Laatste Berichten. Nederland. De »Ecbo de Paris" heeft maarschalk Waldersee geïnterviewd over de houding der Fransche troepen in China. Het oordeel van den opperbevelhebber luidde onver deeld gunstig. Hij zeide in 1870 den heldenmoed van het Fransche leger van nabij te hebben kunnen gadeslaan en de troepen thans in China te hebben gezien. Het Franscho leger bleek sedert 1870 goed te zyn vooruitgegaan. »Misschien zijn het geen soldaten, doordrongen van dezelfde traditiën en opgevoed op dezelfde wijze als de onze, maar hun discipline laat niets te wenschen over." »Met middelen afwijkende van de onze, zoo ging de maarschalk voort, bereiken de Fransche troepen een even volmaakt doel. Het zijn geduchte tegenstanders." De veldmaarschalk prees ook de aanvoerders, in wier gezelschap hij vaak dagelijks verkeerde. BNGBRAAD. Het Parlement is den 17 verdaagd. In de troonrede wordt geconstateerd dat in de betrek kingen van Groot-Brittannië met de andere mogendheden een onverminderde hartelijkheid is blijven bestaan. Met vreugde wordt vermeld dat door een algemeene overeen komst, die ook China goedkeurt, de door dit land te betalen scl adevergoeding, de waarborg voor deze en de wijze van betaling zijn bepaald; bovendien is de bestraffing der voornaamste schuldigen geëischt. De verovering door de Britsche troepen van de beide republieken die in de Zuid-Afrikaansche koloniën vielen gaat onafgeb'oken verder, maar wegens de moeieljjkheden van het uitgestrekte gebied dat moet worden doorgetrokken zijn de militaire operaties van langen duur geworden. Het merkwaardig welslagen van het bezoek van den hertog en de hertogin van Cornwall aan de koloniën vervult den koning met zeer groote blijdschap. De geest driftige ontvangst aan zijn zoon en diens gemalin bereid levert een nieuw bewijs van de vaderlandsliefde, de loyauteit en de toewijding der Britsche bezittingen over de zee. Ten slotte betuigt da koning zijn dank aan het Huis voor de liberale credieten in het loopende jaar ter beschik king gesteld voor land- en zeemacht. flTABIB. Te Palermo (op Sicilië) heeft de bijzetting van Crispi's lijk met indrukwekkenden praal plaats gehad. Aan de straten waardoor de stoet zou trekken, waren alle winkels gesloten, uit alle huizen hingen rouwvlaggen, enkele gebouwen waren prachtig vereierd. Uit de verste deelen van het eiland waren scharen nieuwsgierigen naar de hoofdstad gekomeD. De kruiser »Varese" stoomde langzaam de haven bin nen onder het lossen van saluutschoten die door de forten werden beantwoord. Het lijk werd in ontvangst genomen door den gemeenteraad. Voor den lijkwag-n word de banier van de stad Palermo gedragen. Tijdens den tocht door de stad losten de kruiser en de forten aanhoudend eerescboten. Uit de vensters der huizen werd de lijkkist met bloemen bestrooid. Voor de kerk AlbergodePe Povero stelden de militaire detache menten zich in carré op en terwijl de geweren werden gepresenteerd en de muziekkorpsen een treurmarsch speelden, werd do kist naar binnen gedragen. KUIM-AFRIKA. De allerlaatste oorlogstijding van Kitchener van 19 dezer geeft weder veel te donken. Zij luidt >Gisterenochteiid heeft oen detachement van Motley's Zuid-Afrikaansch politiekorps, 150 man sterk, onder kapitein Wood eeuo verkenning gedaan in de richting van Bronkhorstspruit en daarbij niet ver van Middelburg een sterk Boerenlager verrast. Bij een eersten overval sneuvelden 28 Boeren maar daar de vijand veel sterker was (600 