Uit China terug. m LEVENSDOEL. k mi No. ÏOI. Tweede blad. XXonderd en derde jaargang. ZONDAG 25 AUGUSTUS. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." RAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1' 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Graaf Waldersee, de .wereldmaarschalk'', is op Duit- schen bodem teruggekeerd behoorlijk gehuldigd naar sommigen beweren wel het meest door hem zeiven. Het beleid waarmee geageerd ismeer in 't bijzonder de verkenningen, stalden zijns inziens alles wat vroeger was geleverd in de schaduw. Wat in 1870 op dit gebied was gedaan werd verre overtroffen. De houding der troepenook van de jonge manschappen was voor treffelijk, en men kon er zeker van zijn, dat de vijanden de kracht van Duitschland hebben gevoeld en leeren eerbiedigen. Ook hij die niets wil afdingen op de uit muntende eigenschappen der Duitsche strijdmacht zal die vergelijking met 1870 toch wel wat vreemd vinden en allicht de vraag opperen, of nu juist een strijd tegen de Chineezen wel de beste gelegenheid aanbiedt om de uitnemendheid van het krijgsbeleid en van de houding der troepen voor heel de wereld in het licht te stellen. Wellicht zou een oorlog met een ander volk de proef zwaarder, en bij welslagen ook het bewijs sterker kunnen maken. Tegenover China heeft b.v. Japan zonder bond- genooten wel een even zware taak te vervullen gehad en met niet minder gunstigen uitslag volbracht, dan de Duitsche troepen met die der overige mogendheden onder Waldersee's opperbevel. Maar graaf Waldersee heeft niet alleen den machtigen indruk geschetstdien de Duitsche krijgsmacht en het Duitsche beleid op den vijand hebben gemaakt, hij heeft zich ook geroepen geacht den indruk mede te deelen dien de vrienden en bondgenooten van Duitschland out- vingen en het verschil aan te geven tusschen de uit werking die Duitschlands optreden in China zal hebben, en den indruk die van de verschijning der overige mo gendheden kan verwacht worden. Zijns inziens is het Duitschland dat den diepsten eerbied heeft ingeboezemd. Ik ben overtuigdaldus liet hij zich hooren dat de Duitsche ondernemingen zich in China zullen bljjven ontwikkelen met steeds wassende energieen dat de Duitsche naam weldra een geheel nieuw aanzien zal verwerven. Andere landen hebben hun luister verloren, doch de Duitsche naam is zeer in aanzien gestegen. Het is te begrijpen dat de mogendheden die met Duitschland naar China togen en aan een Duitscher het opperbevelhebberschap toevertrouwden met zulke rede voeringen niet zeer ingenomen kunnen zijn. De Engel- schen vooral kunnen dien toon moeilijk verdragen, en de Times tracht aan Waldersee's beweringen alle waarde te ontnemen door te verzekeren, dat Engeland het Duitsche TM 34) HOOFDSTUK II. De onafhankelijkheid der vronw. 't Was Maandagavond laat. Catharina lag in de spreek kamer op de sofa uitgeput door haar werk en de aan doeningen van den vorigen dag. Ze zat te wachten op Tom. Ze moest nu dat gesprek met hem hebben dat was uitgesteld door Collop's dood. Haar gedachten dwaalden af naar die ongelukkige ver schijning van Franklin en ze vergat haar moeheid Franklin had verzochtof ze te Grimple wou spreken 1 »Ik wist altijd weldat bij anders over mij zon gaan oordeelen dacht ze met trots. Doch deze trots maakte plaats voor een zachter gevool, dat als een stroom van zonlicht door haar heen drong. Ik heb me niet vergist", fluisterde ze verlegen. »Ik weet, dat ik hem niet onverschillig ben Een plotselinge warmte deed het bloed snel door hare aderen stroomen. Ze herinnerde zich zijne woorden. »Man- nen en vrouwen zijn enkel noodig voor elkaar.'' Had hij dat nu ook ontdekt?... Haar hart lachte luid in zijn blijheidZe trachtte zich zijn gelaatstrekken te bin nen te brengen, maar dat gelukte haar niet. Waren zijn oogen blauw of grijs Ze wist alleen hoe vriendelijk ze konden zijnZe bleef stilstaan bij hot oogenblik, toen hij hare hand in de zijne hield. Ze had een merk waardige gewaarwording gehad, alsof haar hand in de opperbevelhebberschap en den Duitschen generaal als wereldmaarschalk nooit ernstig heeft opgenomen. Er moest nu eenmaal een opperbevelhebber wezen en toen men daarvoor een Duitsch officier wilde aanwijzen, heeft de Engelsche regeering doen weten dat het haar wel wasmaar het zou al te dwaas zijn, daaraan bijzondere beteekonis te hechten. Engeland had er geen bezwaar tegen en toen het eenmaal er in bewilligd