De heer Rorloffs, veearts te Texel, heeft aldaar 800 varkens ingeënt tegen vlekziekte geen enkel van deze dieren is door de ziekte aangetast geworden niet tegenstaande deze op het eiland nog vele offers eischt. Barnum dc Baily. Barnnm Baily hebben hunne intrede in ons land gedaan. Zaterdag en Zondag gaven zij te Groningen twee dag- en twee avond-voorstelliDgen voor duizenden belang stellenden. De groote tent, ruimte biedende voor 12000 menschen, bevat in de lengte 3 arena's en twee tooneelon, omgeven door een breede renbaanwaar gedurende twee uren zonder een enkele pauze de stoutste toeren door artisten en dieren gelijktijdig worden verricht. Het belangwek kendst van de 14 hippodrome-wedrennen zijn do rennen tusschen Romeinsche colosseum-wagens, met vier paarden naast elkaar bespannen. De opstelling van het gebeel is in wonderbaarlijk korten tijd geschied, 's Ochtends 2 uur kwam het gezelschap aan, en om 10 uur was een dorp van tenten kant en klaar. De stallen bevatten 265 trok- en 136 renpaarden. Het gezamenlijk getal geëmployeerden bedraagt 860 personen, van wie 645 tegelijk in één zaal dineeren. Bij de reusachtige vertooningen gaat alles op de klok af; voor het bezichtigen der menschelijke curiositeiten en menageriën behoeft niets bijbetaald te worden. Den 2 is het gezelschap te Leeuwarden aangekomen. (N. v|d D.) Warmcniiuizen. Aan het posttelefoonkant.oor alhier werden gedurende do maand Augustus behandeld 18 inlagen spaarbank f 619,75, 4 terugbetalingen idem f 200, 145 pakketten, 55 telegrammen. Oude gebruiken. In vele gemeenten van Hollands Noorderkwartier is het al jaren gewoonte, op den verjaardag van den regee renden vorst of vorstin 's avonds vreugdevuren te ontste ken dit gebeurt o. a. steeds te Sint-Maarten, in de Zijpe en ook op Tolke to Schagen. Den 31 brandden ze ook weer lustig en van af den hoogeu West-Frieschen dijk boden de hoog opslaande vlammen een aardig gezicht op. De kinderen op Tolke hadden dagen te voren van overal brandstoffen verzameld, die op den feestdag zoo hoog opgetast lagen of het een vhooiklampwas. De »leve Wilhelmien's" klonken om het brandende gevaarte zoo helder of Neerlands Koningin het op het Loo heel hoo- ren zon. Melk. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat door het Engelsche departement van Landbouw het volgende is bepaald, hetgeen alleen voor Groot-Brittannië, en wel met ingang van 1 Sept. a s., van kracht zal zijn Op grond van de bepalingen der Sale of Food and Drugs Acts zal worden beschouwd als te zijn vervalscht (tenzij het tegendeel worde bewezen) lo. melk (uitgezonderd afgeroomde en gecondenseerde) welke minder dan 3 percent melkvet bevat 2o. melk (uitgezonderd afgeroomde en gecondenseerde) welke minder dan 8,5 peroont vaste stoffen melkbe- standdeelen behalve melkvet, bevat: 3o. afgeroomde melk (uitgezonderd gecondenseerde, welke minder dan 9 percent vaste stoffen melkbestanddeelen bevat. (St.-Ot.) Amsterdam. Een zeer treurig ongeluk, gevolg van laakbare baldadigheid der jeugd, heeft den 31, tijdens de feestviering, in buurt Y Y plaats gehad. Twee opgeschoten jongens hadden een stuk van een gaspijp opgevuld met chloorkalk en zwavel en daarna de pijp dichtgeschroefd. Een hnnner sloeg het gevaarlijke projectiel, waaraan een touwtje bevestigd was, met zulk oen harden slag tegen don muur van een huis, dat de ontploffing, waar 't om te doen was, volgde. Met een zwaren knal vloog het stuk pijp uit elkaar, een der