1 Nederland. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. nur, is de automobiel omgevallen met het gevolg dat alle vier, evenals de chauffeur, zeer ernstig werden gewond. De Koningin van België als dleren- toescliermster. Den 22 maakte de Koningin van België in de om streken van Spa een rijtoer. Zij ment dan zelf en laat haar gevolg thuis. Zij kwam een hondenkar tegen, waarin een voddenraper met zijn vrouw gezeten waren. Beiden waren stomdronken en ranselden den trekhonddie van uitputting niet verder kon. De Koningin hield stil en verzocht de dierenpijnigers op te houden. Ten antwoord ontving ze een regen van vloeken en scheldwoorden. H. M. reed toen in galop naar de stad en stelde bij de rech terlijke macht een aanklacht in tegen beide onmenschen. 500 Hulzen verbrand. Een groote brand heeft te Grand Bourg niet min der dan 500 huizen in de asch gelegd waaronder alle openbare gebouwen met uitzondering van de kerkde gevangenis en de gendarmerie. Het staat vast dat de brand is aangestoken. Drie duizend menschen zijn zonder dak. Een stoomboot met levensmiddelen kleederen enz. is van Guadeloupe derwaarts gezonden om bulp te brengen in den eersten nood. De schade wordt geschat op 200.000 dollar. Hofberichten. De verkoudheid welke H. M. deed afzien van de reis naar Oldenburg, is zoo goed als geweken. Prins Hendrik is den 26 nit Oldenburg op Het Loo teruggekeerd. Op den verjaardag der Koningin zal op Het Loo een gala-diner ten Hove gegeven worden. De Koningin-Moe der zal dien dag bij bet koninklijk echtpaar doorbrengen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot hortulanus over de bloemenserres op Het Loo mej. Jeanne de Lange, die met een zeer loffelijk getuigschrift do Tuinbouwschool te Wag6ningen verliet. Hatlonaal Congres voor Zondagsrust. Op 19 en 20 September zal te 's-Gravenhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden worden het Nationaal Congres voor Zondagsrust, waarvan Beschermvrouwe is H. M. de Koningin, eere-voorzitters Prins Hendrik en de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Waterstaat en van Justitie. Prins Hendrik der Nederlanden zal deze eerste ver gadering bijwonen. Veeziekte. Bij gestorven runderen in de gemeenten K o e d ij k, Sloten en Nieuwer-Amstelzijn gevallen van miltvuur geconstateerd. Nieuwe postzegels. Volgens het Haagsche Dagblad" zullen de okergele postzegels van 3 centmet ingang van 1 Septembor geleidelijk vervangen worden door zegels van dezelfde waarde van zeegroene kleur. De kleurverandering heeft plaats om tegemoet te komen aan het bezwaar dat bij kunstlicht de postzegels van 3 en van 5 cent te veel overeenkomst vertoonen en tot verwarring bij administratie en publiek aanleiding geven., draft. Onder genot van prachtig zomerweder maak ten de hoogste klassen der openbare lagere school alhier de vorige week een pleizierreisje. 's Morgens 7 aur vertrok men uit de Rijp, met een der stoombooten van de Maat schappij Eensgezindheid" te Purmerend, langs de Zaan naar Amsterdam om een bezook aan Artis te brengen. Op de terugreis werd nog eenigen tijd vertoefd aan bet Tolhuis, 's Avonds half 8 was de boot weer in de Rijp en vandaar begaf men zich in optocht naar Graft, waar de stoet ontbonden werd en ieder voldaan huiswaarts keerde. Barsingerhorn. Wordt Augustus wel eens door de boeren de tweede Meimaand genoemd dit jaar heeft het er niets van. De landerijen zijn dor; het vee moet met lijnkoeken worden gevoederd en de beesten geven weinig melk althans zoo is bet in het Noorderkwartier. Nahooi zal hier met uitzondering een weinig aan dijken en wegen in het geheel niet worden gevonden. Komt het droge en vaste weder der bouwerij ten goede, in de polders kan men werken zoo men wil, den koeboer gaat het niet zoo naar den zin. Het gehalte dor suikerbieten is blijkens de uitkomsten van een voorloopig onderzoek in de polders Waard en Groetdit jaar zeer gunstig. De meeste boeren contrac teerden hier echter bij het gewichtzoodat het meerder suikergehalte alleen aan fabrikanten ten goede komt. Bergen. Aan de harddraverij alhier gedurende de kermis gehouden, namen 11 paarden deel. De prijs is gewonnen door den heer Dalenberg met het paard Wil helm", de le premie door den heer Klaver met het paard »Jausje" en de 2e premie door den heer Goveis met het paard »Wilholmina." Terwijl 's morgens het weder weinig voor de harddraverij beloofdeklaarde het later op. Bij het onweder 's morgens werd de boerenplaats van den heer Stuij getroffen. Met vereende krachten heeft men een begin van brand weten te blussehen. Schagen. Den 26 vergaderde in het lokaal van der Horst alhier de afdeeling Schagen en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw. Nadat de voorzitter, de heer C. Bijpost, de vergadering had geopend en de notulen waren gelezen cn goedgekeurd, werd voor lezing gedaan van de ingekomen stukken. Het belang rijkste was daarbij do circulaire van de Commissie van toezicht op de rijke-landbouwwinterschool, waarin deze het nut der school ten duidelijkste uiteenzet en opwekt tot het daarheen zenden van leerlingen. Bij de circulaire was nog een aanbevelend vlugschriftje van den voorzitter der commisssie, den heer J. L. T. Groneman. De heer Bijpost voegde nog een warm woord van aanbeveling bij deze ingekomen stukken. De heer C. Kooy maakte de opmerking, dat de winterschool misschien meer bezoek zou trekken als er ook wat meer gelet werd op tuin en vruchtenteelt. Te Broek op Langendijk o. a. slaagde een cursus voor landbouw slecht, maar die voor tuin bouw, waar bijna hetzelfde werd onderwezen, zeer goed. De heer De Gier deelde mede, dat aanstaanden winter de heer Hazeloop onderwijs zal geven in vruchtenteelt, terwijl door spreker, als in vorige winters, groententeelt zal worden behandeld. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer G. Muys penningmeester, gekozen de heeren C. Nobel en C. Asjes in de plaats van de niet herkiesbare aftredende leden J. Buis en C. By post. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van Hollands Noor derkwartier werd gekozen de heer C. Bijpost, die zich bij eerste stemming de benoeming niet wenschte te laten welgevallen, maar bij tweede stemming weer werd gekozen en toen onder dankzegging voor het in hom gestelde vertrouwen de benoeming aannam. Besloten werd de jaarlijksche kenring van wolvee dit jaar te houden op 28 September a.s. De volgende prijzen worden beschikbaar gesteld: voor l^-jaren rammen f 10 en f 5voor ^-jarige rammen f 10, f 5 en f2.5 voor ooischapeninzenden minstens 4 stnks, f 5 en f 2.50voor ooilammeren f 5 en f 2.50. Het inleggeld werd voor elk nummer op f 0.25 cent bepaald. Om de kosten en omdat het weinig gewaardeerd wordt, zullen geen getuigschriften worden beschikbaar gesteld. De aan giften, ook ter opluistering zonder verplichting van in- leggold, moeten geschieden tot en met 26 September bij den heer G. Muys. De mededingende dieren moeten minstens 3 maanden in het bezit der inzenders zijn. Tot keurmeesters zullen worden uitgenoodigd de heeren C. Asjes en J. Buis te Schagen en P. Huiberts te Anna Panlownatot plaatsvervangers de heeren S. Grootes en O. Zijdewind te Schagen en P. J. Schenk te Wieringer- waard. Tot leden van de regelingscommissie werden voor gedragen en benoemd de heeren G. Muijs, C. Kooij en C. Bijpost. Alsnu kwam aan de orde het rapport van de commis sie iu zake de oprichting eeuor veefokkerijvereeniging te Schagen. De commissie bestond uit de heeren C. Nobel, P. Buis, K. Borst, W. v. d. Oord en O. Koog. Laatst genoemde las bet rapport voor, dat eindigde met de volgende conclusie«bet goede doel toejuichende, meent do commissie daarentegen, dat, zooals hier do legging of situatie vau deze gemeente is en bij vele veehouders niet de vereischte ambitie daarvoor zich heeft geopenbaard, vooralsnog verdere pogingen om tot oprichting eener dergelijke vereeniging te geraken te moeten ontraden". De voozitter, der commissie dank brengende, meent het niet oprichten nog niet te moeten betreuren. Van goede resultaten van audsre dergelijke vereenigingen is tot heden nog niet veel gebleken. Mocht dit later wel zoo zijn, dan kan do vereeniging nogmaals pogingen in het werk stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Scliagen. Den 25 had vanwege do onlangs alhier opgerichte wielervereeniging de eerste clnbtocht plaats naar Schoorl en Bergen. Van de ruim 20 leden namen slechts een zestal aan do tocht deel, waarschijnlijk wel hierom zoo weinig, omdat velen der leden deel nemen aan de schietwedstrijd te Amsterdam. I'urmcrcnd. Een fietsrijder uit Amsterdam reed den 25, 's middags, op