had heeft het zich ook getrouw aan de afspraak gehouden trouwer dan andere mogendheden. Terwijl de Fransohen en Amerikanen Waldersee zelfs uiterlijk niet als hun opperbevelhebber erkenden do Japanners alleen zoolang het hen niet hinderde en de Russen geheel hun eigen gang gingen werden de Engelsche troepen onder de bevelen van den maarschalk gesteld alsof hij een Engelsch officier was. Scherp is de opmerking van de Timesdat de Duitsche maarschalk met zijn troepen nooit het oor logsterrein had kunnen bereiken, zoo Engeland niet zijn kolenstations te zijner beschikking had gesteld. Zoo was das de geh9ele expeditie afhankelijk van Engelands goedvinden en Engelands medewerking. Engeland heeft er geen bezwaar in gevonden Duitschland de eerste rol in China te laten spelen maar men moet nu dese ge- heele vertooning en deze rolverdeeling niet te ernstig opvatten. Zonder Engeland had er niets van kunnen komen. Al heeft Engeland den Duitschen aanvoerder dns trouw gevoeld, toch, meent de Times, is het er verre af, dat het met de wijze waarop Waldersee zijn taak heeft opgevat, bijzonder is ingenomen. Zijn optreden was noodeloos scherp en uittartend, en dat is niet de manier waarop Engeland met oosterlingen omgaat. Bokserbenden te bevechten en over de kling te jagen en politiedienst te doen, is geen werk voor Engelsche soldaten. Men zou bunnen opmerken, dat zjj in Zuid-Afrika tegen de Boeren van zulk optreden en het verrichten van politiedienst tegenover vrouwen, kinderen en weerlooze mannen minder afkeerig schijnen. Doch laat ons bij China blijven. Aan deze echt Engel sche taal van de Times ergeren zich de Dnitschers, en de Kölnische Zeitung gaf aan die ergernis uiting maar toch blijkt duidelijk, dat ook in Duitschland de redevoeringen van Waldersee geen bijval vinden. De wijze waarop de eer van het ontwerpen van den tocht u'tsluitend aan den Keizer, en die van de uitvoering schier geheel aan den Duitschen opperbevelhebber eu de Duitsche troepen wordt gegeven, is te grof en te stuitend, dan dat ook in Duitsch land zelf daarvan niets zou worden gevoeld. En zoo is dan de tocht geëindigd, die door den Keizer in persoon met zooveel ophef was aangekondigd. Het is zijne opging; er was maar één hand geweest bij dien handdruk. Wat was die krachtig en toch teeder goweest En hijzelf was wijs en sterk en rustig. Indien hij het leven ernstiger opvatte dan de meesten. Hij was er haar des te liever om. Die ondergrond van ernst gaf vastheid aan zijn karakterWat was hij mooi en wat had ze hem lief 1 Hoe kon ze toch ooit gemeend hebben, dat hare liefde dood was? Ze stond op van de sofa en hief haar armen op met een vurig verlangen zijn gelaat tegen het hare aan te drukken hare liefde te voelen rusten tegen de zijue. Haar boezem zwol: ze scheen langer en schooner te worden in de verrukking van haar gevoel. Ze had hem lief Ze had hem lief en hjj beminde haar, en zou haar zij ner waardig makenO, ze was hem niet waardig. Haar armen zonken j ze verschrompelde en werd klei ner Wat zou ze hem geven voor al wat hij haar schonk? Verstand? Wat beduiddde verstand, als het niet eens het vraagstuk van den dood kon oplossen Succes Maar haar sncces op de hoeve was aan Co.lop te danken geweest. Wilskracht Volharding Maar zij waren de werktuigen der eerzucht. Liefde Jaze had hem lief, maar zou hare liefde van duur zjjn Ze had Mark lief gehad in de dagen die achter haar lagen toen hij baar onaf hat. keljjk had gemaakt. Ze had gezegd dat ze nooii gelnkkig kon zijn verre van hem en nu was hij nit haar leven heengegaan en ze had hem niet eens gemist Ze huiverde. Peggy had ge zegd dat ze niet verder zag dan haar eigen belangen. Was dat waar Was hare liefde enkel zelfzuchtig Ze peilde hare liefde voor Franklin; toen lichtte ze zegevierend a! was het met een zncht, het hoofd op. Hier althans was ze veilig. Ze beminde hem om niets, dat hij haar kon geven niet om de positie, of om de macht, of om het leven, dat haar aantrok. Hij was een arm man, die poover gekleed ging. Hij zag er niet eens goed uit. Ze beminde hem enkel om hemzeiven. Als hij geen penning bezat, als hij een bedelaar was in lompen, dan nog zon zij trotsch op hem zjjn. Als ze door haar dood hem van dienst kon zijn, dan zou de dood zoet wezen werkelijk een treurige arbeid geweest, die de Europeesche mogendheden daar hebben verricht. Zeer zeker, wat daar in China gebeurd was, kon niet ongestraft blijven; maar hoeveel