m LE7ENSD0EL. No. 103. Honderd en derde jaargang, 1901. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALK1AARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O,DO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Vooidam 0 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der bedrijfsbelasting No. 2voor het dienst jaar 1901/1992, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 26 Augustus 1901 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen weiken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, A. GOEDE Dz., 1°. Burg. Alkmaar, den 27 Augustus 1901. XIV. Barnum Daily. Wondermenschec zijn 't. Weet Ge, wat zij in twee dagen tijds hebben weten gedaan te krijgen Niets meer of minder dan dat gansch Amsterdam vergeet de verslappingdie een gevolg is van de lang aanhoudende warmte dat mensebea, die voor niets auders hart meer hadien dan voor een koel zitje 's avonds buiten met een frissche kwast, zich nu zenuwachtig maken bij het idee, dat ze bij de openings voorstelling geen plaats zullen kunnen krijgen dat aan de gesprekken in trams en op sociöteiten, die kwijnden omdat over het weer niets nieuws meer te zeggen viel, plotseling nieuw vuur is ingeblazen. Voor dat alles zijn maar twee dagen noodig geweest en wat tot hiertoe is gedaan zijn nog slechts de eerste stappen om den weg te bereiden. Deze menschen verstaan de kunst. Zij hebben over Amsterdam een regen van kleurige biljetten uitgestort, die alles van dien aard in de schaduw stellende aanplakborden prijken er mee elk plaatsje, waar 't niet strikt verboden is, vertoont hollende prairie-paarden met salto-mortales van gratie volle juffers, plekjes, die nog nooit door de reclame in beslag genomen werden, zijn aan het oog van den Koning der reclame niet ontsnapt en hij heeft zich daarvan meester weten te maken koffiehuizen, tapperijen, siga renwinkels en andere magazijnen zjjn opruiming gaan houden onder de reclamo-biljetten, die al zoo lang hebben gehangen en aan de wanden en voor de ramen ziet men thanB aanschouwelijke voorstellingen van de heerlijkheden die op den Show zullen zijn te genieten en het succes is verbazend. Wanneer men een groepje personen op den hoek van een steeg of voor de ramen vau oen koffiehuis ziet staan, dan is Barnum de oorzaak van deze .samenscholing" zijn platen spreken tot het publiek, zij prikkelen de phantasie en zij doen het besluit vatten om de uitgaven in de eerstvolgende dagen zóó in te richten, dat men zich het buitenkansje niet behoeft te laten ontsnappen om in de week, aanvangende met den VANT 36) Ze strompelde vroolijk naast Catharina voort. Het meisje zweeg. Dus dit was de verklaring van de witte gedaanten, die zij gezien had. Zruden al haar visioenen op zoo'n prozaïsche manier eindigen Zoudeu de goden verschijnen om zich te ontpoppen als ondeugende kwa jongens, die de rhododendronstroiken vernielden Peggy reed haar naar het station, met een geheel on- noodig vertoon van levendigheid, naar het Catharina voor kwam. Ze trok de teugels aan, en mende Sambo met al het oude vuur maar haar vroolijkheid was gedwongen. Ca- tharina's verhaal van Martha en de brandnetels verloor al zijn humor in haar luiden lach. Ze dreef cynisch den spot met de boodschap aan Tonina, wat Catharina erg hinderde. .Maar Peggy, waarom ga je nu op die manier voort P Waar blijft je trots? Wat baat opvoeding, wanneer ze een vrouw niet eens leert, haar aandoeningen in bedwang te houden .Laat de opvoeding naar de maan loopen zeide Peg gy, terwijl ze zich scherp oprichtte. .Je kunt een vrouw opvoeden tot ze van top tot teen hersens geworden is, en een enkele blik uit het oog van een man zal haar alles doen vergeten, behalve dat ze vrouw is O, staar me maar gerust aan! Wacht maar tot jou vrouwelijkheid je te pakken krijgt. Bestrijd je sexe zooveel je wilt, het oogenblik komt, dat je er door overwonnen wordt Hen September want dan eerst komt het reuzenge- zelscbap van de partij te zijn. In het buitenland wor den do Hollanders gewoonlijk voor heelwat meer guldens getaxeerd dan zij in hun zak hebben als niet alle voor teekenen bedriegen, zullen Barnum Baily eerlang in de heele wereld verkondigen, dat Amsterdam een prachtige stad is om zaken te doen. Schrijver dezes is het voorrecht te beurt gevallen van een onderhoud met Barnum. Ik moet verklaren, dat ik mij klein gevoelde, toen ik stond tegenover den man, wiens naam in allo wereldstrekon gekend wordt. Hij is de verpersoonlijking van het karakteristieke