stuk ken raakte den jongen zelf in de Behouder, maar nood- lottiper was het gevolg voor twee vrouwen, die in de nabijheid stonden te praten. Een harer, juffrouw S., werd door een stuk ijzer aan het hooid getroffen, zoodat zij bloedende op de straat neerviel. Zij werd in allerijl per brancard naar het Gasthuis gebrachtdoch nauwelijks daarbinnen zijnde, overleed zij. De andere vrouw kwam er af met eenige lichte schram men aan het hoofd. De jongen, die de bedrijver was van het gebeurde, werd ook naar het Gasthuis gebracht, doch zijne ver wonding was niet van dion aard, dat hij daar blijven moest. De overledene vrouw was moeder van een gezin van vier kinderen. St om petoren. Door directeuren der Onderlinge brandwaarborgmaatschappij voor roerende goederen van veehouders en landbouwers, gevestigd in de Schermear, is als secretaris penningmeester benoemd de heer V. Schoen, alhier, in plaats van den heer C. Dammes, te Alkmaar, die, wegens hoogen leeftijd, ontslag uit genoemde be trekking heeft aangevraagd. Gedurende de maand Augustus is aan het hulpkantoor alhier op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1014.705 in 22 inlagen terugbetaald f 472.09. Kien bergbestijging. Schagen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Koedooder, thans te Genève, heeft de vorige maand met twee zijner vrienden getracht den Mont-Blanc te bestjjgen en schrijft daarover het volgende 21 Julivertrek van Gecève 2 uur 's middags per trein, aankomst te 5J/2 uur te Faijet, vanwaar do bestijging begon, 's Avonds te 11 uur kwam het gezelschap tot 1860 M. hoogte te Bellevue, waar overnacht werd. Don daaropvoigenden morgen om 4 uur werd de tocht voortgezet tot op de spits van de Rognes, 2600 M. hoog. Om 9 uur werd de Tête Rousse, 3160 M. hoog, bereikt. Tot hiertoe ging alles goed en zon der groote moeilijkheden. Nu was echter de grens van de eeuwige sneeuw bereikt en stonden de reisgenooten voor een 100 M. hoogen rotswand, waar van een begaanbaar voetpad niets te bespeuren viel. Na een uurtje rusten stak bet drietal een ijsgletseher over en begon de beklim ming van den eenen steen op den anderen, achtgevende op en vermijdende de sneeuwlawines, die nu en dan naar beneden stortten. Na 4 uur weid de spits van L'Aiguille de Goffter, 3890 M. hoog, bereikt en het middagmaal ge bruikt in de hut, welke daar is gebouwd ter beschutting van de stoutmoedige bergbeklimmers. Deze but is 3 ^M. lang, 21/'a M. breed en 2 M. hooggebouwd van 1 rij planken, bedekt met asphaltpapier en voorzien van een tafel, waarop 2 matrassen en 2 dekens ten behoeve van de nachtverblijvers. De bodem der hut bestaat geheel uit ijs. Om half vier werd de reis voortgezet, dooh nu moest een stevig touw de drie vrienden verbinden, wijl de bodem niet betrouwbaar meer was en er onder de sneeuwlaag en in het ijs verholen spleten voorkomen, sommige van een onpeilbare diepte. De krachtigste bond zich ijssporen onder de schoenen en bleef de achterste aan het touw. Het weer, dat tot vier uur zeer mooi was gebleven, sloeg geheel om en een dikke lucht, met woeste wolken beset, belette bijna het voortgaan. Op ongeveer 4000 M. hoogte kon de achterste den voorste, die 14 M. van hem verwijderd was, bijna niet meer zien. Plotseling verdween deze in de diepte, maar gelukkig konden zjjn kameraden hem door middel van het tonw, bijna zonder eenig letsel, weer op de sneeuwlaag halen. Het weer werd echter slechter en slechter eu na een half nnr was het