m LEVENSDOEL. No. 105. Honderd en derde jaargang» 1901. 4 SEPTEMBER. WOENSDAG Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. e~d e r 1 a n d. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." COURANT. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. ALklIAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©B. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. DUTSdlIÏ.AiVD. Te Berlijn heeft thans voor den krijgsraad terecht gestaan wegens mishandeling zijner ondergeschikten, de gewezen kapitein van het Duitsche leger in Kamerun, von Besser, die reeds sedert verleden jaar herfst in voorloopige hechtenis was. De behandeling had plaats bij gesloten deuren en ook de overwegingen van het vonnis werden in geheime zitting medegedeeld alles op grond van de belangen van den dienst. De be klaagde werd wegens mishandeling in zes gevallen ver oordeeld tot zeven maanden vestingstraf, die hij evenwel niet behoeft te ondergaan daar de voorloopige hechtenis wordt gerekend als straftijd. Hij werd vrijgesproken van een aanklacht wegens mansla?. Men meldtdat de socialisten hebben besloten, onmiddellijk na het bijeenkomen van den Rijksdag de regeering te interpelleeren in zake het militaire proces van Gumbinnen. Zjj eischen wijziging van de wet van 1898, regelende de militaire rechtspraak. BHTDEEAKTD. De geruchten omtrent Salisbury's aan staand aftreden nemen een meer vasten vorm aan. Zoo schrijft de .Weekly Dispatch" .Lord Salisbury zal 16 September van Londen naar Beanlien vertrekken en, tenzij zijn gezondheidstoestand aanmerkelijk verbeterd is, zal hij waarschijnlijk niet weder als eerste minister naar Engeland terugkoeren. In verband daarmede meldt de .Newyork Herald'', dat den 31 voortdurend koeriers heen en weer gingen tusschen King's Cross en Hatfield. Bovendien werden telegrammen gezonden aan den Koning doch het is niet waarschijnlijk dat de koning zijn verblijf op het vaste land zal verkorten. Alle bladen, zoowel Engelsche als buitenlandsche, bevatten zeer sombere beschouwingen over Engelands positie in Zuid-Afrika. De ofBeieuse »Köln. Ztg." schrijft o.a. uit Londen »De hier ontvangen particuliere berichten doen elk oogenblik de afkondiging van den staat van beleg in Kaapstad en de havensteden verwachten. De Kamer van Koophandel te Kaapstad heeft zich zeer beslist daartegen uitgesproken, maar men gelooft, dat de maatregel niet langer te vermijden is. .De berichten uit de Kaapkolonie luiden dan ook hoogst ongunstig en de Engelsche bladen in de kolonie kunnen dat niet langer verbergen. Het district Frasersburg is in openlijken opstand en wordt door talrijke Boerencorp- sen doorgetrokken. De telegraphische verbinding is ver broken. Honderden kolonische rebellen sluiten zich bij de Boeren aan. Men verwacht, dat, behalve Merriman, die op zijn hoeve bgwaakt wordt, ook alle andere leiders der Afrikaander-beweging gevangen genomen zullen worden." FRAKHRIJH, De minister van buitenlandse!e zaken zal het officieele program door de Fransche regeering opgemaakt voor het bezoek van keizer Nieolaas II aan Frankrijk naar Kopenhagen zenden om door den keizer te worden goedgekeurd. Daar de keizer eerst den 2 te Kopenhagen werd verwacht kan het program niet voor het eind der volgende week worden bekend gemaakt. Het incident met Tarkije is nog steeds niet opgelost, wel heelt de Porte, door middel van nietszeggende beloften en vage telegrammen, getracht den terugkeer van den gezant Constans te bewerken, doch minister Delcassé liet zich niet vangen en weigerde den Turkscheu gezant te Parijs te woord te staan, 'iUiU-.lKUl hl. De Boeren hebben wederom een trein doen ontsporen en in brand gestokea en dat op korten afstand van Pretoria. Kitchener seint daarover van den 31 Heden werd op de noorderlijn tusschen Waterval en Hamanskraal een trein opgeblazen. Een troep van 251 Boeren opende onmiddellijk het vuur op den trein en stak de wagens in brand. Overste Van de Leur van da Iersche garde is gesneuveldde verdere verliezen zijn nog niet bekend." Een later telegram zegt, dat bij dezan overval 10 man gesneuveld en 17 gewond zijn bet geleide was 45 man sterk. Van 1 Sept. seint Reuter uit Kaapstad .Naar gemeld wordt zijn de commando's van Hertzog en van Latezau teruggedreven naar de Oranje-Kolonie. De Oost-Transvaalscbe spoorweg is door de