Kruger ondervraagd. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 1 SEPTEMBER. Buitenland. NO. 104. Eerste blad. ALR1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,— 3 Nummers f ©,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. Telefoonnummer 3. De Daily Telegraph, een blad vol Engelsehen eigenwaan en volkomen ongeschikt om van de zijde der Boeren iets dat naar recht en billijkheid zweemt te waardeerea, heeft een brief van een medewerker medegedeeld over een onderhoud met President Kruger dat ons van dien grooten burger een beeld geeft zoo waar en waardig, als van den vurigsten Boeren vriend verwacht kon worden. De redactie van het Engelsche blad weet aan hetgeen Kruger zegt geen anderen naam te geven dan .koppige onwetendheid". Blijkbaar overtuigd dat de overgroote meerderheid van haar lezers er evenmin iets anders in zullen vindenmaakt zij geen bezwaar het verslag van dit onderhoud in zijn geheel en blijkbaar onvervalscht weer te geven, ofschoon het niet blind kan geweest zijn voor den diepen indruk dien de geheele persoon de houding en de taal van den President op haar mede werker gemaakt hebben. Van de overtuigende kracht die van den balling uitgaat, schijnt zij niets te gevoelen. Wij kunnen ons bijna niet voorstellen dat de meerder heid harer lezers aan dezelfde zedelijke kleurenblindheid en gevoelloosheid zonden lijden. Men hoore het bescheid dat de ondervrager ontving, toen hij gewaagde van de bekende proclamatie van Kit chener waarin den Boeren de 15de September als uiterste termijn wordt gesteld om zich over te geven op straffe van levenslange verbanning en verhaal van de kosten van het onderhoud der in de kampen bijeengedreven vrouwen kinderen en weerlooze mannen op hun roerende en onroerende goederen. Gij zegtdat de proclamatie in strijd is met het internationaal rechthad de .krante» mensch" opgemerkt, maar is dat wel zoo? Ik ben niet onderwezen iu de kronkelgangen van het interna tionaal rechtluidde het antwoord maar als dat recht niet hemelsbreed verschilt van de eenvoudige begrippen van menschelijkheid dan kan het niet anders dan een misdaad genoemd worden menschen te straffen omdat zij voor hun erf, hun gezin en hun land hun leven wagen. Uw regeering heeft hen erkend als oorlogvoe renden, en nu zegt die proclamatie, dat zij, als 't kan, als oorlogvoerenden zullen worden doodgeschoten of, zoo ze niet vallen als rebellen zullen worden gestraft. Daarenboven worden ze voortdurend gedrukt door de gedachtedat ze door hun rechtmatig verzet de ellende van hun vrouwen en kinderen do3n voortduren. Als dat overeenkomstig de internationale wet is dan zou inter nationale wetteloosheid beter wezenwant dan zou ieders recht om zijn land te verdedigen niet betwijfeld worden en al mochten velen den dood op het slagveld vinden, dan zouden althans de overbljj venden niet als rebellen gestraft worden. Wie zal de treffende juist heid van dit antwoord betwisten De drijfveeren tot het uitvaardigen van deze procla' matie wilde de President niet beoordeelen. Hij bon niet lezen in de harten der menschen. Het oordeel daarover liet hij aan God over. Alleen de daden kon hij beoor deelen, en de geheele wereld heeft de daden veroordeeld, waarover de Boeren zich beklagen. Sedert de inneming van Bloemfontein hebben de Engelschen de voorschriften van het volkenrecht vertrapt, zeide bij, door onze hoeven te verbranden onze gezinnen weg te voeren en ons als misdadigers te behandelen. Nog op een bijzonderheid werd door Kruger gewezen ten aanzien van de vermees tering van convooien van levensmiddelen en vee door de Engelschen, waarover hun bladen juichen als over schitterende oorlogsbedrjjven. Maar het zijn in 't geheel geen oorlogsbedrijven. De mannen te velde vinden zeiven hun voedselze leven van de hand in den tanddeze convooien zijn niet voor hen bestemd, maar brengen voedsel aan de vrouwen en kinderen, die de Engelschen er van berooven. Maar is er in den laatsten tijd in den toestand niet veel veranderd, nu gij alleen nog maar guerilla voort werd den President gevraagd. Kan men zich nu nog wel op het oorlogsrecht beroepen Is er nog wel een geregelde oorlog De verslaggever schrijft, dat het ant' woord werd gegeven met een stem vol donderenden toorn en een oog vol verontwaardiging. Het is te be grijpen. Een geregelde oorlog klonk hetwat is een geregelde oorlog Hoeveel soldaten zijn er noodig voor een .geregeld" gevecht, en hoeveel .geregelde" veldslagen voor een .geregelden" oorlog Wordt het een .ongere gelde" oorlog, als men klein in getal is, en zich ver deelen moet tegenover een overmachtig leger, dat zich evenzeer verdeelt Als het waar was, wat de Engelschen