Nederland. CHINA. Thans is het Engeland weder, dat bij het scheiden van den markt, te Peking moeielijkheden maakt. De Engelsche gezant toch zoa, laidens een bericht aan de Times", geweigerd hebben de troepen nit Peking terug te trekken, alvorens de Boksers terechtgesteld zijn, die te Tsjoe-Tsjan een achttal zendelingen met vrouwen kinderen en bedienden ombrachten. De »Westm, Gazette'' hoopt, dat de oprakeling van deze qnaestie door sir Ernest Satow niet zal leiden tot het teniet doen, op het laatste oogenblik, van de met zooveel moeite verkregen internationale eenstemmigheid en van de vredesvoorwaarden. DlJITSCHIiAND. Gelijk we reeds onlangs meldden zal de Czar binnenkort in de Finsche golf de oefeningen van het Russische eskader bijwonen en daarna, op zijn reis naar Kopenhagen, te Dantzig door Keizer Wilhelm, die met de vHohenzollern" de manoeuvres der Duitsche Oostzee-vloot volgt, worden begroet. Nu de Czar evenwel blykens de laatste berichten (zie F r a n k r ij k) via Duin kerken, Parijs zal bezoeken, wijdden alle Duitsche bladen lange artikelen aan de beteekenis van deze nieuwe samen komst van den Russischen Keizer met het hoofd der ver bonden Republiek. Zij zien daarin niet anders, dan een handigheid van de Russische politiek om door verdeeling der beleefdheden ove Dnitschland en Frankrijk, het even wicht tusschen beide rijken te bewaren. Het »Berl. Tage- blatt'' voegt echter aan zijno beschouwing in dien geest het volgende toe «Het bezoek van den Czar aan Frankrijk beteekent een hernieuwde plechtige erkenning en huldiging van de Republiek, iets wat met het oog op de anti-repnblikein- sche woelingen der vereenigde royalisten, imperialisten, nationalisten en andere tegenstanders van den status q u o in Frankrijk, en in het belang van den wereldvrede, slechts met voldoening kan worden vernomen. FBAKKRIJK, De geheele pers juicht natuurlijk over de aanstaande komst van den Russischen bondgenoot, welke zij vooral om de tegenwoordigheid ook der Czarina, voor een bewijs van groote intimiteit houden. Van Dantzig reist de Keizer direct naar Duinkerken, waar hij zal worden opgewacht door het Noorder-eskader. President Loubet zal aan boord van bet vlaggenschip van admiraal Ménard, de »Hocbe", Nicolaas II ontvan gen en met hem een revue honden over het eskader. Van Duinkerken gaat de hooge gast regelrecht naar Reims voor de groote wapenschouwing bij Betheny over de vier legerkorpsen, die het slot van de herfstoefeniBgen zal vormen. De legeroefeningen beginnen 9 September en worden den 19 gesloten. Het eerste, tweede, zesde en het twin tigste korps zuilen worden samengevoerd tot twee legers, bet eerste onder bevel van generaal Duchesne, het tweede onder leiding van generaal Kesslet. Na de denkbeeldige gevechten tussc en beide legers, zal generaal Brugère, de chef van den staf alle troepen, 150000 man in het geheel, den 18 September aanvoeren tegen een gemaskeerden vijand. Den 19 voert de minister van oorlog, generaal Andró, bet bevel over de wapenschouwing voor den Keizer en president Loubet. Na afloop van deze plechtigheid blijft de Keizer eenige dagen op het kasteel van Compiégne, waar de Keizerin zich bij hem zal voegen. Vervolgens worden eenige Fran- sche steden bezocht en en ten slotte zal Frankrijk's bondgenoot voor zijn terugkeer naar Rusland officieel te Parijs worden ontvangen. Z1IIU-AFBIHA. Kitchener bericht weder niets dan overwinningen; hij seint van den 19: Sedert 12 Augustus zijn met inbegrip