Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. DUITSCMIjAlVD. Naar aanleiding van Prins Tsjoeng's plotselinge ziekte, schrijft de »Voss. Zeit.'' terecht »Hoe minder aandacht men aan prins Tsjoen en zijn gevolg schenkt, hoe beter. Met hem heeft Dnitschland slechts te onderhandelen over het doel van zijn reis, over boete. En die boete moet het kenmerk dragon van een straf voor China. Bewijst men den prins en zijn gevolg te groote eer, en maakt men hem het voorwerp van te lnidrnchtige betoogingen, dan moet men zich er niet over verbazen als in het Chineesche Rijk de meening over- heerschend wordt, dat die geheele boetedoening niet meer waard is, dan de dankoffers. En daarvoor had men niet noodig gehad een afzonderlijk gezantschap naar Enropa te zenden. »Als de prins en zijn gevolg te Berlijn en te Potsdam komen, wat hnn niet geschonken zal worden, knnnen zij evengoed in hotels een onderkomen zoeken, als zij dit te Basel deden. Want zoo langzamerhand dreigt die »Sühne een wending te nemen, die belachelijk zijn zon, als ze niet zoo diep treurig was. »Alle redevoeringen van graaf Waldersee, en alle nieuwe kruisen op zijn borst knnnen de onverkwikkelijke tegenstelling tusschen het begin en het einde van de Duitsche actie in China niet wijzigen ENGBIjANB. De »Daily Telegraph'' bevat een lang artikel, dat den inhoud heet weer te geven van een inter view van President Kruger te Hilversumen dat er inderdaad zeer »echt" uitziet. In den loop van het gasprek zeide de president, dat niets veranderd is, behalve de houding der Engelsche Regeering. Wij volgen thans nog dezelfde tactiek die wij steeds gevolgd hebben. Wij zijn kleiner in aantal geworden dan wij waren, maar alle kenmerkende factoren van ge regelde wijze van oorlogvoeren zijn in onzon tegenstand vereenigd. Nog steeds bobben de officieren gezag over do manschappen, zoowel als onze Regeering nog steeds de leiding geeft aan het volk. De proclamatie van Kitchener kan slechts één uitwer king hebben op het Boerenvolk; zij zal hunne gemoederen verbitteren en hunne wapens versterken, hun weerstand krachtiger maken. President Kruger verklaarde, dat het verhaal van een samenzwering der Republieken tegen het Britsche bewind in Zuid-Afrika een ergerlijke lengen is. Ik verklaar hier voor den Almachtigen God, dat het een leugen was die de oorzaak werd van bloedstorting en vernieling. God weet dat ik de waarheid spreek en mijn getuigen op deze aarde zijn Salisbury en Chamberlain. Zij weten dat wat ik zeg, waarheid is. Een boosaardiger, duivelscher lengen is nooit gesproken. Kruger besloot met de overtuiging uit te spreken dat op den grondslag van de onafhankelijkheid der Republieken en van volkomen amnestie voor de kolonische Afrikaanders, een oprechte en duurzame vrede zou kunnen worden ge sloten. Men seint van den 28 uit Londen aan het »Hndlsbl," Verleden jaar is de verplichte vaccinatie afgeschaft; thans liggen er 70 zieken aan kinderpokken in de Lon- densche hospitalen. In één week is het aantal met 55 toe genomen. FRANKRIJK. In woordbrouk geeft de Sultan van Turkije den Keizer van China niet veel toeMeldden wij in een vorig nummer, dat de hangende financiëele questies met Frankrijk geregeld waren thans schijnt 't einde weder verder dan ooit. De »Agence Haves'' geeft van het geval de volgende officiëele verklaring »Den 17 Augustus was een overeenkomst getroffen met de Porte over verschillende quaesties, die op afdoening wachtten en de bepalingen dezer overeenkomst