beweren, dan zou het verzet van een klein volk tegen een groote mogendheid nooit een geregelde oorlog kuuuon heeten, en als een misdaad gestraft moeten worden. En zoo ging de President voort het goed recht van zijn volk te verdedigen, als lengen te brandmerken het Engelsche vertelseltje, dat de Boeren met geen ander doel zich lang tot den oorlog hadden voorbereid, en den oorlog waren begonnen om de Engelschen uit Znid- Afrika te verdrijven. Een samenzwering van de beide republieken tegen Engeland Nooit was door de Boeren iels anders begeerd dan hun onafhankelijkheid daarvoor hadden zy gestreden van den aanvang af, daarvoor bleven zij strijden en zonden zij den strijd voortzetten tot den dood zij die een afkeer hebben van bloedvergieten, die altijd niets hebben gewenscht dan vrede, en naar vrede bljjven wenschen, om vrede blijven bidden, doch niet ten koste van hun vrijheid. Eiken dag dus eindigde de grijzaard bid ik vurig tot God Almachtig, dat Hij in Zijn genade de oogen opeuo van het Engelsche volk, opdat het de waarheid moge zien. Er hoort heel wat onbeschaamdheid toe, deze taal te betitelen als koppige onwetendheid. Maar de Daily Te legraph spreekt tot Engelschen, en wat tegen Engeland wordt aangevoerd, is immers altijd het gevolg van on wetendheid en onverstand, wat drijft tot verzet tegen het machtige en rechtvaardige Britsche Rijk, is enkel koppigheid DUITSC'MIj AAR. Men ziet te Berlijn nog steeds tevergeefs uit naar de komst van den Chineeschen prins, den ingebeelden zieke, die rog immer te Basel vertoeft. Sommige bladen beweren dat de prins op bevel uit Peking zijn komst aan het Duitsche Hof moet uitstellen, totdat hot vredesprotccol zal zijn geteekend andere melden, dat prins Tsjoeng bezwaren maakt tegen het ceremonieel van het excuus, dat hij den Keizer moet aanbieden. Ook is er reeds gewezen op de mogelijkheid, dat, als hij nietspoedig te Berlijn komt, hij den Keizer daar niet meer zal aantreffen over welke afwezigheid, zoo zij al niet door hem bedoeld wordt, prins Tsjoeng zich vermoedelijk wel troosten zal. In een te Berlijn gehouden vergadering van de radicale club .Waldeck" werden de zaak Krosigk en het vonnis van den krijgsraad in tweede instantie waarbij Marten werd ter dood veroordeeld, aan een scherpe eritiek onderworpen. De overtuiging werd uit gesproken, dat de krijgsraad zich had laten influenceeren door het verlangen kapitein Krosigk tet iederen prijs te wreken. Scherp werd gelaakt de houding van generaal von Alten, welke opper-officier Hickel gevangen hield, nadat hij door den eersten krijgsraad was vrijgesproken. Een motie werd door de vergadering aangenomen waarin werd uitgesproken, dat de krijgsraden er niet zijn om naar willekeur te beschikken over het leven en de vrijheid van Duitsche burgers. Uit het testament van keizerin Priedrich is bekend geworden, dat elk der zes kindoren, ook keizer Wilhelm, rond een millioen mark heeft ontvangen. Het slot Frie- driehshof is aan prinses Friedrich Karl van Hessen vermaakt. ENGELOU. De bladen staan vol brieven uit de Kaapkolonie, waarin de ernst van den toestand in de schrilste kleuren wordt geschilderd. Zoo plaatste de .Daily News" een briefje van een correspondent uit Kaapstad van 7 Aug. Daarin wordt gezegd, dat de ernst van den toestand in Engeland volstrekt niet wordt begrepen. De inval breidt zich gestadig over grooter gebied uit en de wilde onderdrukkingsmaatregelen het ophangen van rebellen, het deporteeren van geheele gezinnen, het dooden der paarden, enz. hebben slechts de aansluiting van meer rebellen bij de Boeren ten gevolge. En de grootste fout van alles is, meent hjj, het iu stellen van een soort rondgaand militair gerechtshof, dat een aantal mannen te Dordrecht veroordeelde, dj3 ter dood gebracht werden op volkomen onvoldoende bewijzen en nu houdt ditzelfde hof zitting te Graaff Reinet. De terugkeer van Lord Milner wordt door de Hol landers beschouwd als de zwaarste slag die hun is toe gebracht. Ik vrees dat deze terugkeer alle onderhan delingen onmogelijk zal maken. De toestand zou belachelijk zijn als hij niet zoo hoogst ernstig was. Het buitengewoon zelfvertrouwen van de Hollandersde laatdunkendheid van de Jingo-pers de onbekwame zorgeloosheid van de militairen en de bokken van de staatslieden vormen een tooneel, dat zijn gelij ce niet heeft gehad sinds wij Amerika verloren. De .Pall Mall Gazette" zegtin tegenspraak met de onlangs geloopen hebbende geruchten dat Lord Sa lisbury in elk geval zal aanbljjven tot na de kroning. ritA\hltl.lIA. Het geschil met Tarkija is nog steeds onopgelost. De gezant Gonstans is te Parijs aangekomen en de Porte heeft van haar kant aan haar gezant te