vau alle reeds vroeger vermelden 64 Boeren gesneuveld 20 gewond, 248 gevangen genomen, 95 gaven zich over, 267 goweren, 13,700 patronen, 127 wagens, 940 paarden, 4700 stuks vee en andeie voorraden werden buitgemaakt. Kolonel Benson verrastte op 16 Augustus een Boeren- lager te Doornpoortdoodde twee Boeren en nam er dertig gevangen waaronder kapitein Breytenbach van Lillienfontein en De Villiersde vader van mevrouw Schalk Burger. Het vruchtbare Hekpooitdal en de Magaliesbergen zijn schoongeveegd Kekewich en Allenby achtervolgden de Boeren die naar het Noorden vluchtten. Kolonel Garratt verrastte gisteren een lager bij Ho- nigspruit-junction een Boer sneuvelde 25 waaronder landdrost Steyn van Vredefort, werden gevangen genomen. Generaal Knox houdt zich bezig met een 250-tal Transvalers die zaidwv.arts door de Tabanchn-linie braken en verder met eenige mannen van Kritzingers commando." Men zietdat het voor de Engelschen niet mooier kan gaan maar helaas blijkt uit andere berichten, die niet van den opperbevelhebber afkomstig zijn heel iets anders. Zoo onthult een bericht van »Central News" uit Standerton het nog verborgen gehouden feit dat te Bremersdorp het maxim-kanon, 15000 patronen en levens middelen voor honderd man voor twee dagen moesten worden »achtergelaten", d. w. z. door de Boeren werden buit gemaakten nit Kaapstad wordt den 21 geseind »De Boeren hebben reeds eenige weken geleden rond gezworven in den omtrek van het district Barkley-East. Hun vooruitrukken werd gestuit door de Cape police en door andere locale troepen. Barkley-East beeft een goed garnizieD, doch is door de nubijheid van den vijand geheel afgesneden van post- en telegraafverbinding.' Bepaald vermakelijk is het volgende berichtdat een eigenaardig licht werpt op Engeland's optimisme in dezen oorlog: »De toestand in de Kaapkolonie is belangrijk verbeterd in de afgeloopen weekseint Reuter uit Middelburg. Twee Boerencommando's die ingesloten warenzijn in het duister ontkomen en worden nu achternagezet. Dan is er nog maar ééu troep ten zuiden van Mid delburg behalve Scheeper's commando »dat zuidelijker is dan ooit eenig Boerencommando is geweest." Bloedvergiftiging. Te Oostburg (Z?euwsch-Vlaanderen) werd eene dienstbode door eene wesp in haar arm gestoken, welke hierna dadelijk hevig begon op te zetten. Door den ge neesheer die er spoedig werd bijgehaald werd bloed vergiftiging geconstateerd. Het meisje is niet buiten gevaar. Vynaiulet-onfplolflng. Een vreeselijke dynamiet-ontploffing heeft plaats gehad te H e r k i m e r, in den staat New-York. Van de ontplofbare stof, die gebruikt werd bij den aanleg van een spoorweg was een groote hoeveelheid in voorraad. Dertien mannen in dienst van den New-York Central Railroad sliepen in een wagen nabij de plaats des onheis. Allen werden op de plaats gedood. Drie locomotieven werder in splinters geslagen. Bij Philadelphia sloeg de bliksem in een oliepakhuis. De vlammen verspreidden zich met buiten gewone snelheid en tastten ook vijf andere werkplaatsen aan. Men vreest dat 11 werklieden en 10 brandweer mannen onder de puinhoopen bedolven zijn. Dr. Paul Garnaultte Parijsheeft een brief gezonden aan prof. Koch te Berlijn, waarin hij aanbiedt als sujet te dienen voor proefnemingen betreffende het overbrengen van tuberculose van vee op menscben. Prof. Koch bewee:t, gelijk men weet, dat de tnensch niet vatbaar is voor tuberculose besmetting van vee (door melk vleesch enz.). Dr. Garnault is van de