waren door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, met goedvinden van den Sultan, vastgesteld. De Sultan had den gezant Constans beloofd, dat de aldus vastge stelde tekst van de wet hem den volgenden dag zou worden overhandigd. »Den 18 Augustus seinde Constans naar Parijs, dat geen der verplichtingen, die Turkije op zich genomen had, vervuld was. zag ze een bleek gelaat mee voortgestuwd door den stroom, een van die, welke in den levenden vloed ondergaan, en door de duisternis worden verzwolgen. In the Strand keek ze gretig rond en zocht de bekoring, die haar eens geboeid had. Maar ze zag enkel de inspanning vau het leven, de koortsachtige gejaagdheid van de aangezichten die zich haastig voortspoedden. Bloemen zag ze nergens behalve aan Charing Cross station, waar de bloemenmoisjes hun rozen op ijzerdraadjes te koop aanboden In Great Lowlands slingerde de kamper foelie zich om alle hagen en bij iederen sloot verdrongen zich de morgensterren als de sneeuw van den herfst. Ze liep door St. Martin's Lane met oogen vol deernis voor den strijd om het bestaan, dien ze aanschouwde. Welk een harde uitdrukking op deze aangezichten, hoe hopeloos 1 Zij bestudeerde ze met een nieuw begrijpen van die levens, die den last en de hitte des daags had den te dragen. Dit was niet langer »het volk,'' »de massa"'t waren mannen en vrouwen, die leefden en liefdeen zondigden en leed droegen, ingesloten tusschen steen en kalk als ratten in een riool, totdat de dood hun de vrijheid hergaf. Catharina's hart zwol van verlangen hen te helpen. Ze kwam tot het inzichtdat ze ook niet de eerste elementen van sympathie had gekend in de dagen, toen ze de zaak van het volk had omhelsd. Eerst ging ze naar Goodge Street om Sara op te zoeken, eenigszins zenuwachtig bij de gedachte, dat ze het huis zon weerzien, waar ze gewoond had en haar korte triom fen had beleefd. Maar het donkere kleine voorhuis met zijn afgesleten linoleum, zijn scheven parapluie-stander en vuile borstels gaf haar eenigszins een schok. Was alles even muffig en stoffig geweest in die vroegere dagen 't Zou een heerlijk iets zijn, twee menrchen uit het stads leven ov6r te brengen naar het ruime, vrije leven buiten. Op Catharina's voorstel btgonnen Sara's oogen te schit teren als bij de schildering van een paradijs. Het was prettig na dit eerste welslagen harer pogingen over te gaan tot het tweede, dat haar wachtte in Ridg- mont Gardens. Wordt vervolgd. »Den 18 Augustus seinde de minister van buitenland sche zaken, Delcassé, aan Constans, dat met het oog op deze niet-inlossing van het gegeven woord, de Fransche Regeering niet geneigd was de onderhandelingen voort te zetten. In hetzelfde telegram werd den heer Constans verzocht aan den Sultan mede te deelen, dat hij het bevel ontvangen had Konstantinopel te verlaten. »Den 23 Augustus deed de heer Constans deze me- dedeeling aan de Porte en kondigde hij zijn vertrek op 26 Augustus aan. sDaar op dien dag niet alle verplichtingen, die de Porte op zich genomen had, vervuld waren, verliet de Fransche gezant Konstantinopel". De Parijsehe gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten keizer Nicolaas schrifteiijk uit te noo- digen een bezoek te brengen aan Parijs. ZlllO-AFRIKA. De Boeren hebben de laatste dagen blijkbaar zóóveel succesdat zelfs Kitchener de tijdingen daaromtrent niet geheel durft verzwijgenof althans als halve overwinningen voor de Engelsche wa penen durft voorstellen. Zoo seint hij den 27 