367ste Staatsloterij. Ingezonden Stukken. Stadsbericiiten. Ns. 19036 en 6506 f 1000; Ns. 10626 en 12245 f400; Nr. 20625 f 200 Ns. 2166, 3995, 5036, 8622 en 15417 f 100. No. 1952 f 25,000; No. 11678 f 2000; No. 16463 f 1500; Ns. 16508 en 11265 f 1000; No. 6289 f 400; No. 156 f 200Ns. 4953, 6665, 13430, 13643 en 19297 f 100. H. SlEBERT Coster. J. MaSDORP. K e r M a s. Terwijl hij op het oogenblik 15 Mk. heft van Zwitser- ache kaas, die veel minder aan uitdrogen en breken onder hevig is, betalen wij 20 Mark voor onze jonge kaas, die op 3 Èl 6 weken ouderdom reeds afgeleverd wordt en door indroging en gebreken den ontvangers een verlies kan geven van 6 a 15°/0. Een reden om onze kaas te ontzien tegenover een luxe-kaas, als de Zwitsersche Emmerthaler kaas is. En daarom nog eenslaten wij ons aaneensluiten 1 Eendracht geeft macht üchagen. Den 18 had alhier op het erf van den heer C. Berkhouwer het jaarlijksche katknuppelen" plaats. Tijdens dit spel, waarbij als gebruikelijk een glaasje werd gedronken, ontstond er twist tusschen een paar der aanwezigen. Van woorden kwam het tot daden en een der in de twist betrokkenen, P. W., viel op den grond met zijn hals op wat scherven glas. Geneeskundige hulp was noodzakelyk om bet bloeden te stelpen en Dr. Demmers verleende die maar alleen kon bij de wonden niet machtig worden, zoodat ook Dr. Beeker van Barsinger- horn moest worden gehaald om te helpen. De toestand van den bëklagenswaardigen verwonde, die pas 10 dagen is getrouwd, was den 19 niet meer hopeloos. De les is duur geweest als ze nu ook maar helpt. Den 19 deed onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Overtoom, met gunstig gevolg examen voor de acte Fransch, lager onderwijs. 3e klasse, le lijst, 19 Aug. 3e klasse 2e lijst, 20 Aug. Honing- illemshuls. „Anno 1252 kwam Koning Willem dus verhaalt onze kronijkschrijver Cornelis van der Wonde tpt Alkmaar, ende liet zeker hais boa wen op 't hoekje van St. Pieters straatje". Vermoedelijk bedoelde de graaf daarmede voor zich een geschikt verblijf te hebben, als hij zich in de grensplaats van Kennomerland moest ophouden om maatregelen te nemen tegen de aan Holland Bteeds vijandige wesuriezen, tot wier beteugeling hij twee jaren later iets verder het sterke kasteel Torenburg zo a stichten. Misschien ook, dat hij zjjn vertegenwoordiger, den schout, in dit huis deed wonen, en dat de zwaar gewelfde kelder strekte om diens gevangenen te bewaren. Wellicht is er in den grond nog iets van dit hnis te vindenmaar de opstal is in den loop des tijds zeer veranderd en verkleind want van de beide inwendig verheelde en met vijftien-een wsche gevels prijkende ge- bonwen is het grootsto in 1857 afgebroken en door een nienw hnis vervangen. Het had een aantal jaren gediend tot kaarsenmakerij en zijn onde onderpui reeds verloren maar niettemin in het fries het jaartal 1252 en de wapens van Duitschland en Holland en daarmede de herinnering aan zijn Koninglijken stichter bewaard. Het kleinste gebonw is staande gebleven tot op dezen dag, maar allengs in een torstand geraakt waarin de zorg voor de publieke veiligheid het niet nng doen verblijven. Moet het dan tot afbraak komen? Dit zou zeer te-betreuren zijn. De govel van dit oudste hnis dor stad trekt terecht de aandacht van vreemde bezoekers, en gelijk de geborsten grafsteen in de Groote kerk naar Graaf Floris, zoo wijst dit huisje terng naar zijn vader Graaf Willem II, de twee eerste hoilandsche Vorsten, die het wassende Alkmaar door het verleen* n van privilegiën begunstigden