tegenover gestelde moening. Hij is overtuigd dat hij besmet zal worden met tuberculose. Maar in den oorlog, schrijft hij, wijden zich duizenden menscben aan een wissen dood. Dan mag men toch waarlijk wel in dezen wetenschap- pelijkon strijd waar het een zoo groot maatschappelijk belang geldthetzelfde doen. Een Belgisch journalistde beer Camille Quenne, van la Ohronique, heeft zich bij dr. Malvoz te Luik aan geboden voor eene dergelijke proefneming. Ken orkaan. Den 15 heeft over het zuiden der Vereenigde Staten een oikaan gewced. Te Nienw-Orleans werd een huis weg geslagen en in het water geslingerd. Vijftien per sonen verdronken. Men vreest, dat vele schepen vergaan zijn. De dijkwerken, die het meer Pontchartrain en°hot Oarondelet-kanaal omgeven, braken door en het water overstroomde het land. Ook de stad Mobile heeft vreeslijk geleden, maar daar de telegraphische gemeenschap met deze stad verbroken is, weet men nog geen meerdere bijzonderheden aangaande den omvang van den ramp, De ellende, welke de val van de Kelpzlger Han delsbank heeft veroorzaakt, wil maar niet eindigen. Aan de Bieslausche Discontobank zijn plotseling 150 bedienden opgezegd. Te Wiesbaden heeft een tot den bedelstaf gebrachte rentenier zijn vrouw gesmeekt bem dood te schieten. De vrouw vuurde een revolver op haar man af, schoot toen op haar kind van zeven jaren en joeg zich daarop zelf een kogel door bet hoofd. De ongelukkige was terstond een lijk, de man en het kind zijn zwaar gewond. Op den weg van Münster naar Gerardmer is een treurig automobielen-ongeluk gebeurd. Twee meisjes reden daar op hare tweewielers in matigen gang, toen er een automobiel aankwam in volle vaart. Tovergeefs trachten zij te wijken zij worden door het gevaarte in een diepte naast den weg gedrongen. Het eene meisje werd daarbij gedood. Het andere be kwam een schedelbreuk en ligt zeer bedenkelijk. De bestuurder van den automobiel reed in allerijl door, vóór iemand zijn signaloment had kunnen opuemen. Verkiezingen Tweede Manier. AMERSFOORT. Uitgebracht 4354 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoeren jhr. mr. H. W. v. Asch v. Wijck 2338 st., mr. W. H. de Beaufort 2002 stemman. Uekozcn Jhr. mr. VAN ASCH v. WIJCK (antir.) LOCHEM. Uitgebracht 5013 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. P. Helsdingen 2518 stemmen, Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen 2495 stemmen. Gekozen: W. P. HELSDINGEN (soc-dam.) SLIEDRECHT. Uitgebracht werden op de heeren B. H. Heldt 1143 st.; A. D. P. van Löben Seis 2130 st. GekozenA. D. P. VAN LöBEN SELS (antir.) ELST. Uitgebracht 4401 stemmen. Hiervan verkregen de heeron S. M. van Wijck 3234 stemmen W. baron van Voorst tot Voorst 1167 stemmen. Gekozen: S. M. VAN WIJCK (kath) 's HERTOGENBOSCH. Uitgobracht 1759 geidige st. Hiervan verkregen de boeren Jhr. mr. A. F. O. van sse van Ysselt 1493 stemmen, mr. J. A. J. Bosch 266 stemmen. GekozenJhr. Mr. A. F. O. v. SASSE v. YSSELT. (kath.) Deze verkiezing geldt het mandaat Ioopeude tot 1905. De heer van Sasse van Ysselt is ook voor het nog loo pende zittingjaar gekozen met 1487 van de 1756 st. De thans volledigo Kamer is samengesteld als volgt Liberalen 26, vrijzinnig-democraten 9sociaal-demo craten 7, anti-revolniionairon 24, vrij-antirevolutionairen 6, Christelijk-histoiischen 3 en Katholieken 25. Westgraftdijk. In den avond van den 18 werden wij hier verrast door een bezoek van eenige socialisten, vergezeld door een zangkoor, van Krommenie. Het plan