fiiElËÏEH* No. 94. Honderd en derde jaargang, 1901 Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALKHAAKSCHË COURANT. Deze Courant wordt Diasdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk 1 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. VRIJDAG ïelefoonnuntmers 3. 9 AUGUSTUS. Pv|Js der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. IHJITSClUjANlR. Alle bladen wijden sympathieke artikelen aan de nagedachtenis van Keizerin Prederik, wier warm, medelijdend hart en vriendelijk gemoed zij, als om strijd, prijzen. Ofschoon de Duitsehe bladen het niet zoo onomwonden durven uiten als de buitenlandsche, met name de Engelschen, laten zij toch doorschemeren, dat het leven van de Keizerin verre van gelukkig is geweest. Bismarck duchtte haar invloed op haar gemaal, en liet geen gelegenheid ongebruikt, om haar het leven onaangenaam te makenhaar echtgenoot, dien zij zielslief had, had nauwelijks den troon bestegen of hij werd, na smarteljjk lijden, van haar zijde weggerukt en dat haar oudste zoon, hoe voorbeeldig hij zich ook steeds jegens haar gedroeg, er de man niet naar was om zich in zijne politiek eenigzints door haar zachte hand te laten leiden, heeft zij voorzeker reeds bespeurd vóór deze den troon beklom. Welke ziekte haar ten grave sleepte is nog on bekend, zeker is het dat zij zeer veel en zeer lang ge leden heeft en even zeker, dat zij de spreuk van haar mansleer te lijden zonder te klagen'' met zeldzame energie heeft betracht. Merkwaardig is het zeker, zooals een der bladen opmerkt, dat terwijl haar vader, Albert, de Engelsche prins-gemaal in Engeland steeds voor te Duitsch werd gehouden, der Keizerin, die zoozeer op hem geleek, in Duitschland steeds als te Engelsch werd beschouwd. Volgens een Berlijnsch blad koestert Keizer Wilhelm het voornemen aan graaf Waldersee bij zijn terugkeer in Duitschland den erfelijken rang van prins te verleenen. KBfGBIjAJïD. In het Lagerhuis gaf Chamberlain den 7 een toelichting bij het aangevraagde krediet voor het civiel bestuur van Transvaal. Een deel van het krediet, zeide hij, zou gebruikt worden om de Boeren die het Britsche regime hadden aanvaard in staat te stellen hun hoeven weer te betrekken en den landbouw te hervattan. Een ander deel van het krediet zou gebruikt worden voor het aankoopen van land waar vrijwilligers aan het einde van den oorlog zich konden vestigen. Er bestond geen plan om land verbeurd te verklaren. De regeering had op 't oogenblik aanbod van land tot een redelijken prijs. De regeering was voornemens een rechtvaardige en VAN 27) Hij was naar Great Lowlands gekomen om zich eens los te maken van Arbeiders-quaestiesmaar toen hij Catharina zag vroeg hij zich af, of da gedachte haar te ontmoetenHij had haar graag een en ander gevraagd omtrent haar ievenmaar ze gaf hem geen gelegenheid daartoe. Zij liet hem over aan Mark, terwijl ze zelf rondflad derde, babbelde met Tonina, lachte met Peggv en thee zette in den boomgaard. Zijn oogan volgden haar. Hij vond Mark's gesprekken een vervelende stoornis voor zijn gedachten. Met verwon dering vroeg hij zich af, of dit meisje met haar zacht japonnetje en zachte oogen dezelfde hartstochtelijke Catha rina was, die hij zich herinnerde. »Nu vindt ze haar ware zelf, ze ontwikkelt zich", dacht hij, terwijl hij haar observeerde. Na eenigen tijd ging Mark het huis binnen om wat met ziju moeder te praten, en Franklin zag zich tot zijn ergernis overgeleverd aan Peggy. Haar onafhankelijkheid en straatjongensuitdrukkingen brachten hem er over aan't nadenken, hoe hij ooit Catharina mannelijk, modern of onvrouwelijk had kunnen vinden. Hij keek weer naar Ca tharina, die naast Tonina zat, en in zijn oogen kwam een glans van genoegen, toen ze bleven rusten op dat slank, meisjesachtig figuurtje. Hoe eenvoudig en lief kwam ze uit tegenover Tonina's schitterenden kleurenrijkdom 1 Tom liet zich geheel door Tonina boeien. Ze schepte behagen in de bewondering, die sprak uit zijn blauwe oogen en in haar verlangen goede vrienden te worden met Mark's huisgenootenzette zij er zich toe, dien mooien broer in te pakken. Haar vleierij was nieuw en fijner dan Peggy's openlijke bewondering. Tom bleef maar steeds bij haar en nam geen notitie van Peggy, die deed alsof ze al haar aandacht schonk aan Franklin. De theetafel was klaargemaakt bij do bloeiende rhodo dendrons in den boomgaard waar het gras kort geleden was gemaaid. Het rook er naar versche plaatkoekjes en in glazen schotels stond dikke room klaar. H6t servies was van oud en zeldzaam