I 367ste Staatsloterij. Zitting van den Gemeenteraad Stadsberichten. Ns. 13174 en 16878 f 1000; Ns. 6949 en 17066 f400; Nr. 17821 f 200; Ns. 882, 3928, 7695, 8898 en 11407 f 100. No. 12503, f 25000 No. 8905, f 1500No. 2029 f 1000Ns. 7888 en 17132 f 200Ns. 2526,6800, 8770, 13723, 15365 en 17506 f 100. op Dinsdag 3 September 1901, BURGER li IJ K E STAN D. intusschen voldoende fondsen om den arbeid te begin nen, terwijl ook andere comités hier te lande gelden naar Bloemfontein zonden. Yolgens een vroeger bericht zou het aantal kampbewoners in den Oranje-Vrijstaat niet kleiner zijn dan in de Z.A.R., terwijl het volle getal in alle kampen in Zuid-Afrika 100.000 te boven gaat. Als die allen door onze commissie bereikt kunnen worden, zullen de uitgaven van ons fonds nog ontzettend stijgen en inmiddels gaan ook onze andere ondersteuningen buiten de kampen, zoowel in Afrika als in Nederland door. Aanvulling van onze middelen blijft dus meer dan ooit noodig. Het leven van duizenden staat op het spel. Nederlandscbe Zuid-Afrikaansche Vereen. PAUL DEN TEX, Secretaris. Amsterdam, 30 Augustus 1901. Uit een elders ingekomen bericht blijkt ons dat die overleg geen gunstige resultaten oplevert. Wij moeten voorloopig met deze mededeeling volstaan. 4o klassele lijst2 Sept. 4e klassele lijst, 3 Sept. Bergen. Geboren. 17 Aug. Simon Jacobus, z. van Jacob van Wonderen en Adriana Apeldoorn. Overleden. 18 Aug. Arie Hooft, 46 j. V:%X 4!ili.niAK, 's namiddags 1 unr. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. 1 Vacature. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent do vergaderingwaarna onmiddellijk wordt overgegaan tot beëediging der nieuwbenoemde leden van den gemeenteraad in gevolge art. 39 der Gemeentewet. Door den secretaris worden de heeren binnengeleid met uitzondering" van de heeren Kooi en Luiting, die wegens ongesteldheid afwezig zijn. De Voorzitter deelt mede dat in do vorige ver gadering de geloofsbrieven zijn goedgekeurd en verzoekt daarna den secretaris voorlezing te doen van het formulier waarna alle heeren, behalve de heer Oohen Stuart, die de belofte doet, den gevorderden eed afleggen. De Voorzitter heet daarna de heeren namens do vergadering welkom, waarna allen hnune zetels innemen. Tegenwoordig zjjn dns nu 14 leden. Afwezigde heeren Kool en Luiting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. ASededeelingen en ingekomen slakken. a. Brief van den heer H. J. Vonk, d.d. 21 Aug., waarin hij ontslag vraagt als lid van den gemeenteraad in district II, ton einde alle verwikkelingen te voorkomen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Briet van Ged. Staten, waarin zij mededeelen, dat zij zich kunnen vereonigon met de bezwaren van den heer Kraakman aangevoerd tegen het raadsbesluit van 14 Aug., waarbij de geloofsbrieven van den heer Vonk werden goedgekeurd en bepaald dat hij niet voor 3 Sept. zitting zal nemen. Een dergelijke bepaling achten Oed. Staten ook in strijd met do wet. De Voorzitter doet daarna voorlezing van oen nieaw outwerp-raadsbesluitwaaruit de gewraakte ter mijnsbepaling is weggelaten. De heer Kraakman vorlangt niet het woord over de zaak, doch zegt tegen te zullen stommen. Tegen den vorm is niets in te brengen, doch naar het hem voorkomt is de zaak niet meer te redresseeren. Het besluit wordt daarna met 11 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren Glindermanvan den Bosch en Kraakman. c. Adres van Peetoom en eon aantal andere melkventers, met verzoek om het artikel der politie-verordening waarbij hun wordt bevolen met verlichte karren te rijden te wijzigen. Gesteld in handen der commissie voor de strafveror deningen. d. Extract uit het Koninklijk besluit, waarbij de gemeente concessie is verleend tot het heffen van tol op den weg naar Egmond aan den Hoef. Voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van de marktmeesters der kleine veemarkten om verhooging van hun salaris. Gevoegd bij de stokken voor de begrooting dienst 1902. f. Brief van Gad. Staten ter goedkeuring