Laatste Berichten. Nederland. Stadsbericliten. De Oorlog in Zuid-Afrika. Ken eigenaardig voorganger. aanwending van alle maatregelen, welke ter handhaving dier onafhankelijkheid en belangen benoodigd zijn. Geteekend M. T. STEIJN, Staats president O. V, S. SCHALK BURGER, Wnd. Staats-president Z. A. R. GRAAPP REINET, 21 Aagnstns. Een Hollandsche predikant, Murray genaamd, is van hier vertrokken met het voornemen De Wet te bewegen zijn commando's nit de Kaapkolonie terug te trekken. KAAPSTAD, 21 Augustus. Drie der dertien den 22 Juli in Campdeboo in hechtenis genomen rebellen werden ter dood veroordeeld en te Graalf Reïnet doodgeschoten. De tien overigen werden tot levenslangen dwangarbeid op de Bermuda's veroordeeld. LONDEN, 23 Augustus. Een telegram van Lord Kit chener uit Pretoria meldt, dat luitenant-kolonel Williams, die met een colonne door het Vaaldal in de richting van Klerksdorp trok, den 19 dezer sporen van een grooten trek vond. In de nabijheid van Kalkoenplaats haalde hij deze in, en maakte na een zwaren galop van 12 mijlen en na een hardnekkig gevecht het geheele convooi, met 18 gevangenen, 9000 patronen, tachtig wagens een en groote hoeveelheid vee buit. Onder de gevangenen bevindt zich de landdrost van Bloemhof en de telegrafist Du Toit. LONDEN, 23 Aug. De verliezeulijst toont dat er ver schillende kleine gevechten hebben plaats gehad, waarvan tot nog toe geen melding is gemaakt. Vijf huzaren wer den gedood, 3 gewond en een vermist bij Vrieskraal op den 17 Augustus. Zes man van Gorringe's troepen werden gewond bij Reuterskraal in de Kaapkolonie op 13 Augus tus, een gedood en een gewond bij Rietfontein op 18 Augustus. Hofberichten. H. M. de Koningin heeft wegens een zware ver- kondheid en op advies van den lijfarts dr. Van Tien hoven, moeten afzien van de reis naar Oldenburg. De Prins der Nederlandenvergezeld van zijn adjudant, luit.-ter-zee le klasse jhr. Hooft Graafland, vertrok den 23 derwaarts tot bijwoning der doopplechtigheid. Aan den heer 0. Kroon is op verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester van fVoordscharwoude met dankbetuiging voor langdurige diensten. Schoorl. Begunstigd door heerlijk weer, deden de leerlingen van de vier hoogste klaseen der lagere school te Groet een boottocht naar Zaandam, waar zij zich uitstekend vermaakten. De leerlingen der drie hoogste klassen zullen op Koninginnedag een feestje op de plaats krijgen op het erf van den heer A. Dalen berg, daartoe welwillend afgestaan. Des avonds zal een vuur werk worden afgestoken en een muziekuitvoering worden gegeven door Schoorl's fanfarecorps. Niederland en de Z.-A. Republieken. t noen in Nederland en in Oost Indië is, naar Het N. v. d. D. meldt, een som van ongeveer f 10.000 bijeengebracht ter ondersteuning van leden van onder het Groot-Oosten der Nederlanden ressorteerende Doges, die bniten bun schnld tengevolge van den nood- lottigen oorlog in Zuid-Afrika hnlp behoeven. Dezer dagen ontstond brand in het Evangelisatie gebouw van den heer Arie Weltevreden te Zierikzee, korten tijd nadat genoemde heer per tram was vertrokken. De brandweer was spoedig ter plaatsedoch behoefde geen dienst te doen, daar een voorbijganger reeds den brand had geblnscht. Vermoedelijk moet hier aan brand stichting gedacht worden. De »Zier. Nieuwsbode" toch meldt De man, die omstreeks negen nur den brand ontdekte, wendde onmiddellijk pogingen aan om dien te blusschen. De deur van de woning werd geforceerd