Boeren vernield bij Alkmaar. Een trein werd daarna op die plaats aangevallen doch slaagde er in te ontkomen. De Boeren rukten uit het district Barkley East door den Barkley-pas naar de streek in de nabijheid van Elliot en Oala, die tot hot inboorlingen-gebied behooren. Naar gemeld wordt is besloten om alle gezinnen van Boerendie nog op commando zijnnaar de kust te deporteeren, waar refugeekampeu zullen worden ingericht. Indien deze maatregel wordt doorgevoerd, zal de spoorweg waarschijnlijk in staat zijn om voldoende voorraden aan te voerenten einde geheel Johannesburg te voeden zooals vóór den oorlog. Dan zal die stad ten minste naar alle waarschijnlijkheid tot den normalen toestand terngkeeren. Belgische badplaatsen. Esnige cijfers omtrent Belgische badplaatsen tot den 18 Aug. waren er badgasten te Oatende 25,891, Blanbenberghe 22,913, Heyat 7395, Middelserke 5837, Knocke 3434, Nieawpoort 1713, Spa had 11910 inge schreven vreemdelingen. Zoover heeft men 't hier te lande nog lang niet gebracht. Een zonderlinge weddenschap heeft een koopman te Warschau aangegaan. Hij wedde nameljjk om 40,000 roebel (f 76,000) dat hij op een kameel gezeten in veertien dagen van Warschau naar Parijs zal rijden, over Weenen, Zürich en Lyon. Den 30 September zal hij uit Warschau vertrekken. Fabrleksongcluk. Den 31 Aug. heeft in een fabriek vau knoopen te Manchester een hevige ontploffing de vernieling van een deel der fabrieksgebouwen en den dood van een en de verwonding van vier werklieden veroorzaakt. De onge- lukkigen moesten onder het puin vandaan gehaald worden. TA.fi 38) .Poeh!" zeido Tonina met nadruk. .Ik had Mark ook liefen nu och liefde is niet van duur »Je vergist je, Tonina, liefde is wel van duur. Je hebt geen liefde gekoesterd, als die in een maand of een jaar gestorven is. Tonina", ging ze ernstig voort, .voor Pöggy omvat het alles, met Tom te trouwen. Je hebt invloed op hem Ik wou dat je me hielp" Tonina hief zich op de kussens en zeide met een uit dagend lachje .En wie heeft jou geleerd dat liefde van duur is mijn kleine Catharina Je vriend, die me verveeld met zijn eeuwige gesprekken over jou .Celandine Ambroise vroeg Catharina lachend. .0 neen, dat is een engel Neen, neen, onzen vervelenden vriend Franklin bedoel ik, dia zoo dol op je is. Hij heeft geen oogon voor mij hij komt hier alleen maar om over Mark's zuster te praten Catharina's oogen begonnen te schitteren. Hij bemint mijIk heb me niet vergist. Zelfs Tonina ziet het Haar hart sprong op bij de gedachte aan de reis, die de kroon zou zotten op dezen dag.. Toon stierf het licht weg uit hare oogen, ze had enkel tijd voor Peggy. Maar Tonina wilde niet ernstig zijn. Ze lachte en kirde en spon als een poesje bij al wat Catharina haar zeide van de verandering in Tom, en ze gaf een gilletje van verrukking bij het verhaal van de mooie schoenen. .Hij had zijn voeten voor mij gekneld, en ik dacht enkel, wat zijn ze grootlachte ze, de tranen uit haar oogen vegende. Toen streek ze het haar uit haar voorhoofd en was in eens ernstig. »En wat moet ik nu eigenlijk doen met dit monster van een Tom »Je moet hem verbieden, hier weer te komen," zeide Catharina »en je moet hem laten beloven, dat hij met Peggy zal tronwen." Tonina pruilde, maar stemde toe, en Catharina sprong vroolijk op. Een zware last was van haar afgewenteld. Haar hart verheugde zich al bij voorbaat op de ontmoeting met Franklin. .Waar is Mark?" vroeg ze, toen ze afscheid nam van Tonina. Tonina haalde de schouders op. »Ik zie hem nooit .Maar hij brengt zijn leven toch hier door zeide Catharina met eon kleur. .Hij slaapt hier, en eet hier." antwoordde Tonina. .Zijn leven? Poeh! Mark heeft geen leven. Hij heeft de ziel van een rat en niets meer. Die domme Tom heeft nog meer ziel. Tom, hoort graag mijn viool, maar Mark Ze breidde de handen uit. Catharina keek haar met verschrikte oogen aan. .Tonina, ben je dan niet gelukkig Tonina antwoordde met een zonderlingen glimlach, die Catharina verblnfte. .Wie zal het zeggen? We kennen het geluk niet vóór het van ons is heengegaan." Catharina had maar juist den tjjth om Waterloo station te bereiken. Ze moest haastig weg. Ze vloog naar het perron toen het al 6 unr geslagen was liep door het hek en kwam aan den trein, toen het sein tot vertrekken reeds gegeven was. Franklin stond