uit Pretoria s »Een convooi dat van Kimberley naar Griquastad ging, is den 24 bij Rooikopje aangevallen. De Boeren werden afgeslagen. Da Britsche verliezen bedroegen 9 gesneu velden en 23 gewonden. Het eonvooi kwam behouden aan." Aan de »behonden aankomst" van het geheele convooi kan gerust sterk getwijfeld worden. Intusschen maken de berichten melding van voort durende activiteit der Boeren over het geheele oorlogs terrein en de mededeeling dat er steeds meer Kaapko lonisten gevonnisd en gestraft worden (ook de oud-minister Merriman bevindt zich in kwartier-arrest op zjjne hoeve) bewijst weldat de Engelschen zich hoe langer hoe zwakker gaan voelen en daarom don weg, die zij zeiven wel begrijpen, dat nooit of te nimmer tot pacificatie kan leiden, blijven bewandelen. Omtrent de begrafenis van mevr. Kruger deelt de Paris Nouvelles" nog het volgende mede De dienst in de Dopperkerk was om 3 uur en de teraardebestelling om 4 uur. In dien tijd was er in het parkdat genoemd is naar den vroegeren president Burger, een militair concert van de kapel van de Nort humberland fusiliors. Iedereen sprak er schande van. Dr. Knobelde dienstdoende burgemeester van Pretoria, woonde mot zijn gezin het concert bij en bleef weg van de begrafenis. Zoodra de plechtigheid afgeloopen wasdrongen de Engelschen het sterfhuis binnen zij hebben alles door zocht, de tichelsteenon uit de gang gelicht en het behang van de muren gescheurd. Aile leden van de familie Eloff en Jacobs bloedverwanten van president Kruger zijn uitgenoodigd onmiddellijk Zuid-Afrika te verlaten. Invallen in Natal. PARIJS 28 Aug. De »Liberté'' bevat een telegram uit Durban meldende dat tal van kleine Boerentroepen Natal zijn binnengevallen. De Hollandsche kolonisten voorzien hen van paarden en levensmiddelen velen sloten zich bij de Boeren aan. Men zegt dat alles in gereedheid is voor een algemeenen opst md in Natal. Engelsche gevangenen doodgeschoten 1 LONDEN, 28 Aug. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van 25 dezer meldt Generaal Hildyard heeft mij medegedeeld, dat onder eede verklaringen zjjn afgelegd, waaruit blijkt, dat den 6en Jnni te Graspan bij Reitz een luitenant en twee soldaten werden doodgeschoten, nadat zij zich hadden overgegeven. Ik heb afschriften der verklaringen aan Steyn en Botha gezonden. EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Zeeland hebben den 27 gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer W. Hovy oud-Raadslid te Amsterdam met 24 van de 35 stemmen. Op mr. W. H. de Beaufort waren 11 stemmen uitge bracht 7 leden waren afwezig. De Provinciale Staten van Utrecht hebben den 27 tot lid der Eerste Kamer (vacature Melvill vaa Lijnden) ge kozen jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, met 19 van de 33 uitgebrachte stemmen. Schoorl. Bij de den 28 alhier gehouden herbe steding voor het bouwen van een raadhuis met woning, werd ingeschreven door Kossen, Koedijk f 8200; Groot, idem, f 8100; F. Rike, Alkmaar, f 8080; Kriller Kam pers, Schoorldam, f 7897; Hoogvorst, Sehoorl, f 7890; Groen, Schagerbrng, f 7800; Stoel, Zijpe, f 7770; J. Dor regeest, Alkmaar, 1 7666; Eriks, Zijpe, f7660; Meijer, Alk maar, f 7540; Pelt, Helder, f 7090. Het werk werd niet gegund. Te Spanbroek is den 25 de aangekondigde groote openluchtmeeting gehouden, belegd door drankbestrij- dersvereenigingen te Enkhuizen HoornSpanbroek en Medemblik. Er werd gesproken door de heeren Fricke, voorzitter der Chr. Gehoel-Outhonders-Vereeniging, te Leeuwarden; Nicolasvoorzitter van het R.