en bij binnen treden zag men terstond, dat hier de toeleg bestond om kerk en woning aan de vlammen prijs te geven. Het plan van dien brand was slim bedacht. Dat de berekening faalde, is vermoedelijk te wijten aan een vergissing. Men had in verschillende vertrekken wekkers geplaatst, en deze door middel van draden verbonden met bran dende petroleumlampen. De lampen waren zoodanig gesteld, dat zij, wanneer de wekkers afgingen, subiet moesten kantelen en op den grond vallen. Bovendien was, indien tengevolge van den val de lamp mocht uit gaan, aan de lamp door middel van een draad een ander licht bevestigd, waardoor de petroleum, die zich door den val op den grond zou verspreiden, moest vlam vatten. Nn stonden van de zeven wekkers zes op elf uur, terwijl de zevende, die in de kerk was geplaatst, op kwart voor negen was gesteld. Zeer waarschijnlijk is dit een ver gissing geweest. Vermoedelijk heeft de dader bedoeld den wekker te plaatsen op kwart voor elf. Aan die dwaling is het dan ook waarschijnlijk te danken, dat de brand verijdeld is en mogelijke groote rampen zjjn af gewend geworden. De voorganger van de kerkelijke richting, die in het kerkgebouw oeient, de heer Arie Weltevreden, is voort vluchtig en is ondanks de ijverige nasporingen van justitie en politie nog niet knnnen gevat worden. Wel wachtte hem telkens als de tram moest aankomen, een hem al lesbehalve welgezinde menigte op, maar wie niet kwam, het was Arie Weltevreden. Vooral Dinsdagavond was het op den weg nabij het station zwart van de menschen, die, toen zij bespeurden, dat de door hen verbeide niet was meegekomen, van het station de stad introkken, en onder het zingen van Heilsliederen en het aanheffen van vijandige kreten een bezoek brachten aan de woningen van hen, die tot dezelfde richting behooren, als waartoe hun geesteljjke voorganger, de heer Arie Weltevreden, behoort. In de Priesche gemeente Weststellingwerf was dezer dagen een nieuwigheid te zien, namelijk eene ver- voerbare smederijgeplaatst in een schip, met vnnr, blaasbalg, aanbeeld enz. De smid trok met dat vaartuig vau boer tot boer om ijzeren voorwerpen te herstellen of geheel nienwe te maken. Reeds in den vroegen morgen kon men op verren afstand het geklop en gehamer hooren. -In een stoomsmederij te Rozendaal (N.-Br.) heeft een werkman koperen splinters in de oogen ge-' kregen. De ongelnkkige zal het gebruik van beide oogen moeten missen. Door onbekende oorzaak is bij Roermond een blok van acht huizen tot den grond afgebrand. De vlammen sloegen over op een se unr, gevnld met den oogst, die mede een prooi der vlammen werd. Slechts met de grootste moeite werden omliggende perceelen be houden, ofschoon deze door de hoog opschietende vonken een zelfde lot te wachten stond. IBle dure dokters Een dokter te Amsterdam had een quaestie met zjjn dienstbode welke voor het kantongerecht is geëin digd. De meid beweerde, zegt het »N. v. d. D.", bij het verlaten van den dienst nog f 5 te goed te hebben. De dokter weersprak dat, op grond, dat hem voor aan het meisje bewezen chirurgische diensten een even groot be drag toekwam. Die dienstan bleken bestaan te hebben in het uittrekken van een splinter uit den daim van de dienstbode. De kantonrechter overwoog, primo, dat f 5 voor het verwijderen van een splinter wel wat veel was, secnndo, dat Kaatje den dokter geen opdracht had verstrekt om de meergenoemde «chirurgische" behandeling op haar toe te passen tertio, dat de doktor