en die boven anderen bij de poorters in goede gedachten zjjn gebleven. Er is te Alkmaar reeds zooveel verdwenen wat merkwaardig was dat wel alle krachten mogen worden ingespannen om het weinige te behouden wat nog overig is. Reeds een pair jaren geleden zijn pogingen in dien zin gedaan ten behoeve van het »Koning-Willemshnis"; maar de door toezegging van bijdragen getoonde belang stelling is tot nu toe gering geweestgeringer nog binnen de stad dan daarbuiten. Do eigenaar voor wie meer te herstallen valt dan de gevel alleen is bereid voor dien gevel het bedrag te offeren waarmede hij voor eene vernionwing zou kunnen volstaanen boven dien om wordt voor eene restauratie in den ouden stijl voldoende hulp verleend op het perceel een verband te vestigen waardoor het behoud van dit monument voor het vervolg verzekerd wordt. Ondergeteekenden meenen nogmaals een beroep te moeten doen op hunne mede-ingezetenen in de eerste plaats en voorts op allen elders die iets voelen voor het behoud van datgeen wat getuigend van het ver leden ook door zijn vorm merkwaardig kan geacht worden. Hoe men zich voorstelt, geholpen door de voor lichting van jhr. mr. Victor de Stn8rsden gevel te vernieuwen tevens met plaatsing daaraan van twee statnëtten der genoemde Graven, kan aanschouwd worden voor de glazen der heereu boekhandelaars Herms. Coster Zoon Kluitman en Pool. Moge deze laatste poging tot een gewenscht resultaat leidenmenige toezegging eener nieuwe of verhoogde bijdrage ondergeteekenden verblijden. O. Bosman. O. W. Bruinvis. P. van Foreest. A. KlSsener. J. van Reenen. C. D. Donate. J. M. DE Sonnaville. Bestuurders vlh Stedelijk A. de Vries. Museum. G. Looman. H. A. van Gelder. Bestuursleden van „Alcmaria". Adjunct Archivaris. Telegraafoefenlngen door de Henie. Den 15 arriveerde alhier een afdeeling genietroepen sterk 3 officieren en 69 onderofficieren en manschappen onder bevel van den len luitenant Dekker met kabel wagens, benovens lichte tolegraaf- en telefoonwagens, tot het honden eener telegraafocfening op groote schaal in geheel Noordholland boven het Noordzoekanaal. De oefening zal duren tot 4 September a.s. Tusschen Égmondbinnen en Rinnegom bij de plaats "Waterrijkwordt een kamp betrokken. Arrondlsseinents-Rechtbank. Benoemd tot rechter bij de rechtbank te Haarlem de heer jhr. nr. K. de Marees van Swinderen, rechter bij de rechtbank alhier, en tot rechter in de rechtbank te dezer stede de heer nr. D. van BSouwe- ninge, snbstitnnt-griffier bij de rechtbank te Rotterdam. Voordracht leeraar Oude Talen. Op de voordracht voor leeraar in de Onde Talen aan het Gymnasium te Schiedam, zijn geplaatst de heeren dr. -J. 11. Holwerda alhier; dr. J. G. van Pesch te 's-Gravenhageen dr. G. E. W. van Hille, te Zaandam. Spoorweg langs den Iiangedijk. Door de afgevaardigden van de gemeente en banne HariDgcarspel, van de gemeente en banne Ondkarspel, van de gemeente en banne St. Maarten, van de gemeente en banne Noordscharwoude, en van den polder Znidschar- wonde den polder Valkoog en van den polder Schager- waard is op Zaterdag 19 Augustus 1901 een comité benoemd tot de tot standbrenging van een spoorweg langs den Langedjjk naar Dirkshorn. De vergadering benoemde tot leden van dat comité de heerenO. Bosman te Alkmaar, Jb. Swan te Dirkshorn, F. F. F. Fuhrhop te Ondkarspel, D. Pool te Noordschar woude, C, Berkbonwer te Znidscbarwonde, K. Blom te St. Maarten en O. Bijpost te Dirkshorn. Voorts werd als raadsman en secretaris toegevoegd de heer mr.W. O. Bosman, terwijl de heer