drietal in een sneouwstorm die het verder bestijgen onmogelijk maakte. De terugtocht moest aanvaard en beschntting gezocht worden in de straks verlaten hnt, die gelukkig ook bereikt werd. Aangenaam was bet echter ook daar niet. De thermometer wees 5° Celsius onder nul en door do naden van het houtwerk kwam de sneeuw bijna on gehinderd binnen. Om beurten gingen de vrienden slapen of soep, cacao en koffie bereiden op het meegebrachte spi- ritustoestel. Na 18 uur in deze verbljjfplaats te hebben doorgebracht was de spiritus op en moest de terugtocht, gelukkig mot kans op slagen, weer vervolgd worden. Des middags om 5 uur, 23 Juli, werd Bellevue bereikt, waar een flink maal de jongelui weer op krachten bracht. Te middernacht kwam het drietal weer behouden te Genève aan. De hoogste top van den Mont-Blanc, Bosse du Drommadaire, 4810 M. was niet bereikt, maar vol moed schryft de heer Koedooder, dat deze er het volgende jaar het gunstig reisseizoen is nu voorbij aan moet 1 Een mooie fotografie van Töle Rousse, tijdens de bestijging genomen, vergezelde en verduidelijkte het schrijven. Benoeming. Tot bestuurslid der banne Iloogkarspel is be noemd de beer C. Stinstot hoofdingeland do heer P. Bakker Jz. Gevluchte misdadigers. Aan de Nederlandscbe politie is opsporing en aan houding verzocht van vier Amerikanen. Deze vier personen werden in Amerika tot zware straffen veroordeeld wegens het aanvallen van een trein en het berooven van de reizigers. Zij schijnen echter ontvlucht te zijn. Op hunne aanhouding is een prijs van 6500 dollars gesteld. Propaganda voor dierenbescherming. Eene dierenvriendin heeft den 31 te 's-Gravenhage op eigenaardige en practische wijze propaganda gemaakt voor het beginsel van de dierenbescherming door uit eene woning in het Lange Voorhout aan de zich aldaar vermakende jeugd kosteloos nationale vlaggetjes uit te reikenbij honderdenen waarvan de witte baan de les bevatte Draagt geen veeren op uw hoed, Behandel alle dieren goed. Aan afnemers natuurlijk geen gebrek. Ieder kind droeg een vlagzoodat de dame op deze wijze in de juiste beteekenis van het woord do jeugd maakte tot draagster van bet grondbeginsel der bescherming van dieren. Handelsblad''.) Staatspensloneerlng. Uit het eerste jaarverslag van den Bond voor staatspensioneeriug blijktdat de bond telt 1700 leden, verdeeld over 20 afdeelingen. De voornaamste afdeeling is Aalsmeer, mot 450 leden, de kleinste Laren, met 10 leden. Het getal verspreide ledeuniet tot eene afdee ling behoorondo is 198 in acht plaatsen waaronder ta Alkmaar hot getal groot genoeg is om eene afdeeling te vormen. De jaarvergadering van den Bond is vast gesteld op 25 September te Arnhem. Barsingcrhorn. De dienst motorboot Scliagen- fAolhom is ten andeten male voor onbepaalden tijd verdaagd. Was door uitbaggering als anderzints aan de laatste bezwaren tegemoet gekomen, nieuwe hindernissen deden zich voorals rietkroos en tegenstroom. In een woord, de vaart blijkt totaal ongeschikt en de onder neming kan vrij zeker als mislukt worden beschouwd tenzij.... spoedig de Wes'friesche Kanaalplannen »Kol- horn SchagenStolpe" daadwerkelijkheid worden. Alt de kampen. Do volgende brief gedagteokend 4 Juli 1901, is uit het kamp te Irene, bij Pretoria, hier te lande ont vangen »Naar wij vernemen, is het in het kamp te VereenigiDg zeer slecht. De menschcu daar zijn om zoo to zeggen van alles afgesloten. Er is geen stad in de nabijheid, en het klimaat is