znlks doende, was opgetreden niet in zijn functie van heelmeester, maar als patroon, die de hand zijner onderhoorige weder in staat brengt om voor hom, patroon het van haar geëischte werk te doen en wees mitsdien het meisje haar vordering toe. Brandstichting. In de nabijheid van Zwolle, zijn vier boerenhoeven door fell n brand vernield. Naar men verneemt, is kwaad willigheid de oorzaak. De man, die onder zware verdenking ligt en als zoodanig in hechtenis is genomen, is een met selaar nit Zwartsluis, die 's avonds laat door de buurtschap omdoolde en ook op andere plaatsen, daar waar brand is uitgebroken, gezien is. Men twijfelt aan des mans geest vermogens. Daar de huizen een eind van elkander ston den, is niet aan overwaaien der vlammen te denken, maar heeft men hier te doen met vier afzonderlijke brandstich tingen. Als eene bijzonderheid zij nog gemeld, dat bij een der bewoners 3 arbeiders sliepen op den hooiberg, die het eerst aangestoken werd. Er stond een ladder tegen den berg en toen de arbeiders, door de hitte en den rook gewekt, bemerkten dat bet hooi brandde en naar beneden wilden gaan langs de ladder, was deze weggenomen, zoo dat zij, ten einde raad, zich van het hooi moesten laten afvallen. Middelerwijl waren het bnis en de schuur ook in lichtelaaie geraakt, z jodat de zes bewoners zich in nachtgewaad uit het raam moesten redden. By een ander, waar zes kinderen waren, heelt men de grootste moeite gehad, ze nog weg te dragen, daar alles reeds brandde toen de bewoners wakker werden. Wlerlngerwaard. In September zal hier eene harddraverij worden gehouden en wel op den Zondag, vóór de Sehager harddraverij. Reeds is er 179 galden voor bijeengebracht. Renningbroek. Koninginnedag zal hier gevierd worden door een schoolfeestje voor de leerlingen der laagste drie klassen met minder dan zeven willekeurige verzuimen over het verloopen schooljaar. Het bestnnr dor bestaande Toi-oonigicg •■Souoolvorbond" Liooft zich met do uitvoering ervan belast. Helder. Van den alhier bestaanden hoofdenrsns deden 5 leerlingen examen voor de hoofdakte welke alle 5 slaagden. Zeker eene groote voldoening voor leerlingen en leeraren. Aan den cursus, welke eene flinke subsidie van gemeentewege geniet, wordt les in alle vakken ge geven, terwijl een matig lesgeld van de deelnemers wordt geheven. Secretaris is de heer T. Veen, onderwijzer te Helder. Ken Russisch monument. Bergen. Terwijl reeds eenigen tijd geleden de fundamenten gemaakt waren voor het monument der ge sneuvelde Rassen in den slag van Bergen 1799, is nn het monument aangekomen. Het zichtbare gedeelte, nl. wat boven den grond komt te staan, bestaat uit 3 stukken graniet, die tot één geheel gemaakt, pl. m. 7000 kgr. samen wogen. Op de voorzijde in een rochthoek staat een opschrift in vergulde letters. Boven op dit granietblok komt een wit marmeren kruis. Hot geheel wordt omsloten door zes steenen pila; en, die weder door zware kettingen met elkaar verbonden worden. Verdronken. De heer Léon Marillier, professor te P a r ij s, deed met vrouw, kind en eenige vrienden op de kust van Bretagne een roeitochtje. Op zee stak een harde wind op, het te zwaar geladen vaartuigje sloeg om en de ongelukkigen verdwenen in de golven. De professor wist een riem te grijpen en vatte zijn schoonzuster bij de hand. Maar ondanks zijn wanhopige pogingen om hen te redden zag hij allen voor zijn oogen verdrin ken terwij! ook de hand van het meisje losglipte en zij