van onzen tijd. Van de honderd menschen, die iets beteekenen, zijn er negentig, die dat hebben te danken aan de toepassing van Barnum's beginselen. Men tracht zich wel den schjjn van degelijkheid te geven door als devies te gebruiken, dat goede wijn geen krans behoeft, maar gewoonlijk spruit die theorie niet zoozeer voort uit diepe overtuiging als wel uit het besef, dat men in de onmogelijkheid is om op iets in het bijzonder de aandacht te vestigen. Ouderwetsche menschen zien in reclame dikwijls een middel om door zinnen-verblinding den volke iets aan te smeren, dat zij met nuchteren blik niet zouden koopen, maar juist is dit niet. Wie reclame maakt voor een niet- reöele zaak, zal misschien iets meer terugkrijgen dan hij uitgegeven heeft, maar alleen hij, die 't doet voor iets, dat op den keper mag worden beschouwd, verkrijgt het ware succes. Door uitgebreide reclame kan men wel tijdelijk iets pousseeren, maar de terugslag blijft niet uit en nooit wordt aldus het doel volkomen bereikt. Dat heeft Baruum mij geleerd en hij kan 't weten. Nog in veel andere opzichten heeft hij mijn kennis verrijktHij heeft mij gezegd, dat de kracht der reclame moet gezocht worden in h9t overstelpende, in het vinden van een smaakvollen vorm en in het gemakkelijk maken van hen, die men als tusschenpersonen noodig heeft. De eerste honderd reclame-biljetten doen het werk van den ploeg, die den harden grond geschikt maakt om het zaad te ontvangende volgende duizend vervullen de rol van den landman, die ztaiende rondgaat, maar zal uit dat alles iets goeds geboren worden, dan moeton daarna nog tienduizend biljetten worden verspreid, die de uitwerking hebben van de zon en den regen op den toebereiden akker. Aan deze biljetten moet als eerste eisch gesteld wor den, dat zij in het oog vallen. Het is echter een zeer groote fout dit te verkrijgen door leelijke platen in schreeuwende kleuren. Bij onontwikkelden kan men daarmee alleen succes hebben en hun getal wordt steeds kleinor door den toenemenden invloed van goed onderwijs. Iemand van smaak wordt door een leelijke prent terug geschrikt van een artikel of een onderneming onwille keurig denkt hij, dat alles wel van hetzelfde kaliber zal zijn. Omgekeerd zal hij, wanneer een beeld zijn aandacht op aangename wijze weet te boeien, verlangen naar het origineel. Daarom heeft b.v. Barnum verschillende be kende artisten in zijn dienst, die hij beschouwt als zijn krachtigste medehelpers. Het meest echter heeft hij de pers noodig. Nu weet .Nonsens 1" zeide Catharina krachtig. »De vrouw wordt gaandeweg onafhankelijk van haar geslacht." »De vrouw wordt n mmer onafhankelijk vati de na tuur," zeide Peggy. .Pas op, paard! Wat begin je?" Krachtig legde ze de zweep over Sambo's rug. »'t Is hetzelfde hek, waarvoor hij toen ook schichtig werd," zeide Catharina, terwijl ze zich vastgreep aan het slingerende rijtuigje. .Het is het witte hek." Peggy's zijdelingsche blik was vol beteekenis. Catharina herinnerde zich het gesprek in de boot. .Peggy Peggy beantwoordde haar blik met een schouderopha ling. .Waarom niet?" .Je bent toch geen lafaard 1" zeide Catharina, terwijl zy een beklemmende vrees trachtte te onderdrukken, die haar overviel bij 't zien van de uitdrukking op Peg gy's gelaat. Peggy lachte. .Een lafaard? Neen, dat ben ik niet; lafaards zijn bang voor den dood Catharina, als ik nu juist eens bang was voor het leven Catharina's hart scheen stil te staan. .0, Peggy zeide ze met heesche stem. .Ja," zeide Peggy, met gehuichelde onverschilligheid. »Ik meende, dat Tom mij liefhad Het blijkt dat ik me vergist heb. Hij had enkel zichzelf lief." Met een zweepslag vuurde ze Sambo aan. Catharina zeide niets. Tom was ten slotte toch haar broeder. Toen legde ze haar hand op Peggy's arm. -.Arme, beete PeggyIk ben er toch zoo bedroefd om, lieveling." Peggy's lippen trilden. .Kit, jij bent een jaweel."Zachtjes neuriede ze in zichzelf: .Kom mee, 't is nu September 1" .Peggy," viel Catharina haar in de rede, .alles komt nog terecht. Het moet. Tom is misschien zelfzuchtig, maar zonder eergevoel is hij niet." hij door ondervinding, dat de menschen, die haar dienen, gaarne medewerken, maar tevens, dat men 't den'redac- teuren, die aan zooveel verschillende dingen hun aandacht hebben te schenken, niet lastig moet maken. Als Barnum een land binnentrekt, ziet hij daarom terstond een jour nalist van dit rijk aan zich te verbinden. Deze heeft niets anders te doen dan een aantal berichten