C. Bosman tot voorzitter werd verkozen. Het eere-voorzitterschap van het comité werd aange boden aan den heer C. Kroon Mz. te Noordscharwonde, onder dankbare erkenning van al hetgeen door hem is gedaan om de tot standkoming van eene spoorwegver binding voor den Langedijk voor te bereiden en te bevorderen. Openlucht meeting geheel-onthouders. Zondag den 18's middagswerd op het Doe- lenveld een meeting gehouden door de neutrale »Geheel-onthouders-Vereeniging'' met medewerking van de afdeelingen Langedijk, Dirkshorn en Nieuwe Niedorp. De heer ds. 1®. .1. Ulasz opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de sprekers en de helaas niet talrijk opgekomen belangstellenden. Hij wees op het groote nnt van een dergelijke bijeenkomst voor allen. Voor de aangeslotenen niet zoozeer omdat zij 't gevaar niet kennen, maar omdat het goed, ja soms zelfs noodig is, er nn en dan eens aan herinnerd te worden en voor anderen opdat wellicht enkelen mochten overtuigd worden van het groote nnt def geheel-onthonding. Velen toch zegt spr., zijn nog niet toegetreden hoofdzakelijk lo. omdat zij niet genoeg kennen de nadeelige werking van den alcohol2o. omdat zo niet gelooven aan de groote ellende daardoor veroorzaakt of 3o. omdat ze niet inzien de noodzakelijkheid om ter wille van millioecen anderen zich zeiven een klein schijnbaar genot te moe ton beletten. Met den wensch dat alles in de beste orde mocht toegaan en de opgekomenen al verschilden za soms van meening met de sprekers hnnne denkbeelden zouden eerbiedigeu of zoo mogelijk ze zich ton nutte maken opende hij de bijeenkomst en gat het woord aan den heer T. buitjes. Spr. gaf als veronderstelling ten bestedo mensch wil nn eenmaal genieten, maar liet daarop terstond vol gen de vraagwat is waar genot Vele menschen zoo beweerde bij, meenen daartoe in eene bepaalde stemming te moeten zijn of te worden gebracht en hebben zoo middelen gezocht om in die stemming te geraken. Ze hadden dns, zoo zij meenden, een prikkel noodig. Daarvoor zijn vele middelen gevonden, maar één der meest gebruikte en ook meest gevaar lijke is de alcohol. De omstandigheden hadden zoo ge vormd slear- en noodzaakdrinkers. Beiden zonden toch na een dag van uitspatting, bij één oogenblik van helder verstand en nadenken, zich zelf beschuldigen of verachten en erkennen, dat dit toch geeu wezenlijk genot is. Nn volgde de vraag: waarin is dat dan te zoeken? En spreker had dit tot nog toe steeds gevonden in de natnnr. Eerst, meende hij, moest men zich zelf en dan de natuur leoren verstaan, dan had men zeker 't waar genot gevonden. Alcohol, bewees spr., is een vergif; zie een plant, die gij voor een enkele maal nw bittertje geeft De dood, door verwoesting der cellen, is höt noodzakelijk gevolg. Ook wees spr. nog op den grooten plicht, welke rnst op ieder mensch, als verantwoordelijk lid der geheele maatschappij. De ellende van het alcohol-gebruik kan meu overal zien, in de achterbuurten der armen, in de salons der rijken (als men daar werd toegelaten), maar vooral in de Universiteitenals Groningen, Utrecht, Leiden en Amsterdam. Veelal werd 't misbruik toege schreven aan gewoonte, maar deze was dan toch zeker uit verkeerde beweegredenen voortgevloeid. Voor den dronkaard htd spr. geen verachting, maar steeds mede lijden. Hij en alle andere onthouders waren overtuigd het is een ziekte, die wij moeten trachten te genezen en alle middelendaartoe dienstigmoeten wij met beide hnndon aangrijpen en naar ons beste vermogen aanwenden. Dit is 't doel en streven