Laatste Berichten, Nederland. Stadsberichteu. De Oorlog in Zuid-Afrika. (G. Crt.) zal er belang in stellen te hooren, dat de hertog van Alva precies dezelfde betoogen hield als lord Alfred Milner van St. James. Truth citeert uit Motley's Dutch Republic een stukje, dat wij vertaald doen volgen 9 Hij (Alva) nam de gelegenheid waar om de verzoe ningsgezinde partij te Madrid de les te lezen, (de Madrid- sche pro-Boeren) wiens raadgevingen naar hij vreesde invloed op zijn souvereinen vorst begonnen uit te oefenen. Niets hield hij vol, kon onzinniger zijn dan het donk beeld van zachtheid en vergevingsgezindheid. Dat was gemakkelijk voor menschen, die ver af woonden om van zachtheid te spreken, maar zij die op de plaats zelve waren wisten beter. Zachtheid had tot nu toe niet ge holpen, geweld kon in de toekomst alleen helpen. Laat Uwe Majesteit den indruk niet krijgen dat van die menschen iets door vriendelijkheid gedaan is te krijgen. Reeds zjjn de zaken zoover gekomen, dat vele in het land geboren, die tot nu toe voor zachtheid waren, nu ont goocheld zijn en hun vergissing inzien. (De Engelscho loyalisten van 1570Hun meening isdat men te Alkmaar niets in het leven had moeten laten, maar dat elk individu omgebracht had moeten worden.... Uwe Majesteit mag er zelcer van zijn dat niemand liever dan ik den weg van zachtheid en vergevensgezindheid zou be wandelen, niettegenstaande mijn haat voor ketters en verraders. Is het niet of men lord Roberts en lord Milner zeiven boort spreken 1 Prinsessen In de keuken. De koks aan het hof te Madrid houden eene werk staking. De eerste dagen heeft de koninklijke fami ie koud go tafeld. Thans zijn de intantas van Spanje, de zusters van den Koning, in do keuken bezig. De huishoudelijke op voeding, die zij van haar' moeder, de Koningin-Regentes, ontvingen, komt haar thans goed te stade. DURBAN, 13 Ang. Men meldt dat oen commando, sterk naar raming 4000 man, onder generaal Botha, bij Nondweni staateen strijdmacht ouder generaal Kitche ner rnkt tegen hem op. Men gelooft dat do vijand in Zoeloeland zal gejaagd worden als gevolg van deze beweging. Baraum In fVederland. Men schrijft uit Winschoten Barnum en Bailey zijn met de reclame-drukkerij voor hun groot circus de grootste tentoonstelling der aarde aarde genoemd in Nederland geairiveerd. Een extra- eigen trein is over Nieuwe Schans gekomen, om voorde voorstellingen te Groningen, op 31 Augustus en 1 Sep tember a s., op reusachtige wijze ïeclame te maken. Op de voorstellingsdagen zullen extra treinen loopen van alle nabij gelegen stations naar Groningen, waarvoor retourkaarten tegen den prijs van enkele reis worden afgegeven. Het transport, bestaande in 67 spoorwegwag- gons naar Amenkaansch model, iedere waggon 20 meter lang noodig voor dit geweldig Instituut arriveert 30 Augustus te Groningen. De wagen voor do drukkerij is ongeveer 16 meters lang, 2 breed en 2'/2 hoog en bevat buiten bet maga zijn van aanplakbiljetten slaapplaatsen voor 20 plak kers en een kentig ingericht bureau voorden chef, onge veer 3 meters lang. Om 5 uur 's morgens staan de menschen op en maken de noodige hoeveelheid plaksel klaar. Om 6 uur gaan ze naar een logement om te ontbjjten. Een half uur later rijden wagens nit met de plakkers, terwijl anderen mot den trein in veischillendo richtingen gaan om allerlei stations tot 40 mijlen in den omtrek van affiches te voorzien. Is men h ermede klaar, dan wordt precies aan een