of 800 maD) kon kapt. Wood zijn succes niet vervolgen maar moest hij terugtrekken. Op dien terugtocht verloor hij 1 gesneu velde 6 gekwetsten (waaronder kapt. Morley zwaar) en 14 vermisten. De vijand moet meer dan bovenvermelde 23 gesneuvelden verloren bobben." Aan de hand der reeds zoo vaak opgedane ervaring is het niet moeielyk dit boiieht op de jniste wijze te vertolken. Dat de Engelschen met slechts 150 man een kamp van 600 of 800 Boeren zonden hebban aangevallen klinkt geheel ongelooflijk. Blijkbaar is Wood öl in een hinderlaag gevallen, öf wordt bet aantal zijner vijanden, zooals gebruikelijk, eenige malen vergroot. In elk geval is bet duidelijk, dat hij een nederlaag heeft geleden. De Martha bleef langen tijd zwijgen. »Ga voort, lieve fluisterde Catharina. »Zes maanden daarna trouwden wehartje. Ik had blauw grijs alpaca aan met bloemetjes en een manteltje, dat er bij hoorde en een wit strooien hoed van ruim twee gulden met wit lint van twaalf stuivers de el en oranjebloesems van binnen dus kunt n wel denken, dat het netjes was. En Collop was zoo mooi als een vogeltje, met een zwarten broek en een wit linnen boezeroen met een kraag. Het was keurig gemaakt, en op zij open voor de zakken »Eu was dat alles vroeg Catharina. »Dat was nog niets juffie. Ik was nog niet lang ge trouwd toen ik tot de ontdekking kwam, dat Coliop maar een gewone man was. Maar van dien dag af tot nu toe hebben we nooit woorden samen gehad, neen niet eens als we 't hadden over geldzaken Maar ik heb mijn man nooit kort gehouden, hij had altijd een paar kwartjes op zak. Hij wist wel, dat hij ze niet uit mocht geven maar het gaf hem toch rustNeen, we hebben nooit woorden gehad hoewel we veertig jaar getrouwd zijn ^eweest." »Juillie bont heel gelukkig geweest," zeide Catharina. »Ja zoo gelukkig als een paur fortolduifjesDik wijls als ik een schoon katoentje aan had, dorst ik niet in de keuken te gaan, wanneer Collop daar was. Ik wist, dat het dan zijn zou »Geef me een kus, hartelap." Hij is zoo feeder, dat is hij, als ik een beetje gekleed ben maar vandaag alleen nam bij er geen notitie van Martha ontwaakte uit baar droom, en koek met smar telijk verlangen naar het gelaat van den ouden man Toen stierf de glimlach weg, en rimpels en lijnen verdre ven de jeugd van haar gelaat. Bevende stond ze op eu drukte de oogleden toe over Collop's oogen. »Hij is kalm heengegaan, zoo kalm als een worm god dank," zeide ze heesch. Dat was dus het laatste, tot de begrafenis Woensdag Wordt vervolgd. herhaalde vermelding, dat de Boeren 23 doodeu hadden en de opgave van de Engelsehe verliezen j>tijdens" den terugtochtmet geheele verzwijging van wat er vóór dien terugtocht verloren ging geeft het reeht te ver wachten dat langzamerhand nit de verlieslijsten zal blijken, dat de Engelschen duchtig klop hebben gekregen. De »Standard"-correspondent te Durban stelt de positie der Boeren bij Zoeloeland eenigszins anders voor dan Lafïan. Hij meldt, dat bij Babanango een troep van 400 Boeren bijna volkomen was ingesloten door generaal Walter Kitchener en dat generaal Botha met 4000 man in de nabijheid was. Later werd gemeld, dat de »inge- sloten" Boeren te Babanango waren versterkt door Emmett met 300 man. Een beslissend gevecht werd op 11 Angustus verwacht. Aan een schrijven uit Johannesburg ontvangen langs bijzonderen weg, gedagteekend van 11 Jnli 1901, ontleenen wij de volgende bijzonderheid »Een dag of zes geleden heeft Nesbith's