van de jaar wedden der tijdel. leeraren a. d. Burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van dr. Holwerdaom een beslissing te nemen over zijn verzoek om salaris-verhooging en bij afwijzing om ontslag als leeraar aan de inrichting voor hooger onderwijs wegens benoeming tot leeraar van het gymnasium te Schiedam. Te behandelen bij punt 9 der agenda, fa. Adres van eenige schippers in zake verbetering van de Hoevervaart. Gesteld in handen van B. en W., die een nader onderzoek zullen instellen, i. Rapport der commissie benoemd in verband met het geschil met de Maatschappij tot exploitatie van water leidingen. Dit rapport zal worden behandeld in geheime zitting. Benoemingen. 3. Benoeming van een wethouder in de plaats van den heer A. Goede Dz. Benoemd wordt de heer Boelmans ter Spill met 12 stemmen de heer J. do Lange verkreeg 1 stem, terwijl 1 in blanco was uitgebracht. De heer Boelmans ter Spill betuigt zijn mede leden zijn dank voor het in hem gestelde vertrouwen hetgeen hem des te meer aangenaam is daar dat met zoo groote eenstemmigheid is geschonken. Hij aanvaardt de benoeming zonder eenig beraad en zegt dat hij er naar streven zal de betrekking zoo goed mogelijk te vervullen. De Voorzitter verzoekt daarop den heer Boel mans ter Spill den wethouderszetel in te nemen en den heer Uitenbosch om den zetel van den heer Boelmans ter Spill in te nemen. Inmiddels was die zetelnaast den heer Kraakman reeds ingenomen door den heer de Lange waarop do heer Bosman aanmerking maakte. De heer Kraakman meent, dat de heer Bosman een te hoogen toon aanslaat en ieder een zetel kan innemen dien men goed vindt waarop de heer Bosman, de uitdrukking van den heer Kraakman als een hatelijkheid qualificeerende, zegt, dat hij eenvoudig tegen den heer Uiten bosch herhaalde, wat de Voorzitter zei. De V o o r- z i 11 e r acht het wenscheiijk op de kwestie niet verder in te gaan, 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de plaats van den heer A. Goede Dz. Benoemd do heer Boelmans ter Spill met 13 stemmen, de heer Janssen verkreeg 1 stem. 5. Benoeming van twee leden der Commissie belast met het ontwerpen van strafverordeningen in de plaats van de heeren B. Preijor en H. J. Vonk. Benoemd by eerste stemming de heer Cohen Stuart met 11 stemmen, bij tweede stemming de heer C. Bosman 8 st. 6. Benoeming van twee leden der Oommissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van finan- ciëelen aard in de plaats van de heeren B. Preijer en A. Goede Dz. Benoemd de heer Boelmans ter Spill met 12 en de heer Moens met 8 st. 7. Benoeming van twee leden der Oommis3ie voor de plantsoenen in de plaats van do heeren A. Goede Dz. en P. Rentmeester. Benoemd worden de heeren Oohen Stuart en Moens, beiden met 8 st. 8. Benoeming vaa een lid der Commissie voor de ge meentelijke gasfabriek, in de plaats van den heer G. Bos man. Benoemd de heer O. Bosman met 11 st. De heer de Wit bekwam 1 st., terwijl 1 st. in blanco was uitgebracht. Bezoldiging van den tweeden leeraar aan de Inrichting voor gymnasiaal onderwijs. 9. Het verzoek van dr. J. H. Holwerda, tweeden lee raar aan de inrichting voor gymnasiaal onderwijs om maatregelen te willen nemen, waardoor zijn jaarwedde met het begin van den nieuwen cursus verhoogd zou kunneu worden tot f 2000, werd om bericht en raad, gesteld in handen van B. en W. Daaraan voldoende berichten zij, dat in dezen het advies is ingewonnen van den eersten leeraar aan genoemde inrichting dr. M. N. J. Moltzer, die de salarisverhooging hoogst wenseheljjk acht, een salaris van f 1200 noemt hij voor een doctor in de klassieke letteren onvoldoende. B. en W., den raad herinnerende aan hetgeen ten vorigen jare ten aanzien der benoeming van den tweeden leeraar is voorgevallen, wijzen er op, dat in de vergadering van 27 Juni 1901 aan dr. Moltzer oen hooger subsidie is verleend van f 1000 als bijdrage in het traotement van een tweeden leeraar, ten bedrage van minstens f 1200, De heer Holwerda, bezoldigd door het hoofd der gesub sidieerde bijzondere