daarmede belasten agent opgegeven het getal affieh s, zoomede de plaats waar ze opgeplakt zjjn en deze noteert dit alles in een speciaal daarvoor aangelegd boek. Apeldoorn. Den 16 bad de aanbioding plaats van het huwelijksgeschenk door de schutterij in Nederland. Het bestaat uit een bronzen buste van Prins Hendrik, üe commissie die daartoe aankwam had kolonel Boellaerts van Amsterdam aan het hoofd. Harddraven. Aan de hardraverij aan de Kalkovensbrug, nabij Alkmaar, namen 9 paarden doel: i »Snel", van J. Ros kam, berijder M. Roskam; 2 Anna'', van C. Kraakman berijder P. Kraakman 3 »Johan", van Mej. Wed. J. Nagelhout, berijder Johau. Nagelhout. Aan de gewone jaarlijkscbe harddraverij, ditmaal met, paard en tilbury, te Stompetoren op 13 Aug., werd door 9 paarden deelgenomenIe prijs weid behaald door sWilkelmina'', eigenaar K. Govers 2e prijs »Truitje", eigen. P. Vader 3e prijs »Marie", eigen. P. Groot Jbz. le troostprijs »Pietje", van K. Govers2e troostprijs sNora", van P. Moijer. Bij een te Ondorp gehouden harddraverij, werd de le prijs behaald door G. Veldheer, te Huiswaard de 2e prijs door P. de Goede, te St. Pankras dt 3e prijs door A. Apeldoorn, te Heerhugowaardde le troostprijs door J. Bijman, te Oudorp en de 2e troostprijs door P. Meijer, te Schermeer. Den 20 Augustus zal te Sloten de vrije ïfa- jaars paardenmarkt gehouden worden. Kene trouwplechtigheid «uet automobielen. Den 15 werd te Eist (Betnwe) een huwelijk vol trokken bruid en bruidegom, bloedverwanten en getaigen kwamen, gezeten in een 5-tal automobielen, ten Ge meentehuize. De stoet, afkomstig uit Arnhem en Elden, had veel bekijks. Hoorn. Op de kermis alhier staat de stoomdraai- molen van Benner-Tewle. Onder de bezoekers op Zondagavond bevonden zich daar ook eenige militairen die niet wenschten te betalen. Wjjl ze goedschiks zich niet wilden verwijderen, kwameu machinist en stoker er bij te pas, om ze uit de tent te zetten. De machine bleef nu zonder toezicht staan zij ont wikkelde veel stoom, stampte en stootte geweldig. Gelukkig werd dit leven door den machinist buiten den stoommolen opgemerkt, zoodat hij hals over kop naar de machine vloog. Was hij even later gekomen, of was de stoomklep niet van de machine gevlogen, dan waren ongelnkken zeker gevolgd. Nu werd het publiek, dat door schrik reeds bevangen was spoedig gerustgesteld. Oostgraftdijk. De nienws doopsgezinde pastorie, die alhier gebouwd wordt is bijna gereed. De oude pastorie die te Westgraftdijk staatdoch in eigendom behoort aan de doopsgezinde gemeente te Oostgraftdijk, is den 14 in het openbaar verkocht voor de som van f600. Ursem. Eenige weken geleden werd het hoofd der openbare school alhier de gelegenheid geschonken, om met de oudste leerlingen zijner school een reisje naar Amsterdam te maken. Den 14 was hij in staat mede ten gevolge der vrjjgevigheid van enkele ingezetenen, een rijtoer naar Bergen en Egmond met de jongste zjjner leerlingen te doen, waarbij rijtuigon en paaiden, benevens geleiders zich gratis beschikbaar stelden. Door heerlijk zome-weder begunstigd werd er xtoor jong en ond genoten en alles liep iu de beste orde ai. Purinerenil. De uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn ontvluchte verpleegde Arnoldus Houberg werd den 16 in deze gemeente aangehonden en oplast van den burgemeester onmiddellijk naar bedoelde inrichting terug gebracht. Hij had weten te ontkomen door de gr3cht om do inrichting over te