Horse 41 dooden en gewonden bij Van Wijks Rust verloren alsmede 4 kanonuen. Het fort hebben de onzen genomeD." De hertog en de hertogin van Cornwall werden bij hnn terugkomst van lietermaritzburg te Durban door de bevolking leveudig toegejuicht. Zij vertrokken daarna met de »Ophii" naar Simonsstad en Kaapstad. De hertog heeft te Pietermaritzburg een wapenschouwing gehouden over de troepen. Daarbij was een strijdmacht van Zoeloes en Natalsche inbooilingen tegenwoordig onder zeventig opperhoofden. De Zoeloes waren allen in oorlogsdos en voorzien van schild en assagaaizij zongen hun krijgsliederen. De hertog van Cornwall, de inboorlingen toesprekende, zeidedat hij lang had uitgezien naar een ontmoeting met de mannen van het Zoeloevolk die door Engeland eens was bevonden te zjjn een waardige tegenstander, en die thans zijn getrouwe onderdanen. De woorden van den Ijertogdoor een tolk overge bracht werden door de inooorlingen klaarblijkelijk met groote voldoening ontvangen. Schipbreuk. VICTORIA »Britsch ColambV' 19 Aug. De »Islander" vau de »Canadian Pacific Company's" Alaska-lijn, is Vrijdagmorgen vroeg bij Juineau, Alaska, op een ijs berg gestooten en gezonken. Er zijn 65 personen verdronken en 107 gered, die te Victoria zijn aangekomen. Me Cfzaar naar Frankrijk. PARIJS, 19 Ang. Een nota van Havas meldt: De president der republiek heeft den Czaar nitgenoodigd, het slot der manoeuvres bij Reims bij te wonen en de Keizer heeft de uitnoodiging aangenomen. Alvorens te Duinkerken aan wal te gaan zal de Keizer met den presi'lent der republiek de revue bijwonen van het Noor der-eskader, dat in opdracht heeft, hem in de Fransche wateren te begroeten. Mof berichten. H. M. de Koningin en Z, K. H. de Prins der Ne derlanden zullen zich 23 Augustas naar Oldenburg bege ven tot bijwoning van de doopplechtigheid van de Prinses van Oldenburg, dochter van den groothertogin van Ol denburg, geboren hertogin van Mecklenburg. Hare Majes teit, die het peetschap heeft aanvaard, zal met Prins Hen drik 26 Augustus naar het Loo terugkeeren. Ben jubileum. Do hcoi P. J. Koekboven, pastoor te Boven karspel, vierde 15 Aug. j.l. ziju 40-jarig priesterschap en ontving verbazend vele blijken van waaróeering en liefde. Botsing. Den 17 had nabij Rozendaal een botsing plaats tusscheti de van Steenbergen kooiende tram en een geladen pakwagen, waarvan de bestuurder nog op het laatste oogonblik de rails wilde oversteken. De wagen werd to taal verbrijzeld, terwijl de machine werd ingedrukt, met het treurig gevolg, dat de machinist zware inwendige kneuzingen en hevige brandwonden bekwam. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Aanvaring. Een ernstig ongelnk had in den avond van den 18 nabij de Petroleumhaven te Zaandam plaats. De Alkmaarpacket, die om 8 uur van Amsterdam vertrekt, voer een roeibootje aan waarin 4 personen zaten. De kapitein van don boot had het roeibootje dat geen lichten op had wol ia ziju vaarwater opgemerkt, en had dit met een paar stooten op de stoomfluit gewaarschuwd. De reden waarom de roeiers niet van koers veranderden, is niet bekend. In het bootje bevonden zich de familie W. Donker, man, vrouw en 16-jarige zoon, woonachtig in Kinkerstraat, en een logé nit Hoorn, een jongen van 12 jaren. De drie eerstgenoemde zijn verdronken. Wel zjjn nog pogingen aangewend tot redding, o. a, door den stoker van de »Alkmaar Packet V', doch zonder resultaat. Do twaalfjarige jongen uit Hoorn, die gered werd