eveneens verzwolgen werd. Zoo werd hij de eenige, die dit droevig onheil overleefde. Onderwijs. Onze vroegere stadgenootemejuffrouw Hf. H. Leopold, is te 's-Gravenhage geslaagd voor acte mid delbaar dnitsch. kermis. Twee tooneelgezelschappen zullen, zooals onze lezers uit een vorig nummer vernomen hebben, gedurende de kermis hier ter stede uitvoeringen geven. De Schouw burg—Van Lier staat op de Paardenmarkt en neemt zich de opvoering voor van verschillende zeer bekende en gaarne geziene stukkende openingsvoorstelling op Zondag bestaat in de vertolking van het drama in vijf bedrijven «Paljas." Verder geeft men «Baddoctoren", blijspel naar het geestige verhaal van Justus van Maurik Junior. Wij vinden daarover in het Utrechtsch Provin ciaal en Stedelijk Dagblad de volgende uiterst waardee- rende beschouwing «Als alle Zondagavond-voorstellingen zoo waren als die van gisteren dan sloeg i]p or geen enkele meer over. Gisteren avond heeft de lever weer eens flink ge schud, dank zij dien besten dokter Hnmor, die Justus van Maurik er indertijd toe gebracht heeft om Bad doctoren" te schrijven, de novelle, waaruit de heer Bigot met veel talent een alleraardigst blijspel heeft samengesteld. «De bekendheid, waarin Van Manriks werken zich verhengen, ontslaan mij van de verplichting om den in houd van het stak mede te deelen. «De heer Bigot vervulde er de hoofdrol in, die van den Indischen oud-gast Van Bommel, den smulpaap, die zich zelf wijsmaakt, dat de indigesties, waaraan hij lijdt tengevolge van overvloedige maaltijden verschijnselen zijn van eene «leverziekte in den hoogsten graad" (waar voor zon hij dan ook acht jaren in Indie geweest zijn als hjj geen leverziekte had »Zijn beste beentje zette hij voor die lenke Bigot, en deed zijn pnbliek schudden van het lachen. Hij was dan ook vermakelijk in zijn avonturen te Ems en te Karlsbad, en dat hij na zulke avonturen weinig respeqt meer had voor »bad-doetoren" is begrijpelijk. «De bijval, dien het stuk, en terecht, oogstte, was van dien aard, dat we hier zeker een tweede opvoering zullen beleven, die ik dan al bij voorbaat recommandeer aan ieder, die van een goed, onschuldig blijspel houdt." Het geze'schap Stoel en Spree, waarvan de Am- sterdamsche pers zeer vaak met veel waardeering spreekt en dat aan zijne voorstellingen steeds de grootste zorg besteedt, zoodat het dan ook zich onder het tooneellievend publiek daar ter stede een heel goeden naam verwierf, zal in de zaal Harmonie optreden. Het geeft er zes uit voeringen, van Zondag tot en met Vrijdag. Waar de kermisbezoekers ook meer vau profiteeren voor deze voorstellingen moeten zij stellig eenen avond reserveeren, De openingsvoorstelling bestaat in de opvoering van het bekende drama »De Pabrieksbaas", dat te Amsterdam talloos vele malen volle zalen trok. Niet minder is dit het geval met hetgeen den volgenden dag gegeven wordt «De Tooneelepeler des Keizers", waarmede het gezelschap al bijzonder veel sncces beleefd heeft. Het Cagliostro-Theater Alber dc Basch zal weder, evenals daarmede steeds geschiedde, over gebrek aan be zoek niet te klagen hebben. Kau men zich voor volwas senen en kinderen een aardiger en meer afwisselende kermisavond denken dan daar? De geheele voorstelling is vol van verrassende, oog bekorende nnmmers en voor nieuwigheden heeft men weder rnimschoots gezorgd, zoodat men zich een vernieuwd bezoek aan deze bekende tent zeker niet zal beklagen. Op het Doelenveld is een circus