zwemmen. dingen. Na afloop van de markt op den 15 geraakte bij het afrijden door het springen van het paard een kar omver waarin een niet volkomen normaal man uit een der omliggende gemeenten. De man bekwam bij zjjn val uit het rijtuig vrij ernstige wonden aan bet hoofd die geneeskundige hnlp noodzakelijk maakten. Door het schrikken van den motor van den heer Backx geraakte den 16 alhier een ket met kar op hol. De berijder kwam met den schrik vrij maar ket en kar werden deerlijk gehavend. De motor stond stil toen de ket voorbijreed maar toen de machine zich daarna in beweging zette schrok het dier toch van he geraas makende voertuig. Boferhandcl op België. In de maand Juni werden 264,492 kilogram boter in België ingevoei d. Deze boter kwam hoofdzakelijk uit ons land. Daarvan werd aan invoerrechten betaald de som van f 52,898. In de eerste helfj van dit jaar bedroeg de invoer 1,714,339 kilogram, waarvan 1,365,599 kilogram nitons land kwamen. Ondanks bef invoerrecht van 10 cent per kilo en de keuring aan de grenzen blijft onze handel in boter met België toch zeer belangrijk. Evenwel is er eene verminde ring waar te nomen. In de eerste helft van 1899 bedroeg namelijk de invoer 2,076,062 kilogram en in 1900 2,047,348 kilogram. Men moet echter ;n aanmerking nemen, dat wekelijks uit de grensdorpen belangrijke hoeveelheden boter frauduleus in België gevoerd worden. België voerde in de eerste helft van dit jaar 1,403,891 kilogram boter nit, waarvan 1,402,428 kilogram naar Frankrijk gingon. Sicke mosselen. Eeno gevreesde ziekte in de mosselen blijkt zich op de Ooster- en Wesierschelde en op de Grevelingen en Flakkeescho banken te openbaren, la het Dijkwater bijv. is een plok, waar enorme schade werd aangebrachtbij schatting moeten op dat perceel ongeveer 7000 tonnen zijn verloren. Vischte men daar een week ot drie geleden 70 a 80 tonnen, thans is dit gereduceerd tot 5 a 10. De schade voor de eigenaars dier porceeien is daardoor natuurlijk verschrikkelijk zoo juist midden in het seizoen derven zij bun inkomen en wordt allen verwachtingen da bodem ingeslagen. Het beestje, dat zich in den mossel bevindt, is met het bloote oog goed waar te nemen en gelijkt vee! op de bekende waterluis. Daar bet bij honderdtallen in een mossel voorkomt, is hot ziekte-proces spoedig afgeloopen en sterft hot schelpdiertje spoedig. De oudste schippers herinneren zich niet, dat bet vroeger ooit is voorgekomen. Wanneer deze kwaal algemeen moet worden is de ramp voor Bruinisse niet te overzien, daar het tweederde gedeelte der bevolking in de mosselcultunr zijn bestaan vindt. Koloniaal museum. Hchagen. Door de directie van het koloniaal mu seum te Haarlem werd don beer J. O. Visser, onderwijzer alhier, op diens aanvraag, eene «schoolcollectie" uit ge noemd museum verstrekt. D ze collectie, die er keurig uitziet, bevat grondstoffen en voortbrengselen ui Oost- en West-Icdië, als gedroogde planten, aren, bamboe, koffie, vruchten, enz. enz. benevens eenige dieren op spiritus en een geïllustreerden beschrijvenuen catalogus. Het doel van het koloniaal museum is o. a. aan elk der moer dan 5000 scholen in Nederland op aanvrage gratis zulk eene collectie te verschaffen aan meer dan 400 scholen is dit reods geschied. Over bet nut van deze zendingen voor jong Nederlaud behoeft zeker niet uit geweid te worden het is tastbaar. Priester- j ubeleum. Hcliagen. Den 15 herdacht de heer G. S. Koop man deken en pastoor alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaar als priester gewijd werd. Dtn 14 werd hij feestelijk inge haald van af het station door kerk- en armbestuur en onder het blij golui der klokken de kerk ingeleid waar een schaar van strooistertjes zijn pad met bloemen overdek ten en een gioote menigte volks hem een welkomstgroet toezong. Zichtbaar aangedaan beklom de jubilaris do trappen van het altaar toen het R. K. zangkoor een feestcantate met solo's ten beste gaf. Na hot daarop ge volgde plechtig lof dankte do heer Koopman de aanwe zigen voor zulk eene feestelijke ontvangst. Den 15 werden den jubilaris tal van geschenken vereerd o. a. de reeds gemalde f 1500, een prachtig schrijf bureau, schilderijen enz., veel ook nit zijn vorigs parochie te Oude-Wetering. Van de receptie werd door vele menschen gebruik ge maakt terwijl bonderden schriftelijke gelukwenschen en telegrammen den jubilaris op zijn feestdag bereikten, 's Avonds werd nogmaals de feestcantate gez.ngen in de met groen en bloemen smaakvol versierde kerk, terwijl daarna de toren ten deele verlicht werd wat een aardigen aanblik gaf en Schagen's Harmoniekapel het otficieeie feest sloot met net brengen van eene sere nade. Van de huizen der parochianen wapperde de twee feestdagen de vaderlandsche driekleur. Hollandsch vee naar Spanje. Door den groothandelaar in vee H. Voorspujj Jz., te Groot-Ammers, zijn weer een groote partij pracht exemplaren kalikoeien naar Spanje verzonden. Zijn knecht en 12-jarig zoontje maken ter verzorging van de dieren de reis mede. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalf-koeien was niet groot; volgons sommigen het gevolg van de drukte, die de boer heeft met het inzamelen van de tweede snede hooi. Er mogen o. i. enkele boeren zijn, die nog een tweede snede oogsten, groot is in elk geval hun getal niet: d8 droogte heeft den groei van het etgroen daarvoor te veel tegen gehouden. Gewoonlijk is in dezen tijd van het jaar de aanvoer niet groot. De handel in melk-en kalf-koeien ging nog al, de omzet was goed te noemen, terwijl do prijzen niet daalden, althans niet voor de beste soorten. Er werden er verkocht voor f 250. Vette koeien waren goed gevraagd mot vaste prijzen, al sedert geruimen tijd. Stieren voor de slachtbank wel gewild, maar met niet hoogere prijzen. Vette kalveren niet druk; een gevolg van de weersgesteld heid, die schadelijk werkt op dezen export-handel. Vette varkens en vette biggen vlugge handel, Magere varkeDS en jonga biggen goed gevraagd. De aanvoer was100 stieren, 150 vette koeien, 550 melke- en kalve koeien, 600 vette kalveren, 250 nuchtere kalveren, 1800 schapen en lammeren, 80 vette varkens, 500 vette biggen, 200 magere varkens, 350 kleine biggen. De pryzen zijn: vette koeien le qualiteit 271/230Vz et., 2e qualiteit 24-27 ct., 3e qualiteit 1621 ct., stieren 2224i/4 ct., vette kalveren2234 ct., vette schapen 21 24 ct., vette varkens 191/,21W ct., Londensche biggen 18-19'/, ct. per kilo. Melke- en kalvekoeien f 140—f 250, pinken f50—f65, nuchtere kalveren f 8f 11, weide-schapen f 16—f 20, melkschapen f 1420, lammeren f 11—i 16'/a; magere varkens f 42—f 68, jonge biggen f 1.05 a f 1.15. (N. v/d D.) Broogmaklng der Zuiderzee. Da centrale commissie ter behartiging der belangen van hen, die bij eventuoele drooglegging der Zuiderzee schade zullen lijden, heeft ihaus door middel van de ver schillende plaatselijke commissies haar gegevens verzameld. Door een