doordat hij nog een toegestoken boom wist te grijpen, is vervoerd naar het Gasthuis. Hij klaagde over pijn in de borst. De schuld van dit droevig ongeval schjjnt geheel te liggen aan de bestuurders van het roeibootje, maar do afwezigheid of althans het niet gereed liggen van reddings materiaal was mede oorzaak vau dezen boogst trenrigen afloop. President Kruger heeft aan den voorzitter, de leden van het dag. bestuur van het Roode Kruis en aan alle geneesheeren die deel hebben uitgemaakt van Ned rlandsche ambulances in Zuid- Afrika, zijn portret voorzien van zijn handteekening ge zonden. Het geschenk ging vergezeld van een hartelijk schrijven van dankbetuiging voor den steun, door allen aan het Zuid-Afrikaansche volk bewezen. Ben weigering. Mevrouw Waszklewiez heeft nu ook door bemidde ling van ons ministerie van buitenlandsche zaken de offi- cieele weigering ontvangen van het ministerie vau oorlog te Londen om den dokter eu de diaconessen naar da vrouwenkampen in Zuid-Afrika te doen gaan, en dat niettegenstaande zij da vargunning in Maart gegeven nog in handen heeft. Naar uit Edam aan de N. R. Ct. gemeld wordt is door eenige personen het plan opgevat een Hollandsch- Afrlkaansclie Maatschappij op te richten. Het doel is een kapitaal bijeen te brengen tot exploitatie van gron den in Zuid-Afrika en deze aldus buiten den invloed van het Engelsch kapitaal te houden tot stenn van het Hol- landsch element ginds. Aanbesteding. Stompetoren. De uitslag der den 17 door dijkgraaf en heemraden van de Schermeer gehouden aanbesteding is ais volgt: 500 liter r a a p o 1 i e J. v. d. Berg, Alkmaar, f 29; Boulonois en Borjeson, idem, f 28; H. W. Holsmuller, idem, f 27,90; per 100 liter; 3800 k i 1 o g r. A m e r i k. petroleum, H. W. Holsmuller Alkmaar f 8,50 Boulonois en Borjeson, idem, f 9,80, per 100 kilogram. 600 kilogr. bladreuzel, J. B. Clanshuis en Zonen, Amsterdam, t 56; H. G. J. P. Keizer, idem, f 58; H. W. Holsmuller Alkmaar f 56,10 per 100 kilogram. 100 kilogr. stearinekaarsen, J. v. d. Berg Alk maar, t 57,50; H. W. Holsmuller, idem, f 58,25. 200 kilogr. paardenvet, H. W. Holsmuller, Alkmaar, f 25; E. Benmer, Rjjp, f 26; per 100 kilogram. Gegund aan de laagste inschrijvers. De gemeenteraad van Bnkhufzen heeft besloten een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen ter res tauratie van schilderstukken ten stadbnize; van Rijkswege is een gelijk subsidieover zes jaar te verdeelen in 't vooruitzicht gesteld. Ook is besloten tot ophefing van de Stadsbank van leening. In den omtrek van Buiksloot zijn, evenals vroe ger onder Sloten in de laatste nachten de staarten van vele paarden afgesneden. Het raadhuis te Jisp blijft behoudenhet zal worden gerestaureerd. Ben veelbelovend jongmenscli. Van de 82 candidateu, die zich onderwierpen aan het eind-examen H. B. S. is het beste examen afgelegd door een zoon van een politieagent nit Nijmegen De Jongh ge naamd. Hij behaalde in alle afdeelingen het hoogste getal punten, uitgezonderd één, zoodat hij No. 1 was. Hot onderwijs aan de H. B. S., dat zijn vader niet bekostigen kon werd hem verstrekt uit bijdragen van enkele particulieren en de leeraren die nu ook verder de zorg voor de voltooiing zijner academische studiën op zich genomen hebben. Brand. In den nacht van den 17 is oen hevige brand te Rotterdam uitgebroken in de lompenpakbnizen van den heer Cohen en de ontwerven de Arend. De ter reinen, waar de brand woedt, beslaan een oppervlakte