inrichting, had zich dus tot dat hoofd moeten wenden om tractementsverhooging en niet tot den raad. Zijn benoeming door den raad zal echter wel de aanleiding zijn van deze min of meer incorrecte houding. Dit neemt echter niet weg, dat dr. Moltzer in oasu had moeten vragen of wel, dat adressant had moet verzoeken, om het subsidie andermaal te willen verhoogen zoodat het hoofd der inrichting den tweeden leeraar met f 2000 zou kuunen bezoldigen. Op deze vraag heeft de raad een ant-voord to geven, en het komt B. en W. voor, dat dit antwoord in verband met de beraadslagingen voorafge gaan aan het besluit van 27 Juai 1900 niet anders dan ontkennend kan zijn. Zij stellen dns voor aan adressant to berichten, dat de raad vooralsnog ongenegen is het aan dr. Moltzer ver- loonde subsidie opnieuw te verhoogen. De Voorzitter stelt den raad voor hst besluit goed to keuren, maar maakt bezwaar het bij adres vau heden gevraagde ontslag te verleenen. De heer Kraakman meent, dat de raad het ontslag kan verleenen op een met den heer Moltzer overeen te komen termijn. De Voorzitter doet mededeeling van het raads besluit, waarbij de heer Holwerda werd benoemd en be paald, dat ontslag moest worden aangevraagd 30 dagen voor Kerstmis en voor Paschen of 45 dagen voor 1 Sept. De heer Kraakman is van gevoelen dat zooveel mogelijk aan het verzoek moet worden voldaan, doch dat f de school er niet onder moet lijden. Waar echter wel een plaatsvervanger ta verkrijgen en het in het belang is van den heer Holwerdaom onmiddellijk te handelen meent hij dat er geen bezwaar is het ontslag te verleenen, en B. en W. den termijn te laten bepalen in overleg met het hoofd der inrichting. Zonder stemming aldus besloten. De heer Stoel verlaat de vergadering. Verbetering van den toestand in de Tuinstraat. 10. Met betrekking tot dea toestand in de Tuinstraat, die in de vorige zitting naar aanleiding van een adres van bewoners dier straat ter sprake kwam, berichten B. en W., zonder den raad te vermoeien met een opsomming yan hetgeen reeds is gedaan, om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand aldaar, dat, ten einde vóór den aanstaanden winter daarin afdoende verbetering te brengen, onverwijld moet worden overgegaan tot toe passing van art. 180 der Gemeentewet. Volgens dat ar tikel zijn B. en W. bevoegd ten koste der overtreders te doen verrichten, hetgeen in strijd met de verordening is en wordt nagelaten. Met aanhaling van het arrest vau den Hoogen Raad en de conclusie van den Advo caat-generaal betoogen zij, dat feitelijk alle belangheb benden in overreding zijn, terwijl het delict voort murt zoolang niet aan do verplichting is voldaan. Het verzuim, waarop een boete is gesteld van f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen, kan slechts op éen oogenblik ge pleegd worden, nl. op het oogenblik, dat de gestelde termjjn ten einde liep. Toepassing van artikel 180 der Gemeentewet blijft dus de eenige maatregel. De kosten van bestrating zijn begroot op f 3060, waarin de belanghebbenden naar evenredigheid hebben bij te dragen. Daar met uitzondering van de heeren Potgieser en Stoel, allen zich reeds vroeger hebben bereid verklaard hun aandeel te storten, vragen B. en W. een erediet van f 420, zijnde het aandeel van den heer Pot gieser ad f 360 en dat van den heer Stoel ad f 60. Na afloop van het werk zal van beide heeren het bedrag in rechten worden teruggevorderd. Ten slotte maken B. en W. melding van het feit, dat de heer Stoel in bedenking heeft gegeven, thans ook de Tuindwars straten en den Uitweg in orde te doen brengen, en de kosten te doen dragen door de eigenaren der aan die straten gelegen perceelen. Die oplossing wordt echter onredelijk geacht, daar de straten in haar geheel eigen dom zijn van den heer Stoel en het dus onbillijk zou zijn ook anderen met de bestrating daarvan te belasten. De heer Boelmans ter Spill (weth.) kan in hoofdzaak meegaan met het voorstel van B. en W., maar wijst op de onjuistheid dat alle belanghebbenden in over treding