-K. Kruisverbond te Am sterdam Lod. van Mieropuit 's Gravenhage en mej. E. Bieren, uit Amsterdam. Eenige honderden personen waren opgekomen. Het muziekkorps »0rescendo" te Spanbroek verleende zijne medewerking. Spoorweg Broek op Kangedijk—Itlrkshorn. Haringkarspel. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Woudmeet onder deze gemeente is in hunne vergadering van den 27 een renteloos voorschot van f 1000 verleend voor den ontworpen spoorweg Broek op Langedijk tot Dirkshorn. Oudkarspel. In de raadsvergadering van den 26 is in de plaats van den heer R. Bakker, tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier benoemd de heer J. van den Akker te Oudeschoot onderwijzer te Oranjewoud. St. Pankras. Benoemd tot brievengaarder alhier, met ingang van 1 Oct. a.s., P. Peereboom, te Wieriuger- waard. Warmcnliulzcn. Tot onderwijzeres aan de opon- bare lagere school alhier (hoofd P. Benjaminse) is met ingang van 16 Sept. e.k. benoemd mej. E. Wontman van Opmeer. Met de benoemde stonden als no. 2 en 3 op de voordracht de dames M. K. Witte van Texel en C. Sander van Stompetoren. St. Maarten. Onder voorzitterschap van den heer de Jongh van Haringcarspel werd den 26 de jaarvergade ring gehouden van het Bestuur van het Begrafenisfonds, in 1848 opgericht te Eenigenburg. De heer J b. Biesboer, als Commissaris aan de beurt van aftreding, werd her kozen, terwijl in de plaats van den heer H. Kuit, die als zoodanig bedankt had, benoemd werd de heer A. Klerk, gem.-secr. te St. Maarten. De rekeningen van het begrafenisfonds en het fonds van toelage over 1900 werden goedgekeurd en vastgesteld, eerstgenoemde met een batig saldo van f 354,99J, laatstgenoemde met een batig saldo van f 150,77J. Op de rekeningen komen voor uitkoeringen bij overigden tot een gezamenlijk bedrag van f 453.70, Het. ledental in de genoemde fondsen bedroeg op het einde van 1900 resp. 245 en 75, de bezittingen beliepen samen ongeveer f 5000. Een ontsnapte gevangene. Omtrent de wijze, waarop een gevangen marinier te Arnhem heeft weten te ontsnappen, deelt de »N. Arnh. Ct." eenige bijzonderheden mede. De man wist een vijl machtig te worden, waarmede hij de ijzeren bouten voor het venster van zijn cel door- vijlde. Eiken dag werd de aangevijlde bout met rogge brood tijdelijk »heel" gemaakt, zoodat er niets aan viel te bespeuren. Eindelijk had hij genoeg bonten geheel losgevijld. Zij stonden met roggebrood vastgezet en een stoot was voldoende om ze te verwijderen. Dit alles moet geschied zjjn overdag, want 's nachts, wanneer er in de gevangenis de diepste stilte heerschte, zou ongetwijfeld het vijlen de aandacht hebben getrokken. Overdag wordt er druk getimmerd en gewerkt, zoodat het vijlen dan niet opviel. In de tweede plaats had hij een ladder noodig om zijn ontsnapping te volvoeren. Touw was er niet te veel te krijgennu e-ns werd hij hier dan daar weder een kort stukje machtig maar veel was het toch niet. Met wat hout wist hij evenwel een touwladder te varvaardigen die, hoewel de sporten 70 cM. van elkaar verwijderd waren, voldoende was om zijn plan uit te voeren. In den nacht van den 17 dezer wrong zieh onze lenige marinier door de nauwe vensteropening, klom met behulp van zijn ladder den hoogen muur over en hij was in vrijheid. Een paar voetstappen, dat was alles wat men den volgenden morgen bij den muur van de gevangenis kon ontdekken. Het spoor ging evenwel in het bosch verloren. Van de andere zijde