van 6000 vierkante meter. Men hoopt den brand heden morgen meester te worden. Alles is op beurspolis ver zekerd. örootschermer. In den avond van den 16 ontstond hier brand in de boerenwoning van J. K. Spoedig stond alles in volle vlam. De brandweer, die spoedig kwam opdagen, kon niet beletten, dat ook de burgerwoning van W. H., die vlak naast het brandende perceel stond, mede in de asch werd gelegd. Rijp. De gemeente-rekening over 1900 sluit met een batig saido van f 1295,68. De ontvangsten bedroeg-n f 17043,93 en de uitgaven f 15748,25. De raad dezer gemeente heeft besloten, om op het verzoek van 't be stuur der Huishoud- en Industrieschool te Alk maar, te Alkmaa om vau de gemeente eene jaarirjksche toelage te ontvangen, afwijzend te beschikken. Staringcarspel. In eene daartoe den 17 ten huize van S. Brommer te Dirkshorn gehouden vergaderiug werd besloten ook dit jaar aan de schoolkinderen van Dirkshorn een fesst te bereiden, bestaande ia een rijtoer naar Petten en vervolgens naar de duinen ie Sehoorl. Als feestdag werd voorloopig vastgesteld Dinsdag 3 Sep tember a.s. Te Marsnelen ziju binnen een week tijds in ééu gezin drie kindereD aan diphtheritis gestorven. Dit is het eenige g^zin in die gemeente, waar die ziekte heersebf. Gevallen vau roodvonk korneu méér voor. Benoeming. Tot Dijkgraaf vau het Waterschap Starnmeer on Kamerkop is in de plaats van wijlen den heer H. Schoe- hnijs benoemd de heer J. Groot, secretaris-penningmeester van dit waterschap. Brand. Den 17 geraakte op Texel, waarschijnlijk door hooibroei, het Eierlandsche Huis, het oudste gebouw in don polder, in brand. Alles word door do vlammeu ver nield. Vroeger diende het Eierlandsche Huis vaak tot logement voor reizigers, die naar Vlieland trokken, maar postaanslniting misten. Onze zuivelhandel in gevaar. Nelis uit de Purmer (de bekende wekelijksche briefschrijver van het Handelsblad) schrijft In het »Nederlandsch Landbouwweekblad" van 17 dezer komt een ingezonden stuk voor van de heeren H. Goebel Co. te Bodegraven, die er (evenals ik iu een vorigen brief) op wijzen, dat het ontwerp-tarief voor in voerrechten ju Dnitschlaed 30 Mark per 100 KG. voor stelt als recht op kaas Mocht do Rjjksdag dit goedkeuren, dan ziet het er duister uit voor allen, die belang hebben bij flinken handel in dat artikel op Dnitechland. Onze uitvoer, zegt die firma verder, is gestadig toe genomen. Maar nu staat ons te wachten achteruitgang van den handel in Nederlandsche kaas op Duitschland, overproductie der fabrieken en boerderijen, en dat juist in een tijd, waarin hoe langer hoe meer landbouwers hun bouw- in weiland veranderen, De boterhandel moet het op dezelfdö wijze ontgelden. Onze gansehe zuivel-rndustrie wordt bedreigd. En daarom »Te wapen Laten allen, die belang hebben ij een ge- regelden handel op Duitschland, laten alle zuivelbereiders en handelaars in zuivelproducten gezamenlijk een adres zendeu aan onze Regeeringspoort de belanghebbende Duitschers aan op öeu Rijksdag invloed te oefenen. Laten alle vereeniglngen op zuivelgebied, alle Kamers van Koop handel, alle coöperaties en comité's toonen, dat zo strijden willen tegen een maatregel, die wel eens blijken kon een nationale ramp tot gevolg te hebben. Onze Oostelijke nabuur heeft het recht op kaas eerst gesteld op 10, tóen op 20 Mark hij wil er 30 voor iu de plaats stelien hij wil onzen zuivelhandel op zijn land vernietigen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2