kluts kwijt. Toen dan ook bij zijn heengaan de voorzitter de gebruikelijke vriendelijkheids-termen bezigde konden vele Raadsleden zich niet weerhouden ironisch te glimlachen. Het in den zomer zoo nu en dan voorkomende verschijn sel van een bijeengeroepen Unad, die zoo slecht bezocht wordt dat de aanwezigen niet Beschluss-Jdhig zijn, is ons ook dit seizoen niet onthouden. Onze nieuwe burgemeester had 't kunnen verwachten. De agenda was Woensdag niet van dien aard om Raadsleden, tijdelijk buiten de stad, te bewegen bun landelijke rust prijs te geven voor een middag van puffen in een benauwd lokaal en zoo konden de ijverigen weer huiswaarts gaan door dezelfde hitte, die zij zoo moedig hadden getrotseerd. Donderdag was 't van hetzelfde laken een pak, ja, er waren nog minder leden verscheneningevolge de bepalingen van de Gemeentewet konden toen Vrijdag zij, die kwamen opdagen, besluiten nemen. Voor het prestige van den Raad was 't wel zoo goed geweest als mr. van Leeuwen ons die geschiedenis had bespaard. Immers, er wordt nu over dat college geredeneerd als over een club school jongens, die uit de klas wegblijven en daaraan worden opmerkingen vastgeknoopt, die niet tot verhoogiug van het aanzien der vertegenwoordiging van de burgerij kun nen strekken. Gelukkig komt er tegelijkertijd iets goeds van het Prin senhof, Naar verluidt zijn B. en W. dezer dagen met de gemeente-begrooting klaar gekomen en is 't eind-resul taat, dat ondanks aanzienlijke verhooging van het hoofd stuk »Onderwijc'' toch geen hooger percentage voor de inkomsten-belasting behoeft te woiden voorgesteld. Aan het ruimer vloeien van de inkomsten uit enkele gemeente bedrijven zou dat te danken zijn. Vele pessimistische be schouwingen, dat de belasting te Amsterdam voortdurend hooger zal worden, zijn hiermee gelogenstraft; 'tistrou Voor 't oogenblik ben ik er heel tevreden mee, mij te koesteren in Tom's glimlach.'' Ze knikte en lachte tegen Catharina's ernstig gelaat. »Je doet verkeerd met hem alles te geven wat hij vraagt, en niets te eischen, Peggy. Als hij later iemand anders ontmoet, gooit bij je weg als een ouden hand schoen Peggy knipte mot de vingers .Luister, luister O Cassandra 1" »Ik ben geen profetes,'' zeide Catharina rustig, »doch ieder weet, dat de toekomst zich ontwikkelt uit het heden. Tom heeft geen stabiliteiten hij is ontzettend zorgeloos. Zoo gauw hij iets heeft, geeft bij er niet meer om. Om hem zit ik nu hier mijn leven te verknoeien, en ik zie geen uitkomst.'' »Die is er altijd," zeide Peggy. »Hoe dan vroeg Catharina. »Het witte hek." Catharina staarde haar aan. »Je bedoelt?.... Peggy knikte. »Dat is een uitweg voor den verrader," zeide Catha rina kortaf. >Dien zou ik nooit kiezen." »Je kunt nooit weten," zeide leggy, de wenkbrauwen samentrekkend. Haar gelaat was plotseling omfloerst. Verwonderd staarde Catharina haar aan. »Is dat nu je vlinder-stemming?" vroeg ze. »Kijk eens, Peggytoen ik verleden maand hier kwam, koes terde ik dergelijke gevoelens, en jij hebt er mij afge holpen. Je scheen zoo vrij en zoo gezond, en je beschouwde het leven als een feest. Nooit heb ik iemand meer in allen eenvoud blijde gezien En al dien tijd had je deze gedachte als een geraamte bij dit feest Jij hebt mijn geraamte uit de kast te voorschrin ge haald, Kit. Maar 't is altijd goed, je hulpmiddelen te kennen,'' zeide Peggy van harte. Indien het leven het gebit tusschen de tanden neemt en met je op hol gaat, dan is het goed de hand aan den kinketting te slaan. Als je paard niet loopen wil, dan denk je er graag aan, dat je sporen hebtToe, geef me dat jonge hondje eens, als een beste meid." Wordt vervolgd. wens al welletjes wat aan den fiscus moet worden ge offerd. Een goed verschijnsel is, dat in den laatsten tijd het aantal leegstaande hulzen te Amsterdam sterk is verminderd. Een tijdlang had 't den schijn, alsof zij, die 't maar even konden doen, door de hooge belastingen op de vlucht werden gedreven, maar langzamerhand worden hunne plaatsen toch weer ingenomen. Te meer verdient dat opmerking, omdat het bouwen ook nog verre van stilstaat. Er zijn buurten, die in een jaar tijds een geheele metamorphose hebben ondergaan. Men moet maar eens komen in de buurt van het station Muiderpoort, waar heele blokken huizen, op het oog niet zonder comfort, als paddestoelen uit den grond verrijzen. Nauwelijks zijn zij klaar of zij zijn