Parijs, die nu met verlof is, opgedragen voorloopig niet naar zijn post terug te keeren. De beweging om de komst van den Ozaar te ge bruiken als gelegenheid om aan politieke veroordeelden gratie te verleeneu, wordt in de pers voortgezet. Dérouiède schrijft in de .Drapeau", dat hij onder iedere andere omstandigheid de gratie, die hij weet, dat de president der Republiek bereid is hem te verleenen, zou hebben geweigerd, maar dat, nu de Czaar in Frankrijk komt, de partgen de wapens moeten neerleggen. Hij heeft aan zy u vrienden de opdracht gegeven geen aanvallen meer te doen tegen het hoofd van den Staat. Volgens de .Echo de Paris", zou generaal André, met goedkeuring van de regeering, aan generaal Boisdeffre opdragen de functie van chef van het Fransche militaire huis van den Czaar. ZUID-AFRIKA. Er is niet alleen volstrekt geen nieuws van het oorlogsterrein, maar de met zooveel span ning verbeide nadere bijzonderheden omtrent de reeds gemelde Boerensuccessen der laatste week blijven uit. Uit dit stilzwijgen blijkt, dat het den Engelschen niet voor den wind gaat. Er is toch vermoedelijk wel iets anders te vermelden, dan dat zich in het district Zeerust twee Boeren (zegge t w e e I) hebben overgegeven. Dr. Garnault, de Fransche geneesheer, die aan eigen lichaam de onjuistheid wil bewijzen van prof. Koch's beweringdat tuberculose niet van runderen op den mensch kan worden overgebracht, zal nu te Berlijn, onder toezicht van professor Koch, een tuberculose-melkkuur gaan doen. Hij zal een jaar lang niets anders drinken dan melk die zooveel mogelijk tubjrculosebacillen bevat en om de twee maanden wordt hg ingeënt met smetstof van runder- tuberculose, welker krachtdadigheid eerst op kalveren is beproefd. Als dr. Garnault dan na verloop van oen jaar nog niet teringachtig is zal hij naar hij zegt overtuigd zijn .dat onder de omstandigheden waarin bij zich be vond rundertuberculose zeker niet gemakkelijk op menschen overgebracht kan worden." Prof. Koch is echter overtuigd, dat dr. Garnault vol strekt niet gedeerd zal worden door de proef. (N. v/d. D.) Mijnongeluk. Iu een steenkolonmijn van Fifeshire op zes mijlen afstand van Danformline is een noodlottig ongeluk ga- beurd. Twee inspecteurs klommen door een luchtkoker naar boven en waren bijna er weer uit, toen opeens de grond boven hen inzakte. Van de zeventien daardoor bedolven menschen, werden zeven gered. De tien overigen werden terstond gedood of stikten door het afsnijden van den luchttoevoer. Vier mannen, die naar beneden gingen om de levend begravenen te redden, keerden niet terug en men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. De laatste van het Groote Iicger. Bij testament van Napoleon 1 werden alle ridders van hetLegioen van Eer, die aan zjjne veldtochten hadden deelge nomen, met een vrij aanzienlijke lijfrente bedacht. Allengs dunde de schaar, terwijl het op hen uitgezette kapitaal aan groeide. Zoo kwam de tijd, dat niemand zich meer voor de rente aanmeldde, dat alle getrouwen van le petit capo r al hun veldheer in den dood waren gevolgd. De Fransche Regeering stond daarop de rente toe aan veteranen uit een volgende generatie. Maar thans schrijft men aan de .Figaro", dat er te Warschau nog een ridder uit den tijd van Napoleon woont en wel zekere Markowicz, een Pool van 107 jaren, die diende bij het Poolsche regiment Ohevaux-légers der Keizerlijke garde en den tocht naar Rusland van 1812 on der campagne van 1813 medemaakte. Aan dezen laatsten overlevende van La Grande Armée zou dus volgens den wil van den erflater de rente van het ganscne kapitaal moeten ten deel vallen. Anicrlkaanscli. De Amerikamen zijn in 't algemeen ijverige couran tenlezers en houden zoo mogelijk elk hun eigen blad er op na. Om abonné's te lokken gebruiken de uitgevers, vooral in het verre westen, soms eigenaardige middelen. Zoo drukte een dier uitgevers, wiens lezers meest far mers ziju, bij 't begin van de lente de volgende aankondiging in zijn blad .Aangezien de landman in den zomer met zijn veld arbeid genoeg te doen heeft en er geen tijd meer overblijft om dagbladen te lezen, zoo zullen wij gedurende dien tijd enkel het allergewichtigste op de eerste bladzijde drukken. De drie andere bladzijden blijven vrij en zullen in plaats van met leesstof, met vliegen vergift bestreken worden. Hierdoor neem ik den tijd mijner geëjrde lü" e.s niet in beslag en stel hun aan den anderen kant schadeloos door het leveren van een middel tot vernietiging der lastige insecten, die vooral in de landstreken, waar veel vee is, talrijk optreden." De man maakte schitterende zaken, omdat zijn vliegen-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1