m LE7ENSS0EL No. 93. Honderd en derde jaargang. 1901. W OENSDAG 7 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Kostelooze bezichtiging voor onvermogenden Annie E. Holdsworth. Schrijfster vau „Dolores." 4LKMAARSCHE COIII WÏ. Deze Courant wordt Dinsdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SO franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers M ets. Prys der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Velefoonnuaraer: 3. op Zondag, 11 Augustus a.s., 's namiddags van 1—3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie op Donderdag, 8 Augustus a.s., 's namiddags van 2—3 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geene toegangskaarten afgegeven. CHIAA. De ontruiming van Peking door de Mogend heden, die slechts kleine detachementen achterlaten ter bewaking der nu zeer versterkte gezantschapsgebouwen, veroorzaakt veel ontevredenheid onder de alhier gevestigde buitenlanders, die verklaren dat de houding der bevolking voortdurend vijandiger wordt naarmate de troepen aftrekken en dat de Chineezen als vanouds de vreemdelingen op straat weer beginnen te vervloeken en tegen het lijf te loopen. DUITSCHIiAAD. De toestand van Keizerin Frederik die den laatsten tijd gunstiger scheen, is sedert eenige dagen zoo verergerd dat een spoedig einde gevreesd werd. De Keizer, die de feesten te Emden zou bijwonen, heelt zich naar Wilhelmshöhe begeven. Ook Koning Edward VII is daarheeD vertrokken. Wat gevreesd werd is dan ook geschied Keizerin Priedrich is den 5 's avonds te kwart over zessen kalm ontslapen. Aan het sterfbed waren alle hier aanwezige leden van het Keizerlijk Huis vereenigd. Eenige minuten na het overlijden werd de standaard op het slot Priedrichshof halfstok geheschen. De Koning en de Koningin van Engeland vertrekken waarschijnlijk niet voor Woensdag naar Duitschland. IfllSGJsULABrD. Chamberlain's verklaring dat het dood schieten van Kaffers strengere maatregelen tegen de Boeren ten gevolge zal hebben, wordt algemeen toegejuicht door Jingo-bladen en de ministerieele organen. De liberale pers keurt daarentegen de heltige taal van den minister ten hoogste af. De «West-Minster Gazette" zoekt achter deze onver zoenlijkheid nog iets anders en zegt o.a. .Minister Chamberlain's woede kan niet anders dan den indruk geven, dat de zaken in Zui d-A f r i k a minder voorspoedig gaan dan de Eegee- ring wil toegeve n." Vooral wordt ook Chamberlain's verklaring, dat de Britten zedelijk recht hebben, de inboorlingen in hunne gelederen te laten medestrijden, door het blad betreurd. »De Boeren kunnen daarin een erkenning zien van hun zedelijk recht om desgelijks te doen en hunne ver zwakte strijdkrachten met hunne Kaffers versterken." De Iersche Afgevaardigde Redmond heeft op Chamber lain's toespraak zeer treffend geantwoord. Chamberlain's rede zeide hij, maakte één ding duidelijk, namelijk, dat de Britsche Regeering den verdelgingsoorlog VAW in Zuid-Afrika verlangde. Redmond verwachtte, dat het antwoord zou zijn doorvechten, tot wij ons vrijgevochten hebben van Engeland. Dan zal in Zuid-Afrika een bloedbad aangericht worden. Redmond eindigde met onder luid applaus zijner partij- genooten, Gods zegen af te smeeken voor de zegepraal der Boeren. De Engelsche marine heeft een verlies geleden waarbij echter gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. De torpedo-jager »Viper" is op de rotsen bij Alderney gestooten en gezonken, alle opvarenden werden gered. Het transportschip Canada" met 300 zieke en ge wonde Britsche soldaten is, op weg naar Engeland, te Las Palmas aangekomen. De Idaho" is te Southampton binnengevallen met een geheel bataljon zieken aan boord, en de «Penemore" is te Queenstown geankerd met een regiment Britsche soldaten, die in niet veel gunstiger omstandigheden verkeeren. ZUID-AFRIKA. Uit Kroonstad wordt van den 3 gemeld Daar het bewezen is dat de Boeren te velde zich van voorraden voorzien uit de Kafferkraals is besloten de Kaffers op te brengen en hen in bijzondere kampen te plaatsen. De strenge maatregelen schijnen dus al te worden toe gepast. Als gevolg van den maatregel wil men waarschijnlijk nu het van den volgenden dag (4 Ang.) nit Kroonstad gemelde feit voorstellen dat twee Boeren daar onder parlementaire vlag zijn aangekomen met een brief van President Steyn. Volgens berichten, door de Transvaalsche legatie te Brussel ontvangen, moet Steyn zich bevinden in het kamp van De Wet. De aanwezigheid der Boeren