Groote Paardenmarkt te Alkmaar Honderd en derde jaargang» 1901. ZONDAG 11 AUGUSTUS. Gemeenteraad van Alkmaar. EEEMIë. Buitenland. Nederland, op M a a n dag 2 September 1901 407, 2207, wmÊ NO. 95. Kerste blad. Deze Courant wordt »lnsdag-, ©onder da g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag 11 Augustus 1901, des na middags te één nur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den gemeenteraad. 3. Voorstel van B. en W. iu zake het verkrijgen van een beteren toestand in de richting van de Snaar- manslaan. (Bijlage No. 52). 4. Alsvoren tot overneming van een gedeelte Stuartstraat met daarin aan te leggen kunstwerken. (Bijlage No. 53). 5. Alsvoren tot afstand van een stuk grond nabij de Stuartstraat. (Bijlage No. 54). 6. Alsvoren tot ruiling v.-in grond aan den Geesterweg. (Bijlage No. 56). 7. Alsvoren inzake de bezoldiging van den tweeden leeraar aan de inriehting voor gymnasiaal onderwijs. (Bijlage No. 57). 8. Alsvoren tot vaststelling van verordeningen op het beffen en invorderen van een hoofdelijken omslag. (Bijlagen nre. 37, 45 en 55). 9. Voorstel van de commissie tot de belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van de stads-apotheek dienst 1900. (Bijlage no. 58). 10. Alsvoren tot voorloopige vaststelling der begrooting van de d.d. schutterij, dienst 1902. (Bijlage No. 59) 11. Voorstel van B. en W. tot het geven van nameti aan nienwe straten. (Bijlage No. 60). 12. Alsvoren tot wijziging vau bet regiement der Bnr geravondschool. (Bjjlage No. 61). 13. Alsvoren tot benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool voor dan cursus 1901/1902 (Bijlage No. 62). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de kerm!» dit jaar zal worden gebonden van Augustus a. s. tot int't 1 September tf. a. v.j dat de regeling van de staanplaatsen en vau betgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting van de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan bat politie-bureau op Woensdag 21 Augustus a.s., des voormiddags ten ÏO ure eu dat op Woensdag 2 September a. s., dos mor gens, onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen, tenten en uit stallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarG. RIPPING Voorzitter. 10 Ang. 1901. O- D. DONATH, Secretaris. Kaap en Natal zegt de proclamatie: Alle commandanten, veldcornets en aanvoerders van gewapende benden die burgers zijn van de vroegere republieken en die nog weerstand bieden aan de Eugelscbe troepen, hetzij in de Oranje-Kolonie, in Transvaal of eenig ander deel van de Engelscbo Zuid-Afrikaanscbe bezittingen, zullen, tenzij zij zich voor 15 September overgeven, voor eeuwig worden verbannen uit Zuid-Afrika. De kosten van het onderhou d van de families van burgers die in het veld staan en die zich niet overgeven voor 15 September zullen op die burgers kunnen worden verhaald en zullen zijn als een geprivilegieerde schuld op hun roerend en onroerend goed in de kolonies. Een aan de proclamatie voorafgaande correspondentie toont aan dat deze grootendeels het gevolg is van voor stellen, gedaan door den gouverneur vau Natal namens de Natalsche ministers op 24 Julide datum vau 15 September werd door Milner aanbevolen. ZIJID-AFHlbA. De berichten zeggen weinig doch verzwijgen blijkbaar bee! veel dat voor Britsche ooren niet aangenaam klinken zal. De Boeren toch zijn in de laatste dagen weder bijzonder actief. Heidelberg werd krachtig aangevallen doch de aanval afgeslagen. Uit den Vrijstaat komt weder een bericht van rechter Hertzog. Deze is op 4 Angustns bij Fanresmith slaags geweest met majoor Damant's troepen. De Boeren werden uit een sterke stelling verdreven en velen hunner worden gevangen genomen. Een dag later werd iu de nabijheid van Kafferrivier, ten Noorden van Fanresmith, vvederom gevochten. Zeven Boeren die gevangen werden genomen zonden verteld hebben dat bnn commandant sneuvelde. Een telegram vau den 8 van lord Kitchener uit Pre toria meldt dat eeu post van 25 man behoorende tot Steinackers ruiterij aan de Sabie-nvier, door de Boeren verrast en gevangen genomen is. De Daily Mail" meldtdat een van de colonnes van generaal French onder bevel van kolonel Hunter Weston, nabij