367ste Staatsloterij. Stadsberichten. No. 8149 f 20000 No. 10152 f 5000 Ns. 1086 en 2071 f 1500 Ns. 544 en 11762 f 1000 Ns. 3418, 7826, 14696 en 15457 f 400; Ns. 2980, 519,0, 6146, 11960, 12120, 12951 en 19209 f 100. genholtz (soc.-dem.) 1433 J. van der Molen (anti-rev.) 1064 stemmen. Tusschen deze heeren moet aldns her stemming plaats hebben, De overige stemmen werden uitgebracht op de heeren Blink (716) en Veenhoven (12). Veendam. Bij de gehouden herstemming ver kregen van de 4984 uitgebrachte geldige stemmen mr. E. A. Smidt 2687mr. P. J. Troelstra 2297. De heer Smidt is dus gekozen. Men schrijft uit Amersfoort aan de »N. C." „Als candidaat voor de Tweede Kamer in dit district (vacature T. A. J. van Asch van Wijck, benoemd minis ter van koloniën) wordt van liberale zijde genoemd mr. W. H. de Beaufort te Leusden oud-minister van bui- tenlandsche zaken. De heer de Beaufortdie in het district Amersfoort algemeen bekend en geacht is, heeft, bij aanneming der candidatunr zeer veel kans gekozen te worden." Verkiezing prof. Urucker. In de Groningsche bladen betuigt Prof. Drucker tegenover de kiezers in het algemeen, en meer in het bijzonder aan diegenen hunner, die hem in heeten strijd hun vertrouwen schonken en voor het welslagen van zjjne candidatunr hunne beste krachten inspanden zijn hart grondig leedwezen over zijn onwillekeurig verzuim ton aanzien van de aanneming van zijne jongste verkiezing. Toen de telegraphisehe herinnering van den waarnemenden Burgemeester hem bereikte, heeft hij op staanden voet geantwoord, doch zijn telegram kwam eerst Maandag 29 Juli bij den burgemeester in. Nabij Tilburg zijn zekere P. en D. door een viertal mannen die uit een herberg kwamen aangevallen. P. ging op de vluchtdoch D. werd levensgevaarlijk met een mes gewond. Een marechaussée, die ter hulp snelde, werd eveneens gestoken. Beiden werden bewusteloos weg gedragen. Twee dezer woestelingen zijn gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. IVogmaals veesmokkelaars. In de nabijheid der Nederlandsche gemeente Koewacht heeft, een half uur van de grens, weder eene ontmoeting plaats gehad tusschen ambtenaren en veesmokkelaars. Een troepje Belgen, vier schoone Hollandsche koeien geleidende, trokken Dinsdagmorgen omstreeks 5 uur te Koewacht over de grens. Tusschen Kruisstraat en Moerbeke ontmoeten zij eenige Belgische ambtenaren. De smokke laars trachtten zich door de vlucht te redden. De douanen grepen naar hunne vuurwapenen en schoten vijf maal op den troep, gelukkig zonder iemand te raken. De meeslen vluchtten met drie der koeien terug op Nederlandsch grondgebied. Slechts één der koeien kon in België in veiligheid gebracht worden. Wanneer zoo vraagt men zich af zal de Belgische Begeering eens een einde maken aan zulke treurige too- neelen aan de grens, waarbij telkens verschillende men- schenlevens op het spel staan. (N. v. d. D.) Uit Rozendaal wordt gemelddat de Belgische regeering besloten heeftaan de grensplaats Strijbeek twee groote quarantaine-stallen voor Nederlandsch vee te laten bouwen. Deze stallen zullen minstens 50 meter lang zijn. Paarden- Influenza. De influenza is uitgebroken onder de paarden van het 2e reg. huzaren te Haarlem en de ziekte aldaar moet als heerscbend worden beschouwd. Door een snoek gebeten. In het Friesche dorp Appelscha werd een badende jongen door een snoek in een zijner kuiten gebeten en wel zoo ernstigdat de geneesheer de wonde moest naaien. Inbraken. In de P. C. Hooftstraat te Amsterdam is in den nacht van den 6 ingebroken de brandkast opengebroken en vermoedelijk een goede buit meegenomen. Bij Pander in de Kalverstraat is ingebroken aan de zijde van het Rokin en 1 40 gestolen. Den 6 werd op het perron van het Gentraal-station te Rotterdam aangetroffen een achtjarig meisjedar. met een der Duitsche treinen was gearriveerd. -Zij droeg met een lint om haar hals het adres«Noah, vischhan- delaar te Botterdam." Het meisje kon niet zeggen van waar zij kwam, hoewel bij haar bevonden werd een boekje uit Berlijn afkomstig. Bij onderzoek bleek zij werkelijk een familielid van Noah wonende Aert van Nesstraat te zijn die echter geheel onkundig was van hare komst. Haar vader woont