Nederland. Stadsberichten. Laatste Berichten. l)e Oorlog in Zuid-Afrika. vergift op verre na niet zooveel kostte als het loon der zetters, dat in dien tijd gespaard werd. Een ander uitgever liet in den zomer slechts de eerste en vierde bladzjjde bedrukkende twee andere bleven wit, »omdat de landman in den zwaren arbeidstijd ge woonlijk zijn boterhammen in een stuk conrant wikkelt om mee naar 't veld te nemen, en het zeer ongezond is wanneer de courant bedrukt is." Om de gezondheid zijner lezers te sparen had de uit gever de zijden, die om de boterhammen moesten ge wikkeld worden, wit gelaten. Veehandel ln Friesland. Met nog zeer beperkten aanvoer, wat melk- en kalf- koeien betreft, was de handel in beide soorten vee be. hoorlijk. de prijs bleef vrijwel gelijk; de omzet was vrij groot. Voor de beste exemplaren werden hooger prijzen bestoed dan de vorige week; voor mindere soorten waren de prijzen iets lager. Vette koeien waren goed gezocht; de prijs bleef zooals nu sedert ettelijke weken zeer vast. Stieren voor de slachtbank waren wel gewild ook door buitenlanders werden er gekocht, toch rees de prjjs niet en kon deze lang niet dien van de beste tweede soort vette koeien halen, wat vroeger vaak het geval was. Toen werd meermalen 27 en 28 ct. per 7, kilo betaald. Vette kalveren met flinken aanvoer, niet drukke bandel prijzen vrij gelijk. In lammeren en schapen over het geheel stugge handel vooral was dit in vette schapen eu lammeren op te mer ken. Melkschapen waren nog al gevraagd, de aanvoer was niet groot, zoodat de prijs van dit vee hooger werd. In vette varkens en vette biggen drukke handel, met stevige prijzen en zeer vast. De aanvoer was 650 melk- en kalfkoeien, 150 vette koeien, 110 stieren, 550 vette kalveren, 125 nuchtere kal veren 300 graskalveren 1700 schapen en lammeren, 90 vette varkens, 400 vette biggen, 100 magere varkens, 200 biggen. De prijzen zijn thans, vette koeien le kwaliteit 27 30 ct., 2e kwaliteit 24—2672 ct., 3e kwaliteit 17 l/a 21 ct., stieren 2225l/1 ct., vette kalveren2272—35 ct., vette schapen 2124 ct., vette varkens 20,l222 ct., Londensche biggen 1920 ct. per 72 kilo. Melk en kali koeien f 150—f 250, pinken f 50f 80, graskalveren f 2144, nuchtere kalveren f 8—f 10,50, weide-schapen f 15f 20, melkschapen f 1321, lam meren f 13 f 16 magere varkens f 38f 64, kleine biggen f 1.10 a f 1.25 per week. (N. v/d D.) Ken prijsvraag. Voor de algemeene vergadering vau de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, die op 2 Sept. a.s. in »Krasnapolsky" te Amsterdam zal worden gehouden, is bij het bestuur een voorstel ingekomen om een prijsvraag uit te schrijven voor een bevattelijk ge schreven werkje, waarin a. wordt uiteengezet de samenstelling, voedingswaarde en verteerbaarheid van boter en van de meest gebruikte op boter gelijkende vetwaren b. wordt beschreven de tot dusver bekende methodes van onderzoek van boter op de aanwezigheid van vreemde vetten. Voor deze prijsvraag wordt beschikbaar gesteld een bedrag van drie honderd gulden. Grenswachters en smokkelaars. Bij Oosthoven (prov. Antwerpen, België) ontdekten den 27 eenige douanen een vijftal smokkelaars met drie koeien van Nederlandsehen oorsprong. Toen de smokke laars zagen, dat zij niet meer konden ontsnappen, wachtten zij tot de grensbeambten onder het bereik hunner