Zuurfontein, slaags geraakte met den vijand onder Theron. Het gevecht drj ".'dp tot zonsondergang, toen de vijand in wanorde terugtrok. Verdere bijzonder heden ontorekon. En zóó zouden wij met min of meer vage berichtjes kunnen doorgaan, die er alle op wijzen dat de Boeten den Engelsehen volop te doen geven. Besluiten wij ten slotte met de maandelijkseho statistiek der Britsche verliezen voor Juli: gesneuveld in het gevecht 8 officieren en 112 man gestorven aan bekomen verwondingen 5 officieren en 39 man, aan ziekte 2 offi cieren en 188 man aan »ongelukken'' 2 officieren eu 17 man vermist of krijgsgevangen: 1 officier en 66 man als invalide naar Engeland gezonden 71 officieren en 1068 man totaal 80 officieren en 1490 man. Iu deze maand zijn bovendien gewond 38 officieren en 377 man. DlilTSCHLMD. Den 8 kwam graaf Waldersee te Hamburg aan, hij werd door dnizende menschen met daverend gejuich begroet. De vertegenwoordiger van den Keizer, generaal Wittich, de minis er van oorlog, de chef van den generalen staf en vele generaals waren bij de ontvangst aanwezig. Generaal Wittich las twee keizer lijke kabinetsorders voor, waarin graaf Waldersee dank wordt betuigd voor zijn uitstekende diensten en hem de orde pour le mérit emet het eiken loof wordt verleend. Graaf Waldersee begaf zich naar het raadhuis, waar hij werd begroet door den Senaat en de leden van de »Burgerscnalt." In antwoord op de toespraak van den burgemeester betuigde hij zijn dank, wijzende op de uit stekende verrichtingen van officieren en manschappen, die zich de achting hebben verworven van alle natiën, ook van het Ghineesche vols. En dit is van bijzondere waarde, want Azië heeft slechts achting voor de gtoo- tere kracht. BIBGffiliASfö. Reeds lang hadden uitlatingen van Chamberlain doen vermoeden, dat de Regeering voor nemens was eerstdaags tot strengere maatregelen" over te gaan tegen de Boeren en rebellen, die nog maar steeds niet willen begrijpen, dat het geen pas geeft dóór te vechten, als eeu veldmaarschalk als lord Roberts ver klaard heeft dat de oorlog »uit" is. Thans doet eeu procla matie van Kitchener, den 9 aan het Parlement medege deeld, zien, dat het nienwe tijdperk is aangebroken. In overeenstemming met de instructies van de Engelsche xegeeriug en met instemming van de regeeringen van de Me l'rins van ©rjeans. Prins Henri van Orleans is te Saigon overleden. Hij was de oudste zoon van den hertog van Ohartres, oom van üen tegenwoordigen hertog Philippe van Orleans. Hij werd den 16en October lb67 geboren en maakte zich naam als ontdekkingsreiziger. In 1895 ondernam hij een reis door Achter Indië van Tongking naar Assam, waar voor het Parijsche Aardrijkskundig Genootschap hem een gouden medaille verleende. Hij was thans op een reis door Thibet en China waarop hij ernstig ziek naar Saigon werd overgebacht. Daar is hij gestorven aan een ieverkwaal. Een politieke rol heeft de prins niet gespeeld. Aardappelen in Amerika. Van den consul-generaal der Nederlanden te New- York is de volgende madedeehng ontvangen De lacgdurige droogte en groote hitte hebben ean on gunstige!! invloed geoefend op den oogst hier te lande, van aardappelen, welke beioven klein van stnk te zijn en verre van overvloedig. Het is waarschijnlijk, dat dit artikei van Europa zal moeten woideu aangevoerd, en in die verwachting oordeel ik het nuttig, eenige wenken te geven aan deafLdeisin Nederland, welke, naar ik hoop, eeno herhaling van de vroegere teleurstellingen in zekere mate zullen verhin deren. In de eerste plaats beveel ik aan een emballage, die sterk genoeg is om te groote gewichtsverliezen te vermij den. Dit is een punt van overwegend belang. In de tweede plaats moeten de aardappelen goed gesor teerd worden, de kleine vooral dit jaar teruggehouden worden, daar die alhier zeer incourant zijn, en verder moet er op gelet worden, dat de aardappelen droog zijn vóór de verpakking in balen, en zoo vrij mogelijk van kléi en vuil. Ik sluit hierbij in een Conto Finto, om eeDigszins de onkosten te toonen, die op eane verscheping komen. De inkomende rechten zijn 25 ct. per bushel van 60 Engel sche ponden. De verpakking van aardappelen als »MngnamBonums" raaa ik aan te doen in balen van 180 pond Engelsch netto, das 3 bushels, zijnde deze soort geschikt voor den groothandel, evenals alle andere, die glad en groot van stuk zijn. Indieu zandaarüappe.en worden verscheept die meer onder de gegoeden zullen moeten worden geplaatstwe gens den hoogeren prijs zou het beter zijn slechts 120 pond per baal te nemen maar nogmaals wensch ik te waarschuwen tegen de verscheping van kleine aardappelen. Op het oogenblik is de waarde van het inlandsche pro duct van 85 ets. tot 1.50 dollar per bushel, naar qnaliteit. Pro forma verkooprekening van aardappelen. 