ook bewoond. Voor Amsterdam is 't er dan ook zeer frisch in de verte ziet men de wei landen en de kweekerij van Groenewegen en dichterbij verhoogen de wuivende boomen van »Het Vosje" nog de illusie, dat men buiten is. Heeft men zijne werkzaam heden in het centrum der stad, dan is het veraf wonen geen bezwaar, want telkens stopt een trein aan de Mui derpoort, die binnen enkele minuten tegen een zeer laag abonnementstarief naar het Centraalstation voert. En komt men in een ander deel der stad, in de buurt van het eenmaal zoo verlaten staande Concertgebouw, dan ziet men nog andere wonderen van een zich uitbreidende stad. Vooral bij de betere klassen, die een beperkt in komen hebben is deze wijk zeer in trek hier is 't de tram, die de afstanden niet hinderlijk maakt. Veehandel ln Friesland! Hoewel de »ongetiid" (de drukke hooitijd) voorde veehouders, die geen buitenlanden behoeven te hooien, zoo goed als afgeloopen is, bewees de aanvoer op de jongste markt toch, dat de boeren nog met weinig vee ter markt komen. In weerwil dat er nog eenige Belgische kooplieden ter markt waren, was de handel in melke- en kalvekoeien slapjes, maar in stieren, vooral in de eerste qualiteit, ging het beter. Ook in vette kalveren, waarvan prachtige exemplaren waren aangevoerd, was de handel vrij druk, zoodat ze tegen goede prijzen nogal vlug van de hand gingen. Ook naar nuchtere kalveren was goede vraag, met stij gende prijzen. Vette varkens, waarvan de aanvoer niet groot was, omdat aan het vervoer door het heete weder levensgevaar verbonden is, waren gewild, evenzoo Londensche biggen. De verhouding tusschen vraag en aanbod van magere varkeus en jonge biggen handhaafde de prijzen van de vorige weekevenzoo stond het met het wolvee. De aanvoer was120 stieren, 115 vette koeien, 605 melke- en kalve koeien, 450 vette kalveren, 200 nuchtere kalveren, 1100 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 400 vette biggen, 70 magere varkens, 325 kleine biggen. De prjjzen zijn vette koeien le qualiteit 27—30 ct., 2e qualiteit 25—27 ct., 3e qualiteit 16—20 ct., stieren 22—24 ct., vette kalveren 23—33 ct., vette schapen 23— 25 ct., vette varkens 2021 ct., Londensche biggen 1920 ct., alles per '/a kilo. Melke- en kalvekoeien f 150—f240, pinken f45—f60, nuchtere kalveren f 9—f 10, weide-schapen f 15 f 19, melkschapen f 1218, magere varkens f 35—f 65, lam meren f 9f 11J, kleine biggen f 6—f 7. (N. v/d D.) Bevordering van den Spaanschen lüxport. Blijkens mededeeling van het Centraal-Bureau der Vereeniging tot Bevordering van don Nederlandschen Export te 's Gravenhago, heerscbt er, sedert hetSpaan- sche Rijk het grootste deel van zijn afzetgebied in de oude koloniën verloren heeltin regeerings- en bandels- kringen eone levendige beweging om door allerlei maat regelen den uitvoerhandel naar andere streken te ver plaatsen en uit te breiden. Zoo werd o. m. door de regeering de »Centro de In- formacióu Commercial" in het leven geroepen eene in stelling welke voor den handel zeer nuttig is en die als officiëel orgaan de »Gaceta de Madrid" uitgeeft terwijl b.v. over wijnhandel en andere branches van den Spaan- schen export afzonderlijke geschriften verspreid worden. Buitendien heeft dit informatiebureau een adresboek bewerkt van Spaansche exporthuizen. Eene door bet Ministerie van Staat samengestelde Com missie ter bevordering van den uitvoerhandel heeft de wettelijke regeling van de positie der handelsreizigers in behandeling genomen. Einde December van het vorige jaar heeft zich te Madrid eene vrije Vereeniging ter bevordering van den Spaanschen export gevormd, met name de »Liga Haritima Espannola." De »Fomento d"l Trabajo" te Barcelona, eene Ver eeniging van kooplieden en industriëelen richtte in Mei j.l. een verzoekschrift tot de regeering waarin zij de wenschelykheid bepleitte van de oprichting eener perma nente monstertentoonstelling welke niet alleen voor den Spaanschen doch ook voor den buitenlandschen handel opengesteld zou moeten worden. De voor dit doel benoodigde ruimte wil de Vereeniging ter beschikking van de regeering stellen. Verschillende ondernemingen, deels viije Vereenigingen van Spaansche koopliedendeels particuliere firma's streven er naar, zooveel mogelijk verandering te brengen in het onvoldoende aantal Spaansche reizigerswelke vreemde talen nachtig zijn. in Parijs werd eene maatschappij opgerichtdie