m LEVENSDOEL. No. 102. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 28 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. Annie E. Holdswort fa- Schrijfster van „Dolores." RAARS COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheel^ rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeenta^ecretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bjjlagen van JAN TERHAAK, om vergunning tot het uitbreiden van zijne bakkerij in het perceel aan het Ritsevoort wijk A no. 43, en dat op Dinsdag 10 September 1901, 's mid dags te twaalf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, J. M. DE SONNAVILLE, 1°. Voorz. 27 Aug. 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. DUITSCJHIiANB. Steeds komen er ln de laatste tijden ongunstige berichten omtrent de financieels positie van de Duitsche nijverheid. Thans meldt de .Börsen- conrier" uit Keulen dat bij de groote industrieele onder- temingen daar en in do omtrek tal van werklieden worden ontslagen wegens stilte in de zaken. De bekende elec- triciteitsmaatschappij .Helios'' heaft nog 400 werklieden aan den arbeid en van dezen zullen er nog ontslagen worden. De Ehre-nfelder waggonsfabriek van Herbrand Co. ontsloeg honderd man er wordt over gedacht een deel van de fabriek geheel te sluiten. Zelfs de chocolade fabriek van gebroeders Stollwerk beperkt haar bedrijf. Dergelijke berichten komen ook uit de Westfaalsche fabrieksdistricten, waar do mijnen ook al gedeelteljjk stilstaan. De Chineesche Prins Tsjoen, die den Keizer ver ontschuldigingen komt aanbieden voor den moord van den gezant von Ketteler, is te Basel ziek geworden. Te Potsdam zjjn dientengevolge alle toebereidselen voor zijn ontvangst tot nader order uitgesteld. ENGEIjANM. De bladeD bevatten zeer verontrus tende berichten omtrent den toestand in de Kaapkolonie. Het moge daar dan nog geen volslagen opstand zijn, het verschil is toch bijster klein. Williams de bekende oorlogscorrespondent van de .Mor ning Leader" wijst er op, dat Kritzinger wel is waar met een klein aantal volgelingen uit de kolonie is ver dreven, maar het gros van zijn sterk commando nog in de kolonie is. Het commando van Scheepers zal wel haast de zee bereikt hebben (een Renter-telegram meldt, dat het Ondtshoorn, in het zuiden der kolonie, bedreigt). En het zal niemand verrassen te vernemen dat De Wet weder in de kolonie is teruggekeerd. Williams zegt dan: Het is thans duidelijk genoeg, dat wij de Republieken in den eigenlijken zin van het woord niet bezetten, en dat de vijand feitelijk meer van onze kolonie in zijn macht heeft, dan wij van zijn gebied. De Boeren bedreigen onze verbindingen en wij zijn zelfs niet in staat odzö eigen kolonisten te beschermen. De geheele veldtocht toont gebrek aan leiding en aan eenheid. VAST 35) .Uitstekend"zeide hij. »En Tonina weer als een leeuwerik. Mark kwam niet thnis, dus waren we heelo- maal met ons beidjes. Tonina verstaat de kunst een menech te amuseeren.'' Hij draaide het uiteinde van zijn knevel eens op en gluurde door het hoekje van zijn oog, alsof hij wel meer zon knnnen zeggen als hij wou. .Vertel er mij eens alles van," zeide Catharina. .Dank je well Ik bsn doodmoe eu ga naar mijn bed. Vraag het me morgen maar." Catharina bleef by het vuur zitten denken. Dns Peggy had gelijk, Tom's tochtjes naar de stad waren bezoeken aan Tonina.... Na een poosje verdween de bezorgde uitdrukking uit haar oogen. Hij had haar vragen natuurlijk en vlot be antwoord, er was dns niets te verbergen. Zijn vriendschap met Tonina was dien zomer heel geoorloofd geweest. Ze hadden pleizier gehad met elkaar als twee kinderen en Tonina was niet de persoon om te coqnetteeren met een eenvoudigen boer. Tooh moesten zijn bezoeken aan haar gestaakt worden ter wille van Peggy Catharina besloot na Collop's begrafenis naar de stad te gaan om Tonina te bezoeken. Ze zou wat vruchten voor haar meenemen, en wat bloemen ook asters en laterns en herfst-margarieten. Tonina hield veel van ver geet mij-nietjes, maar die tijd was voorbij. Opnieuw kwam de herinnering in haar op aan Sara's Te Southampton is het hospitaal-stoomschip .Oceana" aangekomen met 450 repatrieereude zieke soldaten en officieren, die na de expiratie van hnn tijd niet weer in dienst wenschten te treden. Onder de zieken bevindt zich de luitenant der Yeomen Coates, die aan den hals verwoud, het spraakvermogen mist. Vier zijner broeders werden in den oorlog gedood. FRANKRIJK, Het geschil met den Sultan schijnt met een sisser af te loopan. Volgens het laatste bericht heeft de heer Constans eene keizerlijke