zijn. Dit zou blijken uit het arrest van den Hoogen Raaddoch dat is niet zoohet is eenvoudig aangewend tot toelichting der cassatiemiddelen. Ook de heer Kraakman vindt niet juist wat in het besluit gezegd wordt omtrent het arrest van den Hoogen Raad. Verder heeft hij bezwaar tegen het voor stel zooals het thans daar ligtdaar het oostelijk deel der Tuinstraat niet in het besluit is opgenomen. Het thans voorgestelde acht hij een halve maatregel men moet trachten de heele straat berioleerd en bestraat te krijgen. Een verder minnelijk overleg met de verder betrokken partijen eigenaars van het oostolijk deel der straat, zou hij B. en W. willen aanbevelen. Die eigenaren zjjn hoogsteBS 3 a 4 personen, waarmede het dus niet zoo moeielijk is tot overeenstemming te komen. Hij zou dus Burg. en Weth. een erediet willen verleenen, waarvan ze echter alleen gebruik zullen maken als ze verkrijgen een verbetering van de geheele straat, waartoe die eigenaars in hun eigen belang moeten mede werken. Ook geeft hij in overweging vóór de uitgave van het verleende erediet zich er van te verzekeren dat de eigenaars huu aandeel zullen bijdragen. De Voorzitter acht bet beter het thans ingediende voorstel ongewijzigd aan te nemen; met het oostelijke deel kan men later hetzelfde doen als met het overige. De heer Vau den Bosch vraag*", of het reeds bekend is of de Coöperatieve bouwvereeniging, ook eigenaar van perceelen aan het oostelijk deel, wil medewerken. De heer Uitenbosch verklaart zich te kunnen vereenigen met het voorstel van Burg. en Weth. Gaarne zou ook hij zien dat het oostelijk gedeelte werd be straat, maar hij begrijpt niet, hoe de Coöperatieve bouw vereeniging moet bijdragon tot de bestrating van dat deel. De heer Stoel is geheel en al eigenaar van de straatzoodat zelfs de Coöperatieve bouwvereeniging moet betalen voor recht van uitgang. Hij meentdat de Raad niet met de eigenaars van de andere perceelen in overleg behoeft te treden doch alleen te doen heeft met den heer Stoel. Onbillijk zou hij het achten om ook de Bouwvereeniging die bovendien een vereeniging van arbeiders is mede te doen bijdragen voor het iu orde brengen vau een aan den heer Stoel behooreade straat. He zitting duurt voort. R. Eilenberg. Kéler Béla. E. Waldteufel. Boieldieu. F. v. Suppé. G. Bizet. Jos. Haydn. Paul Laeombe. G. Rüdiger. Badhuis Witte *4ruis. In de week van 26 tot 31 Aug. zijn in het bad huis van hef Witte Kruis genomen 44 kuipbaden, 53 regenbaden le kl. en 101 regenbaden 2e kl., te zamen 198 baden. Concert Bultensocictelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op woensdag, den 4 Sept., 'savond3 ten S uur, in den Stadshout, van wege de Buiten-societeit, een concert worden gegeven, waar van het programma als volgt luidt 1. »Ulanenznf", Characterslüek 2. Fest-Ouverture ïTempelweihe" 3. »Immer oder Nimmer", Concert Walzer 4. Fantaisie sur des motifs »La dame blanche" o—Oo 5. Ouverture zur Opor »Dichter und Bauer" 6. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra »Les p6eheurs de perles" 7. a. »Ohor »Die Himrnel erzflblen" a. d. SchöpfuDg b. Aubade printanière" 8. »Kiiustlerfahrten", Potpourri Politie. Met ingang van 1 September zijn bevorderd tot politie-agenteu der 2e klasse de poli tic-agen ten 3e klasse P. Korstanjc en J®. Meusy. Fröbelen en Slöjd. Wjj maken belangstellende ouders opmerkzaam op achterstaande advertentie van mej. E. M. Buys be treffende het door haar te geven onderwijs in irobelen en slöjd. ONDERTROUWD. 29 Aug. Anthonius Buter, te Akersloot en Veronica Maria Godijn, alhier. Adam Klokkemerjer en Berdina Maria de Jong. GETROUWD. T1. t 1 Sopt. Jan Blom en Helena Eager. Pieter Wilhelm Bonlonois en Johanna Wilhelmina Helleman. 3 Joseph Antonius Lambertus Kesseler en Virginia Susanne Emilie Pels. GEBOREN. 30 Ang. Margaretha, d. van Wilhelmus Zeek en Maartje Veldboer. 31 Mietje en Maarten, d. en z. van Jacob Schrieken en Hendrika Gignis. Pieter, z. van Cornells Zutphen en Oukje Mantel.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3