den naam draagt van »Sociedad de Relaciones Comerciales" en die den Spaanschen handel met Spaansch-Amerika wenscht te bevorderen door reclame-middelen informa- diensthet verrichten van agentuur-, expeditie- en com missie zaken enz. Een te Malaga opgericht Collegio pericial mercantil'' heelt tot hoofddoel de vreemde overzeesche huizen, die als tusschenpersoon werkzaam zijn te verdringen door de stichting te bevorderen van factorijen in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. De groote Spaansche Stoomvaartmaatschappij »Com pania Transatlantica Espanola" heeft in den laatsten tijd belangrijke geschriften openbaar gemaakt over ver schillende debouchés voor Spanje terwijl zij zich met den verkoop belastdoor tnsschenkomst harer agenten van de goederenwelke haar ter verzending worden aan geboden. «raft, Het polderbestuur van de Graftermeer heeft het maken van een weg door de Graftermeer op gedragen aan de heereu R. K. Koppen Zn. te West- graftdijk Door dezen weg zal de verbinding van Oost- en Westgraftdijk met Graft en de Rijp veel verbeterd worden, daar de bestaande weg in den winter dikwijls onbegaan baar was. Rijp. De heer ten Dam Ham alhier heeft onlangs den dag herdachtwaarop hij25 jaar geleden tot kerkvoogd der Ned. herv. kerk benoemd werd. Bij deze gelegenheid werd hem door de leden van het kerkbestuur een fraai aandenken vereerd. Na afloop der godsdienst oefening op 28 Juli j.l. richtte de predikant ds. A. Jen- tink eenige woorden van waardeering tot den jubilaris an bedankte hem namens de gemeente voor hetgeen hij in dien tijd voor haar gedaan had. Hippen-ziekte. Men schrijft aan het »N. v. d. D." van de Belgische grenzen Nn op enkele plaatsen van ons land een ziekte onder de kippen ontstaau is heeft de Belgische Minister van Landbouw 't noodig geoordeeld een Koninklijk besluit gereed te doen maken waarbij de invoer van kippen uit don vreemde aan gezondheidsmaatregelen onderworpen wordt. Dit Koninklijk besluit, dat volgens de verklaring van den Minister zeiven eerlang in den »Monitor" zal verschijnen zal hem machtigen allen invoer van zieke vogels te verbieden terwijl hij tevens het recht zal ver krijgen den invoer van vogels te verbieden uit die landen, waar besmettelijke vogelziekten heerschen. Ontsporing. Den 1 is de tram van Leiden naar Katwijk en Noordwijk ontspoord. De tram moet daar om een groot blok huizen rijden waardoor het uitzicht geheel belem merd wordt en daarom moet steeds op dat pnnt de alarmfluit of bel worden gebezigd. Wellicht is dit nn nietdoor een van den anderen kant komende bestuur der van een paard en wagen, waarop een groot petroleum- reservoir lag, opgemerkt, met bet gevolg, dat die wagen werd aangereden en de koetsier van den bok geslingerd werd waardoor bij ernstige kneuzingen bekwam. De tram zelve derailleerde waarbij gelukkig geen verdere onheilen plaats hadden. te HEILOO in het kolfiehnis van Ruiter op Won- derclag 2» Augustus 1901des avonds 6 nur, ten overstaan van 2*. .9C. AAA TOORA Si Si iSllittlll, Notaris te Alkmaar van 1. Het Woonhuis met annex Timmermanswerk plaats .Erf en Tuin te H e i 1 o o aan den Wes- terweg nabij het Station en de R. K. Kerk, kadaster sectie A Nr. 1181 groot 6 A. 60 e.A. Eigendom van den heer N. BOLTEN, timmerman aldaar en te aanvaarden bij de betaling op 10 Oc tober 1901. 2. Drie perceelen Bouw- en Welland en Bosch, bij den Limmertol, aan den Heerenweg en de Kapellaan, te H e i 1 o o, samen groot 1 H.A. 29 A. 55 e.A., zeer geschikt voor bollencnltunr en inmiddels uit de hand te koop. Eigendom van den heer S. STIKKEL VAN DAM te Alkmaar en te aanvaarden 1 October 1901. Breeder bij biljetten omschreven. Meerdere inlichtingen geeft de Notaris. Zij die bet eindexamen d^r RijkB Hoogere Bur gerschool hebben afgelegd worden er op attent gemaakt, dat men aan deze Inrichting voor het Staatsexa- men in de Wude Talen kan worden voorbereid tegen betaling van een minorval van SO gulden per jaar. Dr. M. N. J. MOLTZER. De op 8 Augustus 19©1 aangekondigde verkoop van een SllJISbehoorende aan TRIJNTJE DEKKER, Wed. KLAAS BLOK en kinderen, Notaris IS. AAA WEU VEEA. Mevrouw VAN ITTERSUM, Langestraat, vraagt, om dadelijk in dienst te treden, een fatsoenlijke die netjes werken kan. Kinderwasch aan huis. DOOR Alleen verkrijgbaar bij B. SB C. MüBBER, Apothe ker Brouwersgracht Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6