Iradé ontvangen, waarbij bevolen wordt dat de Kade-Maatschappij hare rechten vrij zal kannen uitoefenen. Naasting dier maat schappij blijft mogelijk als de Sultan geld heeft, maar aan het doodbloeden laten is een einde gemaakt. Omtrent de andere vorderingen is nog geen beslissing genomen, maar de heer Constans beschouwt ook hieromtrent eene behoorlijke regeling als zeer aanstaande. Frankrijk houdt dns geheel dus geheel de handen vrij om zijn machtigen bondgenoot op waardige wijze te ontvangen Het bezoek van keizer Nicolaas en zijn gemalin aan Frankrijk zal op zijn minst vijf dagen duren. Het officieele programma bepialt, dat bij de ontvangst door den president zullen tegenwoordig zijn de ministers en de voorzitters der Kamors. Na het dejeuner aan boord vertrekkeu de keizer en de keizerin met president Loubet naar Compiègne. Den tweeden dag wonen de gasten de laatste groote manoeuvre bij. Den vierden dag zal de wapenschouwing plaats hebben, die gevolgd zal worden door een militair dejeuner, waarbij de ministers en de voorzitters dor Kamer zullen aanzitten. Over het gebrnik van den derden dag zal later worden beslist. Op het program van een der beide tochten naar Reims staat een bezoek aau de kathedraal. Volgens dit programma zou do aankomst van den kei zer te Duinkerken vallen op 16 September. De noodige toebereidselen worden intnsscheu gemaakt. De stedelijke regeering te Reims heeft een krediet van 25,000 francs toegestaan voor Je ontvangst van den Czaar. De Raad van Compiège heeft een comité benoemd om den feesten te regelen. Men wil den Russischen sonvereinen, een boek in goud, aanbieden, dat de namen draagt der gevers. Op het oogenblik werken in Reims 300 sappenrs van de genie aan het opslaan der tribunes, die een kilometer lengte zullen hebben. ZUIIi)-AFRIKA. Kitchener hoeft na al zijne opge wekte telegrammen weder een kleine teleurstelling te melden. Hij seint van den 25 Drie officieren eu 65 man nit Ladybrand marchee- rende ter rechterzijde van Elliot's kolonnos zijn op een ongnn3tig terrein in den ochtend van 22 dezer omsingeld en gevangen gemaakt door een overmaebtigen vijaDd met verlies van één doode en vier gekwetsten. De overigen werden door de Boeren weder in vrijheid gesteld. Lord Kitchener laat het gebeurde thans nader onderzoeken. boekenlegger met de vergeet-mij-nietjes en de harten en strikken. Catharina was benieuwd, hoe Sara het maakte en Jim de melkboer, die kritiek had geoefend over haar werk. .Hij had groot geljjk", dacht ze nederig. 't.Zou beter geweest zijn een verliefd paar gelnkkig te hebbon gemaakt met elkaar." Met verbazing zag ze terug op het meisje, dat ge weigerd had Sara te helpen op haar uitgaansdag. Kon ze ooit zóó egoist zijn geweest? 'tZou haar nu onmo gelijk zijn, zoo te handelen. Graag zou ze twee gelieven helpen samen gelnkkig te worden Waarom zon ze deze twee niet knnnen helpen Ze moest een nienwen koeherder zoeken. Jim zon wel geschikt daarvoor zjjn, en Sara was waschvrouw geweest op een boerderij. Ze zonden knnnen trouwen en naar Great Lowlands komen Dit denkbeeld nam haar verbeelding geheel in beslag. Ze zon naar Goodgo Street gaan en eens met Sara praten. Ze raakte in geestdrift voor het plan, dat die betreurde zelfzucht weer goed zon maken Dinsdag en Woensdag had ze 't heel druktnsschen die dagen en den Donderdag lag als een dichte sluier haar aandoening, toen ze zoo naast Martha stond aan Collop's graf. Hoop kon ze niet geven, maar met een gevoel van smartelijk verlangen volgde ze de woorden van den dominé.Het wordt gezaaid in oneer, het wordt opgewekt in heerlijkheid. Een natnnrljjk lichaam wordt er gezaaid, een geestelijk lichaam wordt er opgewekt." Ze sliep dien nacht in Milkmaid Cottage, en toen ze in de grijze morgenschemering ontwaakte, had ze het gevoel van verlatenheid dat men kan hebben in een hnis zonder eenig menschelijk wezen. Ze sprong uit bed en riep om Martha. De stilte was haar als een Ijjst, waarin ze de vreemdsoortige jeugd van Martha's gezicht op Col lop's sterfdag aanschouwde Ze schoot haastig haar kleederen aan en doorzocht de kamers in een soort van angst, dat ze Martha dood zou vinden. Het huisje was leeg. Haar angst nam toe en ze liep rondom den vijver en tnsschen de hoornen door, steeds roepend: .Martha, Martha, waar ben je, Martha Voorts meldt lord Kitchenor, dat hij een langen brief van president Steyn had ontvangen ten betooge dat de Boeren den oorlog nog overeenkomstig het volkenrecht hebben voortgezet en zullen voortzetten. Evenzoo een korten brief van generaal De Wet van dezelfde strekking