vermoedelijk te Londen. Prijsvraag. Het bestuur der Vereeniging voor verbetering van vrouwenklcedlng schrijtt een prijsvraag uit voor eene teekening, bestemd om (bij 't begin van den nieuwen jaargang, 1 Nov. 1901) den omslag te illu- streeren van het door haar uitgegeven Maandblad. De mededinging is opengesteld voor alle Nederlandsche teekenaars of teekenaarsters, dus ook voor niet-leden der Vereeniging. Voor het best gekeurde ontwerp wordt een prijs uit geloofd van i 50.terwijl de daarop volgende in aan merking komen voor een eervolle vermelding. Het met den prijs bekroonde ontwerp zal worden uit gevoerd op den bovenbedoelden omslag De eischen voor de in te zenden ontwerpen zijn 1. De teekening moet zijn hoog 28 cM., breed 22 cM. 2. Zij moet in kleuren en vlakke lijnen worden uit gevoerd teekeningen die, met weinig kleuren bewerkt, echter een mooi effect geven, verdienen de voorkeur. Bij de teekening behoort met de bestemming voor vlakver- siering rekening gehouden te wordeneveneens metj een zoodanig tegenover elkaar staan van de kleuren, dat een effectvol geheel (echter zonder banaliteit) verkregen wordt. Bewerking met potlood moet vermeden worden. 3. De naam van het blad en hetgeen verder daarbij behoortwordt buiten de teekening gedruktzoodat daarmede geen rekening behoeft gehouden te worden. 4. De teekening moet bij voorkeur één of meer vrou wenfiguren voorstellen en in geen geval door opvatting of uitvoering indruischen tegen den geest der Vereeniging, die schoonheid, gezondheid en gemak in haar vaandel schrijft. De ontwerpen moeten, geteekend met een pseudoniem, vóór 31 Augustus worden ingezonden bij de secretares der Vereeniging, mej. Marg. Heijboom, Delistraat. 11, 's-Gravenhage. Zy moeten vergezeld gaan van een gesloten briefje, waarop van buiten de pseudoniem herhaald wordt en waarin van binnen zich de naam en het nauwkeurig adres van den inzender(ster) bevindt. De keuring geschiedt een der eerste dagen van Sep tember door een jury, bestaande uitmevr. Bouman de Lange, pres. der Vereenigingmej. A. Abrahams, de heeren Ph. Zilcken, bestuursledende heer M. Bauer, Bussum en mej. O. v. d. Hart, 's-Gravenhage. De niet-bekroonde ontwerpen worden aan de inzenders teruggezonden. De met den prijs bekroonde teekening blijft het eigendom der Vereeniging. Indische verliezenlijst. Sedert de jongste mededeelingen zijn gewond bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden, de sergeant V. E. de la Croix (no. 37056) en de fuselier P. A. Nepveu (no. 45957), en bij de onlusten in het Palembangsche, de fuseliers J. H. H. Westphalen (no. 46878), H. Slont (no. 33037) en F. G. Liesigk (no. 43634), waarvan de beide laatsten licht. De heeren B. K. Koppen en Zoon, te West- Gr alt «lijk, zijn aannemers geworden van het maken van een weg door, «De Graftermeer." Door dezen weg zal de verbindirg van Oost- en West-Graftdijk met de dorpen Graft en De Bijp belangrijk veibeterd worden. Door B. enW. van 's-Gravcnhage zijn 38 paarden van de Haagsche Tramweg-Maatschappij op de lijn Plein—Scheveningen ongeschikt verklaard voor den dienst, wegens over-vermoeienis. Te Amsterdam heeft een droevig ongeval plaats gehad. Daar het slot van de tweede verdieping van een perceel in de le Jan van der Heyden-straat met den sleutel niet was te openen, zou men van de derde ver dieping naar de tweede zien te komen. Iemand, die dit waagde, stortte naar beneden. Naar het Gasthuis ver voerd, is de man daar overleden. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Den 25 Augustus a.s. hoopt de heer P. W. van Doorn, herv. predikant te Hoorn, zijne 40-jarige ambts vervulling te herdenken. De heer Van Doorn was achter eenvolgens werkzaam te Eerbeek, Steenwijkerwold, Oos- terwolde, Oldeberkoop, Drachten en Hoorn. Verdronken. Twee jongelieden uit Marken, zijn, tusschen dat eiland en Edam, door het overgaan van het zeil in zee gevallen. De 24-jarige De Waard verdronk. De andere jonge man wist al zwemmende het vaartuig te bereiken. Den 3 had te Rotterdam een hevig opstootje plaats. Een politie-agent wilde een bootwerker arres teeren, die een vrouw mishandelde. Gemakkelijk zou dit echter niet gaan, daar een broeder van dien bootwerker