geplaatst, en wel dat van de heeren Rudolph en Jacques, die op zondag, 25 Augustus, de eerste voorstelling zullen geven. Een paardenspel is voor deze streek altijd een sterk aau- trekkingspuntzoodat wij niet twijfelen of er zal een rnim bezoek aan ten deel vallen. Aan ververschingsgelegonheden ontbreekt het waarlijk niet. Onze stadgenoot «J. F. Wagendrever, in een huis naast den heer Knhl, aan het Hof, de bekende in richting van den heer P. Hf. Zilver, op de Steenebrug, tegenover de Langestraat, zorgen voor voortreffelijke wa felen. Zoo ook het Htafolissemem-Porion, tegenover den heer Zilver, eveneens op de Steenebrng, alsmede de heer A. Hungers, naast Wolf's Stoomcaronssel, doch deze inrichtingen verschaffen haren bezoekers niet alleen wafelen, doch, wat de eerstgenoemde betreft in het bij zonder ook beignets en poffertjes, terwijl de laatste, be halve wafelen en poffertjes, onderscheidene verversckin- gen ten gebrnike aanbiedt. Toonkunst. Men verzoekt ons de aandacht fe vestigen op ach terstaande advertentie, waarin wordt gemeld dat bij de opening van den nieuwen cursus der Muziekschool van Toonkunst alhier de gelegenheid wordt geopend om onderwijs te ontvangen in violoncel-, clarinet-, en hobo spel. Als leeraar voor het ees stgenoemde treedt op de heer F. W. Gaillard, van het Concertgebouw te Am sterdam, reeds vroeger hier met lof werkzaam voorde beide andere instrumenten heeft het bestuur de lessen toevertrouwd aan den heer F. Endlich, solo-clarinettist te Amsterdam, die dozen winter ook voor het Alkmaarsche publiek als solist hoopt op te treden. De overige klassen (piano, zang en viool,) worden opnieuw geleid door de bekende degelijke onderwijskrachten op dit gebied de dames Anna Weber en Cornelia vdh der Linden, de heeren Onshoorn en Springer. De heer Onshoorn hoopt er dezen winter tevens aan te verbinden eene ensemble klasse, tot het instndeeren van trio's, quartetteu, enz Wij twijfelen niet of deze poging zal slagen. Alkmaar bezit muzikale krachten geDoeg om ook hier, evenals in zoovele plaatsen van ons land, een kamermuziek ge zelschap bijeen te voegen en tot bloei te brengen. Moge deze poging van den directeur daartoe medewerken. Wie lnst heeft melde zich dns aan. Alkmaarsche Had- en Zweminrichting. In de week van den 17 tot en met den 23 zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 378 baden door heeren, 50 door dames, 33 door weezeu en 136 door on- vermogenden. Hoogste temperatuur van het water 70°, laagste 68" Fahrenheit. Telefoondienst. Sedert de vorige opgaaf werd aangesloten no. 86, bierbrouwerij «de Burg", van de Firma C. M. Witte. Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag den 25, 's namiddags 3 nnr, in den Stadshont, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. »2de Regt. Conn. N. G. Marsch v. D. W Reeves. 2. «Ouverture romantiqae", pour har monie Kéler Béla. 3. a. »Ein Tauzchen anf giüner Wiese"Rich. Eilenberg. b. «Anrore de chasse" L. Canivez. 4. Fantaisie snr des motifs de 1' opéra «Les joyeuses Commères de Wind sor" O. Nicolaï. 5. Ouverture zur Oper»LeichteOaval- lerie"F. v. Suppé. 6. «Episode ans dem J&gerleben", JagdfantaisieA. Reckling. 7. »Mein Traum", Concert Walzer E. Waldteufel. 8. Fantaisie snr des motifs de 1' opéra »La fille de Madame Angot" Ch. Lecocq. Hymnasium. De heer llr. J. Holwerda alhier, is benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasiam te Schiedam.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2