porselein, versierd met gouden strepen, die schenen te trillen door het heen en weer be wegen der bladeren. Tonina zag dat alles met verrukking en zong uit volle borst menschlievende behandeling voor de Kaffers te verzekeren, maar wij moeten met alle middelen in onze macht den Kaffers leeren vlijtig te zijn. Het krediet werd met 196 tegen 56 stemmen bewilligd. Het parlementslid Burdett-Coutts meld in antwoord op Mac Carmac's aanval in de »British Medical Association" aan de bladen en toont aan dat er niets overdreven was in zijn onthullingen van Zuid-Afrikaansche hospitaal-schan dalen,. aangezien in de week nadat zijn artikelen gepu bliceerd waren een radicale verandering is gebracht in de behandeling in de hospitalen. In verband met het niet betalen van de soldijen aan de Engelsche soldaten, die in Zuid-Afrika hebben gevochten, en het uitblijven der pensioenen aan weduwen van gesneuvelde soldaten heeft het Engelsche parlement een commissie benoemd om naar de oorzaak dier achter stallige betalingen onderzoek te doen. Oogenschijnlijk zou man zeggen dat de reden dier wan betaling wel zal gelegen zijn iu het feit, dat de Regee ring niet weet waar het geld vandaan te halen, zonder opnieuw een leening te sluiten, die in de tegenwoordige omstandigheden der oppositie zeker veel voedsel zonden geven voor hare ontevredenheid op Chamberlain's politiek. 5BUHR-A.FH.IIS.A.. Er is geen oorlogsnieuws, althans er wordt niets doorgelaten, terwijl uit verlieslijsten en verspreide berichten toch blijkt dat er voortdurend en overal gevochten wordt. Generaal Walter Kitchener, zoo wordt terloops geseind zet ziju schoonmaak-toeht voort. Hij jaagt gestadig gene raal Viljoen achterna en heeft hem zoo in het nauw ge dreven, dat by Oliphantsrivier een gedeelte van zijn macht stand hield en den Engelschen slag leverde. Een afdee- iing van het 18e regiment hnzaren, thans bewapend als bereden infanterie, bestreed de Boeren in het dichte kreupel-, hont. Zij maakten een charge, en overwonnen daarmede den laatsten tegenstand. De verliezen der Boeren waren 12 man en inmiddels was Viljoen natuurlijk over de rivier ontkomen. De Britsche verlieslijsten zullen ons over eenige dagen of weken wel beter inl chten Het »Beri. ïageblatt" meidt dat Engeland in den laat sten tijd bij de mogendheden langs diplomatieken weg stappen heeft gedaan om te zien erkend dat de Boeren »Under the greenwood tree Who loves to lie with me, And tune his merry note Unto the blackbird's throat, Come hither, come hither, come hither 1 Here shall he see No enemy But winter and rough weather.'' Tom keek vol bewondering naar haar. Ze zag er met haar roode wangen, donkeren tint en schitterende oogen uit als een of andere prachtige bloem onder de grijze appeltwijgen. Men kwam onder haar zingen rondom haar staan, maar Mark trok haar naast zich neer op her,gras. »Maar ik wou zingen", pruilde Tonina, half tegenstrib belend. »Maar ik wou thee hebben," antwoordde Mark, »die wordt anders koud." »0, maar die man is onuitstaanbaar 1" lachte Tonina met een lichte schouderophaling. »Hij heeft geen kunste naarsziel hij geeft maar alleen om eten en drinken Een aardbei staat hooger bij hem aangeschreven dan de goddelijke sonate Mark maakte een einde aan haar gebrom door een aard bei tnsschen haar roode lippen te stoppen. »0p dit oogen blik zijn room en aardbeien de goddelijkste der werke lijkheden," zeide hij. »Nu zeg eens, Kit, je zoudt na niet meer in onze plaats willen zijn, he 's Is hier toch beter dan in Goodge Street, niet waar Franklin draaide zich snel naar Catharina om, hij was nieuwsgierig naar haar antwoord. Hij zag haar plotseling blozen en de oude bittere uitdrukking om haar mond verschijnen. »'t Is niet altijd het theeuurtje in Great Lowlands," zeide zij. Franklin boog zich naar haar over. »Zoudt ge nu wel graag weer naar de stad terng willen en dit alles achter laten, Miss Catharina »0f ik graag won antwoordde ze en de toon van smart in haar stem ontstelde hem Hij vroeg zich echter met verbazing, of hij het zich ook verbeeld had, toen ze 't volgend oogenblik zich lachend tot Peggy wendde. »Wat zeg jij, Peggy, stad of land Goede hemel 1 Hoe kan iemand in 't bezit van een paar oogen en een neus zoo iets zelfs vragen?" zeidePeggy. »Maar ik vind, dat Catharina gelijk heeft," viel Tonina in. »Wat is het vervelend buiten Ik heb genoeg van Grimple Ik won, dat ik maar naar Londen was weg- geloopen." Catharina wierp een snellen blik op Tonina. Er lag op haar lippen een pruilende uitdrukking en in haar oogen een