ge weren waren en gaven vuur. Een douaan, Dierckx ge naamd, werd midden in de borst getroffen en op de plaats gedood. Gebruik makende van de verwarring wisten de daders te ontkomen. Tot heden heeft de gendarmerie, die de omstreken overal afloopt, hen niet in handen. Ook in de buurt van Baarle-Nassau op de Belgische grenzen is weder oen gevecht geleverd tnsschen douanen en smokkelaars. Bij het vervoeren van tien beesten door eenige smokkelaars Nederlanders werden zij door twee Belgische ambtenaren hierin verhinderd. Dp smok kelaars maakten hierop van hunne vuurwapenen gebruik, met het noodlottig gevolg dat een der ambtenaren doo- delijk getroffen werd. De justitie te Breda heeft eon on derzoek ingesteld. Flen Instorting. Den 28 had te Beverwijk een ernstig ongeluk plaats. Terwijl men bezig was het perceel in de Peper straat dat bij den brand op Kermiszondag gedeeltelijk uitbrandde, te sloopen, stortte het bovenste gedeelte van den voorgevel dat na den brand door de slooping van de gebindten uit het verband was geraakt plotseling naar de straatzijde in. De instorting was zoo hevig, dat een tier voor het perceel geplaatste boomen ontwortelde en mede omviel terwijl de geheele straat tot aan de overzijde door het puin werd versperd. Het ongeluk had eeu zeer droevig gevolg. De 17-jarige Willem Vesjies en de 10-jarige Ph. van Noort werden getroffen door brokstukken steenzoo hevigdat het dijbeen van eerstgenoemde verbrijzeldeterwijl een been van laatstgenoemde bij den voet werd vermorseld. Twee kinderen van A. E. Kuilman werden ofschoon naar het zich liet aanzien, minder ernstig, mede gekwetst. Akersloot. Den 28 werd den kinderen der open bare school te Koogerpolder een prettige dag bereid. De reis ging per boot langs Zaan en Noordzeekanaal naar IJmuiden. Daar weid aan het strand genoten en de zee bewonderd, die dien dag zeer onstuimig wasde golven sloegen over de pieren. De duineu waren natuurlijk een bijzondere welkome speelplaats. De tocht ging langs den zelfden weg terug; 'savonds zeven uur was men weer behonden te huis. De commissie tot wering van schoolver zuim, die met steun der ouders het leest tot stand bracht, verdient een woord van dank. Akersloot. Geslaagd voor Staatsexamen B. mej. J. M. Graitdijk, te Zuidschermeer, bij Westgraftdijk. Koninklijk bezoek te Wageningcn. Het bezoek van de Koningin aan de gemeente Wageningen den 11 September zal slechts korten tijd duren. Tegen 2 uur zal de koninklijke familie per rijtuig over Arnhem aankomen. Na voorstelling der raadsleden en het zingen van eenige nummers door de Mannenzang- vereeniging Crescendo", zal een rjjtoer door de stad worden gemaakt. Bezocht zullen worden de verschillende afdeelingen der R. Landbouwschool en ten slotte de Land bouwtentoonstelling van de afd. Ned. Velnwe der G. O. Mjj. v. Landb. Van daar wordt de terugweg genomen over Bennekom naar het station Ede. Heden zal aan de Koningin worden aangeboden het huwelijksgeschenk der ingezetenen van Suriname, dat op den dag der echtverbintenis nog niet gereed was om aan H. M. te worden overhandigd. De Minister van Koloniën, Jkr. Van Asch vanWijck, heeft zich, op uitnoodiging der Commissie voor dit hul deblijk, bereid verklaaïd, zich met de overhandiging te belasten. Dit even zinnebeeldige als rijke geschenk bestaat in hoofdzaak in eene kunstig uitgevoerde plastische voor- tellin g van het wapen van Suriname, s Het goud, aan dit geschenk verwerkt, is alles zuive Snrinaamsch goud. Het geheel is ontworpen en vervaardigd in de Konink-v 1 ijbe Ncderlandscbe fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. Kempen en Zonen, te Voorschoten, en zal tafel of salon van bet Koninklijk Paleis, waarin het een plaats zal krijgen, in hooge mate tot sieraad strekken. Te Woensdrccht (N.