persoonlijk onderzoek ter plaatse worden doze gegevens nu gecontroleerd, om daarna aan de Regeering te worden overgelegd. Ook al wordt het ingediende wets ontwerp ingetrokken, dan zal hut omvangrijke werk der genoemde commissie voor de toekomst toch altijd zijn waarde behouden. Elke Minister, die een plan tot droog legging der Zuiderzee wer.scht te ontwerpen, zal er zijn voordeel mee kunnen doen. Onschuldig Hoorn. Naar men verneemt heeft de geestelijkheid te Hoorn da katholieken aldaar verzocht, de opvoering van Heijer- mans' »Op Hoop van Zegen" niet bij te wonen dymnaslunt. De heer dr. Holwcrda alhier, komt voor op de aanbeveling voor loeraar in de geschiedenis aan het gym nasium to Nijmegen. Wielerwedstrijd. De heer Jac. Alozery, te Helder, deelt ons mede, dat de winner bij den wieier wedstrijd ia den Hout alhier, de heer J. de Jong, te Alkmaar, op den 14, door hem is Uitgedaagd tot een wedstrijd op de korte baau op Zondag, den 1 September, op ader te bepalen plaats en uur, en dat deze uitdaging werd aangenomen. Hen nieuwe winkel. De heer F. H. Hroebc heeit zijn magazijn van koper- en blikwerk verplaatst van de Laat naar de Lan- gestraatop dtn hoek der Krebbesteeg. De opening van don netten winkel heeft zaterdagavord, den 17, plaats. Alkanaarsclie Had- en zweminrichting. Ia de week van den 10 tot ea met den 16 zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 412 baden door heeren, 35 door dames, 41 door weezen en 205 door on- vermogenden. Hoogste temperatuur van het water 72°, laagste 70" Fahrenheit. Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 18, 's avonds 9 uur, in den Stadshout, do navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »L'Aigle", marche militaire v. J. Christophe. 2. »Eest-ouverture"fürHarmoniemusik 9 Alb. Lortzing. 3. »Meeres Wellen", Coneert-Walzer 9 Ivanovici. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra 9Ernani"9 Yerdi. 5. Einzng der Güste auf der Wartbnrg aus dtr Oper 9Taimbauser" 9 Rich. Wagner. 6. Ouvertore zur Oper »Wecn iGh König war"9 Adam. 7. Mosaïque sur des motifs de l'opéra 9Mireille"9 Ch. Gounod. 8. 9L'Anémone''polca de concert ponr piston, solo9 J. Heijmans. 9. 9Le réveil du lion", caprice héroïque 9 A. v. Kontski. Buitengewoon concert. Het tweede dezer concerten werd den 15 gegeven door de kapel der amsterdamscho schutterij. Dit korps was hier onbekend. Langen tijd stond het onder leiding van den heer Joh. M. Ooeneu, den bekenden orkest-direc- tenr van het Paleis voo VolksvSjjt. De tegenwoordige leider is de heer M. Wolters, die hier meermalen met succes als solo-violist optrad en met het directeurschap van evengenoemd korps en dat eener duitsche zangver- eeniging te Amsterdam eeu voor hem nieuw terrein op muzikaal gebied- heeft betreden. De kennismaking was hoogst aangenaam we twijfelen niet, of even zoo goed als violist zal de heer W. ook als directeur succes hebben. De heer W. dirigeert met toewijding en had de nit te voeren nummers goed ia zich opgenomen. Beschaafd spel, boeiende voordracht en het karakter van het stuk goed doen uitkomen ziedaar, kwaliteiten die het korps ten goeden naam hebben bezorgd. Wat ons niet meeviel was de klank in ue fortissimo's; van zuik een flink bezette kapel hadden wij die nog wat krachtiger verwacht. Voor 't overige en compliment voor de zeer mooie vertolking van alle stukken. Het eerste gedeelte van het programma

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2