den Purmerenderweg in de Beem- ster naast de iu volle vaart zjjnde stoomtram Purme rend—Alkmaar, en kwam bij een val ernstig in aanraking met de loopplank. Zware verwonding aan het hoofd was er het gevolg van. Hoewel onmiddellijk verbonden, is hij des nachts in het gasthuis alhier overleden. Te Botterdam sprong een 62jarig man gekleed te water om een 8jarigen knaap, die reeds in de diepte verdwenen was, er uit td'redden. Zwemmende en duikende, verloor hij echter zijne krachten en zonk eveneeus weg. Toen men hem er na eenige oogenblikken uithaalde, waren de levensgeesten reeds verdwenen. Na een halfuur werd ook hot lyk van het knaapje opgehaald. Amsterdam. Op de Marinewerf is een werkman vau een steiger gevallen bij het in aanbouw zyndo pant serschip Hertog Hendrik". In deerniswaardigen toestand is de man Daar het Biunen-Gasthnis vervoerd, waar hij aan de gevolgen van den verschrikkelijken val overleed. De voortvluchtige evangelist te Zlerikxee, Arie Weltevreden, die verdacht wordt van brandstichting in zijn kerk, is te Zwolle aangehouden en naar zijne woon plaats overgebracht. Haringcarspel. Tijdens het onweder, dat maandag morgen boven Dirkshorn woedde, is de telephoongeleiding naar Warmenhuizen door de bliksem getroffen. De draad werd afgesneden en een der palen beschadigd. Verbetering. In het artikel »Uit China terug" (Alkm. Ct. van Zon dag 25 Aug. 11.) staat in kolom 2 in het midden »Tronw gevoeld." Men leze »trouw gevolgd. LONDEN 26 Aug. Lord Kitchener seint heden uit Pretoria Sinds 19 dezer zijn, volgens de rapporten der colonnes, 32 Boeren gesneuveld 29 gewond 139 krijgsgevangen gemaakt, terwijl 185 de wapenen neerlegden; buitgemaakt werden 245 wagens, 286 paarden, 6615 stuks vee. De colonnes van generaal Blood zijn uit bet noorden Middelburg binnengetrokkenna slechts weinig tegen stand te hebben ontmoet. De kolonels Allanby en Kekewich zijn nog aan het schoonvegen van de districten ten noorden van de Ma- galiesbergen. Daar was hetdat do meeste overgaven plaats hadden o. a. van Krnger een neef van den ex- president. De colonnes onder generaal Knox tnsschen de linie vau Thaba 'Nchu en de Oranjerivier hebben de Trans- valers en de mannen van Kritzinger opgejaagd maar dat is ook alles op 't oogenblik want de benden van den vijand en de rebellen in de Kaapkolonie verbergen zich en weten met eenig sncces onze troepen te ver mijden. Generaal Beatsons colonne drijft Scheepers naar het noorden. Uit de verliezenlijst blijkt, dat de 10 huzaren, die 19 dezer bij Uniondale werden gevangen genomen, nog niet zijn losgelatenverderdat 4 man van de geregelde troepen gesneuveld en 8 gewond zijn in eon gevecht bij Heenenweerskop nabij Fauresmith op 21 dezer. Frankrijk en Turkije. KONSTANTINOPEL26 Aug. Oonstans ontving volledige satisfactie over de kadenquaestie. Er wordt echter nog gediscussieerd over de sommen welke de Porte verschuldigd is aan Lorando en Tubini. In deze om standigheden heeft Constans aan den secretaris Bapst de leiding der ambassade overgelaten. Dierenmishandeling. Het bestuur der Afdeeling Noordholland benoorden het IJ der Nederlandscbe Vereeniging tot Bescherming van Dieren verzoekt ons het volgend schrijven van den heer Willems in de »Kampioen" van 26 Juli j.l. in ons blad op te nemen. "Wij voldoen gaarne aan dat verzoek en sluiten ons geheel aan bij den wensch der afdeeling, dat dit schrijven de autoriteiten moge bewegen, het vervoer met trekhonden aan meer gestrenge bepalingen te onderwerpen of het politietoezicht krachtiger tegen mishandeling te doen optreden. Bedoeld schrijven luidt als volgt: »Veel, zeer veel fiets ik en geniet met volle teugen de schoone natuur. Dikwijls echter wordt mij het genoegen vergald door de ergerlijke tooneelen, die ik tegen wil en dank moet bijwonen, zonder er op dat oogenblik iets aan te knnnen doen. Zij worden veroorzaakt door de honden- beulen. Hoofdzakelijk geschiedt dit op den straatweg tusschen Haarlem en Alkmaar. Ik wenschte dit onder de oogen te brengen van de leden der Dierenbescherming, die ongetwijfeld in den A. N. W. B. worden aangetroffen. Ik wenschte hen opmerkzaam te maken op het lot der arme honden, die onmeedoogenloos worden geslagen en getrapt, zooals ik Vrijdag j.l. nog zag. Ik weet wel, dat het niemand onbekend is, maar laat dan de «dierenbescherming" met daden hare macht eens doen gevoelen! Zegt men er zelf iets van, dan wordt men beschimpt en bedreigd." l) J) Naar het Bestuur ons bericht, is reeds vóór eenige jaren door de afdeeling Noordholland benoorden het IJ tot de Provinciale Staten een krachtig vertoog gericht in deze zaak zij mocht den gewenschten steun toen evenwel niet ontvangen. (Redactie.) Aan de volkeren van Xüuropa 15 September 1901. De noodlottige termijn door Milner gesteld, nadert, waarop Engeland eerst recht zijn wraak zal koelen op weerloozo vrouwen en kinderen door hun voedsel, klee ding geneeskundige hulp en verpleging te onthouden. Dan zal men geen gevangenen meer maken maar allen, die genoodzaakt zijn zich over te geven, in koelen bloede fusilleerendan zal de galg een einde maken aan het leven van vele brave burgerswier eenige misdaad bestaat in weerzin tegen de Engelsche overheorsching dan zal het eenigewat de dappere verdedigers hunner vrijheid en onafhankelijkheid nog bezitten, «de plek waar eens hun wieg op stond" onder den hamer worden gebracht om daarmee de woeste huurlingen te bevoor- deelendie reeds de daarop gestaan hebbende hoeven hebben geplunderd en verbrand dan zal men de Kaffers wapenen en De noodlottige termijn nadert snel en hoewel Begee ringen en volkeren met ontzetting dien datum tegemoet zien, wordt door niemand de reddende hand toegestoken aan die kleine scharedie met bowonderenswaardigen moed en volharding het overmachtige Albion weerstand blyft bieden. Is dan alle gevoel voor recht en wet verstompt Bestaat er dan geen gevoel van ridderlijkheid meer om die bulpelooze vrouwen en kinderen te hulp te komen Is alle gevoel van menschelijkheid en medelijden dan uitgedoofd, zoodat zelfs de vreeselijke onthullingen van miss Hobhouse, geheel bevestigd door de commissie uit het Consulaire Corps in Transvaal, geen indruk meer kunnen maken Is dan niets of niemand in staat het Engelsche volk op te wekken, krachtig tegen die handelingen hunner Begeering te protesteeren Weinu laat ons dan de handen inéén slaan en het weinige wat wij knnnen doen, ten uitvoer brengen door op den 15 September een protest te doen hooren, dat door geheel Engeland zal weerklioken, laat op dien dag duizenden zich vereonïgen en onder het zingen van de vrijheidsliederen der verdrukte Bepnbliekon een optocht, houden langs straten en pleinen; laat wapperen de vlaggen van Vrijstaat en Transvaal, tooi u allen met de kleuren van het land dier helden, voorzie de school jeugd van vlaggetjes met de woorden «Protest tegen den oorlog", in de witte baan gedrukt in één woord, laat het zijn een ware TransvaaWag. Don 15 September 1901 zal in de geschiedenis meteen zwarte kool staan aangeteekend, niet voor Engeland alleen, niet voor de Begeeringen die machteloos schijnen te zijn, maar vooral voor de volkeren, die dergelijke gruweldaden gedoogen, zonder daartegen krachtig te protesteren. Laat Nederland zich daarvoor vrijwaren, door in alle steden en dorpen een min of meer grootsche demonstratie te organiseeren, die vooral hare kracht moet ontleenen aan eece waardige wijze van uitvoering, zonder te ontaarden in bandeloosheid of beleedigingendan zuilen de stemmen der duizenden doordringen tot in de gezelschapszalen der Engelsche vertegenwoordigers, zij zullen doordringen tot in de ooren van alle in Europa vertoevende Engelschen, zij zullen weerklinken langs berg en dal, over land en zee, en al zoo een waardig protest vormen tegen de onmenschelijke en wet en recht ver krachtende proclamatie van lord Kitchener. Op dan Boerenvrienden in alle landen en neem uwe maatregelen om op 15 September een grootsche betoo ging te honden ten gunste der strijdende helden. W. Toelating raadslid. "Wij vernemen dat de heer mr. J. P. Kraagman bij Gedeputeerde Staten dezer provincie bezwaar heeft gemaakt tegen het in de jongste raadszitting genomen besluit om de geloofsbrieven van den heer H. J. Vonk goed te keuren met dien verstande dat die goedkeuring eerst ingaat met 3 September. Men zal zich de quaestie herinneren genoemde heer werd niet herkozen als raads lid in het tweede district, doch moest dezen zetel afstaan aan den heer D. A. Lniting. Bij de spoedig daarna ge volgde verkiezing voor een lid voor het derde district,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2