1000 baaltjes aardappelen c. 180 ibs. 180,000 lbs. I00 per bushel of 60 lbs. Dollar 3000,00 Onkosten. Vracht voor Nederland 20/- per 1015 k°. op 82,540 k». bruto doll. 81-6 5 488 doll. 396,.85 Zee-assurantie doll. 2000 c. 7o Inklaren Inkom, rechten 25 c. per 60 lbs. Gewichtsverlies 21/2 °/0 Wegen en transport etc. 10 c. 10,00 4,00 750,00 75,00 100,00 1785.85 Dollar 1214.15 f 2997,90 180,000 lbs. 81,633 k°. c. f" 3672 p. 100 k°. netto vrij aan boord Rotterdam. EE. Nieuw-York, Juli 29, 1901. A T J E II. Bij de Regeeriug is het volgende telegiam ont vangen De echtgenoote van Toeankoe Mahomet met hare kin deren, ond t wie de schtgenoole van den pretendent-sultan, hebben zich overgegeven aan het bestuur van Atjeb. De verblijfplaats van den pretendent-sultan is ontdekt. De pretendent is gevlucht en gewond. Vreemdelingen te Bergen op 5 Augustus 1901. Hotel »de Rustende Jager". De heer en mevrouw Smit en familie, Amsterdam dames van Dam, Rotterdam. Pension »Beau Site". De hoer eu mevrouw Daniel de Lange en familie, Amsterdamde heer en mevrouw van Essen en familie, Amsterdam de heer en de dames Stuiveling, Groningen de heer en mevrouw van Veen Amsterdam. Café »het Wapen van Bergen." De heer en mevrouw Arnhardt en familie, Amsterdam. Bij particulieren enz. De heer Broers en familie de jongenheer Waalewijn, de heer N. Ooms, dames A. en N. Barber, de heer W. Burger met echtgenoote en familie de heer A. J. F. M. N. Dorbeck met familie en bediening, de heer en me vrouw H. P. M. Kraakman met familie en bediening de heer H. Lind en familie allen uit Alkmaar; mevr. de douairière van Rappard en mej. de Kanter, beiden te Haarlem moj. Luchtmans de neer en mevrouw J. A. F. ter Meulen mevrouw Hölter en familiemevrouw Gantvoortde heer W. Gantvoortde heer en mevrouw Harz met familie en bedieningallen uit Amsterdam. Kdan. Door den Raad dezer gemeente is besloten voort te gaan met de heffing van wik- en weegloonen op den bestaanden voet. Bij Koninklijk besluit is die heffing goedgekeurd. Koedijk. Het bestuur dezer gemeente nam het besluit, eene subsidie van f 5000 te verloenen aan het comité voor den geprojectoerden stoomtramweg van Alk maar naar Schagen. Barsingerhorn. De bevolking van K o 1 h o rn is de laatste dagen met ongeveer 200 personen toegenomen, allen Gelderscne graanzichters. Blijft het weder standvastig, zoodat kan worden doorgewerkt, dan rekent men dat half Augustas ai het graan los is, in de polders Waard en Groet. Eenige kiezers te Kolhorn, die zich in Juli, bij eene gemeenteraadsverkiezing, tjjdelijk, en met gunstig gevolg vereenigden, hebben thans plan eene kiesvereeniging op te richten. »Volkskiesvereeniging", geheeten, in liberalen Schagen. He? schilderwerk in de zaal van he) N.-H. koffiehuis is gereed gekomen en is van dien aard, dat tal van menschen reeds een kijkje zijn komen nemen, omdat het zoo mooi is. De heer J. Oudes, decorateur te Amsterdam, heeft veel eer van zijn werk, do muurschilde ringen van omliggende gemeenten zijn alle Kloek en breed opgevat, zeer zuiver van perspectief en met kunstenaars hand behandeld. Vooral munten uit: Kolhorn, Sint- Maarten, Nieuwe Niedorp en Schagen, eveneens het vee voorkomende op onderscheidene eeüilderijon. De kleuren en bewerking van plafond, zijwanden en lambrizeeringen vormen met het reeds genoemde een goed geheel. De kolibaan is in een woord in een wezenlijke feestzaal her schapen, die bij mogelijke festiviteiten best verdere ver siering Kan missen. Schagen. Onder leiding van den heer Th. Roep maakten den 9 een kleine 30 kinderen een uitstapje naar

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1