scherp-koud. »Ik durf niet aan den toestand van dat kamp denken, wanneer ik zie wat er voor Irene, dat binnen het bereik van de stad ligt, gedaan wordt, en zelfs hier zijn het lijden en de ontberingen niet te beschrijven. »Zooals gij weet, zijn er zes Afrikaansche verpleegsters in het Irene-kamp, die niets te maken hebben met het hospitaal. Deze verpleegsters hebben elk haar eigen wijk, bestaande uit zooveel rijen tenten. Er is eene telling ge honden van de menschen in dit kamp, zoodat elke ver pleegster nauwkeurig weet, hoeveel menschen zij te verzorgen heeft, hoeveel sterfgevallen er in 24 uren plaats hebben. Zij passen de zieken op en melden do ernstigo gevallen dagelijks aan d3n dokter. Er zijn hier twee geneesheeren. »Doch dit alles is alloen in het kamp te Irene zoo. Er zijn in elk kamp hospitalen voor ernstige gevallen, maar het is onmogelijk voor elke zieke om daar heen gebracht to worden. In zulke gevallen zijn de Afrikaansche verpleegsters van onschatbare waarde. »In een tent in wijk K zijn niet minder dan 11 ge vallen van mazelen voorgekomen. Bmnen 24 uren zijn er 2 of 3 personen in een tent overleden. De vorige week was het aantal sterfgevallen te Irene 46, grootendeels in 2 wjjken. De sterfgevallen zijn bijna alle van mazelen en zwakte. En toch komen er dagelijks nieuwe menschen iu de wijken, waar ziekte zoo ernstig heerschtik bedoel dat gezonde menschen uit andere districten worden binnen gebracht. Het gevolg hiervan i3, dat zij in minder dan een week allen ziek zijn. Kinkhoest is ook uitgebroken. De herstellende mazelen-patiënten zullen weinig kans heb ben om op kracht te komen. Men heeft geen voedsel om aan de arme hongerige zieken te geven. De moeders zeggen »Mijne kinderen worden beter, maar ze hebben zulk een honger en als ik ze het eenige geef wat ik heb brood en zwarte koffie dan willen zij dat niet hebben." Gij moet niet vergeten, dat zij vele maanden lang niet anders dan brood gehad hebben. Kinderen on der 8 jaar en nog geen drie weken geleden was het onder de 12 jaar krjjgen half rantsoen, d. w. z. een half pond bloem van meel per dag, en geen vleesch, en gij weet dat de Boerenkinderen van jongs af alleen ge voed worden met vleesch, goed brood en melk. Het bloem van meel is nu beter maar het vleesch zou zelfs een hond niet eten. Ik heb het met mijn eigen oogen gezien en men heeft het mij ook verteld, dat de schapen naar de slachtplaats moesten gedragen worden, omdat zij te zwak waren om te loopon. Ik kan dan ook niet begrijpen waarom er geen vleesch in blik aan deze men schen gegeven wordt. Onlangs zoi iemaud tegen Mrs. K. Je moest niet alleen worden verdelgd, maar de vrouwen, die de schuld van den oorlog zijn, moesten er ook door lijden." De Engelschen verbeelden zich, dat de mannen zich wel zullen overgeven, als hun gezinnen slecht be handeld worden en wjj vrouwen zijn volkomen hulpeloos en in hun macht.'"' »Wij kunnen alles gebruiken. De menschen hebben niets. De vorige week zag ik eene vrouw met een have- looze japon on een grauwen zak die er onder uit kwam voor onderrok, en zij zijn allemaal zoo armoedig. Gij moet niet vergeten dat zij nog nooit een stukje zeep gekre gen hebben behalve dan van de kleine Mrs. N., die uit haar eigen middelen zeep verstrekt heeft. Maar wat betee- kenen 5 of 6 kisten zeep voor 5000 menschen, die allen zoo vuil zijn als men slechts denken kan. Zij huizen op den kalen grond. Slechts een paar hebben een kist of een stoel