te schrijven, waarin de Show wordt aangeprezen. Die berichten wor den gedrukteen tiental wordt tot een bundeltje ver- eenigd, die blaadjes worden geperforeerd, zoodat men ze op het redactiebureau maar behoeft uit te scheuren en naar de zetterij te geven. Er wordt daarbij gezorgd, dat ieder blad een bundel krijgt van verschillenden inhoud aldus wordt het gevaar ontgaan, dat men iets weigert op te nemen, wat alreeds in een ander blad heeft gestaan en Barnum heeft de zekerheid, dat elk bericht, in welk blad ook, nog niet te voren kan zijn gelezen. Gemaks halve krijgen de bladen, die aldus bediend worden, een nummer dit systeem, in ons land nog geheel nieuw, moet voortreffelijk werken, wat zich dan ook wel hooren laat. Men kan er zich op voorbereiden, dat in de eerstvol gende dagen .Barnum Baily" een telkens terugkeerend opschrift is in de rubriek .Stadsnieuws" der Amsterdam- sche organen. Voorts komt er afwisseling in de reclame biljetten, zoodat het publiek telkens weer zijn aandacht moet schenken aan de komende groote gebeurtenissen. In de couranten zullen wonderen aangekondigd worden en op de aanplakborden zullen wonderen veraanschou welijkt worden. De belangstelling gaat op die wijze over in spanning en wanneer 't zoo ver gekomen is, wrijven de compagnons zich in de handen de spierinkjes hebben dienst gedaan en de kabeljauwen worden gevangen. De show komt op het mooi gelogen Oad-Roozenburch, dat in den laatsten tijd meer en meer in trek komt. Met den Gooischen Stoomtram is 't gemakkelijk te bereiken 't zal mij eens benieuwen, wat de Amerikanen van dit vervoermiddel zullen zeggen. CHINA. Terwijl geheel Europa zich opnieuw ver baast over de genialiteit, waarmede Ohineesche diplo maten het volvoeren eener onaangename taak weten uit te stellen, ziende hoe prins Tsjoeng juist voor de Dnitsche grens zóo ongesteld wordt, dat hij die niet overschrijden kan, seint .Laffan's bureau" uit Peking, dat er over drie punten nog geen eenstemmigheid verkregen is lo. het ontruimen van Peking en van de provincie Pet-sji-li door de vreemde troepen 2o. of de Whangpo-commissie alleen rekening zal honden met de handelsbelangen der groote importeerende mogendhedenzooals Engeland Dnitschland en Japan, of dat zij ook met de belangen van kleinere importeurs rekening zal houden, en 3o. de goedkeuring der edicten, betreffende de bestraffing der ambtenaren. Bovendien is nog geen bericht ontvangen, dat China het traotaat onderteekend heeft. Geheel opgelost, zijn de Ohineesche moeielijkheden dns nog niet, zelfs al mochten de Boksers zich, inderdaad rustig houden .Dat is juist het hopelooze," zeide Peggy. »Bjj iemand zonder eergevoel zou je nog op zijn gemoed kunnen werken, maar bij den egoïst is dat onmogelijk Neen, Kit, van een leidsel kun je nooit een zadel maken." Ze waren aan het station, waar de trein al klaar stond. Catharina aprong haastig uit het rijtuigje en keek op naar Peggy met oogen, waarin een vast besluit stond te lezen. .Alles komt terecht, Peggy. Ik zal Tom wel onder handen nemen. Maak je niet bezorgd; alles komt terecht." Ze nam haastig een kaartje en sprong in den coupé. Met luid geraas stoomde de trein het station nit. HOOFDSTUK III. Catharina legt beslag op haar vriend. Catharina kwam weer terug naar Londen, dat ze met zoo bittere spijt had verlaten maar ze smaakte geen genoegen bij het weerzien vaa de plaatsen, die van haar triomfen getuige waren geweest. Nu ze het oude Jeven vergeleek met het machtig stuk menschenleven, waarin ze te Great Lowlands betrokken was, de tragedies van liefde en dood, zag ze, dat ze in de stad niet waarlijk deel had gehad aan bet leven ze had enkel den invloed daarvan op haarzelf gekend. Te Plimpton was ze genood zaakt mee een rol te vervullen in het leven van anderen. De trein kwam in de gewesten van daken en schoor- steenen. Ze verbaasde zich over het ellendig voorkomen van de dingen, die ze zag. De zon schitterde op vuil en armoede, op krotten van huisjes, op de gemeenheid der achterbuurten. De lucht was zwaar van worsteling en strijd. Ze snakte naar den frisschen adem der velden. Aan 't station nam ze een omnibus en zag neer op de menschenmenigte van Waterloo Bridge. Als een gezwollen stroom bewoog deze zich over de brug, geheel het even beeld van de troebele wateren daaronder. De menschelijke stroom bewoog zich voort, even meedoogenloos, even onbarmhartig als het water daar beneden. Hier en daar

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1