tnsschenbeide kwam. Ook de agent kreeg versterking en nu volgde een formeel straatgevecht, waarbij de politie van de sabels gebruik maakte. Eindelijk behielden de agenten, nadat een paar hunner eerst al vechtende over de sèraatsteenen gerold hadden, en nadat eenige collega's ter hulp gesneld waren, de overhand en de beide broeders werden onder eeD ontzaglijken toeloop van nieuwsgierig publiek naar het politiebureau gebracht. Rutjc winkel. In den middag van den 6 ver brandden alhier door onbekende oorzaak een viertal huizen met een hooiklamp. De brand ontstond op de plaats van den heer G. Witsmeer, te Alkmaar, het vuur deelde zich snel mede aan de omliggende woningen van de heeren Brugman en Korf; van het laatste perceel, een herberg, werd een schuur met brandstoffen in de asch gelegd, terwijl het perceel zelf aanmerkelijke brandschade leed. Sehagen. Den 6 werd alhier een nieuwe wiel rijdersclub opgericht, genaamd W. W. W. (Wij willen wielen). Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jb. Koster, voorzitter, J. Streek, secretaris, D. Bakker, pen ningmeester, C. Bakker en F. Keet, commissarissen. De vereeniging telt reeds 20 leden. Volksbond. Den 6 Augustus werd hier eene afdee- van den Volksbond Vereeniging tegen Een 90tal ingezetenen zijn als lid toe leden van het bestuur zijn gekozen de J. de Bruijn KopsEgbert J. Bok A. Volkmaars W. H. König en C. van der Hegge Spies. Te 's-Gravenliage zijn thans 3 beambten der H. IJ. S. in airest gesteld ter zake van spoorwegdief stallen. Ren lage daad. In den nacht van den 5 zijn onder Osdorp en IJ polder de paarden van zeven veehouders van hunne staarten beroofd. Het aantal ingeleverde gedoode ratten te Oud karspel bedroeg in de maand Juli jl. 356. Oudcarspel. Bij de op den 6 gehouden stem ming voor hoofdingeland van de banne Oudkarspel is als zoodanig herkozen de heer A. Kroon Pz. Bij het op den 5 te 's Hage gehouden examen acte Fransch L. O. slaagde onder meer ook de heer W. Vis, alhier. Helder. ling opgericht drankmisbruik, getreden. Tot heeren dr. C. Janmaat en Soldaat. Naar wij vernemen, is een nieuwe uitgave van den «Liederenbundel voor Janmaat en Soldaat" in bewerking. Van dit boekje werden reeds 80.000 exemplaren ver kocht. De verzamelaar, luitenant Clockener Brousson, te Breda, zal dit boekje verdeelen in vaderlandsche liederen, geschiedzangen, matrozenliederen en soldatenliederen. In 't geheel zullen ongeyeer 120 liederen worden opgenomen. Havens. Door de firma Thomas Bonaldson Co., gevestigd te Londen, Antwerpen, Gent, Botterdam en Amsterdam, is eene brochure in het licht gegeven, waarin bijzonder heden betreffende bovengenoemde havens en over Zaandam worden behandeld. Vele platen en kaarten geven af beeldingen van de voornaamste handelsinrichtingen en dokken. 2e klasse 3e lijst7 Aug. 2e klasse4e lijst8 Aug. Nr. 9341 f 400; Nr. 10372 f 100. Roop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Juli 1901. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Juli 8925 mannen en 9415 vrouwen, te zamen 18340 personen. Geboren werden; 20 jongens en 20 meisjes, samen 40 kinderen, dat is 26.2 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden geen kinderen inge schreven. In deze maand overleden 10 mannen en 10 vrouwen, samen 20 personen, dat is 13.1 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten overleden geene. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 13.1 was, bedroeg voor Botterdam 15.2, 's-Gravenhage 11.6, Amsterdam 13.5, Utrecht 13.9, Groningen 14.5, Antwerpen 12.8, Parijs 17.8, Londen 14.0, Weenen 17.7, München 22.1, Ham burg 14.3, Keulen 28.2, Bern 14.7, Christiania 12.2, Moskou 42.2, Brussel 14.3, Berlijn 17.1, Petersburg 26.6, Dublin 19.7, Edinburg 17.5. Verkiezing Gemeenteraad. 3e Kiesdistrict. Aantal kiezers 937. Uitgebracht 686 stemmen. Van onwaarde 6 stemmen. Geldig 680 stemmen. Gekozen de heer H. J. Vonk met 369 stemmen de heer P. Kolles bekwam 311 stemmen. (In een gedeelte van ons vorig no. reeds opgenomen.) Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 11, de dienst in de kerk der remonstrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer ds. P. Eldering, remonstr. pred. Brand. Den 7, 's morgens te 4 ure, brak een felle uit slaande brand uit in de fabriek van suikerwerken van den heer D. Roozendaal, aan de Gedempte Baansloot. Het spoedig en flink optreden der brandweer was oorzaak dat de brand in één uur tijds was bedwongen. De schade voor den heer Roozendaal schijnt nogal belangrijk te zijn, daar zijne machineriën niet- of zeer onvoldoende waren verzekerd. Volksspelen Burgerkring. Deze zullen plaats hebben op Woensdag, d8n 14 in de groote Harddraverslaan, in den Stadshout, dan rtoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan, en worden opgeluisterd door muziek. Het programma bestaat uit 12 uur. Ringsteken en sleuteltrekken door ongehuwde parenmet paarden gespannen voor twee wielige rijtuigenom fraaien prijs en premie. Afrit bij den heer M. Bregman, lij uur. Inleggeld f 0,50. Van 11/2 uur tot 21/2 uur. Harddraverij met bokken, aangespannen, door jongens niet ouder dan 13 jaar, om fraaren prijs en premie belegering- spel, voor jongens van 10 tot 14 jaar hardloopen met hindernissen, voor jongens van 14 tot 17 jaar bal op het bord, voor meisjes van 10 tot 13 jaar; hoepelen, voor meisjes van 9 tot 12 jaar; kwade dries, met surprise wedstrijd, voor jongens beneden 16 jaar, om contanten of fraaie prijzen. Van 2J/2 uur tot 4 uur. Wielerwedstrijd, sneirijden voor jongelieden, le Prijs verg. zilveren me daille en f 5 2e Pr.: zilveren medaille en f 2.50 3e pr.zilveren medaille. Van 4 uur tot 5 uur :Hemden-Race op paard of hit. Iedere deelnemer rijdt naar de plaats waar eenige opgevouwen hemden liggen, trekt daarvan een exemplaar aan, bestijgt zijn paard en rijdt naar het punt van uitgang terug wie het eerst komt is winnaar. 9 Uur 's avonds in de zaal Harmonie: optreden van het Specialiteiten-Gezelschap, onder directie van den heer Max van Gelder. Groot Bal-Champêtre, met schit terende verlichting. De leden van «Burgerkring" hebben met ééne dame vrijen toegang op het afgesloten gedeelte van den Stadshout, op het Doelenveld en in de zaal «Harmonie", op vertoon van hun diploma. Dameskaarten f 0.50 geven toegang op het afgesloten gedeelte van den Stadshout, op het Doelenveld en de zaal «Harmonie." Dameskearten zijn verkrijgbaar ten kantore van den heer D. Visser bij de Friesche brug, in den Stadshout en aan het bureau in de zaal «Harmonie". Opening der zaal 8y2 uur. Aangiften kunnen geschieden voor de harddraverij met bokken, voor het ringsteken en sleuteltrekken en de hemden-race bij den heer M. Bregman, voorheen R. Houter, tot op 14 Aug., 's morff. 10 uur. Voor de overige volks spelen is de aangifte bepaald op Maandag 12 Aug., des avonds van 6 tot 9 uur, ten huize van den heer M. Bregman, voorheen R. Houter. Voor den Wielerwedstrijd moeten de aangiften plaats hebben uiterlijk Woensdag 14 Aug., des morgens 10 uur, bij den secretaris, den heer J. Lutterot, Kraanbuurt No. 15. Personen die lid wenschen te worden f 1, gelieven zich aan te melden ten kantore van den heer D. Visser, b/d Friesche Brug. Mr. H. R. Asser, f In den namiddag van den 7 overleed alhier, na eene kortstondige ziekte, de heer Mr. H. L. Asser, tot voor korten tijd rechter in de arrondissements-rechtbank, alhier, en onlangs benoemd als zoodanig te Amsterdam. Hij had zijne woonplaats nog niet derwaarts overge bracht. De zeer sympathieke man, wiens naam in den lande een goeden klank heeft, bereikte slechts den leeftijd van 34 jaren. Dit jonge leven had nog veel mogen doen verwachten. Wjj vernemen, dat de begrafenis plaats heeft op Zaterdag, den 10, op de begraafplaats „Westerveld", te Velsen. Alkmaarscbe Harddraverij Vereeniging. Goed weder begunstigde den 7 het jaarlijksche feest van deze Vereeniging, in den Stadshout. In optocht, voorafgegaan door het muziekkorps der d.d. schutterij, toog men uit de stad naar de kampplaats. Er waren tien paarden aangegeven die na loting in de na te noemen volgorde aan den strijd deelnamen«Fanny van A. de Goede, Purmer «Egbeitine", van Stal Jan Steen, 's Gravenhage«David A", van A. de Goede, Purmer; «Huntress", van J. de Mol, 'sGravenhage «Moquette", van Oppelaar, Koudekerk «Bellwood", van A. A. van den Berg, Haarlem«Sador II", van H. K.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2