daarvan was wel te wijten aan de manier, waarop Europa dat land voor zijn beschaving en inzonderheid voor zijn han delaars, industrieelea en ondernemers van elke soort heeft geopend! Inderdaad, de Hunnen zijn er geweest. Er is veel verwoest, geplunderd en geroofd. Er zijn veel Chi neezen gedood, velen plechtig met den dood gestraft. Of dat altijd schuldigen waren, zal niet licht iemand durven b8weren, en evenmin, of juist de meest schuldigen tot de gestraften behooren. China zal heel wat aan schade loosstellingen moeten uitke8reu. Maar de toekoms alleen zal kunnen leeren, welke gevolgen deze gemeenschap pelijke handeling der groote Europeesche mogendheden tegen deze oosterlingen zal hebben. Het is een droevig werk geweest, tot zekere hoogte onvermijdelijk, maar in elk geval geen werk, waarop eenige Staat roem kan dragenen het is begrijpelijker, dat een mogendheid zoo weinig mogelijk van de verantwoordelijkheid op zich wil nemen, zooals Engeland, als het den raad van de Times volgt, dan dat een mogendheid de eer van het werk voor zich alleen ooeischt, zooals DuitBchlaud zou doen, als het met Waldersee instemde. Laat alle mo gendheden, die er aan deelnomen, de eer van het werk eerlijk deelen maar daartegenover heeft ook geen enkele het recht zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken. Dienstboden te Chicago. »Now, will you be goodmijn waarde huis vrouwen! De dienstmaagden hebben zich georganiseerd. Alles is door haar bant en klaar gemaakt. Het eenige wat gij te doen hebt, is te ze/gen »Ay." Hier is de loonschaal Koks en huishoudsters 5 a 7 doll, per week. Eerste en tweede meiden 4 5 Jonge en onervaren meiden 3 4 4» Art. 1. Het werk begint te 5.30 en eindigt na het wegwassehen van de potten en pannen na het avondeten. Twee uren eiken namiddag en op zijn minst twee ge- heele middagen per week moeten den dienstboden worden ingewilligd. Art. 2. De huisvrouwen mogen het clnbleven der dienstboden niets in den weg leggen. De laatsten mogen in beperkten getale vrienden en vriendinnen bij zich ont vangen, mits zij zeiven de verversehingen betalen. Art. 3. Vrienden mogen noch uit de keuken, noch van de achterdenrstoep worden geweerd. Leden der fa milie zullen de conversatie met hen niet mo^en storen. Art. 4. Dienstmeiden zullen 's Maandags zulke en zoovele nren vrij hebben, als voor haar noodig zullen zjjn om de koopjes-toonbanken in de winkels te bezoeken. Art. 5. De agent der Unie zal de persoon zijn, tot wie klachten moeten worden gericht. (»Soc. Wbl.") Ze ademde snel, haar oogen lachten. »Grooter liefde bezit geen mensch'', fluisterde ze Maar was dit het grootste ofier Haar leven kon ze geven voor Franklin kon ze ook hare liefde voor hem ten over brengeu. Voorbij was de triomf.... Haar gelaat werd kleurloos. Ze hnrkte neer naast de sofa en klemde de armen over de borst als om de liefde, waarvan ze geen afstand kon doen, vast tegen zich aan te drukken. »Hola, Kit 1 Wat doe jij in vredes naam daar op den grond Het was Tom. Hij kwam de kamer in, ging zitten, en begon zijn schoenen uit te schoppen. >Die vervloekte dingen! Ze hebben me den heelen dag dol gemaakt." Catharina kwam naast hem staan en keek naar de schoenen. »Wat mankeert er i an je schoenen?" Haar manieren waren doodgewoon. »Beestachtig nauw'bromde hij. »Genoeg om iemand te doen vloeken. Geef me wat te drinken, he Kit?" »Het souper staat in de eetkamer, Tom." Catharina's oogen dwaalden van de keurige schoenen op den grond naar de citroen-kleurige glacétjes op de tafel. Ze nam Tom nieuwsgierig op. Hjj droeg een hoogen boord en een witte das als een echt fatje. Een jasje van keurig snit deed zijn mooi figuur op 't voordeeligst uitkomen. Aan zijn beenen scheen hij bui tengewone zorg te hebben besteed. Wat had dit alles te beduiden? Voor wie kleede hjj zich zoo Was Peggy's geschiedenis waar Had Tonina de ijdelheid doen ont waken, die sluimert in iederen man, zelfs in den wel- gemaaktsten Catharina bracht Tom's pantoffels met een ernstig gelaat. Ze nam hem oplettend waar bij zijn maal. Hij at niets, en toen hij de kruik zelf-gebrouwen bier geledigd had, rekte hij zich geouwend uit, »Nu, ik ga naar bed. Waarom ben jij zoo stug Kit Is er iets t" »Ja," zeide Catharina. Daar wou ik je juist naar vragen. »Hm! Dat gebeurt niet vaak, dat je mij iets te vragen hebt." »Dat weet ik," zeide ze vol vuur. »Maar nu Collop

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5