van den bond. Een lnid applaas beloonde deze met gloed uitgesproken rede, waarvan we, evenals van de volgende, slechts den korten inhoud knnnen weergeven. De heer 2ï. de Cïereq, die toen 't woord bekwam, prees het gebruik van vrnchten ten zeerste aan vooral bij ben die 't voorstel van den vorigen spreker zonden willen aanvaarden om eens twee weken te blijven geheel buiten 't gebruik van alcoholische dranken. Professoren van asyïs voor drankzuchtigen in Amerika hadden dit aanbevolen en spr. durfde uit ervaring, wanneer een ge bruiker de lust bek*oop, deze tegemoetkoming ten zeerste aanraden. Verder noemde bij de bestrijding individueel evenals vorige spr., niet voldoends, maar schetste het als een maatschappelijk kwaad, dat bestreden moet worden, gaf de voordeeien aan welke daaruit voor land en volk moesten voortvloeien en ontzenuwde de bezwaren, welke tot nog toe, vooral van den kant der houders van drank- stokerijen en verkoopers werden te berde gebracht. Hij herinnerde de aanwezigen aan de verplichtingen, die ten opzichte van het alcohol-vraagstuk rusten op ieder, niet alleen voor de thans bestaande maar ook voor de toe komstige maatschappij. Uit mislukte proefnemingen o, a. ook in Engeland besloot spr.de mensch is te zwak tegenover de verleiding en den invloed van den alcohol en daarom zij onze eenige en waarachtige lenzehij moet weg! Alle middelen daartoe dienstig meende hij bij zijn gehoor ten ernstigste te moeten aanbevelen. Lnide toejuichingen vielen ook hem ten deel. De heer JU. Hul/.Inga had dezer dagen een boek gelezen wat velen der hoorders wellicht reeds in hun jeugd hadden genoten, n.l. Bunyan's Pelgrimsreis en de episode uit dien droom waarin de hoofdpersoon uitroept »help mij redt mij uit de stad die door verwoesting wordt bedreigd", gaf hem aanleiding om daarmede de tegenwoordige maatschappij te vergelijkendie z. i. op een vulkaan leeft en dus elk oogenblik haren ondergang kan verwachten. Die vulkaan noemde spr. het drank misbruik en iederdie evenals bij in een groote stad als Amsterdam had geleefd en daarvooral op een Za terdagavond al de ellende en afschuwwekkende voor beelden had gezien zou van zijn denkbeeld overtuigd zijn. Matigheid was z. i. alleen goed voor den sterke maar verderfelijk voor den zwakke. De ziel, het eenige wat den mensch ten slotte resthad recht niet voort durend in verleiding te worden gebracht. Vele maat schappelijke vraagstukken waren z. i. als een groote keten door verschillende schakels met het alcoholvraag stuk verbonden en bij velen wist men niet, hoe de zaak aan te pakken om die tot een goed einde te brengen. Hier was de zaak eenvoudig en het radicale middel lag voor de band in dit eenvoudige woord drink niet. De naastenliefde, dit bewees spr. ook nit eigen overtuiging, maakte dit bevel noodzakelijk en moest elk er toe drijven, ook tot behoud van de ziel. Dit laatste was z. i. meer hoofdzaakdan de onthouding en daarom uitte spr. ten slotte nogmaals den wenschDrinkt niet 1 Prof. van Reesdie daarna optrad, verklaarde nog, waarom hij het in vele opzichten met de vorige sprekers eens was. Matigheid o. a. verklaarde hijwas niet altijd goed. Niemand toch zal zeker matig liegen, matig stelen of b. v. let matig gebruik van rattenkrnid of andere schadelijke dingen in bescherming nemen en om dezelfde reden verliest ook een matig gebruik van alcohol recht van bestaan. Verder verklaarde hij nog de steeds verdoovende wer king en wees op het dwaze van zich zelf te verwoesten of het leven te verkortendeze handeling