om hier in de herborg van A. Bus eene vergadering te houden, kon niet doorgaan, omdat de burgemeester van Graft geen toestemming wilde geven tot het honden van deze vergadering. Niettegenstaande dit verbod was men toch gekomen en trok men onder het zingen van toe passelijke liederen het dorp door. Hier en daar werd halt gehouden om eenige brochures aan den man te brengen on de beginselen te verkondigen. Later zette men dit in de herberg voort. Was men eorst onteviedeu over het verbod van den burgemeestor en stak men dit niet on der stoeien en banken, op het laatst eind goed, al goed toonde men zich zeer tevreden over dit verbod, want daardoor was men nu juist in staat gesteld, om des to meer propaganda te maken. Bij Venlo moest dezer dagen worden opgehoschen een ijzeren bassin, wegende ongeveer 4000 K.G., ten be hoeve van de waterleiding. Terwijl men biermede bezig was, brak de stellage, waaraau het gevaste hing, en het bassin en houtwerk stortten naar beneden, met bet gevolg, dat de aannemer Schmitz gedood werd en een metselaar zoodanig aan beide beenen en aan het hoofd werd gewond, dat hij des avonds overleed. De ëikenaardvloo vertoont zich thans in een groot deel van het Gooiland; zij heeft ook het eikenhak hout langs den Grebschen berg bij Rhenen vrij ernstig aangetast. Zelfs begint zij op kleiner schaal haar ver woesting op den Wageningschen berg, wellicht als voor spel van wat daar in 't volgend jaar te wachten staat. Ongeluk op het DA. -De vletterlieden, die voor de familie van de over ledenen aannamen naar de lijken te zoeken, haalden de lijken op van den man en de vrouw, die op zoo treurige wijze om het leven kwamen. Dat de toestand van het 12-jarig knaapje uit Hootn, die mede in de vlet zat, niet zoo ernstig was als werd beweerd, blijkt wel hieruit, dat hij zich reeds weder bij zijn ouders te Hoorn bevindt. Hij moet weder geheel hersteld zijn. Volgens zijn zeggen is hij, voordat de aan varing geschiedde, uit de boot gesprongen en redde zijn zwemkunst hem het leven. Toch was het hoog tijd, dat hulp werd geboden, daar zijn krachten hem reeds begaven. De voerman K,, te Aubbega, in de Friesche ge meente Schoterland, had voor een ander een voer hooi gehaald. Men ging het afladen en onderwijl liet men het paard op het erf grazen. Onverwacht kwam uit het naastgelegen land een koe, sprong over een hek, liep mét gedoken kop op het paard toe en stiet met beide horens het paard in het onderlijf, waardoor eene vree- selijko wonde ontstond. De ingewanden puilden er uit. Dadelijk werd een veearts gehaald, doch deze gaf geen hoop, waarop het arme dier door een geweerschot werd afgemaakt. ïlysenterie. In de jongste week zijn te Hattem aangetast aan dysenterie 23 en overleden 3. Sedert het eerste gevai op 15 Juli jl. zijn totaal aan getast 46, overleden 7. Typhus. De ziekte onder de militairen van het garnizoen te Roermond neemt steeds in omvang toe. Sedert Zaterdag zijn weer 6 gevallen van typhns geconstateerd. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien is nog niet groot. In de jongste week was hij nog afgenomen. De handel in kalvekoeien is wel zoo druk als in melkvee. Vette koeien, met afnemtnden aanvoer, blijven goed gevraagd, met constante prijzen, vooral wat de beste kwaliteit betreft. Stieren voor de slachtbank zijn wel gewild, maar de prijzen stijgen niet, waarop menig boer hoopte, toen ook buitenlandsche kooplieden dit vee begonnen te koopen. Vette kalveren vrij wel in éen doen. De handel in wolvee is stag, met niet hooge prijzen. In melkschapeD, waarnaar nog de meeste vraag is, is de meeste handel. De omzet is echter niet groot, wijl de aanvoer niet groot is. De meeste melkschapen moeten door arbeiders aangevoerd worden en waar deze nu goed verdienen, houden zij deze melkgeefsters voor eigen gebruik. In varkens behoorlijke handelstiller dan verleden week. Wat de prijzen aangaat, zeer weinig verandering. De le kwaliteit vette varkens bracht nog 21 a 21 '/j ct. per 1li kilo op. De aanvoer was120 stieren, 100 vette koeien, 500 melke- en kalve koeien, 500 vette kalveren, 150 nuchtere kalveren, 1200 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 550 vette biggen, 120 magere vaikens, 300 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien le qnaliteit 27öO'/j ct., 2e qnaliteit 23-26 ct., 3e qnaliteit 1621 ct., stieren 2124 ljl ct., vette kalveren 2333 ct., vette schapen 22 25 ct., vette varkens 211/a ct., Londensche biggen 1819 ct. per 1/2 kilo. Melke- eu kalvekoeien f 140f245, pinken f55f75, nuchtere kalveren f 8— f 11, weide-schapen f 16—f 20, melkschapen 1 15—1921, lammeren f 13-i 16; magere varkens f 40 f 70, jonge biggen f i.10 a f 1.25. per week. (N. v/d D.) - Ken droevige ramp wordt door de vZwolsche Crt." vermeld. Eenige nachten geleden brandde te Holten het huisje met den inboedel van de wed. Stam af. De 75jai'>go vrouw, die het huisje alleen bewoonde, kw.tm jammerlijk in de vlammen om. De ongelukkige heeft nog getracht zióh te redden op een paar meter afstand van de verbrande woning vond men haar verkoold lijk. Door het vallen van het paard van don postwagen van Maassluis violen den 17 de postcondactenr en de postiljon van den wagen, waardoor beiden ernstig gewond werden. Het rijtnig was niet meer bruikbaar, zoodat bij een naastbij wonenden landbouwer een ander rijtuig ge leend moest worden, om de post, welke groote ve traging ondervond, te kunnen veryooreD. Ken pleiziertochfje. De afdeeling Amersfoort van den »Bond van Ond- onderofficieren hield Zondag een boottocht naar het eiland Marken. Door den lagen waterstand en de onbe kendheid van den stuurman raakte de boot zoowel ;n de Eern als op de Zuiderzee verscheidene malen aan den grond, waardoor men in plaats van 's avonds 8 nar, eerst deD volgenden morgen te 7 nur terug was. Ken benauwd halfuurtje. In het dorp Molltim hoorde een vrouw een plomp in het achterhuis. Zij ijlde derwaarts en vond haar man in den regenbak, waarin hij was gevalieu bij 't water scheppen. De vrouw alléén kon den man niet redden riep daarom do boren ter hulp, en eerst met drie personen gelnkte het, den man door de nauwe opening naar boven te balen. Dat deze benauwde oogenblikken doorstond, is te begrijpen. Oorlogshonden. Bij de groote hospitaal-manoeuvres, die dezer dagen bij Amersfoort gehouden worden, een proef werd ge nomen met de z.g. sKriegshnnde", die o. a. gebruikt worden om de gewonden op te sporen, en zoo het per soneel der ambulance in zijn taak bijstaan. A T A K H. De »N. R. Ct." ontving een telegram uit Batavia, meldende, dat de luitenant-kolonel J. P. Meyer, plaatse lijk kommandant van Kota Radja, aldaar aan typheuse koortsen is overleden. De heer Meijer was geboren in 1852. Den 4 Augustas 1875 benoemd tot 2eu luitenant der infanterie, hij werd bevorderd tot len luitenant 12 Maart 1879, tot kapitein 13 September 1889, tot majoor 24 Mei 1896; sedert 13 Mei 1899 was hij overste.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2