om erop te zitten. »Doch het helpt niet, om dit alles te vertellen. Geen pen kan den toestand van deze arme stakkers beschrijven. Velen van haar zijn rijk gewe st en gewoon aan weelde. Men zou er boekdeelen over kunnen volschrijven. »En hoe zullen wij weten, welke van alle kampen het slechtste is De éen zegt Potehefstroom is erg slecht, de ander, neen Vereeniging en Belfast zijn slechter. Dan hoort men weer iemand van Middelburg zeggen, dat dat kamp eenvoudig verschrikkelijk is. »Zoo gaat het. Er zijn zoo ongeveer 7000 mensehen in het kamp te Middelburg en omstreeks 5000 te Irene Wederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Betreffende de werkzaamheden van het Nederlandsch Bijstandsfonds voor Zuid-Afrika te Pretoria, is bij het Hoofdbestuur bericht ingekomen, gedateerd 1 Augustus 1901, dat de volgende bedragen werden besteed voor don aankoop van goederen Voor het kamp te Irene 450 n v Klerksdorp400 Vereeniging: Beltast Pietersburg 200 200 400 Te zamen 1650 (f 19800) Blijkens vroegere opgaven, dd. 12 Juni j.l», eveneens door ons gepubliceerd, was reeds aangekocht voor de kampen te Volksrust, Standerton, Heidelberg, Krugers- dorp, Potehefstroom en Middelburg tot een bedrag van 2900 (f 34800). De Commissie van Beheer gaat voort met lokale kampcommissies aan te stellen voor de distributie der giften. Zij benoemde voorts te Pretoria een speciale commissie voor de kampen, waarvan voorzitter is de heer W. E. Hollard, en de leden zijn de h.h. jhr. mr. W. II, de Savornin Lobman, J. F. Delfos en Dan. Sim. De volgende lokale kampcommissies zijn aangesteld te Heidelberg: J. B. Evers en J. Junius, j) MiddelburgDr. van Gorkom, Zendeling Maré en J. D. Schutstal van Woudenberg. Volksrust: Predikant W. F. Knobel en J. L. O. Reinecke. Krugersdorp: Predikant G. Radloff, A. te Water, H. H. D. duPles- sis en J. Grundling. Standerton: J. J. C. van Hasselt, J. H. Everist en Predikant N. H. C. de Jong Teunisse. Vereeniging J. M. Kok en E. M. Goodwin. Johannesburg P. Roux en van Rheede van van Oudshoorn. Nijlstroom P. van Heerden, H. J. Geiden- huis en P. J. Steenberg. Te Potehefstroom heeft de lokale commissie bedankt, waarvoor ons geenreden w rden opgegeven. (Vermoedelijk uit vrees voor den censor.) Het werk wordt echter gedaan door een andere commissie in overleg met den Engel schen kamp-superintendent. Te Johannesburg werd het kamp 3teeds voldoende door anderen geholpen, zoodat het bijstandsf'onds nog geen steun verleende. Vermoedelijk zou echter de uit- deeling van goederen worden gehouden onder de krijgs gevangen vrouwen en kinderen, die in de stad zijn ondergebracht. De commissie van beheer ontving officieel de volgende mededeelingen omtrent de bevolking der kampen in het begin van Juli Baberton 1500 Heidelberg 1800 Irene 4600 Johannesburg 3400 Potehefstroom 6000 Klerksdorp 2500 Krugersdorp 2600 Middelburg 7400 Mafeking 1800 Nijlsrroom 1000 Pietersburg 3000 Standerton 3300 Vereeniging 790 Volksrust 5400 Belfast 850 Volgens gerucht zou Belfast als kamp worden opge heven en de bevolking naar Middelburg worden over gebracht. Omtrent de ondersteuning in den Oranje-Vrij staat kunnen wij helaas, nog geen enkele mededeeling doen. Volgens het laatst ontvangen bericht van de commissie van het Bijstandfonds te Bloemfontein gedateerd 21 Juni j 1. konden de kampen buiten Bloemfontein nog niet door haar bereikt worden. Wij verstrekten haar

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2