verneemt het blad nog, dat vooral in de havenplaatsen en grenssteden portretten van den vluchteling zijn verspreid. Er worden behalve in de bosschen in de omgeving nasporingen gedaan in de plaatsen waar v. H. vroeger vertoefde of familie heeft. Men meldt uit Hillegom aan de A m s t. C t. De matroos, die onlangs nit de strafgevangenis te Arn hem wist te ontvluchten, meldde zieh Zaterdagnacht bij zijn vader hier woonachtig aan en vroeg dezen om geld. Toen hem dit werd geweigerd verzocht hij de politie van zijn aanwezigheid alhier kennis te geven, doch toen men kwam om hem te arresteeren, was de ontvluchtte matroos er weer van doorgegaan. Liefhebbers van paardenstaarten. Eindelijk heeft men d9n (of een) dief in handen, die de omstreken van Amsterdam onveilig maakt, door do paarden van hun staarten te berooven. Het is te danken aan den heer van den Broek, land bouwer te Sloterdjjk, dat men den man gepakt heeft. Den 24 in den vroegen ochtend zag de heer V. d. B. iemand bezig in de Sloterdijkermeer, de operatie op een paard toe te passen. Hij zwom de Wetering over en greep den dief, waarna ook het personeel te hulp snelde. Men maakte kort procesbond den staartenlief hebber handen en voeten, legde hem op een kar en gaf hem aan de politie over. Omtrent de aanhouding vau den staartendief, meldt men nog uit Sloterdjjk Bij het verhoor, dat de aangehoudene onderging bleek hij te zijn Karl August Fnadrich Ferdinand Heiniseh, paardenknecht of slachter, verblijf houdende in een loge ment in de Wijde Kapelsteeg, goboren te Mansfeld. Hij bekende de diverse paardenstaarten van het haar te heb ben ontdaan en dat het motief daartoe was, dat hij door verkoop van het haar naar zijn mededeeling aan den borstelfabrikant S. Bnvente in de Warmoesstraat in zijn onderhoud trachtte te voorzien. Nadat allo judicieele vormen waren in acht genomen werd de Dnitscher zwaar geboeid want hij was een woesteling en had in het arrestantonlokaal al een deur weten te vernielen dooi de gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachters J. Padmos en J. Westdorp, resp. gestationeerd te Sloterdjjk en te Groote IJpolder, geleid voor den officier van justitie te Amsterdam, welke autoriteit hem terstond naar het huis van bewaring deed overbrengen. Wijdencs. Den 26 richtte een windhoos hier nogal eenige schade aanbehalve dat zij in de boom gaarden schrikkelijk huis hield, stichtte zij ook groote verwarring in de te veld staande zaadhokken. Flets-ongeluk. Men meldt uit Purmerend Twee Amsterdamsche jongelieden, die den 25 een uit stapje per fiets naar Hoorn gemaakt hadden, ontmoetten op hunne terugreis in de Beemster de van Alkmaar komende stoomtram. Evenals zoo velen vóór hen de gevaarlijke gewoonte hebben, om langs de tram met haar in snelheid te wed ijveren kwamen ook zij tot dit heilloos besluit. Even voorbij het café »De Tuinbouw" neemt de tram een snellere vaart voor de hooge kluft naar Purmerend. De voorste wielrijder reed daarenboven los met gekruiste armen. Hg ontving eerst een duw van de locomotief en viel, waarop hij onmiddellijk van de treeplank vau den eerstvolgendeu wagon een slag tegen bet hoofd kreeg, die hem gedeeltelijk de hersenen verpletterde. De onge lukkige werd naar 't Gasthuis te Purmerend vervoerd alwaar hij denzelfden nacht overleden is. Een molenaarsknecht te Uriebergen, kreeg zulk een hevigen slag van een molenwiek tegen bet hoofd, dat hij kost daarna overleed.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2