-Br.) is de dierstbode van den landbouwer J. Melsen die werkzaam was aan de stoomdorschmachine, door het naar beneden glijden van den graantas op een hooivork terecht gekomen, waarvan de tanden haar diep in het lichaam drongen. De onge lukkige is aan de gevolgen bezweken. Uitgeest. Het jaarlijkscho schoolfeest is den 3^ met groote opgewekthoid weer binnen de gemeente gevierd, Ook de schoolkinderen van Marken-Binnen namen er aan deel, zij werden daartoe met een onzer stoombooten, waarop zich het fanfarecorps bevond, 's morgens 7 unr feestelijk VuU daar afgehaald, en 's avonds teruggebracht. Liet het weer zich aanvaukeljjk bij den optocht door het dorp ongunstig aanzien, toen van 12 tot 6 nur de verschillende kinderspelen op het versierde feestterrein gehouden werden, hield het zich uitstekend, en ook 's avonds, toen ♦Fanfare corps'' en »Zang en Vriendschap1' concert gaven in den smaakvol versierden muziektempel. ïn de tombola zonder nieten, waaraan alle kinderen ten getale van 490, deel namen, bevonden zich verschillende alleraardigste artikelen, die alle ten geschenke waren gegeven door den heer A. van Lith, ter herinnering aan zijne installatie als burge meester van Uitgeest op 23 Mei 1.1. Zonder overdrijving mag worden getuigd, dat bet voor jong en oud een onver getelijk feest was. Rijksproel velden. Verschenen is het verslag over de van wege hot rijk gesubsidieerde proefvelden in Noordholland, bewerkt door den Rijkslandbonwieeraai' jvoor Noordholland, deu heer C. Nobel, voor het jaar 1900. Jan Maat en Soldaat. Het 81ste duizendtal zag bij den uitgever C. de Boer Jr., te Heider, het licht van den Liederenbundel voor Janmaat en Soldaat, voor school en huis bijeenverzameld door H. C. O. Clockener Brousson, len Luitenant der Infanterie. De bundel bevat 115 vaderlandsche liederen, geschiedzangen, matrozenliedjes en soldatenliederen, ten dienste van huisgezin, school volk, leger en vloot. De prijs van het nette en nuttige boekje is slechts 15 cents, bij 100 stuks f 13, 1000 stuks f 100. Benoeming. Tot bestuurslid van het waterschap »Nes" is be noemd do heer K. Jonker. Schipbreuk. Do Urker visschersvloot, waaromtrent men in ongerustheid verkeerde is, volgens op Urk ontvangen tele grammen, in behouden haven aangekomen te IJmuiden, Heldors en elders, hoewol sommigo vaartuigen met ge broken zwaarden, enz. Alleen van don botter U. K. 268 werd de treurige tijding gemeld dat deze ter hoogte van Callantsoog is omgeslagen, waarbij de drie opvarenden verdronken. De omgekomen schipper Molenaar, een flink, oppassend man, laat vrouw en kinderen na. Onder Karen is op den jachtopziener L. Meut- stege, terwijl deze bij zijn zieken vadsr waakte, door bet raam een schot met hagel gelost. Het schot miste en Meutstege, die den dader in een karretje hard zag weg rijden, zond hem eeu paar revolverschoten na. Naar den onbekenden dader wordt een onderzoek ingesteld; hij behoort vermoedelijk in de buurt tbuis. Op de kermis te Oudenbosch (N,-Br.) wierp een jongen een brandende sisser onder een hoop volk, en trof daarbij oen meisje in de oogen. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp verleend werd, zal zij waarschijnlijk het gebruik van hare oogen moeten missen. Veeziekte. Iu den Zuidwesthoek van Friesland heerscht de be smettelijke varkensziekte (vlekziekte) in hevige mate. Vele boerderijen zijn reeds besmet verklaard. Als voor behoed middel gaat men de varkens inënten. Afgekeurde muntstukken. Met een der stoomschepen van do Rott. Lloyd is te Rotterdam aangebracht een bedrag van f 140,000 aan rijksdaalders en guldens, die iu Indië waren afgekeurd. Vanwege de Ryksmunt zijn de afgekeurde muntstukken afgehaald en naar Utrecht vervoerd om aldaar versmolten te worden. Te Zaandam had het eervol ontslagen hoofd der school, de heer A. Bakker, aan den raad verzocht, de door hem bewoonde ambtswoning tegen een matigen huur prijs te mogen blijven bewonen. De Raad heeft daarop besloten als waardearing van zijne zeer groote diensten en den langen tijd gedurende welken hij zijne betrekking had vervuld, hem te vergunnen die ambtswoning gedurende zijn verdere levensdagen te blijven bewonen, zonder eenige vergoeding. VEREENIGING, 23 Aug. Overste Garrat overrompelde heden opnieuw een Boerenkamp westelijk van Vereeniging. D ie Boeren werden gedood en acht gevangen genomen; een hoeveelheid proviand werd buit gemaakt. De Britsche verliezen waren vier man. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van den 24 tot en met den 30 zjjn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 96 baden door heeren, 43 door dames, 7 door weezen en 48 door on- vermogenden. Hoogste temperatuur van het water 70°, laagste 61° Fahrenheit. Harddraverijen en wedrennen te Bergen. De inschrijvingen te Bergen van de Kennemer S po rtclub op 8 Sept. overtreffen die voor de beide vorige ooursen: niet minder dan 80 paarden zijn voorde draverijen en rennen ingeschreven. Neemt men daarbij in aanmerking, dat op denzelfden dag te Groningen ook coursen zijndan mag men wel aannemendat de baan te Bergen voor de eigenaars van paarden tot een der meest geliefkoosde banen behoort. Er zijn vier nummers rennen uitgeschreven waarvan twee over horden voor één daarvan zijn niet minder dan 14 paarden ingeschre ven. Men zal in dien course een mooi veld van ren paarden zien, en een interessanten eindstrijd, nog nimmer heeft men te Bergen zulk een groot veld gezien. Het zal voor het sportlievend publiek een mooie dag zijn en wij twijfelen er niet aan, of den 8 Sept. zullen, indien het weder medewerkt, velen naar Bergen gaan. Bij do uitgeloofde geldprijzen, geeft het huis Gustave Gibert twee manden Champagne (Favori brut) cadeau, waarvan een voor de rennen en de andere voor de dra verijen. KENNEMER SPORTCLUB. Programma der wedrennen te Bergen, op Zondag 8 Sept. (Onder do reglementen der Ned. Harddraverij-en Ran- voreeuiging). Rencomitó: A. baron van Brienen van de Groote Limit, voot ziUer; Julius Petersen 2e voorzitter; majoor H. F. D. Braams, S. A. F. baron Oreutz, kapt. jhr. R. J. Rutgers v. Rozenburg, luit. G. J. A. A. baron van Heemstra J. vau Stolk secretaris. Betrekkingen voor de wedrennen: J. van Stolk, rechter; jhr. W. A. L. Mock handicapper; kapt. jhr. R. J. Rutgers v. Rozenburg, starter; jhr. C. v. d. Wijckweger; J. O. W. F. de Kat, penningmeester; A. v. d. Heuvel baancommissaris. Algemeene bepalingen voor de wedren nen. 1. De inschrijvingen sluiten op 28 Augustus aan het bureau van registratie der N. H. en R. V., adres den heer J. O. W. i'. de Kat te Dordrecht, ten 12 ure 's avonds. 