kon z. i. reeds niet anders dan onbewust geschieden. Nogmaals herin nerde spr. aan den plicht en de noodzakelijkheid anderen te waarechnwen en wees er zijn hoorders op, wat groot succes men kon hebbenindien men eens ook hier in Alkmaar beslootvan dit oogenblik eendrachtig en met alle kracht samen te werken tot bestrijding van den alcohol. Dan zon men, zoo eindigde spr., terecht binnen kort knnnen zeggen: »Van Alkmaar begon de Victorie (Lnid applaus.) De heer ds. P. .1. Glasz dankte daarna de verschil lende sprekers niet nit gewoonte zooals hij meende maar omdat er woorden van overtuiging waren gespro ken nit de ziel tot de ziel. Met klem wees hij er ten slotte op, dat hij die onbewnst verkeerd handelt mis schien niet zoo schuldig kon zijn, maar wie gewaarschuwd is en toch verkeerde dingen doetmet recht schuldig genoemd mag worden. Hiermede werd de meeting gesloten. Bij den aanvang, tusschen de verschillende spreek beurten en het slot, werden door een gedeelte van het muziekkorps onder direcHe van den heer J. M. Otto zeer aardige nummers ten beste gegeven die ook met veel belangstelling werden aangehoord. Inrichting gymnasiaal onderwijs. De leerlingen M. M. Boeke en .f. A. van der Holen legden successievelijk op 3 en 17 Aug. metgced gevolg het toelatingsexamen B voor de universiteit af. Badhuis Witte Kruis. In de woek van 12 Aug. tot 17 Aug. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen: 64 kuipbaden, 70 regenbaden le kl. en 135 regenbaden 2e kl., te zamen 269 baden. Coneert Buitensoeieteit. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto,'zal op woensdag, den 21 Aug., 's avonds ten 8 nnr, :u den Stadshont, van wege de Bniten-societeit, een concert worden gegeven, waar van het programma als volgt lnidt 1. »Die Trompeter des Kaisers", Cba- ractersttick iü Marschform v. R. Vollstedt. 2. Onvertnre znr Traneispiel »Eg- m0!1t"f L. v. Beethoven, 3. a. Intermezzo sinfonico ans der Oper ïOavalleria Rnsticana" P. Mascagni. b. Flirtation" (Liebelei") Inter mezzo P. A. Steek. 4. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra »Der Freischütz"C. M. v. Weber. 5. »Fest-Ouverture", für Harmonie- musikLentner. 6. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra vGnillaume Teil" G. Rossini. 7. „Les patinenra", valse de concert E. Waldteufej, 8. »Bouquet de mélodies, pour har monie Allart. Politie. De heer P. Stapel, thans inspecteur van politie te 's Bosch, vroeger adjunct-inspecteur van politie alhier, is benoemd tot commissaris van rijks- eu gemeentepolitie te Hellevoetslnis. Onderwijs. Mejuffrouw J®. A. JH. de Wit slaagde den 19 te 's Gravenhage voor het examen Fransch (L. O.) Nn de kermis weer zoo kort op bauden is, zuilen velen onzer Lzers nieuwsgierig zijn op welke vermakelijk heden ze al vast knnnen rekenen. Eene volledige lijst te leveren, is nos? niet mogelijk, omdat eerBt den 21 de loting plaats heeft van de niet verpachte plaatsen. Wij geven reeds bij voorbaat de verzekering, dat de echte liefhebbers te vreden zullen zijn; overvloed van vermakelijkheden en vorverschingen zullen met kwistige hand over de kermis worden verspreid, waartoe zeker onze ingezetenen, die de kermis steeds hebben opgeluis terd met hunne inrichtingen, het hunne in niet geringe mate zullen bijdragen. Wanneer wij hieronder aanbieden een lijst van vermakelijkheden, die zeker eene plaats op onze kermis zullen innemen, dan knnnen wij niet anders dan onzen lezers toewenschen, dat hnnne beurzen hen in

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3