heimwee, die iu vroeger dagen daar niet te zien waren. Mark hield zijn oogen op zijn bord gevestigd, en Franklin verbrak de pijnlijke stilte. niet meer de rechten van een oorlogvoerende partij kun nen genieten, nu de hoofdsteden van Transvaal en de Oranje Vrijstaat in Engelsche handen zijn. Engeland zou dus door de mogendheden uitgemaakt willen zien, dat de Boeren die nu nog blijven vechten, als bandieten moeten worden beschouwd. De mogendheden zouden op dit verzoek van Engeland eenstemmig weigerend geantwoord hebben. lievcad begraven In een put. Te Chartres is men er na langdurige pogingen in mogen slagen een werkman, die onder in een put be dolven was, te redden. De man had 116 nar in zijn neteligen toestand doorgebracht en geen oogenblik het bewustzijn verloren, doch voortdurend met zijn redders gesproken eerst de laatste dagen was men zoo ver, dat men den levend-begravene eenig voedsel kon doen toekomen. Uokbrand te dent. Den 5 is te Gent door onbekende oorzaak brand ont staan in het entrepot van het Gentsche dok in loods No. 1. Het gebouw was vol koopmansgoederen en dui zenden balen ruwe wol. Men was bezig een wagen met de balen te laden toen de vlammen uitsloegen, om zich weldra zeer snel uit te breiden. De brandweer kon het vunr in den aanvang niet meester worden en de aangerichte schade is dan ook aanzienlijk. Behalve het verwoeste gebouw bedraagt de schade aan de opgeslagen goederen 1j2 millioen frs. Verder zijn er nog vijftien spoorwagens vernield. Een rangeerder werd zwaar gewond bij het in veiligheid brengen der wagens. De opening van de tentoonstelling van het ambachts- en teekenonderrlcht voor de werk lieden In Nederlandvanwege de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Hand werksnij verheid in Nederland zal geschieden door de Koningin in tegen woordigheid van Prins Hendrik op 8 Augustus in het gebouw der Academie van Beeldende kunsten te 's-Gra- venhage. Verkiezingen Xweede kamer. Weststellingwerf. Uitgebracht 3222 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heoren F. W. N. Hu- »'tls mijn schuld, dat ge u verveelt, Mrs. Fleming. Ik neem Mark's tijd in beslag, en zoo is n veel te veel alleen." »Och neen zeide Tonina, met een pathetische uit drukking haar groote oogen opslaande. »Dan verveel ik me niet, want kijk eens, ik heb mijn viool't Is maar, dat die akelige Mark jaloersch is op mijn liefde voor de viool »Heel natuurlijk,riep Tom. »Een man moet wel jaloersch worden op een strijkstok, als die u van hem verwijderd houdt Catharina bracht het gesprek op een ander onderwerp, en toen de thee was afgeloopen stond ze op. »Mag ik nu wegloopen De koehoeder is ziek, en nu moet ik naar de koeien omzien." Een oogenblik later zagen ze haar door de weide loo- pen achter de koeien met hun zware uiers. Ze had haar mousselientje verwisseld met een katoen japonnetje. Ze droeg een stok en een emmer in de hand, en haar haren fladderden los in den wind. Franklin sprong op. »Heb je nu ooit zoo iets gezien zei Tom. »Dat is nu een van Kit's stokpaardjes, de koeien te melken net als een gewone boerenmeid »Dat soort van werk hoeft ze na toch niet te doen," zeide Mark, boos op zijn knevel bijtend. Zijn gelaat stond donkerder dan gewoonlijk. Tom haalde de schouders op. »Collop is ziek, en ze zegt, dat de joDgen het niet goed doet. Zij is een echte mees teres en zet iedereen op da plaats aan 't work. Mij is ze te bazig." »Ze is een kraan," zeide Peggy plotseling. »Een echt verstandig meisje. Ze is meer waard dan een vol dozijn gewone vrouwen." Franklin keek vriendelijk naar Peggy, wier wangen zich hadden gekleurd bij haar verdediging van Catharina. Toen dwaalden zijn oogen naar die gedaante, die in de verte de koeien voor zich uit dreef. Langzamerhand drentelde hij naar de boerderij. Het was niet moeielijk de koestallen te vinden voor het raam bleef hij staan en keek naar binnen. Catharina zat op een stoeltje te melken met haar hoofd tegen Suke's zijde geleund haar monw was opgestroopt en liet het kuiltje aan den elleboog zichtbaar. De melk vloot met een ge- stadigen stroom in den emmer en Franklin merkte op, dat haar vingers breeder waren geworden. Haar profiel had zijn scherpte verloren. Hij zag haar lippen bewegen en hoorde de woorden: »Ook al doe ik mijn best, ik zal zeker niet slagen. Doch hoe, als ik faal in mijn oogmerk alhier Ze zweeg, doch vervolgde op vaster toon »Laat een mensch tot het uiterst zijn krachten inspannen, Voor 't doel van zijn leven, het zij wat het zij Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1