en een brief van generaal Louis Botha, om te protesteeren tegen Kitchener's proclamatiedie de commandant- generaal erkent ontvangen te hebben. Niettemin noemt het aantal van hen die zich over geven in den laatsten tijd aanmerkelijk toe. Intusschen meldt .Reuter" uit Winburg Naar gemeld wordt zijn Steyn en De Wet dicht bij de oostelijke grens van de Kaapkolonie aan de Vischrivier. De Boeren in de Midlands zijn thans gesplitst in kleinere afdeelingen dan tot nog toe. Zij trekken meer dan ooit bij nacht en het is dientengevolge moeilijker hen op te sporen. Zij vinden gemakkelijker voedsel en fourages omdat zij in kleiner aantal komen. Da Boeren krijgen nog steeds op geheimzinnige wijze paarden. Twee groote commando's die te zamen ongeveer 700 man tellen zijn verhinderd een poging nit te voeren om over de Oranjerivier in de Kaapkolonie te vallen. Naar gemeld wordt is een Hottentotdie door da Engelschen als verkenner gebruikt werd, door de Boeren gefusileerd, nadat de proclamatie tegen het doodschieten van inboorlingen was uitgevaardigd. Lotter zond, toen hem de proclamatie was toegezonden, daarop een antwoord dat niet weer te geven is. De verliezenlijst vermeldt7 man gesneuveld 25 gewond, onder wie 4 officieren, benevens 2 man vermist en 11 man aan ziekte overleden. Een eiectrische steeple chase. Een zeer eigenaardig sportgezelschap heeft zich te Milaan geconstitueerd onder eenige adelijke sportlief hebbers en wel onder den naam .Eiectrische Steeple chase". In plaats van levende volbloed renners worden kleine paardjes van hont gebezigddio door middel van eiectrische motoren loopeu. De berijder regelt met zijn sporen de snelheid dia tLs SO kilometer per uur bedraagt. Ook kan men die paardjes voor wagentjes spannen. In Parijs is men ook reeds doende deze nieuwigheid in te voeren die nit Amerika is overgekomen. Voor de Boeren. Een zestal Fransche muzikanten onder leiding van eene damegaan een kunstreis door geheel Europa makeu ten voordeele der Boeren. Zij beginnen met ons land en zullen hier eerst president Krnger hnn hulde brengen daarna gaan zij naar Belgie Dnitschland Zwitserland Oostenrjjk enz. De kleinste flets is die van graaf M a g r i, een Italiaansche dwerg, wiens rijwiel slechts 6 kgr. weegt. De wielen hebben een doorsnede van 10 inches. Automoblelongeluk. Tsvee dames en twee heeren begaven zich per auto mobiel op weg van Waulsort naar de Ardennen. Terwijl zij reden mot een vaart van meer dan 50 kilometer per .Hier, Juffie, hier!" De oude vronw baande zich een weg door het kreupelhout, en kwam weer in bet vrije. Catharina zag bleek met verwijt in stem en gelaat liep ze haar tegemoet. .0 Martha, wat heb je me aan 't schrikken gemaakt Waarom ben je er zoo vroeg op uit, nog vóór vijven Martha zag er heelemaal niet uit als een terneerge slagen trenrende weduwe. Er lag een ondeugende flikkering in haar ooghaar muts was pas gesteven en geplooid ze droeg een schooue katoenen japon, hoog opgenomen om het natte gras en had een mandje vol brandnetels bij zich nat van den dauw. Bij Catharina's vraag ver trok haar gelaat zich tot een' vroolijken lach. .Pst, hartje," zeide ze geheimzinnig fluisterend. »Ik zoek brandnetels voor de jongens van Susan Parkin, die leelijke rakkers 1 Zij brengt ze Zaterdagsavonds maar de pomp op de plaats en waseht ze daar en dan loepen ze nakend rond, wat aÜBS behalve fatsoenlijk is naar jon gens zijn zoo mooi. En dan komen ze in den boomgaard en mishandelen me de rhododendrons, en plakken en trekken er aan Ik zag ze Zaterdag, en ik zon ze met brandnetels op hun bloote lijf geslagen hebben, als 't niet was dat Collop op sterven lag. Maar toen dacht ik bij mezelf, .Wacht tot mijn oude man goed en wel onder den grond ligt, en dan znl je de brandnetels eens te voelen krjjgen, jullie ondeugende kleine vagebonden." Ik dacht er gisteren aan, toen ik ze bij Collop's begra fenis zag ja dat deed ik Martha gaf een zucht van voldoening bij dit slot. .Maar Martha, brandnetels steken vreeselijk," zeide Catharina lachend, getroffen door het contrast tnsschen haar voorstelling van Martha stervend aan een gebroken hart, en deze Martha vóór haar. »Ja, ze doen verschrikkelijk zeer," zeide Martha»en het gaat me aan mijn hart die jongens der lijf zoo te steken, jongens zijn zoo mooi. Maar Susan Parkin heeft me vreeselijk gehinderd door dat wachten op Collop's dood.... Ja, hij is haar ontglipt," gichelde ze. .Hij zou niet rustig hebben knnnen liggen als hij geweten had, dat hij een lyk voor Susan Parkin zijn zon." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1