naast een open portier hij hielp haar instappen, en sprong er toen zelf in. »Ik was jnist al van plan teleurgesteld te zijn," zeide hij. Hij zette zijn lorgnet recht en lette niet op haar blos en haar glimlach. De Czaar In Denemarken. ELSENEUR, 2 September. De Czaar en de Czarina van Rusland kwamen hedenmiddag om 2 unr hier aan zij werden door don Koning en de leden der Koninklijke familie ontvangen. Frankrijk en Turkije. KONSTANTINOPEL, 2 Sept. De Porte heeft te Ber lijn stappen gedaan om de goede diensten van Dnitschland in het Fransch-Turksch geschil te verkrijgen, maar men is van meening dat Frankrijk geen genoegen zal nemen met arbitrage. Prins Tsjoen. BAZEL, 2 Sept. Prins Tsjoen vertrekt hedenavond om 11 unr met een extra trein naar Berljjn. Koninginnedag. Bij de feestviering te Apeldoorn werden den 31 de Koningin, de Prins en de Koningin-Moeder door den Burgemeester, den Voorzitter en leider der Feest-Com- missie, ontvangen. Namens de Commissie werden H.H. M.M. bonquetten aangeboden. Stapvoets werd daarna over het feestterrein gereden, waar de kinderspelen enz. in vollen gang waren. Met blijkbare voldoening woonden de hooge bezoekers eenigeu tijd de spelen bij, en onder het spelen der volks liederen en donderend gejuich, verlieten zij het terrein, om, na een rit door het dorp, naar het Paleis terug te keeren. Het verjaarsgeschenk van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder aan Hare Majesteit de Koningin bestaat uit een porcoleineu theeservies uit »DeKoninklijke Porcelein en Aardewerkfabriek Rozenburg." H. M. de Koningin en Prins Hendrik worden den 16en September in de residentie verwacht voor de opening der Kamerzitting. Te Rotterdam is den 1 tijdens de voorstelling in Casinode leeuwentemmer Prinstoen hij zich in de kooi met elf leeuwen bevond door een der leeuwinneu met een klauw aan de hand en pols ernstig verwond. De temmer sloeg naar de leeuwin omdat het dier een ketting vasthield in den bek. Des middags werd de clown Petroff een arm opengescheurd toen hij te dicht langs de kooi liep. Friesch vee naar Rusland. Door bemiddeling van een veehandelaar te Roorda- huizum is een fraaie collectie Friesch fokvee (circa 50 stnks stieren en kalf koeien) naar Rusland verzonden. Per spoor gaat de bezending naar Rotterdam vandaar per stoomboot naar Riga. Veeziekte. Te Sloten zijn in de jongste acht dagen zes runderen aan miltvuur gestorven. De wettelijke voor schriften worden stipt gevolgd. Bij den veehouder Vlug is een ingeënt rund aangetast en gestorven hetwelk das van Rijkswege wordt vergoed. »Ik heb moeten hollen," hijgde ze. Ze waren alleen in de coupé. Hij ging in het hoekje tegenover haar zitten, en legde glimlachend zijn courant neer. Catharina voelde zich plotseling verlagen de her innering aan Tonina's woorden overweldigde haar. Franklin scheen gepreoccupeerd. i>Hoe was de meeting?" vroeg Catharina ten laatste. Hij schudde treurig het hoofd »Een ellendig fiasco. Pilchard is heelemaal niet de man er voor. Ik wou, dat u daar was geweest om ons te helpen." Ze boog zich vol vreugde voorover haar oogen schenen vonken te schieten. *Ge begint te gelooven, dat ik ook nog wel van dienst kan zijn," riep ze uit. Woorden en manieren mishaagden hem, daar ze hem herinnerden aan het verleden. Hij boog ernstig het hoofd en zweeg. Zijn oogen dwaalden over zijn courant, en zoo reisden ze verder. Maar Catharina kon dio stilte niet verdragen ze verlangde Daar zijn stemgeluid. »Ik heb gehoord, dat men u heelt gevraagd u can- didaat te stellen voor Huil," zeide ze. Franklin richtte zich op. »Ik Ja, ik heb er wel 07er gedachtmaar in dien tueschentijdDe zaak is, dat ik Engeland ga verlaten »Engelaud verlaten 1" herhaalde ze. Haar toon verschrikte hem. Hij keek verbaasd naar haar ontsteld gelaat. Om een of andere reden aarzelde hij te spreken. »JaWest-Indië. Ik was Zondag van plan het u te vertellen." »En ik verknoeide den tijd met mijn ellendige hu- meurigheid riep ze hartstochtelijk. »0, had ik het maar geweten. Maar 't is immers nog niet te laat U heeft nog geen besluit genouen U gaat immers niet Hij trok de wenkbrauwen op. Ze overdreef haar gevool van spijt, net als allesZijn gefronst gelaat getuigde van zijn misnoegen. »Ik ben zoo goed als besloten te gaan...." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1