wordt geconstateerd in de Ceder-bergen bij Clan-William in de Kaap-Kolonie en die van Boeren en rebellen m het district Birkly West, De Kaapsche correspondent van »Daiiy Mail" schat het aantal Kaapsche opstandelingen op minstens 8000. Hij voegt er bij dat de Kaapsche Boeren een jaar geleden nog rustige landbouwers nu gewapende rebellen gewor den zijn vooral in Bechuana-land, waar wel 90 percent der bevolking tegen de Engelscken is in opstand gekomen. Aeesmokkelen. Te Koewacht (Zeenwsch Vlaanderen) trokken den 3 een zestal veesmokkelaars, geleidende 2 schoone Neder- landsche melkkoeien, over de grenzen. Zij waren reeds door de gemeente Exaerde, ruim 2 uur gaans van de grens, toen zij door twee Belgische ambtenaren overvallen werdén De geheele troep nam de vlucht, de koeien met zich me- dedrijvende. De ambtenaren achtervolgden hen en maakten gebruik van hun vuurwapenen. Bij het tweede schot viel één der smokkelaars, J. N., een jongeling van 27 jaar ter aarde. Een kogel was hem door het achterhoofd gedrongen en had de hersenen geraakt. De ongelukkige was onmid- deljjk een lijk. De andere smokkelaars wisten al zwemmende over een vaart te ontsnappen. Een der koeien was ook getroffendoch werd nog medegevoerd. (N. v. d. D.) De grondslagen van de St.-Paulskerk te Iion- den hebben, naar het schijnt, geleden door de vele tun nels, vooral die van den nieuwen electrischen ondergrond- schen spoorweg en men vreest dat zij niet bestand zullen zijn tegen de voortdurende trilling, door de treinen in de tunnels verwekt. De nieuwe electrische spoorweg om de City" nog nau wer met het »Westend" te verbinden, zal waarschijnlijk niet aangelegd kunnen worden, althans niet daar, waar men wensehte. Want de St.-Paulskerk zon door dien spoor weg te zeer in gevaar worden gebracht. In verscheidene gedeelten van het gebouw zijn scheuren ontstaan. De geheele kerk zal eerstdaags zeer nauwkeurig worden onderzocht. den luchtreis. De heer Berson van het Meteorologisch Instituut te Berlijn die al vroeger op een luchtreis tot een hoogte van 9150 M. kwam de grootste hoogte welke nog ooit werd bereikt, heeft nu zijn eigen record overtroffen. Dezer dagen steeg hijvan Berlijn uit, tot een hoogte van meer dan 10300 M. De bereikte hoogte is niet met juistheid op te geven, omdat Berson en zijn metgezel ter hoogte van 10300 M. bij een temperatuur van 40 graden C onder 0 bewosteloo8 werden. Zij zullen echter waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen daarvan ondervinden. De ballon was gevuld met 8000 kubieke M. water stofgas. De tocht duurde acht uren. Jonbert Rcltz. De tweede zoon van den staatssecretaris Reitz, Jonbert Reitz, is eenige weken geleden door de Engelschen ge vangen genomen met nog 30 andere burgers, toen zij 4 dagreizen benoorden Pietersburg aan de koorts ziek lagen. Charles Smallberger, een Afrikaander, die tegen zijn eigen natie vecht, heeft daaromtrent het volgende medegedeeld: «Wij vonden Jonbert Reitz onder de gevangenen, 4 dagen noordelijk van Pietersburg. Hij behoorde bij de Long Tom, die wij onlangs afnamen. Zij hadden daar zoo lang rondgeloooen, tot allen ziek neerlagen van koorts. Hun veld- cornet liet ons weten, dat wi) naar hen moesten zien Wij vori denReitz zonder dekens en bijna zonder iets wat naar kleeren leek. Kost was er nog voor een of twee dagen en geen medicijnen. Zeven van zijn vrienden lagen reads dood daar neer. De anderen namen wij mee naar Pietersburg. Reitz is zoo bitter tegen ons, vooral tegen ons, Kaapkolonisten. Zij waren in een ellendigen toestand en zouden nog slechts een paar dagen geleefd hebben, als wjj niet gekomen wa ren. Wij brachten tegelijkertijd nog 200 families in. Er is hier bij Pietersburg een zeer groot kamp." Hofberichten. Den 5 zijn H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Apeldoorn teruggekeerd. Prins Hendrik bracht den 3 een bezoek aan het fort Pampus" en aan het Mniderslot. Naar gemeld wordt, zal Z. K. H. Prins Hendrik 26) «Ik denk er niet aan, hij slaapt, 't Zou schande zijn hem te storen." »Wat ben je toch een mengelmoesje riep Peggy nit, »Voor je medemenschen ben je haast al te streng en hard, maar met zulke jonge dingen ben je de teederheid zelf. Martha zegt, dat je een geboren moeder bent Martha denkt, dat kinderen krijgen de eenige plicht is der vrouw," lachte Catharina. «Zij heeft nog nooit den korteren catechismus van de moderne vrouw geleerd." »Ze is een heiden," zeide Peggy levendig en daar is ze mij