2. De gewonnen prijzen en te dragen gewichten moeten door den inschrijver zelf, op eigen verantwoordelijkheid worden opgegeven bij de inschrijving. 3. Inlichtingen omtrent de baan, den start enz. worden don dag van den wedren des morgens om 12 uur gegeven. 4. Alle inleg- en rouwgelden, tenzij uitdrukkelijk anders bepaald, vervallen aan de kas der Vereeniging en moeten vóór iet uitwegen betaald zijn. 5. Alle ontheffingen en overwichten zijn oploopend. 6. Wanneer voor een nummer niet minstens 8 inschrij vingen zijn ingekomen kan dit nummer vervallen of andere voorwaarden, den prijs betreffende, gesteld worden. I. Mr. Romeo-prijs. (Ij nur). Hordenren voor jnlandsehe paarden, vau 3 jaar en onder. Gewicht 10 kgr. onder de schaal voor eiken nisren in 1901 2 kgr. surchargevoor 1901 surcharge voor elke f 500 in flatraces in 1901 nen, 1 kgr. surcharge. le Prijs f 400 2e prijs f 75, 3e prijs f 25. Inleggeld f 15. Afstand 2800 M. I. Berthus, Eig. Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 2. Maleadjick, G. J. A. A. Baron v. Heemstra. donzelfde. denzelfde. J. M. H. ten Kate. Monamena-p rijs. (2 uur.) Hordenren voor paarden van 3 j. en ouder. Gewicht 10 kgr. onder de schaalvoor eiken hinder- nrsren in 1901 2 kgr. surcharge vóór 1901 1 kgr. sur charge voor elke f 500 in flatraces in 1901 gewonnen, 1 kgr. surcharge. le Prijs f 450, 2e prijs f 100 3e prijs f 50, 4e prijs f 20. Inleggeld f 15. Afstand 2800 M. 1. Laura Gold, Eig. Jhr. C. de Pesters. hinder- 1 kgr. gewon- 3. Régina, 4. Christiaan, 5. Alarm II, II. 2. Sea Voyage, 3. Guardsman, 4. Heritière, 5. Weida, 6. Christiaan, 7. Talent, 8. Antelope, 9. Chapter, 10. Cher Amour, 11. Zethus, 12. Mloche ex Mels, 13. Lambrequin, 14. Palikare, Abr. v. Hobokon v. Hoedekenskerke. denzelfdo. denzelfde. G. J. A. A. Baron van Heemstra, denzelfde. J. M. H. ten Kate. H. Meyners. denzelfde. Mr. Astley. denzeifde. denzelfde. M. D. Spijer. Herr Heinrich Pfeiffer. III. \V a v e-Q nee n-p r ij s. (3 uur.) Wedren op de vlakke baan, heerrijders, voor paarden van 3 j. en ouder; voor eiken in 1900 en 1901 gewonnen ren op de vlakke baau en over hindernissen, 2 kgr. surcharge. Heerrijders die nooit op de vlakke baan wonnen, 2 kgr. décharge. Gewicht 10 kgr. boven de schaal, le Prijs f 400, 2e prijs f 75, 3e prijs f 25. Inleggeld f 15. Afstand 2200 M. 1. Easton, Eig. Jhr. C. de Pesters. 2. Polydorns, Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. denzelfde. G. J. A. A. Baron v. Heemstra. H. Meyners. deuzellde. Mr. As ley. Heir Heiurich Pfeiffer. IV. Wallingto n-p r ij s. (4 nur.) Verkoops-wedren op de vlakke baan, heer rijders, voor paarden van 3 j. eu ouder te koop voor f 1500; voor elke f 100 minder, 1 kgr. minder. Gewicht 15 kgr. boven de schaal, le Prijs f 300, 2e prijs f 60, 3 prijs f 20. Inleggeld f 15. Afstand 1100 M. 3. Hobart, 4. Juggle, 5. Angelos, 6. Erisson, 7. Rack Rent, 8. Palikare,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2