te liever om Kit, daar zie ik Tom aardbeien eten. Ik moet hem noodzakelijk gaan helpen." »Gaan helpenHem doen ophouden 1" riep Catharina, «Vanmiddag komen Mark en Tonina en dan moeten we aardbeien voor hen hebben." »Hm 1 Wat voor iemand is Tonina vroeg Peggy. «Een aardbei," antwoordde Catharina, «Rood en rond en liefelijk, met kleine harde zaadjes stijfhoofdigheid er in «Waarom zjjn ze eigenlijk de wittebroodsweken in Grimple komen doorbrengen «Mark moest daar wezen voor zakenze gaan daar een bureau voor de Arbeiders-beweging oprichten. Ik geloot niet, dat Tonina het erg prettig vindt. Ze zegt, dat er geen enkel fatsoenlijk logement is." «En daar is de Korenschoof," zeide Peggy snel. «Een allerliefst oud huis met groote, onregelmatig gebouwde kamers Ze zweeg plotseling en verlegen, maar werd gekalmeerd door de onbevangenheid der andere. «Ja, ik weet het wel," zeide Catharina, «Tom heeft daar 's nachts na de paardenmarkt gelogeerd." Catharina roeide naar den oeverPeggy stond in de bootgereed om nit te stappen met rood en verlangend gelaat, en ongeduldigen voet. «Leg maar niet aan zeide ze. «Ik zal er wel uit springen als we dichter bij zijn. Catharina zag met eenige minachting haar opgewom denheid. Wat was het vrouwenhart toch een armzalig ding, wanneer een man als Tom dien blos van bevan genheid op Peggy's gelaat kon te voorschijn roepen «Je kunt niet springenzeide zij. «Aan dezen kant is de vijver diep." «Poeh zei Peggy. «En bovendien ik kan zwemmen." Al sprekende ging ze op het bankje staan. «Doe dat nietriep Catharina. «Je verliest je even wicht 't Volgend oogenblik lagen de beide meisjes onder water. Ze stonden samen op en Peggy pakte Catharina's monw, Toen greep ze met een zwaai van haar vrijen arm het roer van de boot en hield zich daaraan vast. «Je moet naar den oever zwemmen, Kit." «Dat kan ik niethijgde Catharina. «Mijn rokken «Goed; ik zal je helpen...." «Het hondje het hondje riep Catharina, toen het dier vlak bij hen even bovenkwam en daarna zonk. Een oogenblik dacht Peggy aan het netwerk van wor tels en de moeielijkheid daar te duikentoen riep ze «Houd je vast aan de boot," en Catharina loslatende vei' dween ze om het hondje te zoeken. Catharina s tanden klapperden. Het leek een lange, lange tijd eer Peggy weer boven kwam. Ze schudde het water uit haar haren en dreef voort naast de boot. «Hier neem je dierbare hondje, Kit, en dan zal ik jullie samen aan land brengen." Maar Martha Collop had van nit Milkmaid Cottage het ongeval gezien, en vloog naar den vijver met Fanny ach' ter haar aan. Op 't gezicht van haar jong jankte Fanny, sprong in 't water, greep het en zwom er mee naar den oever. «De hemel zij gedankt, baby is gered!" riep Martha. «Maar lieve help, jullie beiden schiet er nog het leven bij in om nn niet te spreken over mijn rhenmatiek en wie moet er jnllie uithalen Doch met een paar slagen bracht Peggy Catharina aan den oever, waar ze nu met hun beiden stonden te rillen on te lachen, terwijl Fanny haar jong likte om het te troosten. «Och, dat lievertje!" zeide Martha, «een hapje van zijn moeder, dat zal hem goed doen En jnllie bent beiden wilde jonge dames en verdient, wat je hebt ge kregen, ja zeker Komt maar gauw in de keuken. Ik was jnist bezig voor Collop een uiensoepje te maken, en Fan wijst er ons op, dat de manier om van buiten warm te worden ie, je van binnen te verwarmen. En dus moe ten jullie allebei er maar wat van nemen." Catharina grilde op den naam van uiensoepmaar Peggy schaterde het nit. 't Was een warme Juni-dag een felle zon drong door haar natte kleederen heen en verwarmde hen. Ze konden lachen om Martha's bedrei gingen. «Ja, nn kun je lachen, jullie zei Martha verwijtend. «Maar 't zon niet om te lachen zjjn geweest als dat kleintje verdronken waa." Peggy's gelaat werd ernstig, doch helderde weer op nog vóór Catharina gesproken had. «Miss Sannders is hetdie het hondje gered heeft Martha. Ze heeft er wezenlijk haar leven voor gewaagd." «Nndat is maar goed ook," zeide Martha. «Ik weet niet, wat Fanny zou gedaan hebben als ze hem had verloren. Ze heeft vreeseljjk veel met hem op, 't is degeen, die 't laatst geboren isMaar gaat nn gauw naar 't waschhuishartjes, allebei, en trek je kleeren daar uit daar zijn geen vloeren te bederven. Miss Catharina ik zal mijn zondagsche japon voor n halenmaar ik geloof, dat een broek van Collop nog geschikter zal zijn voor dat juffie."

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1